Buitenland. 'k Ben benaauwd van geest; Als mij Jezus niet steunt Is mijn dood nabij Heer Jezus, ontferm u. Wees Gij mijn steun; Als ik in augst ben, Zij Gij het, op wien ik leun. En geen wonder! Want 't was 't gebed van een slaaf, Brown uit Nashville, dat hij gewoon was op te zenden, als hij gegeeseld was. Hij zong het, gezeten op eeu blok bij zijn hut, en zijn zang was zoo aangrijpend, dat soms de beulen zeiven er door bewogen werden. Zijne dochter had dit lied zoo dikwijls gehoord, dat zij het aan de Negerzangers had kunnen mededeelen. Het eene lied viel natuurlijk meer in den smaak van het publiek dan het andere, maar altijd was de gansche schare misschien twnalfhonderd personen sterk ééne aandacht. Het pianissimo der zangers was iets ongehoords, een iluistereu, een zweven, als ware het geestemnuziek, en toch volle ronde toonen. Vóór het laatste lied trad een der zangers op den voorgrond en dankte, natuurlijk in het Engelsch, dc toehoorders voor hunne belangstelling, maar hij deed het zoo roerend en gevoelvol, ook in houding en gebaren, dat ook zij, die geen Engelsch verstonden, er met genoegen naar luisterden. „En gij allen, die zaait aan alle wateren, weet, dat gij niet vergeten zult worden in den dag, dat Hij komt, die sprak: een beker waters, aan een van deze kleinen gegeven, is aan Mij geschonken." Nadat deze woorden kort waren vertaald, zongen zij hun laatste lied Mijn hemelseli huis is licht en schoon, Daar klinkt het lied des Lams. Geen smart genaakt tot Jezus' troon, Daar klinkt het lied des Lams. Toen stond de gemeente op, volgens een vroeger door ds. Brum- melkamp gedaan verzoek, zonder eenig geschuifel of gedruisch en zong: Dat 's Heeren zegen op u daal! Er was op dat oogenblik misschien niemand, die niet tot in het diepst zijner ziel getroffen was. Vol van dien indruk ging men heen, rustig en zacht, alsof er geen gedrang was. Allen voelden, dat het een heerlijke, heilige ure was geweest. Eene geïmproviseerde collecte bij het heengaan bragt f 205 op. K. T. Benoemingen, enz. Tot dijkgraaf van het ambacht West-Friesland, genaamd de Schager- en Niedorperkoggen, is benoemd de heer J. Spaan Jr. Tot ridders iu de orde van den Nederlandschen Leeuw zijn benoemd: de heer dr. A. M. Ledeboer, te Deventer, en de heer dr. N. B. Donkersloot, geneeskundige aan het krankzinnigengesticht te Dordrecht. De luit. ter zee 2de kl. D. J. Boom, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 25 dezer terug gekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 2de kl. G. Franken wordt met 11 April a. s. geplaatst in de rol van het opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, met bestemming om gedetacheerd te worden aan boord van het instructievaartuig Ternate. De off. vau adm. 3de kl. J. L. Kroeze, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 5 April a. s. op non activiteit gesteld, en met den 6den daaraanvolgende vervangen door den off. vau adm. 3de kl. A. de Leef. Voorts wordt de plaatsing met 6 April a. s. aan boord van het opleidingsschip Admiraal van Wassenaer van den off. van adm. 3de kl. J. H. de Sauvage inge trokken, terwijl met dien datum aan boord van gemelden bodem wordt geplaatst, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van het instructievaartuig Ternate, de off. van adm. 3de kl. A. Vermeulen. Frankrijk. Met gestrengheid wordt de strafwet toegepast op de vervalschers van wijn. De regtbank te Saint—Dié heeft den heer Montagnac, wijnhandelaar, schuldig verklaard aan het leveren van vervalschte waar, en hem veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 500 frs. boete, benevens bekendmaking van het vonnis in de dagbladen en aan plakking daarvan te Saint-Dié. Dezelfde regtbank heeft een ander wegens dezelfde overtreding tot eene gelijke straf veroordeeld. In Frankrijk zal eerlang eene Engelsche gouvernante teregtstaan, verdacht haar élève, een meisje van 16 jaren, vergiftigd te hebben, vermoedelijk om daardoor de ont dekking te voorkomen van een diefstal van juweelen, door haar gepleegd. De juweelen en het rattekruid zijn bij haar gevonden. Engeland. Gevallen van runderpest hebben zich sinds acht dagen weder op zeven verschillende stallen binnen Londen voor gedaan. De beesten, allen rnelkkoeijen, 112 in getal, werden dadelijk onteigend en afgemaakt. De stoomboot Istrian, die heden van Boston naar Liverpool vertrekt, zal 278 levende ossen medebrengen. Later zullen groote soortgelijke transporten volgen. De Morniug Post meldt, dat het protocol weldra onderteekend zal worden. Eene volkomene overeenstem ming is verkregen op den grondslag van gelijktijdige ont wapening. Blijkens een rapport van dr. Stevenson in 't British Medical Journal, is een uitbreken van typheuse koorts te Londen met weinig minder dan zekerheid toe te schrijven aan het gebruik van besmette melk. Van 34 patiënten in de wijk Islington, hadden er 29 hunne melk uit denzelfden i winkel. Verder is geconstateerd, dat de melkverkooper zijn vaten plagt te wasschen met water uit een vijver, in welken rioolstoffen zich ontlasten. Men spreekt dan ook tegenwoordig in Engeland kortweg van «melk-typhoïde.» Iedereen weet, wat hij daaronder heeft te verstaan. Wist ook iedereen maar, hoe zich er tegen te wachten! Naar men beweert, is een nieuw toestel voor electri- sche verlichting uitgevonden, dat voor de scheepvaart van onberekenbare waarde zou zijn en zich aan boord van het Engelsche pantserschip Alexandra moet bevinden. Er wordt zelfs verzekerd, dat men de kleinste voorwerpen op de oppervlakte van het water op een afstand van drie mijlen kan zien. Indien dat waar is, zou het gevaar voor aan varingen aanmerkelijk verminderen. In de gevangenis voor zware misdadigers van Middlesex, in de wijk Holborn, is jl. Zaturdag avond een zware brand uitgebarsten, gelukkig echter slechts in onbewoonde gedeelten. Toch werden ook de cellen der gevangenen bedreigd, de ruiten sprongen en men moest de gevangenen uit de cellen verwijderen; men kon daartoe zelfs de komst van een voldoende politiemagt niet afwachten. Toch gelukte het, dank zij de uitstekende discipline, aan een vijftal agenten eenige honderden van de gevaarlijkste bewoners van Londen op de binnenplaats in bedwang te houden. Toen de brand gebluscht was werd geen enkele gevangene gemist en was geen enkel geval van verzet tegen de politie of van poging tot ontvlugten te rapporteren. Te Cardiff is dezer dagen een scheepsreeder, die getracht had een onzeewaardig schip uit te zenden, tot eene boete van honderd pond sterling en eene maand ge vangenisstraf veroordeeld. De reeder had aangevoerd, dat hij geen zeeman van professie was en geen verstand had van schepen, maar de regtbank beriep zich op de wet, die bepaalt dat de eigenaars voor alles aansprakelijk zijn. BuitschUcd. Dezer dagen kwam te Keulen een voerman met een zwaar beladen wagen in de nabijheid van het Bayenhaus aan. Tengevolge van den ongunstigen toestand van den weg, geraakten de wielen zoo diep in het spoor, dat de beide paarden den wagen er niet meer konden uittrekken. Dood bedaard spant de voerman zijne paarden uit en verwijdert zich daarmede, zonder verder van zich te laten hooren. De politie, opmerkzaam gemaakt op het feit, dat een beladen wagen verlaten staat op den open baren weg, neemt de noodige maatregelen om hem te verwijderen en nu bleek, dat de wagen was geladen met dynamiet. Te Maintz schijnen de Pruissische en Hessische sol daten den tachtigsten verjaardag van den Keizer te hebben gevierd door een regelmatig gevecht. Niet door een spiegelgevecht, maar door een «heuschen» strijd hebben ze hun vreugde betoond. In de Duitsche dagbladen komt hier "én daar een klein, voorzigtig regeltje voor, dat toe speling maakt op eenige opwinding van al te vrolijke soldaten, doch zoo de Times wel wordt ingelicht door zijn correspondent, dan het heeft het volgende plaats gehad. De Hessische soldaten, die weigeren te verbroederen met de Pruissen, gaven een afzonderlijk bal, ter eere van den feestdag. Dit achtten de Pruissen een beleediging en soldaten van het regiment Brandenburgers besloten zich met geweld een toegang te verschaffen. Zij liepen storm op het gebouw, doch werden afgeslagen, waarop zij het huis belegerden, om de Hessen te verhinderen het te ver laten. De officieren poogden vruchteloos den vrede te her stellen en de orde te handhaven. Een kapitein en luitenant werden, naar men zegt, gedood en tot 5 uur des morgens hield de strijd aan. Van één regiment zouden, naar de correspondent verneemt, 40 soldaten naar het hospitaal vervoerd zijn. Ook te Berlijn hadden eenige ongeregeldheden plaats. De politie nam toen voor het eerst een practisch middel te baat om de aanstokers en opruijers, dus de ware schuldigen, van hen te onderscheiden, die toevallig, zonder opzet in het gedrang waren geraakt. Een aantal agenten in burgerkleêren bewoog zich tusschen de menigte en teekende ongemerkt elk der onruststokers met een dikke krijtstreep op den rug. Amerika. Omtrent de ramp in de kerk van St. Francis Xavier te New-York den 13 dezer voorgevallen, leest men in de New- York Times het volgende: Bij eene predicatie van een der paters Jezuïeten was de kerk bijna alleen opgevuld met vrouwen. Ongeveer te 8.30 des avonds, gaf een zenuwachtige vrouw op een der galerijen midden onder de preek een luiden gil, die onmiddellijk door den kreet «brand» gevolgd werd; deze laatste kreet was oorzaak van de paniek. Elk poogde zich van de galerij te redden, op de wenteltrap viel eene vrouw, en voordat de stroom tegen gehouden kon worden, waren zeven personen zes vrouwen en een kleine jongen doodgetrapt. De paniek bepaalde zich bijna uitsluitend tot de galerij waar zij ontstaan was; door de kalme houding van de geestelijken werd onge twijfeld een grooter ramp voorkomen. Pater Langcake hoorde naauwelijks den kreet en bespeurde de gevolgen daarvan, of hij riep uit: «Blijft toch zitten, mijn goede menschen, er is geen reden voor ongerustheid.» Maar zij die op de galerij waren, luisterden niet naar de waarschuwing. Anderen riepen hem toe, te zeggen waar de brand was, waarop hij zeide«er is geen brandik zal nu den zegen uitspreken en dan zal het orgel gaan spelen.» Pater Langcake deed dit met de grootste kalmte, en zij die in '*t ruim van de kerk waren en op de andere galerij bleven rustig en knielden gedurende de ceremonie. Onmidellijk echter na het uitspreken van den zegen nam de paniek weer de overhand. Nu evenwel bewaarde de tegenwoor digheid van geest van de organiste, miss Leonora Martin, gesteund door een koor van schoolmeisjes, de aanwezigen voor verdere rampen. Zij volgde den wenk door pater Langcake gegeven op en begon een gezang op 't orgel te spelen, en de jeugdige koorzangsters zongen het van het begin tot het einde, zonder dat haar stem verried hoeveel angst de algemeene verwarring rondom haar veroorzaakte. De muziek werkte kalmeerend en de overigen verlieten de kerk zonder verder ongeluk. Het is een merkwaardig feit dat buiten hen die omgekomen zijn, niemand zich zóó bezeerd heeft dat hij naar 't hospitaal gebragt moest worden.» Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave vau Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. T. Moorman, timmerman en G. M. Vennik. P. Schilder, melkverkooper en C. G. Kloosterhuis. C. Schilder, melkverkooper en L. Woltering. J. J. Aanstoots, vuur- stoker en T. Thomas. J. ten Das, kwartiermeester en C. Jacobs. GETROUWDGeene. BEVALLEN M. Bethlehem. geb. LaDgedijk, D. OVERLEDEN: F. Verbeek, 49 jaren. G. Looij, 18 jaren. F. A. de la Porte, 37 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Maart. s a tD Wiüdrigting en Kracht. Barometer mm. The/m ometer C. g Toestand 'o o van p- de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 12 zwtw. 1.4k. 760.79jf 0.5 8.2 f 2.4 1 0.93 Vlak. 31 8 zwtz. 7 u 762.75 f 2.4 6.6 t 2.7 0.95'weingolv 31 12 zwtz. 8„ 761.58 f 1.2 9.2 f 3.8 0-87-, l Weêrsgesteldheid: 30 Maart 12 u. Digtbeneveld, mooi. 81 Maart 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 31 Maart 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 9 Febr. Prof.v,d.BoonMesch.F.J.Schneider. Batavia. 14 Febr. Urauia. H. de Boer. Batavia. 26 Maart, Jan van Haaften. R. Rutgers. Batavia. 4 Febr. 26 Maart. Kate Covert. J. Mayne. Quebec. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Maglona, st. J. Hornsey. Seaham. Steeuk. Duink.&Goedk. Prins v.Oranje, st. T. Aukes. Bat.viaSuez. Stukg. deVries&Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 29 Maart. Cosmopolitan, st., LondenChip Chase, st., New- castlc; Emrast., Rotterdam; Fddystone, st., Huil; Vesta, st., Hamburg. 80 Maart. Frederiksteen, Andersen, Droback; Surprise, Burgcss, Rochester; Salisbury, st., Newcastlc; Wilhelmina, Koning, Rochester; Isabella, Clinch, Rochester; Bertha, Johnsen, Frederikstad. vertrokken: 29 Maart. Stoomvaart, st., Hamburg; PrimusKoster, Grimsby Johanna en Maria, Koster, avontuur; Auriga, Messer, Cardiff; Australia, Pahlson, Sagueuay. 30 Maart. Urania, Ringers, Hamburg. ALKMAARSCHE MARKT VANGISTEREN f 9 138 m.Tarwe 28 m.Rogge „.0 m.Gerst d5y (Chev.) 568 m.Haver ,Q(. m.Paardenb. m.Br.Boonen 11,al3,75 58 m.Kauariezaad„ 9,a 9,50 m.Mosterdz.(r)„ a ra. (g)„ a m.BIMaanzaad// a m.Corianderz. a per mud all,— 7,25a 7,50 5,50a 6,80 7,a 7,50 4,a 6, 6,50a 7,75 12 1 per 50 KG. m.Karweizaad f 26,25 a, per mud m.Grn. Erwten 16,al9, m.Graauwe„ 18,a21, m.Vale a m. Witte n a 41 stap.Koas, weg. 9142 KG. per50KG. Kleine Hooi f39,,Gras f Commissie,, „32, Middelb. „33, Laagste prijs f 16,- ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 10 Paarden b.'tj. f 72,-a475,- 20 Koeijen 140,-a210, 130 Nucht.Kalver.„ 3,a!7, 768 Schapen 21,a34, 8 Lamineren 5, a-8, per stuk 202 Mag.Varkens f 18,a28, 191 Bigg.ben.10w.,, 10,al4, 5 Bokk.&Geiten 3,a 5, 6 KleineBokken 0,30a 0,50 Boter f 0,77 ja0,90 per 0.680 KG. HOORNSCHE MARKT VAN HEDEN PER TELEGRAAF. per mud 10 m.Tarwe m.Rogge 6 m.Gerst 32 m.Haver m.WitteErwt. f 10,—all,— a 6,a 7,— 5,—a 6, m.Groene 15,a m.Graauwe,, „20,—a m.Vale a m.Br.Boonen 10,al 3,25 per stuk 60,— a250,- 30 st.Paarden st.Koeijen 750 stSchapen st.Larameren 80 st.Kalveren 70 st.Varkens 20,—a32,— a 4,al 6, 17,—a25,— Handel stug. 7 st.Zeugen 325 st.Biggen st.Kippen 25000st.KipEijeren„ lOOOOst.EendEijer. 2360kopBoter per stuk f 80,—a70,— 7>al3, 20 m.Aardappel. m.Peren ra. Appelen KG.rood.Aalb.,, KG.zw.Aalb. KG.Hazelnot. per 100 3,50a 3,75 3,30a per kop 0,60a0,65 per mud 4,70a. 5, per 100 KG. LATSillW BHB16TBN. De mailboot Prins van Oranje is gisteren alhier binnen gekomen; de Madura is 30 dezer Gibraltar gepasseerd; op dienzelfden datum is de Koning der Nederlanden te Napels aangekomen en vandaar vertrokken en is de Voorwaarts te Port-Saïd aangekomen en mede vandaar vertrokken. Den 28 April zal de Prins van Oranje en den 8 Mei de Holland weder van hier naar Indië vertrekken. Den 12 Julij a. s. zullen de verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats hebben ter vervanging van de af tredende leden. In het hoofd-kiesdistrict Alkmaar treedt af mr. W. van der Kaay en in dat te Hoorn J. D. Fransen van de Putte. Den 2 Julij zullen de verschillende Staten der provinciën 13 leden van de Eerste Kamer benoemen ter vervanging van aftredende leden. Het geregtshof te Leeuwarden heeft jl. Donderdag de boerendienstmeid W. B. te Bellingwolde schuldig ver klaard aan kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, en haar veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. De waanzinnige Tomic, die te Spalato zijn vrouw, vader en kind vermoordde en niet minder dan zeven per sonen met geweerschoten verwondde, is gearresteerd. Twee volle dagen hield hij alleen een geheele stad, welke behalve een voldoende politiemagt een vrij sterk garnizoen heeft, in ontzag!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2