Buitenland. teit zou zijn gedaald tot eene plaats, waar aan jongelieden beneden de 21 jaren de gelegenheid werd gegeven tot het plegen van zedelooze handelingen of vergrijpen tegen de zeden, was de aanleiding tot hare wederverschijning voor de vierschaar. Ongeveer 20 getuigen in deze gerucht makende zaak bevonden zich ter teregtzitting: personen uit de meest uiteenloopende standen der maatschappij. Het vroeger en tegenwoordig bedienden-personeel was in vrij sterken getale gedagvaard; achter een rei jongedochters van verdachte zeden, zag men eenige galante, naar uiter lijk en kleeding jongelieden van deftigen huize; eindelijk de politie, vertegenwoordigd door den inspecteur, die als het schrikbeeld van de beklaagde bekend staat. Kort na de opening van de openbare teregtzitting maakte de amb tenaar van het O. M. gebruik van de bevoegdheid om, met het oog op het onzedelijk karakter dezer zaak en de door de getuigen af te leggen verklaringen, te rekwireren, dat het geding met gesloten deuren zou worden behandeld. Onmiddellijk wees de regtbank dit verzoek toe, tot groote teleurstelling van de velen, die zich op de tribune ver drongen om hunne nieuwsgierigheid bevredigd te zien.(Am.C.) Men meldt uit Waalwijk en omstreken: «De meeste boeren zijn hier en in den omtrek met de vette paarden blijven zitten, omdat het in die tweede soort paarden zoo slap gaat. De eerste soort, waaronder vooral gefokte raspaarden, worden hier wel tegen flinke prijzen gekocht. De oorlog doet zich hier reeds kenmerken. Het zwaar leder gaat vlugger weg; de prijzen worden hooger; in België heeft zich deze omstandigheid reeds vroeger vertoond. Men wacht spoedig meerdere rijzing, daar Engeland weldra veel zal vragen, dewijl die staat Turkije van alles voorziet.» Men schrijft uit Zwolle, dd. 6 dezer. «De verzending van vee uit het noorden en van deze streek in de beide laatste weken wordt berekend op ruim 5000 stuks, hebbende eene waarde van ruim één millioen guldens.» Volgens een schrijven uit Leeuwarden aan de Prov. Gron. Crt. welke zegt hare bron volkomen te vertrouwen moet Jut aan den heer A. F. Beukman, vroeger com missaris van politie te 's Hage en tot voor eenigen tijd adjunct-kommandant in het tuchthuis te Leeuwarden, ver klaard en later voor den kommandant herhaald hebben, dat de Jong, Behagel en Verlint, dezelfde drie personen die reeds eenmaal op vermoeden gearresteerd werden, zijne medepligtigen in de zaak van den dubbelen moord waren. Naar aanleiding van die bekentenis zou thans een nieuw onderzoek ingesteld zijn. Nabij Dokkum heeft dezer dagen een schaap een kind, dat met het beest speelde, vreeselijk verwond. De verzending van gemeste kalveren uit liet Noorden naar het buitenland neemt bij den dag toe; zij gelden tot 55 cents het KG. en vinden goede koopers. De befaamde politieke schoenmaker Bochart, in België, gewezen lid van den Brusselschen gemeenteraad, is gestorven hij was 61 jaar oud en had sedert de hem overkomen ver schrikkelijke ramp brand van zijn huis, waarbij hij zijne vrouw verloor slechts een plantenleven geleid. Eindelijk is men op het spoor van de daders van den diefstal van 780,000 francs, onlangs ten nadeele van den wissel-agent Burat te Parijs gepleegd. De dieven hadden Engeland weten te bereiken, waar zij hoopten de zijn, want jegens zich zeiven was hij, althans wat de kunst betrof, streng en onomkoopbaar. Nooit kon een ontwerp hein geheel be vredigen ontelbare modellen, die ik bekoorlijk gevonden had, ver nietigde hij weder en beproefde ze op nieuw, eer hij tot de uit voering overging, en daarbij teekende hij zoo vlijtig in de werk plaatsen, als moest hij daarmede zijn brood verdienen. Voor hartstochtelijke gemoedsaandoeningen waren zijne middelen volstrekt niet toereikend, doch dezulke behoefden Anstin ook niet te bevredigen. Waarachtig, niet een enkele! Och, mijn vriend, als ik ook zoo geweest was in mijn jeugd, ik had mij menige droeve ondervinding bespaardEn toch genoot hij zijn leven en had hij volstrekt niets van een kluizenaar; alleen voor de liefde scheen hij geen gevoel te hebben, en dat gevoel miste hij dan ook schijnbaar geheel en al. Kunstenaars hebben anders geen steenen hart; wat zou dat dan ook voor een kunstenaar ziju, zonder geestdrift voor de schoonheid Dat men echter een onderscheid tusschen de geestdrift voor de schoonheid in het algemeen en die in het bijzonder maken kan, dat heb ik, oprecht gesproken, nooit kunnen begrijpen en ik heb het ook bepaald nooit voor mogelijk gehouden. Ik spreek niet van die werktuigelijke arbeiders, die altijd een model tot ondersteuning van hunne fantaisie noodig hebben en in hun zoogenaamd kunst werk niets anders als een wissel voor zoo of zooveel lire zien; de zulken geloof ik op hun woord als zij mij verzekeren, dat voor hen Anietta en Marietta, Peppina en Piosina allen gelijk zijn, en dat zij hier een hand of een schouder, daar een kin of een voor hoofd even onverschillig copieeren, als naar de Venus de Medicis. Bij den jongen Engelschman daarentegen was de geestdrift voor de goddelijke schoonheid van het menschcnbeeld in die mate aanwezig, als ik ze bij weinigen nog in zulk eene kracht, cn voortdurende reinheid gevonden heb. Het was eene gebeel eigenaardige geest drift, die, zou ik kunnen zeggen, zich bij het oog en het verstand bepaalde, doch het bloed zoo onbewogen en koud liet, alsof het pale alt geweest was. Daarom was zij wellicht ook zoo duurzaam. Hij bleef zijn uitverkorenen trouw, hetgeen iets merkwaardigs was. Ure?n lang kon hij voor de steenen beelden in de tribune vertoeventelkens weder keerde hij tot de minzaam lachende trekken van Lebrun, tot Raphael's Johannes en tot de Sagrestia nuora van Snn Lorenzo terug; maar met volkmaakle onverschilligheid wendde hij den blik van Caracci's Bacchante af, en onze schoonste vrouwen en meisjes Florence i9 niet arm aan dezulken ging hij op dezelfde wijze voorbij, als vaak in de ateliers langs Lorenzo Lippi's Heilige Agatha, die, o Hemel! een zoo zeldzaam gerecht op een porceleinen schotel aanbiedt. Hij hnd hierover menige spotternij vau zijn makkers te verduren; zij beweerden, dat hij reeds voor zijne opname in een klooster aan zoek had gedaan, zijne bekeering zou in het geheim reeds in orde zijn gemaakt en zijne werkzaamheden warea eigenlijk allen slechts studiën tot meerdere eer der Heilige Maagd, die hij met een nog nooit uitgevoerd werk weuschte te verheerlijken. Hij echter ver droeg dat alles met zulk een goedig gelaat, met zulk eene innemende vriendelijkheid, dat hij ten laatste den spot ontwapende en men hem ongehinderd zijns weegs liet gaan. (Wordt vervolgd.) papieren van de hand te kunnen zetten. Uit Londen zijn nu berigten ontvangen, dat men de arrestatie van de schuldigen elk oogenblik mag verwachten. Uit New-York wordt berigt, dat de aartsbisschop van Quito op Goeden Vrijdag is vermoord. Men had vergif gemengd in den wijn, dien hij bij de bediening der mis nuttigde. Uitslag der verkiezing van leden voorde Provinciale Staten van IVoordholland, gehouden op Dingsdag jl. De uitslag der verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofdkicsdistrict Helder, jl. Dingsdag gehouden, is geweest als volgt: Uitgebragt 132 stemmen, al9 76 te Helder, 35 te Texel, 21 te Terschelling. Van onwaarde 1. Geldige stemmen 131, volstrekte meerderheid 66. Herkozen de heer mr. Ch. Bosch Reitz, aftredend lid, met 117 stemmen. Verder werden uitgebragt op den heer P. Altenn S stemmen, op de heeren D. Reedeker, B. Wcrendlijn Smit en jhr. mr. D. van Poreest ieder 1 stem, 3 briefjes in blanco. Voor dc verkiezing van twee leden in het district Scliagen zijn ingekomen 671 billettenstemmen werden uitgebragt op de heeren Ph. Hulst 579, jhr. mr. D. van Foreest 370, C. Kroon Mz. 204, J. vau Bommel 55, enz. Alzoo zijn de aftredende leden herkozen. Bij de op gisteren te Alkmaar gehouden opening van stembriefjes voor 2 leden van do Provinciale Staten, ter vervanging van de heeren A. Maclaine Pont en W. Bos, is gebleken dat 453 geldige stemmen zijn uitgebragt cn wel 363 op den heer A. Maclaine Pont, burgemeester van Alkmaar cn 308 op den heer W. Bos, burge meester van Oudorp, zoodat beide heeren zijn herkozen. Op den heer P. A. van der Drift waren 140 en op de heeren P. L. Wentholt cn J. C. Vonk 27 en 21 stemmen vereenigd. Te Hoorn zijn herkozen de heeren mr. W. C. J. de Vicq en T. Kroon. In het kiesdistrict Enkhuizen zijn gekozen de heeren J. Bruyu Janszoon met 316 en C. Donker met 389 van 810 uilgebragle geldige stemmen. Te Zaandam zijn 252 stemmen uitgebragt. Herkozen zijn de heeren J. Prins met 225 en en A. Houttuyn met 218 stemmen. Te Purmerend is herkozen de heer mr. L. C. van Bommel. Berigten betreffende den Rnssisch-Tnrkschen oorlog. De beriglen vau den oorlog in Europeeseh-Turkije zijn, even als die in Aziatisch-Turkije, uog onbelangrijk. BUCKAREST, 8 Mei. De Turken bombarderen uit Widdin Kalafat. Dc Rumaauschc batterijen beantwoorden bet vuur. KONSTANTINOPEL, 6 Mei. De Sultan heeft de afzetting bevolen van Moukhtar-bassa, gouverneur-generaal van Erzeroum, wegens het opzenden naar Konstantinopel van valsche overwinnings- berigten. De Russen eischen de capitulatie van Kars. De Pol. Corr. verneemt uit Galat/: „Jl. Woensdag namiddag openden twee Turksclie monitors, ondersteund door de Turksche strandbatterijen te Ghiacet een bevig vuur tegen de Russische bat terijen <c Braïla, die krachtig antwoordden. Na drie uren strijdens stoomden de monitors stroomopwaartsde stad Braïla heeft niet geleden. Den geheelen nacht heersclite in het Russische kamp groote beweging, die verwachten deed, dat de Russen spoedig op hunne beurt aanvallers zouden worden. De Russische batterijen heropenden het vuur tegen Ghiacet dan ook bij het aanbreken van den dag. Ten 9 ure 's morgens hoorde men een sterk geweervuur. Alle9 doet vermoeden, dat de Russen op het punt zijn, den overtogt over den Doduu te forceren. Aan de Weener Presse wordt uit Jassy over de Kozakken geschreven: „Gij kunt u waarschijnlijk wel voorstellen, dat ik met deze inkwartiering weinig ingenomen was en er niet veel goeds van vei wachtte. De arme kerels kwamen zoo door en door nat, met slik bedekt en doodmoede aan, dat men waarlijk inedelijdeu met hen kreeg. Zij hadden gedurende drie dagen slechts van spek, brood en brandewijn geleefd en waren zeer dankbaar, toen wij hun vleesch en ander warm voedsel gaven. Hunne paarden, die er zeer goed uitzagen, verzorgen zij met naauwgezetheidvoor zichzelven zijn zij niet veeleischend. Lezen en schrijven kent geen hunner; zij hebben er geen denkbeeld van, waar zij heengaan en waar zij zijn; zij marcheren, omdat hun dit gekommandeerd wordt. Ik vroeg vanwaar zij kwamen? „Van de Don," was't antwoord. Waar zij heengaan? Zij weten 't niet. "Waar zij zijn? Dit is hun evenzeer onbekend. Waar zij zich 't laatst ophielden. Ook dit weten zij niet. Met welk doel zij dan marcheren? „Om de Christenen te bevrijden." Wat men hun gezegd heeft? „Dapper zijn en niets slechts doen. Wie steelt of zich slecht gedraagt, wordt opgehangen." Dit is hun ingescherpt, en als zij zich verder in 't land zoo goed honden als in Jassy, zal niemand reden tot beklag hebben. Maar of die ijzeren discipline van langen duur zal zijn, zou ik niet durven beslissen." Benoeming-en, enz. Aan den heer II. F. A. Utermohlen, kapelmeester van het muziek korps der dd. schutterij te Hoorn, is als zoodanig dc rang van 2den luitenant toegekend. De kapt.-luit. ter zee jhr. E. P. E. de Stuers wordt heden eervol ontheven van het bevel over de instructiebrik Zeehond en morgen vervangen door den kapt.-luit. ter zee H. D. Guijot, en zulks onder eervolle ontheffing van het thans door hem gevoerd wordende bevel over het wachtschip te Hellevoetsluis, dat wordt opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee H. W. Walther. De luits. ter zee 2de kl. J. H, Strootman, W. H. Dittlof Tjas- sens en G. J. Sluyterraan, laatst behoord hebbende tot het eskader in O.-Indië en vandaar respectivelijk deu 2 dezer, 29 en 30 April teruggekeerd, zijn met die data op non-activiteit gesteld. STATEN-GESERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 8 Mei. Het algemeen debat over de regeling van 't onderwijs aan de militaire academie is voortgezet. De heeren de Roo en Stieltjes hebben sterk het ontwerp bestreden, de heeren van Wassenaer en de minister vau Oorlog het uitvoerig verdedigd. Zitting van Woensdag 9 Mei. De algemeene beraadslaging over het ontwerp tot regeling van het onderwijs aan de militaire academie is afgeloopcn, na zeer uitvoerige discussie, waarbij de ministers van Koloniën en Oorlog het ontwerp verdedigden, als strekkende om in de behoefte aan officieren te voorzien, en sterk tot aanneming aanraadden. lil dit debat verweerde de heer Fransen van de Putte zich tegen een aanval van den heer Witgens, die hem verantwoordelijk stelde voor den Atsjin-oorlog. De regering nam de amendementen der commissie van rapporteurs op de artt. 18 en 16 over, maar artt. 3, 5—7, 10a en 105 zijn aangehouden tot Vrijdag. Engeland. Het Journal de St. Pctersbourg deelt het antwoord van lord Derby op de circulaire van Prins Gortschakoff mede en doet uitkomen, dat daarop vanwege Rusland geen wederantwoord zal worden gegeven. De eerste verplaatsbare ijzeren huizen dagteekenen van 1846, nadat vooral de ontdekking van het goud in Californië de behoefte aan zoodanige woningen had doen ontstaan en gevoelen. Thans is deze constructie in Enge land tot zulk een volkomenheid gebragt, dat men niet alleen in zijne koloniën reeds overal ijzeren huizen vindt, maar dat zij op Engelschen bodem zeiven, ofschoon daartoe oogenschijnlijk minder noodzakelijkheid bestaat, in plaats van houten en steenen, in zwang zijn gekomen. Zoo heeft de regering in het kamp te Aldershot kazernes van ijzer voor 20 regimenten, met officiers-woningen, enz. laten oprigten, en eene kerk, die 1000 personen kan bevatten. Er zijn overigens thans reeds 300 ijzeren kerken in Enge land en 12,000 woningen, magazijnen, enz. van verschil lende afmeting. Het verbruik van tabak en sigaren in Engeland, gedurende het jaar 1875, vertegenwoordigt een waarde van 100 millioen gulden. Duitscbiand. Bij het afbreken van het postkantoor te Berlijn is een plafond ingestort, waaronder de werklieden schafttijd hielden. Zij begaven zich juist weder aan den arbeid, zoodat slechts 5 personen door het neervallend puin getroffen werden. Twee personen werden terstond gedood. Italië. Prins Amadeus, hertog van Aosta en ex-Koning van Spanje, heeft den Paus een prachtigen beker, rijk versierd met edelgesteenten, ten geschenke gezonien en daarbij een eigenhandig geschreven brief gevoegd, waarin hij den Paus verzoekt het geschenk aan te nemen van een trouwen zoon en opregten Catholiek, en een gebed ten hemel te willen zenden voor de zielerust van zijne overledene gemalin. Toen de Paus den beker en den brief ontving, riep hij diep bewogen: «Dit is de grootste troost, dien ik in de laatste tijden heb gevonden. Het geschenk is, vanwege den gever, het kostbaarste dat ik ontvangen heb.» De beker, die op eene waarde van 12,000 lires geschat wordt, is den Paus niet gezonden als een geschenk ter gelegenheid van zijn gouden bisschopsfcest. De Prins heeft enkel voldaan aan een verzoek, dat zijne gemalin op haar ziekbed tot hem gerigt heeft. Stoo m vaart-Berigteu. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Kon ik o der Nederlanden. 17 Maart van hier vertrokken. 27 April te Batavia aangekomen. M a d dba. 17 Maart van hier vertrokken. 29 April te Batavia aangekomen. Prinses Amalia. 7 April van hier vertrokken. 26 April te Suez aangek, en vertr. Prins van Oranje. 28 April van hier vertrokken. 9 Mei Napels aang. en vertr. Holland. 8 Mei van hier vertrokken. j 9 Mei Southampton aangekomen. Java. 17 Febr. van Amsterdam vertrokk. 11 April te Batavia aangekomen. c e l e b e s. 17 April van Batavia vertrokken. 5 Mei te Aden aaugek., 6 vertr. Prins Hendrik. 5 Mei vau Batavia vertrokken. Voorwaarts. 14 April alhier aang., vertr. 19Mei conrad. 7 Mei alhier aang, vertr. 9 Junij. Stad Haarlem. Vertrekt 16 Junij van Amsterdam. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Dingsdag middag tot Woensdag avond. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: P. Visser en J. W. Hendriks. J. Schager en J. Prouk. A. A. van der Weel cn A. C. Graaft'. BEVALLENT. Klok, geb. Grimme, D. M. Va9tenouw, geb. van den Berg, D. E. Heesters, geb. Weetniet, D. J. A. Blits, geb. Hollenbach, Z. OVERLEDENE. Wijngaarden, geb. de Bont, 35 jaren. IJ. Bakker, 9 dagen. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 3 tot 10 Mei 1877. ONDERTROUWD: Willem Vlas en Grietje Schagen. Gomerl Witvliet en Wilhelmina Bakker. GETROUWD: Cornelis Eelman Jbz. en Jannetje Keijzer. GEBOREN: Tijsje, dochter van Auke Boon en Marina Blom. Maria Catharina, dochter van Pieter Paulus van Wessera en Marijtje List. Jacob, zoon van Klaa3 Daalder en Martje Duiuker. OVERLEDEN: Tijmen Kok, 64 jaren, gehuwd met Guurtje Dirks, wonende te Enkhuizen. Jacob Daalder, 75 jaren, gehuwd met Trijntje Kok. Gerrit Visser, 50 jaren, gehuwd met Trijntje Leuwis. Klaasje Slot, 1 maand, dochter van Klaas Slot, overleden en Vrouwtje Zoetelief. Willem Jacobus Maas, 91 jaren, weduwnaar van Naantje de Boer. Adam Kalf, 10 maanden, zoon van Dirk Kalf en Grietje Bakker. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Van 1 tot 30 April 1877. ONDERTROUWD: J. Kuit en M. Buis. GETROUWD: T. Kort en A. Kuut. C. List en M. Boersen. S. Wigman en E. Halfweeg. D. Klaver en G. Koorn. R. Bakker en A. Keijzer. GEBORENBaukje Elisabeth, dochter vau W. Wiusemius en B. C. G'oolhaas van der Wolde. Frans, zoon van D. Lont en M. Kuit. Jansje, dochter van J. Kooij en A. Wagemaker. Jacob, zoon van S. Smit en G. Mulder. Trijntje, dochter van D. Duiuker en D. Dijkshoorn. Pieter, zoon van D. Bakker en D. Elzer. Pietertje, dochter van S. Minnes en E. Wagemaker. Cornelis, zoon van Jb. Bakker en E. de Wit. OVERLEDEN: Arie, 7 weken, zoon van G. Man te en A. Vonk. Simon, 9 maanden, zoon van A. Hutman en M. Hutman.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2