HELDERSCHE EN NIEIIWËDIEPER COURANT. 1877. N°. 25. Woensdag 28 Februarij. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. AANBESTEDING. Binnenland. „Wij huldigen het goed e." ^Veriehijnt Dingadag, Donderdag en Zatardag namiddag. Abonnementipriji per kwartaal 1.80. a g franco per poit - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag: vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste, ligting 's avonds 6 uur. Provincie NOORDHOLLAND. Op Dingadag den 13den Maart 1877, des namiddags ten half drie ure, zal, onder nadere goedkeuring, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Haarlem, namens en voor rekening van het bestuur der hierna te noemen gemeente, worden overgegaan lot de aanbesteding van Het bonwen van eène school en onderwijzerswoiiing, te Hoorn, op het eiland Terschelling. De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving, ingevolge art. 20 van het bestek. Het bestek en de teekening zijn, tegen betaling van Een gulden, te verkrijgen aan liet lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten, gevestigd in het raadhuis te Amsterdam, en aan de gemeente-secretarie van Terschelling. Gegadigden worden er aan herinnerd dat de biljetten van inschrij ving uiterlijk vóór drie ure des namiddags van den dag die de be steding voorafgaatin de bus moeten gestoken zijn, zooals art. 68 441 der algemeene voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij dengene, die daartoe door den Burgemeester der gemeente Terschelling zal worden aangewezen. De aanwijzing in loco zal geschieden op Zaturdag vóór de besteding. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Februarij. Vier Vrienden. «Hunne komst is eene gebeurtenis,» zoo leest men in een opstel over het Florentijnsche strijk kwartet, voorkomende in het weekblad Daheim, waarvan wij straks den inhoud in hoofdzaak zullen mededeelen. En in derdaad, hunne komst is eene gebeurtenis voor de vrienden van Apollo's kunst en van muziekale geestesontwikkeling. Zaturdag avond jj. wareu ze hier, die mannen van het beroemde strijkkwartet. Met den meesten eenvoud en Brieven uit JAennemerland. Alkmaar, 26 Februarij 1877. Onze marktkwestie is gelukkig eens van de baan geschoven. Zij dreigde recht vervelend te worden. Eigenlijk bestond zij niet meer, sinds het in het vorige jaar genomen besluit vau den gemeen teraad tot aankoop en slooping van twee huizen nabij het Waagplein, waardoor tevens was aangegeven in welke richting de noodzakelijke vergrooting der markt zou worden voortgezet. Maar niettemin werden er adressen geteekend en courantartikels geschreven ten betooge van het belang der verplaatsing van de veemarkt naar de Paardenmarkt, een plein aan de noordzijde der stad, waaraan het eeuige logement juist te koop stond. Men heeft mij verzekerd, dat de meeste onderteekenaars dier adressen waren, niet bezoekers der wekelijksche veemarkten maar der groote najaarskoemarkt, en dat bet meerendeel niet in Noordhollaud maar in andere provinciën woonachtig was, eenigen zelfs in België en Frankrijk. De vele logementhouders en andere neringdoenden, om en nabij het Waag plein wonende, kwamen natuurlijk tegen deze pogingen om de bron hunner welvaart naar een ander kwartier te verleggen op, ook zij deden zich in courantenartikels en in een adres hooreu, in het laatste ter zijde gestaan door de marktschippers en door een groot aantal bezoekers der weekmarkten. Niet minder dan 969 personen van hier en van elders hebben in deze kwestie hun gevoelen doen kennen (of eigenlijk 965, want 4 voorstanders der verplaatsing teekenden tweemaal op hetzelfde adres) en bovendien nog de Kamer van Koophandel, die, om advies gevraagd, ver klaarde bij haar vroeger gevoelen tot niet-verplautsing naar de Paardenmarkt te volharden. Van twee zijden is dat plein, waar door de groote weg naar den Helder loopt, begrensd door de hoogere burgerschool en de gasfabriek, zoodat daar nimmer de noodzakelijke herbergen kunnen verrijzen; eene gelegenheid tot het wegen van vee ontbreekt er, en voor de marktschepen is er geen andere gelegenheid tot nadering dan in het afgesneden Kanaalvak, dat ook veelvuldig tot plaats van aanvoer van steenkolen, steen en grint en van lossing voor balken wordt gebezigd. Wel ligt de Paardenmarkt korter dan eenig ander plein bij het spoorwegstation maar indien de kwestie hierdoor moet beheerscht worden, dan ware het misschien beter de markt naar een stuk land bij den spoorweg over te brengen. Alkmaar houdt echter zijne markten, voor welker bloei het geene uitgaven ontziet en zelfs kostbare wegen tot uren ver buiten de stad heeft aangelegd, niet uitsluitend in het belang van den handel, maar in de eerste plaats in het belang der ingezetenen, en dit wordt niet gediend door de over brenging der markt bew.eging naar een uithoek of buiten de wallen der stad. Toen in den gemeenteraad de kwestie die geen kwestie meer was aan de orde kwam, merkte de heer Vonk aan, dat, volgens de steeds gevolgde usance, op elk verzoek, door particulieren in hun eigen belang gedaan, eene beslissing genomen en een antwoord gegeven werd, maar dat verzoeken van meer algemeene strekking ter secretarie werden nedergelegd, waarna het zonder omhaal of veel beweging plaatsen zij zich op de teregtstaande zetels, en op een wenk van den eersten violist beginnen zij hun meesterlijk spel, waarmede zij hunne toehoorders als 't ware betooveren. Hun spel grenst aan het volmaakte. De virtuositeit van elk dezer kunste naars is meer dan bewonderenswaardig. Hoeveel moeite, zorg en studie moet het dit edele viertal gekost hebben, om eene eenheid van spel te verkrijgen, zooals dit kwartet in werkelijkheid bezit. Wij betwijfelen of de classici, wier werken zij bij voorkeur vertolken, zich een dergelijke bijna volmaakte uitvoering hunner toonscheppingen ooit hebben kunnen denken. De nuanceering, die in hunne werken zulk eene voorname rol speelt, geeft in het edele spel der Elorentijnei-s het ondubbelzinnigste bewijs van de welbe grepen en welbestudeerde uitvoering der klassieke werken. Het was een verblijdend teeken, dat de zaal van Musis Sacrum Zaturdag jl. een deftig en talrijk auditorium bevatte. Wij herhalen verblijdend in den waren zin van het woord, omdat wij uit die talrijke opkomst reden hebben te gelooven, dat de goede smaak in het muziekale hier nog de bovenhand heeft. Wij zullen ditmaal ons onthouden verder over het edele spel der Florentijners uit te weiden. Het daverend applaudissement, dat aan 't slot van ieder nomnier plaats had, de diepe stilte, vooral merkbaar bij de pianissimos, was voor de vier vrienden zeker een bewijs, dat ook de bewoners van dit barre noorden harten bezitten en gevoel hebben voor alles wat schoon is en wel luidt. Yoor hen, die aangaande het leven dezer vier artisten nog iets naders willen weten, laten we hier het meerge melde opstel uit Daheim volgen: Met warmte en gevoel wordt in het weekblad Daheim de geschiedenis van dit onvergelijkelijk kwartet (Jean Becker, E. Masi, L. Chiostri en L. Hegyesi) medegedeeld, maar natuurlijk spreekt het in de eerste en voornaamste plaats over den talentvollen Jean Becker, uit wiens merk waardige kunstenaarsloopbaan veel te lceren valt. We zien er, hoe hij het allereerste onderligt in het vioolspel genoot van zijn vader, die een eenvoudig, maar degelijk handwerksman was, hoe hij dezen weldra overvleugelde en toen verder les kreeg van den concertmeester Kettenus den raadsleden vrijstond de zaak al of niet op te vatten en er een voorstel van 1e maken. Deze juiste opmerking werd algemeen gedeeld, en de adressen zijn voor de liefhebbers gedeponeerd. Onze weekmarkten zijn in het vorige jaar minder toegenomen dan vroeger; toch bedroeg de vermeerdering nog 3124, het totaal cijfer 112,450 stuks. De graanmarkt met een aanvoer van 89,549 mudden gaf eene vermeerdering van 12,047 mudden, de kaasmarkt met 3,977,737 ponden eene verminderiug van 385,854 ponden aan. Een drooge zomer levert steeds een goed graan-, een slecht kaas jaar; voor de stad is het omgekeerde zeker verkieslijker met het oog op de wik- en weegloonen, waarvan de heffing op het oude bedrag weder voor 5 jaren door de Staten-Generaal is vergund. Van onze plaatselijke vertegenwoordiging, waarvoor door weinig meer dan een derde der kiezers een nieuw lid verkozen werd met der uitgebragte stemmen, heb ik u nog eeuige meer of minder belangrijke beschikkingen te melden. Zij wees een voorstel af der commissie voor het middelbaar onderwijs, om de lessen der hoogere burgerschool voor rekening der gemeente te doen bijwonen door 10 leerlingen der armen- en tusschenscholen, van elk dezer beide scholen 's jaarlijks één aan te wijzen, welke alsdan vooraf twee jaren de burgerschool kosteloos zouden moeten bezoeken om de noodige kennis van het Frausch te verkrijgen. Overeenkomstig de meening van burgemeester en wethouders, verklaarde de raad zich wel bereid om, deed zich een knaap van bijzonderen aanleg voor, dezen aldus te bevoorrechten; maar niet om dit stelsel voor een vast bepaald getal in te voeren, waardoor lichtelijk teleurstelling kon ondervonden en de niet voor het eindexamen slagenden onge lukkiger zouden worden dan wanneer zij in hun stand gelaten waren en een ambacht geleerd hadden. Daarentegen vereeuigde de raad zich met het door de plaatselijke schoolcommissie, naar aanleiding van een adres om tractements-verhooging van de hulp onderwijzers der armen- en tusschenscholen, gedaan voorstel om alle hulponderwijzers-tractementen dadelijk met f 50 te verhoogen en nog drie jaren achtereen telkens eene verhooging van f 50 te verleenen aan hen, die naar genoegen van hoofdonderwijzer en schoolcommissie zullen zijn werkzaam geweest; een flinke maatregel, welke onzen hulponderwijzers tot een huwelijk in staat zal stellen, ook zonder dat zij de voor slechts een deel hunner te verwerven betrekking van hoofdonderwijzer erlangen. Voor het plaatsen van een ijzeren hek om het monument van 1573 is f 680, voor het veranderen en verfraaien der beplanting daar om heen f 1340 toegestaan; een ontwerp van den gemeente architect om het geheele Victoriepark te veranderen, werd als te groote kosten eischende (f 2500) ter zijde gelegd. De commissie voor de strafverordeningen heeft een voorstel ingediend ter voorkoming van brandgevaar in schouwburgen. Wat ik in het verslag der Alkm. Courant over breedte van gangen en trappen, van ijzeren schermen ter afsluiting van tooneel en galereien gelezen heb, komt mij zeer fraai maar voor eene plaats ak Alkmaar zoo veeleiscbend voor, dat, wordt dit voorstel aangenomen, men ons tooneel als voor goed opgeheven zal kunnen beschouwen. Wy zijn en hoe hij reeds op lljarigen leeftijd zich in zijne ge boorteplaats Mannheim liet hooren en de menschen verbaasd deed staan. Tengevolge van krachtigen aandrang van kunstvrienden, werd zijn vader bewogen zijn zoon te laten voortstudeeren te Parijs bij Alard, destijds de hoogste autoriteit in het vioolspel. Als ontwikkeld kunstenaar keerde de jongeling naar Mannheim terug, kreeg er weldra de betrekking van concertmeister van het orchest en deed een gelukkig huwe lijk. Na tien jaren was het hem onmogelijk het betrek kelijk eentoonige leven aldaar vol te houden; hij haakte naar eene verandering, eene verruiming van werkkring. Hij trok naar Italië, liet zich in Florence hooren, en de bescheiden concertmeister werd er door zijn heerlijk, gevoelvol spel de held van den dag. Daar, in de sckoone Arno-stad, ontstond en rijpte bij Jean Becker het plan om zich toe te leggen op een zooveel mogelijk volmaakte uitvoering van het kwartetspel, waar voor hij van oudsher eene sterke voorliefde had gekoesterd, een trek, dien hij met alle waarlijk groote vioolkunste naars gemeen heeft. Met buitengewonen tact wist Becker de mannen te kiezen die hij voor zijn doel noodig had, en hij vond ze in Masi, Chiostri en Hilpert (de laatste is eerst verleden jaar door Hegyesi opgevolgd). Den 12 Nov. 1865 werd te Florence de eerste uitvoering gegeven, nadat de vier leden zich druk in het zamenspel geoefend hadden, twee- tot driemalen daags zelfs. De uitslag beloonde hunne moeite; hij was schitterend, en over de ontvangst, die zij op de volgende concerten in die stad en later op hunne kunstreizen genoten, hebben zij waarlijk niet te klagen. Waar zij komen, komen zij als vrienden en vinden er vrienden; hunne komst is eene gebeurtenis. Zonder twijfel zijn er hier te lande velen, die zich nu reeds verheugen in het vooruitzigt hen in bet voorjaar te hooren. En hoe kan dat ook anders, waar vier kunstenaars de schoonste en heerlijkste scheppingen der groote meesters op ideale wijze voordragen, door den zuiversten smaak geleid. Het kwartet reist van het einde van October tot het begin van April. De verhouding van de leden onderling met ons tooneel dezen winter niet gelukkig geweest. Na 3 slecht bezochte voorstellingen, waarvan 2 door het Nederlandsch Tooneel eu één door Prot en Kistemaker, heeft van Tellingen, wiens pogingen tot verbetering zijner inrichting zoo weinig bijval vonden, den strijd opgegeven en het veld gelaten aan zijnen mededinger, waar Bouwmeester zijne drama's opvoerde. Of het publiek het beste deel gekozen heeft raag betwijfeld wordenBouwmeester is een acteur vau groote verdiensten, maar het geheel van zijn gezel schap laat veel te wenschen over en de keuze zijner stukken schijnt niet altijd gebillijkt te mogen wordenwat ik van het laatst opge voerde //Jeanne, de dochter van den landman" hoorde en in de A. C. las, luidde ver van gunstig, maar gij weet dit reeds, immers de discussie daarover werd in uw blad voortgezet. Op muzikaal gebied viel in de laatste weken nog al te profiteeren de afdeeling der Maatschappij van Toonkunst en andere vereeni- gingen gaven concerten, het Zweedsche zangerskwartet oogstte veler bijval in, en de Vereenigiug van den H. Vineentius gaf ter viering van haar 25jarig bestaan een groote zang- en muziekuitvoering, bij welke gelegenheid de groote zaal van Vervloet te klein voor de opgekomen menigte was. Eene goede recette stelde het bestuur der Vereeniging in staat, niet alleen hare eigen armen te bedenken, maar bovendien eene gift aan de Israëlitische af te staan en den verpleegden in het Burgerweeshuis, het R. C. Wees- en Oude vrouwenhuis en het Diaconiehuis der Hervormde gemeente een mild onthaal te verschaffen. Dergelijke zaken zijn steeds aangenaam te berichten. Onze vereenigingen zyu weder met eene vermeerderd, met eene afdeeling van den Protestantenbond. Met medewerking van eeuige predikanten uit den omtrek hebben de vrijzinnige protestauten de behoefte gevoeld zich meer aaneen te sluiten tegenover de talrijke, goed gedisciplineerde en vooral ijverige orthodoxe partij. Zal die afdeeling wat uitwerken? Men mag 't in twijfel trekken als men verneemt, dat in eene eerste vergadering wel velen toegetreden zijn, maar in eene tweede velen afwezig bleven. En ziet men, dat tal van de z. g. modernen in het hervormd kerkgenootschap bij de kerkelijke verkiezingen afwezig blijven, dat de godsdienstoefeningen der in de vacature optredende vrijzinnige predikanten van elders maar schaars bijgewoond worden door hen, die zich met de prediking der orthodoxen niet vereenigen kunnen, dan besluit men, dat het aan ijver en aan belangstelling beiden mangelt. De laatste vergadering onzer afdeeling van Volksonderwijs, eigenlijk belegd ter bespreking van het wetsontwerp-Heemskerk, deed de voor- en tegenstanders der openbare school weder tegen over elkander in het krijt zien. De predikant derChrist.-Gereformeerden Brummelkamp achtte elke wetsverandering doelloos, zoolang de grieven zijner partij niet werden weggenomen, zoolang «de rechts kwestie" niet was opgelost. Mr. A. P. de Lange gaf hem een aardig lesje aangaande hetgeen practisch recht is, niet datgeen wat enkelen of velen volgens hunne gewetensovertuiging voor recht houden, maar wat volgens de gewetensovertuiging der meerderheid in de wetten opgenomen is. Wie zijne overtuiging voor beter

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1