STATEN-GENERAAL. Buitenland. Na gehouden herbesteding is de heer C. de Jong, van Nieuwolda, voor de som van f 156,700 aannemer ge wórden voor het graven van 't kanaal tusschen Ter Apel- kanaal en Stads-kanaal. De winterrogge, in Drenthe en Friesland een hoofd product, heeft zich in de laatste dagen ferm ontwikkeld. De meeste rogge-akkers vertoonen een welig groen. Vooral op de hooggelegen «essche» vertoont zij zich forsch. De weilanden liggen zoo schoon, dat menige Meimaand het niet zou verbeteren. Alleen de vrees voor Maartsche buijen houdt de veehouders op sommige plaatsen terug, nu reeds 't jong vee in de weide te sturen. De landerijen in de provincie Groningen staan allen onder water, zoodat op sommige punten voor een nieuwe doorbraak wordt gevreesd. Een ingezetene van Assen had sedert twee jaren eene jonge zware koe, die, niettegenstaande zij goed ge voerd werd, steeds vermagerde en die hij ook niet dragtig kon krijgen. Hij liet haar droog worden, om haar vet te mesten, maar wat hij ook deed, zij was en bleef mager. Dezer dagen heeft hij haar, in den staat, waarin zij was, voor de slagtbank verkocht. Bij de opening is gebleken, dat zij eene roestige naald dwars door de wanden van de maag had zitten. "Waarschijnlijk heeft zij deze binnen gekregen met aardappelschillen, die haar zijn toegediend, en heeft de wond in de maag haar doen kwijnen. Men zij dus met het voederen van aardappelschillen voorzigtig, en doorzoeke die goed, alvorens ze aan het vee te geven. De reuzen-stoomboot Great-Eastern, die reeds sedert geruimen tijd ongebruikt ligt en dus geen dividenden afwerpt voor de aandeelhouders, zal van machines en ketels van geheel nieuwe constructie voorzien worden en, aldus toegerust, weêr in de vaart gebragt worden voor het vervoer van goederen en vee tusschen Engeland en Amerika. Dank zij de grootte van de boot, zal zij de goederen en het vee tegen een lager tarief kunnen vervoeren. Lord Carnavon's confederatie-plan voor de Zuid- Afrikaansche koloniën moet, luidens berigten uit Kaapstad, ten opzigte van de beide Hollandsche republieken de vol gende bepaling bevatten: «Zoo tot de Unie worden toegelaten de Oranje-Vrijstaat of de Zuid-Afrikaansche, anders gezegd Transvaalsche republiek, dan zullen alle lieden, die alsdan in gezegden Staat en republiek gevestigd en in het bezit van het bur- gerregt en niet'reeds Britsche onderdanen zijn, verklaard worden van dien tijd af ipso fado genaturaliseerde onder danen der Koningin te zijn.» Geen wonder dus, dat de kolonisten in den Vrijstaat en de Transvaal, die indertijd zich getroostten de wildernis in te trekken tot behoud van een zelfstandig politiek bestaan, weinig boren hebben naar dit fraaije plan. Confederatie zou voor hen niets anders wezen dan een mooije naam voor annexatie. Onlangs werd uit Amerika geseind, dat aldaar een hevige orkaan woedde, die zijn rigting naar Europa nam en waarschijnlijk na vijf dagen, dat is op 19 Febr., in het Kanaal zou aankomen. De berekening blijkt juist te zijn geweest. Op 19 Febr. heeft in het Kanaal en op de Fransche en Engelsche kuöten een storm gewoed, die vele schipbreuken tengevolge had. Het Petersburgsche blad Golos van 13 dezer verhaalt in bedekte termen en zonder namen te noemen, dat eene wereldberoemde zangeres, die met een adellijk heer ge trouwd is, op échtscheiding aandringt, na een allerhevigst tooneel in hare kleedkamer, dat reeds door vele huiselijke botsingen was voorafgegaan. Daar, beide vreemdelingen zijnde, de echtscheiding niet in Rusland kan worden ge vraagd of uitgesproken, heeft de zangeres zich maar vast feitelijk van haren man gescheiden en is naar Weenen vertrokken. Figaro voegt er bij, dat de zangeres niemand anders dan Adelina Patti en de zaak reeds in handen van regtsgeleerden is. Zij is 37 jaren oud, en huwde in de laatste dagen van het Keizerrijk met den markies de Caux, écuyer dés Keizers. Benoemingen, enz. Aan den heer mr. J. A. Mutsaers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, en is hij, wegens de. vele door hert» in onderscheidene betrekkingen aan den lande bewezen diensten, benoemd tot minister van Staat. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Heerhugowaard de héér J. de Boer. De luit. ter zee 2de kï.; H. R. J. J. ïhorbecke, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den dezer op non-activiteit gesteld en met den 1 Maart vervangen door den luit. ter zee 2de kl. D. Stolp. De gepens. mach. 2de kl. bij de marine S. L. Vermeer wordt met ingang van dén 1 April a. s. benoemd tot adj.-comm. bij het i van marine. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 23 Februarij. Den geheclen dag hebben de discussiën geloopen over de conclusiën vau het verslag dei- commissie bver dé afschaffing der strafbepalingen tegen contract breuk in het Indisch strafreglement. De minister van Koloniën heeft daarbij verklaard de beslissing der Kamer af te wachten, om daarna in overleg te treden met den gouverneur-generaal. Maandag voortzetting. Frafikrijk. Graaf de Lagrange, eigenaar van uitstekende renpaarden en daardoor sedert jaren algemeen bekend, is in het afge- loopen jaar in Engeland weder zeer gelukkig geweest. In 20 wedioopen behaalden paarden van zijne stallen de eerste prijzen, zoodat thij, de weddenschappen uitgezonderd, 17,500 p, st. daarmede gewonnen heeft. Eogelaid. De nasporingen langs de Deensche kust naar de visschersvaartuigen, die sedert den jongsten storm niets van zich lieten hooren, hebben geen resultaat opgeleverd en de daarmede belaste kanonneerbooten van de Koninklijke Marine zijn onverrigterzake teruggekeerd. Naar alle waar schijnlijkheid zijn de vaartuigen, van Yarmouth en Lowestoft afkomstig en 25 in getal, gedurende den storm met man en muis vergaan. Daar elk vaartuig een bemanning telde van 6 personen, zijn in 't geheel 150 visschers als dood te betreuren. Wie de regtervleugelman is van het Engelsche lege leest men in The Times: «Nadat het paard van den paukenslager der kapel van de koninklijke rijdende artillerie rot/al horse artiüery) onlangs overleden was, heeft H. M. de Koningin, naar een oud gebruik, een nieuw aan het korps ten geschenke gegeven. De ruiter van dat paard is, als de gezamenlijke strijd krachten van het leger in één linie zijn opengesteld, met regt als de uiterste regtervleugelman van het leger te beschouwen.» Dnitschland. In de troonrede, waarmede jl. Donderdag de Rijksdag is geopend, wordt o. a. gezegdDe Conferentie heeft dit resultaat opgeleverd, dat de Christelijke mogendheden daar door tot eene overeenstemming zijn gekomen omtrent de waarborgen, welke van de Porte verlangd mogen worden. Hierdoor is een vaste grond verkregen door het vertrouwen, dat de vrede onder de mogendheden ook dan bewaard zal blijven, wanneer de Porte niet, ingevolge eigen beslissing de noodige hervormingen mogt invoeren. Mogt de ver wachting, welke men nopens de vredesonderhandelingen met Servië en Montenegro koestert, onvervuld blijven, dan zal de regering ook verder er haar werk van maken, om ten opzigte van kwestiën, waaromtrent Duitscblands belangen haar niet eene bepaalde gedragslijn voorschrijven, haar invloed te doen gelden ter bescherming van de Christenen in Turkije, ter handhaving van den Europeschen vrede en tot het behoud van de goede betrekkingen met de met haar gealliëerde en bevriende regeringen. Te Wiesbaden bestaat eene vereeniging, die zich ten doel stelt, een einde te maken aan het gebruik van op de openbare straat, of waar ook, den hoed af te nemen om iemand te groeten. Zij wenscht dit te doen vervangen door een groet met de hand. Blijkens eene bekendmaking van den overste von Tschudi aldaar, telt de Vereeniging niet alleen daar een groot aantal leden, maar heeft zij ook op andere plaatsen zooveel bijval gevonden, dat ook daar, gelijk te Frankfort en Mainz, dergelijke Vereenigingen zijn opgerigt. Van 5 tot 14 dezer is de runderpest op 10 plaatsen in het koningrijk Saksen uitgebroken. Nopens den handel in rundvee uit Pruissen, schrijft men 't volgende. «De omzet is in den laatsten tijd in alle takken van veehandel zoo onbeduidend geweest, als in geen tijden te voren 't geval was. Ook in slagtvee is de handel totaal lusteloos. De prijzen zijn zeer teruggeloopenzoo zelfs, dat de prijs van de 3de soort rundvleesch te Berlijn slechts f 18 per 50 KG. bedraagt. Van de 1ste kwal. niet meer dan f 32.» Italië. Tijdens het carnaval heeft te Rome eene treffende gebeurtenis plaats gehad. De schoone en rijke gade van den bankier Marignoli werd te midden van de carnavals vreugde ongesteld en overleed plotseling. Als Chinesche gecostumeerd, vermaakte zij zich op haar prachtig balkon aan 't Corso met hét gebruikelijke spel't werpen van bloemen en suikergoed naar de voorbijgangers, die niet nalieten dit vuur te beantwoorden. Zij wankelde en fluisterde eene harer gezellinnen in 't oor: «help mij naar binnen gaan!» Naauwelijks was zij binnen gebragt of zij blies den adem uit, nog vóór men haar van haar costuum had kunnen ontdoen. Een beroerte had haar getroffen. Mevrouw Marignoli was in gansch Rome bekend en bemind. Spanje. Omtrent de buskruidontploffing bij het fort van St. Sebas- tian wordt nog gemeld: In het magazijn waren ongeveer 3000 kilo buskruid in kisten; bovendien waren er in een soort gewelf 50,000 a 60,000 patronen. Op het oogenblik der ontploffing waren 9 artilleristen binnen in het kruid- magazijn. Daar zij natuurlijk omgekomen zijn, is het niet mogelijk uit te maken aan welk toeval de ontploffing moet worden toegeschreven. Bijna geheel onkenbare overblijf selen der omgekomenen zijn op meer dan 100 meter afstand van het magazijn teruggevonden. Het ontploffen der patronen duurde vier uren lang, telkens bij partijen, en had veel van een goed onderhouden geweervuur. Den volgenden ochtend zijn de soldaten der genie begonnen met het opruimen van het puin, enz. Op 40 meter afstand, wel is waar tusschen twee rotsmassa's in, is een ander buskruidmagazijn, waarin meer dan 300,000 kilo lag; dit is gelukkig gespaard gebleven. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: C. Krijnen, gezagvoerder en N. Dekker. GETROUWDGeene. BEVALLEN: J. v. d. Brink, geb. Borst, D. J. Teeuwe, geb. v. Zanden, Z. A. M. Koedijker, geb. Wiedenhoff, Z. C. Frank, geb. Tkomasz, Z. A. Dienaar, geb. Stuijvenberg, Z. C. J. Quak, geb. Flens, D. J. Kalff, geb. Griek, Z. T. van Leeuwen, geb. Daalder, Z. J. J. Jansen, geb. Visser, Z. A. E. Trap, geb. Huijben, Z. OVERLEDEN: A. Bruijn, 1 maand. C. Marez, 3 maanden. R. Heijkoop, 23 dagen. S. Visser, geb. Boon, 55 jaren. 293ste STAATS-LOTERIJ. TWEEDE KEA9SE. Vierde lijst: No. 16260 f 100. Weerkundige Waarnemingen töÜelder (Landskeet). Windrigting en Kracht. ntw. 0.2k. zw. 12# zwtw. 5„ Barometer mm. 8tand. I Afw. 757.71 750.76 748.16 The/mometer C. Stand. Afw. .2P o s _a o 3 o 2.9 4.5 6.3 - 1.5 t 1-7 t 1-9 Toestand van de zee. 0.84 0.90 0.98 Vlak. Golvend Weêrsgesteldheid: 23Febr. 12 u. Losbewolkt, buijig, mooi. 24Febr. 8 u. Betrokken, regenbuijig. 24Febr. 12 u. Betrokken, regen. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 22 Oct. 23 Febr. Vyf Vrienden. J. Verweij. St. Ubes. 30 Dec. 24 Febr. PrinsHendrik. M.C.Braat. Pad.eiïz.viaSuez. 21 Jan. Alblasserwaard.J.Zwart. Samarang. 9 Febr. Prof.v.d.BoonMesch.F.J.Schneider. Batavia. 14 Febr. Urauia. H. de Boer. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 24 Jan. BenjaminMollen.J.Mansson. Amons Co. Lissabon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading .in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor JohnJohuasson.G.Lucock. Newcastle. Steenk. Duink.&Goedk. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 23 Febr. Juno, st., Middell. Zee; Rembrandt, st., Londen Metro' politan, st., Londen; Eddystonest., Huil. Vertrokken 22 Febr. Skjold, Salvesen, Miuatitlan; Netca, Nagel, Mexico; Electra, Heiner, Pensaoola; AftenstjernenRolling, New-York; The Darnett, Scrivener, Rochester; Aller wash, st., Newcastle; Gcertinade Groot, Avont. 23 Febr. TelanakLusink, SoerabaijaEntanuel, Olsen, St. Ubes Helene, Govers, Middlesbro; Anglia, Evans, New-York; Olaf Nilsson, Overland, Newcastle. LA1KBE BEB16TEN. De beeren den Duik en von Oterendorp zullen eerst daags eene lijst doen circuleeren om liefdegiften te ver zamelen voor de weduwen en weezen der bemanningen van de verongelukte loggers «Marie» en «Prins van Oranje.» Onze plaatsgenooten, die zoo van nabij bekend zijn met de ruwe eischen welke de zee kan doen, zullen stellig niet achterwege blijven om, voor hoe gering ook, iets af te zonderen tot steun van die bedroefden. De gevierdé spreker op het Spinozafeest, de heer Ernest Renan, is jl. Woensdagavond door H. M. de Koningin ontvangen en heeft gistermorgen bij H. M. gedejeuneerd. Het portret van Spinoza, thans het eigendom van dr. J. van Yoten, is door dezen ten geschenke gegeven aan het stadsmuseum te Utrecht. Beroepen tot predikant bij de Herat. Evang. Luth. gem. te Medemblik de heer P. F. Lodewijks, proponent. De uitslag van de aanbesteding, gisteren gehouden, der verzwaring van den Eendragtsdijk te Texel, is als volgt: Ingeschreven door de beeren: Pieter Az. Dros, te Texel, ad f 12.240, L. Brouwer, te Gouda, f 9300, A. de Graaf, te Texel, f 7915, A. Vos Rz., te Helder, f 7776, J. Fruijtier, te Utrecht, f 6900, W. Hillenins, te Texel, f 6550, K. Plavier, te Texel, f 5990.99, W. Lohe, te Kralingen, f 5200. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. De veehouder P. B., te Texel, die met eene oplossing van rattenkruid zijn runderen heeft gewasschen om ze van ongedierte te zuiveren, verloor dezer dagen drie koeijen door den dood, terwijl een ernstig ziek is geworden. Tot dusver is te Hoorn geen hooikaas ter markt ge bragt. Het schijnt, dat de meeste veehouders tegenwoordig, in plaats van hunne melk tot hooikaas te verwerken, liever boter er van bereiden, wat hun zeker voordeeliger zal uit komen, dewijl de hooikaas steeds minder in prijs is dan de graskaas. Vandaar dat er wekelijks zooveel boter ter markt wordt gebragt, voor welke zeer hooge prijzen besteed worden. Tot adjunct-kommandant van het tuchthuis te Leeuwarden is benoemd de heer H. C. W. Bauer, thans adjunct-kommandant bij de huisdienst in de gevangenis te Hoorn; tot adjunkt-comm. te Hoorn de heer J. C. E. Mullemeister, thans le commies in de cell. gev. te Rotterdam. Het Vad. verneemt dat de heer Beeloo zijn ontslag heeft aangevraagd als inspecteur van 't lager onderwijs in de provincie Noordholland. Ten aanzien van de premie, groot f 1000, uitgeloofd door de nagelaten betrekkingen van mevr. de wed. van der Kouwen, verneemt 't Vad. thans, dat al de betrokken personen met de verdeeling volkomen genoegen hebben genomen, uitgezonderd Roelfs, die de hem toegedachte f 200 geweigerd heeft aan te nemen, bewerende op de volle premie regt te hebben. Een bekend Parijsch geneesheer dr. Onimus heeft in de Société de Medicine te Parijs eene verhandeling voor gelezen over de gevaren van het schoeisel der jonge dames, de zoogenaamde «bottine Louis XV,» De hooge, smalle hakken brengen groote stoornis in het zenuwleven teweeg, de spieren en beenderen worden daardoor geheel misvormd. Allerlei jongedames-ziekten zijn aan de hooge bakken te wijten. Ongelukkig is die gewoonte reeds zoo ingeworteld, dat men eerst langzaam de hoogte der hakken veranderen en aan den misvormden voet zijn natuurlijke houding terug geven kan. Nagenoeg een eeuw geleden (1781) heeft een Haagsche geneesheer Petrus Camper reeds de aandacht op dit gevaarlijk schoeisel gevestigd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2