HELDERSCHE EN NIEIIWEDIEPER (JOURAAT. 1877. N°.42. Zondag 8 April. Jaargang35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. Binnenland. Buitenland. „W lj huldigen het goede." Verschijnt Dingidtg, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprgs per kwartaal1.80. m t w franco per post - 1.85. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°, 163, Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignettq» worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indlë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RA AD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 10 APRIL aanstaandedes AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 7 April 1877. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TEIt BEHANDELING: 1. Benoeming van een Stembureau. 2. Sollicitatie» Brugwachter. S. Aanbieding Gemeenteverslag 1876. 4. Voorstel tot bet maken van een riool. 5. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 April. Jl. Donderdag zijn op Zr. Ms. brik Ternate, liggende te Amsterdam, vlag en wimpel geheschen. Het vaartuig ligt thans gereed om onder bevel van den luit. ter zee lste kl. E. Wijmans de kruistogten op de Zuiderzee met jongens van de Wassenaer aan te vangen. Volgens het jaarverslag, gisteren avond in de ver gadering der Commissie voor Volksvoordragten uitgebragt, zijn voor de volksbijeenkomsten in den afgeloopen winter 2165 entrée-billetten afgegeven, d. i. gemiddeld voor ieder der zes bijeenkomsten 361. Gisteren is een matroos aan boord van het schip A. R. Falck, liggende in de Binnenhaven alhier, uit de gaffel gevallen, tengevolge waarvan hij de beide beenen brak. In het Marine-hospitaal opgenomen is hij, na de amputatie, bezweken. Z. M. de Koning, H. M. de Koningin, Z. K. II. Prins Alexander en Z. K. H. Prins Hendrik, zullen a. s. Dingsdag naar Amsterdam vertrekken. Van 25 Febr. tot 24 Maart zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast 121 runderen, als 104 in Zuidholland, 1 in Noordholland en 16 in Friesland. In het vorige tijdperk van 4 weken waren ook 121 runderen door die ziekte aangetast. Aangenomen het beroep naar Groningen door ds. W. Sijpkens, pred. te Elburg. Voor 't Piusfeest is thans door de verschillende Nederlandsche Catholieke bladen 16 k 17,000 gulden bijeen- gebragt. Door het Prov. 'Bestuur van Noordholland is jl. Don derdag aanbesteed: 1. het verbeteren van het beslag voor het paalscherm der Pettemer zeewering; minste inschrijver de heer Jacobus Oldenburg, te Petten, ad f 2984. 2. Het verbeteren van den weg op den Oostelijken dijk van het Noordhollandsch Kanaal, langs de gemeenten Oost- en West-Graftdijkminste inschrijver de heer G. Honijk, te Purmerende, ad f 3333. Tot secretaris der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij is benoemd de heer mr. M. F. de Monchy, te Amsterdam. Tot lid van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen is o. a. benoemd de heer A. van Eek, van Hoorn. Men meldt ons van Texel, dd. 6 dezer: «In het begin der maand Febr. werd melding gemaakt van de vermoedelijke stranding in den vreeselijken storm van 30 op 31 Jan. jl., nabij het eiland Vlieland, van het Hamburger barkschip Franklin, welk schip op die kust totaal verbrijzeld en met man en muis vergaan zou zijn. Deze stranding werd afgeleid uit het aanspoelen op Vlieland van het naambord, eenige stukgoederen, alsmede één lijk. De eenige kenteekenen aan dien drenkeling waren de kousen, die met de letters E. H. warén gemerkt. Thans vernemen wij met zekerheid, dat het lijk van dien schipbreukeling, werkelijk afkomstig van gemeld barkschip Franklin, was, dat van den jongeling E. Hart- degen, leerling aan de zeemansschool te Hamburg, zoon van den heer August Hartdegen uit Cassel. Het lijk is door den heer burgemeester van Vlieland door middel eener photographische afbeelding geïdentifiëerd. De doodgraver, door wien bewuste jongeling, de éénige waarschijnlijk die van de aanzienlijke bemanning aan de zee is ontrukt, op het eenzame eiland Vlieland, ver van ouders en betrekkingen een laatste rustplaats is gegeven, ontving heden van den vader, door tusschenkomst van den heer vice-consul van het Duitsche Rijk te Texel, eene helooning van 20 mark, voor de aan zijn zoon bewezen laatste treurige dienst.» 7 dezer. «Met genoegen vernemen wij, dat door het bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij tot bootsman voor de reddingboot aan 't station te j op Texel, is benoemd: Sijbrand Tz. Koning, te Oudeschild, in dienst der stoomboot «Ada van Holland.» Wij zijn overtuigd dat de gewigtige taak om aan het hoofd te staan van heD, die zich met voorbijzien van alle gevaar, in het rnwste weder op de golven durven wagen, om hunnen evenmensch te redden, door deze benoeming aan een daarvoor uitstekend geschikt en waardig man is toevertrouwd. Meermalen toch waren wij getuigen van 's mans onver schrokkenheid en kalmte bij den vaak moeijelijken stormach- tigen overtogt van hier naar het Nieuwediep, met stoomboot, schuit of ijsboot, als wanneer hij zich altoos heeft betoond te zijn een flink zeeman, volkomen bekend en vertrouwd met alle de aan zijn beroep verbonden gevaren. Wij hebben bier niets meer bij te voegen, dan alleen den hartelijken wensch, dat, mogt zijne hulp in deze nieuwe betrekking vereischt worden, zijne pogingen steeds met den besten uitslag mogen worden bekroond.» Ook de gemeenteraad van Bergen, bij Alkmaar, heeft eene verordening vastgesteld tegen het uithalen of op andere wijze storen van vogelnesten, het dooden en vangen van vogels en vernietigen van rupsennesten. Sedert half Februarij zijn te Amsterdam 8 a 9 per sonen gearresteerd, verdacht van de vele diefstallen, die daar in den laatsten tijd zijn gepleegd. Aan het station Velsen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg is een aanvang gemaakt met den aanleg van een goederenstation. Te 's Hage hoorden eergisteravond een paar politie agenten van een jongmensch, die met zijn meisje had ge twist, de verklariug, dat hij zich van kant zou maken. Zij bragten hem bij vader en moeder tehuis. In de Rott. Crt. vind men den tekst van een adres door den heer B. A. Keijzer, te Rotterdam, pp 14 Febr. aan den Koning en in afschrift aan alle regeringen van Europa gezonden, over de «veepest.» De heer K. maakt in dat adres de opmerking, dat een middel tot bestrijding tot dusver geheel is over het hoofd gezien, namelijk de ont smetting der weiden, waarop het rundvee van^ het voorjaar tot den winter, door de zomerhitte heen, geloopen heeft, en dat tevens de uitwerpselen moet opnemen. Hij wil dat den grondeigenaars verboden wordt hun land te verhuren op voorwaarde, dat weiland, niet voor bouwland gescheurd mag worden en verder de voorschriften, dat elk weiland, om de 7 jaar elk jaar een ander zevende deel voor bouwland een jaar door moet worden gebruikt en dat een wei, waar de ziekte is voorgekomen, minstens een jaar geheel moet worden bebouwd. (De schrijver stelt echter niet voor het vee zindelijk te maken, gelijk men al ligt zou meenenü) Op de jongste te Utrecht gehouden paardenmarkt werd door iemand uit de provincie een Engelsch raspaard ver kocht voor f 1600; de kooper verkocht het edele dier weder voor f 3000. Te Etterbeek (Noordbrabant) vielen twee kinderen van 4 en 2 jaren in een ketel met kokend water en bezweken kort daarop onder een hevig lijden. Daar men dit ongeluk aan de onvoorzigtigheid der ouders toeschrijft, heeft de politie een onderzoek ingesteld. De 80jarige landbouwer A. de K., te Herwijnen, deed verleden week aangifte van de geboorte eener dochter. Een 77jarig man werd jl. Dingsdag avond in eene der buitenwijken van Zwolle door twee vrouwspersonen aangehouden, die hem eene porte-monnaie met 2 rijks daalders ohtnainen. De beide vrouwen zijn in het bezit van het geld gearresteerd en ter beschikking der justitie gesteld. Vermits de loop der zaken in Noord-Duitschland, bij en langs onze grenzen, met name te Emden, met be trekking tot den veetyphus zoo gunstig is, zullen de deta chementen militairen uit de uitgestrekte gemeente Vlagtwedde (in Groningen) vermoedelijk binnen kort naar hunne garnizoensplaatsen terugkeeren. In het dorp Ellingso (Noorwegen) is brand ontstaan in een bovenverdieping van een huis, waarin school werd gehouden. De meester, die uit het raam sprong, na eerst vier kinderen naar beneden te hebben geworpen, brak een been. Zestien kinderen kwamen in de vlammen om. Ver schrikkelijk was de wanhoop der ouders; er hadden onbeschrijfelijke tooneelen van wanhoop plaats. De oud-burgemeester van Nèw-York, de heer Hall, is dezer dagen spoorloos verdwenen. Geheel New-York is er van vervuld. In Frankrijk geniet men sinds eenige dagen lenteweder. De Parijzenaars verheugen zich tengevolge hiervan in een snellen val van de Seine en de vrees voor een overstrooming 'is weer op den achtergrond geweken. Ook uit St. Petersburg wordt gemeld, dat het lenteweder er is ingetreden. Jl. Vrijdag kwam er een plotselinge ver andering in de weersgesteldheid en nam de dooi een aanvang. De sneeuw smelt weg en zal spoedig geheel verdwenen zijn. De afjgeloopen winter is de strengste en langdurigste, dien men sedert vele jaren in Rusland heeft beleefd. Geene dwaasheid is zóó groot, of er kan nog eene grootere dwaasheid zijn. De Engelsche bladen vermelden er thans eene, die alle begrip te boven gaateen Engelsch- man, een boekverkooper, heeft zijn fortuin, dat millioenen bedroeg, vermaakt aan de Vereenigde Staten, om er schuld medo te delgen! Dikwijls hoort men plannen maken door menschen, die geen geld hebben, hoe zij het nuttig of aangenaam besteden zouden, wanneer zij het wel hadden; maar nooit, sedert er Engelschen geboren en gestorven zijn, is iemand op het denkbeeld gekomen om het te vermaken aan een schatrijk land, om er zijne schulden mede te verminderen. De man, die zijn laatsten gulden besteedde om eene portemonnaie te koopen, is nog verstandig in verhouding tot die postlmme verkwisting. (Arnli. Crt.) In de Courier a Lyon, leest men de volgende annonce: «A. Louer. Deux Chambres sur le derrière d'un boulanger qu'on peut couper en deux.» Reg-tszaken. Voor het hof te Amsterdam stond jl.. Woensdag teregt J. v. d. B., beschuldigd van den 27 Nov. zekeren K. moedwillig met een steen te hebben geworpen, waardoor deze een maand later overleed. K. had dien avond besch. gescheiden van iemand, met wien besch. aan 't vechten was; eenige oogenblikken later werd K. door een steeu getroffen. De slag veroorzaakte zware hoofdpijnen, maar K. bleef zijn gewone werk verrigten, hield alles geheim en schonk aan besch., op zijn sterfbed, vergiffenis. Eenige getuigen wisten thans met meer of minder zekerheid te verklaren, dat besch. den steen geworpen had. Deskundigen ver klaarden, dat de dood door den steen was veroorzaakt, maar bij zorgvuldige behandeling had kunnen voorkomen zyn. Besch. ont kende te hebben geworpen. Adv.-gen. mr. II. J. Rist achtte het werpen bewezen, alsook dat de dood er het gevolg vau was geweest, en eischte 6 jaren tucht huisstraf. Mr. Ph. Haas bestreed het rekwisitoir. STATEAI-GEXERAAL. Eerste Hamer. Zitting van Donderdag 6 April. De heeren Pické, Hein, Dumbar en van Akerlaken hebben sterk de regterlijke wetten be- etreden, de heer Borsius ze verdedigd. Zitting van Vrijdag 6 Maart. Na uitvoerige disenssiën, waarbij de minister van Justitie de nieuwe regterlijke wetten ver dedigde als een eerste stap tot een spoedig in te dienen nieuwe regterlijke organisatie, is het algemeen debat gesloten. Heden komen de ontwerpen aan de orde. Frankrijk. Te Parijs is de tegenwoordige mode-kleur voor dames eene schitterende soort van oranje. Daar deze kleur alle blonde vrouwen misstaat, ziet men thans op concerten, in de schouwburgen, en ook op het tooneel, bij het verschijnen van danseressen of koorzangeressen, uitsluitend vrouwen met donkere haren en eene bruine gelaatskleur. Voor een regtbank in Frankrijk stond een wijnhandelaar teregt, beschuldigd wijn gefabriceerd en verkocht te hebben, waarin geen druppel druivensap aanwezig was. Een schei kundige, die in deze zaak gehoord werd, toonde zeer uit voerig aan, dat de wijnkooper op een zeer vernuftige manier te werk was gegaan. De kunstwijn bezat op een enkele uitzondering na alle chemische bestanddeelen van natuur lijken wijn. Toen den besch. gevraagd werd wat deze in het midden had te brengen, antwoordde hij met een uitval j tegen den scheikundige en schimpte hij op diens wetenschap, j Als de geleerde heer zoo knap was, als hij voorgaf, moest j hij maar eens aangeven welk chemisch bestanddeel in den j kunstwijn had ontbroken. Met het grootste gemak voldeed de scheikundige hieraan. De wijnkooper liet zich dood- j bedaard tot een boete veroordeelen en maakte den volgenden dag nieuwen kunstwijn, maar droeg zorg daarin het bestand- i deel niet te vergeten, dat hem door den scheikundige aan I de hand gedaan was.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1