kunnen worden. De minister heeft dit verzoek goedgunstig toegestaan. De Keizer van Brazilië wordt in het begin van de volgende maand hier te lande verwacht. Aangenomen het beroep naar Etershein door cis. A. Metz Jr., te Hypolitushoef op Wieringen. Voor de op te rigten Bewaar-Handwerkschool op het eiland Terschelling is bij de Vereeniging een gift van 250 gulden uit 's Hage ingekomen, waardoor nog in den loop van dit jaar tot het stichten van een doelmatig gebouw kan worden overgegaan. Doordien een vrij groot aantal leerlingen geheel kosteloos tot het onderwijs kunnen worden toegelaten, wordt deze inrigting een ware weldaad voor dit eiland. De statuten der Vereeniging zijn goedgekeurd bij besluit van Z. M. van 30 Jan. jl. Volgens die statuten worden zij als leden aangemerkt, die jaarlijks f 1 aan de Ver eeniging betalen; als donatrices of donateurs zij die f 20 in eens, aan de Vereeniging overmaken. Bewijzen van lidmaatschap worden door liet bestuur overgezonden. Men schrijft ons van Schagen, dd. 10 dezer: «Gisteren avond ten ongeveer 7 ure had alhier de jaarlijksche beproeving plaats der gemeente-brandspuiten. Bijna onmiddellijk nadat deze was afgeloopen en terwijl de spuitgasten nog rustig het hun alsdan verstrekt wordend bier verorberden, ontstond ten huize van den heer Joh. Denijs, goud- en zilver-kashouder aan de Gedempte Gracht alhier (op welk terrein toevallig de exercitie was gehouden), brand in het bovenhuis op ecue der slaapkamers. De brand, ontstaan door lekkage in de gasleiding, liet zich zeer dreigend aanzien, daar het vertrek in een oogwenk in volle vlam stond. Desniettegenstaande drongen vier per sonen, met name Jb. Goudsbloem, A. Plakman, P. Baars en P. Kossen, er binnen en is het hoofdzakelijk aan hunne onverschrokkenheid en tegenwoordigheid van geest te danken, dat het vuur tot de slaapkamer beperkt bleef en, met spoedig verleende meerdere hulp, zonder de mede werking der spuiten, alras was gebluscht. Het is te hopen, dat de bij het ongeval betrokken Assurantie-Maatschappij de personen, die door hun man moedig gedrag duizende guldens schade hebben voorkomen, flink zal beloonen.» Jl. Zaturdag is te Hoorn de tentoonstelling geopend van hetgeen uit die stad zal ingezonden worden naar de tentoonstelling vari kunst, toegepast op nijverheid, te Amster dam. Bij afwezigheid van den burgemeester werd zij met eene toespraak geopend door den wethouder F. Kroon. Dien dag reeds is zij door een groot aantal belangstellenden bezocht en zij blijft daartoe nog eenige dagen geopend. Naar men meldt is dezer dagen te Amsterdam, op last van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt in Noordholland, tegen een aldaar gevestigden apotheker proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst als bedrijf en het voorschrijven van inwen dige geneesmiddelen. Korten tijd geleden schrikte de groote olifant in «Artis» te Arasterdam van het gebrul van beeren waar van een olifant al niet schrikt! terwijl hij met zijn geleider zijn gewone wandeling in den vroegen morgen door den tuin deed. De kolossus zette het op een loopen zonder zich aan zijn geleider te storen. Hij joeg door het plantsoen heen, waar hij hier en daar tot aan de knieën doorzakte. Zoo kwam hij bij de rots en den nieuwen vijver, in aanbouw voor de zeeleeuwen, waarbij hij onverhoeds in een kuil tuimelde en weerloos op den rug bleef liggen. Dertig man waren noodig om hem hieruit te takelen en gevankelijk met een kabeltouw om zijn poot naar zijn hok terug te voeren. Verleden week heeft het vrouwelijke nijlpaard onder gunstige omstandigheden weder een jong ter wereld gebragt. De jeugdige spruit, hoewel op het oog volkomen goed en gezond van lijf en leden, heeft korten tijd na zijn geboorte den laatsten adem uitgeblazen. Het andere jonge nijlpaard, in het vorig jaar geboren, is zeer gezond en groeit goed. Het is thans zoo groot als een vet varken en belooft in ligchaamsbouw zijn vader te zullen overtreften. Met het in Engeland gehuurde stoonibaggervaartuig is in de maand van 4 Mei tot 4 Junij 11. uit de Noordzee haven gebaggerd ruim 112,000 kubiek meter zand. Men schrijft uit Aalsmeer: «Een nieuwe vinding, voor landbouwers misschien van groote waarde. De landbouwer v. A., te Haarlemmermeer, heeft verleden jaar eenig land met kool beplant en daarvan een enorme massa ingemaakt om deze, zoo hij dacht, tegen hooge prijzen te verkoopen; doch een zeer groote hoever 1- heid zuurkool bleef onverkocht. Toen kwam hij op de gedachte om te zien of de koeijen ook zuurkool zouden lusten en werkelijk, de beesten eten sedert eenigen tijd niets anders dan zuurkool met eenig meel. Wel moeten de dieren drie- in plaats van tweemaal per dag gedrenkt worden, doch de melkgift is eer meer dan minder. Valt de hooibouw dus tegen, dan aan de zuurkool.» Een naar het ons voorkomt zeer juiste wenk geeft een geabonneerde van het Dagblad aan den minister van Oorlog. De jongelieden die den cursus te Breda willen volgen," moeten zich aanmelden vóór dat de uitslag bekend is -van het examen voor de Marine. Daarvoor hebben zich 150 adspiranten aangemeld terwijl slechts 25 kunnen ge plaatst worden. De geabonneerde meent, dat zoo de termijn van aanmelding werd verlengd voor de 125 die niet konden geplaatst worden, de gelegenheid zou bestaan om bij de krijgsmagt te lande dienst te nemen. Het examen voor Breda heeft toch eerst in Augustus plaats. Mejufvr. S., in de Kipstraat te Rotterdam, beviel in 1875, in 1876 en nu weder, telkens van tweelingen. Van de laatste is een der kinderen overleden. Ji. Vrijdag is te Bergen-op-Zoom de eerst ansjovis verkocht. Ruim zestig ton werden afgeleverd, tegen f 90 per ton. Uit Langstraat meldt men, dd. 7 dezer: «Ten noorden der Langstraatsche dorpen, over eene lengte van 5 en eene breedte van p. m. 1 uur gaans, liggen aan weerszijden der Oude Maas de uiterwaarden, welke het. vermaarde Langstraatsche hooi opleveren. Van het wel of kwalijk slagen van dezen hooibouw hangt voor een groot deel het wel of wee van onzen boerenstand af. Geen wonder dat deze waarden dan ook, zoodra April in het land komt, meer de opmerkzaamheid trekken dan eenig ander gedeelte van het landbouwbedrijf, en, hoe treurig zag het er in April jl. daar nog uit. Het lagere deel der waarden stond nog diep onder water, op het hoogere schoot het grss zoo dun en spichtig op, dat alle hoop op een goeden hooibouw benomen werd; maar hoe is dat alles in korten tijd veranderdde meiregen bragt er zegen, de warmte dezer dagen doet er gras groejjen, zooals het in jaren niet gezien is, en schenkt de laatste helft van Junij ons de nopdige zonneschijn, dan kunnen de boeren verwachten dat zij in stede van een treurig, een blijde fiooifeest kunnen vieren, wat bestaat in het drinken der onmisbare snaps en in het eten van aardappelen met enorm veel stokvisch en gesuikerde rijstebrij als dessert. Het toelatings-examen voor de Rijkslandbouwschool te Wageningen zal worden afgenomen: 1. voor de 1ste of 2de kl. van afd. A op 12, 13 en, zoo noodig, 14 Julij a.s., !s morgens ten 8 ure aanvangende; 2. voor de 1ste kl. van afd. B op 13 en, zoo noodig, 14 Julij, 's morgens ten 8 ure. Voor hen, die bij dit examen in enkele vakken niet voldoen, zal gelegenheid worden gegeven tot het doen van een tweede examen, in de eerste helft van Sept., op nader te bepalen dag. Alsdan zullen tevens plaats hebben het examen van toelating voor hen, die door bijzondere om standigheden niet in de gelegenheid waren aan het toela tings-examen in Julij deel te nemen, en de examens van toelating tot de afdeeliug hoogere burgerschool. Het Nederl. Landhuishoudkundig Congres, dat eerst daags te Assen zou worden gehouden, is een jaar uitgesteld. Aan het Batav. Hand. wordt uit Atsjin geschreven, dat «generaal Diemont bepaalde voorstellen heeft gedaan om eene defensieve houding aan te nemen en ons te bepalen tot handhaving van de bezette positiën; de tijd zal dan moeten medewerken om de nog vijandige gedeelten des lands tot ons te brengen. Men wil, dat na goedkeuring van die voorstellen 1500 man naar Java zullen terugkeeren, terwijl nog twee garnizoens-bataillons van groote sterkte uit de verdere troepen zouden worden gevormd. Er worden onderhandelingen met sommige hoofden gevoerd, waarvan de uitslag nog niet blijkt.» Het mail-overzigt van den Java-bode bevat o. a. het volgende betreffende te Atsjin gevoerde onderhan delingen «Een persoon, door zijn afkomst niet zonder gewigt, heeft zich tot de autoriteiten gewend, zijn onderwerping aangeboden en het voorstel gedaan om de hoofden der III Sagis tot onderwerping over te halen, f 90,000, in twee termijnen uit te keeren, zouden moeten dienen om eenige hoofden op zijn hand te krijgen en zijne partij te versterken. Nog andere onderhandelingen worden gevoerd dan die dollar-onderhandelingen, en de regering steit op den goeden uitslag daarvan nogal vertrouwen.» Te Lyon heeft de advocaat Santallier, bij het ver laten van het paleis van justitie, op zijn collega Cfibaud een revolver gelost en hem met een kogel in het achter hoofd getroffen. Hij beweert zich in den persoon te hebben vergist en het op een ander te hebben gemunt. De heer Cabaud is overleden. Nopens den boterhandel in Hamburg meldt men het volgende: Flaauwere handel en minder consumptie in Engeland leidden tot storingen in den verkoop van het voor den invoer aangebragte. Hierbij kwamen lagere vet en spekprijzen, zoodat de prijzen verder daalden en de handel gering was. Ilolsteinsche gold f 57 a 63, Mecklen- burgsclie, Deensche en Sleeswijksche f 54 a 60, Finland- sche f 51 a 54, ordinaire f 24 a 28 per 100 Ned. pond (ruim 51 kilo). Vet lusteloos. Amerikaansch spek goed- kooper. Uit het rapport, uitgebragt op de algemeene verga dering der aandeelhouders van het Önez—kanaal, blijkt, dat het aantal schepen, die gedurende de eerste vijf maandon van dit jaar door het kanaal zijn gevaren, 9.28 pCt. meer bedraagt dan gedurende de vijf eerste maanden van 1876. Eén schip, eene Engelsche stoomboot, kwam door !t kanaal, metende 4900 ton, met een diepgang van 7.49 meter. Gedurende het jaar 1876 hebben 70,000 passagiers de reis door het kanaal gedaan. De Italië meldde dezer dagen, dat op het Vatikaan eene commissie van kardinalen benoemd is, welke in last heeft de geschilpunten te onderzoeken, die den II. Stoel en bijna al de beschaafde mogendheden van de Oude en Nieuwe Wereld verdeeld houden. Thans berigt de Köln. Zeitung, dat in die commissie twee lijnregt tegen elkander indruisehende gevoelens zich openbaren: de eene partij wil tot eiken prijs den strijd vermijden en beveelt het aanknoopen van vriendschappelijke en bezadigde onder handelingen aan; de andere wil van toegeven volstrekt niets weten. Aan den Paus zou de beslissing overgelaten worden. Te Bridgeport, in Connecticut, is in den nacht van den 7 dezer eene groote hoedenfabriek afgebrand, waarbij 13 personen onder instortende muren om het leven kwamen. Eenige anderen werden gewond. Te Galveston, in Texas, zijn den volgenden dag drie blokken huizen afgebrand, o. a. de Katoenbeurs, een groot hotel, twee banken, enz. De schade wordt op 3 millioen dollars geraamd. De Telefoon. Niets is zekerder, dan dat de electrischc wetenschappen, ofschoon zij zeer spoedig eene zeer hooge vlugt hebben genomen, nog in hare kindscbheid verkeeren. Het is pas als gisteren, dat de telegraaf werd uitgevonden, om eene geheele omkeering in de wereld te voorschijn te roepen en de meest verwijderde deelen dei- wereld in elkanders nabijheid te brengen. En thans is een nieuw wonder de overbrenging van het geluid van de eene plaats naar de andere practisch beproefd en bewezen deugdelijk mogelijk te zijn. Het is volbragt door den heer A. Graham Bell, de zoon van den heer A. Melville Bell, de schrijver van «Zigtbaar spreken.» Wij herinneren hierbij dat de heer William Thomson, in zijn adres aan Sectie A. van de vergadering van het Britsche genootschap, verleden jaar te Glasgow gehouden, met de meeste ingenomenheid sprak over de uitvoerbaarheid en het vernuftige dezer uit vinding. Den 12 Febr. jl. is zij gebezigd, uitsluitend tot het doen van waarnemingen. Dien dag hield de heer Bell te Salein, op 18 mijlen afstand van Boston (in Massa- chussets) eene voorlezing over zijne uitvinding; en een verslag daarvan, ter lengte van 110 regels, werd door de menschelijke stem langs de draden overgebx-agt. Dit verslag werd geplaatst in de Boston Daily Globe van den vol genden dag en de dag en de omstandigheden van deze gebeurtenis zijn waardig aan de vergetelheid te worden ontrukt. In de woorden van het blad luiden zij«Dit bijzonder berigt is door deu telefoon aan de Globe over- gebragt in tegenwoordigheid van ongeveer twintig personen, die dus getuigen zijn geweest van een feit, dat te voren nooit is beproefd, namelijk, het verzenden van een couranten- berigt over een afstand van 18 mijlen door de menschelijke stem en dit geheele wonder werd voltooid in niet meer tijd dan nooJig geweest zou zijn voor een gewoon gesprek tusschen twee mensclien die in hetzelfde vertrek te zamen spreken.» En de uitgever voegt er in eene inleidende aan- teekening bij: «Het berigt werd ontvangen in deze stad (Boston) door een redacteur van de Globe, die gemakkelijk de stem aan den anderen kant van den draad kon herkennen. Voor hen, die de wetenschappen van electriciteit en gehoorleer kennen, zal het van belang zijn, om te weten, dat eene zamengestelde geluidstrilling wordt overgebragt door den draad, door eene trillende metalen schijf, die bevestigd is op een sterk gespannen vlies, hetwelkt werkt op een ander van dezelfde soort en de daarop volgende ontleding dezer trilling door het oor in de oorspronkelijke toonen, moet verkregen worden volgens de beginselen, die door Helmholtz verklaard zijn. Benoeming-en, enz. Aan den 2dcn luit. der dd. schutterij te Alkmaar C. J. Voute is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. De luit. ter zee *2dc kl. 1'. D. A. Frankamp, dienende uls officier van politie hij het kon. instituut voor de Marine alhier, wordt overgeplaatst aan boord van liet fregat Evertsen, en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. D. Hordijk, dienende op genoemden bodem. Bcrigten betreffende den Russiscli-Turkscheii oorlog. Van do drie tooncelen des oorlogs Klein-Azië, Donnu-streken en Montenegro wordt thans op het laatstgenoemde het meest gevochten. In een telegram uit St. Petersburg wordt weder meldir.g gemaakt van een heftigen strijd. Van den togt der Russen over den l)oiiau hoort men nog niets, doch op het kustland der Zwarte Zee trachten zij vaste punten om Batum heen te erlangen. Deze stad wordt door hen bedreigd van den kant van Kinbrichi en van Kabuleii. waar zij wegen aangelegd en bruggen gebouwd hebben, zoowel als van den kant van Ardahan. Mag min een telegram uit Weencii aan den Daily Telegraph gelooven, dan zijn de Russen voornemens Bulgarije te bezetten en maken zij de noodige toebe reidselen om minstens drie jaren in het vilayct Adrianopel te blijven. In dezelfde dépêche leest men dat een zeer talrijk personeel van adininisirulie, uit Russen en Bulgaren bestaande, te Plojesii wacht om het leger in Turkije te volgen. Van beide zijden is men onophoudelijk werkzaam om dc krachten tot den aanval of de verdediging te versterken. In Rusland is een nieuwe ligting van 218,000 rekruten uitgeschreven en tusschen den Donau en den Balkan zijn 300,000 Turken onder de wapenen, met 370 veldstukken en ongeveer 1000 positie-kanonnen. PARIJS, 11 Junij. Zes Russische torpedobooten hebben inden nacht van 0 op 10 dezer beproefd torpedo's te werpen tusschen de Turkschc gepantserde schepen te Sulina, doch zijn daarin niet geslaagd. Drie er van zijn in den grond geboord en de bemanning is gevangen gemaakt. Drie torpedo's zijn gesprongen zonder schade aan te rigten. De correspondent der Daily News in het Russische hoofdkwartier geeft thans authentieke inededeclingeii omtrent de vernietiging van een Turkschen monitor door torpedo's. De expeditie bestond uit vier stoombarknssen, waarvan twee voor den eigenlijken aanval, twee als reserve. Do twee voorsten waren onder hevel van de luitenants Dnbasr>ff en Schestakoff en bemand één niet. 14 en één met 9 koppen. Over de geheele boot was een soort van ijzeren dak, bestand tegen geweerkogels. De man aan liet roer was natuurlijk ongedekt. Alles was zwart geverwd en dc aanval ge schiedde des nachts, liet was duister en regenachtig en de maan gaf slechts zooveel licht, dat men even de Turkschc schepen kon zien. Natuurlijk maakte de stoommachine zoo weinig mogelijk beweging; bovendien kon dit onopgemerkt blijven door hel luid gekwaak der kikvorschen in de moerassen aan de oevers. Toch werd liet door de Turksche schildwachten gehoord en werd er, gelijk reeds verhaald is, gevuurd en alarm gegeven. Ook met het stuk op den voorsteven werd gevuurd, maar niet dan nadat het driemaal had geweigerd. Al dc booten waren gewapend met twee torpedo's, aan lange sparren op den boeg aldus bevestigd, dat de spar een hal ven cirkel kon beschrijven. De torpedo's konden op een gegeven oogenblik onmiddellijk worden losgemaukt en waren voorzien van kleine kettingen, om ze aan eenig uitsteeksel te be vestigen, alsmede van een dunnen buigzamen draad van ongeveer 100 yards. De komniandant had eene kleine electrieke batterij op dc borst. Digt bij den monitor werd alleen de barkas van Duba- solï voornitgezonden. Niettegenstaande het vuur schoot hij onder den boeg van het schip, bevestigde den torpedo aan een afhangend touw of ketting, liet hem los van de spar en stoomde weer zoo ver achteruit, als de draad toeliet, waarop de batterij in werking kwam. Eene massa water deed Dubasoffs boot bijna te gronde gaan. De andere monitors, ontsteld door de ontploffing, begonnen te vuren, niet alleen op de barkassen, maar op elkander. Dc ge troffen monitor begon langzaam te zinken en dc Turken aan boord bleven vuren. Dubasoff riep nu Schestakoff toe. nog een torpedo onder deu achtersteven te plaatsen, wat op dezelfde wijze gebeurde en nog veel verschrikkelijker ontploffing gaf. Groote stukken van het schip werden in de lucht geslingerd en na weinige oogenblikken slaken nog slechts de masten hoven water. De booten waren nog onder het bereik van twee andere Turksche monitors, toen de dag begon aan te breken en tot overmaat van ramp van eene boot de schroef onklaar werd. Na eenig oponthoud echter gelukte het allen ongedeerd te ontkomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2