A D V E R T E IM T I N. M. Hillenius, te Oude Schild, houdende verzoek om eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking, tengevolge van zijue benoeming tot hulponderwijzer te Naaldwijk. Aan beide hulponderwijzers wordt eervol ontslag verleend. 8. Er wordt gelezen eeue missive van de Plaatselijke School commissie, in substantie het verzoek inhoudende, eene toelage uit de gemeentekas te mogen erlangen ad f 200 voor 1877, en voorts f 100 's jaarlijks, tot het behoorlijk in orde houden der school bibliotheken. Het lid Klaas Bakker zegt, dat de Schoolcom missie, waarvan hij voorzitter is, groot belang stelt in de school bibliotheken; dat zij echter, ofschoon verbetering zeer wenschelijk achtende, niet in staat is, deze in orde te houden, aangezien zij slechts over f 200 's jaars kan beschikken, eene som, te klein, dan dat daarvan, ook met de meeste spaarzaamheid, iets van belang voor de schoolbibliotheken kan worden afgezonderd; terwijl boven dien door de Schoolcommissie ongeveer f 80 in het afgeloopen jaar, ton behoeve der schoolspaarbanken, is bijgedragen. De Voorzitter geeft zijue verwondering te kennen over de inlichting, door den vorigen spreker gegeven, en vraagt, hoe de Schoolcom missie, die verklaart zoo groot belang te stellen in de school bibliotheken, evenwel bij voorkeur de daarvoor bestemde gelden bezigt ten behoeve eener zaak, die, hoe nuttig ook op zich zelve, nogtans met de schoolbibliotheken in geen regtstreeksch verband staat. Ook andere leden verwonderen zich over de mededeeliug van den heer Bakker. De heer Bakker zegt, dat de commissie de toegestane gelden niet voor de schoolbibliotheken heeft gebezigd, omdat zij ze beschouwde als een druppel in den emmer, en dat zij met de bijdragen, te verleenen aan schoolspaarbanken, het schoolverzuim belangrijk heeft verminderd. Na verdere bespreking wordt besloten, het verzoek der Plaatselijke Schoolcommissie te wijzen van de hand en den Voorzitter opgedragen het gevoelen van den Baad aan haar mede te deelen. 9. De Voorzitter brengt mede ter tafel eene missive van de Plaatselijke Schoolcommissie, ondersteunende het verzoek van den hoofdonderwijzer J. K. G. Muller, te Oude Schild, om de toelage van den kweekeling J. Beers te verhoogen. Na eenige discussie wordt besloten, aan den heer Muller, zoolang de vacature van hulponderwijzer bestaat, eene toelage te verleenen van f 275 per jaar, onder verpligting daarvan f 75 aan den kweekeling J. Beers uit te keeren. 10. Er wordt gelezen een rekwest van Pieter Koning, koopman aan den Burg, houdende verzoek om een gedeelte grond aan de haven te Oude Schild in erfpacht te mogen erlangen, tot het bouwen van een woonhuis. Dit verzoek wordt toegestaan. 11. De Voorzitter brengt ter tafel een rekwest van Pieter Dekker Az., timmerman te Oosterend, houdende verzoek, dat de Raad hem behulpzaam zij ter verkrijging van eene som ad f 75, zijnde eeue maand salaris als dagelijksch opzigter bij de werkzaam heden aan den toren te Oosterend. Nadat door den Voorzitter daaromtrent eeuige inlichtingen zijn verschaft, wordt deze uitge- noodigd met den heer Koot daarover te spreken. 12. Er wordt ter tafel gebragt eene aanbeveling van drie can- didaten voor lid van het Burgerlijk Armbestuur, ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van W. Koppen. Op de voordragt zijn geplaatst de heeren Jncob Lz. Brans, P. Klz. Bremer en J. Mantje. Tot de stemming overgaande, wordt de heer Brans benoemd. 18. De Voorzitter doet voorlezing van een concept der voor waarden, waarop aan de Vereeniging tot oprigting van een nlge- meene Bewaarschool aan den Burg het oude schoollokaal zal worden afgestaan. Dit concept wordt goedgekeurd, oin in eene volgende vergadering definitief te worden vastgesteld. 14. Er wordt gelezen eene missive van den heer Schoolopziener aun het Dag. Best., betreffende de verbetering der scholen te Eijerland zuidzijde en aan den Hoorn. Er wordt besloten liet Dag. Best. op te dragen, aan den heer Schoolopziener te berigten 1. dat na de verbetering van ventilatie, enz. aan de school te Eijerland zuidzijde aangebragt, het niet wenschelijk is, verdere verbouwingen aan die school te doen, vóór en aleer de nieuwe school te Eijerland in gebruik en geopend is; en 2. dat, alvorens plannen te maken omtrent de verbetering der school aan den Hoorn, een grondig onderzoek omtrent den tegenwoordigen toestand dient vooraf te gaan. 15. Mede wordt gelezen een missive van den heer School opziener, het wenschelijk achtende, dat den hoofdonderwijzer J. Boonacker, te Eijerland zuidzijde, gedurende de wintermaanden eenige hulp werd verleend door het aanstellen van een kweekeling. Het Dag. Best. wordt gemagtigd, met den heer Boonacker in onderhandeling te treden over de plaatsing van een kweekeling tot 1 Mei a. s. 16. Er wordt gelezen een rekwest van den heer J. Vlaming, als voorzitter en P. Bouma, als secretaris eener commissie, pogingen aanwendende ter verkrijging van eene haven te Nieuwe Schild, waarin die heeren den Baad om ondersteuning verzoeken. Na eenige discussie wordt besloten, dat de Baad zich te dezer zake zal wenden tot de Hooge Regering, en aan B. en W. opgedragen, het indienen van een concept-adres in eene volgende vergadering. 17. Er wordt ter tafel gebragt een rekwest van W. Biersteker, omroeper aan den Burg, en als zoodanig door B. en W. aan gesteld, tengevolge van concurrentie eenige vergoeding verzoekende. Aan den Voorzitter wordt opgedragen, deze zaak te onderzoeken. 18. De heer J. Boeper verwittigt den Raad, dat de klok in den toren te Waal in een zeer slechten toestand verkeert, en acht het wenschelijk dat deze door eene nieuwe worde vervangen. Aan den Voorzitter wordt mede opgedragen, deze zaak te onderzoeken. 19. De heer Mentz vraagt, of het niet wenschelijk zou zijn om den grond van de nieuw aangelegde begraafplaats, aangezien er toch geen gebruik van wordt gemaakt en deze aan de gemeente veel kost, te verhuren voor bouwland. Er wordt besloten tc onder zoeken in hoeverre dit zou kunneu geschieden. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. INGEZONDEN. VOLKSONDERWIJS. Mijnheer ie Redacteur! Onlangs vond ik in uw veelgelezen blad een paar ingezonden stukken, waarin uwen lezers werd verteld, hoe het er bij ons met het onderwijs zoo al uitziet, 't Was vrij saai, maar ik ben iemand, die nog al belang stel in 't onderwijs, en daardoor is ondergetee- kende zeker een van de weinigen, die dat relaas ten einde toe gelezen hebben. Zooals ik zag, komt de Wieringerwaard er goed af bij dat onderzoek, en zie; dat deed me toch genoegen; want u moet weten, M. de R., ik woon in die gemeente. Ja, het deed me goed, te vernemen, dat we er niet slecht aan toe zijn; vooral deed het me goed, toen ik laatst de proef op de som zag. Als u het hebben wil, kom ik eens uit de school klappen. In den Wieringerwaard waren tien heeren lid van de afd. Schagen van Volksonderwijs Die 10 hebben zich vereenigd tot eene Com missie en hebben Ds. van Hoorn verzocht, bij ons eens tc komen vertellen, wat die Vereeniging Volksonderwijs bedoelde. ZWEerw. kwam en hield eene redevoering over Maar neen, M. de R., eerst wil ik u vertellen, dat de zaal bij Heijn stampvol was, vol van allerlei menschen, voornamen en ambachtslui, boeren en arbeiders, mannen en vrouwen, 't Was een lust om te zien! En die redevoeringDaar werd een boekje opengedaan van ons volksonderwijs, wat ziet het er daar slecht mee uit. 'k Dacht altijd, wij Nederlanders, we zijn rijk, hebben geld genoeg, kunnen alles koopen, wat we willenmaar toen werd het mij duidelijk, aan 't onderwijs besteden we nog niet half genoeg, 't Mankeert letterlijk aan alles: de scholen zijn veelal niet goed, de kiuderen komen te ongeregeld, ze blijven niet lang genoeg, de onderwijzers worden niet goed genoeg opgeleid, ze worden slecht betaald, we hebben geen bewaarscholen, en zoo maar voort. Of we raar ophoordenGelagchen hebben we soms, dat we schuddenheel aardig wist Ds. v. Hoorn hiel' en daar een grapje tusschen het meer afgetrokkene van zijne rede in te vlechten. Kortom, 't was prachtig mooi, en zoo duidelijk, dat zeker alleu begrijpen moesten wat hij zei en vertelde. En, als er een op de hoogte der zaak kan zijn, dan moet hij het zeker wel wezen, die voorzitter van het hoofdbestuur van die Vereeniging is. Wat het gevolg is geweest, begrijpt u. Denzelfden avond nog waren er ruim vijftig, die lid werden van de nieuwe afdeeling Wieringerwaard, en dit is de proef, die ik bedoelde er zijn nu al over de tachtig leden. Tachtig leden van Volksonderwijs in eene gemeente van ruim 1300 zielen. Stadsmenschen schijnen wel eens meer van zoo iets te houden dan wij buitenlui, maar 't is toch zeker zoo heel erg ook niet; want als de Alkmaarders even veel .van die Vereeniging houden, dan moeten er te Alkmaar, dat tienmaal grooter is dan 't Slik, wel 800 leden zijn. Nu, dat weten we allemaal wel beter. Natuurlijk ben ik ook lid geworden van de nieuwe afdeeling. Zooals ik vernomen heb, wordt de eerste vergadering gehouden op Donderdag den 1 Febrnary; dan moeten we een bestuur kiezen. Als ik maar half kan, ga ik er heen, daar wil ik bij zijn. Waarom? Ja, M. de R., om u de waarheid te zeggen, als ik het durfde, dan zei ik het in de vergadering, maar de woorden blijven me meestal in de keel zitten, als ik wat te vertellen heb; daarom zal ik het maar schrijven. We zullen dan een bestuur moeten kiezen, en nu ben ik bang, dat de leden die bestuursbaantjes den onderwijzers op den hals zullen zien te draaijen. Och, het gaat nog al vaak zoo bij ons buiten, dan zijn de auderen er af, ze hebben geen drukte, en dan meent men vaak, dat een onderwijzer er o zoo blij mee is, alsof ze nota bene nog geen werk genoeg hadden. Neen, als ik mijn zin kreeg, dan moesten in de eerste plaats een paar van de voornaamste burgers, een paar flinke boeren bijv., gekozen worden. Zijn dat niet de lui, die in de eerste plaats er belang bij hebben? We hebben er genoeg, die de zaken heel uetjes kunnen opknappen, even goed als de schoolmeesters. Als er nog een of twee bij worden genomen in bet bestuur, heel goed; waut ze zijn immcr3 even goed burgers als Jan en alleman; maar ik wou dit, M. de R., dat de onderwijszaken niet alleen bij de onderwijzersmaar bij iedereen belangstelling vonden. Heel toevallig hoorde ik uit de derde hand, dat een van de leden reeds begonnen is, een reglement te maken, om er gaauwer mee klaar te wezen, 'k Moet eens hooren, wat dat is, omdat er van een reglement natuurlijk veel afhangt. Zooals ik boven zei, meer dan tachtig leden zijn er alhoe veel zouden er van opkomen tegen Donderdag? Hoe meer, des te liever, des te beter, des te fermer. Wie uit luiheid wegblijft, toont eenvoudig, dat het heele onderwijs hem geen loop naar Heijn waard is. 't Zal me wonderen. Philodemus. S toom v aart-Berig-ten STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Peins Hen dein. 30 Dec. alhier aang., vertr.24Febr. Pbinses A m a l i;a. 13. Jan.van Batavia vertrokken. P b i n 8 van OEANJE. 25 Nov. van hier vertrokken. 9 Jan. te Batavia aangekomen. C o n r a d. 13 Jan. van hier vertrokken. 26 Jan. Napels aaugek. en vertr. Koning der Nederlanden. 24 Dec. van Batavia vertrokken. 25 Jan. Gibraltar gepasseerd. Voorwaarts. 23 Dec. van hier vertrokken. 18 Jan. Aden aang. en vertr. Midura. 28 Nov. alhier aangekomen. Holland. 11 Nov. van hier vertrokken. j 28 Dec. te Batavia aangekomen. C e l e b e s. 31 Dec. alhier aang, vertr. 3 Febr. Stad Amsterdam. 13 Dec. van Batavia vertrokken. 26 Jan. van Marseille vertrokken. Java. Vertrekt 17 Febr. van Amsterdam door 't Noordzeekanaal naar Batavia. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: T. G. Schoof, timmerman en M. Dito. GETROUWD: Geene. BEVALLEN W. Jobs, geb. Nonnekes, Z. G. Huisken, geb. Hagenaar, Z. A. Visser, geb. de Boer, D. G. Zunderdorp, geb. Dekker, D. M. Keizer, geb. Rob, D. OVERLEDENE. J. de Greef, geb. Engelmeijer, 31 jaren. A. Troost, 22 jaren. Ambtshalve ingeschreven 5. Levenloos aan gegeven 2. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 27 Jan. Niets. 28 Jan. ModeratieScholten, Weymouth; Amsterdam, st. Nieuwe- diepCosmopolitan, stLonden. Vertrokken 27 Jan. Senior, Tonnessen, WilmingtonLydia PeschauFechter, idem; Metropolitan, st., Londen; Jane Mitloy, Parker, Greenoch; Dorothy, Jackman, Newcastle; Holty Bough, Ward, Sunderland. 28 Jan. Eddystone, st., Huil. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigtiug en Kracht. Barometer mm. The/mometer C. j* g '-3 5 - Toestand zto. 6k. w. 26, zwtz. 30 zzw. 50 762.47 760.41 748.58 738.88 t 2.27 t 0.21 -11.52 -21.22 3.6 5.6 7.7 7.2 f 0.4 t 2.4 f 5.8 f 4.0 0.98 0.71 0.86 0.92 weingolv Holw. Marktberigten. AMSTERDAM, 27 Januarij. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 306; Mei f 307. Rogge. Op levering flaauvver; Maart f 193, 192; Mei f 198, f 197, 196. Koolzaad. Onveranderd; April f 438; Oct. f 413. Raapolie. Mei f 43, f 43*, f 43*, f 43. Lijnolie. Maart/Mei f 28*. 29 Januarij. Tarwe. Met weinig zaken; bonte Poolsche f 365 c. z. k. Op levering f 1 lager; Maart f 305. Rogge. Flaauwernieuwe Galatz f198; Taganrog f202; Petersb. f 197, 198, 196. Op levering tot lagere prijzen afgegevenMaart f 191, 190; Mei f 195, 194. Boekweit, f 4 lager afgegeven; Araersf. f 246. Koolzaad. Per 2000 KG flaauw; April f 432; Oct. f 413. Raapolie. Per 100 KG.: Vliegend f 43$; Mei f 43, 42J, Sept./Dec. f 40*, 39*. Lijnolie. Per 100 KG.: Vliegend f 28*; Maart/Mei f 28*, f; Sept./Dec. f 30, 29*. Vee. Vette Runderen 1ste kw. 85, 2de kw. 80 en 3de kw. 75 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijeu f 130 a 300. Nuchtere Kalveren f 5 a 10. Vette Varkens 54 a 64 c. per KG. HOORN, 25 Januarij. Kaas. Gewogen 5233 KG. Hoogste prijs f 37,50. 26 Januarij. Vee. 20 Schapen en 2 Varkeus; handel stug. ROTTERDAM, 29 Januarij. Tarwe. Nieuwe Vlaams, en Zeeuws, beste f 10.40 a 11,— dito Flakk. en Overm. béste f 9,50 a 10,70 Rogge. Vlaams, en Zeeuws, f 7,S0 a 8,50, Flakk., Overm. eu Noordbr. f 7,60 a 8,20. Boekweit. Noordbr. f a grove Fransche f a Gerst. Vlaams.,. Zeeuws., Flakk. en Overm. Winter beste f6,70 a f 7,10, mindere f 5,60 a 6,60; dito dito Zomer beste f 5,90 a f 6,40, mindere f 5,a 5,80. Haver. Dikke f 4,60 a 5,60, Ordinaire f 3,80 a 4,80. Koolzaad. Jarig Overm. 73; Friesch 72. Meekrap. Tot onveranderde prijzen vonden kleinigheden koopers. Vlas. Op het land heerschte de vorige week minder vraag. De aanvoer ter markt bestond uit circa 40,000 steen, welke grootendeeh verkocht werden tot iets lagere prijzen. SCHIEDAM, 29 January. Jenever f 17.50, Amst. proef f 18,75, Moutwijn f 12.25 per N. vat. CAPELLE (LANGSTRAAT), 26 Januarij. Hooi. Sedert de laatste notering is de handel vaD weinig betee- kenis geweest; enkele kleine partijtjes werden slechts gevraagd, en daar het aanbod tegenwoordig de vraag overtreft, werd het ver kochte f 1 a 2 per 50 KG. minder verhandeld. LEEUWARDEN, 26 Januarij. Boter. 1ste kwal. f 69,05 a 72,50, 2de kwal. t 56, PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 24 stuks Paarden. Veulens. 62 Runderen. 470 v vette Kalveren f 0,80 a 1,per kgr. (vlug) 62 magere dito - 7,a 28,per stuk.(stug) 542 j Schapen. 42 v vette Varkens - 0,52 a 0,64 perkilog. (vlug) 18 magere dito - 14,a22,per stuk. (stug) 78 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 1 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,50 a 1,60 per kilogram. Kip-Eijeren f 5,a 5,50 per 100 stuks. Ken d-Eij eren- a Twee of drie teercapsules, genomen bij den eten, brengen spoedig verligting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigzins gevor derde tering geneest. In dat geval belet de teer de decom positie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg I aanbevelen, zoowel van wege zijn uitstekende uitwerking j als om zijn goedkoopen prijs Ieder flacon toch der teercapsules bevat 60 capsules. De geheele behandeling kost dus slechts zes k acht centen per dag en ontslaat van het gebruik van afkooksels, patés I en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte capsules heeft moet men op de driekleurige handteekening van den Heer Guyot, op het etiqnette letten. Te verkrijgen te Helder bij 1 W. V. BRUINVIS, Hoofdgracht en in de meeste Apotheken, Men vraagt een fatsoenlijken BURGËR- I J O UT G EIV tot het verrigten van Huiswerk, desverkiezende met kost en inwoning. Loon naar bekwaamheid. Adres: Bureau dezer Courant. Weersgesteldheid: 28 Jan. 12 u. Digtbetrokken, mistig, vochtig. 29 Jan, 12 u. Bewolkt, wind, onstuimig. 30 Jau. 8 u. Digtbetrokk., regen, wind, onst. 30 Jan. 12 u. Digtbetrokk,, regen, stormweer. Gisteren avond was de vloed 1.05 boven volzee. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 13 Sept. Constance. F.Nannings. New-York. 31 Dec. Celebes. C.A.Bakker. Pad.enz.viaSuez. 17 Jan. 27 Jan. Pallas. J.J.Muntendam. Middell, Zee. 21 Jan. Alblasserwaard.J.Zwart. Samarang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 29 Jan. Columbus. J. Ihlder. vanVliet&Co. Charleston. 29 Jan. Emanuel. H. J. Olsen. Wilmington. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, GEERTJE DEKKER, Echtgenoote van C. ZUNDERDORP. Helder28 Januarij 1877. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een geduldig lijden, onze geliefde Zoon ALBERT, in den jeugdigen leeftijd van 22 jaren. Zwaar treft ons dit verlies, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Nieuwediep, 27 Januarij 1877. H. TROOST. N. TROOST—DUINKER. Mede uit naam van Behutodbroeder en Zuster

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3