HELDERSdHË EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1877. N".22. Woensdag 21 Pebruarij. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsd&g, Donderdag en Zaturdag namiddag. ibonnementsprija per kwartaal1.80. w franco per poit - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de matl Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER; Brengt ter voorkoming van ongelukken ter openbare kennis, dat dezer dagen van de batterij /,KAAPHOOFD," in westelijke rigting, met scherp zal gevuurd worden. De dagen dat er gevuurd wordt zal op de gebruikelijke wijze van KAAPHOOFD een roode vlag geheschen worden. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 19 February 1877. 8TAKMAN BOSSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULOWNA maken bekend, dat het verkeer In de Kolenvaart, door de Spoorbrug, nabij de woning van J. Blankevoort, met aanvang van WOENSDAG den 21 FEBRUARIJ e. k., voor schepen en vaartuigen weder geopend zal zijn. Anna Paulownaden 19 Februarij 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. DE LEEUW, 1°. Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDER en NIEDWEDIEP, 20 Februarij. De officieren en de auditeur van de dd. Artillerie- Schutterij boden jl. Zaturdag, ter gelegenheid van's Konings verjaardag, hun kommandant, den majoor mr. D. P. H. Aberson een souper aan, waarbij o. a. mede onder de invités behoorde de burgemeester mr. K. J. C. Stakman Bosse. Het was een zeer gezellige bijeenkomst; menige dronk werd uitgebragt, die getuigde van den goeden geest, tfelke onder de officieren van voornoemd korps bestaat. De 60ste verjaardag van Z. M. Koning Willem III werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de openbare en van vele particuliere gebouwen wapperde de nationale vlag, gelijk mede van de schepen in onze havens de oorlogsvaartuigen waren gepavoiseerd. Van Zr. Ms. wachtschip werd het koninklijk salut gegeven. Des voor middags werd parade gehouden door de ekwipagiën der oorlogschepen; die van het garnizoen met de schutterij werd, wegens het mingunstige weder, niet gehouden. In de onderscheidene kazernes werden assauts gehouden; ook door het kader der schutterij, dat zich in den afgeloopen winter in de behandeling der wapens heeft geoefend, was een assaut georganiseerd, waarbij tot prevöts op den sabel werden benoemd: de sergeant Filarski en de korporaals Oetelmans, Kroos, van Galen, Huisken en Lippe. Dit assaut had plaats in het lokaal Koningskroon, dat voor deze gelegenheid was gedrapeerd. Nog verdient vermelding, dat bij de parade aan boord der oorlogschepen aan de ekwipagiën werd medegedeeld, dat Z. M. de Koning het beschermheerschap der pupillen school heeft aanvaard. 's Avonds van den feestdag hield de onderofficiers-ver- eeniging «Vaderland en Oranje» eene soiree in 't lokaal Tivoli, tevens gewijd aan de viering van 't öjarig bestaan der Vereeniging. Ter gelegenheid van 's Konings verjaar dag werden deze dichtregelen gezongen Wij heffen 't feestlied aan, den goeden Vorst ter eere, Die zijn geboortedag met dankb're vreugd herdenkt; Terwijl met wensch en beê, dat God Hem lang nog spare, Het volk van Nederland hem zijne hulde schenkt. Heer, schenk dien goeden Vorst nog tal van levensjaren, Behoed, bescherm, bewaar den Koning steeds voor druk, En geef dat Hij gestaag op aard moog ondervinden: Gezondheid, eer en vreugd, bij vrede en volksgeluk. Steeds blijv' het dierbaar Huis, het Stamhuis van Oranje, Vereend met Neêrlands volk, in voorspoed en in leed; En daag' er ooit voor 't land ook nooden en gevaren, Een telg van d' ouden stam zij tot 's lands hulp gereed. Verdwijn' veel wat bestaat, nooit word' dc band verbroken, De band, die eeuwen reeds ons aan dit Huis verbond, En eeuwig blijv' 't geslacht, dat 11a ons hier zal wonen, d' Oranje-stam getrouw tot in den laatsten stond Onder eene alleraangenaamste afwisseling van werkzaam heden, waaronder de opvoering van een paar tooneelstukjes, werd de avond in de feestzaal door de zeer talrijke aan wezigen op regt genoegelijke wijze doorgebragt. Deze soiree werd vereerd door de tegenwoordigheid van den heer schout-bij-nacht en onderscheidene hoofd- en verdere officieren van de marine, het leger en de schutterij. De zaal was regt smaakvol gedecoreerd en prijkte o. a. met het borstbeeld des Konings. Ook van wege de Casino-Vereeniging had gisteren avond in Musis Sacrum een zeer geanimeerd bal plaats, waar, aan het souper door den president, den kapt.—luit. ter zee Bijl de Vroe, een hartelijke dronk werd uitgebragt op Z. M. den Koning. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier is eene circulaire aan de leden dier gemeente verzonden van zeer belangrijken inhoud. Daarin wordt gewezen op liet hoogst onvoldoende van het godsdienstonderwijs, zooals het tot heden toe in zeer gebrekkige lokalen, bij een algeheel gemis van de noodige leermiddelen en met een te beperkt getal van onderwijzers moet worden gegeven. Ook blijkt de belangstelling der ouders in dat onderwijs zeer gering te zijn. De kerkeraad dringt, met het oog op zulk een toestand, op verbetering aan. En terwijl de kerkelijke fondsen onmogelijk kunnen voorzien in de niet onbelang rijke fondsen, die noodig zullen zijn om afdoende verbetering aan te brengen, wordt de aandacht der gemeenteleden op deze allerbelangrijkste aangelegenheid gevestigd. Als aan te wenden middelen wordt gewezen op: betaling van 't onderwijs door ouders van leerlingen, die niet tot de min vermogenden kunnen worden gerekend, en geldelijke bijdragen, inzonderheid in den vorm van jaarlijksche contributiën. De kerkeraad ontveinst zich de moeite niet, aan de uitvoering van 't plan verbonden, doch vertrouwt, dat het belang stellend deel der gemeente door nadenken en zamenspreking zich wel overtuigen zal, dat in deze de hand aan 't werk moet worden geslagen. De Engelsche visschers laten de onze weder niet met rust. In de vorige week hebben zij 30 lijnen van den hier thuis behoorenden logger «Castor» afgesneden; het schip kwam evenwel toch met 1000 kabeljaauwen en 400 schelvisschen binnen en besomde circa f 2400. Bij koninklijk besluit is bepaald dat bij het leger, f 35 per compagnie wordt toegestaan (boven het gewone bedrag van f 15) tot het aankoopen van kleine gerieflijk heden op de chambrée's en het aanschaffen van brand stoffen. Deze maatregel wordt genomen om de soldij der manschappen niet te bezwaren voor verschillende zaken die op de kamers noodig zijn, terwijl de kommandanten der korpsen een omstandig rapport omtrent de werking hiervan aan den minister van Oorlog moeten inzenden. Bij koninklijk besluit van den 14 dezer is, op het gemeenschappelijk rapport der ministers van Marine en van Oorlog, het volgende bepaald: Art. 1. Tot aanmoediging en belooning zal aan mindere geëmployeerden, werklieden en bedienden, werkzaam bij inrigtingen van 's Rijks zee- en landmagt, toegekend worden: voor twaalf jaren ijverige en trouwe dienst, eene bronzen medaille van ovalen vorm, waarop aan de eene zijde het borstbeeld des Konings en aan de andere zijde het opschrift Voor IJver en Trouw, omringd door een krans van eiken bladeren; voor vier-en-twintig jaren ijverige en trouwe dienst, een zilveren medaille van gelijken stempel, benevens eene gratificatie van f 50 en voor zes-en-dertig jaren ijverige en trouwe dienst eene gouden medaille van ge lijken stempel, met eene gratificatie van f 100. De medailles zullen worden gedragen op de linkerborst, hangende aan een Oranjelint. Nimmer mag het lint zonder de medaille gedragen worden. Art. 2. De onderscheidingsteekenen en de gratificatiën worden alleen toegekend aan de personen, vallende in de termen der wet van 24 Junij 1854. Art. 3. Bij de berekening van den diensttijd, gelden alleen de jaren, die de belanghebbende op eene der inrig tingen van 's Rijks zee- of landmagt heeft doorgebragt. Diensten beneden den ouderdom van twintig jaren, zoomede militaire diensten bij vloot of leger, komen daarbij niet in aanmerking. Bij bet weder in dienst treden na eigendunkelijk de dienst verlaten te hebben, zal de diensttijd voor aanspraak op belooning gerekend worden van den dag der weder - indiensttreding. Wegens maatregelen van bestuur of ter vervulling van militaire pligten de dienst verlaten hebbende, zullen vroegere diensten bij weder-indiensttreding blijven tellen, tenzij mogt blijken, dat een aanbod om weder in dienst te treden, was afgeslagen. Art. 4. De uitreiking der medailles zal op eene plegtige wijze plaats hebben door den chef der inrigting, in tegen woordigheid van zooveel mogelijk werklieden van hetzelfde vak, waartoe de begiftigde behoort. Art. 5. De aanspraak op het verkrijgen der medaille met of zonder de gratificatie, vervalt door willekeurig ver laten van de dienst en door slecht gedrag. Art. 6. De medailles zullen na het eervol ontslag uit de dienst, bij eene der inrigtingen van 's Rijks zee- of landmagt, door de begiftigden behouden en gedragen worden. Art. 7. Het regt om de medaille te dragen, wordt verloren a. tengevolge van een onteerend vonnis. In zoodanig geval geven de burgerlijke en militaire regters daarvan kennis aan het departement van Marine of Oorlog, b. ingeval van verwijdering uit de dienst, tengevolge van slecht ge drag of van oneerlijkheid, hoewel niet in de termen van overtreding vallende, waaruit geregtelijke vervolging voortvloeit. Art. 8. Het verliezen van het regt om de medaille te dragen, gaat gepaard met het ontnemen van het onder- scheidingsteeken en van bet brevet. Volgens het algemeen verslag, vanwege het departement van Binnenl. Zaken dezer dagen in 't licht gegeven, telde Nederland in 18752688 openbare scholen, waarvan 489 voor uitgebr. lager onderwijs135 gesubsidiëerde bijzondere scholen, waarvan 116 voor uitgebr. lager onderwijs, en 994 niet-gesubsidiëerde bijzondere scholen, waarvan 569 voor uitgebr. lager onderwijs. Het aantal hoofdonderwijzers beliep 3321, hulponderw. 3919, kweekelingen 2027; hoofd onderwijzeressen 452, hulponderwijzeressen 1623, kweeke lingen (vrouw.) 633. Tot wering der veepest aan de noordelijke grenzen des lands zijn detachementen infanteristen en huzaren ter beschikking gesteld van den Commissaris des Konings in Groningen. Aangenomen het beroep naar Alkmaar, door ds. van Schelven, pred. te O.- en YV.-Souburg. Bedankt voor het beroep naar Groningen door ds. Doedes, pred. te Zutphen. Tot lid der permanente militaire Spoorweg-commissie is o. a. benoemd de heer P. C. Beelenkamp, hoofdinspecteur der beweging bij de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Men meldt van Texel, dd. 18 Februarij: «De schade, door dijkbreuken, welke zich elders in ons vaderland, hebben voorgedaan, veroorzaakt en die, welke aan de zeeweringen is toegebragt, is groot. Ons eiland echter, dat den hevigen storm en lioogen vloed uit de eerste band ontvangt en omringd en bestookt is door Noord- en Zuiderzee, maakte hierop een gelukkige uitzondering. Onze dijken hebben zich uitmuntend gebonden; van schade is geen sprake en nog minder van dijkbx'euken. Zulke feiten moeten de oppositie tegen de wijze, waarop het dijksbestuur zijne werken onderhoudt, tot zwijgen brengen.» «Men verwacht spoedig eene openbare bespreking, in boever het oprigten eener suikerfabriek in den polder Eijerland alhier kans van slagen zou kunnen hebben. Men weet 1. dat de arbeidskrachten bier vele en goedkoop zijn; 2. dat het land geschikt is tot het telen der suikerpeën; eenige proefnemingen hebben dat bewezen; 3. dat de pulp (afvalalhier een zeer begeerd veevoeder is en gemakkelijk te slijten. De bestaande suikerfabrieken te Halfweg, Ouden bosch, bij Vianen, buiten Naarden, enz. schijnen zeer gunstige resultaten op te leveren en verschaffen veel arbeid.» Uit Winkel meldt men, dd. 16 dezer: «De wintergewassen in den polder Waard en Groet staan zoo voordeelig als maar gewenscht kan worden. Wanneer de nawinter zich niet kenmerkt door buitengewoon strenge vorst, dan belooft de teelt een schitterende uitkomst. De bevolking van den Groetpolder neemt voortdurend sterk toe. In bet voorgaande jaar zijn niet minder dan vier boerenplaatsen bijgebouwd, welke spoedig door nog twee worden gevolgd.» Het vlasland in de Haarlemmermeer is verhuurd tot een prijs van f 350. De uitvoer van stroo aldaar is zeer aanzienlijk; bet wordt tegen zeer hooge prijzen afgeleverd. De heer W. de Bruijn Wzn., te Roosendaal, beeft een goudvink, die 't staat letterlijk zoo in De Grondwet (Roosend. Crt.) «op verzoek van den eigenaar zuiver de geheele Brabangonne zingt.» Het blad voegt er bij, dat men zich gerust bij den eigenaar kan aanmelden, om zich. van de waarheid van het berigt te overtuigen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1