HELDERSCHE EJV IVIEUWERIEPER COURANT. 1877. N°. 27. Zondag 4 Maart. Jaargang35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. NATION ALE M I L IT I E. BEKENDMAKING. Brieven uit de Hoofdstad. „Wij huldigen het goed e." Venchijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementiprij» per kwartaal1.80. w a 9 franco per post - 1.66. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van bet derde district in Noordholland de eerste zitting zal liouden te HOORNen wel zoover deze gemeente betreft op WOENSDAG den VEERTIENDEN MAART 1877, des middags ten half een ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrént: De verschenen vrijwilligers voor de Militie De lotelingen die redenen tot vrijstelling heiben ingediend; De lotelingen in de artt. 55 en 56 der toet op de Nationale Militie bedoeld; Alle overige lotelingen. Volgens artikel 88, in verband met artikel 91 der bedoelde wet, moeten voor die zitting verschijnen: 1. De vrijwilligers voor de Militie; 2. De loteliDg die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 28 Februarij 1877. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULO WNA maken bekend, dat voor de gemeente school No. 1 (Hoofdonderwijzer de Heer VAN DEN BERG), de JAAHLIJKSCHE AANNEMING VAN LKEBL1AGËN zal plaats hebben op den 1 APRIL e. k. Ouders of Voogden, die hunne Kinderen of Pupillen op gemelden datum de school wenschen te doen bezoeken, worden uitgenoodigd daarvan vóór den 15 Maart e. k. opgave te doen aan bovengemelden Hoofdonderwijzer. De Kinderen moeten den leeftijd van 6 jaren bereikt hebben, en een bewijs van inenting kunnen overleggen. Door de vacature van Hulponderwijzer aan de school No. 2 (Hoofdonderwijzer de Heer KUIPER), zal daar de aanneming van nieuwe Leerlingen later plaats hebben. Anna Paulowna, 1 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. 1 Maart. Amice, Een bonte reeks van onderwerpen vult het lijstje van de ver schillende zaken, die ik mij voorgesteld heb heden met u te behan delen. A tout seigneur tout hüfrtféüfi! en dus zou ik allereerst eenige druppelen van mijn inkt behooren te wijden aan de hande lingen van onze stedelijke vertegenwoordiging, die in den laatsten tijd met ongeëvenaarde» ijver week aan week een zitting houdt. Maar eilacy: hoe belangrijk de kwestie omtrent de ondersteuning onzer behoeftige Israëlieten of de vaststelling van wegen in de nieuw aan te leggen stadswijken op zich zelf ook is, het eerste is van veel te localen en het ander van veel te technischen aard, dan dat ik er u lang bij mag ophouden. Gelukkig zijn we nu klaar met de keuze van een wethouder voor de publieke werken, in de plaats van deu afgetreden lieer Heijnsius! 't Baantje is anders in deze dagen niet aanlokkelijk en het zou mij niet verwonderen als de wethouders dezer afdeeling drie vierde van lnin ambtelijk leven met de handen in 't haar doorhragten. De Angias-stal is, daarbij vergeleken, nog een boudoir vau een jonge dame. Men kan het eenigszins nagaan uit de bewoordingen, waarin de (officiëele) Amsterdamsche Courant heden avond keunis geeft, dat de nieuwe wethouder in de keuzo bewilligd heeft: «De heer F. C. Tromp, in de Raadszitting van gisteren tot wethouder der gemeente benoemd, heeft, aangemoedigd door Raadsleden en andere ingeze tenen, de benoeming aangenomen, om te beproeven of hij in zijne nieuwe betrekking der gemeente van dienst zal kunnen zijn." Ziet ge wel? Voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkastde heer Tromp weet bij voorbaat, dat hij de voeten op glad ijs zet en hij heeft schoon gelijk, dat hij een slag om den arm houdt. Wat overigens de openbare werken in onze goede stad aangaat, heb ik voor mij 't meeste schik in het bevallig schouwspel, dat dezen zomer het verfraaide Thorbeckeplein (alias Botermarkt) ople veren zal, waaraan thans dagelijks gearbeid wordt en dat, onder 's Hemels zegen, een van de fraaiste punten onzer stad belooft te worden. Wat zal hot heerlijk zijn daar zomers 's avonds voor een der café's in den omtrok zijn een of twee Beiersch te drinken! De Amsterdammers zullen niet weten hoe ze 't hebben. Als nu die faecaliën-kwestie maar eens uit de wereld was 1 Doch contrarie^ van dien: het wordt mij bang om 't harte als ik er aan denk; vier, zegge vier lange winter-avonden heeft de (kiesveree- Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Maart. De lijst der stoomschepen van de Maatschappij Neder land laten wij deze keer achterwege. De eenige verandering is: Celebes 2 Maart te Aden aangekomen en vertrokken. De mailboot Koning der Nederlanden zal, in plaats van den 17den, den 13 Maart van hier naar Batavia ver trekken. Deze boot neemt over Napels en dus niet regt- streehs van hier brieven mede; wel de Madura, die den 17den dier maand vertrekt. In de op gisteren gehouden vergadering van liet departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen geschiedde voorlezing van de circulaire, door het hoofdbestuur der Maatschappij aan de departements-besturen gezonden ter zake van het door de Hooge Regering bij de Tweede Kamer ingediend ontwerp van Wet op het Lager Onderwijs. Het hoofdbestuur drukt daarin uit zijn leed wezen over het onvoldoende der voorgestelde verbeteringen en vestigt inzonderheid de aandacht: 1. op de in dit ont werp voorgestelde verpligte schoolgeldheffing in alle ge meenten en 2. op de welligt onwillekeurige, maar daarom niet minder bedenkelijke, min juiste interpretatie van art. 194 der Grondwet ten aanzien van aard en omvang van het Openbaar Lager Onderwijs. Beide deze punten werden, overeenkomstig den wensch in de circulaire uitgedrukt, besproken en eenparig waren de aanwezigen van oordeel, dat het wenschelijk is de schoolgeldheffing als tot nog toe facultatief te laten, terwijl men mede al bet nadeel van het sub 2 genoemde erkende. Nog werd besproken het min voldoende der bepalingen in 't ontwerp ter zake van het hulppersoneel in de scholen en werd het opnemen van kweekelingen als werkkracht in de school afgekeurd. Vervolgens kwam in behandeling een rapport van de Commissie voor edelmoedige bedrijven, ter zake van de redding op 13 Dec. jl. van de ekwipage van hetFransche schip Pondichery. De conclusie van het rapport strekte om aan ieder der sloeperlieden, R. Rensmaag, H. Rens- maag, W. Blokhuizen, A. van den Broek, K. de Roover, J. Minnebo en K. Bot, allen alhier woonachtig, die zich te dier gelegenheid door moed, beleid en menschlievendheid hebben onderscheiden, toe te kennen een diploma, hetwelk hun in de eerstvolgende buitengewone vergadering zal worden vereerd. Met algpmeene stemmen werd dienover eenkomstig besloten. De vergadering ontving mede- deeling, dat de heer de Kruijff zijne benoeming tot lid van het bestuur der Industrieschool niet heeft aangenomen. nïging Burgerplicht aan de bespreking van het onderwerp gewijd, zonder dat we er een letter wijzer door zijn geworden. Woorden, woorden en niets dan woorden; er is lieel veel geleerdheid opge- discht, er zijn nog veel meer hatelijkheden gedebiteerd, maar zonder dat cr eenig practisck resultaat is verkregen: men heeft begrepen bij liet einde van den vierden avond, dat- het nu toch welletjes was, de sprekers hebben het bestuur en het bestuur de sprekers bedankt, en ieder ging naar zijn huis, precies even wijs als hij gekomen was. 't Kan hiel; andersDe practijk, maar alleen de practijk van lange jaren zal bewijzen hoe uitmuntend, hoe voor treffelijk het stelsel is, althans voor groote steden. Zaterdag avond heeft hot Dagelijksch Bestuur ons een blijde verrassing bereid met de publicatie van de concept-verordening betreffende de regeling van het onderwijs aan de Amsterdamsche Hoogeschool. Op degelijke en lliuke wijze is de zaak op touw gezet en zijn de verplichte vakken, welke door de desbetreffende wet vereischt worden, niet niet minder dan veertien vermeerderd, waardoor het onderwijs een omvang verkrijgt, waardig de plaats waar het gegeven wordt. Toch wat is hier op deze aarde vol maakt? toch is men eenigszins teleurgesteld door de verklaring, in de voordracht voorkomende, dat een afzonderlijke faculteit voor opleiding van toekomstige handelaars volgens het oordeel van Bur gemeester en Wethouders volstrekt niet raadzaam, ja zelfs geheel overbodig wordt geacht. De heersohende opinie hier ter stede is met die verklaring echter geheel in strijd; het betwiste punt zal, geloof ik, bij de openbare behandeling een krachtig protest uitlok ken; ja, het zou mij niet verwonderen, dat er door eenige Raads leden bij wijze van amendement een voorstel werd ingediend om toch een faculteit voor handel en handelsrecht alsnog onder de leervakken op te nemen. Eu niet zonder reden: menig Amster dammer heeft zich over de aanneming der Athenaeura-wet vooral daarom zoo verheugd, dat hij nu niet langer zijn zoons naar buitenlandsche inrichtingen behoefde te zenden, om daar op altijd zeer kostbare wijze de noodige kundigheden voor hun toekomstigeu werkkring op te doen. Ge zult het mij toestemmen: een leerstoel voor den handel kan in de eerste koopstad des Rijks moeielijk gemist worden Doch.... al wat we niet missen kunnen krijgen we daarom nog niet. Dat zien we b. v. op het gebied der politiede aanstelling van een nieuwen hoofdcommissaris laat nog altijd op zich wachten dat de heer van Notteo, hoofdcommies ter gemeente-secretarie, hiertoe de aangewezen man zou zijn, kan ik bepaald tegenspreken, wijl men nog altijd over den commandant der brandweer denkt. Dat zien we b. v. ook aan de wanhopige pogingen, die de De spoorlijn Helder—Uitgeest—Zaandam heeft in Nov. en Dec. jl. totaal opgebragt successiveliik f 33.252.45 en f 31,766.38. Tengevolge der beschikking van Z. M. den Koning, waarbij de renten van het nationaal huldeblijk, bij gele genheid van Zr. Ms. 25jarige regering, aan hef fonds voor de gewapende dienst zijn afgestaan, heeft het hoofdbestuur van dat fonds in zijne jongste vergadering besloten: om de verhooging aan de verminkten in den tegenwoordigen oorlog met Atsjin, uit gezegde renten verstrekt wordende, voor het loopende jaar vast te stellen op 150 pCt. van het cijfer der gewone gratificatie; zoodat het bedrag der gratificatie en verhooging, aan de verminkten van Atsjin over 1877 toegekend, beloopt: Voor een soldaat f 37 -J- f 56 f 93 korporaal - 40 -f- - 60 - 100 sergeant - 52 -j- - 78 - 130 2den luitenant - 140 -j- - 210 - 350 lsten - 160 -f - 240 - 400 kapitein - 240 -j- - 360 - 600 Aan het departement van Marine is jl. Donderdag aanbesteed de levering van: 1. karldoek No. 2; 2. roet, ten behoeve van de directie der Marine alhier en 3. koperen kruidkisten, voor de directie der Marine te Amsterdam. Minste inschrijvers waren: voor het karldoek de heeren D. van Leijden en Zoon, te Krommenie, voor f 14,943; voor het roet de heeren G. Dopp en Zoon, te Amsterdam, h f 52.49 de 100 KG. en voor de buskruidkisten de heeren L. J. Enthoven en Zoon, te 's Hage, voor f 3820. Het bouwen eener infirmerie te Amersfoort (raming f 159,000) is gisteren, onder gewoon voorbehoud, gegund aan den minsten inschrijver, den heer G. Prins, te Amers foort, voor f 153,800. Beroepen te Hoorn op Terschelling de heer J. H. Stamrood, pred. te Brandwijk c. a. Aangenomen het beroep naar Haarlemmermeer door ds. K. E. van Griethuisen Hz., pred. te Zijdeveld. Benoemd: tot 2den hulponderwijzer te Beverwijk A. Blad, hulponderwijzer te Haringkarspel; en tóC hulp onderwijzeres mej. v. d. Werf, van Texel. De Nederl. Maatschappij van Nijverheid heeft in 1875 besloten, en daaraan gevolg gegeven, om de regerino- te verzoeken om elk jaar in elk gewest aan eene Land- bouw-Maatschappij de beschikking te geven over één grooten Rijksprijs voor den besten hengst (bij voorkeur van associaties) en één grooten Rijksprijs voor de besten fokmerrie met onlangs gevormde badhuis-commissie in het werk stelt, om hier ter stede behoorlijke zwem- en bad-inrichtingen op te richten. Ik verzeker u: als ge zomers avond aan avond de straatjongens in Adams-kostuuin in onze stads-gr.icliten ziet spartelen, dan zult ge liet met mij eens zijn, dat zwemscholen of eigenlijk badplaatsen hier een schreeuwende behoefte zijn. En toch heeft de Commissie, omdat ze geen fondsen krijgt, haar plannen telkens en telkens moeten wijzigen en inkrimpen, en als de voórteekenen mij niet bedriegen, dan komt er van de lieele zaak weder niets. De .Com missie is wel ongelukkig! Betere berichten kan ik melden over de vooruitzichten vau de groote tentoonstelling van land- en tuinbouw, die in April a. s. op liet Frederiksplein zal gehouden worden. Ge moest eens zien hoe flink men daar aan den gang is om de verschillende gebouwen en uitstallingen klaar te .maken, waarin Flora's kinderen zullen geëxposeerd worden. Dat klopt en liamort en meet en past den ganscheu dag dat bet een lust isDezer dagen was mij een kijkje in de teekeningen voor de verschillende bouwwerken gegund, welke werken tc zamen een oppervlakte van bijna 8200 vierkante meters zullen beslaan, en ik kan u verzekeren, dat het geheel een grootsch aanzien zal hebben. Om den wil van onze reputatie in liet buiten land, van waar men reeds een enorm aantal belangrijke inzendingen te wachten heeft, doet mij dat van harte genoegenNu, ik moet zeggen: de Commissie doet haar uiterste best om de zaak te doen slagen en ze wordt daarbij van alle zijden fliuk ondersteund; over de wijze waarop b. v. ons Vorstenhuis met de toekenning van uit te loven medailles voorging, is hier maar één woord van lof. Gisteren ontving de Commissie ïveêr bericht, dat cle Koningin twee gouden medailles heeft uitgeloofd. Hare Majesteit blijft, zooals ge ziet, voortdurend hare belangstellende aandacht en ondersteuning schenken aan al wat op het gebied van landbouw en nijverheid hare opmerkzaamheid verdient. Ook zal er bij gelegenheid der tentoonstelling eene loterij worden gehouden van 100,000 loten, a f 1 per lot. De prijzen zullen voor een deel bestaan uit voor werpen van groote waarde. De eerste prijs is een wintertuin, die op f 15,000 geschat wordt. Morgen avond hebben wij hier in het Odcon de eerste uitvoering alleen voor genoodigden van de veelbesproken jubilee- of neger-zangers; Vrijdag avond van de volgende week treden ze publiek in 't Park op, en te oordeelen naar de belangstelling waarmede zij besproken worden, kunnen de voormalige slaven en slavinnen hier op een evengroot succes als te Rotterdam rekenen. Ook afgezien van het lofwaardige doel der reis,- de bevordering der beschaving onder Araerika's en Afrika's bevrijde negerslaven, hebben

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1