HELDERSCHE EN i\IEUWEDIEPER COURANT. 1877. N°. 32. Vrijdag 16 Maart. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. GEMEENTERAAD. „W ij huldigen het goed e," Verschijnt Dingsdtg, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indlë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia en Padangte ver zenden per mailboot MADURAgeschiedt voor drukwerken den 16 dezer, na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 17 dezer, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de lijsten der Kiezers voor de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad door hen op heden zijn vastgesteld, dadelijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 14 Maart 1877. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 13 Maart 1877. Voorzitter de beer Burgemeester. Tegenwoordig 16 leden; afwezig, met kennisgeving van ver hindering, de heer Hugenholtz. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een apotheker directeur van de gemeente-apotheek en het gemeente-ziekenhuis. Vooraf wordt gelezen eene missive van den tegenwoordigen titularis, houdende verzoek om intrekking van het in de vorige zitting te zijnen aanzien genomen besluit. De Voorzitter deelt mede dat het aantal sollicitanten bedraagt 8, en dat daarvan door HH. Commis sarissen ter benoeming worden voorgedragen de heeren C. Soetens, te Haringen en W. A. de Vroome, te Middelburg. De uitslag der stemming, die daarop gehouden wordt, wijst den heer Soetens als den benoemde aan. De gekozene bekwam 14 stemmen; op den heer Stompedissel was 1 stem uitgebragt, 1 briefje in blanco. Met eenparige stemmen wordt gekozen tot hulponderwijzer bij de openbare scholen in deze gemeente de heer C. Sipkens, alhier. Op voorstel van den Voorzitter wordt bepaald, dat de benoemde apotheker-directeur in functie zal treden met 1 Mei e. k., de heer Sipkens zoodra mogelijk. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van drie leden der Commissie van Toezigt op het Middelbaar Onderwijs, twee wegens de periodieke aftreding van de heeren A. van Voornveld en J. G. R. Vos, en een uithoofde van 't overlijden van den heer P. C. de Winter. De aanbevelingslijsten, door genoemde Commissie ingezonden, bevatten voor de gewone vacatures de namen van de beide aftredende leden en van de heeren B. L. Vries en J. W. Visser, voor de buitengewone vacature die van de heeren C. J. van Spall $n J. Venster. Bij de eerste stemming werden de heeren van Voornveld en Vos herkozen, respectivelijk met 15 en 14 stemmen; de heer van Spall verkreeg 8, de heer Venster 7 steramen, op den heer Visser werd 1 stem uitgebragt, 1 briefje in blanco. Bij de tweede vrije stemming verkregen de heeren van Spall en Venster ieder 8 stemmen. De derde stemming wees den heer van Spall als den benoemde aan; hij verkreeg 10 stemmen, terwijl op den heer Venster 6 stemmen werden uitgebragt. Ter tafel werden gebragt de jaarverslagen, ingezonden door de Commissiën voor 't Middelbaar en 't Lager Onderwijs in deze gemeente, alsmede het verslag van de gemeente-apotheek en het ziekenhuis. Met het gemeente-verslag, zullen die stukken bij de leden ter lezing rondgaan. Voor kennisgeving worden aangenomen de mededeelingen des Voorzitters a. Dat bij de jongstgeliouden verificatie van de boeken en de kus des gemeente-ontvangers een en ander in volkomene orde is bevonden, in kas zijnde de som van f 33,403.76£; b. Dat van de geldleening, ten laste der gemeente, zijn uitgeloot de aandeelen Nos. 5 en 49 c. Dat door HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie liet con tingent, door deze gemeente te leveren in de ligting der Nationale Militie van 1877, is bepaald op 00 man; en d. Dat bij Kon. besluit van 4 Maart 11. is goedgekeurd de heffing van den hoofdélijken omslag in deze gemeente. Bij de gewone rondvraag bekomt de heer de Lange het woord. Hij vraagt inlichting omtrent de plaatsing en bestemming van de kraan, die gebezigd wordt bij liet laden en lossen aan het Molen plein alhier. Wanneer door de directie der stoomboot Anna pornelia voor 't gebruik daarvan niet wordt betaald, acht hij dat eene bevoorregting. Ook vraagt hij naar de voorwaarden, waarop aan die directie is vergund bij die losplaats een gebouw op te slaan voor pakhuis en kantoor. De Voorzitter herinnert, dat vroeger op 't Westplein zulk een kraan geplaatst was, in eigendom behoorende aan de directie der pakschuitendat later die pak schuiten zijn vervangen door de genoemde stoomboot; dat voor het lossen en laden dier boot gebruik wordt gemaakt van de kraan, die daar in 't belang van schippers, maar ook van het Ïubliek, bij 't maken van den bazaltmuur is aangebragt; dat deze raan evenwel is tot algemeen gebruik en niet uitsluitend voor het lossen en laden van die stoomboot; dat kleine reparaticn aan die kraan zullen worden verrigt, doch worden er belangrijke kosten gevorderd, dat dan de toestemming daartoe bij den Raad zal worden aangevraagddat indertijd kostelooze vergunning is verleend om 't bedoelde gebouw daar ter plaatse op te rigten tot weder opzegging toe en dat zulks geschied is ook in het belang der ingezetenen, die bunne goederen aldaar voorloopig geborgen kunnen krijgen; en eindelijk, dat die toestemming is verleend in navolging van hetgeen in andere gemeenten algemeen geschiedt, evenals zulks ook aan de Binnenhaven voor de stoombootdienst van de heeren Zur Mühlen door de bevoegde autoriteit is toegestaan. De heer Janzen vereenigt zich met het aangevoerde door den Voorzitter, en wijst nog op het gebruik dat van de kraan op 't Molenplein is gemaakt tot lossen van de zware stukken steen voor de Poslbrug en van werktuigen voor de Duinwaterleiding. Op de herbaalde aanmerking van den heer de Lange, dat toch in ieder geval huur moest worden betaald voor den grond, waarop het bedoelde gebouw is geplaatst, antwoordt de Voorzitter dat dit een voorstel zou kunnen zijn bij eene volgende begroot,ing der inkomsten van de gemeente, doch dat het bedrag wel gering zou zijn. De heer Braaksma vraagt inlichting, waarom, als voor 't meergenoemde gebouw geen huur .van den grond behoeft betaald le worden, dit wel gevorderd wordt voor 't leggen van hout op't Molenplein. De Voorzitter verzekert, dat dit slechts is geweest een protest tegen den langen duur van 't gebruik, dat er voor dat doel vau die ligplaats wordt gemaakt. De zitting wordt hierop voor gesloten verklaard. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Maart. Onderscheidene plaatselijke afdeelingen van de ver- eeniging «Volksonderwijs» hebben het door de Hooge Regering aangeboden wetsontwerp op het Lager Onderwijs tot een punt van bespreking gemaakt in hare vergaderingen, tegen dat in de buitengewone algemeene vergadering der vereeniging, den 3 April te Amsterdam te houden, dat onderwerp aan de orde wordt gesteld. Ook de afdeeling Helder zal tot dat einde eene bijeenkomst houden, en wel op a. s. Vrijdag avond. Met het oog op het. belangrijke van de aanhangige zaak, wordt de toegang ook voor niet- leden opengesteld. Gisteren avond gaf de Sociëteit Mars eene Soiree Littéraire et Musicale, ter gelegenheid van haar achtjarig bestaan. De zaal van Musis Sacrum was voor deze gele genheid toepasselijk en regt smaakvol gedrapeerd. Rijk aan afwisseling was het programma, dat nu eens een letterkundige voordragt, dan weder een welgekozen muziek- nommer bevatte. In 't bijzonder vermelden wij de voor dragt van den heer Dyserinck, waarboven, zoo wij meenen, als titel zou passen: Zedekundige opmerkingen naar aan leiding der openstelling van de haven te IJmuiden. Dui delijk deed spreker uitkomen, dat het bijzonder belang voor het algemeen belang noodzakelijkerwijze moet zwichten en dat voor deze gemeente, bezitten hare burgers slechts de noodige energie, nog wel eene goede toekomst is weg gelegd. Niet het minst viel de bijval der aanwezigen ten deel aan de voordragt van mejufvr. getiteld: «Iets uit het militaire leven;» terwijl ook mejufvr. Smit, van Wieringerwaard, in een paar muzieknommers herhaalde toejuichingen inoogstte. Een drietal feestliederen droegen niet weinig bij om 't genoegen van dezen avond te ver- hoogen. En als we nu nog hebben vermeld, dat de bijeen komst met een feestelijk bal werd besloten, dan eindigen wij met de uitdrukking van den wensch, dat deze nut tige Vereeniging nog menig jaarfeest moge vieren. Er lagen ook nu meerdere pantserschepen (zoo meldt men o. a. uit Smyrna begin Febr. aan het Hld.), Duitsche, Engelsche, Italiaansche, enz. en ook het eenige oorlogs vaartuigje, dat Holland in de Turksche wateren heeft, de korvet Prinses Maria, een rank getuigd scheepje, blijkbaar zoo keurig netjes gehouden als het eener Hollandsche juffer betaamt. Haar splinternieuw dundoek wuifde zoo trotsch van den achtermast in de wakkere bries, dat het mij toescheen als ware zij zich bewust hoe de eenvoudige teekening harer lijnen en de met den regenboog wedijve rende harmonie harer kleuren, haar ten spijt van alle omliggende ijzeren Leviathans, de schoonste vlag ter wereld doen blijven. Van de te Hellevoetsluis in bewaring zijnde monitors worden de drie rammonitors 2de kl. Haai, Panter en Hyena gereed gemaakt, om in het voorjaar in dienst te komen. De Keizer van Brazilië, die zich thans in Italië bevindt, is voornemens tegen 12 Julij a. s. Nederland te bezoeken. (Vad.) Door de kommandanten der troepen, die op de Pruissische grenzen gedetacheerd zijn om het invoeren van vee te beletten, zijn klagten ingediend over het schoeisel der manschappen, daar dit blijkt bij 't hoogst ongunstige weder en bij de thans aldaar van de manschappen gevergde patrouilledienst niet te voldoen. Daar deze patrouilledienst op een voor de manschappen onbekend terrein plaatsheeft en zelfs meer des nachts dan bij dag noodzakelijk is, zitten de manschappen al zeer dikwijls tot over de enkels in het water of in den modder, waardoor de voeten tengevolge van het slechte schoeisel meestal nat worden, zoodat dan ook de boeren, bij wie deze manschappen ingekwartierd zijn, als zij in het bezit zijn van laarzen, deze uit mede lijden aan de soldaten leenen. Daar de manoeuvres en militaire wandelingen in den regel bij goed weder en bij dag plaats hebben, is dit gebrek in de kleeding van den soldaat tot nu toe veelal onopgemerkt gebleven. Door liet Prov. Bestuur van Noordholland is jl. Dingsdag aanbesteedhet bouwen van eene school en onderwijzerswoning te Hoorn, op het eiland Terschelling. Minste inschrijver dë heer M. Daalder, te Helder, ad f 14,650. Men schrijft ons van Texel, dd. 13 dezer: «Gisteren hield de Vereeniging tot oprigting eener alge meene bewaarschool aan den Burg hare eerste algemeene vergadering, die door een talrijk en belangstellend ledental werd bijgewoond. Bij monde van den voorzitter, den heer van Kerkwijk, werd de vergadering geopend en aan haar de plannen en vooruitzigten der Vereeniging medegedeeld. Het bleek, dat voor deze inrigting aanvankelijk f 1600 en later jaarlijks f 800 zou noodig zijn. In die kosten hoopte men te voorzien: 1. door de bijdragen en contributiën der leden, en 2. door de opbrengst eener verloting van voor werpen van kunst en smaak, waartoe door Z. M. den Koning bereids de vergunning was verleend en die in December van dit jaar zal worden gehouden. Het gemeentebestuur had op zeer aannemelijke voor waarden een gebouw afgestaan voor den tijd van 25 jaar, terwijl de heer Coninck Westenberg, wethouder, een stuk tuingrond, nabij dat gebouw gelegen en zeer geschikt tot speelplaats in te rigten, tegen den zeer geringen huurprijs van f 3 per jaar ter beschikking der Vereeniging had gesteld. Met groote ingenomenheid werden deze mededeelingen ontvangen en kennis genomen van het plan van verbouwing van het gemeente-lokaal. Ten slotte werden de ledendoor den voorzitter krachtig aangespoord, om de zoo hoogst nuttige zaak te helpen bevorderen en dringend uitgenoo- digd, om ieder in zijn kring daarvoor te werken en te ijveren. Ook het bestuurslid, de heer Loman, sprak een woord tot opwekking en aanmoediging, om door eendragtig zamenwerken het beoogde doel nader te komen en, zoo mogelijk, te bereiken.» 14 dezer. «Heden is zekere Cornelis Klaas Bruin, arbeider alhier, lijdende aan toevallen, bij het verrigten van eenigen landelijken arbeid nabij zijne woning, waarschijnlijk door een toeval getroffen, voorover in het zand gevallen en gestikt; althans eenige uren na het verlaten zijner woning vond men zijn lijk met het gelaat tegen de aarde gedrukt.» Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 14 dezer: «Het telegrafisch berigt van de verwerping van het amen dement-de Jong, tot opheffing der regtbank alhier en indeeling van het arrondissement bij Hoorn en Haarlem, is begroet door het uitsteken der vlaggen van torens en huizen en het bespelen van het carillon, 's Avonds deed het stedelijk muziekkorps zich hooren op de Steenenbrug, waarna het zich, door een ontzaggelijke menigte gevolgd, naar het station begaf, ter ontvangst van den burgemeester en de heeren van Leeuwen en Cohen Stuart, die, in het belang eener gunstige beslissing, den vorigen avond naar 's Hage vertrokken waren. Genoemde heeren werden ontvangen met het «Wie heeft van Alkmaar niet gehoord.» De terug gekeerden werden door de muziek tot voor de woning des burgemeesters geleid, waar Z. Ed. Achtb. eene warme toespraak tot het publiek hield en het Victorielied herhaald en geestdriftig toegejuicht werd.» Jl. Dingsdag stond te Amsterdam voor de arrondisse- ments-regtbank (correctioneele kamer) teregt W. Dresman, beklaagd van moedwillige verbreking van afsluiting (bris de clöture). Hij zou namelijk op een vroegen Zondag morgen met zijne laars, die hij met dit doel uittrok, de groote glasruit van het sigaren-magazijn des heeren J. B. Endel, Leidschestraat aldaar, hebben stuk geslagen. Door de assurantie-maatschappij was de geleden schade met f 600 vergoed. Uit het getuigenverhoor bleek, dat beklaagde vóór het volvoeren van zijn baldadig oogmerk aan een zijner kameraden had gevraagd: «Wat kan mij zoo'n grapje kosten?» waarop het O. M., waargenomen door mr. H. N. Teding van Berkhout, antwoordde«2 maanden cellulaire gevangenisstraf en f 25 boete.» (Amst.Crt.) Op een der zolders van het Trippenhuis te Amster dam heeft men eene guillotine uit den «Franschen tijd» gevonden. Tegenwoordig klooft dat werktuig geen men- schen, maar brandhout.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1