Buitenland. dat deze stad door de Turksche vloot gebombardeerd wordt. Zij berekenen, dat de schade dan niet meer dan 1 pCt. voor eiken eigenaar bedragen zou. Waarschijnlijk zullen alle plaatsen aan de kust der Zwarte zee zich aan die onderlinge verzekering aan sluiten. De bij Braïla in de lucht gesprongen Turksche monitor heeft veel van zich doen spreken. De Turken beweerden, dat de ont ploffing bij ongeluk geschiedde; thans evenwel komt het Weener Tageblalt met eene lezing, die door de bijzonderheden waarschijnlijker klinkt. Het schip was een monitor-korvet van de grootste soort, genaamd Lutsi-Djelil (andere bladen noemen hem Lufti-Djebel), dat beteekent „Vreugde der Wereld;" de granaat die hem vernielde kwam uit de eerste Russische batterij en juist in den schoorsteen teregt. Het stuk werd gerigt door den luit. Somujlo, aan wien de blijde bevolking van Braïla een banket en een gratificatie aanbood. De monitor was kort geleden in Engeland gebouwd. Er werd 4 millioen fr. voor betaald. St. PETERSBURG, 18 Mei. (Telegram van den opper-bevel- hebber uit Tiflis, van gisteren). Generaal-majoor Koraarow voerde den 16 een verkeaningstogt voor Kars uit met 4 bataillons, 2 batterijen, 3 sotniën ongeregelde kavallerietroepen en Karpathische militie. De twee laatstgenoemde, vóóraan den linkervleugel mar cherende, werden door 1000 Turksche dragonders, 8 bataillons en 1 batterij aangevallen. Hierop werden 6 sotniën Dagastau-ruiterij onzen troepen te hulp gezonden. Het gevecht was zeer hevig en werd met de blanke wapens gevoerd. De Turken verloren 64 man aan gesneuvelden; het aantal hunner gewonden is niet bekeud; voorts werden 2 hnnner gevangen genomen ou eene aanzienlijke hoeveel heid wapens en paarden op hen buitgemaakt. Aan de zijde der Russen bedroeg het verlies: aan gesneuvelden, 1 officier en 20 ruiters; aan gewonden, 5 officieren, waaronder generaal-majoor Tscbeldkajeff, kommandant der Dagestan-brigade, en 54 ruiters. Onze geregelde troepen hebben geen verlies geleden. Een telegram uit Alalkalaki van 17 Mei meldt, dat twee ver schansingen van Ardagan door de Russen genomen en negen stukken geschut buitgemaakt zijn. De majoor Manajeff, drie officieren en 14 manschappen zijn gekwetst, 14 gesneuveld. Het verlies der Turken was aanmerkelijk. Benoemingen, enz. Tot burgemeester der gemeente Medemblik is benoemd de heer J. P. de Zwaan. Aan den gepensioneerden luit. ter zee 1ste kl. J. van Burg is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit dc betrekking van lid van den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdam. De luit. ter zee 1ste kl. J, A. Waldeck, laatst behoord hebbende tot het cscader in Oost-Indië en van daar den 12 dezer terug gekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De 1ste luit. bij het korps mariniers W. F. Paehlig, behoorendc tot de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 20 dezer ter beschikking gesteld van den kommandant van genoemd korps. STATEN-GEi\ERAAL. Tweede Kamer. In afwachting dat het Bijblad den woordelijke» inhoud der nota mededeelt, welke jl. Dingsdag avond laat door den minister van Koloniën in de Kamer is voorgelezen, geeft de X. Rott, Crt. in het kort deu voornamen inhoud van 's ministers antwoord op de interpellatie van den heer Fransen van de Putte. De miuister herinnerde eerst aan de bekende tegenspoeden, waar mede de oorlog met Atsjin, welke nu reeds vier jaren voortduurt, te worstelen heeft gehad: een overmoedigen vijaud en eene onge kende doodsverachting; cholera, moeraskoortsen, gemis aan goed drinkwater; gemis aan gelegenheid tot behoorlijke verzorging onzer talrijke zieken; een leger, meer door ziekte en vermoeijenis clan door klewanghouwen gedecimeerd. De oorlog is zeer zeker nog niet geëindigd. Thans staat, reeds de vierde generaal aan liet hoofd van het leger: en nog steeds duurt de oorlogstoestand voort; nog steeds houdt de spanning aan. De eer der natie, ons prestige in den Indischen Archipel staan op liet spel. Een krachtig optreden is meer dan ooit noodzakelijk, willen onze financiële krachten niet geheel uitgeput worden. Eerst kostte de oorlog ongeveer een millioenper maand; dit jaar zal hij 13 millioen kosten, en in het volgend jaar 16 millioen. Zulk een oorlog is op den duur financieel niet vol te houdenHet bewustzijn van die waarheid bewoog den gouverneur-generaal den Koning verlof te vragen zich met eigen oogen van den toestand op *ie noordkust van Sumatra te overtuigen, en op de plaats zelve overleg te plegen met de hoofden op Atsjin en over de vraag of, nadat ons operatieplau voltooid was, onze vestiging als geconsolideerd was te beschouwen, dan wel verdere uitbreiding eisehte; cn over de vraag, of de troepenmagt moest worden ingekrompen; en over gezondheidsmaatregelen cn over andere vraagpunten, met onze bezetting in verband staande. Doel van de reis van den Indischen landvoogd was dus te trachten zooveel mogelijk „tot een vaste en duurzame bestuursregcling te geraken." Wat de vruchten der reis betrof, had de minister 9 Mei jl. van den gouverneur-generaal daarover eene uitvoerige nota ontvangen. Over het algemeen, luidt het in deze nota, had de gouverneur- generaal van onze vestiging een gunstigen indruk ontvangen. Als men op de reedc van Oleli—leb ten anker komt en dan het getal schepen ziet, dat daar goederen lost en laadt., de bedrijvigheid aan den wal, den toeloop der bevolking op de passers gadeslaat, dan zou men zich moeijelijk kunnen voorstellen, dat men in een toestand van oorlog verkeert. Hetzelfde verschijnsel werd in andere kampongs opgemerkt. Overal bleek van het aanwezig zijn van kapitaal en van vertrouwen in de duurzaamheid onzer vestiging. Het vertrouwen der bevolking, welke zich aan ons gezag heeft onderworpen, neemt eiken dag toe en de bevolking schijnt niet geneigd de voordeelen van ons bestuur te willen prijs geven, om onder het oude bestuur terug te komen. De toestand van bet onderworpen gedeelte van Groot-Atsjin zou naar omstandigheden zeer bevredigend zijn, indien niet" een groot gedeelte er van door de troepen en de vlugtende bevolking was vernield. Wat het eigenlijke oorlogsfooneel betreft,, herinnert de gouverneur-generaal aan de herhaaldelijk bij hein ingekomen berigten, volgens welke „de bevolking den oorlog moede is en de uitbreiding alleen het gevolg is van de pressie van sommige hoofden," voor de juistheid van welke berigten de land voogd echter niet kan instaan. Maar, op hetgeen de landvoogd zelf aanschouwde, afgaande, schrijft hij: De vijand schijnt over het. geheel zeer naar den afloop van den oorlog te verlangen. Er is vrij algemeen eene neiging tot onderwerping." België. Op 27 Maart 11. verdween te Gilly spoorloos zekere Vanot, oud 40 jaren, laarzenfabrikant. Allerlei geruchten kwamen omtrent dit feit in omloop. Daar vertoonde de vrouw van Vanot op eens een brief, door haar uit Duin kerken ontvangen, met het postmerk dier gemente en de handteekening van haren man voorzien, waarin hij haar te kennen gaf, zich naar Amerika te hebben ingescheept. Men stelde geheel te goeder trouw daarin geloof, schreef zijn onberaden stap toe aan verstandsverbijstering en sprak er verder niet meer over. Doch jl. Dingsdag zijn vrouw Vanot, haar minnaar en een derde persoon gearresteerd en naar de cellulaire gevangenis overgebragt; des avonds werd in een tuin, achter het stationsgebouw te Lodelinsart gelegen, het verworgde lijk van den ongelukkigen Vanot opgegraven. Deze ontdekking heeft geheel Gilly in op schudding gebragt en met ontzetting vervuld. Frankrijk. Frankrijk beleefde in de afgeloopen week een kabinets crisis, die Woensdag ontstond en Donderdag eindigde. De nieuwe ministers zijn benoemd, die van Buitenlandsche Zaken en van Oorlog behielden hunne portefeuilles, hetgeen alleszins natuurlijk is met het oog op den tegenwoordigen toestand in Europa. De namen der nieuwe ministers strekken ten bewijze, dat de val van Jules Sumon het werk der regterzijde is geweest. Als premier treedt op de Broglie, aan wien tevens de portefeuille van Justitie is toevertrouwd; de minister van Binnenlandsche Zaken is ook een oude bekende: de Fonrtou; Caillaux, insgelijks niet voor de eerste maal minister, zal de geldmiddelen van den Staat beheeren; aan het hoofd van het departement van openbare werken is geplaatst de heer Paris: de heer de Meaux, die reeds in een vroeger kabinet zitting had, is met de portefeuille van landbouw belast, en de heer Brunet is minister van openbaar onderwijs. INGEZONDEN. Een onzer geabonneerden beklaagt zich over de verregaande brooddronkenheid en baldadigheid der Jongeheer en' van de Fransche school, wanneer zij uit die school huiswaarts keeren. Zoo vielen zij jl. Woensdag middag, in de Koningstraat, een fatsoenlijk gekleed hoogbejaard heer. die rustig zijns weegs ging, in koor, aan, over laadden hem, zonder eeuige de minste aanleiding, met spotternijen en scheldwoorden cn jouwden hem luidkeels na, zoolang hij in hun gezigt was. Gelukkig hield de man zich alsof hij het niet hoorde wie weet, of zij hem anders niet te lijf zouden zijn gekomen. De geabonneerde zegt, bijua dagelijks in de gelegenheid te zijn om de gemeenteschool aan de Vischmarkt te zien „uitgaan". Wel ver laten die jongens vrolijk en joelende die school, maar baldadigheden, als waarvan boven sprake is, zag hij er nooit. In dat opzigt, ver zekert hij, kunnen de zoogenaamde „gemeeue" jongens een voorbeeld geven aan de „fatsoenlijke jongelieeren" dezer gemeente. In den afgeloopen winter zag hij, hoe diezelfde jongelieeren in het plantsoen baldadiglijk groote takken van de boomen rukten om elkander te bevechten; de sporen zijn nog zigtbaar. De waarschuwing van een voorbijganger werd met uitjouwen en schelden beantwoord. Ten slotte gelooft onze geabonneerde den geschiktsten weg ter verbetering te hebben ingeslagen door de respectieve ouders en den veelgeachten onderwijzer op deze feiten attent te maken. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: R. Groot, schoenmaker en S'. C. C. van Greuningen. P. J. Yerburgt, hofmeester en M. Ran. C. J. Buijs, scheepstimmerman en J. Bal. P. Kamp; werkman en A. M. Duyvetter. P. de Bel, werktuigmaker en A. de Vries. J. C. Weitas, letterzetter en A. M. C. Busman. GETROUWD: Geene. BEVALLENM. Grunwald, geb. de Leeuw, Z. T. Kager, geb. Hopman, Z. P. Harder, geb. van Doornik, Z. A. Veenstra, geb. Knip, Z. K. Koomen, geb. Aenee, Z. OVERLEDEN: P. Broekhuijsen, 83 jaren. S. van Hoolwerff, 2 maanden. C. J. Fritz, 21 dageu. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Mei. 1 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 18 12 zw. 7k. 759.79 - 1.1 12.0 - 1.2 0.87 weingol v 19 i 8 7.7.W. 0.1 757.81 - 3.2 11.1 - 0.2 0.93 Vlak. 19 12 zw. 0.8„ 757.90 - 3.1 13.0 - 0.3 0.81 Weersgesteldheid: 18Mei 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 19Mei 8 u. Ligtbewolkt, mooi. 19Mei 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende cn vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 14 April. 19Mei. Voorwaarts.J.F.Graadtv.Roggen.Pad.enz.viaSuez. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Biunenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 17 Mei.AdmiraaldcRuiter.J.L Besseling. Hoogl.&v.Herw. Soerabaija. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Mour.tStewart.st.W.Slater. Seaham. Steenk. Duink&Goedk. M. J. K. G.S.Burchell.Nagasaki. Rijst. Meijer Co. Westerbotten. L.M.Hansen. Frederikstad. Hout. Amons&Co. Bertha. G.Alberts. Koningsbergen. v. Vliet Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 16 Mei. Stad Haarlem, st., Gareloch. 17 Mei. Neptunes, IIoman, Rochester; Cosmopolitan, st., Londen; Aagot, Engelsen, Benicarlo; JJraniast., Hamburg; Dioneness, Völcker, Danzig; Amsterdam, st., Hamborg; Ortelius. Duinker, Passaroeang; Catharina, Sap, Suriname; Echo, st., Newcastle; WaterlillyWalsli, Odessa. 18 Mei. Medéa, st., Duinkerken; Johan Friedrich Ferdinand, Brandt, DanzigFire Fly, Cowes, LondenEddystone. st., Huil Etna. Schrijver, Koningsbergen; Jessie Jamieson, West, Samarang. Vertrokken: 17 Mei. Baron v. Pallandt v. Roosendael, Vrijman, Shields. Jan Frederik, Klasen, Stockholm. ARKMAARSCHE MARKT VANGISTEREN 51 m 28 190 194 m 43 44 m. i.Tarwe .Rogge .Gerst (Chev.) i.Haver .Paardcnb. per mud f 13,—al4,— 8,25a 6,50a 7,— 7,75a 8,25 4,25a 5,50 7,25a 7,75 per 50 KG. I m.Karweizaad f a per mud m.Grn.Erwten,/ 12,al7,50 m.Graauwe,, 18,a21, ra.Vale a m. Witte a 224 stap.Kaas, weg. 48911 KG. per50KG. Kleine Hooif 39,50,Gras f Commissie,, „35,50, Middelb. „37,50, Laagste prijs f 20, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. .Br.Boonen 10,al 4, .Kanariezaad„ 9,al 2, i.Mosterdz.(r),, a ii (g)>/ a i.BIMaanzaad,, a i.Corianderz. a per stuk 5 Paarden b.'tj. f 65,-aloO,- 21 Koeijen 170,-a225,- 41 Nucht.Kalver.,, 6,al8, 1240Schapen 26,a38, 1388Lammeren 6,a20, per stuk 276 Mng.Varkcns f 16,a30, 293 Bigg.ben.10w.,, 8,al 5, 24 Bokk.&Geiten 3,a 9, 30 KleineBokken 0,20a 0,60 Boter f 0,75 a 0,87*per0.630KG. Vervolg' Nieuwstijdingen. De mailboot Prins van Oranje is den 16 dezer te Suez aange komen en dienzelfden dag vertrokken; de Holland is den 17 dezer Sagres gepasseerdde Voorwaarts vertrok heden middag van hier. De fortificatie-opzigter 2de kl. W. F. Werner, is van hier verplaatst naar Doesburg en wordt vervangen door den fortificatie- opzigter 3de kl. W. J. Oudr.iad. Ds. D. W. Schuuring, te Harencarspel, komt voor op het zestal te Brielle. Bedankt voor het beroep naar de Christ. Geref. kerk te Wauwert, door ds. W. Slieders, pred. te Eukhuizen. De vooruitziglen van den veefokker te Texel zijn thans gunstig. De lammeren worden reeds nu aan huis opgekocht tegen flinken prijs (f 12 tot 12.75 per stuk). De landerijen staan met gras goed bezet, en als bet zoo voortgaat mag men een goeden hooioogst verwachten. Te oordeeleu naar de overblijfsels van gebouwen, steenen. vloeren en muren, welke van tijd tot tijd op den Westwal, behoorden Wieringen, ontdekt en opgegraven zijn, was de daar verzonken stad Grebbe, ongeveer in de gedaante van een cirkel sector gebouwd. De nog bestaande benamingen van Noorderzijl en Zuiderzijl waren toen waarschijnlijk twee sluizen aan de noord- en zuidzijde der stad. Het nu ontbloote kerkhof lag hoogstwaarschijnlijk aan de noordwest zijde der stad. Bij een onderzoek in loco bleek, dat de lijkkisten vervaardigd zijn van zeer dik hout, dat van buiten geheel verteerd, doch inwendig nog vrij gaaf en hard was. Ook de beenderen en schedels met helder witte tanden waren goed geconserveerd. Op merkelijk was daarbij dat, in afwijking der daar gevolgde gewoonte, de deksels der kisten van dwarsplanken waren vervaardigd, en de lijkkisten allen in de rigting van zuidwest en noordwest waren geplaatst. Jl. Maandag werden tc Andijk de te maken werken aan de Drechterlandsche waterkeerende dijken aanbesteed voor f 85,750. Tegen een vader en stiefmoeder te Upcndam is proces-verbaal opgemaakt wegens vermoedelijke mishandeling en verwaarloozing van een kind. Het knaapje van 14 jaren, bijna te zwak om te staan en met wonden aan de voeten, werkte van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in het veld. Het is thans in het gasthuis te Amsterdam. De plantenkas (wintertuin) uit de tuiubouw-loterij te Amsterdam is getrokken door een groothandelaar te Dordrecht, die zijn prijs waarschijnlijk in openbare veiling zal brengeu. De eerste stoommachine zal te Vlaardingen geplaatst worden op een der vischloggers van de maatschappij Het Noorden. Het inhalen der netten wordt daardoor veel gemakkelijker, zoodat met een grooter aantal netten gevisclit kan worden. Deze machines worden te Maassluis reeds gebruikt door deu heer M. Dirkzwager Gz. op zijne vischloggers, en te Boulogne sur Mer worden ze algemeen en, naar men zegt, met het beste succes aangewend. Te Utrecht zijn dezer dagen twee graauwe schimmels, bespannen voor een prachtige landauer, dat een pas gehuwd paar uit f}e Ijerk zou afhalen, op hol gegaan en aan de Gaardbrug, met vernietiging van de ijzeren balies, in liet water gestort en onmiddellijk gezonken, De schade voor den eigenaar, den stalhouder Brom, wordt op f 2500 a f 3000 begroot. Jl. Donderdag is de luitenant der artillerie N., te Asperen, op noodlottige wijze in de Linge verdronken. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, is hij Woensdag avond ten acht ure met een bootje te Jjeerdpm aangekomen, vergezeld van een onderofficier, en ongeveer twee uur na middernacht van daar vertrokken naar het fort. Onderweg is hij verongelukt. Te Berkel viel de 74jarige vrouw van een arbeider van den zoldertrap en gaf oogenblikkelijk deu geest. De toestand 4er veldgewassen te Zwolle is zepr achterlijk. Koolzaad is zeer slecht en op de meeste plaatsen ujtgeploegd. Tarwe en rogge staan zeer dun en hebben veel van de nachtvorsten geleden. De vroege aardappelen, die reeds uitstonden, zijn afgevroren. Erwten en boonen staan vrij goed. Tuinvruchten hebben veel door de droogte geleden, doch zijn in de laatste dagen zeer bijgekomen. De vroege boomvruchten zijn meest allen weg. Appelen en kersen beloven veel. De weilanden zien er goed uit, evenzoo de hooivelden. Warm weder en malsche regen kunnen veel goed doen. Te Kuinre is dp handel in lammeren tegenwoordig buiten gewoon levendig. De veehouders maken goede, ofschoon "zeer ver schillende prijzen. Door daling op de Hollandsche markten en de kostbaarheid van het vervoer levert deze handel, dit jaar, niet meer dan middelmatige winsten op. De heer C. Koning Altman te Leeuwarden deelt in het Utr. Dagblad een schrijven mede van zijn zwager uit de Zuid-Afrikaan- sche republiek, wier inlijving bij de Engelsche Kaapkolonie thans een feit is geworden. Op de vraag, wat de verandering van staatsbestuur tengevolge zal hebben voor de Nederlanders, die zich daar hebben gevestigd, geeft de briefschrijver het volgende antwoord: „Het onvermijdelijke en voor mij en vele anderen wenschelijke gevolg van de komst van sir Theophilus Shepstone zal zijn, dat de toestand stoffelijk verbetert. De boeren, als zoodanig, zijn niet te verbeteren. Het zijn „drie dubbel gedestilleerde ezels," die geen beter lot waard zijn dan ten minste vier- of vijfmaal meer belasting te betalen dan zij nu gewoon zijn. Ik vroeg gisteren (19 Maart) aan sir Theophilus, wanneer hij plan had ons eigenlijk op te slikken. Hij zei mij „nog niet, want ik zou niet gaarne hebben, dat mijn naam met een bloedbad in verband stond." Hij scheen te denken, dat de Afrikaansche boeren waarachtig zouden vechten. O, heilige onnoozelheid! Een Transvaalsche boer doet niets. Hij vecht niet, hij betaalt niet en is zelfs in sommige omstandigheden te bang om weg te loopen." En verderNog eens, ik moet herbalen, dat annexatie bij Engeland voor het land beter zal zijn. De boeren zijn voor self-government

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2