HELDERSCHE EN NIËITWEOIËPER COURANT. 1877. N°. 26. Jaargang35. Vrijdag 2 Maart. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. B i n n e n I a n d. „W ij h u 1 d i g t n het goed e." ^Verschijnt Dingsdtg, Donderdag en Zatordag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. w a r franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163, Prijs der Advertentién: Van 14 regels 60 Oenti, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Blken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indtë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Maart. De 80ste verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, om des Konings, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. In de vrijmetselaars-loge werd 's namiddags een feestmaaltijd gehouden. Ook werd in de kazerne der mariniers een groot assaut gegeven. De can- tine-zaal was daartoe sierlijk gedrapeerd met Nederl. vlaggen en groen. Verscheidene manschappen legden proeven af van hunne vlugheid en bedrevenheid in het hanteeren der ver schillende wapenen. De juistheid en netheid hunner be wegingen, vooral bij het quarré-schermen en muurtrekken, trok veler bewondering en getuigde van ijverige en onver poosde oefening. Belangrijk vooral was het gevecht met het geweer tegenover den kavallerie-sabel, waarbij het ten duidelijkste bleek, dat de infanterist, die zijn geweer met bajonet vlug en juist weet te gebruiken, verreweg de overhand op den kavallerist heeft. Na het einde der afgelegde proeven, die in de grootste orde en zonder hartstogtelijkheid ten einde liepen, werden aan de kamp vechters de gewone brevetten uitgereikt. Kapitein van Vuuren hield bij die gelegenheid een toespraak tot de nieuw aangestelde meesters en prevöts, wenschte hun geluk met de ontvangene onderscheiding en moedigde hen aan om op den ingeslagen weg volijverig voort te gaan om later met gewenscht gevolg te kunnen dingen naar het «meesterschap op alle wapens.» Jl. Dingsdag avond werd in 't lokaal Tivoli eene vergadering gehouden van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van neutrale bewaarscholen in deze gemeente. Het hoogst ongunstig weder kan ongetwijfeld als de reden worden aangemerkt, waarom deze bijeenkomst slechts door weinigen werd bijgewoond. De voorzitter der Commissie van Beheer, de lieer II. L. Oudenhoven, opende de ver gadering met eene gepaste toespraak, waarna door den heer S. Braaksma, als penningmeester, verslag werd gedaan van de kas der Vereeniging. Zijne rekening en verant woording wees wel is waar een nadeelig saldo aan, doch de vergadering ontving mededeeling, dat dit tekort door rentelooze voorschotten van leden der Commissie was gedekt. Vervolgens werd door den heer G. E. Kloosterhuis, S3cretaris der Commissie, verslag uitgebragt omtrent de werkzaamheid der Commissie in 1876, aan welk verslag wij het volgende ontleenen. Volgens de statuten is de Commissie van beheer geroe pen ieder jaar in de maand Februarij de leden der Ver eeniging bijeen te roepen; dat dit ten vorigen jare niet is geschied, was gelegen in de omstandigheid, dat toen nog niet dan voorbereidende maatregelen waren genomen. Thans heeft de Commissie, na het doorleven van 't eerste levensjaar der Vereeniging, alle reden om aan 't bedoelde voorschrift te voldoen. De Commissie verzekert, tal van moeijelijkheden te hebben doorworsteld, maar vermeldt daarentegen met vreugde toenemende belangstelling en bereidwillige hulp. Verder wordt herinnerd aan de wel gelukte pogingen tot het in huur verkrijgen van een gebouw op de Vischmarkt in de Nieuwstad; aan de doelmatige inrigting van dit gebouw, naar de plannen van den heer N. J. Leijer, welk werk door den aannemer van der Plas tengevolge eener gehouden aanbesteding werd verrigt voor de som van f 3615; eindelijk aan de flinke inrigting der lokaliteit, bevattende twee ruime leerzalen, een flinke speelzaal met wacht- en kleedkamer, terwijl de speelplaats, alleszins voor het doel geschikt, met boomen is omringd. De school bood alzoo gelegenheid aan tot opneming van 200 leerlingen. Inmiddels namen op uitnoodiging de dames Berghuijs, Kindermann, Goedkoop, van der Meulen en van Veen de betrekking van regentes op zich, en werd, uit een 20tal sollicitanten, mejufvr. M. C. Koning, van'sHage, tot directrice benoemd. Ook werden vier helpsters aange steld. Den 3 April 1876 had de opening der school plaats met p. ra. 60 leerlingen, welk getal, binnen twee maanden tot 100 gestegen, thans tot ruim 200 aangegroeid is. Bij 't vermelden van een zoo gunstig resultaat, brengt de Commissie hulde aan de directrice, die tot dien goeden uitslag door haar ijver, zorg en toewijding zooveel heeft bijgedragen. Niet minder wordt dank gebragt aan de dames-regentessen, die voortdurend het dagelij ksch toezigt uitoefenden en door hunne bemoeijingen vaak belangrijke voordeelen ver schaften. Zij maakten bovendien den dag der opening tot een feestdag en bereidden den kleinen in de Kerst week een allerprettigst feest. De Commissie verblijdt zich over den zedelijken en financiëelen steun van particulieren en van sommige vereenigingen. Zij beveelt ten slotte de Vereeniging met warmte aan en drukt den wensch uit, spoedig eene tweede bewaarschool te kunnen openen. De leden der Commissie die aan de beurt van aftreding waren, de heeren H. Vrendenberg en G. E. Kloosterhuis, werden herkozen. Eindelijk werd door den Voorzitter, met innige dank betuiging aan allen, die het doel der Vereeniging hebben helpen bevorderen, de vergadering gesloten. Volgens een ingezonden stuk van dr. G. Schouten in de Zwolsche Crt., zou de schrijver van het OeraLinda Bok zijnwijlen de heer Cornelis over de Linden, meesterknecht bij 's Rijks marinewerf aan den Helder. Wij meenen te kunnen verzekeren, zegt de Amst. Crt., dat die mededeeling juist is. Reeds lang geleden is zij ook ons gedaan door een Nieuwedieper, die het weten kon, maar ons stipte geheimhouding verzocht, ten einde de mysti ficatie der geleerde wereld zoo lang mogelijk te laten duren. De ondeugende Nieuwedieper zal ook ons nu wel van de verpligting tot geheimhouding ontslagen rekenen. Het Staatsblad No. 27 bevat het koninklijk besluit van den 18 Febr. jl., betreffende de ligting der nationale militie van dit jaar. De ligting bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor de dienst ter zee te bestemmen. Het door deze provincie te dragen aandeel in de ligting is 1655 man. In den loop van dit en liet volgende jaar kunnen 120 commiezen 4de kl. der dir. bel., in- en uitg. regten en acc. worden aangesteld, op eene bezoldiging van f 420 's jaars en eene toelage voor eens van f 75 voor uitrus ting, nadat zij op de linie van toezigt zijn in dienst gesteld. Op een nader vast te stellen tijdstip en plaats zal een onderzoek worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. De vereischten en verdere voorwaarden vindt men in de Staatscourant van 27 dezer. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan het voornemen, om in Aug. a. s. een examen te doen plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk, geen gevolg zal worden gegeven, en dat mitsdien de hieromtrent onder den datum van 24 Jan. jl. in de Staatscourant opgenomen bekendmaking als vervallen moet worden beschouwd. Naar men verzekert, heeft, sedert de minister van Marine besloten heeft nevens het opleidingsschip Wasse- naer te Amsterdam, nog een tweede van gelijken aard te Rotterdam te plaatsen, de commissie van de Marine- Kweekschool te Leiden haar voornemen te kennen gegeven om hare taak neder te leggen. Eene poging, om de voor die stad zoo belangrijke inrigting te behouden, heeft zij gedaan, met de aanbieding aan de regering, om de Kweek school over te nemen en op hare kosten voort te zetten. Ofschoon de Kweekschool nog in zeer bloeijenden toestand verkeert, vreest de commissie, dat op haar philanthropisch standpunt de mededinging met twee groote opleidings vaartuigen niet langer is vol te houden. Door den minister van Oorlog is goedgekeurd de op den 5 dezer te Naarden gehouden aanbesteding van het voortzetten der verdere verbetering van de vesting Naarden, welke is aangenomen door den heer A. D. van Seters, te Vught, voor f 604,000. De Leeuw. Crt. deelt mede, dat de opleiding van geneeskundigen voor het leger voortaan niet meer alleen te Amsterdam zal plaats hebben, maar ook aan andere hoogescholen. Bedankt voor het beroep naar Wouterswonde door ds. A. J. Eijkman, pred. te Groningen. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft ter kennis gebragt: 1. dat de jagt op eenden voor dit jaar zal worden gesloten op Zaturdag 10 dezer met zonsondergang, na welken tijd ook het kooijen niet meer zal mogen worden uitgeoefend, zullende de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei a. s. 2. dat de jagt op ander waterwild voor dit jaar zal worden gesloten op 21 April a. s. met zonsondergang; 3. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Julij a. 8.; 4. dat de visscherij met uitzondering van die met aal- korven, aaldobbers en palingfuiken, van die met het schep net of de gebbe, om kleine vischjes te vangen tot aas voor de aaldobbers, en van die op snoek in de gemeente Texel, voor dit jaar zal zijn gesloten van 1 April tot 15 Mei a. s. Men meldt ons van Texel, dd. 28 Febr.: «Heden avond is door ouderlingen, diakenen en kies- collegie, uitmakende de kerkeraad der Hervormde gemeente aan den Burg, tot haren leeraar beroepen de WEerw. Heer J. D. van Arkel, pred. te Broek op Langedijk. De uitslag der stemming is geweest als volgt: ds. J. D. van Arkel bekwam 23 stemmen en ds. R. J. Wieringa 1 stem; 1 briefje in blanco.» Men meldt ons van Schagen, dd. 26 Febr. jl.: «In de op 20 dezer gehouden vergadering van den raad dezer gemeente is vastgesteld: het kohier van den hoofde- lijken omslag voor het loopend jaar, waarvoor op de begrooting indertijd is gebragt f 4250. Wijders werd in die vergadering eervol ontslag verleend aan den heer H. J. Knobbout, hulponderwijzer aan de openbare lagere school alhier, en wel wegens zijne benoe ming als zoodanig te Helder. Tot keurmeester over het wol vee gedurende het jaar 1877 werd herbenoemd de veearts C. Raven. Nog werd behandeld een adres der afdeeling Schagen van de vereeniging Volksonderwijs, houdende het verzoek om de oprigting van gemeentewege eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs, welk adres werd ondersteund door eene verklaring van adhaesie, onderteekend door een vijftigtal ingezetenen. Na eene langdurige, belangrijke discussie, werd eenparig geoordeeld, dat het voor alsnog niet raadzaam was in deze hoogstgewigtige zaak eene beslissing te nemen.» Uit Winkel meldt men het volgende «De veldarbeid van kinderen wordt alhier niet alleen onnoodig geacht, maar is ook reeds sinds eenige jaren feitelijk afgeschaft. «De voormalige afdeeling van het Schoolverbond, thans afdeeling van Volksonderwijs, heeft reeds bij haar oprigting besloten dat de leden geen werk, ook niet op het veld, door kinderen beneden de twaalf jaar zullen laten verrigten. In den geheelen Groetpolder, circa 800 HA. groot, wordt deze bepaling zoo door niet-leden als door leden dier ver eeniging gehandhaafd, zoodat het wieden, waaraan hier bijzondere zorg gewijd wordt, door geen schoolpligtig ge acht kind verrigt wordt. Het gebruik der zaaimachines heeft dan ook dit werk voor grootere jongens en mannen gemakkelijk gemaakt, daar zij zonder moeite met schoffels tussehen de regels door kunnen komen. Hieruit volgt dat de landbouwer, indien hij maar wil, den kinderarbeid best ontberen kan, en dat een eventuëele verandering in de wet op dien arbeid, het hier en elders reeds ingevoerde gebruik slechts zal bekrachtigen.» Jl. Vrijdag werd te Avenhorn vanwege het departe ment der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in het schoollokaal de vijfde volksvoordragt gehouden. De heer W. M. de Vries, van Oudorp, vervulde de spreekbeurt. Het aantal bezoekers was zóó groot, als nog nooit het geval geweest is, niet alleen uit Avenhorn, maar ook uit Oudendijk, Oosthuizen, Beemster en Midwoud. Over het in ons vorig nummer medegedeeld hulde- schrijven van een aantal Amsterdamsche telegraaf-ambte- naren aan den 75jarigen Victor Hugo, laat de Midd. Crt. zich op de volgende wijze uit: «'t Zou ons niet verwonderen wanneer, in antwoord op dezen gelukwensch, een dier klinkende en blinkende brieven in proza of dichtmaat ontvangen werd, waarvan Victor Hugo het geheim bezit en waarin ons land vermoedelijk het roemrijkste, wijste, edelste, schoonste land van alle landen, het Amsterdamsche telegrafistencorps het be kwaamste, verlichtste, best Fransch schrijvende van alle telegrafistencorpsen genoemd zullen worden. Dit zal misschien de nationale en persoonlijke eigenliefde der gelukwenschers op aangename wijze kittelen. Maar 't is toch jammer, dat zij hun wensch niet, alvorens hem te verzenden, aan den een of anderen leeraar derHoogere Burgerscholen, welke onze hoofdstad rijk is, ter correctie hebben aangeboden. Men maakt zich in Frankrijk toch al binnen 's kamers altijd dikwijls genoeg vrolijk over ces bons Flollandais en over la petite Hollande.n Het Hbl. bevat thans een vroeger medegedeeld, doch later tegengesproken berigt, dat in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een fraaije zomerschouwburg zal worden gebouwd, die tevens tot skating rink zal kunnen dienen, en waarvan de bestekken zeer spoedig verkrijgbaar zullen worden gesteld. De aanbesteding zal binnen kort geschieden. Op een tochtigen hoek van den Singel te Amsterdam, zoo verhaalt het N. v. d. D., stond dezer dagen in de vinnige sneeuwbui eene vigilante te wachten. Het oude paard liet zijn bejaard hoofd laag neêrhangen, terwijl de vrolijk dwarrelende sneeuwvlokken spoedig een dik dek kleed over zijn stramme leden trokken. De koetsier was even om den hoek in het drankhuis gewipt, waarschijnlijk om door inwendige bevochtiging de uitwendige te keer te gaan. Zoo luidde ten minste des koetsiers theorie! Lang zaam kwam, na een kwartiertje toevens, de koetsier uit de kroeg geloopen; hij klom op den bok, en 't luidde «vort bles»De bles bleef echter pal staan, en toen de voerman

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1