BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Helder vestigt de aandacht der Ingezetenen op de beschikking van den Minister van Financiën van den 1 dezer maand, voorkomende in de Staatscourant van den 3 en 4 dezer maand, houdende bepalingen omtrent de inwisseling van Nederlandsche koperen- en bronzen muntspeciën tegen stand penningen. Volgens die beschikking, zijn als kantoren voor die inwisseling, mits voor niet minder dan eene waarde van tien guldenaangewezen o. de Nederlandsche Bank, als agent van 's Rijks schatkist te Amsterdam b. de kantoren der rijksbetaalmeesters^; c. de kantoren der directe belastingen en der directe belastingen en accijhsen, bij de voormelde beschikking genoemd, en daar onder ook het kantoor te Helder, voor zoover de vereischte standpenningen aldaar voorhanden zijn, en zulks op de dagen en uren. als bij de voormelde beschikking worden opgegeven. De bepalingen in die beschikking vervat, welke uitsluitend ten doel hebben aan de ingezetenen gelegenheid te geven zich van de te groote hoeveelheid koperen of bronzen munt te ontdoen en ze weder elders te verspreiden, treden in werking met 1 Julij 1 877. De Staatscourant van den 3 en 4 Junij 11., waarin de beschikking omtrent de inwisseling is opgenomen, ligt voor belangstellenden ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, De Burgemeester voornoemd, dén 16 Junij 1877. 8TAKMAN U08SE. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNA op DONDERDAG den 21 JUNIJ 1877, des namiddags ten 7 ure. Anna Paulowna, 18 Junij 1877. De Burgemeester bij afwezen, J. C. DE LEEUW, Wethouder. Onderwerpen ter behandeling: 1. Benoeming Hulponderwijzeres. 2. Mededeeling ingekomen stukken. B i n n e n I a n d. II KL DER en NIEUWEDIEP, 19 Junij. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Batavia, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. W. van Oorschot, in den nacht van den 12 op 13 dezer te Aden aangekomen. De torpedoboot, die ten vorigen jare door de Neder landsche marine bij de firma John Thornv Croft Co. te Londen besteld werd en volgens een berigt in de Times nu is afgeloopen, is vervaardigd van staal, 75 voet lang en 10 voet diep. Het vaartuig wordt bewogen door eene enkele schroef met machines van 240 paardenkracht, die kunnen bewerkt worden door één machinist en één stoker. De torpedo's, die door een koker uit den voorsteven worden nitgebragt, kan men doen ontploffen zoowel door een stoot van buiten als door ontsteking van binnen. Het vaartuig moet 25 pond dynamiet aan boord hebben. Ook is, blijkens de memorie van toelichting op de Marine-begrooting, bij de firma Yarrow Co, te Londen een dergelijk vaartuig besteld, ten einde door vergelijkende proeven te kunnen nagaan, welke dier firma's in het ver vaardigen van dergelijke booten de voorkeur verdient. Drie torpedo—vaartuigen staan uitgetrokken voor f 150,000. De heer B. Brinkman, pastoor bij de R. C. gemeente alhier, keerde jl. Zondag terug van zijne reis naar Rome. Gisteren was het de 62ste verjaardag der overwinning in de velden van Waterloo. Den 15 dezer waren reeds ongeveer 6000 personen als lid tot de Yereeniging «Eigen Hulp» toegetreden. Kenners voorspellen een goed jagtveld, daar de hazen- teelt naar hun gevoelen gelukt is en 't met de patrijzen goed schijnt te gaan. Een - kar, met beddegoed beladen, werd jl. Vrijdag avond te Amsterdam door de bestuurders zoo wild en woest van de brug over de Prinsengracht voor de Runstraat gereden, dat. eene oude vrouw, die onmogelijk zoo spoedig uit den weg kon komen, overreden zou zijn geworden, had zij zich niet in de gracht laten vallen. Een ledige kar, die aan den walkant stond en die door de beladen kar werd aangereden, kreeg een stoot, waardoor ook die te water geraakte en op de vrouw te regt kwam, zonder haar echter zwaar te kwetsen. Twee kruijers, sprongen zonder zich een oogenblik te bedenken, te water en haalden haar op het drooge; de vrouw kwam spoedig weder tot zich zelve en kon naar hare woning worden gebragt. Het Hbl. verneemt, dat de gewezen secretaris der Kanaalmaatschappij den 27 dezer, bijgestaan door advocaat rar. S. Katz, voor de regtbank te Amsterdam zal teregt staan. Heden wordt het monument onthuld, dat door oud leerlingen van den heer P. J. Andriessen op diens graf (Amsterdamsche begraafplaats bij Diemerbrug) is geplaatst. Een te Haarlem ingesteld onderzoek, waarbij men zich zeqf matige eischen heeft gesteld, bragt aan het licht dat van de 57 melkverkoopers 23 zoodanigen melk aan den man brengen, die «voldoende» mag worden genoemd, terwijl de melk vun4B4 door «het water» was vervalscht. Men Welt aan de N. R. Crt. mede, dat een rijks ambtenaar, terwijl hij werkzaam was aan de Willemskade te Rotterdam, een levend exemplaar van den Colorado kever op de straat beeft gevonden. Hij heeft het insect onmiddellijk aan een zijner chefs in bewaring gegeven. In Aug. 1876 had de dochter van den schouwburg directeur Coppejans, tijdens de^kerinis te Gouda, het ongeluk zich bij eene voorstelling allerdeerlijkst te branden. Sinds heeft zij circa 10 maanden in het gasthuis aldaar uoorgebragt, onder behandeling der geneesheeren dr. G. P. Buclmer en M. Spruit. In de vorige week is zij hersteld vertrokken. Van den Frieschen zeekant meldt men: Op de zachtste kleigronden kan men de schadelijke uitwerking van het zeewater aan de vrnchten niet zien; meer op de lagere, zware gronden. Gras is hier in overvloed en de hooilanden beloven eene goede snede. Koolzaad zal een licht beschot opleveren; ook de garst is men hier zwaarder gewoon. Haver, erwten en klaver laten niets te wenschen over. Mosterdzaad werd er dit jaar vrij wat uitgezaaid; kauariezaad in geringer hoeveelheid dan vorige jaren. Vlas staat best en de aardappelen ontwikkelen zich goed. De maaud Mei mag wel als een der gunstigste maanden worden beschouwd, die met opzigt tot de be smettelijke longziekte onder het rundvee in de provincie Friesland in langen tijd is voorgekomen. Er werd te dier zake slechts één rund (in Wijmbritseradeel) afgemaakt. Op last van den minister van Binnenl. Zaken werden echter 88 runderen, als verdacht van longziekte afgemaakt, als: in Hennaarderadeel 39, in Wijmbritseradeel 49. Het totaal gevallen sedert Januarij is thans 71, terwijl als verdacht werden afgemaakt 799. In Mei werd geen enkele nieuwe koppel aangetast. Berïgten uit Oost-Indië, dd. 7 Mei 11., luiden «Er zijn weêr een achttal Atsjineschc hoofden te Batavia, die Zaturdag morgen een zitting van den landraad en 's avonds een mislukte poging tot oplating van een grooten luchtballon dmoloiug views en groot uurwerk op het terrein van het Café des Colonies hebben bijgewoond. Waarschijnlijk verbeelden deze hecren zich, of dat hier alle Zaturdagen ballons worden opgelaten en dergelijke feesten gehouden worden, of dat dit alles ter hunner eer is geschied. Men zal in Holland, wanneer er van dergelijke hoofden sprake is, misschien denken aan de illustratiën van de reis van den Prins van Wales en de prachtiggecostumeerde Hindoes; niets is minder juist. Een zwart buisje, een katoenen ge kleurde broek en een doek om de lende uitgespreid, zoo zou men ze op straat voor gewone oppassers aanzien, als hun gelaatskleur niet wat donker, hun trekken wat minder Polynesisch en hun hoofddeksel niet uit een kalotje met wat zilver en kleuren doorwerkt en een doek er om heen bestond, 't Schijnt in Atsjin met den titel van «hoofd» ongeveer gesteld te zijn als met dien van «generaal» in de Vereenigde Staten; zeldzaam schijnt de titel niet te wezen.» «Te Samarang is een Fröbelschool geopend, opgerigt door de loge aldaar, met bijdragen ook van anderen. Al dadelijk is liet aantal kinderen veertig en zullen nog slechts enkele kinderen meer kunnen worden opgenomen. Het ware te wenschen, dat te Batavia eene dergelijke in stelling werd opgerigt. Hier in Indië is misschien meer nog dan in Europa goed toezigt op kleine kinderen, ge paard met verstandige eerste ontwikkeling, een vereischte.» «Eene eigenaardige wijze om de slechte gevolgen van een valschen eed te voorkomen, bestaat voor inlanders in het volgende: Wanneer de Panghoeloe zegt: «Kom, nu zullen wij overgaan tot het afnemen van den eed,™ antwoordt de patiënt eenvoudig: «Monge!» Dit is een Javaansch woord, dat eene toestemming beteekent. De man heeft echter bij zich een spin (Kemongo) en bedoelt dat insect, dat hij in zijne gedachten voor den eed verantwoordelijk stelt. Ten overvloede brengt hij nog et-n stukje gedroogde varkenshuid mede, als een preservatief tegen den invloed van de Koran, waarop hij zweren moet. Op die wijze doet hij onbeschroomd zooveel (valsche) eeden, als een regtbank maar van hem verlangen mogt.» Er is een tweede protest verschenen tegen de annexatie der Transvaal, zoo het schijnt ontworpen door de profes soren der Leidsche hoogeschool. Het is in minder verwoede bewoordingen vervat dan dat van prof. Vreede, maar daarom niet zoetsappig gesteld. Na de ontvangst van den heer Burgers in Nederland en Engeland herinnerd te hebben, wordt aldus gesproken: «Met een gemengd gevoel van verbazing en veront waardiging hebben de ondergeteekenden, Nederlandsche burgers, het berigt van de inlijving der Transvaal door een agent van het Engelsche koloniale bestuur vernomen. Dit feit brandmerkende als eene «schending van de regten van een vrijen en onafhankelijken staat in vollen vrede begaan,» haasten zij zich hunne verontwaardiging over eene dergelijke handeling uit te spreken, in het vaste vertrou wen, dat het Engelsche kabinet geen staatkunde kan goed keuren, die gegrond is op het regt van den sterkste en waardoor de algemeene regtsbegrippen worden geschonden. Het stuk is door 16 Leidsche hoogleeraars, 4 leden van den gemeenteraad, 10 doctoren, een 6tal predikanten, eenige leeraars, enz. onderteekend. Prof. Vreede zegt, dit adres aanbevelende: «Een en andermaal in liet openbaar, maar ook in brieven en zijde lings uitgenoodigd hier en daar eene zinsnede of uitdruk king, die ergernis en aanstoot gaf, (in mijn adres) te willen schrappen of verzachten, had ik nogthans geene vrijheid eene verklaring te verminken, die uit alle deelen des lands, met bijval en instemming vereerd, door een tal van bezadigde en schrandere mannen was bezegeld. Toch verheug ik mij zeer, in de gelegenheid gesteld te zijn, dezulken, die zich tot hiertoe op grond der onparlemen taire heftigheid van ons manifest hebben onthouden, hunne afkeuring van de handelingen vari sir Shepstone uit te spreken, tot onderteekening van het Leidsch protest op te wekken, dat de kritiek der scherpzinnigste critici heeft doorgestaan. Verscheidenheid van toonen sluit de overeen stemming niet uit in den afkeer van elke inbreuk op het regt van onafhankelijke staten, ook der kleinste republiek, door geweldenaars gepleegd; getuige de kreet, in 1847 door Groot-Brittannië tegen de inlijving van Krakau door Oostenrijk, Pruissen en Rusland, aangeheven.» Benoemingen, enz. De luit. tor zee 2de kl. II. C. Achenbach, dienende aan boord van het ram torenschip Koning der Nederlanden, wordt met den 20 dezer op non-activiteit gesteld en met den 21 sten vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. Vreedeuberg. De luit. ter zee 2de kl. G. de Fremery wordt, met den 1 Julij a. s., geplaatst aan boord van het opleidingsschip Admiraal van Wassenaer. De luit. ter zee 2de kl. J. A. H. Beek, dienende aan boord van het wachtschip te ïlellevoetsluis, wordt met den 25 dezer op non- activiteit gesteld en met l Julij vervangen door den luit. ter zee 2de kl. E. D. Kits van Heijniugen. STATEM-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 16 Junij. De hb. Patijn eu vau der Kaay zijn toegelaten tot lid. Ingekomen is een ontwerp tot onteigening voor den spoorweg Winterswijk-Pruissische grenzen. Het adres van rouwbeklag is aldus vastgesteld: Met diep gevoel vau weemoed heeft de Kamer de raededeeliug van het overlijden ontvangen. Wij beseffen levendig hoe smartelijk dit verlies den Koning en het Koninklijk Huis getroffen heeft en deelen innig in uwen rouw eu in dien uwer zonen, aan wie een teederlievcnde moeder ontnomen werd. Die rouw en deelneming zijn algemeen. Geheel de natie treurt met ons over den dood eener Koningin, die door buitengewone gaven des geestes, gepaard aan een gemoed, voor al wat goed en schoon is ontvankelijk, eer deed aan dc kroon die zij droeg, en door minzaamheid, onvermoeide weldadigheid, toewijding aan het aangenomen Vaderland, dat haar zoo lief was, aller harten gewonnen had. Haar naam zal in ge zegend aaudenken blijven. Mogen de thans weder zoo treffend gebleken trouw eu gehechtheid van geheel het Nederlandsche volk aan Koning en Stamhuis en het bewustzijn, dat liooger wil aller lot regelt, Uwe Majesteit tot troost en steun strekken. Het zal den Koning door eeu commissie worden aangeboden. De Kamer is op reces. Berigten betreffende den Knssisch-Tiirksehen oorlog. Van het tooneel des oorlogs is het volgende te vermelden: I. Donau. Het hoofdkwartier van het Russische leger zou, volgens een Wooner telegram in Daily News, gisteren van Plojesti naar Alexandria, bij Giurgewo, overgebragl worden. Een te Parijs ont vangen olfieieuse brief uit Plojesti houdt in, dat de Keizer niet lang meer, misschien nog maar tien dagen, in Rumeniü blijven eu zich dan naar Kiew begeven zal, daar zijne reeds geschokte gezondheid door hel slechte klimaat van Rumenië nog meer benu- dceld wordt. Dit berigt is echter in strijd met de tot dusver van elders ontvangen mcdedeclingcn. Nog wordt gemeld, dat de Russische regering in de provinciën vau den Don en in Pultawa veel paarden aankoopt, omdat gebleken is, dat het Zuiderleger gebrek aan paarden heelt. Overigens heerschl op het oorlogstooneel aan den Donau eene buitengewone stilte, doch men gelooft, dat de opcratiën spoedig zullen beginnen, omdat alles is voorbereid, hoe wel het water van den Donau slechts zeer langzaam blijft vallen. II. Monleuegro. Een telegram uit Ragusa vau jl. Zaturdag berigt, dat Niksich op nieuw van leeflogt is voorzien en dat in Albanië de Turken, bij den aanval op Danilograd, door Petrovich volkomen geslagen zijn geworden. Uit Weenen wordt aan de Koln. Ztg. geschreven, dat Suleiman-Paeha Bjelina, over de Servische grenzen, door drie tabors heeft laten bezetten; dat de toestand der Monte- negrijnen als zeer netelig wordt aangemerkt; dat de opstandelingen de tu9sclien Jaïtza en Trawnik gelegen plaatsen aan de vlammen hebben prijs gegeven, en dat Ismet-Pacha met eenige bataillons in versnelden pas voorwaarts rukt. III. Kleiu-Azië. Zie hieronder. PETERSBURG, 18 Junij. (Officieel telegram van liet Kaukasus- legcr van 15 Junij). Het garnizoen van Kars heeft een uitval gedaan tegen den regtervleugel van het Russische legerkorps, onder generaal Heimann. l)e Turken, 10 bataillons en 2 kanonnen sterk, bezetten de hoogte van Tschifflik, maar trokken tengevolge van het artillerievuur der Russen terug. Zij lieten 200 dooden achter; de Russen telden 11 dooden en 107 gekwetsten. CETTINJE, 17 Junij. Eergisteren is bij Vasojevich een hevig gevecht geleverd tegen Mehemct Ali, met 15,000 man, die ten eenemnale verslagen werd. Dc Turken hebben den 6den tusschen Spuz en Danicowgrat vier hevige aanvallen op de Montenegrijneu gedaan. Deze echter drongen de Turken tot Raziua cu Glauttza terug. De Turkeu, zóó vervolgd, ziju in allerijl uaar Spuz afge trokken, met achterlating van 2000 dooden. De Montenegrijnen verloren 115 man aan dooden en gekwetsten. Buitenland. Engeland. Grant, de ex-president der Vereenigde Staten, thans te Londen, wekt de aandacht doordien hij op receptiën zoo weinig spreekt. Dit was in Amerika bekend. Zoo had men bij zekere gelegenheid eene inschrijving geopend, om Grant, destijds president, een allerprachtigste porceleinen vaas ten geschenke te geven. Eene deputatie werd met de taak belast, hem dit kostbaar kunstwerk aan tc bieden. Zij werd toegelaten. Het oudste lid der deputatie nam het woord, en zeide niets meer dan: «Hier is de vaas.» Grant boog en antwoordde: «Zoo, is dat de vaas? Ik dank je,» en daarmee was de plegtigheid der aanbieding afgeloopen. Duilschland. Z. M. de Keizer van Duitschland is jl. Zaturdag te Ems aangekomen, waar hij ongeveer een maand denkt te vertoeven. De heer August Bebel, lid van den Rijksdag, een der meest bekende leiders van de socialistische partij, is door het Berlijnsche Stadtgericht op 12 dezer veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens beleediging van den rijkskanselier. De gevierde Duitsche danseres Adèle Grantzow stierf dezer dagen na een pijnlijk lijden, tengevolge van eene bloedvergiftiging, die toegeschreven werd aan de verkeerde behandeling van een beenwond. Dit geval trekt de aan dacht in de eerste plaats om de persoonlijkheid van de danseuse, die, na een roemrijke loopbaan, als kunstenares rijk was geworden en juist het tooneel had vaarwel gezegd om zich in het huwelijk te begeven. Doch in de tweede plaats wijst de Post er op, dat zij het slagtoffer werd van jammerlijke kwakzalverij. Hoe is het mogelijk, vraagt het blad, dat in een stad als Berlijn, waar de beste zieken huizen en de bekwaamste artsen zijn, een verstandig mensch nog heil zoekt bij wonderdoctors en boerenbedrie gers. Hoe dikwijls de pers ook waarschuwt, telkens blijkt het, dat men te vergeefs tegen de domheid strijdt. Men zou haast geneigd zijn de offers der kwakzalvers als zelf moordenaars te gaan beschouwen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2