Buitenland. Uit de Marne (prov. Groningen) schrijft men dd. 25 dezer: «De weersgesteldheid laat de liefhebbers van vroeg tuinieren niet toe aan hun lust te voldoen. Wel zijn er eenigen, die groote boonen hebben gezet en eenigen, die zoogenaamde vroege aardappelen bobben gepoot, maar alles is dit voorjaar achterlijk. Ook de landbouwers zien met gespannen verwachting uit naar warme en zonnige dagen, om vroege haver, boonen, enz. in den grond te kunnen brengen, 't Winterkoren schijnt vrij wat van de natte weersgesteldheid te hebben geleden, althans dit slaat niet zoo gunstig als men dit had verwacht. Te Joure wierp een schaap dezer dagen niet minder dan zes lammeren. Aan de hoogeschool te Groningen is jl. Dingsdag bevorderd tot doctor in de wijsbegeerte en letteren de heer J. te Winkel, geb. te Winkel, na verdediging van een academisch proefschrift over «Maerlants werken, beschouwd als spiegel van de dertiende eeuw.» Meldt men tusschenbeide in de couranten, dat een schaap vier of vijf, een paard twee jongen ter wereld brengt, iemand, die met de boerderij bekend is, vindt daarin niets bijzonders. Een geval van dien aard, dat meer opmerkelijk is, viel te Usquert (provincie Groningen) ge passeerde week voor. Een konijn wierp in één worp negentien jongen, die door het moederdier, als ware het zich bewust van buitengewonen huwelijkszegen, in twee voor de ontvangst gereed gemaakte nesten werden geborgen, en wel in het eene tien en in het andere negen. Het schijnt, dat de moeder allen niet konde verzorgen; althans het eerstgenoemde nest was kort na de geboorte uitgestorven. Jl. Maandag had te Posterholt, onder Roermond, een treurig geval plaats. Een huzaar aldaar geposteerd, om te waken tegen invoer van vee, nam zijn karabijn op en mikte schetsenderwijze op een meisje van 23 jaren. Onge lukkig ging het wapen af en binnen weinige oogenblikken was het meisje een lijk. De huzaar had verzuimd zijn karabijn 's avonds te ontladen. Meer en meer wordt men overtuigd van het nut van het gebruiken van versche niet afgeroomde koe- en vooral geitenmelk. In het buitenland bestaan inrigtingen, om die aan belanghebbenden, onder de noodige waarborgen van deugdelijkheid, te verschaffen. In Amsterdam biedt Artis daartoe de gelegenheid, en de directie van de Over- ijsselsche Vereeniging tot ontwikkeling der provinciale welvaart spoort de commissie voor de oprigting eener buiten-societeit te Zwolle aan, zoodanige inrigting aan de sociëteit te verbinden. Men heeft uitgerekend, dat het verwoesten van een musschennest met vijf eitjes den tuinman een verlies be rokkent van 225,000 vruchten. Uit Brussel wordt aan de Voss. Ztg. gemeld, dat de toestand der ex-keizerin van Mexico, Prinses Charlotte, nog immer dezelfde blijft. Sedert den dood van haren geneesheer, den eenige die haar vertrouwen bezat, spreekt zij schier geen woord, terwijl zij vaak aanvallen van razernij heeft te doorstaan. De Koning van België, wien de ontmoeting met zijne zuster steeds smartelijker werd, heeft thans hare vertrekken zoodanig doen inrigten, dat hij haar kan zien, zonder echter door haar te worden opgemerkt. De physieke toestand der ongelukkige Vorstin laat intusscljen voortdurend niets te wenschen over. Ex-president Grant zal een toer door Europa makgn en vertrekt den 10 Mei van Philadelphia naar Liverpool. Reg'tszaken. Jl. Vrijdag stond voor de regtbank te Appingadam teregt de burgemeester van Bnflo, omdat hij tijdens den stormvloed van 3031 Jan. jl., toen in den dijk van den Noord polder reeds eenige gaten waren geslagen, eigener autoriteit die had laten digtmaken met zakken zand, terwijl de dijksbestuurders, die te huis waren ge bleven en hunnen waarman hadden afgezonden om des noodig in de zaken te voorzien, blijkbaar de schade nog niet erg genoeg oor deelden, om daarin reeds te voorzien. Vandaar de nanklagt van genoemde bestuurders tegen den burgemeester, die iets zou hebben gedaan waartoe hij geen regt had en op hunne bevoegdheden inbreuk zou hebben gemaakt. De Rijksadvocaat Modderman, van Groningen, verdedigde op schitterende wijze den beklaagde: de rollen waren hier omgekeerd; de beklaagde moest beschuldiger zijn en de beschuldigers moesten op de bank des beklaagden zittenieder had het regt, was in allen gevalle verpligt, te doen wat de betrokken burgemeester (als bijzonder persoon trouwens) had gedaanmen mogt hem dank weten voor hetgeen hij gedaan had, daar waar de personen, die voor de veiligheid hadden behooren te waken, dat verzuimden. Hij verwachtte eene schitterende vrijspraak. Morgen uitspraak. Men meldt uit Batavia, dd. 24 Februarij 11. De kapts. van de Atjeh en de Kroonprins, die in staat van be schuldiging waren gesteld wegens oninoedwilligen manslag tengevolge van het aanvaren van beide genoemde schepen in November 1875, zijn vrijgesproken. Benoemingen, enz. Benoemd zijntot heemraden in den polder Waard en Groet de heeren f*T. Loder, A. Sloos en C. Kos Pz.tot heemraad van den Zuidpolder bij Kdam de heer W. Tuijn Jz. De benoeming van dr. E. H. von Baumhauer tot inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Noordholland is ingetrokken en zijn met ingang van 16 Mei benoemd: lot inspecteur vau het lager onderwijs in die provincie de heer dr. W. B. J. van Eijk, te Deventer, en tot idem in Zuidholland de heer dr. A. T. van Aken, tc 's Hage. De off van gez. 2de kl. W. Schutte, geplaatst bij het Hospitaal der marine alhier, wordt met den 31 dezer op non-activiteit gesteld. STATE (V-GEIVERAAL. fierste Hamer. Zitting van Dingsdag 27 Maart De 19 nog aanhangige wetsontwerpen zijn aangenomen, waaronder dat tot invoering van bronzen pasmunt, de wijziging van de Indische muntwet en de wijzigingen der onteigenings- en inkwartieringswetten; de beide laatste met 21 tegen 8 stemmen. Woensdag 4 April keert de Kamer terug, ter behandeling van de tariefwet, de verhooging van den accijns op liet gedistilleerd en de regterlijke wetten. Frankrijk. In het departement Dordogne kreeg de vorige week eene kudde schapen, door drie herderinnen gehoed, een bezoek van eene wolvin, die onmiddellijk eenige schapen van de kudde afscheidde en voor zich uitdreef. De herde rinnen zetten het beest na en hitsten er de honden op aan, waardoor het na veel moeite gelukte het beest te verjagen, echter eerst nadat een zestienjarig meisje een beet in de wang had bekomen. Een eind verder stiet de wolvin weder op eene kudde. De landbouwer Moreau, die met zijne achttienjarige dochter op het veld werkte, zag "wat er gebeurde en liep, hoewel geheel ongewapend, op het verschrikkelijke dier toe. On middellijk sprong het hem huilend naar de keel. De boer, een sterk persoon, pakte de wolvin in haar midden, drukte haar ligchaam met alle kracht tegen het zijne en wierp zich met het beest op den grond. Eenige meters ver rolden zij om en om, maar toen had de man de wolvin bij de keel weten te krijgen, waardoor hij den kop stevig op den grond kon drukken. De dochter stampte vervolgens zoo lang met hare hakken op den schedel, dat de wolvin er onder bezweek. De buitengewoon kloeke, goed afgeloopen daad verwekte in het geheele dorp groot opzien. Pierre Moreau ontving, behalve de uitgeloofde premie voor het dooden van het dier, nog een flink drinkgeld. De man had bij het geheele gevecht slechts eene onbeduidende wond opgeloopen. De wolvin was eene van de grootste soort. Volgens een der dagbladen is de inrigting en versiering der Turksche parlementszaal door een Fransch kunstenaar de heer Sechan, ontworpen en onder zijne leiding uitgevoerd. Het merkwaardigste en voornaamste ornement nevens al de massief zilveren, kristallen en marmeren kandelabres, is de groote lichtkroon, die van den koepel afhangt. Zij draagt 10,000 waslichten, en is op de eerste groote tentoonstelling te Parijs in 1855 tentoongesteld geweest. De troon heeft niet den gewonen vorm van een hoogen zetel, maar dien van oen breede, lage canapé, is van massief goud, met diamanten en edelgesteenten versierd, en wordt in zijn geheel op eene waarde van acht a tien millioen francs ge schat. De zitting, de kussens, de geheele bekleeding is van rood satijn niet gouden arabesken, en een kleed van dezelfde teeker.ing is op het parket er voor uitgespreid. Volgens de Gazette de France, scheen de Sultan zich bij de plegtige opening van het eerste parlement uitermate te vervelen. Dadelijk na de lezing der troonrede heeft hij de zaal, na statig gegroet te hebben, stilzwijgend met zijne broeders verlaten. Men had gedacht, dat hij een welkomst groet tot de afgevaardigden zou rigten, maar Abdul-Hamid bleek van oordeel dat spreken zilver, docli zwijgen goud is, en zeide niets. Engeland. In het Lagerhuis heeft de heer Yorke dezer dagen een rede gehouden over de fondsenbeurs en de uitgebreidheid der zaken die daarin gedreven worden. De makelaardij in staatsfondsen, zeide hij o. a., (oorspronkelijk uitsluitend in Engelsche) te Londen is ongeveer tweë eeuwen oud, doch eerst in de laatste 40 jaren breidde zich de handel in fondsen in het algemeen 'uit, vooral toen de spoorweg manie ontstond, en het nominale gezamenlijke bedrag der thans verhandeld wordende papierwaarde is 4,550,000,000 p.st. (of bijna 55 milliard Neder!.). De officiële lijst bevat ruim 1300 noteringen van verschillende leeningen, vennoot schappen enz. De spreker besloot met te zeggen, dat even als de Atheners eene jaarlijksche bloedschatting aan den Minotaurus betaalden, het Engelsche publiek eene jaarlijksche schatting van ondergang, tranen en verwoeste fortuinen betaalt aan de Londensche fondsenbeurs. Hij hoopte dat, wanneer de regering de commissie toestond (zooals geschiedde) die commissie alsdan een nieuwe Theseus zou zijn, die oprees en het monster (de fondsenbeurs) verdelgde. In die hoop stelde hij voor dat«een eerbiedig verzoek tot Hare Majesteit gerigt wierde, dat het haar moge behagen, een koninklijke commissie te benoemen, ten einde onderzoek te doen naar den oorsprong, de oogmerken, inrigting, gebruiken en usances van de Londensche beurs, alsmede naar de wijze waarop de zaken in verband met die inrigting gedreven worden en of de bestaande statuten, gebruiken en wijze van handelen in overeenstemming zijn met de beginselen, die tot maatstaf behooren te dienen in het algemeen belang, en zoo niet dat Hare Majesteit alsdan geadviseerd worde in hoeverre die ten beste veranderd kunnen worden en in hoeverre de wetgeving te dien einde met nut dienstig zijn kan. Het Kabinet heeft jl. Dingsdag over de nieuwe voor stellen van Rusland beraadslaagd. The MorniDg-Post geeft de hoop te kennen, dat alsnog een bevredigende uitkomst zal worden verkregen, en meent te weten, dat Rusland blijkbaar geneigd is nog wat toe te geven. 't Was Zaturdag de eerste maal, dat de roeiwedstrijd lusschen Oxford en Cambridge op den Theems afliep zonder dat een der twee won of verloor met't tegelijk aankomen der booten. De eerste wedstrijdtusschen de beide Universiteiten werd geroeid bij Henley in 1829. Sedert werd hij, onder steeds toenemende populariteit, 34 malen herhaald. Van die 34 malen was Oxford 17, Cambridge 16 maal de winner. Bij Debenham, Starr and Sons had den 20sten een interessante veiling plaats. Onder den hamer kwamen de garderobe en de juweelen van een buitenlandsche dame van rang (naar men zegt, Prinses Laura de Bauffremont), wier nalatenschap betwist werd door een heirleger van inodisten en juweliers. De garderobe, voor het grootste gedeelte bestaande uit prachtige staatsie-robes, elegante satijnen en atlas-japonnen, alles met de kostbaarste Brussel- sche en Fransche kant belegd, met goud gestikte kragen, Indische shawls enz., vulde een tamelijk groote zaal. Een prachtige Siberische pels werd met 460 guinjes betaald een kanten overkleed gold 136 guinjes; een polonaise van kant 40 g.een shawl van kant 42 g.een prachtig, rijk met goud en zilver gestikt morgenkleed 30 g.een met Valenciennes-kant rijk bezet hofkleed 126 g., enz. Voor de juweelen werden insgelijks hooge prijzen bedongen. Voor een halssnoer b. v., bestaande uit 146 Oostersche paarlen, werd 290 guinjes betaald; een bril- lanten collier 280 guinjes en een paar brillanten oorbellen 168 guinjes. Voor 't verongelukken van den Schotschen sneltrein nabij Morpeth, jl. Zondag morgen, is geen andere oorzaak op te geven, dan dat de trein, die verloren tijd moest inhalen, te snelle vaart had, en daardoor, bij 't maken van een bogt, ontspoorde. Er bleven op de plaats, te midden van den hoop ver brijzelde wagens, vijf dooden en een negental ernstig ge kwetsten. De Londensche bladen gevenijselijke beschrijvingen van den toestand waarin de lijken gevonden werden, 't Is onnoodig, die hier over te nemen. Denemarken. Pio en Geleff, twee bekende roervinken, de aanvoerders der socialisten in Denemarken, zijn met achterlating van vele schulden uit dit land verdwenen. In Finland bestaan nog altijd middeleeuwsche straffen. Op diefstal wordt nog de doodstraf door verworging toe gepast. Vrouwenroof, plundering en waarzeggerij wordt nog strenger gestraft; dan wordt eerst de regterhand van den schuldige afgekapt, waarna de patiënt gedood wordt. Thans heeft een deputatie van Finland zitting gekregen in den Algemeenen Raad van Rusland. Door dezen zullen wetsvoorstellen worden gedaan, om de straffen meer in overeenstemming te brengen met beschaafdere begrippen dienaangaande. Italië. Volgens de Italiaansche bladen is in den toestand van Sicilië verbetering merkbaar. Sedert 1 Jan. zijn acht roovers gedood en veertig gevangen genomen en zijn tegen een menigte hunner bondgenooten vervolgingen ingesteld. O. a. zijn te Girgenti elf personen, leden van de Mafia, en allen behoorende tot adellijke geslachten, onder scherp toezigt van de politie gesteld; eveneens een voormalig afgevaardigde van de Caccamo, de heer Torma. Egypte. Weder werden groote toebereidselen gemaakt om den 15 April de opening van het Ismailieh-kanaal te vieren. Dit kanaal wordt bij Cairo gevoed met het water van den Nijl, is 90 kilometer lang en vereenigt zich bij de Wadi Tumilat met het zoetwater-kanaal van het Suez-kanaal. Het doel van het Ismailieh-kanaal is om met het Nijlwater de vruchtbare landstreken te besproeijen, die zich langs de oostelijke spits van de Delta en aan de zuidzijde van de Wadi Tumilat uitstrekken en die door hare hooge ligging tot dusverre geen water uit de nabijgelegen kanalen konden trekken. Het kanaal is voor riviervaartuigen bevaarbaar en de waterstand wordt door drie sluizen, twee aan de einden, en een in 't midden, bij Balbes, geregeld. De Khédive zal persoonlijk aan de feestelijke opening deelnemen, en met een talrijk gevolg van genoodigden het kanaal bevaren. Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Celebes. 3 Febr. van hier vertrokken. 21 Maart te Batavia aangekomen. Peins Hendbik. 24 Febr. van hier vertrokken. 15 Maart te Suez aaug. en vertr. Koning dek Nederlanden. 17 Maart van hier vertrokken. 26 Maart Gibraltar gepasseerd. Madüka. 17 Maart van hier vertrokken. 26 Maart Gibraltar gepasseerd Java. 17 Febr. van Amsterdam vertrokk. 20 Maart Aden aangek, en vertr. Holland. 30 Jan. van Batavia vertrokken. 27 Maart Kaap St. Vincent gepass. Prins van Oranje. 11 Febr. van Batavia vertrokken. 24 Maart Sagres gepasseerd. Voorwaarts. 7 Maart van Batavia vertrokken. 23 Maart Aden gepasseerd. c o n r a d. 27 Maart van Batavia vertrokken. Prinses Amalia. 25 Febr. alhier aang., vertr.7 April. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: W. Goedkoop en J. E. Zwart. J. van Brederode en A. Mensch. BEVALLENT. Bont, geb. de Wit, Z. E. M. Berkelbach van der Sprenkel, geb. Mager, D. S. Prins, geb. Speijer, Z. N. Wobben, geb. Deurman, Z. N. Kuiper, geb. Poth, Z. A. J. van der Meer, geb. Ilarms, D. IJ. Baas, geb. Huisken, D. P. Klop, geb. van Vaalen, D. OVERLEDENJ. C. Heijselaar, 16 jaren. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 22 tot 29 Maart 1877. ONDERTROUWDPieter Vermeulen en Alida Hemme. Maarten Koom Dz. en Marretje Roeper. GETROUWD: Hendrik de Boer en Tetje Bremer. Nan Huijs- mun Rz. en Ariaantje Eelman. GEBORENDirk Cornelis, zoon van Dirk Tanis en Antje Mantje. Maria, dochter van Freerk Wegman en Jannetje van der Wielen. Maart je, dochter van Hendrik Maas Cz. en Dieuwerlje Hin. Jacobus Johannes, zoon van Johannes Rijk en Maria Josepha Vinken, Jannetje, doch'er van Maarten Vlaming en Trijntje Roosendaal. OVERLEDENGrietje Bakker, 27 jaren, gehuwd met Jan Mantje. Martje Zoetelief, 80 jaren, weduwe 'van Albert Smit.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2