IELIERSCHE m HE EKIËITWEDIEPER COURANT. 1877. N°.52. Woensdag 2 Mei. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. Verschijnt Dingsdsg, Donderdag en Zaturdag namiddag. A bonnementiprija per kwartaal1.80. franco per post - 1.65. EHken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 'b avonds 6 nnr. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Mei. Zr. Ms. stoomschip Evertsen is heden onder bevel van den kapt.—luit. ter zee C. H. Bogaert in dienst gesteld. Aan boord van dezen bodem zullen een 600tal zee-miliciens hun opleiding ontvangen. Gisteren aanvaardde de nieuwbenoemde luit.-kol. der mariniers, J. A. IJ. van Es, het kommandement over voor noemd korps, ter vervanging van den gepensioneerden luit.- kol. W. G. Tuning, die, zoo als men weet, zal optreden als kommandant van het Invalidenhuis te Leiden. Het stoomschip W. A. Scholten heeft jl. Zaturdag, na een stormachtige reis en veel tegenwind, van New-York te Southampton aangebragt 160 stuks paarden en ossen, welke aldaar zijn gelost. Gedurende de reis waren 19 stuks ossen bezweken. Heden treedt in werking het nieuwe posttarief voor Oost— en West—Indië. Met alle mails, dus ook met de stoomschepen der Maatschappij Nederland, kunnen thans brieven van 15 gram voor 25 cents (gefrankeerd) en brief kaarten voor 12| cent naar Oost- en West-Indië worden verzonden. Dertig jaren geleden bedroeg het porto per brief van 7| gram f 1.80. De Synagoge der Israëlitische gemeente alhier, in den jare 1837 gesticht, zal in Augustus a. s. gedurende 40 jaren aan hare bestemming gewijd zijn geweest. En, gelijk in 1862 het 25jarig bestaan van dit kerkgebouw door godsdienstige plegtigheden werd gevierd, zal ook dit jaar het 40jarig bestaan der Synagoge feestelijk worden herdacht. Aan eene Commissie is opgedragen, die feest viering te regelen. Bij de firma Berkhout Co. is een brochure ver schenen van Gerrit Jansen, corrector van C. O.'s nagelaten geschriften, waarin hij o. a. verklaart, dat het vervaardigen van Thet Oera-Linda Bok boven de krachten ging van Cornelis Over de Linden, 1ste meesterknecht op 's Rijks Marinewerf alhier. 4) EEN GEKNAKTE ROOS. {Vervolg.) Op zekeren nacht was Feodora uit haar kamer geslopen, om een ontdekkingstocht door het kasteel te maken. Onhoorbaar gleed zij voort in den schaduw der op zuilen rustende galerijen, die den tuin omringden, en vorschte zij naar een geheimen uitgang, waarbij zij eiken steen, elke versiering en verhooging onderzocht, om eindelijk, eindelijk dan toch een veer te vinden, wier mechaniek haar de poort der vrijheid zou kunnen openen. Alles sliep j geen geluid klonk door de stilte van den nachtin den tuin klaterden slechts de fonteinen en hare fijne droppels schitterden als parelen in het licht der maan, die door het water van het groote marmeren bekken werd teruggebracht. Feodora sloop zachtkens voort als een schaduw, onbevreesd, want haar verlangen naar vrijheid was sterker dan de vrees. Nu sloeg ze een hoek der galerijen om, haastig en vol geestdrift, en ze stond tegenover Dauilo. z,Wat op zulk een laat uur nog wakende, gebiedster?" vroeg hij met een spottend lachje. Jlk kon niet slapen en ben daarom wat op de galerijen gaan wandelen," antwoordde Feodora, die hare tegenwoordigheid van geest niet verloor; „doch wat gaat dat u aan?" Hij stond nog altijd als een muur voor haar, als om haar den weg te versperren. „Stoutmoedig als een leeuwin, listig als een slang, gezwind als een antilope," hernam hij, haar beschouwend. „Gij schijnt goed thuis te zijn in de natuurlijke historie," merkte Feodora aan, „doch laat mij nu voorbij l)ooh Danilo ging niet van ziju plaats. „Gij zijt bekoorlijk, gebiedster!" sprak hij, „veel schooner dan uwe vlasharige zuster, welke mijn Vorst als onzinnig bemint. Gij zijt ook veel verstandiger, veel „Ik heb u niet uitgenoodigd mij complimenten te maken," viel Feodora hem iu de rede, oogenschijnlyk kalm, doch inwendig bitter verontwaardigd over de driestheid van den knecht. „Altijd strijdvaardig en altijd schoon," ging Danilo voort. „Gij zijt een heerlijke vrouw! ja, gebiedster, ik weet wat in uw hoofd omgaat, wat u en de Vorstin 's nachts de rust van den slaap be neemt: gij wilt van hier vluchten, maar ik moet u bewaken. Heb ik het geraden?" „Denk al wat ge wilt; geloof mijnentwege ook dat wij de maan willen stelen het een is even gegrond als het anderantwoordde Feodora, inwendig ten hoogste beangst, doch uiterlijk nog steeds bedaard. „Ik verwachtte dat antwoord van u," sprak Danilo koel; „natuur- lijk, gij zult toch niet zoo onverstandig zijn om dadelijk te zeggen: gij hebt gelijk, Dauilo, doch spreek er niet van tegen den Vorst 1 Ik ben des Vorsten rechterhand." „Ik weet het en ik wenschte dat gij de mijne waart," zei Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 103. Door de commissie voor liet examineren van varens lieden te Amsterdam is jl. Zaturdag met goed gevolg als derde stuurman geëxamineerd de heer Jn. Bakker, leerling aan de zeevaartkundige school van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. De sociëteit Mars alhier heeft in hare laatstgehouden vergadering de statuten in dier voege gewijzigd, dat men om lid der vereeniging te worden niet behoeft te behooren of behoord te hebben tot de kaders van Schutterij of Vrijkorps, maar dat in het algemeen leden dier beide corporatiën tot leden dier Sociëteit kunnen worden aangenomen. Deze bepaling is genomen, vooral ook met het oog op de reorganisatie, in het Artillerie-Vrij korps tot stand gebragt. Gisteren is aan het ministerie van Binnenl. Zaken aanbesteed de opbouw op de bestaande fundamenten van een nieuw gebouw ten dienste van het departement van Justitie, op den hoek van de Lange Pooten en het Plein te 's Hage. Van de vijf ingekomen geldige billetten was het minste dat van den heer W. M. Schram, te Sliedrecht, voor f 338,400. Tot hoofdonderwijzer te Arnhem is benoemd de lieer D. van Neck, thans hulponderwijzer te Baambrugge. Jl. Vrijdag is te Haarlem de acte van hoofdonder wijzeres toegekend aan mej. L. F. Günther, van hier; die voor liet Fransch aan de dames M. J. Maclaine Pont, van Alkmaar en J. C. Tichelman, van hier. De jaarlijksche vergadering der gewestelijke vereeniging Noordholland van 't Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap zal niet, gelijk aanvankelijk bepaald was, te Helder, maar te Purmerend worden gehouden, den 19 Mei e. k. Op deze vergadering zullen de navolgende punten in behandeling komen: 1. Zijn de wetenschappelijke eischen, aan den onderwijzer gesteld, te hoog of te laag? 2. Vloeijen de nadeelen, die gewoonlijk aan liet klassikaal onderwijs worden toegeschreven, uit het stelsel zelf voort, of zijn die aan andere oorzaken toe te schrijven? 3. De huisindustrie in Denemarken en hare mogelijke toepassing in onze volks school. 4. Bespreking van de nieuwste collectiën platen ten behoeve van het aanschouwelijk onderwijs. Als plaats van vergadering in 1878 worden voorgesteld: Alkmaar en Velzen. Feodora verachtelijk. „Dat zou wel mogelijk ziju," hernam hij koeltjes, „doch onder zekere voorwaarden. Ik ken alle schuilhoeken van het slot en zou u met de Vorstin kunnen laten vluchten, nog meer, ik zou het willen doen, maar ik verlang een belooning!" Hij zag haar lang en sterk aau en zij zweeg wat zou zij antwoorden? Doch haar polsen klopten onstuimig en hel bloed dreigde uit haar slapen te bersten. „Hebt gij de bedoeling mijner woorden begrepen, gebiedster?" ging hij voort; „nu, ik geloof het wel! ja ik, Danilo, de trouwste dienaar van Vorst Voitiesco, wil u helpen om de Vorstin Vera en u te bevrijden van deze eeuwigdurende gevangenschap, om een hoogen prijs om u Een lichte kreet ontsnapte aan Feodora's lippen en zij deinsde een stap achteruit, ontsteld, verbijsterd, verpletterd. „Ik heb u lief, Feodora!" vervolgde Danilo, zonder zijn stem merkbaar te verheffen„ik bemin u, zooals ik nog nooit een vrouw bemind hebAls iemand mij ooit gezegd had, dat ik mijn meester ontrouw zou worden om den wil eener vrouw, ik had hein miju dolk iu 't hart gestooten ora zijn lastertaal te straffen. En toch is het er toe gekomen gij zijt die vrouw en om uwent wil zal ik mijn heer verraden en hem verlaten. Wilt gij mij beloven mijne vrouw te worden, duu zult gij morgen avond vrij zijn?" Feodora had zich afgewend, en op de balustrade der galerij leunende, staarde zij op het schijnsel der maan. Zij was schier razend over de onbeschaamdheid van dezen dienstknecht, dezen gemeenen Circassiër, tegenover haar, een gravin Bradnilzkv, en toch In hare oogen begon een zonderlinge glans te spelenhet was alsof er een roode gloed uitstraalde, eu haar stem klonk eigenaardig hard en ruw, toen zij, zich eensklaps omwendend, tot hem zeide: „Danilo, is het u ernst met dat alles?" „Heilige ernst!" betuigde hij plechtig. „Welnu dan, vervul dan uw belofte, laat mij met mijne zuster vluchten uit het geweld van den Vorst, en als wij in veiligheid zijn zal ik uw vrouw worden Danilo stiet een woesten, onderdrukten kreet uit en viel voor Feodora neder, terwijl hij den zoom van haar kleed met kussen bedekte. „Gij zult mijne Koningin zijn," riep hij onstuimig; „ik ben rijk, rijker dan gij denkt, en morgen zijt gij vrij Ik laat u naar Warschau vluchten en haal u dan af als mijn vrouw Feodora's hand, welke in de zijne rustte, was ijskoud en in haar oogen schitterde voortdurend een zonderlinge gloed. „Het zal wezen zooals gij zegt," fluisterde zij, „doch hoe zullen wij vluchten?" „Gij komt morgen, als de nacht aangebroken is, in de portretzaal aan de beeltenis van Keizerin Katharina bevindt zich onder aan de lijst een gouden roos één vingerdruk daarop en het beeld wijkt terug. In de donkere ruimte zult gij het benoodigde vuor uw ver- Prijs der Adverteutièn: Van 14 regels 60 Gent», elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. De wekelijksche veemarkt te Hypolituslioef op Wieringen zal morgen, Woensdag 2 Mei, een aanvang nemen. Men meldt uit Nieuwe Niedorp «Uit het driemaandelijksch overzigt gedurende het 1ste kwartaal dezes jaars, van verzuimde schooltijden in de openbare lagere school alhier blijkt, dat op een getal van 241 leerlingen en 128 schooltijden, het aantal verzuimde schooltijden bedraagt, wegens: 1. ziekte 1313; 2. geoorloofd verzuim, waaronder b. v. verstaan wordt het niet bezoeken der school op R.-C. feestdagen, het ontvangen van gods dienstonderwijs door de R.-C. kinderen, enz. 14513. wil lekeurig verzuim 2054; 4 veldarbeid 0; 5 allen arbeid van anderen aard 357; totaal 5175. Niet bevredigend zeker is dit overzigt, en een .bewijs dat onze afdeeling van Volksonderwijs hier nog genoeg te doen heeft; te meer, daar te vreezen is dat nu allerwege de veldarbeid in vollen gang is, in het volgend kwartaal punt 4 niet zoo gunstig zal zijn.» Heden herdenkt de heer D. Julsing, beëedigd klerk aan het kantoor der hypotheken en het kadaster te Alk maar, zijn 50jarig jubilé als geagreëerde aan dat kantoor. Jl. Zondag avond ten half tien ure verdronk te West-Blokker een braaf, algemeen geacht ingezetene van Oost-Blokker, de heer Schimmel, veehandelaar. Met iemand in zijn tilburry uit Hoorn komende, waar hij 110 stuks vee had staan voor de koemarkt, schijnt zijn rijtuigje gestooten te hebben tegen een der tallooze oneffenheden van den straatweg, waardoor hij door den schok uit zijn rijtuig in de sloot geslingerd werd en onmiddellijk stikte. Te Hoorn is door Burgerpligt de heer Fransen van de Putte weder kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Tot directeur der Associatie-Cassa te Amsterdam is benoemd de heer J. A. van Heteren. De aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam ontvangen dit jaar geen dividend. Te Amsterdam zijn, volgens het N. v. d. D., plannen ontworpen voor eene stad over het IJ. De verbinding van den overkant met de oude stad stelt men zich voor met eene vaste brug over genoemd water en, tot voorziening in de stremming van het vaarwater door deze brug, zou men een kanaal achter de nieuwe stad aan de overzijde graven. Een groot gedeelte der kosten denkt men te zullen kleeding en een lantaarn vinden, daarna gaat ge onbezorgd verder; vijftig treden moet ge afklimmen en in den smallen gang moet ge een half uur doorloopen. De deur, dien ge aan het einde van dezen gang ziet, moet ge openen met den sleutel, dien gij in uwe kleedereu vinden zult, en daarna zorgvuldig sluiten. Ge zult u dan terstond in het bosch van Tereschky bevinden. Van uit het dorp Tereschky kunt ge gemakkelijk vluchten, als ge een rijtuigje huurt. Den volgenden morgen zal ik mij houden als had ik dan eerst uwe vlucht ontdekt en zal ik u nareizen, doch wee u als ge dan uw woord niet houdt!" „Wees onbezorgd, Danilo!" luidde het antwoord, „en ontvang bij voorbaat mijn dank! Zie nu wel toe dat we morgen avond na elven op geenerlei wijze gestoord kunnen worden." „Ik zal er zorg voor dragen, gebiedster, en ik zal mij voor Warschau bij u voegenuwe zuster kan tlan aan uw ouders zeggen dat gij de prijs harer redding zijt. Wij reizen dan naar Pruisen en daar wordt gij mijne vrouwVindt ge 't zoo goed?" „Uitmuntend; ik zal u op het kleine bolwerk aan den oostkant van Warschau blijven wachten," antwoordde Feodora, „en nu, daar wij alles besproken hebben, goede nacht!" Zij reikte hem hare kleine fijne hand, die hij met een stroom van kussen bedekte. „Feodora, beminde meesteresstamelde hij. Zij knikte hem lachend toe het was een rechte sirenenlach. „Goede nacht, Dauilo!" En zij ging met luchtigen tred van hem weg. Dauilo staarde haar na hij was vooruit van zijne overwinning zeker geweest en had alles, wat voor de vlucht noodig was, in gereedheid gebracht. Ziju denkbeeld was niet kwaad en de prijs er van loonde de moeite, een geweten bezat de Circassiër niet, hij kon natuurlijk ook niet welen of hij recht dan wel onrecht deed. „Hoe zij haar dat wel zeggen zal?" dacht hij en sloop Feodora achterna. Ilij zag haar binnentreden in het slaapvertrek harer zuster en verbergdc zich achter het gordyn voor de deur zijne bewegingen waren als die van een kat, eu hij behoefde dus geen vrees te hebben dat men hem zou kunnen hooren. Vera lag in een onrustige sluimering op een zacht rustbed; aan het plafond hing een albasten lamp, die een zwak, roodachtig licht verspreidde. Feodora trad aan het bed van haar zuster en bleef een geruimen tijd voor haar staan, als wilde zij haar ongemerkt gadeslaan. Daarna knielde zij neder en legde voorzichtig hare hand op het hoofd der Vorstin. Verschrikt sloeg deze de oogen op. „Ach zijt gij het, Feodora?" klaagde zij, „is het dan reeds ochtend?" „Neen, het is diep in den nacht, Vera! Wij vluchten in den aanstaanden nacht!" „Feodora?" De arme Vera dreigde van verbazing haar be zinning te verliezen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1