HELDERSUHE EN NIEUWËDIËPËR COURANT. 1877. N°. 33. Jaargang 35. Zondag 18 Maart. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor ^Hollands Noorderkwartier. Binnenland. Buitenland. „Wij huldigei het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. w franec per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1i regelB 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL, bevattende Advertentiën en de artikelen: 1. Voord ragt van W. Sluis over Landbouw en Veeteelt; 2. Slappe tijden; en ft. Zee monsters. Blben Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Maart. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de doopbediening in de Doopsgezinde kerk alhier morgen, 18 Maart, des voormiddags te 10 ure, zal plaats vinden. Gisteren avond hield de plaatselijke afdeeling der Vereeniging «Volksonderwijs» eene vergadering in 't lokaal Tivoli alhier. In die bijeenkomst werd door 't bestuur een verslag ter tafel gebragt van den toestand van 't onderwijs in deze gemeente. Dit rapport kon echter om verschillende redenen niet volledig zijn. Tot afgevaardigde naar de op 3 April a. s. te Amsterdam te houden algemeene ver gadering der Vereeniging werd gekozen de heer J. G. R. Vos en tot plaatsvervanger de heer B. L. Vries. Ver volgens werd, naar den door 't Hoofdbestuur uitgedrukten wensch, het wetsontwerp op het lager onderwijs, door de regering bij de Tweede Kamer ingezonden, tot onderwerp van bespreking gemaakt. Daarbij werd gebruik gemaakt van de beschouwingen, opmerkingen en voorstellen, door het Hoofdbestuur in het onlangs verschenen nommer van den «Bode van Volksonderwijs» aan de leden medegedeeld. Over het geheel vereenigde zich de vergadering met de daarin uitgedrukte wenschen, terwijl vaak belangrijke adviezen werden gegeven ten aanzien van punten die discussie uit lokten. In den geest van het in deze bijeenkomst ge sprokene, zal door den afgevaardigde ter algemeene ver gadering bij de bespreking der regeringsvoordragt, voor zooveel noodig, worden geadviseerd. Aan 't einde dezer vrij langdurige vergadering bragt de president, de heer Dyserinck, dank voor de belangstelling dezen avond door de aanwezigen betoond en uitte hij de beste wenschen voor den bloei van 't volksonderwijs in ons Vaderland. Gaarne vestigen wij de aandacht op achterstaande annonce, waarin de Algemeene Nederlandsche Vrouwen vereniging Tesschelschade een verkooping harer goederen in het gebouw der gemeentewerken alhier aankondigt. De verzekering dat de voordeelen ook voor een deel ten goede komen aan de algemeene armen dezer gemeente, zal zeker menigeen tot krachtige aansporing zijn om in genoemd lokaal een bezoek te brengen en eenigen inkoop te doen. De lijst der stoomschepen van de Stoomvaartmaat schappij Nederland kunnen wij wegens plaatsgebrek niet opnemen. De veranderingen betreffen de mailbooten Koning der Nederlanden en Madura, beiden van hier vertrokken, en de Prins Hendrik, die den 15 dezer te Suez arriveerde en vertrok. Z. M. de Koning zal van Dingsdag 10 tot Maandag 10 April a. s. te Amsterdam verblijf houden. H. M. de Koningin is sedert een paar dagen weder ongesteld. De regering stelt voor de uitgaven voor de haven te Batavia over 1877 met f 2,832,000 te verhoogen, omdat door den gedrukten toestand, waarin op 't oogenblik de ijzer-industrie verkeert, de prijzen buitengewoon laag zijn en de aflevering spoediger kan plaats hebben dan in normale tijden. De tegenwoordige prijzen leveren voor dit werk reeds eene bezuiniging van f 1,000,000. Het wrak van het op Terschelling gestrande schip John H. Kimball, kapt. Humphreys, is in publieke veiling voor f 2346 verkocht. Men schrijft ons van Texel, dd. 16 dezer «De Wel Eerw. heer J. D. van Arkel, pred. te Broek op Langedijk, heeft voor het beroep naar onze gemeente bedankt.» De bevestiging van den te St. Maarten beroepen predikant van Kluijve, die te Schermerhorn morgen zijn afscheidsrede houdt, zal plaats hebben op Zondag 25 dezer, in het kerkgebouw te Valkoog. Men meldt ons uit Winkel, dd. 15 dezer: «In de gewone maandelijksche vergadering der afdeeling Schagen van het Nederl. Onderw. Genootschap is bij acclamatie besloten den heer A. Beeloo, inspecteur van liet lager onderwijs in Noordholland, een adres van hulde en dank te zenden. Tevens werd in die vergadering medegedeeld, dat sedert 1 Jan. acht nieuwe leden tot bet bekende «Uitkeeringsfonds» zijn toegetreden, en de wensch geuit, dat ook in de andere afdeelingen vele onderwijzers leden van dit nuttige fonds mogen worden.» Uit Venezuela seint men aan het Dagblad: «Het Congres heeft tot President der Vereenigde Staten van Venezuela verkozen generaal Francisco Linares Alcan- tara, tot dusver president van den staat Carabobo.» In de dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering der vereeniging «tot verbetering van de Volksgezondheid» is namens den hoogleeraar L. Mulder medegedeeld, dat hij voornemens was een bureau voor chemisch-technisch onderzoek in te rigten, waar iedereen voedingsmiddelen, handelsartikelen enz. kan laten onderzoeken. Een paar jongens uit Wijk-bij-Duurstede, die uit baldadigheid een hondje hadden doocl gegooid, zijn door den kantonregter tot boete en gevangenisstraf veroordeeld. Jl. Woensdag werd voor het kantongeregt te Zierikzee behandeld eene zaak contra den heer dr. P. S., leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar, beklaagd van het mishandelen van zijn hondje, door dat dier op zoodanige wijze op het erf achter zijne woning met een touw om den hals op te hangen, en dat hondje in dien toestand gedurende ongeveer drie uren te hebben laten hangen. De beklaagde ontkende het feit, zooals hem dit bij dagvaarding was ten laste gelegd, te hebben gepleegd. In deze zaak werden 3 getuigen gehoord. Het O. M. rekwireerde op grond van art. 7 der wet van 5 Junij 1875 tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid en art. 1 der wet van 22 April 1864, dat de beklaagde zal worden veroordeeld tot eene geldboete van f 25, bij wanbetaling tot gevangenisstraf van vijf dagen. De uitspraak is bepaald op 21 dezer. Het geregtshof te Arnhem heeft jl. Donderdag bij breedvoerig gemotiveerd arrest H. J. Peters, wegens den op 28 Nov. jl. gepleegden doodslag op Elisabeth Gerritsen, vrouw van J. Wilbrink, tot een tuchthuisstraf van dertig jaren veroordeeld. Te Zwolle heeft een 14jarige knaap een makker met een knipmesje een steek in den buik toegebragt, waardoor eene ernstige verwonding is ontstaan. De veehandel, die te Deventer in Febr. in een ge drukte stemming verkeerde, is thans weder zeer levendig en de prijzen der neurende en melkte koeijen zijn f 20 a f 30 hooger. Voor het binnenland wordt echter nog niets aangekocht, daar de meeste landen nog onder water staan en het te voorzien is dat het vee hierdoor dit jaar zeer laat in de weiden zal komen. Als iets bijzonders kan worden gemeld, dat door een ingezetene der gemeente Nieuwe Pekela reeds in de maand Febr. aardappelen van den kouden grond zijn verkregen; de kwaliteit liet niets te wenschen over. Zij waren ge wonnen van aardappelen in de maand Sept. van het vorige jaar uitgezet, Vermits zoowel in de gemeente Hemmen, als in andere Drentsche gemeenten, de opbrengst der zoogenaamde rosé-aardappelen (te Assen uit Noord-Amerika ontboden) buitengewoon groot was, en de smaak dier aardappelen niets te wenschen overliet, zoo zullen de landbouwers de proeven op grootere schaal nemen. Europa heeft per 1000 menschen: 331 runderen; 700 schapen en 152 varkens. Nederland 375 233 «87 Vereen.Staten692 872 793 Australië 2688 27616 297 Een Luiksch blikslager is op het denkbeeld gekomen om het kokend water in de verwarmingstoestellen dei- spoorwagens te vervangen door een paar roodgloeijende ijzeren staven. Niet dat hij de voeten der reizigers daar direct op wil zetten, maar hij sluit ze in een koperen buis en plaatst deze in een met zand gevulde en daarna her metisch gesloten trommel. De toestellen geven op die wijze vier a vijf uren eene genoegzame warmte en de kosten zijn veel minder dan bij vulling met water. Drukfouten. Een van de zonderlingste drukfouten vindt men in een New-Yorkscb dagblad, dat een tiental jaren geleden het licht zag. Onder het stadsnieuws zou verschijnen een kort verslag van de afscheidspreek, die gehouden was door een der geachtste kanselredenaars en daarop zou volgen het verhaal vol jammer en ellende van een straathond, die het slagtoffer werd van een valsche betichting van dolheid. Bij het opmaken van de kolom werden eenige regels bij vergissing weggelaten, de beide stukken aaneen- geschoven, en de twee artikelen aldus den courantlezers opgedischt „De eerwaarde James Thompson, rector van de St. Andreaskerk, heeft laatstleden Zondag zijn afscheidspreek gehouden, ten aanhoore van een talrijke schaar geloovigen. Hij heeft hun met een van aandoening trillende stem kennis gegeven, dat zijn geneesheer hem voorgeschreven heeft den oceaan over te steken en door het gebruiken der baden in de oude wereld, te trachten zijn gezondheid te herstellen, die onder zijn zwaren herderlijken arbeid zeer geleden heeft. Na een roerende toespraak, is hij pijlsnel voortgehold, zijn weg nemende langs Benefistreet, in de rigting van het Universiteits gebouw, waar hij door de straatjongens werd opgevangen, die liem een ouden blikken ketel aan den staart bonden. Daarop is hij in steeds wilder vaart voortgestoven, tot dat hij door een dienaar van politie, die meende dat hij dol was, met een revolver werd dood den. (De Aankondiger.) Een verzoek aan zelfmoordenaars. -De volgende ^adver tentie" stond onlangs in het MainejournalHiermede berigt ik, dat ik den eik aan 't noordeinde mijner boerderij binnen drie dagen vellen zal. Het uitzigt van ons balkon valt namelijk op dezen boom, en daar 't misbruik is ingeslopen, juist dezen eik bij het ophangen te bevoorregten, hindert het mij en mijne vrouw altoos n beetje, als we bij ous ontbijt altoos weer een verschel) pummel daaraan zien bengelen. We verzoeken dus al diegenen, welke zich vun dezen eik nog zouden willen bedienen om zich op te hangen, dit alsjeblieft binnen drie dagen te doen, wijl daarna de boom onherroepelijk wordt omgehouwen. Zegt liet voort. Benoeming-en, enz. Benoemd tot lid van den Baad van State de heer mr. G. de Vries Az., thans lid der Tweede Kamer, en zulks ter vervanging van den heer Mutsaers, die zijn ontslag aangeboden had. Tot Staatraad in buitengewone dienst is benoemd de heer rar. A. E. X. Luyben, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Oost-Indië. Ingetrokken: de tijdelijke detachering bij het marine-etablissement op Onrust van den kapt.-luit. ter zee K. C. Bunnikwordende die hoofdofficier eervol ontheven van de verdere vervulling der betrekking van directeur aldaar. Tijdelijk belast: met de waarneming, tegelijk met zijne eigene functiën, der betrek king van directeur bij het marine-etablissement op Onrust, de luit. ter zee lste kl. F. C. Gobëe. Tijdelijk gedetacheerd: bij het marine-etablissement te Soerabaija, ten einde de betrekking van onder-ckwipagemeester bij dat etablissement te vervullen, de luit. ter zee lste kl. J. G. J. Spanjaard. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 15 Maart. In deze zitting iB aan genomen met 66 tegen 2 stemmen het ontwerp regelende de trac- tementen aan de regtbanken en kantongeregten, met deze wijzigingen dat de tractementen der subst.-griffiers 2de kl. verhoogd ziju met f 100, die van alle griffiers aan de kantongeregten met f 300, dat de kantons 4de kl. zijn gevoegd bij de 3de kl.dat de kantons Eindhoven, Goriuchem, Brielle, Hoorn, Sneek en Appingadam zijn gevoegd bij 2de kl., Leiden bij lste kl. Zitting van Vrijdag 16 Maart. Bij de voortzetting der dis cussie over ontwerp No. 9 is het amendement van den heer Lenting tot ontbinding van alle regtbanken aangenomen met 33 tegen 30 en tot ontbinding van alle kantongeregten aangenomen met 35 tegen 29 stemmen. De verdere beraadslaging is geschorst tot Maandag, na de interpellatie van den heer Haffmans. Belgic. Op den spoorweg tusschen Lier en Turnhout is, seconden voorbij de brug van Nazareth, een trein ontspoord, tengevolge van het uitwijken en losraken van een rail. Zeven waggons werden verbrijzeld; de stoker bleef op de plaats dood, terwijl de machinist zwaar gewond werd en nu te Lier in het hospitaal ligt. Een der waggons werd met zooveel kracht tegen een baanwachtershuisje geworpen, dat dit nagenoeg geheel verbrijzeld werd. Een kind van tien maanden, dat daar in een wieg lag te slapen, werd eenige passen ver weg geslingerd, doch geheel ongedeerd tusschen een hoop puin terug gevonden, hoewel de wieg geheel vernield was. Frankrijk. Uit Brest wordt berigt, dat de paketboot Ouessant met man en muis is vergaan. Billoir (de man die een vrouw in stukken gesneden heeft) is ter dood veroordeeld. Eerst zal hij worden ge degradeerd en de medaille voor den veldtogt in Italië en die voor militaire verdiensten hem worden ontnomen. Bij 't aanhooren van het vonnis zag hij er zeer terneergeslagen uit, maar sprak geen woord. Dat er in «de hoofdstad der beschaving,» Parijs, nog wel iets aan de beschaving ontbreekt, blijkt uit een curieus correspondentie-artikel in een der voornaamste bladen. Eene dame, die met een deerniswaardig toegetakelde japon uit een omnibus is gestapt, schrijft: Mijnheer de Redacteur! Het rooken is in de omnibussen verboden. Goed, wij zijn er dankbaar voor. Maar heb de welwillendheid door plaatsing dezer regels in uw geacht blad, wie het aangaat, te vragen: waarom ook het spuwen niet verboden is, voor de dames nog ruim zoo aanstootelijk en hinderlijk.» Nog eens: o, hoofdstad der beschaving! moet men zoo iets van u lezen!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1