HELDERSCHË EN NIEIIWEDIEPER COURANT. 1877. N°.30. Zondag 11 Maart. Jaargang35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Vertchijot Dingsilag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abmnementtprijs per kwartaal1.80. i w - w franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prys der Advertentièn: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia en Padangte ver zenden per mailboot MADURAgeschiedt voor drukwerken den 16 dezer, na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 17 dezer, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. Onze abonné's in de gemeente ontvangen bij dit nnmmer afzonderlijk „Vervolg der bewegingen van Zr. Ms. schepen op de Hnst van Atsjin." Abonné's buiten de gemeente znllen wij het, op aanvrage, gratis toezenden. HELDER en NIEÜWEDIEP, 10 Maart. Bij koninklijk besluit van 19 Febr. 11. No. 8 (ministc- riëele resolutie dd. 27 dierzelfde maand), zijn de navolgende bepalingen vastgesteld nopens de jaarwedden, de kleeding en de uitmonstering \an liet personeel aan's Rijks hospitaal alhier: 1. Met ingang van 1 Jan. 11. worden de maandgelden van de bedienden der 1ste en 2de kl. bij bet Marine- Hospitaal te Willemsoord verhoogdrespectivelijk met f 10, f 7 en f 6 per maand. Van af 1 Febr. 11. de daggelden der buitengewone ziekenoppassers verhoogd met f0.30 per dag. 2. De kleeding der bedienden 1ste en 2de kl. wordt van af 1 Jan. gewijzigd en veranderd, overeenkomstig het mod'tl der marine, met uitmonstering op de mouwen van den jas en pijekker, als: ziekenopzigters en schrijver bij de geneeskundige dienst dubbele chevrons, de eersten van goud, de laatste van zilver. De overige bedienden der 1ste kl. ééne chevron van goud of zilver. De bedienden der 2de kl. allen dubbele chevrons van geel of wit kemels garen. Bij allen het embleem van de geneeskundige dienst op den linkerarm. De knoopen met ankers van vergald of wit metaal. Pet, sjaalvest, enz. model van de marine. De invoering zal geleidelijk geschieden voor Rijks reke ning, enz. enz. Verder is art. 15 van het Algemeen Reglement op de verpleging in het Marine-Hospitaal te Willemsoord zoo danig gewijzigd, dat stuurlieden der koopvaardij voortaan niet meer op den voet van officier worden verpleegd. Jl. Donderdag avond werd in Musis Sacrum alhier eene algemeene vergadering gehouden door de leden van het Artillerie-Vrijkorps. De aanwezigen ontvingen van het Bestuur der Vereeniging de mededeeling, dat het voor de verdere instandhouding van het korps, en inzonderheid om te blijven voortgaan met de schietoefeningen, dringend noodig is om over meerdere fondsen dan tot nog toe te beschikken. Op grond daarvan werd voorgesteld, liet Reglement zoodanig te wijzigen, dat voortaan alle leden zullen zijn betalende leden (contributie f 2.50 per jaar). Eenparig werd dit voorstel gebillijkt en aangenomen en bijna zonder uitzondering verklaarden de aanwezigen zich bereid om, onder toepassing der nieuwe bepaling, tot de Vereeniging te blijven behooren. Verder werd bepaald, dat de afwezige leden per circulaire mededeeling zullen ontvangen van het thans genomen besluit, met uitnoodiging om, met aanneming der nieuwe bepaling, leden te blijven. Het voorstel werd door een der leden gedaan om aan hen, die bezwaar hebben om zich aan de bedoelde bepaling te onderwerpen, na inzending hunner kleeding en wapening, te verleenen een eervol ontslag, met dankbetuiging voor betoonde belangstelling. In de volgende week zal de Vereeniging op nieuw eene vergadering houden, waarin een aantal personen, die van de thans vastgestelde bepaling van het Bestuur mededeeling hebben ontvangen, tot het lidmaatschap zullen toetreden. Het uitzigt bestaat aldus, dat deze Vereeniging, na een lOjarig bestaan, een tijdvak van nieuwen bloei zal intreden. In de op gisteren avond gehouden en druk bezochte Nuts vergadering werd de spreekbeurt vervuld door den heer dr. E. Laurillard, van Amsterdam. Vóór de pauze bepaalde spreker de aandacht zijner hoorders bij het zout. Hij schetste dat als een niet te ontberen bestanddeel van onze spijzen en wist daarna, in een levendig en boeijend verhaal van een praatje na afloop van den avonddisch, allerlei beelden aan 't leven te ontleenen, die de overtuiging moesten vestigen, dat ook op 't gebied des geestes zout tot de onmisbare eigenschappen behoort. Na de pauze droeg spr. voor een 4tal zijner gedichten: 1 Het Vlas; 2 Neef Sander3 Neef Sijmen; 4 Jannen. Te vermelden, dat de verschillende stukken met genoegen werden gehoord, zou hun, die den avond niet met ons in Tivoli doorbragten, een veel te flaauw denkbeeld geven van 't schoone en goede, dat ons door den spr. werd te ge nieten gegeven. Nog had in deze vergadering de uitreiking plaats van getuigschriften voor edelmoedige bedrijven aan een 7tal onzer plaatsgenooten. De sloeperlieden Pieter Rensmaag, Hendrik Rensmaag, Willem Blokhuijs, Aart van den Broek, Cornelis de Roover, Jan Minneboo en Coenraad Bot ont vingen uit handen van den voorzitter, den heer G. E. Bron, onder 't houden eener toespraak, waarin hun kloekmoedig gedrag werd gehuldigd, ieder een certificaat, waarin wordt vermeld, dat hun dit werd vereerd «wegens de poging, door hen ondernomen op den 13 December 1876, toen zij, ondanks de hevige branding, zonder te letten op eigen levensgevaar, hulp bragten aan de schipbreukelingen van het Fransche barkschip Pondichery, op de Noorderhaaks gestrand, en aldaar den vorigen nacht uit elkander geslagen en na groote inspanning het voorregt mogten smaken, om 16 menschen aan een anders wissen dood te ontrukken. Aan 't einde sloot de Voorzitter de reeks der winter vergaderingen, onder 't uiten van de beste wenschen voor den bestendigen bloei der Maatschappij en in 't bijzonder van dit departement, dat zich op verschillend gebied door nuttige werkzaamheid doet kennen. Donderdag avond trad de luit. ter zee Koolemans Beijnen in de Marine-Club op voor de leden met hunne dames en schetste in eene aangename causerie de beide reizen van de Pandora naar de Noordpool, onder bevel van kapitein Young, aan welke reizen spreker had deel genomen. Hij schetste niet alleen de ontberingen en gevaren, die den Poolvaarder wachten, maar ook de ge nietingen. Gevaren, waar het vaartuig tusschen het ijs beljpeld raakt en dreigt verpletterd te worden, genietingen, waar hij zoo boeijend schilderde het onafzienbaar ijsveld tot in het verre verschiet en de stilte alleen spreekt. Treffend schoon waren de teekeningen, welke hij gaf van een reeks drijvende ijsbergen, waarop de zon haar lichtstralen afspiegelde, bergen zesmaal hooger dan de Pandora. De mededcelingen van kapitein Young's be roemden sledetogt waren meer dan voldoende om elk hoorder de overtuiging te geven, dat er ijzeren volharding en wilskracht noodig waren om niet door dergelijke ont moetingen afgeschrikt te worden. Verder volgden inte ressante ontmoetingen met Eskimo's, avonturen met wal russen, de gelukkige ontmoeting van de Pandora met de Alert en de Discovery en eindelijk de ontvangst, die hem te Portsmouth te beurt viel. Van minder belang achtte spreker de reizen naar de Pool, waar het alleen geldt het vinden van een of ander stuk land, dat niet te bewonen is of de voldoening om tot het hoogste punt noordwaarts te dringen. Van het grootste belang achtte hij de wetenschappelijke opnemingen, zoo op meteorologisch gebied, als wat betreft de zeestroomingen, het dierlijk leven in de Poolzeeën, enz. Om met vrucht daartoe te geraken, moest men ver schillende stations oprigten, waarnemingen doen op gelijke tijden en lengten; de Nederlanders moeten medewerkenhet belang daarvan is groot, zeer groot, men kon het nog een onontgonnen veld noemen. Komt dit denkbeeld tot uitvoering, dan zou, naar de spr. vertrouwde, Nederland niet achterwege blijven. Neder land moet, met het oog op wat onze voorvaderen voor de Poolvaart hebben verrigt, daaraan in de eerste plaats medewerken; de Nederlanders moeten toonen waardige zonen te zijn van hen, die vroeger den Nederlandschen naam overal beroemd maakten. De vele ontdekkingen, door hen gedaan, mogen niet worden vergetendaarop kunnen nieuwe herinneringsteekenen verrijzen. Zal eene kleine natie haar gunstigen naam handhaven, dan moet ze streven om plaats te nemen in de eerste rijen van ontwikkeling en beschaving, zoo eindigde, spr.'s warm pleidooi, dat met een daverend applaudissemènt werd begroet. In vleijende bewoordingen bragt de kapitein-luitenant ter zee Cramer, president der Club, den dank uit der vergadering aan den spreker, dio gedurende twee uren alleraangenaamst werd beziggehouden met zijne interessante mededeelingen. De mailboot Voorwaarts vertrok den 7 Maart van Batavia en de Prins Hendrik kwam 8 Maart te Napels aan en vertrok dien dag van daar. Als een bijzonderheid meenen wij te mogen meêdeelen, dat gisteren door een der Pernisser sloepen is aangebragt een heilbot van ruim 70 KG. Deze kolossale visch moest met een takel uit de sloep worden geheschen. Tot geruststelling van hen, die, denkende aan den zomer van 1816, na een zachten winter ongunstig zomer weder vreezen, wordt opgemerkt, dat na zachte en regen achtige winters in 1833, 1834, 1846, 1857, 1858 en 1859 zeer fraaije zomers zijn gekomen. De minister van Oorlog heeft de chefs der korpsen van het leger gemagtigd, de onder hunne bevelen dienende militairenj van de Israëlitische godsdienst, die hunne eerlang invallende godsdienstige feesten te hunnent wenschen te vieren, daartoe in de gelegenheid te stellen, door aan ben, wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaats wonen, op de feestdagen vrijstelling van de dienst te ver leenen en aan de overige militairen een verlof van 27 dezer tot en met 28 April a. s. Bij het ministerie van Justitie werd jl. Dingsdag o. a. aanbesteedhet uitvoeren van vernieuwingen en herstel lingen aan en het onderhouden, gedurende 1877, 1878 en 1879, van het geregtsgebouw te Hoorn en de gevangenissen te Hoorn en Alkmaar. Minste inschrijver de heer P. J. Blauw, te Hoorn, het geregtsgebouw te Hoorn f 1650, de gevangenis aldaar f 1340, voor het uitdiepen der gracht aldaar, de heer B. Lakeman, aldaar, ad f 334. Minste inschrijver voor de gevangenis en het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar, de heer C. Duim, aldaar, voor f 2604 en 6765. Benoemd tot hulponderwijzer te IColhorn de heer F. W. Fick, van Purmerende. Eene vreemdsoortige ziekte woedt op het eiland Terschelling onder de schapen. Ze krijgen nl. een ontsteking aan de oogen, die eerst gedurende eene week donkerblaauw worden met roode kringen, om daarna in eene hoogroode kleur over te gaan. De dieren kunnen dan niets zien en de ziekte verdwijnt als vanzeive weder, 't Schijnt, dat dit gebrek ontstaat door het brakke drinkwater, want vooral na den laatsten hevigen storm, is dat water zoutachtig ge worden en worden de meeste schapen ziek. Door een der logeergasten in het Hotel Central aan de Haringpakkerij te Amsterdam werden achtereenvolgens ontvreemd eenige kleinoodiën van de dochter des huizes, benevens eenig zilveren tafelgereedschap. De dader, een architect, is door de politie opgespoord en in arrest geno men, en schier al de gestolen voorwerpen, bij verschil lende winkeliers in gouden en zilveren werken te gelde gemaakt, zijn aldaar gevonden. De arrondissements-regtbank te 's Hage heeft bij vonnis van jl. Donderdag aan den directeur der vereeniging «De Spaarpot,» wegens het aanleggen en houden eener verboden loterij, met aanneming van verzachtende omstan digheden, eene geldboete van f 100 opgelegd. Te 's Hage telt men op heden 460 en te Utrecht 139 huizen die onverhuurd zijn. De heer J. Warners, van de Veldkamp (gem. de Wijk), heeft een span paarden afgeleverd voor de som van f 1900 aan den heer de Goede, te Utrecht. De hoofdonderwijzer te Achterberg bij Rhenen heeft verleden jaar een uitmuntend geslaagde proef genomen met de teelt van Amerilcaansche rosé-aardappelen. De zestig groote zetpoters, die hij tot dat einde van deze aardappel soort van eene ervaren landbouwer in Noordbrabant tegen een vrij hoogen prijs heeft aangekocht, hebben hem drie kwart hectoliter groote en een kwart hectoliter kleinere poters opgebragt. De eerste heeft hij reeds voor een groot deel tegen inkoopsprijs overgedaan aan landbouwers en voorstanders van den vooruitgang op 't gebied van land bouw. Dewijl ze een meer dan driedubbelen oogst opleveren en bloemig en goed van smaak zijn, verdienen ze alle aanbeveling. Te Cappelle (Langstraat) is jl. Donderdag een schot verkocht voor den enormen prijs van f 600 aan een slager te Gorincbem, voor het aanstaande Paaschfeest. Zoo iets gebeurt zeer zeldzaam. Het hof te Arnhem heeft het vonnis der regtbank in de bekende zaak van den heer Hallo bevestigd, wat betreft de feiten, maar vernietigd ten opzigte der kwalifi catie, en den lieer Hallo veroordeeld tot negen maanden celstraf en f 300 boete. Tegen H. J. Peters, beschuldigd van moord gevolgd door diefstal (Apeldoornsche weg), is door het O. M. bij het hof te Arnhem eene tuchthuisstraf van 33 jaren en 4 maanden geëischt. In de Sociëteit de Eendragt te Winterswijk zijn in 1876 aan borreltjes vertapt twee duizend flesschen jenever, d. i. 36,000 borreltjes (100 per dag). Men ziet uit deze opgave van de N. Zutph. Crt., dat de jeneverpest ook onder de beschaafde standen verbreiders en vrienden telt, Te Geldermalsen is dezer dagen een conducteur bij het misstappen van een langzaam in beweging gaande trein, beide beenen afgereden. De man is den volgenden dag bezweken. De hooilandsverhnring heeft jl. Woensdag te Blokzijl weer ongeveer 10 pCt. meer opgebragt dan 't vorige jaar. Bij den jongsten stormvloed kwam te Uithuizen een schipbreukeling op den dijk aandrijven, die door zekeren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1