De heer E. van den Bosch, te Goes, is de eerste handelaar in zaden in ons land, die zich onder de controle van het Rijks-proefstation plaatste. (Landb. Crt.) In den laatsten storm, die den bewoners van Fries- lands Zuid-westhóek lang zal heugen, raakte in de buiten haven te Workum het schip van den Wieringer koopman Wigbold van anker en touw los en driftig. Een boek drukkersgezel, een Duitsche jongen van 16 jaren, liet zich door de omstanders niet weerhouden, maar sprong moedig in de golven en haalde den tros uit de diepte. Dezer dagen ontving de heer N., te Stratum, van het Ministerie van Koloniën een brief, gedateerd 5 Febr. 1877, waarin hem berigt werd, dat zijn zoon in Junij 1874 als sergeant bij het leger in Ned—Indië overleden was en er nog geen nadere inlichtingen omtrent zijn nalatenschap ingekomen waren. Na ruim twee-en-een-half jaar dus, krijgen de ouders de tijding, dat hun zoon in 't verre Oosten in de dienst van het vaderland den dood gevonden heeft. Vanwaar die onverantwoordelijke vertraging? Uit Schoterland meldt men aan de Asser Crt.: «Zekere V., uit J., was met zijne vrouw uit «avond- prateu» geweest. Tehuis komende, ging hij naar zekere plaats; hij opent de deur en daar grijnst eene witte spook gestalte hem tegen. V. vlugt in huis, doch keert na eenige oogenblikken, gewapend met een bijl, terug en nog blikt het spook hem onbevreesd aan. Op eerbiedigen afstand staande, spreekt hij het toe, nog eens, nog eens, maar de geest blijft hardnekkig zwijgen. «Vlugt of spreek," zegt hij nu, maar het spook verkiest zoo min het eene als het andere gebod op te volgen. Daarop snelt V toe, houwt met den bijl op den onbeleefden sinjeur in en op het zelfde oogenblik staat hij gehuld in een witten wolk van.... meel. V. had namelijk te H. een zak rogge laten malen, dien de schipper mee teruggenomen had, en omdat deze de bewoners afwezig vond en geen buren in de nabijheid woonden, had hij geoordeeld den zak het best te bergen op de plaats, die dagelijks zeker kan zijn van een bezoek. De wet van Julij 1876, tot bescherming van wild ge vogelte, trad, jl. Vrijdag over geheel Engeland in werking, 't Dooden of vangen van al de genoemde wilde vogelsoorten (78 in getal) tusschen 15 Februarij en 10 Julij zal dus voortaan gestraft worden met eene boete van twaalf gulden voor eiken vogel. Mogt, in 't belang van humaniteit en natuurschoon, en van den landbouw bovenal, soortgelijke wetgeving toch spoedig ook in Nederland navolging vinden! Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen heeft zichte Christiania op een Skating Rink door een val tamelijk ernstig bezeerd. Het bloedverlies moet hem zeer verzwakt hebben. Men maakt niet dagelijks een opera, maar maakt men er een en heet men Gounod dan brengt de arbeid ook een fortuintje op: voor Cinq-Mars ontvangt Gounod namelijk 100,000 frs., voor echter eerst bij de 100ste opvoering te betalen. WERKLIEDEN-VEREENTGING, onder de zinspreuk „DOOR ORDE EN SPAARZAAMHEID TOT WELVAART." ALGEMEENE VERGADERING, gehouden op Zaturdag 17 Februarij 1877, in het lokaal Tivoli alhier. Een zeer talrijk publiek, uit leden der Werklieden-Vereeniging en hunne vrouweu bestaande, vulde op 't uur der zamenkomst de zaal, die onmogelijk de talrijke schare eene geschikte zitplaats kon aanbieden. Wij meenen die getrouwe opkomst te kunnen toe schrijven aan de belangstelling, die de leden in hunne Vereeniging openbaren. De President, P. H. Bos, opende met eene gepaste rede deze vergaderinghij heette de aanwezigen welkom in deze bijeenkomst, waarin het vijfjarig bestaan der Vereeniging zou worden gevierd. Bij een terugblik op het verledene, herinnerde spreker aan de blijkbaar welgeslaagde pogingen van de beide oprigters, L. Hartog Jr. en Pontier, die in Januarij 1872 de eerste plannen tot stichting eener zoodanige Vereeniging ontwierpen en ten uitvoer bragten. Vervolgens stond spreker stil bij 't lief en leed, door de Vereeni ging in 't verloopen vijfjarig tijdvak doorleefd, en vond hij reden tot dankbare vreugde, nu de Vereeniging, in 't zelfde lokaal, waar voor vijf jaren de eerste grondslagen werden gelegd, een jubilé mogt vieren. Hij bragt hulde aan 't streven der beide stichters, wees op de onderscheidene inrigtingen, door de Vereeniging in 't leven geroepen: de winkel, de spaar- en voorschotkas en het begrafenisfonds. Hij eindigde met aansporing en opwekking tot moed, volharding en eendragt, ter bereiking van het doelbevor dering van 't welzijn van den werkmansstand. Vervolgens treedt de 1ste Secretaris, H. Kieuwerts, op, tot het uitbrengen van het jaarverslag over 1876. Daarin brengt hij hulde en dank aan de besturen der verschillende afdeelingen voor hunne bemoeijingen ter bevordering van een goed beheer. Hij deelt mede dat in het afgeloopen jaar door 198 leden en door 49 kinderen van leden is gebruik gemaakt tot het inbrengen van spaarpenningen in de spaar- en voorschotkas, door deze Vereeniging opgerigt, waardoor eene som werd ingebragt van f 4494.35; dat 135 personen daaruit voorschotten hebben bekomen tot een gezamenlijk bedrag van f 5965.84, waarvan f 5853.23 is terugbetaald, zoodat nog te voldoen bljjft de som van f 112.51. Verder bevat het Verslag de opgaven, dat het aantal leden met 78 is vermeerderd en op het einde van 1876 bedroeg 330; dat in den loop des jaars eene onderlinge begrafenis-vereeniging is opgerigt, tellende thans reeds 700 leden; en dat de winkelzaak is uitgebreid met den verkoop van grof aardewerk en manufacturen. Eindelijk wordt nog medegedeeld, dat de President L. Hartog Jr., uithoofde van drukke bezigheden in den loop des vorigen jaars zijne betrekking als lid van het Hoofdbestuur heeft nedergelegd. Na den Secretaris, wordt het woord verleend aan den Penning meester, C. Wondergem, die gedurende vijf jaren deze gewigtige betrekking heeft bekleed en als zoodanig voorzeker aanspraak heeft op de waardeering zijner veelvuldige diensten. Hij vangt zijn Verslag aan met de opmerking, dat de oprigters voor nu vijfjaren volstrekt niet hebben vermoed, dat de zaak, die zij op touw zetten, van zoo grooten omvang zou worden en zulke gewigtige resultaten zou opleveren. De stoutste verwachtingen zijn in deze nog verre overtroffen. Voorspelden sommigen toen een spoedige opheffing, na een vijfjarig bestaan berekent hij, dat eene som van 2 a 300,000 in dien tijd door hem is verantwoord. Zijne rekening en verantwoording over 1876 luidt aldus: Administratie van de Vereeniging. Ontvangsten. Saldo in kas op 1 Januarij 1876 f 3282.06 Contributiëu der leden-1569.65 Bijdragen van donateurs- 25.50 Winst op den verkoop van brood- 532.64 Huishuur- 662.20 Belegging der gelden van de spaarkas- 526.62 Verschot spaarkas- 21.86 Verkoop van winkelboekjes- 7.15 Totaal f 6627.68 Uitgaven. Voor den aankoop van grondf 447.29 Ter afdoening van de aannemingssom winkel - 1200.39 Aan timmer- en schilderwerk- 567.67 reparatie van materiëel- 140.88 drukwerk en administratie- 114.41! belasting en assurantie- 84.52 Teruggehaald spaargeld- 344.45! Aan kosten van gewone en buitengew. vergaderingen - 56.79 ,f uitkeering bij. overlijden van 2 leden - 60. aflossing en renten- 1665. h diversen- 26.43 Totaal f 4707.84 Saldo op 1 Januarij 1877 f 1919.84. Administratie der Winkelzaak. Ontvangsten. Saldo in kas op 1 Januarij 1876f 233.33 Wegens verkoop van winkelwaren ontvangen - 44870.08! Totaal f 45103.41£ Uitgaven. Aan inkoop van winkelwarenf 41579.04 vracht der goederen- 598.69 weekloonen der bedienden- 953.34 winkelhuur- 273. administratie- 231.82 patent, enz- 34.78 reis- en verblijfkosten- 11.62 Totaal f 43682.29 Uitgekeerd aan de leden over het eerste halfjaar - 923.49 Te zaracn - 44605.78 In kas aan specief 497.83 Aan goederen aanwezig- 7164.28 Te zamen f 7662.11 Loopende schuld en bedrijfskapitaal- 6410.94 f 1251.17 Bijgevoegd uitkeering aan de leden- 923.49 Zuivere winst f 2174.66 Administratie verkoop van Brood. Ontvangen wegens verkoop aan broodf 14799.09 Uitgaven. Aan den leverancier van broodf12869.15 weekloonen - 572.50 belasting - 643.11 n winkelhuur- 45.50 u vracht- 106.08 reparatie van materiëel- 16.11 administratie- 14. Te zamen f 14266.45 En alzoo zuivere winst f 532.64. Administratie verkoop van Steenkolen. Ontvangsten. Wegens verkoop van steenkolenf 2994.80 Waarde der nog aanwezige hoeveelheid- 530.11 Totaal f 8524.91 Uitgaven. Aankoop van steenkolenf 2745.02 Aan werkloonen- 155.02 pakhuishuur- 90. gereedschappen- 25. belasting en assurantie- 24.77! i/ kosten op den verkoop- 227.08 administratie- 23.36 Totaal f 8290.25! En alzoo zuivere winst f 334.651. De Penningmeester eindigt zijn Verslag met deze becijfering van den verkregen winst in 1876: Van de winkelzaak f 2174.66 den verkoop brood - 532.64 steenkolen- 334.65! Totaal - 3041.95! Bij monde van een der leden brengt de Commissie van toezigt op het geldelijk beheer verslag uit en verklaart, dat de admini stratie in goede orde is en dat dc boeken van den Penningmeester hoegenaamd geen aanleiding geven tot aanmerkingen. Daarna brengt de President dank voor hunne bemoeijingen, inzon derheid aan den Secretaris en den Penningmeester en verder aan deleden des Hoofdbestuurs, die der Sectie-Besturen, enz. Verder doet hij nog uitkomen het groot belang dat de leden hebben bij het in stand houden en den bloei dezer Vereeniging; hij toont dit aan met het oog op de verkregen voordeelen in 't verloopen vijfjarig tijdvak. Hij eindigt zijne toespraak met aandrang om de Vereeniging getrouw te blijven en besluit met de volgende dichtregelen: Komt vrienden! allen eensgezind, In eer en deugd, voor vrouw en kind De hand aan 't roer, met forschen moed, In voor- en ook in tegenspoed. Dan steev'nen wij, met kalmen zin, Blijmoedig eens de haven in, Waar rust ons beidt na harde taak; Triomf! lang leev' de werkmanszaak! Vervolgens werd eene tombola zonder nieten gehouden. De prijzen bestonden in verschillende voorwerpen vau huiselijk gebruik, waarvan vele der huismoeders zeker niet te onpas kwamen. Vaak echter gaf de overhandiging van eene of andere huiselijke benoodigdheid ruime stof tot vrolijkheid. Te midden dier verloting volbragt de Commissie tot het opnemen der stemmen rustig hare taak en kon zij ten slotte als uitslag mededeelen.- dat herkozen zijn tot leden van het Hoofdbestuur P. H. Bos, W. Burger en J. Meske3 en gekozen, ter vervanging van L. Hartog Jr., J. Koster; alsmede, dat de Commissie van toezigt is zamen gesteld uit de leden J. H. J. Schmidt, H. Bouwer en P. Verhorst. Door een zestal leden werden tot algemeen genoegen voordragten gehouden. Met een gepast woord sloot de President de vergadering. Benoemingen, enz. Bij den grooten staf van het leger is benoemd fot generaal- majoor en bevorderd t,ot schout-bij-nacht a la suite Z, K. H. Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, tweede zoon des Konings, Benoemd zijn: tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de heeren: J. G. Matthes, dir., belast met de dagelijksche leiding der zaken van het Entrepotdok te Amsterdam; mr. J. J. Kahusen, secr. der comm. van de Rijnvaart aldaar; mrs. J. J. van Meerbeke en F. B. Coninck Liefsting, raadsheeren in den Hoogen Kaad mr. M. S. Pols, adv.-fiskaal; J. J. van Tooreneubergen, pred. bij de Herv. gem. te Rotterdam en G. W. van Someren, kanunnik en pastoor te Eindhoven; jhr. mr. R. A. A. E. von Pestel, Zr. Ms. min.-resid. te Washington; G. Ghezzi, consul der Nederlanden te Algiers; mr. W. Alingh, lid van Gedep. Staten der prov. Drenthe; dr. J. W. R. Tilanus, hoogl. in de chr. aan het Athen. te Amster damH. D. Kruseman van Elten, kunstschilder te New-York; P. Heitz, kol.-komm. van het 8ste reg. inf.; J. II. Frankamp, idem van het 2de reg. vest.-art.W. F. Meijl, int. 2de kl., chef van het bureau milit. adm. bij het dep. van Oorlog; mr. W. Stor tenbeker Jr., 1ste secr. van het gouv. in O.-Indië; F. R. K. Peyer im Iloff, luit.-kol. der art. bij het leger in O.-Indië; W. J. Havenga, luit.-kol. bij den generalen staf van het leger aldaar; R. C. Kroesen, ads.-resid. in Atsjin; de pangerau adipati Soerjo Sosro Ningrat (Pakoe Alam), vau Djokjokarta en de regent van Pasoeroean, raden adipati Aijo Niti Adining Rat-, tot ridder 3dekl. v. d. Gouden Leeuw v. Nassau: de luit.-kol. C.H.F.graafDumonceau, adj.enpart-secr.desKon.; in de Eikenkroon, tot officier: (oorlog) de luit., kol. R. van Raalten, 1ste off. v. gez. 1ste kl.; de kapt. by den staf der art. C. L. W. Moorrees; de ritm. bij den staf der kav. jhr. L. J. H. Teding van Berkhout en de heer J. R. A. Kuyten- brouwer, eervol ontslagen kapt, der inf.; tot ridders: de 1ste luits. bij het 5de reg. inf. F. P. Francke en W. A. T. de Meester; (marine) tot officier: de kapt.-luits. ter zee E. L. baron van Heec- keren van Walien en H. D. Guyot; de luit. ter zee 1ste kl. G. Kruys en de off. van gez. 1ste kl. C. H. Schröder; tot ridder: de lste luit. der mariniers C. J. Visser en de off. van gez. 2de kl. A. Pieters; tot kommandeur: de heer J. J. de Wetstein Pfister, lid van de Algemeene Rekenkamer; tot ridder-grootkruis: de heer mr. W. II. Dullert, voorz. van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Met ingang van 1 Maart a. s. worden bevorderd: tot kapt. ter zee de kapt.-luits. ter zee D. Schuurman en jhr. H. O. Wichers; tot kapt.-luit. ter zee de luits. ter zee lste kl. J. M. Brevet, H. P, König en jhr. J. A. Roëll; tot luit. ter zee lste kl. de luits. ter zee 2de kl. J. R. Eek, Z. J. Cambier en H. R. J. J. Thorbecke; tot luits. ter zee 2de kl. de adelborsten lste kl. K. F. Steinmetz, H. M. la Chapelle, L. A. T. J. F. van Oijen, W. Wijers, jhr. G. S. Boreel, J. B. Snethlage, J. C. Cramer, P. C. W. Vandevelde, H. van Assendelft de Coningh, P. A. R. Hennequin, J. M. M. Pfeill en J. M. Noorduijn. STATEN-GENERAAL. Tweede Hamer. Zitting van Maandag 19 Februarij. Aangenomen de over eenkomst met Duitschlaud, betrekkelijk de kanaalverbindingen. Daarna hield de heer Fabius zijne interpellatie over den eervöl ontslagen gouverneur van Curaijao. De ministers van Koloniën en Buitenl. Zaken hebben uitvoerig betoogd, dat het eervol ontslag geregtvaardigd is. Vrijdag zijn verschillende conclusiën aan de orde; daarna de regterlijke wetten. In het ontwerp tot herziening der kieswet wordt, gelijk reeds gemeld is, het stelsel van enkelvoudige kiesdistricten als regel aan genomen, behalve voor Amsterdam, Rotterdam, 's Hage en Utrecht. Amsterdam blijft een zesdubbel, Rotterdam een driedubbel, 's Hage een dubbel en Utrecht met bijvoeging van verscheidene omliggende gemeenlcu insgelijks een dubbel district. Verder wordt het Rijk in enkelvoudige districten ingedeeld. Leiden wordteen enkelvoudig hoofdkiesdistrict, alleen bestaande uit de gemeenten Leiden, Oegst- geest en Rijnsburg. De census wordt voorgesteld voor Leiden op f 40 en voor de beide andere gemeenten op f 28. De thans tot het hoofdkiesdistrict Leiden behoorende gemeenten zijn grootendeels gebragt onder een nieuw hoofdkiesdistrict te Voorburg. Wat den census betreft, is de regering, nadat Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën zijn gehoord, te rade geworden zich te bepalen tot eene trapsgewijze voorzigtige verlaging van den census in de gemeenten, waar die 't mininum van f 20 overtreft, met de strekking om de ongelijkheid in census der stedelijke gemeenten tegenover die van 't platteland te doen verminderen. Tot dat einde zijn de gemeenten, waar de census thans f 24 en f 26 bedraagt, teruggebragt op f 20; die van f 28 op f 24; die van f 30, f 82, f 34 en f 36 op f 28; die van f 40, f44 en f46 op f 36; die van f 50 op f 40; die van f 60 en f 70 op f 48, en die van f 100 en 112 op f 64. Voortaan zal 1. werkelijke betaling in plaats van aanslag in de kohieren gevorderd worden; 2. gemis der grondslagen, waarnaar men in de personeele belasting is aangeslagen, of niet-uitoefening van 't bedrijf, waarvoor patent genomen is, grond opleveren om den naam van de kiezerslijst te schrappen; 3. straf worden bedreigd tegen hem, die, om op de kiezerslijst geplaatst te worden, zich bedriegelijk in eene der directe belastingen heeft doen aanslaan. De laatste termijn voor de betaling der aanslagen in 't personeel en patent vervalt op 31 Maart. De gemeenteraad kan ook ambts halve de lijsten verbeteren. Een aantal verdere bepalingen strekken tot tegemoetkoming aan bezwaren tegen, of tot aanvulling van onduidelijke en voor tweeledige opvatting vatbare voorschriften der kieswet, den werkkring der bureaux van stemopneming, de over legging der geloofsbrieven enz. De termijn voor herziening der kiestabel wordt van vijf op tien jaren gebragt. Het getal leden der Kamer wordt met 't oog op het cijfer der bevolking op 31 Dec. 1875 bepaald op 84. Al de enkelvoudige districten en elk cijfer voor één kamerlid bedraagt 45,000 zielen. De regering acht het wenschelijk, dat het ontwerp voor 1 Mei 1877 tot wet worde ver heven, opdat het getal leden der Kamer bij de verkiezingen in Junij daaropvolgende in overeenstemming met de bevolking des Rijks (3,809,527 zielen) gebragt worde. Vóór dien tijd zullen de kiezerslijsten naar de gewijzigde bepalingen niet herzien kunnen worden en zal dat gedeelte der herziening tot 't jaar 1878 moeten worden uitgesteld. De vóór 1 Mei 1877 vastgestelde kiezerslijsten gelden tot aan de vaststelling van de nieuwe lijsten in 1878. De enkelvoudige districten zijnGroningen, Zuidhorn, Appingadam, Veendam, Winschoten, Assen, Hoogeveen, Leeuwarden, Franeker, Sneek, Lemmer, Heerenveen, Bergum, Dockum, Steenwijk, Zwolle, Kampen, Almelo, Oldenzaal, Deventer, Markelo, Zutphen, Aalten, Apeldoorn, Arnhem, Wageningen, Nijmegen, Zevenaar, Tiel, Culem- borg, Nijkerk, Amersfoort, Loenen, Hoorn, Purmerend, Alkmaar, Haarlem, Zaandam, Haarlemmermeer, Leiden, Voorburg, Gouda,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2