HELDERSCHE EN NIEITWEDIËPËR COURANT. 1877. N°.66. Zondag 3 Junij. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. »ir" a «W ij huldigen het goed e." Verschijnt Diugsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. 00 franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN K°. 103. Prij der Advertentiën: Van 14 regela 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden paar plaatsruimte berekend. lülken ilonderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Jnnij. Onder de meest genoegelijke dagen zijns levens mag onze gemeente-secretaris, de heer L. Verhey, voorzeker de dag van gisteren herdenken, 't Feest zijner 25jarige ambtsvervulling mogt hij dien dag vieren, te midden van schier tallooze blijken van belangstelling en waardeering. In den omtrek zijner woning zag men tal van vlaggen wapperen; de buren deelden blijkbaar in de vreugde van den jubilaris. Niet minder aangenaam waren de bewijzen van achting en genegenheid, den waardigen man aan geboden. De beambten der rijks- en gemeente-politie maakten in den voormiddag hunne opwachting bij den feestvierende en boden hem, onder betuiging hoezeer ze hem waardeerden, een stoffelijk blijk hunner hoogachting aan. Later bevond zich ten huize van den jubilaris eene deputatie uit het onderwijzers-personeel in deze gemeente. De heer Daarnhouwer was de tolk van aller gevoelens, toen hij in hartelijke bewoordingen hulde bragt aan de groote welwillendheid, waarvan de heer Verhey in zijne betrekking steeds blijk gaf, en waardoor hij zich in den kring der onderwijzers van aller achting en genegenheid had verzekerd. Een sierlijk geschenk in zilver mogt tot bewijs verstrekken van de gevoelens, in de toespraak vervat, 's Namiddags bevond zich de jubilaris ten raad- huize, waar hij de gelukwenschen ontving van HH. bur gemeester, wethouders, de raadsleden, den gemeente-ontvanger, den gemeente-bouwmeester en de ambtenaren ter Secretarie. De raadzaal was daartoe op feestelijke wijze ingerigt. Ook deze huldebetooning ging vergezeld van de aanbieding van ge schenken. Middelerwijl ontving de feestvierende een bezoek van den kommandant en de officieren der schutterij. Eerstgenoemde sprak een. woord van gelukwensching en voegde daaraan toe de verzekering, dat heel de burgerij op prijs stelt de aangename en welwillende wijze, waarop de jubilaris steeds gereed staat om rijk en arm van dienst te zijn, terwijl onder zijne leiding de Secretarie dezer gemeente als een voorbeeld wordt genoemd, wat betreft aangename en hulpvaardige bejegening van allen, die er zich voor zaken hebben te vervoegen. Het muziekkorps der schutterij bragt, terwijl de jubilaris zich te midden der raadsleden in de zaal bevond, vóór het raadhuis eene aubade. We besluiten ons verslag van deze feestviering met de uitdrukking van den wensch, waarin zeker door ieder, die den heer Yerhey kent en waardeert, wordt gedeeld, dat hij nog lang gespaard worde voor zijne geliefde betrek kingen en voor den werkkring, waarin hij voor de gemeente en voor hare ingezetenen zoo hoogst nuttig werkzaam is. Nog lang zij deze feestviering hem tot eene aangename en streelende herinnering In de openbare zitting van het kantongeregt alhier, gisteren gehouden, aanvaardde de nieuwbenoemde kanton- regter, de heer uir. M. Büchner, zijne betrekking. Hij bragt dank aan den heer Hattinga Raven voor de waar neming zijner betrekking gedurende eenigen tijd, rigtte zich tot den griffier, den heer Aberson, wiens medewerking hij inriep, ook met het oog op diens veeljarige bekendheid in deze gemeente, en eindigde zijne toespraak met de beide heeren deurwaarders uit te noodigen tot den goeden gang der zaken het hunne bij te dragen. In gepaste bewoordingen, werd door de genoemde heeren geantwoord, alsmede door den heer Cohen Stuart, die de benoemde en herbenoemde leden van dit kantongeregt geluk wenschtte. Door de Algemeene Conservatieve Kiesvereeniging in het district Alkmaar is de vice-admiraal G. Fabius candidaat gesteld voor 't lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer Fabius heeft die candidatuur aangenomen. Uiterst onrustbarend zijn de berigten omtrent den toestand van H. M. de Koningin. De benaauwdheden hebben zich gisteren herhaald. Haar toestand schijnt wanhopig. Alle aanwezige leden van de Vorstelijke Familie bevinden zich op het Huis ten Bosch. Ds. Ruitenschild, de hofprediker, heeft gisteren aan de hooge lijderes een bezoek gebragt. (De laatste berigten betreffende de ziekte vinden onze lezers onder «Vervolg Nieuwstijdingen.») Naar aanleiding van eene aanvraag van een in de hoofdstad van Rusland opgerigt «Hollandsch Comité» van het Roode Kruis om geldelijke ondersteuning, toezending van materieel enz. vgn de door bedoeld Comité voorge nomen inrigting van een lazareth in de nabijheid van het tooncel des oorlogs, heeft het Hoofdcomité in Nederland besloten tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden van de oorlogvoerende legers in Rusland en Turkije; in Rusland door voorloopig zooveel mogelijk aan de aanvrage van het Hollandsch Comité te Petersburg te voldoen; omtrent de wijze van hulp, te verleenen in Turkije, worden inlichtingen ingewonnen bij den Neder- landschen gezant te Konstantinopel. Bij de jl. Woensdag gehouden stemming voor leden van het kiescollege der Hervormde Gemeente te Alkmaar, zijn alle aftredende liberalen herkozen. Ook twee confes- sioneelen waren aan de beurt van aftreding. Van dezen is een herkozen, terwijl de ander voor een liberaal moest onderdoen. De opkomst der stemgeregtigden was eenigszins grooter dan in liet vorige jaar, en opnieuw is gebleken dat, als de liberalen slechts trouw ter stembus kwamen, het rijk der confessioneelen te Alkmaar welhaast geëindigd zou zijn. De kiesvereeniging Burgerpligt te Enkhuizen heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gesteld den heer Fransen van de Putte, aftredend lid. De verdraagzaamheid, die in Noordholland in zake van godsdienst bestaat, wordt door het Venlooseh Weekblad toegeschreven aan de gewoonte der landlieden in die streek om des winters «en familie» met hunne koeijen te leven. «Gaarne nemen wij aan,» zegt. de Arnli. Crt., «dat de landlieden in Limburg een veel hoogere trap van welvaart en beschaving hebben bereikt en des winters hunne salons bewonen, terwijl de Noordhollandsche boer zich in zijn stal behelpt, maar indien daardoor de verdraagzaamheid wordt bevorderd wat ons nog zoo duidelijk niet is dan raden wij de Limburgsche landlieden ernstig aan om meer den omgang met hunne koeijen te zoeken.» Het N. v. d. D. meldt, dat ruim 40 pCt. der waarden, door den voormaligen secretaris der Amsterdam- sche Kanaalmaatschappij verduisterd, uit den boedel en de bezittingen van den beschuldigde zal worden teruggevonden. De Maatschappij dc Atlas, te Amsterdam, heeft thans 350 arbeiders in haar fabriek aan het werk. Zij bevindt zich in zeer gunstigen toestand en keert over 1876 een dividend uit van 6 pCt. Het sombere gebouw, genaamd bet Oost-Indische Huis, in de Hoogstraat te Amsterdam, was jl. Donderdag getuige van een feest, als zelden binnen zijne muren werd gevierd. Op dien dag toch vierde de heer P. B. Reeringh, ont vanger der in— en uitgaande regten van den suiker-accijns, zijn gouden jubilé als rijks-ambtenaar, en gaf hij tevens het beheer van dat zoo belangrijk kantoor aan zijnen op volger, den heer J. Idenia Greidanus, over. De talrijke bewijzen van hartelijke deelneming, die den jubilaris zoo van de zijde des handels als van ambtenaren der administratie te beurt vielen, getuigden van warme belangstelling. Zijn veel bewogen ambtenaarsleven en de vele diensten die hij steeds den lande heeft bewezen, gepaard met wel willendheid, voor zoover zijne pligten zulks toelieten, ten aanzien van den handel, maakten die belangstelling hem dubbel waard. Moge hij nog een reeks van jaren in welverdiende rust doorbrengen(Amst. Crt.) Jl. Woensdag is te 's Hage, in bijna 73jarigen ouderdom, overleden de heer Jacob de Haan, oud-kapitein ter zee. Een vreeselijk ongeluk trof jl. Woensdag ochtend een verdienstelijk werkman, P. K., aan 's Rijks geweer winkel te Delft. Van een zoldertrap afkomende, met een laadstok van een geweer, struikelde hij en kwam onder het vallen zoodanig in aanraking met den laadstok, dat deze hem oog en hoofd doorstak, tengevolge waarvan hij 's middags onder verschrikkelijk lijden bezweek, nalatende een weduwe met zes kinderen. Eenige Delftsclie dames zijn, naar de Delftsche Crt. zegt, voornemens pogingen te doen om eenige exemplaren te bekomen van het transport Chineesche dienstboden, die men in Engeland wil importeren. Van de te Utrecht wonende 60 baardscheerders beeft nagenoeg de helft besloten, om verhooging van loon aan hunne begunstigers te vragen. Jl. Woensdag werd het wederopbouwen van het Asyl Steenbeek aanbesteed. Er waren 10 inschrijvers. Minste inschrijver was de heer de Visser te Gorinchem, voor f 36,480. Naar aanleiding der vraag van het hoofdbestuur der Geldersche Maatschappij van Landbouw: «hoe kan het bezoek der Rijks Landbouwschool door zoons van land bouwers het best bevorderd worden?» heeft de Nijmeegsche afdeeling dier Maatschappij eene circulaire tot hare leden gerigt, waarin de .-andacht op die school wordt gevestigd en hare overtuiging uitgesproken, dat de Rijks Landbouw school eene alleszins nuttige inrigting is, voor het vormen van theoretisch en practisch ontwikkelde landbouwers. De circulaire geeft het geheele programma van onderwijs en spreekt den wensch uit, dat de leden voor hunne zoons van de school gebruik zullen maken. Men meldt per telegraaf uit Harlingen van gisteren: «De feesttrein is ten 10 ure te Leeuwarden aangekomen. De Duitsche en andere gasten werden daar door Z. Exc. den commissaris des Konings in Friesland en door den burgemeester verwelkomd; in de welkomstrede werd ge wezen op de treurige omstandigheden, die de teleurstelling van 's Konings afwezigheid baarden. Ten stadhuize werd daarna een collation gebruikt. Ten 1 ure vertrok de feesttrein naar Harlingen, waar men werd verwelkomd door den burgemeester. De minister van Binnenl. Zaken, mr. J. Heemskerk, droeg de haven aan de gemeente over en noodigde Z. K. H. Prins Hendrik uit, aan de nieuwe haven een naam te geven. In naam des Konings noemde Z. K. H. haar daarop Nieuwe Wülems—haven. Namens de gemeente Harlingen, verklaarde vervolgens de burgemeester, de haven te aanvaarden met alle lusten en lasten daaraan verbonden, en noodigde de gasten tot een bezigtiging per zeetogt uit.» Men meldt uit Meppel, dd. 31 Mei jl. «Onze vetweiders beginnen hun eerste vet weidevee van de hand te doen. Er worden hooge prijzen besteed; tot zelfs f 300 per stuk. Jl. Dingsdag stierf op 64jarigen leeftijd, ten huize van zijn schoonzoon Algernon Sheridan, te Kingston, de groote geschiedschrijver John Lothrop Motley. John Lothrop Motley werd te Dorchester in Mas- sachusets (Noord-Amerika) geboren. Na zijn studie voltooid te hebben, deed hij een reis door Europa en gaf na zijn terugkeer eenige romans uit. Tijdens de jaren 1841 en 1842'was hij als gezantschaps-secretaris te St. Petersburg werkzaam. Meer en meer wijdde hij zich aan historische studie en kwam in 1851 op nieuw in Europa, verbleef geruimen tijd in Nederland als in Duitschland en vestigde zich daarop te Dresden om de daar voorhanden zijnde historische bescheiden te bestuderen en vroeger opgenomene te verwerken. In 1856 gaf hij te Londen het eerste deel nit van zijn History of the JRise of the Duich republiceen werk, dat niet alleen in ons land, maar in geheel Europa en Amerika zijn roem vestigde. In 1860 verscheen het tweede gedeelte van dit werk onder den titel: The Eistory of the United Netherlands from the death of William the Silent of the Synod of Dort.* Motley heeft herhaaldelijk als gezant der Vereenigde Staten zijn vaderland belangrijke diensten bewezen. Hij was lid van tal van litterarische en wetenschappelijke vereenigingen. Weinig jaren geleden was hij de gast van onze Koningin op het Huis ten Bosch. De vernieling van den Turkschen monitor door een torpedo heeft in de maritieme kringen van Engeland en Duitschland een levendigen indruk gemaakt. Men ziet nu, dat de Devastation, de Thunderer, de Deutscliland, de Custozza, de Redoutable, kortom, dat al die ijzeren gevaarten in Europa, die zooveel millioenen hebben gekost en tot nog toe slechts als vogelverschrikkers dienst hebben gedaan, niet bestand zijn tegen eene enkele torpedo Lupis-Whitehead. Van de 350 gepantserde schepen in Europa zijn er slechts 60 van zoodanige constructie, dat zij het Duitsch geschut van 24 cM. het hoofd kunnen bieden; doch geen enkele van al die bodems men heeft nu het bewijs er van is bestand tegen het werktuig, uitgevonden door den Oosten- rijkschen kapitein ter zee Lupis en in 1874 verbeterd door den ingenieur Whitehead. In den oorlog van 1866 is gebleken wat het naaldgeweer, in dien van 1870 wat het Krupp—geschut vermag; de tegenwoordige oorlog leert wat de torpedo kan doen. Benoeming-en, enz. Tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw zijn benoemd de heerenW. H. F. baron van Heemstra, burgemeester der gemeente Harlingen, M. Kingma Hz., staatsraad in buitengewone dienst en lid der Gedep. Staten van Friesland en A. J. Brevet, ingenieur van den waterstaat lste kl. I Tot ridders van het Legioen van Eer zijn benoemd de heereu jhr. mr. C. J. A. den Tex, president-commissaris, en F. 's Jacob, directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, benevens de heeren Michaëlis, directeur en van Prehn, hoofdingenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1