De koopers van het wrak der Ulysses, te Egmond aan Zee, zijn in het laatst der vorige week begonnen met het lossen der daarin nog aanwezige lading en aanvankelijk met gunstig gevolg. Eenige vaten wijn en eene betrekkelijk aanzienlijke hoeveelheid looderts zijn reeds geborgen. Mej. A. H. Jacobs, van Sappemeer, die reeds aan de Groningsche hoogeschool al de academische examens met goed gevolg heeft afgelegd, heeft thans ook aan het eorste gedeelte van het geneeskundig staats-examen voldaan, waarvoor haar jl. Woensdag het getuigschrift door de te Amsterdam vergaderde commissie werd uitgereikt. De Amst. Crt. wijdt de volgende regelen aan mej. P. Voüte, direcfrice van het Asyl Steenbeek, te Zetten, die in 72jarigen ouderdom is overleden. Gedurende meer dan het vierde eener eeuw stond zij, van de oprigting af, aan het hoofd dezer, door den pred. Heldring, gestichte inrigting. Na diens overlijden, zoo kort nog geleden, treft alzoo die stichting binnen het jaar een dubbel zware slag. Alleen de pen van eenen Heldring zou hier kunnen uitdrukken, wie de directrice was, maar dit is zeker, dat het geheim harer uitnemendheid als zoodanig, in hare vaste overtuiging lag, dat de redding eener jeugdige, kostelijke ziel mogelijk is, naar het voorschrift en het voor beeld, dat de Heiland zelf gaf in de opbeuring van boet- vaardigen, zoodat zij, met dat vast vertrouwen, haren weg ten einde toe onvermoeid vervolgde. Hare wakkerheid en uitnemende tact evenaarden hare groote, opofferende en belangeloos betoonde liefde, door zich, behoorende tot den aanzienlijken stand, aan eene taak te wijden, die zóó uiterst moeijelijk is, om tot diepgevalle nen te dezer opbeuring af te dalen; eene taak, die zóóveel zelfverloochening eischt en die de waardige, beminnelijke vrouw toch altoos zoo blijmoedig, trouw en onverdroten op zich nam. Hare nagedachtenis zal bij allen, die haar mogten leeren kennen, gelukkig behoorde daartoe ook nog de waardige opvolger van Heldring, ds. H. Pierson, in gezegende herinnering blijven. De vruchten harer werk zaamheden, in echten christenzin gerijpt, die zoovelen tot heil waren, zullen onvergetelijk blijven voor wie haar wisten te waardeeren. In stillen weemoed wordt haar de hulde gebragt, die zij door hare opoffering zoo volkomen waard was. Naar 't N. v. d. Dag verneemt, is ds. Kits van Heijningen, te DeveDter, voornemens de redactie van de Kerkelijke Courant met 1 Julij a. s. neder te leggen, na 27 jaren die taak te hebben vervuld. Als zijn opvolger zal optreden de heer Gooszen, uit Schiedam. Volgens een berigt uit IJmuiden, is jl. Woensdag nacht een Engelsche vischsloep, die met andere binnen de buitenhaven was gekomen, kort daarop gezonken nabij het zuiderhoofd. Volgens de eene lezing is het vaartuig ge zonken doordien het lek is gesprongen, volgens eene andere is het in de duisternis op een der sleenen van den haven- dam geloopen en zou het onmiddellijk den kiel hebben verloren. De bemanning is ongedeerd aan den wal gekomen. Het geregtshof te 's Hage heeft jl. Woensdag uitspraak gedaan in de zaak van 14 visschers uit Klinge, die Donderdag teregtstonden ter zake van gewelddadigheden en feitelijken wederstand, tegen agenten der rijkspolitie, handelende ter uitvoering der wetten, door meer dan 20 gewapende per sonen gepleegd. Het hof achtte niet bewezen, dat 3 hunner zich bovendien aan voorwaardelijke bedreiging met manslag hadden schuldig gemaakt aan hetgeen hun overigens is ten laste gelegd, en veroordeelde elk der beschuldigden, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaren. Het geregtshof te 's Hage houdt zich thans bezig met de bende, die te Rotterdam en te Utrecht tijdelijk onbewoonde huizen plunderden. Verhuringen van wei— en hooilanden hebben te Leerdam plaats gehaddeze bragtcn ruim 10 pCt. minder op dan in het vorige jaar. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld, dat de verpach ting der visscherii op de Oosterschelde heeft opgebragt f 155,000. Men schrijft uit Zwolle, dd. 19 dezer: «Nadat heden ochtend de wind noordoost was geloopen, zijn alle in en vóór den Ketel aan den grond vastzittende stoombooten en vaartuigen vlot gekomen. De communi catie te water tusschen Amsterdam en Zwolle is hersteld.» Gedurende het eerste kwartaal van dit. jaar zijn elke week p. m. 1500 stuks vee in de noordelijke provinciën verhandeld en vervoerd. Men kan veilig aannemen, dat in dien tijd voor ruim 31 millioen gulden is omgezet. In Mei en Junij 1876 hebben leeraren en leerlingen van de landbouwschool te Grignon, in Frankrijk, een land- huishoudkundig reisje gemaakt door België en de Neder landen. Zij bezochten achtereenvolgens Arras, Gend, Ruijs- selede, Weineghem, Wilhelminapolder, Rotteidam, Haarlem, Amsterdam, Velsen, den Beemster, de Haarlemmermeer, de Zuiderzee, Friesland, Groningen en keerden over Hasselt, Brussel en Gemblaux naar Frankrijk terug. Hun reisverhaal komt voor in het Journal d'Agriculture van Barral, en is afzonderlijk uitgegeven bij Masson te Parijs. Het bevat zeer belangrijke wenken, over de opbrengsten van den Wilhelminapolderde bloemkweekerijen van Haarlem de vetweiderij iu Beemster en Groningen; den landbouw in Haarlemmermeer en den nieuwen IJpolder; het geeft eene zeer uitgewerkte vergelijking van de staathuishoud kundige werking van het Groninger beklemregt met die van de pachtstelsels in Vlaanderen, Ilesbays en elders. Het eind-oordeel is voor het beklemregt niet gunstig. Dit stuk verdient de opmerking van Nederlandsche staat huishoudkundigen en landbouwers. In Berlijn maakt een origineele voddenraper goede zaken. De man heeft steeds een trompet bij zich, waarop hij, wanneer hij een huis betreedt een deuntje blaast. Dan houdt hij met stentorstem de volgende aanspraak«Geachte dames en jonge dames! Lompen, papier en beenderen, oude laarzen en stukken glas, oude kleeren van mailnen en vrouwen, wil ik steeds koopen in groote en kleine hoopen.» De rede wordt weer met trompetgeschal gesloten. De man was vroeger een welgesteld handelaar. Hij verkocht zijne zaak en ging speculeren met zoo goed gevolg, dat hij tot den bedelstaf werd gebragt. Van het weinige, dat hem overbleef, zette hij een handel in lompen op, waarmee hij goed zijn brood heeft. In den nacht van Maandag op Dingsdag jl. heeft het te Weenen zeer hevig gesneeuwd. Toen don Pedro, Keizer van Brazilië, nog in Italië was, woonde hij op een avond eene conferentie bij. Hij had den geheelen dag gewijd aan het bezigtigen van de merkwaardigheden der stad en was dus erg vermoeid. Geen wonder dat de keizer in het geniep somwijlen een uiltje knapte. De redenaar meende echter, dat Pedro zijn rede met buitengewone aandacht aanhoorde, en zigtbaar hierdoor gevleid, achtte hij zich verpligt in zijne rede een eenigszins pompeuse lofrede op zijn keizerlijken toehoorder in te lasscben. De toehoorders begrepen, dat de beleefd heid vorderde door een luid applaudissement van hunne instemming te doen blijken. De keizer, hierdoor ontwaakt, meende, dat de redenaar werd toegejuicht wegens een fraaijen volzin en achtte zich mede verpligt met het publiek in te stemmen en begon ijverig in de Landen te klappen. Algemeene vrolijkheid. Benoemingen, enz. Benoemd tot heemraad: in het waterschap de Schermer de heer K. Dekker; in den polder de Zeevang de heer K. Vink Cz.in den polder Waard-Nieuwlaud de heer P. Schuurmantot dijkgraaf van liet dijksbestuur van Wieringen de heer J. Koorn, en tot heemraad in dat dijksbestuur de heer N. Lont. Benoemd tot commies der posterijen 4de kl. de heer K. J. L. Bolomev, thans surnumerair. De luit. ter zee 1ste kl. E. J. Hoos, dienende aan boord tan het ramtorenschip Koning der Nederlanden, wordt met den 1 Mei a. s. overgeplaatst in de rol van het wachtschip alhier en met dien datum aan boord van dat ramtorenschip vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. E. H. baron van Verschuer. STATEN-GEMRAAL. Tweede Kamer. Het wetsontwerp omtrent de Zuiderzee en den waterweg naar de "Waal bepaalt, dat, op nader van Koningswege vast te stellen wijze, voor staatsrekening wordt drooggemaakt het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, van Blokkershoek aan de Noordhollandsche kust tot bezuiden den Ketelmond, met afsluiting van het Eijerlandsche Gat. In verband niet die doorgraving wordt een kanaal gegraven ter verbinding vau Amsterdam met de Waal, door de Geldersche vallei. De uitvoering wordt opgedragen aan eene bezoldigde Staatscommissie; jaarlijks wordt eene afzonderlijke begrooting bij de wet vastgesteld. De raming beloopt 116 millioen, behalve de defensiekosten ad 14 millioen. De verwerking wordt gerekend op 16 jaren. De noodige fondsen zullen aanvankelijk en successivelijk door eene leening worden gevonden. De geheele geldelijke uitkomst zou ten slotte een nudeelig verschil van f 27,850,000 beloopen. Het kanaal naar de Waal zou 11 millioen kosten, waarvan op rekening der droogmaking van eeD deel der Zuiderzee 4 millioen 7 ton komen, zoodat bet kanaal van Amsterdam over Kockengen tot in de Waal boven Gorinchem 6? millioen zou kosten. Buitenland. Frankrijk. Het programma der internationale tentoonstelling te Parijs in 1878 bevat ook een groep «nationale kleederdragten van verschillende streken.» Ook Nederland zal daarin waarschijnlijk worden vertegenwoordigd op zeer eigenaardige wijze. liet plan bestaat nl. eenige groepen in de meest schilderachtige kleederdragten voor te stellen in den trant als die, waarmede Zweden op verschillende tentoonstellingen zooveel bijval heeft geoogst. Aan de heeren Stortenbeker en ten Kate is door de Nederlandsche hoofdcommissie voor de tentoonstelling opgedragen dit denkbeeld tot onderwerp van onderzoek te maken. Het Dagblad de Nouvelliste de Rouen deelt mede, dat Frankrijk voor zijn cavalerie paarden doet aanvoeren uit de Argentijnsche republiek. De stoombooten, welke van Frankrijk op Zuid-Amerika varen, hebben reeds voor ge- ruimen tijd herhaaldelijk paarden uit die landen te Havre aan wal gezet. Er zijn de noodige proeven genomen, met die nog ongetemde, geheel wilde paarden en deze zijn gunstig afgeloopen. Zij zijn in de eerste plaats zeer goedkoop, niet verwend, in staat veel vermoeijenissen te verdragen; het voedsel, waarop een gewoon paard ter naauwemnod het leven kan houden, is voor die paarden voldoende niet alleen, maar ze worden er vet op. Met de jongst aangekomen stoomboot Portona zijn 75 dergelijke paarden uit Montevideo aangevoeld, van de 80, welke aldaar aan boord waren genomen. Jl. Maandag ochtend begaven zich 6 personen, waar onder 5 vrouwen en jonge meisjes, uit het dorp Vallabrègues (dep. du Gard) naar den linker oever der Rhóne om rijs te snijden. Vóórdat ze den oever bereikten zonk hun bootje en allen verdronken. Ehgelactl. Jl. Maandag, Dingsdag en Woensdag heeft er op vele plaatsen in Engeland en ook te Londen een hevige storm uit het oosten gewoed. Vele grootere en kleine ongelukken worden door de Engelsche bladen vermeldhuizen zijn in gestort, menschen gedood en gekwetst, schepen gezonken, opvarenden over boord geslagen, tal van schoorsteenen en daken vernield, enz. Jl. Woensdag heeft de groote demonstratie ter bevrij ding van Orton (alias Tichborne) plaats gehad. Zij was door zekeren heer Morgan op touw gezet; hij wilde met 100,000 menschen voor het Lagerhuis bijeenkomen en daar de vrijlating van den gevangene verlangen. Bij scherpe koude en onder hageljagt kwamen des namiddags dan ook eenige duizenden menschen in Hydepark bijeen in den omtrek van de Reformers Tree. Natuurlijk begon de plegtigheid met een rede, waarin, niet minder natuurlijk, het proces onregtvaardig en het gevangenzetten van den pretendent strijdig met de wet werd genoemd. Na die hartelijke ontboezemingen ving de togtaan; Yan Trafalgar-Square tot aan het Parlements-gebouw o. a. begeleid door een duizendtal agenten van politie te voet en een 40tal constables te paard. Overeenkomstig het reglement werd Morgan slechts met tien personen in commissie in het Hnis toegelaten en daar deelde hem het bekende lid Whalley, een niet minder groot Tichborne-kampioen, mede, dat de petitie a. s. Woensdag kon worden aangeboden. Ten tien ure verscheen Morgan weer onder zijn volge lingen om hen de geruststellende verzekering te geven, dat hij niet zou rusten voordat de gevangene in vrijheid was, en daarop ging de menigte uiteen. Amerika. De dames van New-York hebben een nieuw bewijs geleverd, hoe sterk de puriteinsche geest onder haar heerscht. Ëen deputatie uit haar midden begaf zich naar de gemalin van den president der Yereenigde Staten, mevrouw Hayes, om haar de belofte af te dwingen, dat voortaan bij de officiëele diners in het Witte Huis nooit meer wijn zou worden geschonken. Mevrouw Hayes, ofschoon zelve lid van een matigheids-genootschap, waagde het toch niet deze belofte af te leggen en antwoordde de verzoeksters, dat zij zich niet mengen wilde in zaken, welke haar man aan gingen, die zich het beheer over den wijnkelder had voor behouden. Volgens een berigt uit Philadelphia hebben verleden week geweldige stormen gewoed langs de kusten ten zuiden van de Chesapeake-baai, waarin 20 vaartuigen vergaan en 100 personen omgekomen zijn. De regering van de republiek Venezuela schijnt voor andere Staten nog al lastig te zijn. Niet lang geleden ver keerde zij met Nederland op een zeer gespannen voet, thans heeft zij het te kwaad gekregen met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De correspondent van den Times te Philadelphia telegra feert het volgende: «Daar de regering van Venezuela aan den heer Russel, den Amerikaanschen gezant, zijn paspoort gegeven heeft, melden telegrammen uit Washington, dat deze daad door de Amerikaansche regering als een casus belli beschouwd zal worden, en dat de gezant van Venezuela waarschijnlijk ook zijn paspoort zal ontvangen. Er hangen tal van ingewikkelde kwesties tusschen Venezuela en de Vereenigde Staten, die de betrekkingen tusschen beide landen in hoogst kritieken toestand brengen.» Correspondentie. De novelle „Een geknakte Roos" zullen wij in het volgend nummer beginnen; daarna de novelle van von Byr. De Redactie ontving een schrijven van een „burger," die zijne veront waardiging betuigt over het hoogst ongepast gedrag van een aantal artilleristen, waaronder verscheidene onderofficieren, bij gelegenheid van de militaire promenade der Artillerie-Schutterij, jl. Donderdag namiddag. We mcenen echter, dat het meer gepast zou zijn, wan neer de chef der Schutterij zich over dit zeer laakbaar gedrag der landsverdedigers bij den plaatselijken-kommandant beklaagde en vertrouwen, dat alsdan dergelijke wanordelijkheden niet meer zullen plaats hebben. ALKMAARSCHE Al ARKT VAN GISTEREN per mud 28 m.Tarwe fll,50al2, 60 m.Rogge 9,:i 9,25 19„ m.Gerst 5,70a 6,80 116 (Chcv.) 7,-a 7,75 275 m.Haver 4,50u 6, m.Paardcnb. 7,50a m.Br.Boonen 10, - n!2, 35 in.Kanariezaad8,50a 9,50 20 m.Mostcrdz.(r)„ 24,50a m. fe)« n m.BIMuanzaad// a m.Corianderz. a per 50 KG. m.Karweizaad f a per mud m.Grn.Erwten„ 18,a20, o m.Graauwe„ 20,a22, m.Vale a m.Witte a 250 slap.Kaas, weg. 52753 KG. per50KG. Kleine Hooi f 40,,Gras f Commissie,/ „33, Middelb. „38,50, Laagste prijs f 18, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 6 Paarden b.'tj. f 82,-a275,- 9 Koeijen 17U,-a225,- 60 Nucht.Kalver.,, 3,al4, 1097Schapen 26,a35, 11 Lammeren 4,alO, per stuk 102 Mag.Varkens f 18,a2S, 277 Bigg.ben.10w.,, 8,al3, 11 Bokk.&Geiten 8,a 8, 13 KleineBokken 0,25a 0,70 Boter f 0,22|a0,90per 0.630 KG. HOORNSCHE MARKT YAN HEDEN. PER TELEGRAAF, per mud 4 m.Tarwe m. Rogge 15 m.Gerst 16 m.Haver f 11,—a m.WitteErwt. m.Groene 13,50a m.Grauuwe,, 20,—a m.Vale a m.Br.Booneü 12, -a 6,50 -a 5,50 20 st.Paarden st. Koeijen 800 st Schapen st.Lammeren 50 st.Kalveren 150 st.Varkens -al4,50 per stuk 70,—a275,- a 23,—a34,— a n 4,al 8, 15,—u26,— Handel matig. per stuk 7 st.Zeugen f 50,a80, 330 st Biggen 7,al3, 70 st.Kippen 0,80a 2, per 100 19000st.KipEijeren„ 2,60a 2,80 8500 st.EendEijer. 3,30a per kop 2000kopBoter 0,62\a0,6l\ per mud 50 m.Aardappel. 3,50a 4,80 ra.Peren a m. Appelen a per 100 KG. KG.rood Aalb.„ a KG.zw.Aalb. a KG.Hazelnot.a Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: S. Ran, timmerman en J. C. Grooff. H. P. Kuiper, vischkooper en J. Verbeek. F. van Brederode, werkman en G. Visser. E. Oudkerk, koopman en J. Sloog. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: F. Mandemaker, geb. Horstman, D. C. Bnkker, geb. Keijsering, Z. M. P. Man, geb. de Vries, Z. M. C. A. Placke, geb. Lange, Z. M. Staalman, geb. Kuypers, D. F. Groen, geb. Geervliet, Z. L. M. F Larsen, geb. Keijzer, Z. G. Goedhait, geb. Kolles, l3. A. J. Mulder, geb. Tegel, D. OVERLEDENM. G. Janssen, 28 jaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2