maatschappij, waarvoor Eigen Hulp wordt in 't leven ge roepen, toetraden. Hetzelfde geldt van Purraerende (p. m. 4800 zielen), dat tot op heden 41 deelnemers leverde. Waren de belangstelliug en zamenwerking overal elders even groot, Eigen Hulp kon, even goed als de Oosten- rijksche ambtenaren- en beambten-vei eeniging, na een tijdsverloop van elf jaren, nu reeds 4700 leden tellen. H. M. de Koningin is sedert de laatste dagen der vorige week ongesteld en verpligt hare kamer te houden. Ook verneemt men, dat Z. K. H. Prins Alexander sedert eenige dagen ongesteld is. Beroepen te Winschoten ds. F. Lieftinck, pred. te Kimswerd. No. 1 voor dit jaar van de «Mededeelingen en berigten,» door de Hollandsche Maatschappij van Land bouw uitgegeven, bevat, in een rouwrand, eene «dankbare hulde» aan jhr. mr. Dirk Rudolph Gevers Deynoot, (over leden op «Rust-Hoek»onder Loosduinen, den 3 April 11.); «aan den oprigter der H. M. v. L.; «aan den ijverigen, kundigen secretaris dier Maatschappij, wier belangen hij van 18471871 met trouw en liefde behartigde; aan den beminden voorzitter der afdeeling Westland van de H. M. v. L., die door zijn overlijden ook haren oprigter en medewerker verliest. Zijn naam zal in dankbare herinne ring blijven leven!» Multapatiorsbond telt 19 afdeelingen en kon in 13 andere gemeenten eveneens nog afdeelingen bezitten, als de leden er zich aansloten. In 234 gemeenten is het genootschap vertegenwoordigd; het ledental is 1702. Over 1876 hield men f 125 over. Yoorloopig is besloten, het misbruik van sterken drank door voordragten te bestrijden. Tot leden van het hoofdbestuur zijn gekozen mr. B. P. baron van Verschuer, dr. L. J. Egeling, ds. P. M. Keiler van Hoorn en mr. P. Rink. De volgende algemeene vergadering zal te Zwolle plaats hebben. Een voorstel van dr. Hartogh Heijs, van Zouteveen, om met ver.wante genootschappen een adres te rigten tot de Hoogo Regering, met verzoek om een wet, die de patenten tot drankverkoop beperkt tot 1 per 2000 inwoners en daartoe komt door uitsterving der patenthebbenden, en die tevens het maximum dranken, dat elke tapper per jaar mag verkoopen, vaststelt, kon niet in behandeling komen, omdat de Bonds-wet geen andere voorstellen dan van afdeelingen of van het algemeen bestuur kent. Te Hoorn heeft zich eene sub-commissie gevestigd voor de noordpool-expeditie. De gemeenteraad te Oudendijk heeft tot hoofdonder wijzer aan de openbare school aldaar benoemd den heer Veenman, hulponderwijzer te Medemblik, zijnde N. 1 van de voord ragt. Jl. Donderdag is te Amsterdam de gewone jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het «Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen.» De voorzitter, dr. J. van de Moer, opende haar met eene belangrijke rede over het verband tusschen den sterken drank en de misdaad. Daarna droeg de secretaris, dr. E. Laurillard, het algemeen verslag voor. Daaruit bleek o. a., dat het ledental van angst mij tot haar; het was donker en ik stiet tegen de kooi. Waarom had de vogel niet geroepen? Maar nu fladderde en schreeuwde hij en beet hij als razend met ziju grooten snavel naar mij, als een demon van den haat. Ik luisterde; geen geluid; slechts mijn hart klopte onstuimig. Waarom? vroeg ik mij zeiven. Zij kon niet weg zijn, zij kon zoo niet van mij scheiden! Welk rampzalig besluit zij ook genomen had, ik moest er haar van afbrengen. En als zij gevlucht was, dan wilde ik haar zoeken tot aan het einde der wereld! Gezwind de trap af! Goddank, er valt eeD lichtstraal door de reet van de deur, zij is er nog, zij is nog hier, cn ik laat haar niet heengaan!En nu ging de deur open; daar op dien stoel zat de oude vrouw te dommelen; het was zoo stil in die kamer om het bed heen stonden zes kaarsen en op het witte kussen lag zij zoo bleek als de dood als de dood een lijk! Met horten en stooten, als moest hij ze aan zijn hijgende borst ontrukken, was het eene woord na het andere er uitgebracht. Er volgde een hoestbui, waarin hij bijna dreigde té stikken; daarna barstte hij in een afschuwelijk gelach uit. „Dat is de bevrijding, de redding het geluk het geluk!" Het snijdende sarcasme van een peilloozen jammer lag in dien heeschen uitroep. Ik zelf was er van ontroerd; ik kon niets doen dan telkens herhalen: ,/Mijn arme vriend! Mijn arme vriend!" En daarbij was om ons heen alles zoo vreedzaam, zoo liefelijk en stil. De maan stond hoog aan den hemel zoo hoog, dat de een of andere verdoolde straal den weg moet gevonden hebben naar den sniallen afgrond van het straalje en den bontgekleurden vogel in zijn schommelenden ring gewekt moet hebben. Te midden van de nachtelijke stilte klonk plotseling met groote luidruchtigheid zijn krassend: //Welkom, vriend!" En op eenmaal, als door een demonische macht overmeesterd, vloog Austin op. Al zijn trekken verkeerden in de afgrijselijkste spanning, zijn oogen straalden van een waanzinnigen gloed. „Zij roept! Zij roept! Wandal" schreeuwde hij en rende bliksemsnel over het terras. Met een zwaai was hij over het hek heen en op de borstwering, toen op de>.kroonlijst onder hem lag de duizelingwekkende diepte. Genadige God! Een seconde nog zag ik duidelijk zijn gestalte tegen de helder blauwe lucht afsteken,en toen niets meer. Ik was opgesprongen, doch mijne knieën w iren als verlamd ik viel bewusteloos neder. Drie dagen later begroeven wij Austin buiten de Porta Croce op het Protestantsche kerkhof. Dichtbij hem, in het Campo Santo della Misericordia, ligt Wanda begraven. MisericordiaBarmhartigheid De bluuwc papagaai, dat noodlottige dier, heb ik gekocht en laten worgen. Was het gruwzaam? Was het dwaas? Het kan zijn. Wij zijn nu eenmaal een bijgeloovig volk. En nu, mijn waarde. Gij zijt er niet spraakzamer op geworden. Wij hebben hier wat lang buiten in de nachtlucht gezeten. Uw sigaar is uitgegaan, het lachen daar ginds verstomt en de mandoline zwijgt; de maan staat reeds boven San Frediauo. Ik ben niet jong meer en de treurigheid is als een verterend vergif; laten wij niet meer aan de dooden denken. Nog één glas en dan zoeken we onze aangenaamste droomen op! Onze gezondheid! 2871 is verminderd op 2840, ofschoon de afdeelingen Utrecht, Leeuwarden, Alkmaar en Heerenveen een niet onaanzienlijke vermeerdering van leden hadden verkregen. In het afgeloopen genootschapsjaar zijn weer verscheidene ontslagen gevangenen geholpen om elders de gelegenheid te krijgen een bestaan te vinden, b. v. te Cincinnati in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en in de Transvaal. De staat der geldmiddelen bleek niet ongunstig te zijn, al is het ook dat de aanvragen om hulp zoo toenemen, dat vermeerdering van het ledental wenschelijk blijkt. Te Amsterdam is jl. Zondag morgen de stoomhout- zagerij en bergplaats van den heer de Haan, aan den Overtoomschen weg, totaal afgebrand. De wintertuin, die de eerste prijs is geweest in de verloting der Internationale tuinbouw-tentoonstelling te Amsterdam, is gisteren in publieke veiling door den heer J. Swagerman gekocht voor f 2600. In verband met den storm, die gisteren nacht maar vooral in den vroegen morgen, te Amsterdam woei en op het Frederiksplein eenige daar staande tentjes omverwierp en overigens hier en daar aan het plantsoen eenige schade aanrigtte, is het opvallend, dat juist 17 jaar geleden op denzelfden datum de beruchte Pinksterstorm regeerde. De scherpschuttersvereeniging «Oranje-Nassau,» te 's Hage, zal een algemeenen schietwedstrijd houden van 18 tot 23 Junij e. k., waaraan zal kunnen worden deel genomen door al de leden der weerbaarheidsvereenigingen en corpsen, door de officieren en onderofficieren der dd. schutterijen, van het leger en van de Kon. Ned. Marine en verder uit te noodigen personen. Het concours zal plaats hebben op het schietterrein der dd. schutterij. Reeds zijn een groot aantal fraaije prijzen uitgeloofd. Op den eersten dag zal tevens een corpswedstrijd gehouden worden tusschen de dd. schutterijen en tusschen de scherpschuttersver- eenigingen of corpsen, waarvoor van ieder bataillon schutterij en van iedere scherpschuttersvereeniging of corps 5 man zullen moeten worden afgevaardigd. Wanneer tot de afgevaardigden der schutterijen korporaals en schutters be- hooren, zullen ook deze aan den personeelen wedstijd kunnen deelnemen. De 1ste prijzen voor deze afdeelingen zullen bestaan in zilveren bokalen en zilveren medailles, de 2de in zilveren, de 3de in bronzen medailles. Een ingezetene van Delft betuigt bij advertentie in de Delftsche Courant zijn dank voor de blijken van belangstelling, ontvangen bij de viering van zijn honderd sten verjaardag. Als een bewijs van de waardevermeerdering der landerijen verdient vermelding, dat eene boerenwoning met landerijen, die 60 jaren geleden voor f 1400 gekocht is, jl. Woensdag te Leerbroek bij publieken verkoop de aanzienlijke som van f 24,000 opgebragt heeft. Te Boksmeer is de hoofdonderwijzer voor 3 maanden geschorst, om de volgende redenen, die men in de Prov. N.-Br. Crt. vindt opgeteekend: 1. Hij heeft te veel kolen verstookt, is niet zuinig genoeg geweest met de schoolbehoeften. 2. Hij heeft een der leden van de school commissie een oud wijf genoemd. 3. Hij heeft de regt- vaardigheid van den burgemeester durven betwijfelen, en dit geuit tegen een veldwachter of schoonmaakster. Te Arnhem overleed dezer dagen de heer W. Badon Ghyben, oud-hoofdingenieur van den waterstaat. Door Jacob Visscher, te Elburg, is een steur gevan gen, ter zwaarte van circa 125 kilo's en hebbende een lengte van 9 voet. Door het departement Almelo der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is het voorstel gedaan, ter behandeling in de eerstvolgende algemeene vergadering, dat het Hoofd bestuur zich wende tot de Hooge Regering met het verzoek om te beweiken, dat alle inrigtingen ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen (kweekscholen, normaal school, opleidingslessen) de gezondheidsleer in verband met de natuurleer van den mensch worde onderwezen; en dat op de scholen voor lager onderwijs de kennis van de algemeene waarheden der gezondheidsleer door de meest- gepaste middelen worde bevorderd. Omtrent den moord te Nieuw-Amsterdam, die door een vader op zijn zoon gepleegd zou zijn, wordt nu gemeld, dat de dader nog volstrekt niet bekend is. De verslagene was dronken en had de ruiten bij een kastelein ingeslagen, die met zijn zwager naar buiten is gekomen. Wat er toen gebeurd is weet men niet, maar niet lang daarna is hij dood gevonden in een greppel, met een paar knuppels in zijne nabijheid. De regtbank te Maastricht heeft regtsingang verleend tegen den rijksambtenaar v. R., te B., die beschuldigd wordt uit de gelagkamer van eene herberg, tijdens zijn ambtgenoot in den kelder den aanwezigen drank peilde, een horologe ontvreemd en daarna verloot te hebben. Niet alleen hier te lande neemt het gebruik van sterken drank als met den dag toe, gelijk aanhoudend blijkt uit de vermeerderende opbrengsten der belasting op het gedistilleerd, maar ook in het buitenland, en met name in Noord-Duitschland, is dit het geval. In de stad Osnabrück is het verbruik van brandewijn in de laatstverloopen vijf jaren 18721876 met 70 pCt. toegenomen. Zij telt 25,000 inwoners; rekent men daarvan drievierden voor vrouwen en kinderen af, dan verbruikt de volwassen mannelijke bevolking ongeveer 77 liter per hoofd 's jaars. Ook elders wijst de statistiek dezelfde verhouding aan. De Sun verhaalt, dat eene dame te Washington, mevr. Sarah Davis, 95 jaar oud en bekend onder den bijnaam van «de dame van de handdrukken,» omdat zij er zich op beroemt allen Presidenten der Unie, van Was hington af tot Grant toe, de hand te hebben gedrukt, zich onlangs naar het Witte Huis begeven heeft om deze traditionele plegtigheid ook met den heer Hayes te ver- rigten. Zij was vergezeld van dr. Isaac Cole, van Maryland. De heer Hayes ontving haar op het hartelijkst en sprak de hoop uit, dat zij nog lang genoeg zou leven om met meer dan één zijner opvolgers een handdruk te wisselen. Alvorens te vertrekken heeft mevr. Davis den nieuwen President eene beschrijving gegeven van de eerste-steen- legging van het Kapitool door generaal Washington, welke plegtigheid door haar werd bijgewoond en waarbij ze voor de eerste maal het voorregt had, den vader der Republiek de hand te geven. In Yirginia heeft men nu eene nieuwe manier in toepassing gebragt om het misbruik van sterken drank tegen te gaan, door het gebruik te belasten. Behalve zijn patent moet do verkooper van sterken drank ook een toestel in huis nemen, dat soortgelijk werkt als een gazo meter. Zoo dikwijls hij een half maatje inschenkt, moet hij in tegenwoordigheid van den kooper aan een kruk draaijen, tot een schel overgaat. De meter wordt maande lijks nagezien en de verkooper betaalt zooveel maal 2| cent (Amerikaansch) als hij halve maatjes drank heeft verkocht, en zooveel maal een halven cent als hij halve maatjes bier schonk, waarvoor een andere kruk bestaat. Het is zeker zeer vernuftig, maar als de tapper en de drinker het eens zijn, krijgt de Staat hoogstwaarschijnlijk geen belasting. Heeren te huur. In Amerika zou men ongeveer deze woorden op het uithangbord kunnen plaatsen van een aldaar bestaanden tak van nijverheid. Evenals overal elders bestaan ook in New-York zekere inrigtingen, die niet door dames zonder geleide kunnen bezocht worden. Zij dus, die niet over den beschermenden arm van een cavalier kunnen beschikken, verkeeren in de droevige noodzakelijkheid van die plaatsen zich verwijderd te houden, hoe groot ook haar verlangen mogt zijn ze te bezoeken. Om een einde aan dezen netelachtigen toestand te maken, hebben eenige ongehuwde dames onlangs in een ingezonden stuk in de Herald de wenschelijkheid uitgedrukt van de oprigting van een bureau, alwaar de dames ten allen tijde een cavalier bereid vinden haar te chaperonneeren. Het denkbeeld schijnt goed te zijn opge nomen; de Herald deelt althans mede, dat onder den naam «American district telegraph Company» eene vennootschap is in 't leven geroepen, die voor elke dame, die 's avonds wil uitgaan, een cavalier van deftigen huize beschikbaar heeft. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 Junij is tot secretaris-generaal van het depar tement van Oorlog benoemd de refer.-regtsgel. van dat departement de heer mr. J. A. Kramer, thans tijdelijk belast met de waarneming der aan de betrekking van secretaris-generaal verbonden werk zaamheden. Tot lid in den Raad van Nederl.-Indië is benoemd de heer mr. II. D. Levyssohn Norman, thans algemeen secretaris van het gouvernement van Ncderl.-Iudië. Tot heemaaad in het waterschap Eijerland is benoemd de heer A. Dros Azn. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Hoorn de heer J. van Sonsbeeck, thans in dezelfde betrekking te Gorinchem. De heeren mr. D. van Meurs, A. P. van Stolk en mr. E. N. Rahusen, wier diensttijd, als leden van het collegie voor de zee- visscherijen, met 1 Junij e. k. eindigt, zijn met ingang van dien datum op nieuw als zoodanig benoemd. De benoeming van den heer J. Daal wijk, burgemeester van Beets, tot secretaris dier gemeente, is goedgekeurd. Aan den heer P. B. Reeringh, ontvanger der in- en uitg. regten en van den suikeraccijns is een pensioen verleend ad f 4000 's jaars en aan dan heer W. F. Kelbling, commies bij 's Rijks belastingen alhier, ad f 381. Aan de op liet stoomschip Amboina dienstdoende schepelingen, te weten: den kwartierm. F. Ribot, de matrozen 2de kl. J. J. Roobol, H. Jonkel en G. Greag en de matrozen 3de kl. F. Prinsen, S. Köllner, F. Smit, B. L. Bonne cn J. C. Baudoin, is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding op 15 Jan. jl. van zeelieden van den door het Nederl.-Indisch gouvernement gehuurdeu Engelschcn stoomer Rayah, ter reede van Aracoendoer (Simpaug Olim), toegekend voor ieder de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. STATEN-GEiVERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Zaturdag 26 Mei. Een tiental ontwerpen zijn aangenomen, waaronder dat betreffende de militaire pensioenen bij de landmagt. Zitting van Maandag 28 Mei. Behalve de ontwerpen over het onderwijs op de Militaire Akudemie en de verhooging van hoofdstuk V (welke morgen behandeld worden), ziju alle aan hangige ontwerpen unaniem aangenomen. Daaronder waren die betreffende het kadaster, de wijziging der Indische begrooting (havenwerken Batavia). Wijziging van artikelen in het Wetboek van Burgerlijke Regts- vordering, en verhooging van hoofdstuk Justitie, wegens de onkosten der nieuwe regterlijke wetten. Bij laatstgenoemde verzekerde de minister van Justitie, dat geschikte, uiet herbenoemde regterlijke ambtenaren bij vacatures zullen geplaatst worden, waardoor tevens het cijfer der wachtgelden zal verminderen. Berigten betreffende den Russisch-Turkscken oorlog;. De Standard bevat de volgende bijzonderheden over de inneming van Ardahan door de Russen. Ardahan werd verdedigd door 15 of 16 bataillons, miustens 10,000 man cn 60 kanonnen, waarvan 20 nieuwmodel Kruppkanonnen. De Russen werden viermalen afgeslagen, met groot verliesmaar toen vielen zij met 40,000 man aan. De kommandant van Ardahan, een heel jong officier, gaf den moed op en vlugtte. De voornaamste officieren volgden zijn voorbeeld en de dappere soldaten werden aan hun lot overgelaten. Zij hielden den strijd nog eenigen tijd vol, maar werden eindelijk in alle rigtingen verstrooid. Drie bataillons bleven bijeen; zij baanden zich een weg door de Russen en trokken in goede orde terug. Bij de Russische troepen, die zich tegenwoordig in den omtrek van Bucharest bevinden, ziet men een huzaren-regement, door een jonge Russische dame aangevoerd. Zy draagt een volledige huzaren uniform en bereidt een prachtig paard. Het is Princes üemidof, de dochter van den eigenaar van het regemeut, waaraan deze jaarlijksch groote sommen ten koste legt. Geen Russische kavallerie is zoo goed bereden als dit regement. De paarden zijn allen buitengewoon groot en sterk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2