de ondervinding aangaande het gebruik van de verschil lende modellen schoolbanken? Jl. Donderdag en Vrijdag werd door het geregtshof tc Arnhem behandeld het appèl van den heer F. J. Hallo en den officier van justitie tegen het vonnis der regtbank te Arnhem, dd. 27 Dec. jl., waarbij genoemde heer Hallo wegens bedriegelijke opligting (der Assurantie-Maatschappij) tot 9 maanden celstraf en f 300 boete werd veroordeeld. Het O. M. bleef bij den vroegeren eisch. De advocaat des beschuldigden, mr. van Gigh, van 's Hage, heeft in eene uitvoerige rede de onschuld van den TOjarigen beklaagde trachten aan te toonen, achtte zijne schuld in elk geval niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s. Het proefveld der Rijkslandbouwschool te Wageningen, d}it door een gracht van den botanischen tuin is gescheiden, geeft tot nu toe niets anders te zien dan eenige rogge- variëteiten. Buiten het proefveld vindt men nog 3 HA. grond, bestemd voor het beproeven van werktuigen of 't nemen van proeven met mestsoorten. Op de uitstapjes, welke de directeur herhaaldelijk met de leerlingen maakte, werd men tot nu toe, zoowel op de Veluwe als in de Betuwe, welwillend ontvangen. Kleinere of grootere land- bouwreisjes zullen echter in 't vervolg moeten aanvullen, 't geen de landbouw in deze streken niet kan laten zien. De heer M. Bottema, te Oldeboorn, heeft sedert eenigeu tijd een machine in werking gesteld, om kunstboter te fabriceeren. Hoewel de bereiding vrij geheimzinnig toegaat, weet men, dat daartoe gebruikt wordt hoofdzakelijk zuiver rundvet, ingevoerd uit Weenen, veel zoete melk en een weinig boter. De beide eerste producten worden ge kookt en zoo tot een vloeibare inassa gemaakt, die eerst ter bekoeling in een koelen kelder geplaatst en eindelijk in eene soort rolmachine bewerkt wordt, althans zoo ver haalt men. In vier uren tijds zou men op deze wijze 4 a 500 KG. kunstboter kunnen bereiden, die verkocht wordt voor f 1.20 het KG. en volgens vele gebruikers zeer duurzaam en lekker is. Bij den tegenwoordigen prijs der boter, f 2 per KG., wordt van deze kunstboter in Friesland reeds veel gebruik gemaakt. De besmettelijke longziekte steekt te Wijmbrïtseradeel telkens op nieuw het hoofd op. Thans is de veestapel van den landbouwer D. Schaafsma, te Goënga, er door aan getast geworden; zijn vee, ten getale van 42 stuks, is onteigend voor de som van f 7238. De minister van Binnenl. Zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat met ingang van den 7 dezer het houden van markten en openbare verkoopingen van alle vee, met uitzondering van paarden, is verboden in circa 100 ge meenten der provincie Limburg. De namen dier gemeenten vermeldt de Staatscourant van heden. Benoemingen, enz. Bij beschikking van den minister van Binnenl. Zaken van 2 dezer zijn bij den aanleg van Staatsspoorwegen bevorderd: tot opzigter 3de kl. de heeren H. H. Weehuizen en F. A. G. Douvves Dekker, beiden thans buitengewoon opzigter. De luit. Ier zee 1ste kl. J. C. de Buy ter de Wildt, laatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indië en van daar den 25 Febr. teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. SrATEN-lifcïURAAL. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 5 Maart. Bij voortgezette dism^ie over de regterlijke wetten is voornamelijk gehandeld over in ontwerp 2 voorgestelde wijzigingen of intrekking van c*v.'gc artikelen der wet op de regterlijke organisatie, betreffrivit de zanienstelling van het O. Mhet regtsgebied c'e zetels der kantongeregten te c reo vlpi- -Jij" OijV,uiiuW wenenverhindering en" vervanging, verblijf, Ov\d*pl2(.r(jolrij j-jarvvedden en benoeming ad vitum van de kantonregters. Ovee ,r dit beginsel is een uitvoerige discussie gevoerd met twee avncleindemenlcn, het eerste van den heer Rnppard, om de kanton- ïe& fters en de ambtenaren van het O. M. tot wederopzeggings toe door Koning te doen benoemen; bet tweede van den lieer van Nispen, /)!j sub-amendement om in plaats „tot wederopzegging" te stellen, „vóbr onbepaalden tijd," en wijders aan te neinen dat zij tegen hun wil niet worden onslagen, dan op voordragt van den Hoogen Baad. B u ite n I a n d. Frankrijk. Mevrouw de hertogin de Montmorency keerde in den nacht van 3 op 4 dezer van een bal terug. Terwijl zij zich voor den haard ontkleedde, vatten haar kleederen vuur; in weerwil van alle pogingen vermogt men niet haar tc redden. Onder de vreeselijkste smarten is zij overleden. Het prachtigste exemplaar van de zeeleeuwen dat men nog kortelings zoo vrolijk in het bassin van deri Zoölogischen Tuin te Parijs zag rondspartelen, is jl. Zaturdag gestorven. De oppasser Alexander wierp aan die beesten de visschen toe die hun tot voedsel worden verstrekt, toen eensklaps het mannetje dreigde te stikken. Eert visch was in het keelgat van het beest blijven steken. De oppasser, die er in geslaagd is deze merkwaardige amphibiën als waterhonden af te rigten, aarzelde geen oogenblik om zich te water te begeven, ten einde te beproeven om het onge lukkige dier te helpen, door den visch uit het keelgat te verwijderen^ al zijn pogingen bleven echter vruchteloos, en kort daarna stierf het. Nu is het wijfje ontroostbaar, het weigert volstrekt om voedsel te gebruiken en kwijnt zigtbaar weg. Men vreest een dubbel verlies. Het robbengeslacht is een zoölogische zeldzaamheid, en voorzoover wij weten, waren het de eerste exemplaren die in Europa ooit aan een aquarium teii geschenke gegeven waren. Hun zachtaardigheid, hun tamheid, hun slimheid en hun grillige bewegingen hadden een groote aantrekkelijkheid voor de bezoekers van den tuin. Hun verlies is hoogstwaarschijnlijk zelfs met de grootste geldelijke opofferingen niet te vergoeden. Engeland. De Senaat van de Universiteit van Londen heeft met 14 tegen 8 stemmen besloten vrouwen toe te laten tot het afleggen van medische examens! De neger-predikant Henson het origineel van Oom Tom uit «de Negerhut» van mevr. Harriet Beecher Stowe is op dit oogenblik te Edinburg. Koningin Victoria heeft te kennen gegeven, dat zij hem op Buc- kingham Palace bij zich wenschte te ontvangen. Duilsckland Sedert ruim acht dagen is de bevolking van Aken in rep en roer. Het nieuw aangelegde gedeelte, op den prachtigen Lousberg, heeft ten gevolge van de buitengewoon zware regens, die weken lang hebben aangehouden, te lijden van aardverschuivingen, in zoodanige mate als tot heden schier onbekend zijn. Op 10 dezer heeft men de eerste sporen daarvan waar genomen en wel in de Theresiastrasse, zoodat gewelven, muren en wanden van verscheidene huizen scheuren vertoonden. Langzamerhand vermeerderden zij en de begane grond werd op vele plaatsen insgelijks vaneengereten; allerwegen in den omtrek der genoemde straat vertoonden zich dergelijke verschijnselen en de scheuren hadden, na verloop van eenige dagen, eene breedte van 30 a 40 centimeter en eene diepte van ruim 1 meter, hier iets meer, elders iets minder. In de Kupfergasse, waarop de Theresiastrasse loodregt staat, zijn vele gaten gevallen, waaruit met kracht een papachtige aardmassa opwelt. Enkele huizen zijn reeds ongeveer een 50 tal centimeters vooruitgeschovende meest bedreigde perceelen zijn, op bevel der stedelijke autoriteit, door de bewoners verlaten. Waar de grens van de verhuizing zal worden gevonden, te dezen opzigte kan met eenigen grond van waarschijnlijkheid niets worden gezegd. Het Rijks-geregtshof van discipline heeft jl. Zaturdag te Leipzig het in eerste instantie tegen graaf Harry von Arnim gewezen vonnis bekrachtigd, waarbij deze uit 's Rijks dienst ontslagen is. Oostenrijk. In de gemeente Potka (Hongarije) zijn een daglooner en zijne vrouw plotseling van hun gezin, bestaande uit vier kinderen, beroofd. De man deed petroleum in de nog brandende lamp; eensklaps vatte de petroleum in de peer vlam, waardoor de man zoo verschrikte, dat hij de lamp omver wierp. Het brandende vocht liep langs de tafel op de kleederen der vier kinderen, die er omheen zaten. In een oogwenk stonden de kinderen geheel in de vlammen. Zoo verschrikt waren de ouders, dat zij niet in staat waren hulp te bieden. De oudste der kinderen, een knaap van 11 jaren, liep naar deu tuin, waar hij zich op den grond wierp; zijn fijarig zusje volgde hem; een 3jarige knaap en een kindje dat nog niet loopen kon en op den schoot van liet meisje had gezeten, bleven in het vertrek achter. Toen zij eindelijk bijstand ontvingen, was het reeds te laat; zij bezweken kort daarna aan de bekomen wonden. Het lijden der twee kinderen in den tuin was van langeren duur, maar eindigde mede met den dood. De Hongaarsche luitenant Zubovits, welbekend door zijn rit van Weenen naar Parijs, heeft eene soort van zwemgordel voor paarden uitgevonden, die het den ruiter mogelijk moet maken om zelfs de snel vlietende rivieren over te steken. Hij is pip* Jreu toestel den Donau bij Pesth in 8| min vit te paard overgezwommen en zal die proefneming re Weenen herhalen, in tegenwoordigheid van arvre commissie uit het departement van Oorlog. Zwitserland. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat van de 11,700 inwoners van Nidwalden (een half kanton, met Obwalden uitmakende het kanton Unterwalden) door 4325 inwoners bij de spaarkassen is ingelegd een totaal van 935,410 francs. Tot in het laatst der vorige week was het werk in den Stv Gothard-tunnel zoover gevorderd, dat er nog eene lengte van 7299 meter moest worden doorboord. Rekent men op eene boring van 166 meter per maand, welk cijfer reeds dikwijls is overschreden, dan zal het geheele werk, ingeval er zich geen buitengewone verhindering voordoet, omstreeks half Mei 1880, alzoo nog vier maanden voor den bij contract bepaalden termijn, voltooid kunnen zijn. Italië. De beroemde kunstenares, mevronw Adelaïde Ristori, gemalin van den markies Capranica de Grillo, gaf onlangs te Rome een soiree, die ook door het juist in de eeuwige stad verblijf houdend Braziliaansch Keizerspaar werd bijge woond. Den volgenden morgen ontving de gastvrouw een visitekaartje van den Keizer, waarmeê hij haar zijn dank betuigde. Op liet kaartje stond den naam gedrukt: professorre don Pedro d'Alcantara, onder welken naam de Keizer incognito reist, 't Zal zeker wel de eerste keer zijn, dat een gekroond hoofd den titel van een geleerde tot zijn. incognito kiest. Amerika. De heer Hayes, nieuw verkozen president der Unie, jl. Vrijdag ochtend te Washington aangekomen, heeft zijnen intrek genomen bij 't Senaatslid Sherman, broeder van den bekenden generaal, en bestemd, zoo liet schijnt, om als minister van Financiën in het nieuwe kabinet op te treden; In den voormiddag bragt de lieer Hayes zijnen voorganger Grant en de leden van zijn ministerie een bezoek, waarna hij op het knpitool de meeste republikeinsche en een aantal democratische leden van het Congres ontving. Zijn gouverneurschap van Ohio heeft hij thans formeel nedergelegd: Iets over Vecvoedering. Ten eerste omdat liet kan behoeden tegen het inkoopen van ver- valschte of minder goede waar; ten tweede wijl het een stap zijn kan om, bij de grootere kennis van de werkelijke waarde van het veevoeder, veel winst over te sparen, indien deze wanrde bij het voeren in het oog gehouden wordt. Wat het eerste punt aangaat, het zijn minder de ruwe producten, voeder-gewassen en granen, die aan vervalsching blootstaan, dan die, welke, voor zij gebruikt worden, eene bewerking hebben ondergaan als b. v. meel, of zulke, die als bijproducten van de een of andere fabrikatie, voor voer geschikt zijn, zooals b. v. de lijn- en raapkoeken. Dikwijls zijn ze vermengd met zand en der gelijke stoften zonder waarde, dikwijls ook met stoffen van geringe voederwaarde. Dat in plaats van erwtenmeel de gemalen erwten- schokken in den handel gebracht worden of tarwemeel vermengd wordt met rijstpellen, die zeer geringe waarde als voedsel hebben, zijn bekende zaken. De waarde van de voederstoffen hangt niet alleen van de zuiver heid, maar ook van de hoedanigheid af. Het is ieder bekend, dat hetrééne .hooi beter is dan het ander; deze vergelijking is bij alle voederstoffen te maken, al is het bij allen niet even gemak kelijk te zien welke de voorkeur verdient. Twee soorten van lijn koeken, b. v. die vrij zijn van alle onzuiverheden, kunnen toch aanmerkelijk in waarde verschillen, tengevolge van de grootere of kleinere hoeveelheid voedende bestanddeelen. De stoffen in het voeder, die de grootste waarde hebben, zijn de stikstofhoudendeof eiwitstoffen en het is natuurlijk dat de meerdere of mindere hoeveelheid de waarde van êeu voedermiddel bepalen. Indienmen bedenkt, dat, naar gebleken is uit. een groot aantal onderzoekingen, de hoeveelheid van deze eiwitstoffen in het zelfde voedermiddel van zeer afwisselende grootte kan zijn, dan zal men tot de overtuiging komen, dat het wel wenschelijk is om dat verschil bij de bepaling der waarde in het oog te houden. In lijnkoeken wisselt de hoeveelheid' eiwitstoffen af tusschen 21% en 37%; in raapkoeken tusschen 21% en 41%; in haver tusschen6% en 21%. Het zijn niet alleen de eiwitstoffen, die bij de voeding in aan merking komen de vetten en koolhydraten tot welke laatsten suiker en zetmeel behooren, zijn de beide andere groepen van stoffen, die met de eiwitstoffen de hoofdbestanddeelen uitmaken van het voedsel. Al is de geldwaarde van de beide laatsten geringer dan die van de eiwitstoffen, zoo komen ze tegenover de andere bestanddeelen toch wel in aanmerking. Wat het tweede voordeel van het onderzoek van voeder-mid delen aangaat, dat is ook van groot belang. Ieder weet dat het niet alleen op de hoeveelheid voer, maar vooral op de hoedanigheid aankomt. Welk doel men ook in het oog heeft, hetzij ora het vee te mesten of melk te doen geven, hetzij om het voor den arbeid geschikt te maken of te houden, door tal van proefnemingen is bewezen, dat er voor elk doel eene bepaalde hoeveelheid van de voedende stoffen aanwezig zijn moet, en tevens dat alle stoften in een bepaalde verhouding móeten staan. De verhouding tusschen de stikstofhoudende en stikstoflooze stoffen (deze laatsten zijn de vetten en koolhydraten) beweegt zich tusschen betrekkelijk enge grenzen zoodra men daar ver van afwijkt, beantwoordt het voer minder goed aan het doel waarvoor het gegeven wordt. Al is men er in den laatsten tijd eerst toe gekomen dit alles langs wetenschappelijke!! weg te onderzoeken en onder woorden te brengen; er wordt in de praktijk door de landbouwers reeds lang naar deze bèginselen gehandeld. Bij het voeren van hulpvoeder- stoffen doet men niets anders, dan de hoeveelheid van enkele stoffeD in het voer vermeerderen, en de verhouding tusschen stikstofhoudeude eu Jukstoflooze stoffen veranderen. Zoolang men echter de zamen- stelling der voedermiddelen niet kent, en te doen heeft met zulke, die in een keer twee of driemaal grootere hoeveelheid stikstof houdende stoffen bevatten dan een anderen keer, zoo lang werkt men geheel blindelings. Indien de landbouwers zich op de hoogte stellen van de werkelijke waarde van het veevoeder en tevens in het oog houden de resultaten der vele praktische proefnemingen, die reeds op proefstations en elders gedaan zijn, zullen ze zich bevoordeelen, daar ze bewaard blijven, enkele stoffen in te groote hoeveelheid en slechte verhouding tot anderen aan het vee te geven, en zoodoende de voederwaarde te verspillen. INGEZONDEN. Onder de punten ter behandeling in de vergadering van de Vereeiiiging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands noorder- kicarlier, op 7 Maart, komt ook het volgende voor: ,}Voorstel tot liet laten onderzoeken van veevoeder bij het proefstation te Wageningen." Het is zeker een verblijdend teeken, dat, nu er een proefstation bestaat, van uil liet midden der landbouwers ccne stem opgaat om die zaak populair te maken. Evengoed als het onderzoek van meststoffen cn zadeu, is dat van voederstoffen hoogst belangrijk. Belangrijk uit twee oogpunten. V O L K S O N D E 11 W IJ S. Mijnheer de Redacteur! Wees zoo goed, nog eens een plaatsje in uw geacht blad af te staan aan mijn geschrijf. Zooals ik u de vorige maal schreef, zouden de leden der afd. W ieringerwaard van Volksonderwijs op 1 Febr. jl. voor de eerste maal zarnenkomen, om een bestuur te benocmeu en over het reg lement te spreken. Dat bestuur werd dan ook benoemd; het bestaat uit 7 persouen en, och ja, daar waren al weer de beide hoofdonderwijzers bij. Een van hen, juist die, welke we eigenlijk- hadden moeten houden, bedankte, en was op geeuerlei wijze tot aannemen te bewegen, 't Speet me, M. de R., want hij juist is de man, wiens voorlichting en hulp de jonge afdeeliug zoo vaak noodig zal hebben. We moesten er dus in berusten en een ander-ip zijne plaats kiezen. Mijn wensch is vrij wel vervuld; van de 7 bestuursleden zijn 5 flinke boeren, die veel meer invloed hebben dan een gewoon burgerman. En ons reglement? Daartoe werd het dienzelfden avond te laat, zoodat er voorgesteld en aangenomen werd, dat het bestuur de zaken eens bespreken en dun de afdeeling een voorstel zou doen. Zoo is het ook gebeurd in eene tweede vergadering, die ongelukkig zeer slecht bezocht was, is dat reglement behandeld en vastgesteld. Het is, zooals ik vernomen heb, ook al door het hoofdbestuur goedgekeurd, en daarom, M. de R., durf ik er u eu de lezers dezer courant wel wat van vertellen. Er staat, in dat reglement o. a., dat niemand, buiten dringende omstandigheden, kinderen onder de 12 jaar in dienst zal nemen of geven. Als dat artikel eens goed wordt nageleefd, M. de R., wat zou dat eene verbetering brengen in den bestaandeu toestand. Ik weet wel, dat zes gulden in de week ecij klein beetje betee- kent voor een huisgezin met véle monden, en weet even goed, dat een gulden of rijksdaalder er-zoo zoet bijkomt, als 't Zaturdag avond is geworden. We moeten de ouders, die hun lienjarigen jongen naar den boer zendon, om de paarden voor de dorschmachine te drijven, of hun tienjarig meisje verhuren, om boodschappen te doen of kinderen van anderen öp te passen, niet te hard vallen. Honger is een scherp zwaard, en 't is zoo heerlijk, wat ruimer te kunnen eten en al is het maar eens in de week iets van een doode koe of een vermoord vnrkon op tafel te hebben, maar toch! M. de R., ik wou, dat ik rijk was. om al die kinderen, die op school moeten zijn, los te koopen uit hunne dienstbaarheid, om ze te koopen voor het loon, dat ze nu verdienen ten koste hunner ontwikkeling, 'k Zou dan den ouders gaarne uit mijn beurs geven,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2