HELRERSCHE E\ MEI REDIEfER (OIR 1V1. 1877. N°. 16. Woensdag 7 Februarij. Jaargang35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. AANBESTEDING. Binnenland. W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdtg, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. a franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Ulken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indlë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. PROVINCIE NOORDHOLLAND. Op Dingsdag den 20sten Februarij 1877, des namiddags ten half drie ure, zal onder nadere goedkeuring, aan het lokaal vuri het provinciaal bestuur te Haarlem, namens en voor rekening van het bestuur der hierna te noemen gemeente, worden overgegaan tot de aanbesteding van het bouwen van eene school en onderwijzèrswoning, aan het Noordoosteincle van den hoofdweg in den polder Eijerland op het eiland Texel. De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving, ingevolge art. 25 van het bestek. Het bestek en de teekening zijn, tegen betaling van een gulden, te verkrijgen aan het lokaal van liet provinciaal bestuur voornoemd aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten, gevestigd in het raadhuis te Amsterdam, en aan de gemeente-secretarie van Texel. Gegadigden worden er aan herinnerd, dat de billetten van inschrij ving uiterlijk vóór drie ure des namiddags van den dag die de besteding voorafgaat, in de bus moeten gestoken zijn, zooals art. 68 441 der algemeene voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij dengene, die daartoe door den Burgemeester der gemeente Texel zal worden aangewezen. Fe aanwijzing in loco zal geschieden op Zaturdag vóór de besteding. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNAgelet op het 2de lid van art 7 der Wet regelende het Kiesregt, noodigt de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij behalve in deze gemeente, ook elders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Fekrunrij e. k.f door overlegging van de bij de Wet gevorderde bewijsmiddelen te doen blijken. Anna Paulownaden 3 Februarij 1877. De Voorzitter voornoemd, C. E. PERK. De BURGEMEESTER der gemeente ANNA PA U- LOWNA brengt ter openbare kennis, dat, gedurende dertig dagen, te rekenen van af heden, op de Secretarie der gemeente voor de belanghebbenden ter inzage is nedergelegd een staat, aanwijzende de uitkomsten der meting en schatting betrekkelijk de gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente, over het dienstjaar 1877. Anna Paulowna, den 5 Februarij 1877. De Burgemeester voornoemd, C. E. PERK. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Februarij. Gisteren avond is per laatste spoortrein hier aangekomen de kolonel inspecteur der genie F. A. Vaillant, om de in aanbouw zijnde geniewerken alhier te inspecteeren. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam door door ds. J. G. Knottnerus, pred. te 's Gravenhage. Drietal bij de Herst. Evang. Luth. gemeente te Medemblik: ds. Bleeker, te de Rijp; de heeren P. Lode- wijks en H. Reinier Snijder Pz., proponenten te Amsterdam. In het tijdperk van vier weken, 31 Dec. 1876 tot 27 Jan. 1877, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast: in Noordbrabant 1 rund; Zuidbolland 58 runderen; Noordholland 6 Friesland 43 Totaal 108 runderen. In het vorige tijdperk van vijf weken waren 80 runderen door die ziekte aangetast. De leden van het bestuur der Gewestelijke Ver- eeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap hebben voor hunne betrekkingen bedankt, naar aanleiding van eene beoordeeling over hunne handel wijze bij de keuze van een hoofdbestuur van het Genootschap. Het wetsontwerp op het Lager Onderwijs, door de regering bij de Tweede Kamer ingediend, wekt allerwege bij de onderwijzers sensatie. In alle bladen aan 't onderwijs gewijd vindt men daarover min of meer uitvoerige artikelen. In Groningen wordt naar aanleiding daarvan eene provinciale vergadering van onderwijzers gehouden. In Zuidholland zijn met het oog op 't wetsontwerp een aantal gewigtige vragen aan't oordeel der afdeeliDgen van't Genootschap aanbevolen. In Drenthe houdt de gewestelijke vereeniging eene buitengewone bijeenkomst. De afdeeling Amsterdam heeft eene commissie benoemd om 't ontwerp in ernstige overweging te nemen en haar te dienen van rapport en advies. Ook het Hoofd bestuur van het Genootschap houdt zich onledig met het beramen van hetgeen het te doen staat om in deze zaak met wijsheid te handelen en ook daarbij de belangen van onderwijs en onderwijzers te behartigen. Het volgend schrijven ontvangt het Dagblad van 's Gr. en Zh., van Terschelling: «Ondergeteekenden, bewoners van het eiland Terschelling, waren in den storm van den 30 op den 31 Jan. ooggetuigen van een schoone daad van zelfopofferende menschlievend- heid, die wel verdient publiek gemaakt te worden om door publiciteit tot navolging op te wekken. De redactie van het Dagblad zal voor deze vermelding zeker wel een plaatsje in haar veelgelezen blad willen inruimen; wij betuigen haar reeds bij voorbaat onzen dank voor haar welwillendheid. In den gemelden storm kwam het Amerikaansch schip «Kimball,» kapt. Humphreys, hier aan ;t strand. Aan redding van 't schip was geen denkenaan redding van den wal durfde niemand denken. Noodseinen werden geheschen, maar wie zou in zulk een vliegend weer naar buiten gaan? Een vaartuig ging eruit, maar kwam spoedig terug; men moest het opgeven! Toen besloot onze wakkere postschipper op Ilarlingen, de heer Tj. de Haan, te beproeven wat anderen onmogelijk scheen: hij bemant zijn vaartuig met 12 wakkere lieden, gaat onder 't bulderen van wind en golven in zee, komt bij het gestrande schip, stoot er tegen aan en bekomt ernstige schade aan den boeg van zijn eigen schip; hij is herhaaldelijk in gevaar om door de hevige branding tegen het groote vaartuig aan te bonzen en verbrijzeld te worden of te zinken, doch heeft eindelijk 't geluk om, na eenige keeren teruggeslagen te zijn, een tros van meergemeld schip te grijpen, aan boord te halen en de vijf en twintig man, waaruit de ekwipage bestond, voor hun gezinnen en familiën te behouden en aan wal te brengen. Wij behoeven bij deze eenvoudige mededeeling niets tot lof van onzen de Haan te voegen; alleen komt het ons niet ongepast voor, hier te vermelden, dat dit zijn eerste proefstuk niet is; hij is toch reeds vier malen bekroond, zoowel door ons gouvernement als door die van andere rijken, en ontving van Z. M. den Keizer van Duitschland het groote eere-diploma, een prachtig schilderstuk, en welligt het eerste dat door dien Keizer aan een vreemdeling werd geschonken. Wij zijn de tolk van al onze dorpelingen, als wij op deze wijze aan de Haan en zijn manschappen een welver diende hulde brengen en vrij zeker ook van al de Nieuwedieper zeelieden, die liet bedoelde Amerikaansche schip mede naar Cardiff zouden brengen. P. J. Wichers, hoofdonderwijzer, u. 1. o. C. J. Oepkes, oud-scbeepsgezagvoerder. D. H. Duijf, wethouder.» Na ingekomen missive van het hoofdbestuur heeft het departement Anna Paulowna van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, in eene buitengewone vergadering besloten aan het bekende voorstel van het departement Koog en Zaandijk zijne adhaesie te onthouden. Men schrijft ons uit St. Maarten, dd. 5 dezer: «In de kolfbaan van den heer Krijt alhier is op de twee jongstverloopen Zondagen opgevoerd. «De Wees van Brussel, eene episode uit de drie laatste dagen van Alba's schrikbewind in de Nederlanden (1573),» drama in vier bedrijven, door A. Ruijsch. De leden van het hier bestaande gezelschap «Onderlinge Oefening» kweten zich bij elk dezer opvoeringen op flinke wijze van hunne taak en verschaften aan de talrijke aanwezigen genotrijke avonden.» Van wege het hoofdbestuur der Internationale Tuin bouwtentoonstelling en Congres, in het aanstaande voorjaar te Amsterdam te houden, is eene naamlijst van correspon denten in de verschillende provinciën openbaar gemaakt. Wij laten die voor Noordholland hier volgen: Aalsmeer C. van den Bont en P. Harting, Anna Paulowna-Polder J. C. de Leeuw, Beemster W. Sluis, Bloemendaal J. P. Lonbar Petri, Broek in Waterland C. Koker Bz., Haarlem A. C. Groenewegen, T. Muiier, J. Hooftman Pz. en jhr. mr. J. P. Teding van Berkhout, Haarlemmermeer H. F. Bultman, Heemstede J. P. Dolleman, Helder jhr. W. Alting von Geusau, Hilversum Z. G. J. J. Mol en H. Punt, Hoorn mr. W. K. baron van Dedem, Krommenie K. van Eeden, Medemblik D. M. Alewijn, Monnickendam F. Nooy, Naarden G. C. Fabius en G. J. van Eyken, Nieuwer-Amstel F. Halverhout, O verveen A. N. Bijvoet, Purmerende J. D. Schuitemaker, Texel J. R. G. Coninck Westenberg, Vogelenzang jhr. A. E. Barnaart, Weesp mr. J. J. Leuveling Tjeenk, Winkel N. Loder en K. Rezelmau, Zaandam mr. A. Greebe en C. Corver van Wessem. De algemeene vereenigde commissie voor den waters nood, te Amsterdam, wier werkkring eerst in Dec. 11. was afgeloopen, is gisteren op nieuw bijeengekomen en heeft zich als vroeger geconstitueerd. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer mr. R. van Rees, Keizers gracht 82. De commissie heeft de administrateuren van liet watersnoodsfonds gemagtigd een gedeelte van het op het Grootboek ingeschreven kapitaal af te schrijven. In deze afschrijving vindt de commissie de middelen om, althans voorloopig, in den nood te voorzien, welke door de stormvloeden van 30 en 31 Jan. is ontstaan. Door de Holl. Spoorwegmaatschappij werd gisteren in het stationskoflajhuis buiten de Willemspoort te Amsterdam, publiek aanbesteed: het maken van een goederenloods met bijkomende werken op het station te Schagen van den Noordh. Staatsspoorweg; minste inschrijvers de heeren Gebr. Moorman alhier, voor f 4100. De Amsterdamsche Kamer van Koophandel wordt met zonderlinge zaken bezig gehouden. Het betreft het verzoek van een Fransch handelshuis om het adres van een Amsterdamsch huis, dat het zou kunnen vertegenwoor digen voor den verkoop van een soortcarbonade. Vrijdag avond is op de Keizersgracht te Amsterdam weder een dienstmeisje, dat op eene bovenverdieping bezig was met «glazenlappen,» naar beneden geslagen. Zij is inwendig zwaar gekwetst naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Het «glazenlappen» kost der Amsterdamsche dienstboden wereld jaarlijks tal van slagtoffers. Deze week wederom twee, zegt het N. v. d. D. Jl. Donderdag avond zou te Amsterdam Clara Ziegler in Sappho optreden. Alle plaatsen waren besproken, toen, te laat om het te doen publiceren, het berigt kwam, dat de tragédienne ongesteld was. Het publiek kwam en men wilde nu 'f Carneval in Home opvoeren, maar dat ging niet, omdat eene zangeres en de tweede bas ziek waren. Een blijspel kon ook al niet opgevoerd worden wegens ziekte van den «eersten minnaar.» Toen werd Girojlé— Girojla opgevoerd, maar niet dan nadat de dame, die de hoofdrol vervult, zich bij het publiek had geëxcuseerd, dat zij wegens ongesteldheid niet behoorlijk zou kunnen zingen. In 't blok huizen, onlangs aan den Leeuwenhoek singel te Delft gebouwd, doet zich febris typhoidea voor, sommige gevallen met doodelijken afloop; bijna alle be woners dier panden verkeeren in minder goeden gezond heidstoestand. De typhus openbaarde zich het eerst bij een melkverkooper, en de besmetting heeft zich ongestoord verbreid, daar de medicus, dr. Pijnacker Hordijk, ver zuimde het ziektegeval aan te geven. Ook beweert men, dat het gemeentebestuur schuldig is aan het feit, dat de typhus zoo welig is voortgetierd. De gemeenteraad besloot indertijd, bij het goedkeuren van 't bouwplan van 't blok, de sloot te dempen en 't terrein op te hoogen met zand. Die verhooging moet evenwel hebben plaats gehad niet met zand, maar met bagger uit de grachten, zelfs uit de sloot aan de overzijde langs 's Rijks constructiewinkel, waarin uitloopen de secreten, door de 700 werklieden van die inrigting gebruikt. Zeker is 't dat de ophooging met bagger, in plaats van met zand is geschied. Om eenige honderden guldens uit te sparen, werden dus wetenschap en ervaring verwaarloosd, zegt de N. R. Crt., werd het leven der ingezetenen gewaagd. Op de prijsvraag om een tooneelstuk, uitgeschreven door de hh. Ie Gras, van Zuilen en Haspels, te Rotterdam, zijn 37 stukken ingekomen. Jl. Donderdag avond is te Dordrecht in het huis Yan den heer W. B. Derks, aan de Korte Kalkhaven, gas ontploft. De dienstbode, gaslucht bemerkende, gaf daarvan kennis aan haren heer, die, met licht ging naar de plaats waar de gaslucht was; een hevige ontploffing volgde en hij sloeg achterover. De heer Derks, wiens gelaat ver schroeid werd, wierp spoedig met een emmer water de langs de gasleiding ontstane vlam uit en sloot de gaskraan af. Bij Epe is een huis in brand gestoken door eene kat, die eene petroleumlamp omvergeworpen had, in vlam ge raakte en 't huis doorliep. Het is verbrand. In den gemeenteraad van Kampen had jl. Dingsdag, toen het reeds tamelijk begon te stormen, een serieus voorval plaats. Er werd gedebatteerd over de plek, waar eene nieuwe broeikas voor de bloemen van het plantsoen men besteedt daaraan te Kampen nog al veel geld zou gezet worden. Het voorstel van den burgemeester wasaan den Singel, buiten de stadswallen. Een der raadsleden vond een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1