B u ite n I a n d. noodigden luisterden het feest op door het voordragen van dichtstukken. Tot teleurstelling der aanwezigen konden de voorzitter, de heer C. Kroon Mz., en eenige anderen, wier tegenwoordigheid zeer gewenscht was, niet ter ver gadering verschijnen. Uit Aartswoud wordt gemeld, dat de Westfriesche zeedijk veel van den storm heeft geleden. Tusschen Aartswoud en Lambertschaag zijn vier gaten in den dijk geslagen, drie van geringen omvang, maar één, naar gissing, van eene lengte van 20 a 25 meter en een diepte van 2 a 3 meter. Omtrent het verongelukken van de stoomboot Ulysses meldt men uit Egmond de volgende bijzonderheden «De Ulysses strandde des nachts te 1 uur bij een hevigen storm, drie kwartier benoorden Egmond. De reddingboot was spoedig gereed, maar kon door de woedende zee het schip niet bereiken en de toestand der ekwipage was toen zeer gevaarlijk. Men maakte gebruik van den vuurpijl toestel en de wakkere bemanning van de reddingboot slaagde er in, niettegenstaande de zee over het achterschip rolde en eene woedende branding, ongeveer te 4 ure de bemanning te redden, uitgezonderd den kapt., 2den stuurman, lsten, 2den en 3den machinist, benevens den 2den hofmeester. De kapt. was des nachts door een stortzee over boord ge slagen. Het schip is gebroken en de lading drijft langs strand. Het schip zit bij vloed onder water.» Men leest in de Amst. Crt., dd. 2 dezer: «Heeft een onzer uitstekendste schrijvers, wij bedoelen Jonathan, in zijn Waarheid en droomen, met diep gevoel en treffenden eenvoud geschetst, wat er véél achter de weinige woorden van een enkele, gewone doodadvertentie schuilen kan, zijne schoone opmerkingen gelden niet minder de korte, dorre, maar zoovéél zeggende «scheepvaart- berigten.» Het eenvoudige«binnengekomen» uit een haven plaats, of het«alles wel aan boord» in een praaiberigt uit verre zeeën, welk een blijde boodschap, welk een schat van zielevreugd, ligt in die weinige letters opgesloten! Maar daarentegen, welk een verpletterenden, duizeling- wekkenden slag brengen soms die korte tijdingen, even onverhoeds, het ouderhart of vrouw en kroost toe! Zoo, b. v., gisteren«Ulysses gestrand, kapt. verdronken.» In die enkele woorden vernam een vader, te midden van zijn dagwerk op onze drukkerij, eensklaps den jammerlijken dood van zijn zielsgeliefden zoon, een man in de kracht des levens, slechts 37 jaar oud, zelf gelukkig echtgenoot en vader, en die zich door voorbeeldig gedrag, geheele toewijding aan zijn beroep en degelijke studie, van scheeps jongen, onvermoeid en met inspanning zijner beste krachten, op de loffelijkste wijze had opgewerkt tot den rang van kapitein op een der stoomschepen van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij, een ware eere plaats, daar zij de keus uit de beste mannen van het vak heeft. Zoo nabij getuige van de onbeschrijfelijke vadersmart, die een enkel scheepsberigt, in zijn ijzingwekkende kortheid, kan veroorzaken, dachten wij met innig meegevoel aan zoo velen, die door dezelfde scheepsramp even diep getroffen worden, en zullen onze lezers, die gewis even als wij, zoo vaak door de kracht der gewoonte als het ware gedachteloos die korte, maar zooveel beteekenende tijdingen lezen, deze woorden van rouwbeklag niet misplaatst vinden.» De inspecteur van politie van Riemsdijk, die betrokken was in het proces tegen de wed. T., dezer dagen voor het hof te Amsterdam behandeld, is uit zijne betrekkingontslagen. Men herinnert zich het verhaal, in ons vorig nummer overgenomen, omtrent een oneerlijke Amsterdamsche dienst bode, die krankzinnig zou zijn geworden door den schrik, toen zij door politie-agenten naar het bureau werd over- gebragt. Van dit verhaal blijkt nu blijkens het N. v. d. D. niets waar te zijn, dan dat bedoele meid oneerlijk en dat er scheepsboeien zouden gelegd worden. Hierop trok het bovengenoemde Raadslid zijn voorgesteld antwoord in, en werd dat van B. en W. goedgekeurd. Wij leven dus in afwachting van de groote dingen die komen zullen! Zullen ze komen? en zoo ooitwanneer? Een poos geleden, toen ik u mijn St. Nicolaas- visioen vertelde, heb ik reeds trachten aan te wijzen wat de oorzaak is dat zoovele goede dingen, die onze hoofdstad tot stand zou kunnen brengen, niet tot stand gebracht worden. Open en rond verklaarde de heer Gosschalk, een alleszins bevoegd beoordelaar, dat de mannen die aan het hoofd onzer publieke werken staan, alles behalve de rechte mannen op de rechte plaats zijn. 't Is of men in de talrijke tegenspoeden waarmede het Noordzeekanaal, in de laatste dagen vooral, te worstelen heeft, een gereede aan leiding vindt om Gods water over Gods akker te laten loopen en alles op zijn elf-en-dertigst af te doen. Ik beveel de zaak in de belangstelling van Burgerplicht aan. Deze loffelijke kiesvereeniging, tegen Nieuwjaarsdag uit haar winterslaap ontwaakt, maakt zich verdienstelijk met het geven van adviezen over ons belastingstelsel, over de onderwijs-quaestie, straks ook over de Liernur-methode. Welnu, zij stelle ook eens de kanaalwerken te Amsterdam aan de orde voor de bespreking in een openbare vergadering. Als er dan door de deskundigen eens opening van zaken gedaan werd, zou men curieuse dingen komen te hoorenJammer dat niet alles met debatten en motiën is goed te maken, anders zou het niet kwaad zijn de reorganisatie onzer politie ook eens op 't lijstje te zetten. Onze politie? Alles bij 't oude. Over de vervanging van onzen hoofdcommissaris door den commandant van de brandweer, of door wien ook, hoort men niet meer spreken, niet eens meer fluisteren. Men had het in de laatste dagen veel te druk over dë histoire scandaleuze van den inspecteur, wien een jaloersclie weduwe haar //brandende" liefde op zeer plastische wijze bewees, door hem een vitriool-bad toe te dienen, terwijl hij op weg was naar haar weduwe-plaatsvervangster, 't Geval zal er niet toe bijdragen om het prestige der dienaars van den gerechte in de oogen der burgerij te releveeren. A propos, amice, als ge eens een prettig en leerzaam dagje te Amsterdam wilt slijten, kan ik u aanraden eens een voormiddag door te brengen op de tentoonstelling van het Oudheidkundig Genootschap in het Oude-Mannenhuis een bloemlezing uit de groote tentoonstelling van verleden jaar, vermeerderd en verrijkt en 's avonds in het theater van van Lier. het meesterlijke spel van Clara Ziegler te gaan bewonderen! Dan zult ge uw tijd niet beklagen. Mnar ga in 's Hemels naam niet naar Sidonie! t. t. AMSTELAAR. is geweest; d. i., helaas! geen feit dat bijzondere ver melding verdient. De geheele stal vee van den landbouwer J. O., aan den Slotervveg, is thans op last van den minister ont eigend, als verdacht van longziekte. De beesten, 2t> stuks, zullen worden afgemaakt en verkocht. In de afgeloopen maand zijn aldaar aangetast 4 koeiien en afgemaakt als verdacht 76. Het afbreken der consistoriekamer te den Ham heeft de storm van jl. Dingsdag overbodig gemaakt, daar ze is ingewaaid. Uit Wijmbritseradeel wordt gemeld: De storm heeft nog een ontzettende ramp veroorzaakt. De stoomboot van Sneelc op Koudum is dien dag omstreeks vijf uur in de Fluesen gezonken. Ruim 40 personen waren aan boord. Allen vlugtten naar het dek, waarop twee voet water stond, en moesten daar in den stormwind een vreeselijken nacht doorbrengen. Den volgenden morgen daagde redding op, maar 19 menschen waren bezweken en verdronken. Omtrent het verongelukken van deze stoomboot, Willem III genaamd, wordt uit Sneek nader het volgende geschreven «Toen de boot Dingsdag namiddag tusschen 4 en 5 uur in de nabijheid der Galamadammen kwam, werden de passagiers in de kajuit naar boven gedreven door het water, dat met geweld door de gebroken kajuitsramen naar binnen drong. Ten gevolge van de menigte personen op het dek, kantelde de boot nu eens naar de eene, dan weder naar de andere zijde en schepte telkens water, zoodat het niet lang duurde, of allen stonden tot aan de heupen in het water. Hierbij kwam nog, dat het roer brak en de boot heel spoedig aan den grond geraakte. Vreeselijke toestand. Het geroep om hulp, door mannen en vrouwen aangeheven gedurende dien dag en den daai'opvolgendeu nacht, baatte niets. Eerst den volgenden morgen 9 uur, toen reeds meer dan één bezweken was tengevolge van de koude, kwam er hulp opdagen. 29 personen waren nog levend en werden, de meesten in deerniswaardigen toestand, naar de Galama dammen gebragt. Tevens vond men aan boord 11 lijken, welk getal in den loop van den dag nog met 3 vermeerderd werd. Men is nog bezig met zoeken. Volgens zeggen van de geredden waren er ongeveer 50 passagiers aan boord, zoodat men verwacht, nog meer lijken te zullen vinden.» Te Sneek is een gedeelte van den voormuur der Cath. kerk ingestort en op het orgel gevallen, dat grooten- deels vernield is. Ook in de kerk zelf werd schade veroorzaakt. De doorbraken in Groningen waar de woede van de golven, blijkens de bex-igten derGron.Crt., vreeselijk schijnt te zijn geweest hebben niet alleen groote schade aangerigt, maar ook menschenlevens geëischt. In den Westpolder, bij Vierhuizen, kwamen 14 menschen om, waarvan een gedu rende het hulpverleenen aan anderenverscheidene personen worden daarenboven nog vermist en veel vee is verdronken. De buitengewoon zware dijk is wel op twintig plaatsen, soms over een aanmerkelijke lengte, weggeslagen. De schade is daar vreeselijk; velen hebben alles verloren. Ook de spoorweg GroningenNieuweschans is over een lengte van 600 meter zwaar gehavend. Te Borgercompagnie (Groningen) is een veeschuur ingestoit, waarbij 50 zware ossen onder het gebouw werden bedolven, die men niet voor den volgenden morgen onder het puin kon weghalen. Drie osSen bleken toen dood te zijn en vijf erg verminkt; de overigen zullen ligtelijk nog behouden blijven. Blijkens een van den Nederl. consul-generaal te Londen ontvangen telegram zijn gevallen van veetyphus voorgekomen in een stal te Limehouse, binnen Londen. Ook uit Engeland, Frankrijk en België ontvangt men talrijke berigten omtrent groots verwoesting door den ZW. storm aangerigt. Uit Londen wordt berigt, dat nabij die stad een in aanbouw zijnde fabriek is ingestort en honderd werklieden onder de puinhoopen werden bedolven, waar van twee zijn gedood. Zoo het misschien onmogelijk is om den aardappel kever, die in Amerika uitgestrekte aardappelvelden ver woest, op den duur buiten Europa te houden, is het van belang vooraf maatregelen te beramen om, bij zijn eerste optreden, een verdelgingsoorlog tegen hem te beginnen. Een Amerikaansch middel, bestaande in het begieten der planten met een oplossing van Parijsch groen (rattenkruid en koper), is, al wordt het beweren van prof. Oriley, dat de aardappel zelf geen koper of rattenkruid bevat, niet tegengesproken, in handen van onvoorzigtigen of misdadigers zeer gevaarlijk. Beter is het, bondgenooten in den strijd te zoeken onder de dieren, en gelukkig leeft er een kever in Amerika (Lebiae atriventis), die den Colorado-kever verslindt; ook de kraaijen, en volgens de latere berigten ook de paauwen, zoeken ze met graagte en halen ze zelfs uit den gi'ond, waarin ze overwinteren. Wenschelijk zou het zijn van regeringswege zijn reeds afbeeldingen aan de scholen gezonden om daarin op te hangen dat op het belang gewezen werd, wat kraaijen en andere insecten etende dieren voor dezen gevreesden vijand zijn. (Arnh. Crt.) Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. W. L. baron van Verschuer wordt met den 11 dezer geplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam. De luit. ter zee 2de kl. W. van Hasselt wordt met 6 dezer gedetacheerd bij het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te Utrecht. Frankrijk. In den Jardin des Plantes te Parijs is, volgens de Figaro, jl. Dingsdag een 5jarig kind in den berenkuil gevallen. De kindermeid had het om het beter te laten zien op de balustrade gezet. De beren bleven het kind ver baasd aanstaren. Een heer had den moed zich aan een touw gebonden, in den kuil te laten zakken. Hij gx-eep het kind, werd omhoog geheschen en verwijderde zich snel, zonder zijn naam bekend te willen maken. Het kind had door den val een arm gebroken. De bedelaar, die geen geld vraagt, maar slechts een stuk brood, is een bekende type in Parijs. Men treft hen echter gewoonlijk aan in het Bois de Boulogne of op eene andere plaats, waar men een half uur van een bakker of een restauratie verwijderd is. Thans is de bedelaar zonder schoenen opgestaan. Al vriest het niet, een mensclx zonder schoenen of kousen in dit jaargetijde maakt toch een pijn lijken indruk en er is altijd minstens één persoon daags, die zulk een ongelukkige een paar schoenen geeft. Het inkomen van den bedelaar zonder schoenen kan geraamd worden op f 35 's weeks. Voor een paar centimes betuigt deze bedelaar dan ook zijn dank niet. Engeland. Steeds hoort men, in Engeland zoowel als in Neder land, de slagters klagen, dat zij hunne waar moeten van de hand zetten met zeer geringe winst, ja, dat zij dikwijls grootmoediglijk met verlies moeten verkoopen. Opmerkelijk is daaroxn de ijver van dit gild om het debiet van 't goed- koopere Amerikaansche vleesch te verhinderen. Te Man chester zijn er eenigen betrapt op de volgende kunstgreep: zij verkochten slecht Etxgelsch vleesch voor Amerikaansch, en goed Amerikaansch vleesch voor Engelsch. Op die wijze bragten zij 't Amerikaansche artikel in discrediet, terwijl zij feitelijk, door den hoogeren Engelschen marktprijs er voor te bedingen, er woekerwinst mee maakten. Te Londen werden bi'andbrieven gezonden aan slijters van 't Ameri kaansche vleesch, dat in uitmuntende hoedanigheid steeds meer wordt aangevoerd. Duitschlanü. De melkerij-tentoonstelling, die binnenkort te Hamburg zal worden gehouden, ondervindt de levendigste deelneming. Uit Denemarken, Engeland, Finland, Frankrijk, Italië, Liefland, Nederland, Noord-Amerika, Rusland, Zweden, Zwitserland en andere oorden der wereld zullen toezendingen worden ontvangen. Er zijn vele collectieve inzendingen toegezegd, o. a. een uit Nederland, bestaande uit 10 nummers. De naburige staten van het Duitsche rijk in de Pruissische provinciën zullen zich op groote schaal ter tentoonstelling doen vertegenwoordigen. INGEZONDEN. Het ingezonden stuk. voorkomende in de Heldersche en Nieu- wedieper Courant dd. 26 Jan. jl., dat slechts met de letters Q. P. onderteekend is, en waaronder de inzender zijn naam niet voluit bekend heeft gemaakt, draagt de overtuigende bewijzen dat hij bij het publiek niet bekend wil zijn, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat hij met een gesloten vizier iu het strijdperk treedt en niet openlijk voor den dag durft komen. Bewust zijnde, dat alweer hier het spreekwoord: //Ondank is 's werelds loon," wordt bewaar heid. Hetgeen ten duidelijkste uit datzelfde ingezondeu stuk van Q. P. blijkt, draagt toch genoemd Jongelings-Collegie voor haar zelve de overtuiging om, dat door hen, met voorbijzien van bijna onoverkomelijke bezwaren een werk is tot stand gebragt, dat zonder hoegenaamd ook eenige bijoogmerken of partijzucht enkel en alleen heett gediend om den nood van een lijdenden natuurgenoot te helpen lenigen. Het gold hier een ongelukkigen man, die elf maanden achtereen door een noodlottig ongeval in dien tijd niet in staat is geweest om voor zich zeiven en zijn gezin hoegenaamd ook iets te ver dienen om in hun nooddruft te voorzien, terwijl hij daarenboven zijne vrouw in dien tijd door den dood grafwaarts heeft moeten zien brengen en geheel uitgeput met vier hulpbehoevende kinderen achterbleef, waarvan een een jongen, van 14 jaren oud. Sedert Kerstijd zoo nu dan enkele malen, wanneer er werkzaamheden voor kinderen te verrigten zijn bij de Stoomvaartmaatschappij, waarmede zij f 4.80 per week verdienen. Terwijl het toch niet valt te ont kennen, dat het oudste meisje 17 jaren oud is, die hoogst noodig is in zoo een huisgezin. En van de beide andere kinderen, waarvan de eene 12 en de andere 6 jaren oud is, kan toch wel geen sprake zijn om van zulke kinderen iets te vorderen. Dank, dank, innige dank! wordt dan ook door het Jongelings- Collegie Nut en Genoegen gebragt aan de Heldersche en Nieuwe- diepcr ingezetenen, die hen in hunne poging zoo belangloos en hulpvaardig, door hun geldelijke offers hebben geschraagd, en tot de zelfvoldoening zijn gekomen om daardoor lijdende natuur- geuooten hulp te verleenen. Gewis zullen zij dan tot de over tuiging komen, dat buu offers niet te vergeefs zijn geweest. Wan neer de zoogenaamde Q. P. zijn ledigen tijd teu nutte maakte om persoonlijk te gaan onderzoeken, waar hulp en bijstand noodig is, hetgeen toch de pligt van ieder weldenkend Christenmensch is, dan voorzeker had hij zich stellig onthouden om een smet te werpen op hen, die zulks niet verdiend hebben. Met de plaatsing van bovenstaande regelen zult u, heer Redac teur, ten hoogste verpligten: Het Jongelings-Collegie Nut en Genoegen. Stoom vaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Peins Hendrik. 30 Dec. alhier aang., vertr.24Pebr. J Prinses Amalia. 13 Jan.van Batavia vertrokken. Prins van Oranje. 25 Nov. van hier vertrokken. 9 Jan. te Batavia aangekomen. C o n r a d. 13 Jan. van hier vertrokken. 31Jan.Port-Saïdaang.lFebr.vertr, Koning der Nederlanden. 1 Eebr. alhier aangekomen. V oorwaart8. 23 Dec. van hier vertrokken. 18 Jan. Aden aang. en vertr. M ad dra. 28 Nov. alhier aangekomen. j Holland. 30 Jan. van Batavia vertrokken. Celebis. 3 Eebr. van hier vertrokken. Stad Amsterdam. 13 Dec. van Batavia vertrokken. 30 Jan. Kaap Cavoeïra gepasseerd. Java. Vertrekt 17 Eebr. van Amsterdam door 't Noordzeekanaal naar Batavia. Burgerlijke Stand. Gemeente Hekler. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: D. Kunst, zeeman en M. Troost. A. van den Berg, zeilenmaker en M. J. van Emmerik. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A. Noot, geb. Tuinman, D. J. J. Riemers, geb. Smit, D. A. Reusche, geb. Hillen, D. L. Grunwald, geb. Schrijver, Z. C. M. Schouten, geb. Koorn, Z. G. Duinker, geb. Brouwer, Z. S. Beukers, geb. Buddingh, Z. J. M. Kemeling, geb. Stecher, D. OVERLEDENJ. C. Revier, 3 maanden. Een onbekende drenkeling.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2