HELOERSCHE KV VIEIIWEDIEPER COURANT. 1877. N°. 37. Woensdag 28 Maart. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. o» „W ij huldigen li e t goed e." Verschijnt Dingsdtg, Donderdag i Abonnementsprijs per kwartaal Zatnrdag namiddag, franco per post 1.80. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER cn NIEÜWEDIEP, 27 Maart. Jl. Zaturdag morgen strandde in den Razenden Bol, bij dikte van regen, de Nederl. schooner «Onco,» met eene lading haver van Delfzijl naar Glocester bestemd. Naauwe- lijks had men hier van de kust het gevaar opgemerkt waarin schip en bemanning op die noodlottige plaats ver keerden, of in een oogenblik waren er drie vletten van de steenglooijing in zee gelaten en met moedige vletterlieden bemand. Pijlsnel vlogen die ranke vaartuigjes, door een fiksche zuidoosten bries aangejaagd, naar de Haaks. Met de hun eigene zeemanschap werkten zij zich door de branding heen naar het schip en hadden weldra liet geluk hetzelve te naderen. Met het noodige beleid werd nu de equipage, uit zes man bestaande, in de drie vletten opge nomen en naauwelijks was de laatste schipbreukeling gered, of de wind schoot uit naar het westen en begon de branding zich met alle kracht te verheffen. In allerijl nam men nu met de geredden de terugreis aan en onze menschlievende vletterlieden, waaronder wij er zoovelen tellen die reeds zoo menig schipbreukeling gered hebben, mogten op nieuw het geluk smaken zes hunner natuur- genooten aan den dood te hebben ontrukt. Hunne namen maken de meest billijke aanspraak op eene eervolle vermelding. De eerste vlet was bemand met F. Kenning, als schipper, verder met D. Rijkers, B. Hagenaar, F. Blokker en A. Pronk. De tweede vlet met P. Rensmaag, als schipper, verder H. Rensmaag, P. Rensmaag Jr. en C. Koster. De derde (trekker)vlet met P. Geerling, als schipper, en verder H. Kenning, J. van Wijk, K. Reusmaag, A. van den Berg, W. Bakker, A. Kuiper, C. Bontes en G. Huurman, als opvarenden. Het schip is vol water; eenige zeilen en tuig zijn gered. De mailboot Prins van Oranje passeerde 24 Maart Sagres en de mailboot Koning der Nederlanden 25 Maart Kaap St. Vincent. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het op- hoogen van den grond ten dienste der bestrating van den openbaren weg in het voormalige weiland «Breewater» alhier. Ook is men begonnen met den bovenbouw dei- nieuwe brug over het Heldersch kanaal nabij het Postkantoor. De 2de luit. der infanterie Balbian van Doorn, alhier in garnizoen, is jl. Zondag plotseling door eene ernstige ongesteldheid overvallen en den volgenden morgen overleden. Onze vroegere plaatsgenoot, de sergeant der artillerie bij het Oost-Indisch leger T. Hellegers, is, wegens zijn kloekmoedig gedrag bij de krijgsverrigtingen te Atsjin, door Z. M. benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde. Op Woensdag den 18 April a. s. zal door den heer konunandant in het 4de genie-kommandement alhier worden aanbesteed: 1. liet éénjarig onderhoud der werken te Helder en op Texel; en 2. het éénjarig onderhoud der kazerne-gebouwen te Helder. De zesde en laatste volksbijeenkomst in dit saizoen had gisteren avond in het lokaal Tivoli alhier plaats. Ook nu was het publiek zeer talrijk opgekomen. Sprekers warende heer J. F. Groen, die, na eene toepasselijke inleiding, de schoone novelle voordroeg van Cremer Tijs de smid; en de heer H. C. Kroon, die achtereenvolgens, blijkbaar zeer tot genoegen der aanwezigen, voordroeg de dichtstukken: 1. Drie Sterren, van Louwerse, en 2. De Schildwacht, van Vögl. Ten slotte werd door het Israëlitisch Jongelings-Collegie «Eendragt baart genoegen» zeer verdienstelijk opgevoerd het blijspel in 3 bedrijven: De verzegelde burgemeester naar 't Hoogduitsch van W. Farber. Met flinke muziekuitvoeringen werden de werkzaamheden geopend en afgewisseld. Aan 't einde der bijeenkomsten voor dezen winter, kunnen we niet anders dan erkennen, dat deze zamen- komsten blijkbaar zeer in den smaak vallen van 't publiek, dat deze gelegenheden, om op nuttige en aangename wijze eenige der winteravonden door te brengen, hoogelijk waardeert. De Commissie kan daarom gerust op den ingeslagen weg voortgaan; wij hopen dat haar daarbij de noodige medewerking en ondersteuning nimmer ontbreke. Den heer C. Berghuijs is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als correspondent van de Nederl. bank alhier. In een vorig nummer deelden wij reeds mede, dat de heer P. Groen in zijne plaats als zoodanig is benoemd. Ongeveer medio April zal door liet tooneelgezelsehap onder directie van den lieer Victor Driessens, en met medewerking van mejufvrouw Beersmans, alhier eene opvoering plaats hebben van het nieuwe drama: De geldduiveldoor den heer E. van Bergen bewerkt naar den onder dien naam hekenden roman van H. Conscience. Den kapt. W. C. F. van der Plas, van het garnizoen te Leiden, directeur der op te rigten pupillenschool, is opgedragen, om de te Aalst gevestigde Ecole des enfants de troupe te bezoeken. Genoemde kapt. is daartoe reeds naar België vertrokken. Op hot drietal te Kwadijk komen voor: ds. W. A. Kuipéri, te Wieringerwaard en ds. W. van Dam, to Ilpen- dam; op het zestal te Krommenie: ds. F. W. N. Hugenholtz, te Santpoort en ds. A. M. Venker, te Koedijk. Beroepen hij de Chr. Ger. gemeente te Colijnsplaat, de heer H. K. Mol, pred. te Dirkshom. Bedankt voor het beroep naar Kolhorn, door ds. A. G. Reede, te Nieuw-Vennep; naar Hoorn op Terschelling door ds. Stramrood, te Brandwijk. Uit Noordscharwoude meldt men, dd. 23 dezer: «Gisteren avond trad alhier vooreen zeer talrijk publiek, afkomstig uit de vier dorpen van den Langedijk, de heer de Vries van Oudorp als spreker op in het belang der Vereeniging «Volksonderwijs.» Na eene korte uiteenzetting van het doel, hetwelk deze Vereeniging zich in het algemeen voorstelt, bepaalde hij de aandacht zijner hoorders meer in 't hijzonder bij het voorbereidendofdusgenaamd bewaarschool- onderwijs en bepleitte op krachtige en welsprekende wijze de noodzakelijkheid eener behoorlijke regeling dezer zaak en van hare algemeene invoering. De talentvolle spreker werd met veel ingenomenheid aangehoord. Het gevolg zijner rede was, dat een vrij aanzienlijk getal der aan wezigen als lid tot de Vereeniging toetraden, zoodat er eene afdeel ing Zuidscharwoude, Noordscharwonde en Broek kan opgerigt worden, üp de vierde plaats van den Langedijk, Oudcarspel, bestaat reeds eeneafdeeling van «Volksonderwijs,» die 55 leden telt.» Jl. Maandag werd te Utrecht een zeer bijzonder ver heven diner gegeven. Eenige studenten boden een maaltijd aan enkele Luiksche studenten aanop den domtoren, waar een onzer eerste cuisiniers een ferme menu had bijeen- gebragt. De klanken van een fanfare-orchest, dat van die hoogte de toonen verre over de straat verbreidde, bragten op onderscheiden punten een aantal menschen op de been. De laatste brief van den heer van Gorkom in de Transvaal maakt, zooals de Arnh. Crt. teregt zegt, een weemoedigen indruk. Ziehier wat hij o. a. schrijft over de houding der boeren: «Die groote massa heeft eerst niet willen vechten, daarna niet willen betalen, terwijl vreemdelingen voor haar vochten. Intusschen hield zij de oogen gesloten voor het gevaar, dat dreigde van de zijde der zwarte vijanden, en voor het niet minder groote gevaar, waarmee haar onafhankelijk volks bestaan bedreigd werd van Britsche en Britschgezinde zijde. Nu sedert eenige dagen ziet men hier en daar teekenen van ontwaakt of ontwakend nationaal zelfbewust zijn. Ik vrees, dat het te laat is. Ik vrees, dat sir The- ophilus gekomen is ter overneming of ter executie van den insolventen boedel. Deze laatste zinsnede wilde me haast de pen niet uit; maar ik acht het pügt te schrijven wat ik geloof. Bijna schreef ik «wat ik weet.» Ongelukkig volk, dat u, bewust of onbewust, schuldig maakt aan nationalen zelfmoord!.... Ach! ik zou mijn leven willen geven om u te redden. En Burgers, dien velen uwer miskennen, ja verguizen, zou niet éénmaal, maar duizendmaal zijn leven ten offer willen brengen aan uw nationale vrijheid en onafhankelijkheid. Maar nog eens: ik vrees, dat gij niet meer te redden zijt.» De moedige, edele Burgers, toegerust met zeldzame gaven, die hij geheel aan het heil zijns lands wijdde, heeft moeten zwichten voor domheid, onwil en kuiperij, meer nog dan voor den naijver van Engeland. De Transvaal zelf heeft den man, die het een toekomst geven wilde en geven zou, ten val gebragt. Vondels regels vinden op nieuw bevestiging: „Die zorgt, en waakt, en slaaft, en ploegt, en zwoegt, en zweet, Ten oirbaar van het lant een lastig ampt bekleet, En waant de menschen aan zyn vrooinheit te verbinden, Zal zig te jammerlyk in 't endt bedrogen vinden Van 't wispeltuurig volk, dat, veel te los van hooft, Genoten dienst vergeet, en 't ergste liefst gelooft. Wat dorperheit is dit, onedele gemeente Wat bitse nyt verteert het merg in uw gebeente! Wat dolheit voert u aan, dat gy uw hceren hoont, En met zoo valsch een munte uw trouwste vaders loont! O reukelooze schaar Hier houdt de toepasselijkheid op de Transvaalsche boeren op. Reeds in de oudheid oefenden fraaije schelpen een groote aantrekkingskracht op de menschen uit en werden zij gebruikt tot versiering van het ligchaam of van huizen, kamers en tuinen. In Midden-Azië waren zij zelfs voor werpen van godsdienstige vereering. Ook thans nog worden zij door velen gezocht en tot allerlei doeleinden aangewend. Fraaije schelpen zijn dan ook altijd kostbaar geweest; tot de duurste behooren: de oCarinaria vitrea» uit de Indische zee, die per stuk met f 350 tot f 600 wordt betaald; de «Cypraea aurora» die door de Nieuw-Zeelandsche opper hoofden als teeken hunner waardigheid om den hals wordt gedragen en ongeveer f 350 per stuk kost; de «Scalaria pretiosa» die met f 900 tot f 1200 wordt betaald, en eindelijk de zeer zeldzame «Spondylus regulus", waarvan de twee schoonste bekende exemplaren zich te Parijs bevinden en waarvoor men tot f 3500 besteedt. Te Brussel is men bezig met muilezels af te rigten, welke eerlang bij wijze van proefneming in plaats van paarden op sommige tramwegen zullen worden gebruikt. Financiële berigten. Dezer dagen zijn tabellen openbaar gemaakt, waaruit blijkt, hoeveel spoorwegmaat schappijen in 1876 alleen in de Vereenigde Staten hetzij verkocht zijn krachtens forcclosure, hetzij vroeger iii noodlijdendheid vervallen en niet bij magte zich te her stellen de executie te gemoet gaan door de benoeming var. receivers of door het optreden der obligatiehouders. De uitkomsten zijn voor de betrokken kapitalisten duize lingwekkend. Krachtens foreclosure werden verkocht 30 spoorwegen, waarin een kapitaal was belegd van 217,848,000 dollars. Receivers zijn benoemd of foreclosure is ingesteld voor niet minder dan 46 spoorwegen, waarin belegd 538,000,000 dollars. 10 spoorwegen hadden nieuwe tekortkomingen, waarvan het kapitaal 156,661,000 dollars beliep. Te zamen 86 spoorweg-maatschappijen, met een kapitaal van 912,509,000 dollars of bijna 23 milliarden Hollandsche guldens. Een electbo-magnetische plant. Het Aualand van 5 Maart ontleent aan de Hamburger Garten- und Blumen-Zeitung het volgende„De heer Levy berigt in de Illustr. hortic. van Nicaragua iets over een plant, 't welk, als het berigt van dezen reiziger bevestigd wordt, zeker zeer merkwaardig mag heeten. Het is een Phytolaccadie nieuw schijnt te zijn en welke men den naam Phytolacca electrica gegeven beeft. De heer Levy zegt in zijn aan- teekeningen: „Ik wenschte de aandacht op dezen struik te vestigen, omdat ik er»zulke sterk sprekende electro-magnetische eigenschappen bij opgemerkt heb. Als men er een tak afscheurt, wordt de hand even sterk aangegrepen als dit door een Rumkorffsche batterij geschieden zou. Dit gevoel trof mij zoozeer, dat ik proeven begon te nemen met een klein kompas. De invloed liet zich reeds bespeuren op een afstand van zeven a acht pas. Naarmate men meer naderde, week de magneetnaald zigtbaar af, hare bewegingen werden steeds onrustiger en eindelijk midden in den struik veranderden de afwijkingen in een zeer snelle kringvormige beweging. Als men weer terugging, zag men de verschijuselen zich in omgekeerden zin her halen. Onder in den grond vertoonde zich geen spoor van ijzer of magnelische metalen, als cobalt of nikkel, en het valt dus niet te betwijfelen, of de plant bezit zelve deze zonderlinge eigenschap. De sterkte van het verschijnsel verschilt met den tijd van den dag. Gedurende den nacht is zij bijna nul; zij bereikt haar maximum tegen 2 uur des namiddags. Ah het stormachtig weer is, is de kracht nog des te grooter, en als het regent is de plant krachteloos. Nooit heb ik insecten of vogels op de Phytolacca electrica zien vertoeven." Regtszaken. Het kantongeregt te Leiden eisclite in de zitting van gisteren voor twee leerlingen der Hoogere Burgerschool, die zich hadden schuldig gemaakt aan het werpen met sneeuwballen naar personen en glazen der woningen, voor den een een boete van f 5 of twee dagen subs. gevangenisstraf en in de kosten van het geding, en voor den ander een geldboete van f 10 of drie dagen subs. gevan genisstraf en eveneens in de kosten van het geding. De uitspraak is bepaald op Zaturdag a. s. Een boerendienstmeid van Bellingwolde, oud 23 jaren, stond jl. Donderdag in de criraiueele zitting van het hof te Leeuwarden teregt wegens kindermoord. Zij bekende, den 31 Dec. 11. heimelijk te zijn bevallen op het erf achter de schuur. Toen zij het kind hoorde schreeuwen en zich zag bewegen, wierp zij het in eene sloot en had er verder niet meer van gezien. Daarna ging ze weer aan haar gewone werk. Zij had dit gedaan, omdat zij niet wist, wat met het kind te moeten beginnen en ook schaamde zij zich om, ongehuwd zijnde, een kind te hebben; doch zij verklaarde, niet te weten dat zij er zonde aan deed. De advocaat-generaal, mr. G. A. Yisscher, rekwireerde veroordeeling tot 5 jaren tucht huisstraf. De verdediger, jhr, mr. C. van Eysinga, bepleitte on toerekenbaarheid voor beschuldigde, die niet eens besefte waarvoor zij tereglstond, doch bestreed voornamelijk de identiteit van het op 26 Jan. 11. gevonden lijkje, zoomede het visum repertum der des kundigen, en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak Donderdag a. s.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1