HELDERSOHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1877. N°. 21. Zondag 18 Februarij. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. „W ij linldigen het goed e." Vemhijnt Dingsd»g, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementiprijs per kwartaal1.80. t t franco per post - 1.66. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bnrean: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentién: Van 1i regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. lülken Donderdag vertrekt de mail Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Februarij. Uit het Kanaal langs 's Rijks marinewerf, ter hoogte van de hoofdwacht, is gisteren middag het lijk opgehaald van den marinier, die sinds circa vier weken werd vermist. JI. Donderdag avond hield de heer M. A. Perk, van Amsterdam, in het kerkgebouw der Evang. Luth. gemeente alhier eene lezing voor de leden der plaatselijke afdeeling van de Evangelische Maatschappij en andere belangstellenden. Het onderwerp zijner lezing was Savo- narola. In zijne inleiding deed spreker uitkomen, dat, naar 't bekende spreekwoord: «leeringen wekken, maar voorbeelden trekken,» het beeld van den man, die al den moed eener krachtige overtuiging bezat, zeker meer indruk zal maken, dan de meest boeijende redenering. Hij schetste in levendige trekken den levensloop van den in vele opzigten hoogst belangrijken man, die door zijn heftigen strijd tegen dwang op staatkundig en godsdienstig gebied, zijn naam ook ver buiten Florence bekend maakte. Spreker sloot het oog niet, voor het min-goede in 's mans hande lingen, voor zijne sterk uitkomende feilen; maar stelde daartegenover zijne beslistheid, zijn kalmen moed, zijne volharding tot in den dood. Gevreesd bij zijne vijanden als hardnekkig strijder tegen het vele verkeerde, dat gedurende de middeleeuwen in de Christenkerk was inge slopen, mag hij met regt een voorlooper der Hervorming van de 16de eeuw heeten. Spreker schetste den held van zijn verhaal als profeet en deed uitkomen, hoe zijne voor zeggingen, ofschoon niet aanstonds, in onzen tijd toch werkelijk tot vervulling zijn gekomen: Italië is verlost van over- heersching op staatkundig en geestelijk gebied. Treffend was 't tafereel waarbij spreker zijn gehoor bepaalde, toen hij den marteldood beschreef van dezen vromen held, die met zijne beide getrouwe vrienden tot den brandstapel werd veroordeeld. Met opmerkingen over den toestand van Kerk en Staat in onzen tijd en met aansporing tot verzet tegen het dreigend optreden van het ultramontanisine besloot spreker zijne belangwekkende rede. Gisteren avond werd in 't lokaal Tivoli alhier eene volksvoordragt gehouden, die, als gewoonlijk, door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. Sprekers waren: de heer Alting von Geusau, die het belangrijk en onderhoudend stuk las van den heer van Marken, van Delft, voorkomende in Vragen des Tijds, onder den titel: Heerschend Wan begripen de heer H. J. Schuijt, die 't dichtstuk van dr. E. Laurillard voordroeg, getiteld: Arme Kinderen. Tot slot werd door het gezelschap Ernst en Scherts op zeer verdienstelijke wijze opgevoerd het tooneelstukje Romeo op Kantoorblijspel in één bedrijf, naar 't Hoog- duitsch door W. C. Roijaards. Flinke muziekuitvoeringen openden de werkzaamheden van dezen avond en wisselden die af. De zesde en laatste volksvoordragt in dit saizoen zal iri de helft der volgende maand worden gehouden. Het beroemde Florentijner kwartet zal, bij genoegzame deelneming, eerstdaags in Musis Sacrum een concert geven. Met de haringvisscherij op onze kust is het treurig gesteld. Er wordt zoo weinig gevangen, dat men het stuk tegen 5 cents voor aas verkoopt. Gelijk men weet is het besluit, waarbij de pupillen school wordt opgerigt, dezer dagen door Z. M. bekrachtigd. Naar de Arnh. Crt. van goederhand verneemt, zou bij de rege ring het voornemen bestaan die school in den loop der maand Mei a. s. te openen, terwijl het getal pupillen, dit jaar te plaatsen, het cijfer van 50 niet zal mogen overschrijden. Uit Petermanns geografische Mittheilungen blijkt, dat onze regering, met name de ministers van Marine en Financiën, zeer ingenomen zijn met eene expeditie naar de Noordpool. Aan genoemd tijdschrift wordt door een ge zaghebbend en invloedrijk Nederlandsch geograaf geschreven: «Gisteren heb ik den minister van Marine, op diens uitnoodiging, een bezoek gebragt en van Z. Exc. veel ver nomen, wat mijn hoop op het tot stand komen van een Nederl. Pool-expeditie aanmerkelijk heeft doen toenemen. De minister van Marine is persoonlijk de zaak warm toe gedaan, en zijn ambtgenoot van Financiën is ook zijnerzijds bereid, om voor 1878 een vrij aanzienlijke som voor een Pool-expeditie op zijn begrooting te brengen. Officieren, matrozen, scheepsmateriëel, wapenen, instrumenten, kortom alles, waarover hij beschikken kan en wat op de Rijkswerven voorhanden is, wil de minister van Marine ons geheel kosteloos ten gebruike afstaan.» Blijkens de mededeeling der regering aan de Tweede Kamer worden, aanvangende op 1 Mei 1877, al de Nederl. Koloniën opgenomen in de internationale postconventie. Het porto van brieven zal daardoor een vermindering ondergaan. In de maand Jan. jl. zijn door de Rijks-telegraaf kantoren 19,440 telegramzegels verkocht, tot een gezamenlijk bedrag van f 6913.87±. Kapitein Quick, gezagvoerder van het schip Golden Age, den 4 Jan. bij Terschelling gestrand en verbrand, wordt door de Board of Trade beschuldigd van het schip moedwillig te hebben doen stranden en verbranden. Ook de andere apothekersbediende in het Binnen- Gasthuis te Amsterdam, die zich dezer dagen zoo te goed heeft gedaan aan een verkeerde flesch spiritus, is overleden. Het geregtshof te 's Hage nam eergisteren kennis van eene vreeselijke gebeurtenis. Er trad in de bank voor de beschuldigden een man, wien de misdaad wordt ten laste gelegd, zijne wettige huisvrouw met voorbedachten rade te hebben vermoord. Die man was de 20jarige J. Timmerman, boerenknecht en arbeider van beroep en woonachtig te Oostburg. Niet minder dan negen veroor deelingen heeft hij reeds ondergaan, meerendeels wegens mishandeling of rebellie. Het is een man, gelijk de presi dent het noemde, met mishandelingen vertrouwd en die spoedig de handen uitsteekt. Aanvankelijk tot ligte straffen veroordeeld, werden hein laatstelijk elf maanden celstraf opgelegd. In den namiddag van 11 Oct. jl. had het verschrikkelijk feit plaats. Man en vrouw dien middag na elkander thuis komende, kregen, gelijk meermalen het geval was, over een weinig beteekenend feit verschil, dat tot eene heftige woordenwisseling aangroeide, maar toch spoedig weder was gedempt. De man, hevig jaloersch zijnde, verdacht zijue vrouw steeds, omgang met andere mannen te hebben. Zij daarentegen schold hem altijd voor moordenaar, daar het gebleken was, dat hij eens onder verdenking van moord in hechtenis is geweest, maar daar een ander de schuldige was, buiten vervolging was gesteld. Na de ruzie, waarvan wij daareven spraken, begeerde de vrouw water voor haar kind, dat zij reeds bij haar huwe lijk met beschuldigde had en toén niet door hem als het zijne is erkend. De man, die wilde voorkomen dat de vrouw op de plaats achter de woning burengerucht zou makeu, zou zelf het water halén, maar de vrouw, met het kind op den arm, was haar man weldra gevolgd en nu vingen de handtastelijkheden aan. Eene buurvrouw, die op het gerucht was toegeloopen, poogde hen te scheiden, waarbij allen op den grond geraakten en de man, op zijn vrouw liggende, haar verwondingen toebragt. Nog had de vrouw gelegenheid, bebloed als zij was, te ontkomen, maar de man vervolgde haar met het mes in de hand, bereikte haar in den achtergang zijner woning en toen werd de vrouw als het ware geslagt. Met eene vreeselijke gapende wonde werd zij een half uur later door den inmiddels ont boden veldwachter reeds overleden gevonden, terwijl de man in zijne woning, bezig zijnde zich van zijne met bloed doortrokken kleederen te ontdoen, werd in. hechtenis genomen. Reeds dadelijk bekende Timmerman volmondig zijne euvel daad zelfs in de minste bijzonderheden, steeds bewerende dat zijne vrouw in verboden verstandhouding met andere mannen verkeerde. Het O. M. eischte tegen den moordenaar levenslange tuchthuisstraf. Mr. Pape, de verdediger, trachtte aan te toonen, dat de doodslag onder vele verzachtende omstan digheden in een toestand van razernij was gepleegd, waarom hij er op aandrong, dat de strafwet niet ten strengste zou worden toegepast. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s. Het vastenavond gemaskerd bal, jl. Dingsdag avond in 't gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Hage gegeven, heeft een schitterend succes gehad. Er waren behalve de genoodigden ruim 2000 kaarten uitgegeven. De haute volée had zich niet onttrokkenpierrots en harlequins, conspirateurs en ridders, boeren en boerinnen, Chinezen en Polonaises, figuren uit de bekende operettes, domino's en costumes van de laatste studenten-maskerades, en daarbij toilettes de ville en zwarte rokken, alles dwarrelde fantastisch dooreen. De beste toon heerschte overal. Ferme dansmuziek hield de feestelingen tot 4| uur 's morgens bijeen. De zalen waren keurig versierd. De kolossale balzaal was soms te klein. Door het geregtshof te Arnhem is de dag der teregt- zitting in de zaak van H. J. Peters, polderwerker, laatst wonende te Heino, bepaald op den 8 Maart e. k. Zooals men zich zal herinneren, heeft deze beseh. in den namiddag van den 28 Nov. jl., op den Apeldoornschen weg tusschen de Woeste Hoeve en Beekbergen, Elisabeth Gerritsen, vrouw van J. Wilbrink, wonende te Teriet, met een mes aangevallen en eene snede aan den hals toegebragt, tengevolge waarvan zij hevig bloedende op den grond si gevallen, en na haar van het midden van den weg naar het aldaar van dien weg ter zijde staand kreupelhout te hebben gesleept, van de 7 of 8 dubbeltjes beroofd die de verslagene bij zich had. De vrouw is onmiddellijk aan de haar toegebragte wonde doodgebloed. Bij nader onderzoek is gebleken, dat besch. te Groningen in den nacht van 24 op 25 Nov. (dus drie dagen te vorenj, in eene slaapstede, na deze heimelijk verlaten te hebben, door medeneming van eenige voorwerpen ten nadeele van mede aldaar logerende personen, zich aan diefstal heeft schuldig gemaakt; ook moet hij herhaaldelijk ter zake vau diefstallen en bedelarij, o. a. bij vonnis der regtbank te Zwolle dd. 31 Oct. 1867, ter zake van diefstal tot cellu laire gevangenisstraf veroordeeld zijn geweest. Als verdediger is hem toegevoegd mr. G. S. P. Scheltema, advocaat. Aangezien Frankrijk, zoo meldt men uit Zwolle, den invoer van huiden en andere zaken, die tot vee in betrekking staan, heeft verboden uit Duitschland, Engeland, Oostenrijk- Hongarije, Rusland, de Donauvorstendommen en Turkije, tengevolge der heerschende veepest (épiscotie), zoo wordt algemeen de vrees gekoesterd, dat ook ons land in groote moeijelijkheden zal gewikkeld worden, om zich van een belangrijk handelsartikel: gezouten inlandsche huiden, te ontdoen. Reeds moeten aan de grenzen moeijelijkheden zijn ontstaan, die tot terugzending hebben aanleiding ge geven. Zeker is het, dat de door Frankrijk genomen maat regel eene belangrijke daling op de huidenprïjzen zal teweeg brengen. De ongunstige toestand, waarin het artikel in de laatste jaren verkeert, zal er alzoo niet beter op worden. De redactie der Landb. Crt. vestigt de aandacht op de uitbreiding, die de /cims/boter-industrie verkrijgt. Zij verklaart er niets tegen te hebben, maar komt wel na drukkelijk er tegen op, dat men die /czwistboter welligt als gewone (met bijvoeging van: Delftsche, of: Hollandsche) aan de markt zal brengen. Met de Fransche mail is te Batavia teruggekeerd mngr. Claessens, bisschop van Petropolis. Den 9 Jan. jl. werd hij feestelijk ontvangen. Een Te Deum werd in de kerk op Weltevreden gezongen en den prelaat, die 28 jaren in deze gewesten vertoefd heeft, een prachtig aandenken namens de R. C. gemeenten in den Archipel aangeboden. Van Ternate zijn de berigten gunstiger. De rust wordt hersteld. Uit officiëele opgaven blijkt, dat de sterfteverhouding onder de bevolking van de groote steden van Europa, naar gelijke evenredigheid van duizend zielen, gemiddeld de volgende is: 's Hage 22.5, Amsterdam 27, Rotterdam 29.3, Brussel 25.9, Antwerpen 20.5, Londen 22.6, Parijs 29.7, Berlijn 24.6, Weenen 24.2, Buda-Pesth 39.9, Kopenhagen 22.2, Stockholm 28.9, Christiania 23.6; en buiten Europa: New-York 22.5, Philadelphia 19, Calcutta 40.7, Bombay 35.1 enz. Het Journal d'Alsace geeft de volgende aanwijzing over het gebruik van een even eenvoudig als practisch middel om de groenten en ooftboomen voor de verwoestingen der insecten te beschermen. Alle planten wasemen, zoo als bekend is, gasaardige stoffen uit, welker reuk of geur meer of minder sterk is. Deze geuren lokken de dieren er bij of verjagen ze. De hennep en het knoflook behooren tot de laatste soort van planten. Plaatst men alzoo in een groentebed langs latwerk zulke planten, zoo bewaart men de vruchten door de verdrijving der insecten. Zoo verdwijnt weldra de voor de appelboomen zoo schadelijke bladluis, nadat onder den boom zoogenaamde kapuzijnerbloemen gezaaid worden, welke tegen den boom opklimmen. Plant men hier en daar een hennepplant in een koolbed, zoo verwijdert men de rupsen. Op verscheidene plaatsen plant men in de nabijheid van ooftboomen uijen, knoflook of prei, welke de bladluis ver drijven en het ineenrollen van de bladeren der perzikboomen verhinderen. Jl. Woensdag nacht heeft te Brussel een hevige brand gewoed bij den heer Bochart. Diens echtgenoot en eene andere vrouw zijn in de vlammen omgekomen. Te Stuttgart is een Engelsclnnan in hechtenis ge nomen, die uit wraak, dat hij uit een club van jagtlief hebbers te Offenberg was gestooten, al de jagthonden zijner vrienden vergiftigde. Oostersche kwestie. Een correspondent van den Times schrijft: «Ten spijt van al de zorgen, die het in hebben moet om iets te doen, wat naar practische toepas sing gelijkt van de constitutie van Midhad, heeft het er veel van, of de Turksche regering niets anders te doen heeft, dan altijd maar meer soldaten naar den Donau te zenden. Iedere penning wordt voor dit doel besteed. De Aziatische gewesten zijn al sinds lang ontbloot van alle strijdbare mannen. Uit Amerika, komen geweren bij hon-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1