Buitenland. r- In den Franscli-Duitschen oorlog zijn fabrikanten rijk geworden door het leveren van schoenen met bord papieren in plaats van met lederen zolen. Dat in oorlogs tijden niet elke leverantie behoorlijk kan worden onderzocht, spreekt van, zelf, maai in vredestijd kan voor een klein leger als het Nederlandsche toch zoodanig onderzoek ge makkelijk plaats bobben. Nogtans schrijft men uit Gro ningen, dat de soldaten, met het bewaken der grenzen belast, wegens het slechte schoeisel verlof hebben bekomen om, als de Amsterdamsche schutter, op klompen te loopen. Wanneer zulke dingen in Nederland in vredestijd geschie den, wat kan er dan in oorlogstijden niet plaats hebben? Het denkbeeld om door de soldaten, die zulks verlangen, hun eigen schoeisel te doen dragen, vindt geen bijval: ook met dat deel der uniform belast zich het legerbestuur; maar dan is dit ook gehouden goede schoenen te geven, waarmede de soldaten dienst kunnen doen. (Arnh. Crt.) Punch is wel wat vroeg met de oplossing van het Oostersch conflict al klaar. Over een rol perkament, die het veelbesproken protocol voorstelt en door de groote mogendheden, die in het drabbig water van de Oostersche kwestie staan, op de schouders gedragen wordt, schrijdt de Russische beer, met helm, musket en zijdgeweer, naar zijn vaderland terug. Onder de plaat staat: pons asinorum. In de Clio staat een uitvoerig stuk over het onderwijs in de Grieksche taal, waarin bitter geklaagd wordt, dat op de scholen in Griekenland niet de tegenwoordig levende, maar de oude Grieksche taal van voor meer dan 1000 jaren onderwezen wordt, hetgeen in de hoofden der kinderen groote verwarring teweegbrengt, en ze ongeschikt maakt om zich van de tegenwoordig levende taal behoorlijk te bedienen. Bijzonderheden omtkent de familie Garibaldi. Garibaldi's twee oudste zonen, Menotti en Ricciotti, dragen zijnen naam en worden, officieel, als zijne wettige afstammelingen erkend. De oudste is als lid van het Huis der Afgevaardigden ingeschreven als Menotti Garibaldi. Niettemin behoorden hij en zijn broeder volgens de wet den naam te dragen van den man, met wien hunne moeder wettig gehuwd was, ten tijde, dat zij, buiten den echt met Garibaldi levende, deze twee kinderen ter wereld bragt. Op dit oogcublik is Garibaldi, de vader, volgens het regeringsblad gehuwd met Francesca Capocci, eene vrouw uit het volk, met welke hij in kennis kwam ten tijde, dat zij zich als zoogster aan huis bevond van zijnen schoonzoon Canzio, gehuwd met eene zuster van Menotti en Ricciotti. De min van het kleinkind werd voor den vorm de vrouw van den grootvader en schonk hem twee kinderen. Zijn wettige vrouw kon zij niet worden, omdat Gari baldi indertijd gehuwd is met de jeugdige markiezin Raimondi, die echter nooit zijne vrouw was, omdat zij in den avond zei ven van haren trouwdag zich liet. ontvoeren door een Fransch officier, die haar kort daarna verliet en van wien zij een kind heeft;. Deze mevrouw Garibaldi woont thans met haren zoon te Lonato en vertoont zich enkele malen te Milaan. Tot hare verontschuldiging wordt aangevoerd, dat zij Garibaldi's hand alleen aanvaard had, daartoe gedwongen door haren vader, terwijl Garibaldi zijnerzijds door Mazziui gewaarschuwd was, dat het hart van het meisje, met hetwelk hij in het huwelijk ging treden, aan een ander toe behoorde. De generaal heeft dus twee vrouwen: eene wettige en eene officiëele; twee onechte zonen, die volgens de wet een anderen vader toebehooren; een wettigen zoon, maar die het kind is van den Franschen officier, met wien mevrouw Garibaldi-Raimondi doorging, en nogmaals twee onechte kinderen, Clelia en Manlio, die piet gelegitimeerd kunnen worden. Menotti Garibaldi bevindt zich te Rome, is lid van het Parle ment en drijft zaken met zijnen schoonbroeder Bideschiui. Laat stelijk deed hij moeite, aannemer te worden van een gedeelte der Tiber-werken. Vroeger was hij betrokken in het aanleggen der Calabrisch-Siciliaansche spoorwegen en trok daaruit groote voor deden. Zijne spoorwegwerken echter tunnels, bruggen en ingravingeu voldeden niet aan de gestelde eischen en moesten op kosten van het gouvernement overgemaakt worden. Men schildert Menotti Garibaldi af als een man zonder opvoeding, wiens ongunstig uitwendig voorkomen en slechte manieren een sterk contrast vormen met die zijner bevallige vrouw. Zijn broeder Ricciotti bevindt zich thans te Melbourne, waar hij door het geven van Italiaansche lessen in zijn onderhoud voor ziet. Eene Engelsche dame van zekere jaren vermaakte hem indertijd bij testamentaire beschikking een klein vermogen. Later huwde hij eene andere Engelsche dame, die geacht werd een groot fortuin te bezitten, doch wier vader, een man van aanzien, haar onterfde. Deze jongere vrouw is dezelfde, met welke Ricciotti thans in Australië leeft. Regtszaken. De Amsterdamsche regtbank heeft een persoon, die een bekenden adellijken naam aangenomen en zich daarvan bediend had om geld en crediet te krijgen, tot vier jaren gevangenisstraf en eenige geldboeten veroordeeld. Zijn verdediger verlangde een geneesknndig onderzoek, om te doen blijken, of de man ook leed aan „grootheidsmauie." De regter heeft dit niet noodig geoordeeld. Onwillekeurig herinnerde dit verzoek van den verdediger aan den toestand van Erewhon, waar misdadigers als zieken en zieken als misdadigers behaudeld werden. Een opligter, die van een adellijken naam gebruik maakt, is slechts een beklagenswaardige maniac; hij lijdt aan groolheidsnianie; een dief lijdt aan begeerte manie; een brandstichter aan vuurmanie; een bigamist aan huwe lijksmanie; een bunkroelier aan krenking van bet eigendomsbegrip. Kortom, alle misdrijven zijn slechts uitvloeisels van ongezonde hersenen, en krankzinnigheid kan geen regter straffen. i.Arnh.Crt.) Het geregtshof te 's Hage heeft jl. Donderdag tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld den boerenknecht J. v. d. S., uit Noord- wijkerhout, die den 5 Jan. te Sassenheim, bij zijn vroegere meester B., een gouden horologie, ketting en medallon gestolen had. Dr. P. S. is door de regtbank te Zierikzee veroordeeld tot een boete van f 15, wegens mishandeling van zijn hondje. Het geregtshof te Arnhem heeft jl. Donderdag Willemsen, den gewezen huisknecht van den heer Hallo, veroordeeld tot 9 maanden cellulaire gevangenisstraf. De regtbank te Deventer heeft het meisje van 13 jaren, dut, toen zij bij een landbouwer te Nijverdal melk haalde, een gulden, die in een papiertje was gewikkeld, van den schoorsteen had weg genomen, terwijl de vrouw haar melk in de kan deed, ter zake van eenvoudigen diefstal tot 3 dagen celstraf, en een knaap van 13 jaren uit de gemeente Goor, die een meisje met een mes een snede over haar ligchaam had toegebragt, ter zuke van moedwillige mishandeling eveneens tot die straf veroordeeld. Een persoon uit de gemeente Wijhe, die van de geboorte van zijn kind bij den pluatselijken ambtenaar van den burgerlijken stand aldaar niet met twee getuigen binnen driemaal 24 uren aangifte had gedaan, werd veroordeeld tot eene geldboete van f 8. De man zeide ter teregtzitting, dat zijue vrouw zóó ongesteld was, dut hij niet terstond van huis kon gaan en dat hij, daar hij op een uur afstand van het dorp woont, de aangifte wilde doen „nis hij eens in het dorp kwam." Berigten uit Atsjin. De gouverneur-generaal van Nederl. Indië, die zich met 's Konings magtiging naar Atsjin begeven heeft, om er persoonlijk den staat van zaken op te nemen, is aldaar den 14 dezer aangekomen en heeft den 19 dezer aau het departement van Koloniën berigt, dat hij den toestand, ook wat de gezondheid betreft, bevredigend gevonden heeft. De Radja's van Rigas, Tenom, Telok Kroet en Sabi (westkust van Atsjin) hebben zich onderworpen en zijn den 18 dezer te Kotta-Radja beëedigd. Onlangs is uit onze posten in Groot-Atsjin een togt over land naar Pedir gemaakt. Men ondervond gecnerlei tegenstand. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. C. A. Woldriugh, behoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam ec gedetacheerd aan boord der kanonneerboot No. 13, wordt overgeplaatst iu de rol van het wachtschip alhier. Voorts wordt de luit. ter zee 1ste kl. A. van Hengel, dienende als lste off. aan boord vau het ramschip Schor pioen, met den 5 April a. s. op non-activiteit gesteld en met den 6den vervangen door den luit. ter zee lste kl. 11. Schoiborgh. De dirig. off. van gez. bij de marine J. I). Sachse, geplaatst iu de maritime directie te Amsterdam, wordt met den 30 April a. s. eervol ontheven van de thans door hem waargenomen wordende betrekkingen en op non-activiteit gesteld, terwijl met den 1 Mei de waarneming der betrekking van eerstuanw. off. van gez. iu die directie wordt opgedragen aau den off. vau gez. lste kl. J. La mie. Vooit3 wordt met dien datum de off. van gez. lste kl. C. J. van Stockum geplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam. Dc scheepsklerk J. S. C. F. Blankenstein, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 31 dezer op non-activiteit gesteld. STATE.\-GE.\ERAAL. Eerste Hamer. Zitting van Vrijdag 23 Maart. Vele adressen zijn ingekomen tegen de regterlijke wetten. Maandag ten 1 ure zijn eenige ont werpen van minder aanbelang aan de orde gesteld. Tweede Hamer. Zitting van Donderdag 22 Maart. Aangenomen zijn met 43 tegen 14 stemmen de ontwerpen tot wijziging der onteigeuings- en inkwartieringswetten en omtrent verstrekking van rijkspaarden aan officieren. De ontwerpen betreffende hypotheek en kadaster zijn tot na het Paasch-recès uitgesteld. De Kamer is tot nadere bijeen roeping gescheiden. frankrijk. Gedurende de laatste dagen zijn te Parijs meer dan ge woonlijk afschuwelijke misdaden bedreven. In den Faubourg Saint-Antoine is een moord gepleegd, die bijna de geheele wijk in opschudding heeft gebragt. Een handelaar, Lachaud genaamd, vond bij zijne thuiskomst zijne moeder in hare slaapkamer opgehangen. Aan zelfmoord kan hier niet ge dacht worden, daar het geneeskundig onderzoek aan 't licht heeft gebragt, dat de ongelukkige eerst geworgd is geworden en daarna opgehangen. Ook waren de zakken van het slagtoffer naar buiten gekeerd en geleegd en een Parijsch lot uit de lade van de commode, benevens andere waarde gestolen. Jl. Dingsdag is uit de Seine het lijk opgehaald vaneen 18- a 20jarig meisje, die aan het hoofd en den hals niet minder dan zeven dolksteken had. De hals was op twee plaatsen doorboord. Mag men de Fran^aise gelooven, dan heeft dezer dagen eene dame te Marseille aan deze stad eene som van 85,000 frs. vermaakt voor een toevlugtshuis ten behoeve van verlaten honden. Volgens de Francais kan men thans in de groote serre van den Acclimatatie-tuin te Parijs eene camelia zien met niet minder dan 17,000 bloemen en knoppen. Keizerin Engénie moet verlof gevraagd hebben om hare reis naar Spanje over Frankrijk te doen. Duilschlacd. Jl. Donderdag was Keizer Wilhelm 80 jaren oud. De feestelijke viering van dien verjaardag werd bijgewoond, behalve door de Prinsen en Prinsessen van den bloede, door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden (zwager des Keizers) en door de vertegenwoordigers van de mogend heden. Onder de buitengewone gezanten, voor die gele genheid benoemd, bevond zich een van den President der Fransche republiek. Maarschalk de Mac Mahon heeft zijn eersten adjudant, markies d'Abzac, naar Berlijn gezonden, en dit blijk van hoffelijkheid zal waarschijnlijk wel een einde maken aan de geruchten betreffende eene minder goede verstandhouding tusschen Duitschland en Frankrijk. Welk een geestdrift tot aan de uiterste grenzen van zijn gebied het geboortefeest van den Vorst wekte, blijkt ons o. a. uit de Emder Ztg. Het nummer van dit blad van eergisteren, op beter papier dan gewoonlijk gedrukt, prijkt met een fraaijen rand en bevat een hoofdartikel, waaraan wij het volgende, met opzet in de oorspronkelijke taal ontleenen: «Klar und bewust, sicher und fest, wahrhaft und treu, dankbar und milde, so steht heute der Kaiser, mit vollen achtzig Jahren körperlich und geistig ungebeugt, ebenso fest im Mitten der Herzen seines Volkes als er gleich einer helleuchtenden Saule über die politischen Kampfe emporragtenz. Heil unseren achtzigjahrigen König Heil Kaiser Wilhelm, Heil!» Volgens eene correspondentie uit Caïro aan de Köln. Ztg. van 8 dezer was er geen einde aan de kostbare soirees, bals, diners en landelijke feesten aan het hof van den Khédiveal de buitensporige uitgaven die deze feesten ver slinden maken een allerpijnlijksten indruk tegenover de moeijelijkheden waaronder alle klassen der bevolking ge drukt gaan. De jury, die onlangs ter tentoonstelling te Hamburg de ingezonden kunstboter beoordeelen moest, schrijft daar over: «De in deze groep aan ons oordeel onderworpen producten leveren het bewijs, dat deze industrie voor het gebruik om te koken en te bakken, in vergelijking met slecht bereide boter, een groot regt van bestaan heeft, als zij onder haar werkelijken naam en tot passende prijzen in de aan ons getoonde kwaliteit optreedt.» Burgerlijke Stund. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. Ie Roy, werkman en R. A. Schooneveld. GETROUWD en BEVALLEN: Geene. OVERLEDENL. van Westenbrugge, 53 jaren. 293ste STAATS LOTERIJ. VIERDE K1LASHE. Vierde lijst: No. 5083 f 1000; No. 13161 f 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). j Wmdrigtiug Barometer Thermometer Toestand eu mm. C. 0 van Kracht. Stand.Afw. Stand. Afw. de zee. 23 12j zzo. 0 3k. 756.58 - 3.8 5.2 - 0.3 0.75 Vlak. 24 8 07.0. 7 H 745 84 - 14.6 3.2 - 0.4 0.83 weingolv 24 12 ozo. 16;/ 1 743.55 - 16 9 36 - 1.9 0.83 Golvend Weersgesteldheid: 23 Maart 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 24 Maart 8 u. Digtbewolkt, beneveld, winderig. 24 Maart 12 u. Diglbenev., winderig, regeubuijig. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemmir.v. 21 Jan. 24 Maart. Albla9serwaard.J.Zwart. Samarang. 9 Febr. Prof.v.d.BoonMesch.F.J.Schneider. Batavia. 14 Febr. Urania. II. de Boer. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Ebor. st. T. Brockett. Cardiff. Stcenk. de Vries Sc Co. Ariadne. O. Corneliusen. Laurwig. Hout. Amons Co. Libra. H. Jorgensen. Frederikstad. H Haven van IJmuiden. Vertrokken: 22 Maart. Ttrnst., Liverpool; Ondine, st., BordeauxJuno, st., Middelt. Zee; Festa, st., Hamburg; Firebrick, st., Newcastle. 23 Maart. Astrea, st., Kopenhagen. Binnengekomen 22 Maart. Christiania, st., Christiania; Cosmopolitan, st., Londen. Eddystone, st., Huil; Jolarr, Lillingston, Rotterdam. 23 Maart. James Rankine, st., GlasgowHecla, st., Dantzig. Correspondentie. Het ingezonden artikel van den heer L. zal in 't volgend nummer een plaats vinden. LATKBE BHBI6THW. Gisteren morgen zeilde uit deze haven het schip Vesta. Ter hoogte van Kaaphoofd had een matroos het ongeluk over boord te vallen en zou, bij de vaart die het schip had, zeker verdronken zijn, zoo niet toevallig Al bert Vos en Piet de Wijn zich in een vlet op die hoogte hadden bevonden en den matroos opgevischt en weder aan boord hadden gebragt. Piet de Wijn mogt dus nu reeds voor de derde maal het geluk hebben een drenkeling te redden. Als een bewijs, dat de laagst gelegen landen droog gehouden kunnen worden, kan dienen, dat men den water stand met behulp van de watermolens en eene stoommachine te Medemblik, in de Vier Noorderkoggen (een polder district circa 13,000 HA. groot), gedurende dezen winter, in weerwil er veel regen en sneeuw is gevallen, volkomen meester is geweest. In geen jaren stond de winterrogge in Drenthe beter dan nu. Zij heeft zich buitengewoon ontwikkeld, zoodat de plant zeer welig en sterk is. De bladziekte, welke op Ceylon zooveel schade aan de koffijboomen heeft toegebragt, heerscht thans ter Sumatra's westkust. Men vreest, dat die ziekte ook naar Java zal overslaan. De gouvernements koffij-cultuur zou daarvan schromelijke gevolgen kunnen ondervinden. Te St. Margaretha, een gehucht in de nabijheid van Comen, ontstond, tijdens de afwezigheid der ouders, brand in een huis waarin twee kleine kinderen sliepen. De moeder zag het huis in vlammen staan en vlood naar binnen om hare kinderen te redden, doch te vergeefs, ook zij werd het slagtoffer van hare kinderliefde. Zij was even bij een harer buren ingeloopen, en had zich daar een poosje, nog geen half uur, met kaartspelen bezig gehouden. Toen zij naar hare kinderen wilde gaan omzien ontdekte zij het ongeluk, dat ook haar in hare overijling het leven koste. De Courrier des Etats-Unis meldt woordelijk: «De heer Penniretz, die van eene expeditie naar Vuurland teruggekomen is, zegt van de inboorlingen, dat zij zacht, minzaam en gedienstig zijn; hun eenige gebrek is, dat ze menscheneters zijn.» Volmaakt is trouwens niemand!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2