is, 't welk geheel van het Leerdamsche verschilt, zoodat de fabriek van den heer Jeekel niet verantwoordelijk blijkt te zijn voor alles, wat onder den naam van hardglas ver kocht wordt. Naar men aan de Zwolsche Crt. meêdeelt, heeft men jl. Vrijdag ochtend op een erf, grenzende aan dat van den gemeente-ontvanger te Vriezen veen, de doos teruggevonden, welke in den nacht van den 8 op 9 dezer moet zijn ontvreemd. De doos was in elkander getrapt, de vermiste coupons en andere papieren waren er in, maar het geld f 2000 was verdwenen. Uit Deventer meldt men dd. 19 dezer: «De dievenbende van jongens van 9 tot 15 jaren blijkt bestaan te hebben uit een twintigtal, waarvan er tot heden 18 bekend zijn en waaronder zich één hoofdman bevond. Des avonds gingen zij op roof uit en plaatsten zich met drie of vier man voor een winkel, waarin een hunner iets kocht. Zoodra hij uit den winkel kwam, traden de voor den winkel staanden de deur, die de vorige had los gelaten, binnen. Zij gingen dan naar de toonbanklade en namen er geld uitvervolgens maakten zij zich van eenige winkel goederen meester, als: o. a. van kistjes sigaren, koek, gebak, worst, wijn enz. In een der wallen hadden zij een Jiol gemaakt, waarin zij van tijd te zamen kwamen en het gestolene verborgen, om het daar te consumeren.» De pogingen van de Vrijmetselaarsloge te Groningen, om een fonds bijeen tè brengen, uit welks renten een óf meer beurzen zullen verleend worden aan onbemiddelde meisjes, die wenschen en verdienen opgeleid te worden aan de aldaar onlangs door het departement van 't Nut opge- rigte kweekschool voor onderwijzeressen, slagen boven ver wachting. Nu reeds zïjh meer dan 9000 loten f 1) geplaatst, en de aanvraag houdt nog niet op, terwijl ook de toezending van fraaije prijzen voortgaat. Het jongste nommer van De Navorscher bevat een merkwaardig stuk over Roomsche en Protestantsche gods dienstoefeningen in één en hetzelfde kerkgebouw. In het dorp Goldenstedt, in het Oldenburgsche Munsterland, was sedert de helft der 17de eeuw met wederzijdsch goed vinden van de Roomsche en Protestantsche ingezetenen, die hoogst zonderlinge godsdienstoefening ingevoerd, welke er gedurende twee eeuwen in stand gebleven is, en die waarschijnlijk zonder voorbeeld is in de geschiedenis der Christelijke kerk. A Roomschen en Lutherschen," ofschoon zé ieder voor zich zuiver Roomsch en goed Luthersch bleven, vormden toch eene gemeente, met een Roomschen priester en een Lutherschen koster, die als voorganger der Lutherschen gold, aan 't hoofd. Des Zondags en op feestdagen, die zoowel door Protestanten als door Roomschen gevierd worden (op de enkele Room6che feestdagen maakten natuurlijk alleen de Roomschen van de kerk gebruik), riep de klok beide gezindten gelijktijdig ter, kerke, en Roomschen en Lutherschen namen eendragtig nevens elkander plaats. Dan verliep verder de godsdienstoefening in deze volgorde 1. De Roomsche priester wijdt de kerk en zingt met de Roomsche gemeente dén Introïtus. Onderwijl zitten de Lutherschen stil 2. De Lutherschen zingen, onder begeleiding van 't orgel, dat door den Roomschen organist bespeelt wordt, 't Kyrie eleieon in Duitsche vertaling, zooals dit in de Luthersche kerken in Duitschland bij den aanvang der godsdienstoefening gebruikelijk is. Onderwijl zitten de Roomschen stil. 3.. De priester zingt 't Gloria in Excelsis. 4. De Lutherschen zingen 't eerste vers van hun kerk gezang: Allein Gott in der Höh' sei Ehr\ 5. De priester en zijn eigen gemeente bidden gezamenlijk bij afwisseling," en de eerste leest den dagtekst (epistel) uit dén bijbel voor. 6. De Lutherschen zingen 't derde vers van Allèm Gott in der Höh\ enz. i r-, i 7. De priester zingt ,'t evangelie van den dag en de geloofsbelijdenis, en bedient de mis. 8. Na afloop der mis en terwijl de priester 't altaar verlaat en zich op den preekstoel begeèft, ziiigen de Lutherschen een of ander van hun kerkgezangen, dat hun door den koster wordt opgegeven en dat op 't door den priester voorgelezen gedeelte van 't evangelie van toe passing is. 9. De priester houdt op den kansel een preek, tot stichting van beide gezindheden, en waarin niets voorkomt, dat de- Lutherschen kwetst. Dan zegent hij al zijne toe hoorders en verlaat de kerk. 10. Na de preek zingen de Lutherschen, nu zonder orgelbegeleiding en terwijl de Roomschen de kerk verlaten, een paar verzen uit hun gezangboek, die hun door hun voorganger, den koster, worden opgegeven, en die op den inhoud van de gehoorde preek van toepassing zijn. Dan verlaten ook zij de kerk. Sedert 1654 bleef te Goldenstedt deze zonderlinge gods dienstoefening, die in allen gevalle voor beide partijen onvoldoende was, in stand. Maar in 't begin dezer eeuw scheen de wensch, om een eigen kerkgebouw te bezitten, zich bij de Lutherschen sterker dan vroeger te (Apenbaren. Althans zij verklaarden zich bereid om, voor eene billijke schadevergoeding in geld, hun regten op de gemeen schappelijke kerk, kerkgoederen en kerkdienst aan de Roomschen af te staan. Sedert 1819 werd daarover onder handeld; eerst in 1854 kwam men tot een gewenschten uitslag. w 1 OosteKSChe kwèstie. In de jl. Zaturdag ge houden laatste zitting der Conferentie te Konstantinopel werd -vanwege de Porte medegedeèld, dat zij alle voor stellen" der mogendheden verwerpt. De Turksche gedele geerden wilden over de onderdeelen in discussie treden, en lieten de hoofdpunten onaangeroerd, doch lord Salisbury constateerde de weigering der Porte en gaf als zijn gevoelen te kennen, dat :de Conferentie is ajs gesloten te beschouwen; hij voegde er bij dat Europa voldaan zou zijn, indien de Porte de hervormingen over het gansche Rijk uitstrekte. Generaal Ingnatieff sprak in denzelfden geest en deed de verantwoordelijkheid uitkomen, welke Turkije op zich laadt, wanneer een eventuele christenmoord tot oorlog mogt aanleiding geven. Hij sprak ook eenige woorden in het belang van de Candioten. Beide zouden gisteren, de overige gezanten en gevolmagtigden in den loop der week ver trekken. Dat de diplomaten huiswaarts keeren sluit echter, gelijk wij reeds zeiden, het afbreken van de betrekkingen tusschen de mogendheden en de Porte niet in, want de legatieraden blijven achter. Regtszaken. Betreffende de behandeling der zaak van J. H. Thuis, beschuldigd van vergiftiging zijner vrouw, waarmede op den 10 dezer voor het geregtshof te Arnhem een aanvang werd gepiaakt, worden de volgende nadere bijzonderheden medegedeeld: Öp' den eersten dag werden, na het voorlezen van het arrest van verwijzing enz., een achttal getuigen gehoord. Onder hen was zekere Lamers, met wien de beschuldigde vroeger op vertrouwelijken voet had verkeerd en die (ge.lijk hij verklaarde), op verzoek van Thuis, bij een apotheker te Arnhem tweemalen vergif had gehaald, de laatste maal rattenkruid,- onder voorgeven dat het als middel tegen ratten moest worden aangewend. Op uit- noodiging van den besch. heeft hij diens vrouw gedurende hare laatste ziekte eens bezocht; hij had ook de lijkkist gemaakt en, toen het lijk gekist werd, stroo op de beenen gelegd ten einde aan hen, die het lijk v<5<5r de ter aarde bestelling nog mogten willen zien, de sterke opgezetheid van den buik minder in 't oog te doen vallen. Dat deze getuige aan zijne vrouw het vergif wel kon hebben toe gediend, liet de besch. in den loop der instructie door schemeren. De mededeelingen der verdere getuigen, op Woensdag en daarop volgende dagen gehoord, liepen over des besch. omgang met zijne tegenwoordige tweede vrouw (met wie hij zeer kort na het overlijden der eerste in het huwelijk trad) tijdens het leven van die eersteover zijne zonder linge uitlatingen kort véér, tijdens en na de opgraving van het lijkzijn angst en zijne gejaagdheidzijne voornemens om uit het land te wijken en het begin van uitvoering aan dat plan gegeven, door het nemen van een plaats kaartje op den trein van Arnhem naar Utrecht; zijne pogingen om, terwijl hij voorloopig in hechtenis was, met de buitenwereld in betrekking te blijven en op personen, die waarschijnlijk als getuigen zouden worden gehoord, invloed uit te oefenen, door op verboden wijs te trachten hun brieven in handen te spelen. Nog ten laatste werd een brief in het proces gebragt, door hem geschreven op een stuk papier, door een bewaarder verstrekt, dien hij door geldelijke toezeggingen in zijn belang had zoeken te winnen en die zich gehouden had alsof hij voor die ver leiding was bezweken. In dien brief had hij zijne vrouw verzocht, zich te begeven naar een neef van hem in Duitsch land en dien neef te doen schrijven en aan haar over de post te verzenden een door hem zeiven ontworpen brief, waarin, de schrijver mededeelingen deed, welke moesten aantoonen, dat vrouw Thuis zichzelve door het innemen i van rattenkruid van het leven had beroofd. Nadat op Zaturdag de getuigen décharge waren gehoord, grootendeels om aan te toonen dat men in en bij de woning van den besch. steeds veel last van ratten had gehad,werd Thuis zelf ondervraagd. Alle punten van bezwaar werden hem achtereenvolgens door den voor- i zitter voorgehouden, met geen ander gevolg dan dat de j besch. is blijven ontkennen aan zijne vrouw het arsenicum te hebben toegediend, hetwelk Lamers hem had bezorgd. 1 Maandag ten 10 ure bekwam de advocaat-generaal mr. Sandberg, het- woord. In de rede, welke hij aan zijn rekwisitoir deed, voorafgaan, betoogde hij, dat de vrouw van den beschuldigde tengevolge van arsenica-vergiftiging moest gestorven zijn. Rattenkruid was gevonden in de enkele deelen van het lijk, die scheikundig waren onder zocht (en daaronder was de maag), rattenkruid werd ge vonden in den draagband welke om den buik was bevestigd geweest, in het water dat zich in de kist bevonden had, in de aarde onder de kist; en de hoeveelheid, welke men verzameld had en die, dank zij de kunst, die haar hulp had geleend, voor den voorzitter op 's hofs tafel stond, was vijfmaal grooter dan het minimum, noodig om een mensch te dooden. De verschijnselen, die zich bij de overledene in hare ziekte hadden geopenbaard, beant woordden geheel aan de bevinding in het lijk. Voor de oorzaak van den dood kan niet gedacht worden aan zelf moord, eene bewering, die de besch. nog ter elfder ure in het proces geworpen hadde gestorvene was steeds levenslustig geweest en had nog kort te voren bestellingen voor haar eigen gebruik gedaan. Aan eene vergissing, hetzij bij den geneesheer, door wien zij behandeld was de sedert overleden doctor Uhlenbrück uit Elten hetzij van den apotheker in het bereiden der geneesmiddelen viel evenmin te denken (ook die mogelijkheid had de besch. doen veronderstellen); er was, blijkens de in het proces gebragte recepten, morphine toegediend, doch aangenomen dat men haar in plaats daarvan rattenkruid gegeven had, dan was de hoeveelheid veel te gering geweest om het leven te bedreigen. Om de schuld op Lamers te schuiven, zooals de besch. eveneens had getracht te doen, ontbrak elke aanwijzing; hij was slechts eenmaal bij de zieke ge weest en wel daags véér haar dood. De tweede vrouw van den besch. was, al zou men haar willen verdenken (en Thuis had daarop nooit gezinspeeld) boven alle verdenking verheven. Alle aanwijzingen echter liepen op één persoon te zamen, en die persoon was de besch. Hij had bij den dood van zijne vrouw alléén belang, omdat hij met zijne tegenwoordige wenschte te trouwen; hij was in het bezit van arsenicum geweest, welk bezit hij niet kon regtvaardigenhij had zich door zijn angst, door zijn onverklaarbaar gedraag vóór, tijdens en na de opgraving, zelf verraden; hij ha .d plan gehad uit te wijken; hij had reeds de mogelijkhejid, dat vergif in 't lijk zou gevonden worden, vooronderst eld al vorens nog iets gevonden was; hij had in het gehCeim en in strijd met de voorschriften gepoogd briefwisseling te onderhouden met zijne vrouw en getuigen, van wi« er ver- klaringen het gewigt was te voorzien; hij had de ftirieven I geschreven welke nog ten laatste ter tafel waren g ebragt, i van welke vooral die met het concept voor den r. .eef uit i Duitschland (en daarbij stond de advocaat-generaal bi, jzonder j stil), van belang waren. Dat alles te zamen bewe es vol- j doende zijn schuld en op grond daarvan werd v. an ver- j zachtendo omstandigheden kon geen sprake zijn zijne I veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf gerekwii 'eerd. In een doorwrocht, van veel vernuft getuigend j deidooi trad de verdediger mr. van Gelein Vitringa in eentb weer- legging van de bezwaren. Het bewijs ontbrak azoo poogde de verdediger te betoogen dat de vrouw ge'storven zou zijn ten gevolge van het vergif, dat door tussche nkomst van Lamers in besch. handen zou gekomen zijn. Die aan wijzingen waren onvoldoende om de overtuiging te vjestigen dat Thuis de dader was; klaarblijkelijk was zijn schyld niet aangetoond; de mogelijkheid, dat een ander de dader was, werd niet buitengesloten. Het Hof heeft hem gisteren schuldig verklaard aan ver giftiging van zijn eerste vrouw, en tot levenslange, tucht huisstraf veroordeeld. Benoemingen, enz. De majoor J. Brakel, voormalig consul te Venezuela, is' bij het leger hier te lande ingedeeld en a la suite geplaatst bij het 4de regemeut infanterie. In het 3de militie-district Hoorn is benoemd tot voorzitter de heer mr. W. C. J. de Vicq, lid der Prov. Statentot zijn plaats vervanger de heer G. H. Bast, lid der Prov. Statentot burgerlijk lid de heer mr. F. Booy, lid van den gemeenteraad van Hoorn; tot zijn plaatsverv. de heer T. Kroon, lid van den gemeenteraad van Hoorn. Tot militair lid de majoor Nolthenius de Man en lot zijn plaatsvervanger kapt. Jochems. De luit. ter zee 2de kl. jhr. S. B. Ortt, dienende aan boord van het wachtschip alhier, wordt overgeplaatst aan boord van het schroefstoomschip van Galen. STATEN-GENEKAAL. Eerste Kamer. Zitting vap Zaturdag 20 Januarij. De vestingbegrooting is met 26 tegen 4, de oorlogsbegrooting na discussie met 28 tegen 6 en het hoofdstuk koloniën met algemeene stemmen aangenomen. De Kamer is daarna op reeès gescheiden. Buitenland. Engeland. Te Londen overleed dezer dagen een man wiens naam weinig bekend is, hoewel hij de aanleidende oorzaak is geweest van veel rumoer, Adrian Stevens namelijk, de uitvinder van de stoomfluit. Gisteren is te Londen aangekomen een Chineesch gezantschap, dat daar permanent zal blijven. Dit is de eerste maal, dat het gouvernement van Peking zich bij een vreemd hof diplomatiek doet vertegenwoordigen. De ambassade bestaat uit twee mandarijnen Koeoh-Sung- Tau en Lioe-Si-Hung genaamd. DoitscblaDd. Ook te Berlijn is de runderpest geconstateerd. Volgens de Hamburgsche Börsenhalle heeft Engeland bij Zweden en Noorwegen aanzoek gedaan om deel te nemen aan het sluiten van een internationaal tractaat tusschen de zeevarende natiën. Krachtens het ontworpen verdrag zullen zeelieden, die Op een vreemd schip dienen, en tengevolge van schipbreuk, ziekte of andere oorzaken, onafhankelijk van hunnen wil, in een vreemde haven noodlijdend zijn geworden, toevertrouwd zijn aan de zorg van de natie wier vlag het schip voert waarop zij dienen. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 30 Deo. alhier aang., verti\24Febr. Prinses Amalia. 13. Jan.van Batavia vertrokken. j Prins van Oranje. 25 Nov. van hier vertrokken. 9 Jan. te Batavia aangekomen. C o n r a d. 13 Jan. van hier vertrokken. 17 Jan. bij Yarmouth, E. W. Koning der Nederlanden. 24 Dec. van Batavia vertrokken. J 21 Jan. Napels aangek, en vertr. Voorwaarts. 23 Dec. van hier vertrokken. 18 Jan. Aden aang. en vertr. M a d R A. 28 Nov. alhier aangekomen. Holland. 11 Nov. van hier vertrokken. 28 Dec. te Batavia aangekomen. C e l e b e s. 31 Dec. alhier aang, vertr. 3 Febr. Stad Amsterdam, 13 Dec. van Batavia vertrokken. 16 Jan. te Marseille aangek. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENR. Mastenbroek, geb. Vos, D. en S. J. Tiets, geb. Vader, Z. G. Flens, geb. Bruin, Z. A. Pluijl aar, geb. Borites, Z. W. J. Klomp, geb. Visser, D. OVERLEDEN. M. P. Pattist, 17 jaren. IVIarktberig-ten. AMSTERDAM, 20 Januarij. Tarwe. Op levering lager; Maart f 307. Rogge. Op levering traag; Mei f 201,' 200. 22 Januarij. Tarwe. Op levering Maart onveranderd; Mei vaster; Maart f 307; Mei f 309. Rogge. Lager verkocht met weinig zaken; nieuwe Galatz f200; Taganrog f 203; Petersb. f 198, 200. Op levering ieta flaauwer; Maait f 197, 196; Mei f 201, 200. Boekweit. Blijft steeds onveranderd in prijs met beperkten omgang. De noteringen zijn: 143/2 p. Amersfoortsche f 250; 143/2 p. Gor- dijker f 250; 139/2 p. grijze Zand f 239. Koolzaad, f 3 lager; April f 444; Oct. f 423. Raapolie. Per 100 KG.: traag; Vliegend f 44; Mei f441; Sept./Dec. f 41$. Lijnolie. Per 100 KG.: onveranderd; Vliegend f 28} Maart/ Mei f 29£; Zomer f 30; Sept./Dec. f 30£. Vee. Vette Runderen 1ste kw. 85, 2de kw. 80 en 3de kw. 75 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 140 a 320. Nuchtere Kalveren f 4 a 11. Vette Varkens 54 n 62 c. per KG. ROTTERDAM, 22 Januarij. Tarwe. Nieuwe Vlaams, en Zeeuws, beste f 10.40 a 11,—dito Flakk.enOverm. beste f 9,50 a 10,70, dito dito mindere f-,a-,— Rogge. Vlaams, en Zeeuws, f 8,— a 8,60, Flakk., Overra. en Noordbr. f 7,70 a 8,30. Boekweit. Noordbr. f a grove Fransche f a Gerst. Vlaams., Zeeuws., Flakk. en Overm. Winter beste f6,80 a f 7,20, mindere f 5,80 a 6,70; dito dito Zomer beste f a f 6,40, mindere f 5,a 5,90. Haver. Dikke f 4,80 a 5,80, Ordinaire f 4,a 5, Koolzaad. Zonder handel. Meekrap. Voortdurend zeer stil; slechts kleinigheden vonden nu en dan tot vorige prezen nemers. \las. Op het land heerschte gedurende de afgeloopen week levendige vraag tot vorige avans. Ter markt werden circa 34,000 steen aangevoerd, welke grootendeels vrij vlug opruimden tot vorige prijzen. SCHIEDAM, 22 Januarij. Jenever f 17.50, Amst. proef f 18,75, Moutwyn f 12.25 per N. vat. CAPELLE (LANGSTRAAT), 19 Januarij. Hooi. De handel is tegenwoordig van zeer weinig beteekenis; de persen staan stil en het weinige, dat verhandeld wordt, bepaalt zich tot kleine partijen van mindere kwaliteit. Van prijsverandering is dan ook geen sprake. STAD EN AMBT VOLLENHOVEN, 20 Januarij. Hooi. Uiterdijksch f 32 a 50 per 1000 kilogram. LEEUWARDEN, 19 Januarij. Boter. 1ste kwal. f 70,a 73,2de kwal. f 57, LONDEN, 22 Januarij. Vee. 3000 Runderen, 15000 Schapenen Lammeren, 200 Kal veren enVarkens. Prijs der Runderen 6/0, Schapen 7/4, Kalveren 6/9 en Varkeu» 4/9 per steen. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 25 stuks Paarden. Veulens. 79 H Runderen. 45 vette Kalveren f 0,9 0 a 1,10 per kgr. (vlug) 71 magere dito - 8,a 30,per stuk. (stug) 627 ff Schapen. 80 ff vette Varkens - 0,52 a 0,64 perkilog. (stug) 14 magere dito - 14,a20,per stuk. (vlug) 104 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,40 a 1,50 per kilogram. Kip-Eijcren f 6,a 6,50 per 100 stuks. Eend-Eijeren- a L.ITIDBfi BE lil GTE IV. Gisteren zijn door vijf Maassche sloepen aangebragt eene belangrijke hoeveelheid visch, als: ongeveer 2200 zoo levende als doode kabeljaauwen, 4 a 500 lengen, 8 a 9000 schelvisschen, eenige bennen vleet en eenige heilbotten, waaronder zeer groote. De prijs der levende kabeljaauw liep van f5 tot f 9.50, met inbegrip van de visch die er toestond. Te Haarlem zal door de heeren W. van der Laan en Gebr. Cohen een kunstboterfabriek, door stoom gedreven, worden opgerigt. Door den krijgsraad te 's Bosch is in de afgeloopen week het vonnis uitgesproken, door dien raad gewezen tegen den heer P. de B., oft'. der genie aldaar, besch. van in de vorige maand bij gelegenheideener voorstelling in den schouw burg een der cotroleurs over de toegangkaarten moedwillig te hebben verwond. De besch. werd veroordeeld tot 8 dagen cell. gevangenisstraf. Na de uitspraak is de auditeur militair namens den advocaat-fiscaal van 's Konings zee- en landmagt van het vonnis in hooger beroep gekomen. De heer Blainow, pikeur der manege te Zwolle, heeft met den heer M. eene weddingschap aangegaan van f25, om in 29 a 30 minuten te paard van het hótel de Zeven Provinciën aldaar tot voor de Buiten-Societeit te Kampen te rijden. De heer B. vertrok van Zwolle jl. Zondag middag te 1.10 en arriveerde te bestemder plaatse te 1.39' dus in 29| minuut. Indien hij halfweg, bij Holtland, geen bittertje- had gebruikt, zou hij het traject (3 uren gaans) in 125 minuten hebben afgelegd. De spoortrein doet het in 20 minuten. Het bestuur dér vereeniging van Duitsche spoorweg- besturen (waarvan ook onze Nederlandsche spoorweg maatschappijen lid zijn) heeft weder premiën uitgeloofd tot een gezamenlijk bedrag van 30,000 mark, verdeeld als volgt: 1. voor uitvindingen en verbeteringen in den bouw of de bouwkundige inrigtingen der spoorwegendrie premiën, van 7000, 3000 en 1500 mark; 2. voor uitvindingen en ver beteringen van verkeermiddelen of hun gebruik: drie pre miën, van 7500, 3000 en 1500 mark; 3. voor uitvindingen en verbeteringen betreffende het inwendig beheer en de statistiek der spoorwegen, alsmede voor uitstekende werken van spoorweg-litteratuur: drie premiën, één van 3000 en twee van 1500 mark. Inzending van beschrijvingen, teekeningen, enz., ter mededinging, moet, met inachtneming van de vastgestelde bepalingen, franco te Berlijn geschieden, gedurende het fïjdvak van den 1 Januarij tot den 15 Julij 1878,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3