Deze stellen zich echter schadeloos in Australië, Tasmanië en Nieuw-Zeeland, waar 817 meisjes 1000 mannelijke aanbidders om hare hand laten zuchten, en in Saint- Maurice, waar 't getal mannen bijna het dubbele is van 't schoone geslacht. In de Fransche kolonie Réunion kunnen 547 Creoolschen of Mulattinnen kiezen onder 1000 Fran- schen; in Hongkong eindelijk vindt men slechts 365 vrouwen tegen 1000 mannen. Aan trouwlustige jonge dames is 't dus te raden naar Hongkong te reizen. Rapport der IVoord- en Zuidliollandsche Reddingmaatsclinppij over 1876. Aan bovengenoemd rapport ontkenen wij de volgende regelen „De wakkere redders mogten 88 personen verlossen, die in levensgevaar verkeerden, zoodat het totaal geredden sedert de oprigting der Maatschappij 2367 bedraagt. In den loop van het jaar werd eene nieuwe station in gebruik gesteld te IJmuiden aan de n. z. van het kanaal. I)e Kauaal-Maatschappij heeft den benoodigden grond daartoe afgestaan, terwijl de kosten van het boothuis. boot en wagen bestreden werden uit het saldo van de aanzienlijke gift van den heer van "Vloten te Brussel. De aldaar geplaatste boot is dezelfde, die op de tentoonstelling van reddingsmiddelen te Brussel de zilververgulde medaille verwierf. Een plan ter oprigting van een boothuis met toebehooren boven het zuiderhoofd is in onder zoek, en de directie hoopt in staat te zullen zijn, dit in den loop van dit jaar te kunnen uitvoeren. Van dc Kanaal-Maatschappij ontving zij de welkome bereidverklaring van afstand van den be noodigden grond. Door wijlen den heer L. A. Burna, in 1876 te Makkum overleden, werd aan de Maatschappij de aanzienlijke som van f 12,000 vermaakt, onder voorwaarde, daarvoor eene station op te rigten en te onderhouden op de vaste kust van Friesland. Het legaat werd onder de gestelde voorwaarde aanvaard en na vele besprekingen is besloten, de station te vestigen in de buurt van het Moddergat bij Nes. Zoodra het goede jaargetijde daar is, zal deze onderneming met voortvarendheid worden voortgezet en, zooals de directie hoopt, het boothuis nog dit jaar gereed komen. De vuurpijlen hebben in vertrouwbaarheid veel gewonnen, mits zij steeds door de gebruikers met zorg en voorzigtigheid behandeld worden en de gestelde regelen naauwkeurig worden opgevolgd. Dc directie heeft besloten, het aantal pijltoestellen bij iedere station met ééne te vermeerderen, om aan den wensch van eenige plaatselijke coramissiën te voldoen, die bij de strandingen bezwaren hadden tegen het opschieten der gebruikte lijnen in de kisten, omdat hier voor veel tijd vereischt wordt en soms eene kans tot redding mogt verloren gaan. Iu Engeland is in het vorig jaar aan eenige roeijers der redding boot een ongeluk overkomen. Zij waren van scaphanders voorzien geweest, en door het kantelen der boot er uitgeslagen, werden hunne lijken kort daarop zonder deze reddingsmiddelen gevonden, die later met gebroken banden opgevischt zijn. Het bleek, dat de banden verstikt waren en de scaphanders dus niet in vertrouwbaren staat verkeerden. Om een dergelijk ongeval bij ons te voorkomen, heeft de directie in eene circulaire aan alle plaatselijke besturen daarop gewezen, een gezet onderzoek in het voor- en najaar aan bevolen en tevens eene genoegzame hoeveelheid stevig band aan iedere station gezonden ,om gebleken gebreken terstond te herstellen." STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag 21 Maart. Met 19 tegen 10 stemmen is besloten om de regterlijke wetten heden in de afdeelingen te onderzoeken. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 20 Maart. Het negende en laatste ont werp der regterlijke wetten is aangenomen met 39 .tegen 26 stemmen. Zitting van Woensdag 21 Maart. Aangenomen verschillende ontwerpen tot ruiling of verkoop van grond en voorts het ontwerp tot vervauging van koperen door bronzen pasmunt, dat betreffende nadere bepalingen over het Indisch muntwezen, en dat tot wijziging der spoorwegbegrooting. In zijn antwoord op het voorloopig verslag der Kamer over de voorgestelde nadere herziening der wet regelende de militaire pen sioenen verklaart de minister van Oorlog, de gezindheid der Kamer om tot eene pensioensverhooging mede te werken op hoogeu prijs te stellen en hij hoopt dan ook, dat het gemeen overleg voor de officieren, en vooral voor de onderofficieren en mindere militairen, tot eene verbetering van vooruitzigten zal leideu die, naar zijne overtuiging, in 's lands belang niet langer achterwege mag blijven. Wordt het ontwerp tot wet verheven, dan zal in verband met de voorgedragen verhooging van het pensioen met een vijfde deel wegens twaalf jaren dienst in den rang of graad, als maximum, door een kapitein een pensioen van f 1440, door een sergeant een van f 360 kunnen genoten worden. Bij het afdeelings-onderzoek van het wetsontwerp tot bekrach tiging van den onderhandschen verkoop aan Amsterdam van een perceel grond te Buiksloot en van het aan den Staat behoorende deel van het IJ, werd gevraagd, of, in geval van droogmaking der Zuiderzee, het gedeelte van het IJ, dat nu aan Amsterdam zal worden afgestaan, in geen geval later dienstbaar zal moeten gemaakt worden aan verbetering der uitwateringen of aau de belangen der scheepvaart. Ingeval van eenigen twijfel achtte men het beter, dat vooralsnog niet tot den verkoop werd overgegaan. B u ite n I a n d. Fraukrijk. Uit Parijs meldt men: «Een schoone, uitmuntende tijding! De zwaluwen zijn in het Zuiden van Frankrijk verschenen en die1' gevleugelde boden van de lente zijn iets dat sedert tal van jaren niet gezien werd tevens boden van den vrede. Men twijfelt niet meer aan een vredelievende oplossing, ofschoon de toestemming van Turkije nog wordt afgewacht, een zaak, die nog wel eenige bezorgdheid baart. Reeds het vooruitzigt op den vrede doet van alle zijden weder levendigheid in de zaken ontstaan. Zelfs te Lyon, in de aijdefabrieken, is er een beweging, die iets goeds voorspelt.» Toen, zoo verhaalt Jules Claretie, de moordenaar Billoir de bank van de journalisten voorbijging, woei er een blaadje van den lessenaar van den verslaggever van het Petit Journal. Billoir zag dat witte papier op den donkeren grond. Toen ontwaakte in den man, in wien slechts het instinkt van het dier nog is overgebleven, een vonk, waarvan hij zich zeiven niet bewust was. De voor malige onderofficier herleefde in hem; de gewoonte aan orde en de methode van den oud-soldaat openbaarden zich ten volle, en werktuigelijk bukte de moordenaar om het papier op te rapen, dat hij aan den verslaggever overhandigde, zonder er bij te denken, dat deze op ditzelfde papier zijn doodvonnis geschreven had. Volgens den Moniteur Vinicole wordt de wijnoogst in Frankrijk in 1876 op 41,848,000 hectoliter, d. i. op de helft van dien van het vorige jaar geraamd, welke laatste 83,632,000 hectoliter opleverde. Uit een vergelijkenden staat blijkt, dat de schraalste oogst die van 1854 was, toen de opbrengst niet meer dan 10,824,000 hectoliter bedroeg, de rijkste die van 1875. Als een staaltje van de denkwijze der Turken deelt de correspondent van den Temps mede, welk eene sensatie de maaneclips te Konstantinopel heeft gemaakt: «De Turken gelooven nog altijd, dat eene maaneclips ontstaat door een draak, die zich op de maan werpt en haar tracht te verscheuren. Iedereen doet zijn best om de maan, die zulk eene groote rol speelt in het leven der Turken, te hulp te komen. Zoodra het verschijnsel zich begint te vertoonen, loopen allen op de straat; de een lost geweerschoten, de ander, slaat op een braadpan of op bekkens. De muezzins beklimmen de torens der moskeeën en roepen de hulp van Allah en den profeet voor de maan in. De verschrikte straathonden verhoogen dit gedruisch en dat duurt zoolang totdat de eclips voorbij is, waarna men elkander hartelijk gelukwenscht. En niet alleen het mindere volk is zoo onwetend. Van honderd ambtenaren aan de ministeriën gelooven minstens acht—en-tachtig aan 't gevecht tusschen den draak en de maan. Gij zult zeggen, dat ik overdrijf. Ik kan u ver zekeren, dat ik slechts photografeer. Onlangs was ik in gezelschap van een aantal Turken, onder welke zich een hadja bevond, een man, die voor een geleerde doorgaat en les geeft aan de zonen van welgestelde familiën. Het gesprek viel op de sterrekunde en de maan. De hadja nam het woord en met verwonderlijke koelbloedigheid gaf hij eene uiteenzetting van het volksgeloof, dat ook zijn geloof is en volgens hetwelk de maan rust op eene koe met lange horens, die gedragen wordt door een paard, dat weer wordt gedragen door een kameel, enz. Ik beging de fout van te vragen, waarop al die dieren rusttende hadja zag mij scheef aan en zeide, dat God dit wist. Toen had ik de naïviteit hem iets mede te deelen om trent de onderzoekingen der Europesche geleerden, maar de hadja zeide, dat zij er niets van konden weten, omdat zij nooit in de maan geweest waren. Ik vroeg hem, hoe hij dan iets wist van die vreemde dieren, die nu al zoo lang de maan droegen, zonder te eten of te drinken. «Dat staat geschreven,» zeide hij; «onze voorouders hebben het geloofd, en zij wisten wel wat zij deden.» Engeland. Volgens berigt uit de Kaapstad, van 27 Febr., heeft de Volksraad der Transvaalsche republiek de vredesvoorwaarden met Secocoeni goedgekeurd. De heer Burgers had eene redevoering gehouden, waarin de vereeniging met Groot- Brittannië wordt aangeraden. De vredesvoorwaarden komen hierop neer, dat Secocoeni, als onderdaan van den Staat, zich onderwerpt aan de wetten des lands en de besluiten der regering betreffende hem en zijn volk. Hij betaalt als oorlogsschatting 2000 stuks vee. De Loeloe-berg en een strook land aan weers zijden zijn hem en zijn stam als woonplaats afgestaan. Secocoeni-stad wordt bezet door kommandant Ferreira met eene sterke politie-magt. DuitschM In Opper-Silezië is de honger-typhus uitgebroken. Sedert midden Nov. 1876 zijn in drie districten 1555 menschen door de ziekte aangetast, waarvan 151 zijn overleden. De firma-uitgeefster van het Berliner Tageblatt heeft dezer dagen tot inwijding van het nieuwe lokaal in de Jerusalemstraat No. 84 te Berlijn, en ter gelegenheid dat het aantal abonnementen het cijfer van 50,000 had bereikt (het blad is derhalve het meest verspreide en gelezene van Duitschland) een feest gegeven, waaraan 150 genoodigden deelnamen. De gasten waren grootendeels uit den kring der voor naamste schrijvers en kunstenaars te Berlijn gekozen, en anderdeels uit de leden van den Rijksdag en het stedelijk bestuur. Onder deze afgevaardigden bevonden zich dr. Löwe Calbe, Schneegaus, Schmidt-Stettin, v. Dücker, Knörcke; het gemeentebestuur werd vertegenwoordigd door den eer sten burgemeester Hobrecht, den president dr. Straszman en vier leden van den raad. Onder de auteurs merkte men Auerbach, Rodenberg, Lindau, Spielhagen enz. op. De redacteurs en teekenaars der humoristische bladen waren allen tegenwoordig. De Tunnel, alwaar het feest gegeven werd, was te dien einde zeer aardig gedecoreerd, met luimige zinspreuken en vrolijke schilderstukken, welke deels op de drukpers in het algemeen, deels op het Berliner Tageblatt in het bijzonder, betrekking hadden. Bij het genot van den welvoorzienen disch ontbrak het overigens niet aan vrolijk en gezellig onderhoud en geestige feest dronken. Die toasten mede te deelen, zou te uitvoerig zijn, maar er kan van gezegd worden, dat er zeer goed en niet weinig gesproken werd. Het maal was geleverd door een eersten man in zijn vak, Huster, waarmede genoeg gezegd is om aan te duiden, dat het voortreffelijk was. Officiële toasten werden gelukkig weinig uitgebragt; maar ook dat weinige was goed. Dr. Maron stelde de gezondheid des Keizers in; dr. Berendt toastte in verzen op de pers; een lid der regtbank te Frankfort a/M. dronk op den burgemeester Hobrecht, die met een toast op de gastheeren antwoordde; dr. Oscar Blumenthal wijdde een uiterst geestige toespraak aan de 50,000 abonnenten, de eigenlijke feestgevers, en Rudolf Mosse sloot de reeks der sprekers, met eenige welsprekende woorden aan de gasten. Wie het laatst van het vrolijke en uitmuntend geslaagde feest opstond, kwam niemand te weten, zoo lang en ge zellig en eenstemmig bleven de genoodigden bijeen. Spanje. Het was een gelukkige gedachte, zoo schrijft men dd. 8 dezer uit Madrid, den jongen Koning door een reis in Valencia en Katalonië juist met die bevolkingen van zijn Rijk te laten kennis maken, die gezegd worden het heftigst tegen de nieuwe orde van zaken ingenomen te zijn. Zijn innemend voorkomen is bijzonder geschikt de harten des volks te winnen. Juist in die plaatsen, die het tooneel van» den bittersten strijd en van de dolste buitensporigheden zijn geweest, te Carthagena, Valencia, Barcelona is de Koning met geestdrift ontvangen. Overal vestigt zich het vertrouwen, dat het groote werk der pacificatie van Spanje, 't welk met de demping van den opstand der Carlisten is begonnen, in goede handen is. Men ziet, dat de opheffing der fneros in de Baskische landen zonder te groote moeijelijk- heden doorgezet wordt, waardoor de eenheid des Rijks in modernen zin wordt gewaarborgd. Zonder de parlementaire en constitutionele vrijheden te schenden, is de regering er in geslaagd door bekorting der zitting de gevaarlijke be- belangstelling in onvruchtbare en opwindende partijtwisten te matigen en de aandacht des volks te vestigen op hetgeen het land bovenal noodig heeft: arbeid en verbetering van den economischen toestand. De Koning heeft een goed voorbeeld gegeven. Onder de leiding van zijn opvoeder en raadsman in de verbanning, Murphy, heeft hij zijn studiën voortgezet en hij ondersteunt alles, wat de morele en materiële ontwikkeling van zijn volk bevordert. De openbare werkzaamheid van Canoves, ter bevestiging van den troon, werd door Murphy ondersteund en aangevuld. Turkije. Er is thans een overzigt openbaar gemaakt van de reeds vroeger vermelde hervormingen, welke de Porte denkt in te voeren. Ze zijn verdeeld in twee klassen, die welke onmiddellijk en die welke eerst na de goedkeuring van het parlement zullen worden ingevoerd. Tot de eerste klasse behooren: 1) organisatie eener gendarmerie, naar het plan van den Engelschen kolonel Baker; 2) indeeling van het land in kantons; 3) uitbreiding van de instelling der gemengde gendarmerie over het gansche Rijk; 4) toe lating van niet-Mahomedanen tot de militaire scholen; 5) verbod van Tscherkessen-kolonisatie; 6) verbod van het dragen van wapenen; 7) amnestie voor de deelnemers aan de jongste opstanden; 8) vormiug van commissies tot het instellen van een onderzoek in de Donaustreken 9) vrijheid van eeredienst;10)kwijtschelding der achterstallige belastingen; 11) bekrachtiging van het regt van eigendom voor de christenen in Bosnië en de Herzegowina. Tot de tweede klasse, de hervormingen die eerst door het parlement zullen moeten goedgekeurd worden, behooren I) organisatie der beide kamers; 2) kieswet; 3J wet op de drukpers4) gemeentewet5) organisatie van het stedelijk bestuur; 6) regterlijke organisatie; 7) burgerlijk wetboek; 8) wetboek van strafvordering; 9) burgerlijke stand; 10) administratie van de inkomsten en uitgaven des Rijks; II) rekenkamer. Amerika. Als een karakteristieken trek van den onlangs verkozen nieuwen President Hayes wordt door een dagblad het volgende verhaald: Hij was praktiserend advocaat, doch diende tijdens den burgeroorlog tusschen Noord en Zuid als soldaat en onderscheidde zich zoozeer, dat hij spoedig in rang opklom en overste werd. Toen in Sept. 1864 zijne medeburgers in Cincinnati hem voorstelden, om zijne plaats in het leger met een zetel in het Congres te ver wisselen, antwoordde hij: «Ik heb uw eervol aanbod ont vangen en betuig u mijn dank daarvoor; maar een man, die in deze benarde tijden het leger verlaat, om rustig in het Congres zitting te nemen, verdient dat hij gescalpeerd wordt.» Eerst na het einde van den oorlog liet hij zich bewegen de hem toegedachte plaats in te nemen. Naar men uit New-York seint, is jl. Zondag de ketel van eene stoomzagerij te Worthington, in Indiana, gesprongen, tengevolge waarvan twaalf personen omgekomen en zeven andere gekwetst zijn. Stoomvaart-Berig'ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. cokïad. 13 Jan. van hier vertrokken. 25 Febr. teBatavia aangekomen. Celebes. 3 Febr. van hier vertrokken. j 2 Maart Aden aang. en vertr. Prins Hendrik. 24 Febr. van hier vertrokken. 15 Maart te Suez aang. en vertr. Koning der Nederlanden. 17 Maart van hier vertrokken. 20 Maart van Londen vertrokk.* Madüra. 17 Maart van hier vertrokken. 21 Maart van Southamptou vertr. Java. 17 Febr. van Amsterdam vertrokk. 20 Maart Aden aangek, en vertr. Holland. 30 Jan. van Batavia vertrokken, j 21 Maart van Marseille vertrokk. Prins van Oranje. 11 Febr. van Batavia vertrokken. 17 Maart Napels aang. en vertr. V oobifaaets. 7 Maart van Batavia vertrokken. Prinses Amalia. 25 Febr. alhier aang., vertr.7 April. 21 Maart van Gravesend vertrokken en passeerde dienzelfden ochtend Dover. •293ste STAATS LOTERIJ. VIERDE KLA.SSE. Tweede lijst: No. 16673 f 25,000; No. 18010 f 5000; No. 3475 f 2000; No. 14208 en 18643 ieder f 1000; No. 11015 f 400; No. 6754 en 11698 ieder f 200; No. 916, 7619, 17040, 17924 en 17953 ieder f 100. Derde lijst: No. 3150 f 1500, No. 18268 f 1000; No. 8031 en 9241 ieder f 400; No. 5678 en 6476 ieder f200; No. 6505, 8102, 8247, 11465 en 14008 ieder f 100.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2