nog hen/ die de schoonmaakwoede hunner eerzame wederhelften het hoofd hebben weten te bieden. Want al is de lente er nog niet, de Schoonmaaktijd is er degelijk, spijt tal van wanhopige mannen, wien slecht9 de keus gelaten wordt tusschen eene verkoudheid en een goed verwarmd koffiehuis. Al houden nog sommige heeren der schepping den strijd voor het behoud van „die morsige staan in den weg" met goed gevolg tegen hunne ega's vol, de meesten hebben de kamp zeker al weken geleden moeten opgeven; althans, het slecht bezoek van het jongste concert der afdeeling van Toonkunst, waarop de uitstekende violist ïkalitzky zich deed hooren, en van de tooneelvoorstelling van Victor Driessens, toen mej. Beersmans in het juist niet fraaie stuk „de Geldduivel" deed blijken, dat haar talent met de jaren uiet ver minderd was, werd aan den schoonmaaktijd toegeschreven; en de goede opkomst bij het sedert gehouden concert van Coucordia, dat ons met eene begaafde zangeres, mej. Camphuis, deed kennis maken, wettigt het vermoeden, dat in de meeste gezinnen de voorjaarsziekte reeds uitgewoed en een ordelijke staat van zaken zij het dan ook met onverwarmde vertrekken teruggekeerd is. Eéne hoop rest ons intusschen en wel deze, dat het laat komende groen des te langer zal duren, en dat alzoo de algemeene tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw, welke hier in 't laatst van September zal plaats hebben, in den Geesterhout een bevallig en voor de bezoekers aangenaam figuur zal maken, 't Zal ditmaal buiten de muren en onder het lommer zijn; vee en landbouw werktuigen en bloemen zullen te midden van het geboomte beter geplaatst zijn en zich schilderachtiger voordoen dan op een open veld of plein. De Geesterhout vormt ten naastenbij een vierkant, aan twee zijden door water afgesloten en aau de andere zijde:, door wegen omgeven, langs welke schuttingen zullen worden gesteld. De jaarlijksche tentoonstellingen der Landbouw-maatschappij zijn lang zamerhand de groote markten van landbouw-werktuigen geworden welnu, zij vinden hier ruimte en wel, wat zeker niet onverschillig is, in de nabijheid van de spoorwegstation. Dat wij, die in den landbouw en de veeteelt de hoofdbronnen van ons bestaan erkennen, nog al wat ophebben met die tentoonstelling, zult gij wel willen gelooven. De gemeenteraad heeft dan ook aau de Maatschappij van Landbouw, behalve afstand van het terrein, eene subsidie van f 1000 toegestaan en 1 gouden en 6 zilveren medaljes beschikbaar gesteld bovendien zijn in zijne vergadering reeds stemmen opgegaan om in de feestweek, waarin de traditioneele harddraverij gewis niet ontbreken zal, van gemeentewege een vuurwerk te doen ontsteken. De leden der Alkmaarsche afdeeling van de Maatschappij hebben zich ook niet onbetuigd gelaten en reeds tal van medaljes, waar onder 5 gouden, uitgeloofd. Wij verkeeren, zooals gij ziet, in een royale bui, en dat is zeer natuurlijk: wie aan een groot gevaar ontkomen is, heeft reden om dankbaar en mild te zijn. Inderdaad het gevaar van onze rechtbank te verliezen is grooter geweest, dan wij aanvankelijk konden ver moeden het ongeloofelijke werd bijna gebeurlijk en zou 't geworden zijn, had de heer Haffmans in de koffiekamer de stemming over het amendementde Jong niet verzuimd en daardoor aan de strijders voor de goede zaak, welke ook de onze was, de gelegenheid gegeven om te zorgen, dat de beslissing bij de tweede stemming ten nadeele eener verwonderlijke coalitie in een hoofd artikel van uw blad terecht aan de kaak gesteld uitviel. Hadden de Hoornsche Afgevaardigden, op grond niet vau gemis, maar van voor den tegenwoordigen tijd gebrekkige communicatie het behoud der Hoornsche rechtbank voorgesteld en daaraan niet verbonden het edelmoedige plan om de onze op te offeren, er zou veel voor te zeggen zijn geweest. Wellicht hadden zij den steun onzer Afgevaardigden en van anderen, die hen thans tegen stonden, verworven en alzoo hunne stad voor een onmiskenbaar verlies aan voordeel en prestige behoed; en zoo niet, hun voorstel ware met eere gevallen. Ware dergelijk amendement verworpen, wij zonden niet gejubeld hebbeu, en zelfs indien het amendement- de Jong onmiddelijk afgestemd ware, zou onze blijdschap daarover niet naar buiten gebleken zijn; maar nu het viel na bijna aan genomen te zijn geweest, was het te veel van on3 gevorderd, de vlaggen binnenshuis te houden en onze vreugde te bedwingen. Hoorn had ons, more majorum, een vlieg zoeken af te vangen, en dat was haast geslaagd maar gelukkig verhinderd, dus wederom Alcmaria Victrix! De Hoornsche Courant, die het als enfant terrible zoo verbruid had, gaf na den slag een hoofdartikel, dat alleszins waardig mocht genoemd worden. Door onspoed gelouterd (Slot volgt.) Natuurlijk zonder de overdrijving als waaraan zich de heer van Akerlaken heeft schuldig gemaakt, toen hij in de Eerste Kamer mededeelde, dat hij onlangs 3£ uur had gereden van Hoorn naar Alkmaar. Van welke paarden bedient Z.H.W.g. zich? zou men mogen vragen. Overdrijving heerschte ook in zijne vrees, dat de inkrimping der rechtbanken en kantongerechten de gehecht heid der bevolking aan het regeerend Stamhuis zou benadeelen. Zulke uitdrukkingen zijn niet zeer voorzichtig, en zouden er toe kunnen leiden om het niet verschijnen van den Hoornschen bur gemeester ter audiëntie te Amsterdam toe te schrijven aan eene beweegreden, welke liever niet verondersteld moet worden. Benoemingen, enz. Met iugaug van 15 dezer zijn o. a. benoemdbij de arrond.- regtbank te Alkmaar: tot pres mr. van Lelijveld; tot regters mrs. Lagerwij, Haanegraaff van Oosterzee en Scholten, thans subst.- griffier te Hoornplaatsvervangers de tegenwoordigetot off. van just. mr. van Leeuwen; subst. mr. Karseboorn Jr. adv. te Haarlem; tot griffier mr. Knuppel; subst. mr. Stheeman, griffier by het kan tong. te Amersfoort; bij de kantongeregtente Alkmaar: tot kantonr. mr. van der Mieden, van Opmeer; griffier mr. van der Mandere; te Schagen: tot kantonr. mr. van Foreest; tot griffier mr. Cau, thans te Enkhuizen te Heldertot kantonr. mr. Büchner, thans te Edam; tot griffier mr. Aberson; te Hoorn: tot kantonr. mr. ten Zeldam Ganswijktot griffier mr. Verschuerte Medemblik: tot kantonr. mr. Dolleman, thans griffier te Schagen; tot griffier mr. Wansinck-S te Zaandam: tot kantonr. mr. Visser; tot griffier mr. Dwars; te Purmerend: tot kantonr. mr. van Bommel; tot griffier mr. Boldiugh; te Haarlemmermeer: tot kantonr. mr. Nib- belink, thans te Doetinchem; tot griffier mr. vau Halmael, thans te Nieuwer-Amstel. In al deze kantons plaatsvervangers de tegen woordige; alleen in Haarlemmermeer zijn nog geene benoemd; tot ambtenaren van het O. M. bij de kantongeregten in het arrond. Alkmaar: a. voor de kantons Alkmaar, Schagen en Helder, ter standplaats Alkmaar, J. H. J. Horch, than3 adv. te 's Ilage; b. voor de kantons Hoorn en Medemblik, ter standplaats Hoorn, M. E. Booij, thans proc. bij de arrond.-regtbank te Hoorn. Met ingang van 1 Junij a. s. wordt benoemd tot hoofdonder wijzer aan de Pupillenschool te Nieuwersluis de heer J. N. van Eek. De adelborst IsLe kl. W. B. J. van Eijk wordt met ingang van deu 6 dezer bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. De 1ste luit. C. Lem, van het 4de reg. infanterie, is voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl.-Indië. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting vau Dingsdag 1 Mei. Er werd rapport uitgebragt over eenige adressen, waaronder een vau Thomson en 1300 R. C. inge zetenen te Rotterdam, naar aanleiding van het wetsontwerp tot her ziening van de wet op het Lager Onderwijs, houdende bedenking tegen de instandhouding der Lagere School, dat, evenals een adres van Kommandeur en undere ingezetenen van Wognum, ter griffie wordt gedeponeerd. Zitting van Woensdag 2 Mei. Wegens ongesteldheid van den minister van Koloniën is de behandeling der koloniale ontwerpen verdaagd tot de volgende bijeenkomst. Eenige kleine wetsontwerpen zijn aangenomen, waaronder dat tot bekrachtiging van den verkoop aan de gemeente Nijmegen van voormaligeu vestinggroiul. Lang durige discussie» zijn gevoerd over het adres van Schoonebeek tot het bekomen van schadevergoeding wegens preventieve hechtenis en over de naturalisatie van den gewezen pauselijken zoua&f Welters. De conclusie der commissie in zake Schoonebeek werd eenstemmig aangenomen, de naturalisatie vnn Welters eenparig, uitgezonderd de heer Bastert. Bij een suppletoir begrootingsontwerp op Hoofdstuk VIII wordt eene verhooging aangevraagd van f 700,000, teneinde daaruit de kosten te bestrijden eener levering van 50 stalen kanonnen van 12 cM. met affuiten en verdere benoodigdheden voor de werken der reeds bestaande sterkten in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. De aanvraag wordt gedaan om in Augustus eene overeenkomst met den heer Krupp te vernieuwen. Berigten betreffende den Rnssisch-Turkschen oorlog. Eugeland zal in den RussischTurkschen oorlog eene strikte onzijdigheid in acht nemen. Het is thans te wachten, dat Oostenrijk, Frankrijk en Duitscbland hetzelfde zullen verklaren. Italië heeft zich reeds in dien gee3t geuit. Ook van Duitschland is het niet twijfelachtig, welke zijde het zal kiezen, tenzij de Keizer afwijkt van zijne belofte, den oorlog niet in een veroveringskrijg te doen outaarden. En Oostenrijk? Men zal ongetwijfeld met belungstelling uitzien naar eene beslissiug omtrent de houding van den onraiddel- lijken nabuur van Turkije, maar heeft vooreerst niet te duchteu, dat het Rusland een spaak in het wiel zal steken. De oorlogsbcwegingen beteekenen nog niet veel. l)e Kussen dringen in Klein-Azië slechts zeer langzaam voorwaarts, bij Kars is jl. Maandag eeu slag geleverd; terwijl op het oorlogstooneel in Europa de toestand stationair blijft. Het zijn daar de Turken, die van zich doen spreken, omdat zij hunne defensive houding versterken; wat de Russen aangaat, zij schijnen nog niet in voldoenden getale aau den Donau bijeen te zijn, om op eenig punt den overgang te beproeven. Een aanzienlijk burger van Moskou, die zijn naam geheim wil houden, heeft den Russische» minister van Oorlog 100,000 roebels doen toekomen, ter verdeeling onder de manschappen of hunne nagelaten betrekkingen van het bataillon of regiment, dat het eerste Turksche kanon veroveren zal. Varna is een van de sterkste vestingen in Turkije. De vroegere enceinte telt tien goed gewapende bastions. Op 3000 a 5000 pas voor deze enceinte liggen nog 7 zelfstandige werken. Men verzekert, dat op de wallen meer dan 200 stukken zwaar geschut staan, waaronder 45 Krupps, meerendeels van 23 centimeters. De bezet ting was 22 bataillons met 7 veld batterijen. De opperbevelhebber van het Turksche leger, Abdul Kerim-pacha, is 61 jaar, van een forsche gestalte, die op twintigjarige» leeftijd zijn opleiding in Oostenrijk heeft ontvaugen en toeu reeds een grooten ijver ontwikkelde. Hij spreekt even goed Duitsch als Turksch. De generaal is meer de man van de strategie dan van de taktiek, beter geschikt ook voor een goede regeling der zaken, als een man van handelen op het slagveld. In den oorlog tegen Servië in het vorige jaar heeft hij menig blijk vau scherpzinnigheid en juisten blik gegeven, en vormde toen een groot contrast met den praal zieken generaal Tschernajeff. Hij heeft altijd een grooten afkeer van ongeregelde troepen ge had; de Baschi-bozoeks waren hem steeds een gruwel, niet omdat hij grooter menscheuvriend dan zijn laudgenooteu was, maar omdat hij een afkeer had van alles wat onregelmatig is. De onregelmatige troepen onder zijn bevel, werden met de meeste strengheid behaudeld. Het hoofd van zijn geueralen stuf, Hafiz-pachn, die ook ge durende acht jaren in Oostenrijk zijn militaire opvoeding voltooide, is een der meest bekwame officieren. Redschib-pacha, die hem ter zijde staat, heeft drie jaren lang de militaire school te Brussel bezocht en daar geheel Europesche manieren aangenomen. Hij spreekt vlot Fransch en Engelsch. Beide bevelhebbers zijn mannen van een spoedig besluit en vullen daardoor aan, wat den opperbevel hebber ontbreekt. Aan hun zijde staan nog twee personen, wier invloed misschien nog sterker is, nl. de Engelsche militaire gevol- magtigde, de overste Lennox en de overste Baker. De eerste houdt zich, krachtens zijn ambtelijk karakter, uiterlijk buiten de directie van de Turksche legeraangelegenheden. Minder terughoudend is de overste Baker, die bij het Turksche leger hoog staat aangeschreven, en zonder wiens tusschenkomst geen vreemd officier wordt toegelaten. Verscheidene Amerikaansche officieren, zoo wordt uit Philadelphia aan de Times gemeld, hebben aanbiedingen aanvaard om in Turksche dienst te treden, met het oog op de in het Turksche leger ingevoerde Amerikaansche wapenen. Er is echter voor gezorgd, dat zulks niet als eene inbreuk op Amerika's onzijdigheid kan worden uitgelegd. ZARA, 1 Mei. Zondag heeft de eerste aanval der insurgenten op de Turksche vooi hoede in het défilé van Bisnïa bij Nevesinje plaats gehad. Daarbij zijn 15 Turken gesneuveld. De Turksche overheden werven in Herzegowina en Bosnië de Muzelmannen van 16 tot 60jarigen ouderdom voor het Turksche leger aan. Het berigt, dut de Sultan van Turkije voornemens is de vaan van den profeet te ontvouwen, bevestigt zich en 't zal dus den lezer niet onwelkom zijn, iets naders omtrent deze vlag te ver nemen. Zij is van groene kleur, ongeveer twee el lang en bijna anderhalf el breed, en deed oorspronkelijk dienst als gordijn in de slaapkamer van Aisclia, de favorite van den profeet, die daar gestorven is. Toen Mahomed op zijn sterfbed lag en zijne veld- heeren, die juist een veldtogt tegen eenige Heidcnsche stammen in Arabic zouden beginnen, van hem afscheid kwamen nemen, gaf de stervende hun dit gordijn als oorlogsvaan mee, opdat de geloovigen zich bij 't gezigt daarvan zouden herinneren, dat zij voor God en den profeet streden. Van nu af werd het gebruik, dat steeds, wanneer de khalifen in 't veld trokken, zij deze vlag voor zich uit lieteu wapperen; later echter werd bepaald, dat zij slechts dan zou worden gebruikt, wanneer de oorlog om des geloofs wil gevoerd werd. Natuurlijk stond het iederen khalif vrij, eiken oorlog tot een geloofsoorlog te verklaren. Zoo waaide deze vlag in 1683 ook voor de poorten van Weenen en eenige jaren later weder op het slagveld van Zenta, ofschoon het lot van den Islam in beide gevallen niet in 't minst op het spel stond. Wat echter aan deze vlag eigenlijk haar tooverkracht verleent, is het geloof, dat iedereen, die in haar schaduw strijdt en valt, als martelaar gestorven is, voor wien de poorten des hemels wijd openstaan. Onder de latere khalifen kwam de vaan weinig in 't veld; ook de Sultans uit het geslacht Osman, die haar van de khalifen geërfd hadden, maakten er geen druk gebruik van; eerst na den dood van Soloman den Groote begon men vaker tot haar zijn toevlugt te nemen. Ditmaal zal zij met buitengewoue plegtigheid ontrold worden. Abdul Hamid zal dit eigenhandig doen en haar daarna aan den Sheikh-ul-islam ter hand stellen, die, op een prachtig opgetuigd paard gezeten, met haar door Konstantinopel zal rijden, terwijl de Sultan met getrokken zwaard en insgelijks te paard naast hem rijden zal. Ulema's zullen voor de beide ruiters uitgaan en den volke verkondigen, dat de strijd voor het geloof nu is begonnen. Na afloop dezer plegtigheid zal de Sheikh- ul-islam met de vlag naar den Donau gaan, waar hij haar in de gevechten, die men kan verwachten, eigenhandig zal zwaaijen. Buitenland. frankrijk. De Fransche kavallerie maakt tegenwoordig veel gebruik van zoogenaamde wilde paarden uit de la Plata, die het gouvernement op f 450 te staan komen. Ziehier welke goede eigenschappen deze paarden hebben: 1. zij hebben veelal de taille, zoowel voor de linie— als voor de lïgte kavallerie vereischt; 2. zij zijn levendig, sterk, goed gebouwd en breed van borst; 3. zij zijn niet kieskeurig wat het voedsel betreft, terwijl voeder, hetwelk onze paarden naauwelijks voor den hongerdood zou vrijwaren, hun niet alleen in het leven doet blijven, maar zelfs op hun uiterlijk hoegenaamd geen invloed uitoefent; 4. zij zijn voor lang durige raarschen uitstekend geschikt; 5. zij zijn zeer zacht zinnig, slaan niet en zijn na 10 dagen reeds volkomen aan den man gewend. Van het laatste transport van 80 paarden uit Montevideo naar Havre, stierven slechts 5 gedurende de reis. Bij aankomst worden ze in de zoo rijke Normandische weiden losgelaten om van de lange zeereis wat op hun verhaal te komen. Daarna worden ze door een geoefend persoon te paard (waarvan de boeijende romans o. a. van Aymard, Reid en Cooper slechts een zeer oppervlakkige voorstelling geven) opgevangen en naar de dresseerschool van Bec-Hellouin gezonden, om te worden afgerigt. Eogelud. Josiah Henson, het origineel van den Uncle Tom, is na een verblijf van verscheidene maanden in Engeland, naar zijn land, Canada, teruggekeerd. Het doel van zijn over komst, het verzamelen van gelden voor de betaling van de schulden van het Dacon-Instituut, is niet alleen ten volle bereikt, maar de Britsche vrijgevigheid heeft den waardigen grijsaard bovendien 2000 p. st. geschonken ter verzorging van 's mans laatste levensjaren. Een merkwaardig overtreder is dezer dagen in de gevangenis te Working gestorven, nl. Henry Gavendish, een natuurlijke zoon van een der vroegere hertogen van Devonshire. In zijn lang leven had hij niet minder dan 10 vrouwen getrouwd en met eenige harer gelijktijdig in een voorgewend huwelijk geleefd. Toen hij voor de laatste maal voor het huwelijksaltaar trad, had hij den ouderdom van 73 jaren bereikt. In weerwil van zijn hoogen leeftijd oefende hij op het vrouwelijke geslacht nog een merkwaardige aantrekkingskracht uit, en zijn laatste vrouw heeft bereid willig de begrafeniskosten voor hem betaald. Verscheidene zijner vrouwen behoorden tot de hoogste aristocratie. Zij waren afkomstig uit Engeland, Italië en Frankrijk. OmUchlud. Te Kissingen is jl. Zondag het standbeeld van Prins Bismarck onthuld, daar opgerigt ter herinnering aan zijn verblijf in die badplaats tijdens den gelukkig verijdelden moordaanslag in 1873. Een zeer groot aantal belang stellenden woonde de plegtigheid bij, waarna het gedenk- teeken aan de zorg van het bestuur der badinrigting werd toevertrouwd. Jl. Zaturdag is officieel mededeeling gedaan van het uitbreken van de runderpest te Willesden, bij Londen. Volgens een berigt in de Presse uit Moskou, is een Engelsche stoomboot zonder het nemen dernoodige voorzorgs maatregelen te Kertsch (de Krim) binnengevallen. De torpedo's, welke deze haven versperren, ontploften en ver nielden het schip. De manschappen kwamen bij dit onheil om, de lading ging verloren. Op St. Helena hebben dezer dagen zware branden gewoed; bij een daarvan is de beroemde begraafplaats van Napoleon met vernietiging bedreigd. Gelukkig echter bleef dat in zijn eenvoud grootsche gedenkteeken gespaard. INGEZONDEN. ASÏL 9TEHATBHE K. Eenige dagen geleden verloor ons vaderland een zijner sohoonste gestichten van liefdadigheid. Het bovengenoemde Asyl, waar tot heden een groot getal van gevallen vrouwen de liefderijkste ver pleging ondervond, werd door door brand vernield. Reeds werd dit onheil door den directeur in de binden bekend gemaakt en een beroep gedaau op de algemeene liefdadigheid. Daarbij werd medegedeeld, dat de verschillende gebouwen, tot het Asyl behoorende, wel tegen brandschade zyu verzekerd, maar dat veel, hetwelk uit den aard der zaak niet verzekerd kan worden, en vooral het voorloopig onderhoud der verpleegden, in gezinnen van particulieren totdat de gebouwen op nieuw opgebouwd eu weder betrokken zullen kunnen worden, zeer veel kosten zal veroorzaken, waarin door vrijwillige giften moet worden voorzien. In overleg met den directeur, den heer H. Piekson, wenscht daarom de ondergeteekende ook iu de plaats onzer inwoning daartoe gelden te verzamelen, en noodigt hij allen, die iets kunnen afzonderen, uit, hunne bijdragen, met vermelding van hun naam, bij hem in te zenden. Mogten zeer velen bereid zijn door geldelijke ondersteuning de schoone stichting te steunen, die reeds voor vele gevallenen, aan welke zij den terugkeer in de zamenleving mogelijk maakte, tot onberekenbaren zegen werd, en waarin in deze dagen 34 vrouwen werden verpleegd. De namen zullen met het bedrag der giften in de nieuwsbladen worden bekend gemaakt. D. SNU DER Ju.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2