Artillerie-Vrij korps. Een net Bovenhuis, Een nieuw HEIS, Eene P1ANIN0, a ƒ280.-. ADVERTENTiËN. TE KOOP OF TE HUUR, wat hun kind verdiende, op voorwaarde, dat zg het naar de school zenden, de school, waar ze tot vrij-denkende wezens, tot menschen met hersens moeten gevormd worden. 't Is wel waar, dat een kind verpligt is, ook voor zijne ouders te zorgen, maar zeker niet beneden den twaalfjarigen leeftijd. Nood breekt wet, en waar bittere armoe dwingt, daar dienen wij te zwijgen; maar, vaders, weet wel, wat gij doetZou uwe handel wijze ten opzigte van uw kind u door uw geweten, zoo gij er een hebt, of door uwen God, zoo gij in Hem gelooft, ook eens als misbruik van magt kunnen toegerekend worden? Zou op latere dagen.uw kind u ook het verwijt kunnen doen: „waarom hebt ge mij niet langer laten leeren, daar de hoogs nood u toch niet dwong, mijne kinderlijke krachten reeds in uw voordeel te exploiteren?" Maar, M. de R., terwijl ik dit aan u en den lezers van uw blad schrijf, valt mij in, dat slechts weinige vaders, die hunne kinderen zoo jong in een of andere dienst bcstedeu, uw blad in handen krijgendie het lezen zijn immers doorgaans buiten de harde noodzakelijkheid, hunnen kinderen het zoo noodige voedsel voor den geest te onthouden. Zou het daarom niet de pligt zijn van ieder weldenkend burger, deze vraag te doen aan den minder- gegoeden medeburger, die welligt niet nadacht, toen hij zijn jon gentje of meisje verhuurde? Op u, welmeeneriden in den lande, op u doe ik een beroep. Spreekt en waarschuwt, raadt en vermaant, waar gij dezen óf genen onvoorZigtig -én'ondoordacht in dit opzigt ziet handelen. Laat u niet weerhouden door ijdele schaamte of .door onverschilligheid; trotseert des noods min aangename aanmerkingen, en wijst op het noodzakelijke van het schoolgaan voor kinderen. De meeste verbetering in dezen zou zeker te verwachten zijn van de werkgevers, zoo ieder van deze zich voornam, niet dan in noodzakelijke gevallen kinderen beneden de 12 jaar in dienst te nemen. Niet dan in noodzakelijke gevallen! Geeft liever werk dan on verdiend geld aan hen, die anders zouden bedelen, maar weest ook wel overtuigd, dat gij hiertoe niet over moet gaan, dan om grooter onheil te voorkomen. Een vaste regel is niet te stellen. Blijft eene weduwe met een paar kinderen achter, dan is het gewis Christenpligt, haar aan een eerlijk stuk brood te helpen, zij het ook door hare kinderen wat te laten verdienen. Mogteu zulke gevallen toch zeldzaam zijn, 't zou ons onderwijs verbeteren, en het opkomend geslacht ten nutte zijn. Wel, M. de R., daar ben ik geheel en al van mijn apropos afgekomen. Al pratende ben ik wat afgedwaald van ons reglement, en ik heb reeds zooveel ruimte van uwe goedheid gevergd, dat ik waarlijk bang ben er misbruik van te maken. Voor ditmaal dus basta! Als altijd, t. t. PniLODEMUS. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Pbihs Hindrik. 24 Febr. van hier vertrokken. 4 Maart Gibraltar gepasseerd. Prinses Amalia. 25 Febr. alhier nang., vertr.7April. Prins van Oranje. 11 Febr. van Batavia vertrokken. 4 Maart Aden gepasseerd. c o n r a d. 13 Jan. van hier vertrokken. 25 Febr. te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 1 Febr. alhier aang, vertr.l3Maart. Voorwaarts. 23 Dec. van hier vertrokken. 5 Febr. te Batavia aangekomen. Masuia. 28Nov. alhier aang.,vertr.l7Maart Holland. 30 Jan. van Batavia vertrokken. 27 Febr. Port-Saïd aang. en vertr. C e l e b e s. 3 Febr. van hier vertrokken. 2 Maart Aden aang. en vertr. Ja v a. 17 Febr. van Amsterdam vertrokk. 4 Maart Malta gepasseerd. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDEBTBOUWD: W. Goedkoop, schipper en J. E. Zwart. GETROUWD- Geene. BEVALLENA. van Straaten, geb. v. Twuijver, Z. D. J. de Graaf, geb. Giltjes, Z. T. Ticl, geb. Bier, D. K. J. Booij, geb. Molenaar, Z. N. Hoek, geb. Akkerman, D. M. J. van Halen, geb Langhorst, Z. G. B. Kooger, geb. Fortuin, Z. C. W. H. Edcius, geb. Lafon, Z. LI. de Beurs, geb. Ban, D. A. Weijens, geb. Liedmeijer, D. C. Koopman, geb. Smit, D. A. W. G. Beugeling, geb. de Haas, D. J. M. H. Verhoeve, geb. Neering, Z. A. Zoon, geb. Staa, Z. OVERLEDEN: L. Verbiest, 31 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Maart. Ureu. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 wznr. 4k. 756.92[- 3.1 5.3 f ö.6 0.95 Slecht. 5 12 mv. 5r/ 755.45 - 4.6 4.8 f 0.0 0.90 6 8 otn. 0.1d 756.46 - 3.6 2.8 - 0.4 0.96 Vlak. 6 12 nnw. 0.7„. 1756.91 - 8 2 4.6 - 0.2 0.81 11 Weersgesteldheid: 4 Maart 12 u. Digtbetrokken, vochtig. 5 Maart 12 u-. Bewolkt, buijig. 6 Maart 8 u. Ligtbewolkt, mooi. 6Maart. 12 u. idem. Jaarlijksche normale regenhoeveelheid voor Helder 674 millimeters. In 1877 reeds gevallen 212 Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. AankoipaL Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 21 Jan^ Alblasserwaard.J.Zwart. Samarang. 8 Febr. 5 Maart. Magnolia. J. Yonnge. New-Orleans. 9 Febr. Prof.v.d.BoonMescb.F.J.Schneider. Batavia. 14 Febr. Urania. H. de Boer. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 5 Maart. GarolineSusanna.C.Frautwein. Amons&Co; New-York. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Maglona. J. Hornsey. Seaham. Steenk. Duink.ScGoedk. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 3 Maart. Tern, st., Liverpool. 4 Maart. Aardenburg, Rolff, Probolingo; Pioneer, st. Londen. 5 Maart. Europeanst-, llull. Vertrokken 3 Maart. Stad Amsterdam, st., Southampton. 4 Maart. Eddystone, st., Huil. 5 Maart. Stella, st., Cardiff. '293ste STAATS-LOTERIJ DERDE KL. Eerste lijst: No. 7826 f1500; No. 5117 en 8210 ieder f 1000; No. 14057 en 18080 ieder f400; No. 5828, 15888 en 19939 ieder f200; No. 1194, 6547, 16210, 16385 en 20374 ieder f 100. lulTKItH HEKIOTEN. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen berigt is de divisie, bestemd tot het doen van een oefe- ningstogt in den Atlantischen Oceaan, onder bevel van den kapt. ter zee W. K. van Gennep, den 3 dezer te St. Vincent aangekomen. Aan boord is alles wel. Heden morgen zou een koloniaal, onlangs ziek uit Indië hier aangebragt en in het marine-hospitaal opgenomen, alwaar hij dezer dagen overleed, begraven worden. Het militair escorte en de lijkwagen stonden reeds voor het hospitaal, om het lijk grafwaarts te gaan brengen, toen de boodschap kwam dat de begrafenis geen voortgang kon hebben, omdat de doodé weer «levendig» was geworden. De man was slechts schijndood geweest. Een man, die jl. Vrijdag uit de cellulaire gevangenis te Amsterdam werd ontslagen, waar hij zijn straftijd had doorgebragt, stal den volgenden dag een rood baaijen hemd van een uitstalling in de Lange Niezel, alleen met het doel. om weêr onder dak te komen. Eenige Amsterdamsche heeren hebben zich tot commissie vereenigd, om den 19 Maart a. s. het levensbeeld van Anton Reinhardt Falck voor oogen te stellen. Op dien dag is het 100 jaar geleden dat Falck, die aan onze bevrijding in 1813 deelnam en wiens staatskundige invloed voor ons land van groot gewigt was, geboren werd. Dr. Theod. Jorissen zal bij die gelegenheid eene rede uitspreken, en een 80tal heeren en dames zullen het feest door muziek opluisteren. Jl. Zaturdag avond wilde te Haarlemmermeer eene vrouw een brandend lampje met petroleum vullende brander viel en hare kleederen vatten vlam. Zij liep naar buiten en wist met groote moeite het vuur te blusschen, door zich in de sneeuw te wentelen, doch niet dan nadat zij zeer ernstige brandwonden had bekomen. Jl. Zaturdag avon l heeft te Utrecht, tijdens de voor stelling van de Duitsche opera uit Rotterdam, een ongewone bijzonderheid plaats gegrepen. Een der slagtoffers van Don Juandonna Elvire, die tot het laatste oogenblik haar rol zeer goed speelde, kon iu de laatste scène, wanneer zij Don Juan nog eenmaal moet trachten over te halen om op den goeden weg terng te keeren, niet meer optreden, omdat zij, zooals de regisseur berigtte, plotseling ongesteld was geworden. Bijgestaan door prof. van Goudoever en dr. van Lier, toevallig aanwezig, is zijvoorspoedig bevallen van een welgeschapen zoon. Er was bij het vertrek uit Rotterdam niet op zoo iets gerekend en men heeft zich moeten behelpen zoo goed men kon; in zulke omstandigheden is er gelukkig altijd hulp. 't Wekt verbazing, dat de kunstenares zoo tot op het laatste oogenblik op haar post was en op zoo voldoende wijze kon optreden. Eenige minuten te voren was zij nog een ladder opgegaan, om van eene bovenverdieping het duo te zingen met Don Juandie voor het balkon staat. Jl. Zaturdag morgen, ongeveer 5 uur, is een nacht wacht, die de ronde deed buiten de Weerd te Utrecht, door een hollende koe in zijne volle vaart op de horens genomen en achterover op de straatsteenen geworpen. Het woedende dier keerde tot driemalen terug en stootte hem telkens met zijne horens. De man zou voorzeker bezweken zijn, indien niet eenige arbeiders óp zijn hulpgeroep waren toegeschoten en het dier hadden verdreven. Hij is met gekneusde ribben vrij gekomen. De Arrondissements-regtbank te Breda heeft gisteren Cornelis Laurens Schoor! in zake opligterij veroordeeld tot één jaar cellulaire gevangenisstraf. Het blijkt thans, dat het telegrafisch berigt, volgens hetwelk Moyaux te Villejuif in verzekerde bewaring is ge nomen, onjuist is. Men zal zich herinneren, dat Moyaux beschuldigd wordt van zijn ~5jarig kind in een put geworpen te hebben, waar het ellendig is omgekomen, en dat hij, eenige dagen later te Bagneux verschijnende, een revolver heeft afgeschoten op zijn schoonvader en zijne" vrouw en toen op nieuw de vlugt heeft genomen. Ondanks de nasporingën der politie, heeft men hem nog niet kunnen vinden. Blijkens den Reichs-Anzeiger zijn er tot JJ8 Febr. tengevolge der runderpest ruim 1000 stuks runderen (zieke en verdachte te zamen), benevens eenige honderden schapen afgemaakt. Tot op dien datum had de ziekte zich op onge veer vijftig plaatsen in Duitschland vertoond. P URMEREN DER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 22 stuks Paarden. Veulens. 80 Bunderen. 59 H vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 363 magere dito - 4,a 18,per stuk.(stug) 388 Schapen. 62 n vette Varkens - 0,50 a 0,62 perkiïog.(vlug) 25 magere dito - 18,a25,per stuk. 55 stapels kleiue Kaas, f a per 50 kilogram. middelbare dito f per 60 kilogram. Boter f 1,55 a 1,65 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,a 3,50 per 100 atuks. Eend-Eijeren- 3,10 a Marktberigten. AMSTERDAM, 3 Maart. Tarwe. Op levering f 1 lager; Maart f 310. Rogge. Op levering Maart f 190, 189, 190, 191, 190; Mei f 19(3; Oct. 199. Koolzaad. Oct. f 400. Raapolie. Mei tot f 40 gedaan. 5 Maart. Tarwe. Op levering onveranderdMaart f 310. Rogge. Stil; nieuwe Galatz f193, 203; Nicolajeff f198 Petersb. f 193, 192. Op levering iels flaauwer; deze maand f 18S, 1S9; Mei f 195, 194, 193, 194; Ocl. f 198. Koolzaad. Flaauw; Oct. f 396. Lijnzaad. 114 p. Tnganrog f 332£ per 2040. Raapolie. Per 100 KG.: merkelijk lager; Vlieg, f 40; Mei f 39f, i, L 39; Sept./Dec. f 38, 37L i. Lijnolie. Per 100 KG.: Vlieg, f 21\-, April f 21\, fMei f 27f, 3; Zomer f 28.; Scpt./Dc-c. f 2Sf Vee. Vette Runderen 1ste kw. 90, 2de kw. 85 en 3de kw. 80 c. per KG. Melk eu Kalfkoeijen f 110 a 280. Nuchtere Kalveren f 3 a C. Schapen en Lamineren f 20 a 28. Vette Varkens 54 64 c. per KG. ALKMAAR, 5 Maart. Vee. 3 Koeijen f 250; 66 vette Kalveren f 32 a 105; 46 nuchtere Kalveren f 4 a 16; 2 Schapen f 33; 94 vette Varkens .46 a 64 c. per KG. HAARLEM, 5 Maart. Op de voorjaars-paardenmarkt zijn 257 paarden, allen van inlandsch ras, aangevoerd. De hoogste prijs was f 600, de laagste f 80. De handel was matig. ROTTERDAM, 5 Maart. Tarwe. Nieuwe Vlaams, en Zeeuws, beste f 10,60 a 11,20, dito Flakk. en Overm. beste f 10,40 a 11, Rogge. Vlaams, en Zeeuws, f 7,30 a 8,Flakk., Overm. eu Noordbr. f 7,a 7,60. Boekweit. Noordbr. f 225 a grove Fransche f a Gerst. Vlaams., Zeeuws., Flakk. en Overm. Winter beste f6,50 a f 7,mindere f 5,40 a 6,40; dito dito Zomer beste f 5,80 a f 6,20, mindere f 5,— a 5,70. Haver. Dikke f 4,50 a 5,50, Ordinaire f 3,70 a 4,80. Koolzaad. Zonder handel. Meekrap. De vraag blijft voortdurend zeer beperkt, in de prijzen zijn geene veranderingen te melden. Vlas. Tengevolge der verhoogde vraagprijzen ging er gedurende de vorige week minder op het land om. Heden waren ter markt circa 35,000 steen aangevoerd, welke slechts langzaam tot onver anderde prijzen opruimden. SCHIEDAM, 5 Maart. Jenever f 18,25, Amst. proef f 19,50, Moutwijn f 12,75 perN. va*. ZWOLLE, 2 Maart. Vee. Bouten 66 a 74 c. per KG., neurende 1ste kw. f 130 a f 230, afgekalfde f 140 a 215, guste f 120 a 160, driejarige Stieren f 130 a 180, guste Pinken f 90 a 130, neurende Schotten f 130 a f 170, voerkalveren f 30 a 75, nuchtere dito f 4 a 7, vette Schapen f 14 a 24, magere Varkens f 25 a 33, dragtige dito f 50 a 67, vette dito 46 a 59 c. per KG., Biggen 6/w. f 7 a 10.50. STAD EN AMBT VOLLENHOVEN, 3 Maart. Hooi. Uiterdijksch f 30 a 50 per 1000 kilogram. LONDEN, 5 Maart. Vee. 2500 Runderen, 10000 Schapenen Lammeren, Kal veren enVarkens. Prijs der Runderen 5/10, Schapen»?8, Kalveren 7/0 en Varkens 6/0 per steen. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderen, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vinden, en moest zij haar taak beperken om het lijden der teringzieken te verligten en't leven, met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend, dat men de borstlijders aanraadt een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennebosschen, waarvan de uitwaseming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsen, en 't is voornamelijk tot dezulken dat wij onze woorden rigten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een harstachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bronchitis ont aarden. 't Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebben, zich er van bediene, zoodra men aanvangt te hoesten. -Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders. geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenen, dat ze een zware verkoudheid of ligte bronchitis hebben als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teerwater. Vroeger deed men wat teer in een karaf, en vulde die met water, dat men tweemaal per dag schudde, gedurende een week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossing, waar van de uitwerksels zeèr verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bij de meeste apothekers, onder den naam van Goudron de Guyoteen zeer geconcentreerde teerlikeur, die u in staat stelt, om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teerwater te bereiden van niet onaangenamen smaak. Men, doet een of twee theelepeltjes van genoemde teer- i likeur in een glas water, en men verkrijgt terstond een teerwater, meer of minder met de aromatieke bestanddeelen der teer bezwangerd, en van zoo geringen prijs, dat een flacon van twee francs voldoende is om tien h twaalf liters teerwater te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstelligen, heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien, die bij eiken flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur Goudion de Guyot dat men, met den besten uitslag, proeven genomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, als ook te Brussel, Weenen en Lissabon. De heer Guyot heeft tevens kleine capsules, ter groote van een gewone pil vervaardigd, die onder een enveloppe van gelatine zuivere Noorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teercapsules, genomen op 't oogenblik dat men gaat eten, vervangen gemakkelijk de teerlikeur. Ieder flacon van twee francs vijftig centimes bevat zestig capsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goedkoop het gebruik is der capsules de Goudron de Guyot. Yijf tot zeven en een halve cent daags. Wanneer eene verkoudheid ver ouderd is, of wanneer men het effect wil bespoedigen, kan men de teercapsules gelijktijdig gebruiken met de teerlikeur, die men bij 't eten en naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ontslaat van het gebruik van afkooksels, patés en siropen en dikwijls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende uitwerking. Bevallen van een welgeschapen Dochter NANTJE AKKERMAN, geliefde Echtgenoote van A. J. HOEK. Helder4 Maart 1877. Bevallen van een welgeschapen Dochter A. WEIJENS, geb. LIEDMEIJER. Helder4 Maart 1877. Bevallen van een Zoon J. M. H. NEERING, Echtgenoote van G. VERHOEVE, Verificateur der Dir. Bel., enz. Den Helder, 6 Maart 1877. Heden morgen ten vijf ure overleed, na een langdurig lijden, in den ouderdom van 46 jaren, mijn geliefde Echt genoot JAN MOSK, mij nalatende één Kind, dat nog te jong is het zwaar verlies te beseffen. Diep betreurd door mij en zijne vijf Kinderen uit een vorig huwelijk. Wieringerwaard, 2 Maart 1877. MAARTJE KOOIJ, Wed. Jan Mosk. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een lang durig lijden, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Mejufvrouw JOSINA DE GRAAFF, Weduwe van wijlen den Heer JAN Sz. DAALDER, in den ouderdom van zestig jaren en zes maanden. Burg op Texel, den 4 Maart 1877. Uit naam der Familie, S. DAALDER. De Heer en Bemin» VAH DER HEERTÜNING bedanken voor de vele bewijzen van belangstelling, onder vonden bij de geboorte van hun Zoon op 21 Februarij jl. KRAAMVISITES worden afgewacht Maandag en Dingsdag;, 18 en 13 Maart. Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen." VEBOADEB1NG op VRIJDAG 9 MAART 1877, des avonds ten 8 ure, in TIVOLI. Spreker: de Heer Dr. E. LAURILLARD. Introductie voor niet-leden f 1. augemeeve yebg.\deui\g op DONDERDAG den 8 MAART 1877, des avonds ten 8 ure precies, in MUS1S SACRUM. Herziening van het liegleinent. HET BESTUUR. voorzien van alle gemakken, staande op de Hoofdgracht, zeer geschikt voor een klein gezin, wordt met 1 Junij TE HUUR aangeboden. Adres aan het Bureau dezer Courant. door verandering van woonplaats: bevattende vier Kamers, Keuken, ruime Zolder en verdere Gemakken, met vrij ERF en TUIN en geschikt voor een Winkel of iets anders. Te bevragen met franco brieven bij den Eigenaar en Bewoner D. KRUIT, aan 't Zand in de Zijpe. Wegens verhuizing wordt TE HOOP aangeboden: Te bevragen bij den Uitgever dezer Courant

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3