B u i t s n I a n d. is jl. Zaturdag te Maassluis aangekomen met veertien ton haripg. In de nabijheid van Roswinkel is een arbeider door den bliksem getroffen, zoodat hij dood nederviel. Uit Zwolle schrijft men aan het U. D.: «De groote droogte en verbazende warmte, die wij voor eenige dagen hadden en die voor den werkman dubbel zwaar viel, is vervangen door malschen regen en buiten gewoon groeizaam weder. De grasmaaijers stonden s nachts ten 1 ure al aan den haal, werkten tot 10 ure'smorgens, sliepen tot 3 ure en werkten weder tot 8 ure 's avonds. Dit is de gewoonte der zoogenaamde Jan-oomers of Pik- maaijers, die met duizenden langs deze streek reizen en zich naar alle oorden van ons land begeven om te gaan maaijen. Het was opmerkelijk, hoe weemoedig die men- schen, die uit Duitschland of uit den achterhoek komen en in dat werk bijna hun geheele bestaan zoeken, stonden te kijken naar de nieuwe grasmaaimachines en hooischud- ders, die in den laatsten tijd ook in deze streek veel worden ingevoerd. Het was, of die machines tot hen zeidenwij zullen u wel dood makenEn er is wel wat van aan, want als men berekent, dat elke Jan-oomer per week f 10 a f 12 verdient met den middagkost (hij slaapt in het hooi), dan rekent de boer, die voor f 600 machines koopt, dat liij vrij wat voordeeliger doet en daarbij met zijn materiëel in korten tijd heel wat doen kan. In deze buurt is een boer, die met de jongste warmte in eene week 6 bunders hooiland machinaal heeft gemaaid, gehooid en binnengereden. Aan zulke zaken hebben de Jan-oomers den dood gezien. De Maatschappij van Landbouw werkt op de verbetering van den landman zeer gunstig.» De kaasmakerij begint bij de veehouders in de pro vincie Utrecht weder zeer levendig te worden; reeds nu bieden de commissionairs de hoogste prijzen, men betaalt voor de 50 kilo van f 25 tot f 28. Middel tegen eene plaag van het buitenleven. Eene erge plaag des zomers van het buitenleven zijn onze neefjes. «Onze neefjes?» wel zeker, in navolging van het Fransche woord cousins, worden ze op onderscheidene plaatsen van ons land «neefjes» genoemd, hoewel anders algemeen bekend onder den naam van muggen. Men heeft er den meesten last van, indien men in waterrijke streken, langs rivieren of in de nabijheid van stilstaande wateren woontdan vooral des nachts, als de warmte ons vaak belet den slaap te vatten en men zich reeds zeer onaangenaam gestemd op zijne legerstede heen en weer wentelt, dan sarren zij ons op de tergendste wijze door hun onafgebroken gegons, als hielden zij een zang wedstrijd met de kikvorschen daarbuiten, die, als echte water—nachtegalen, ons ook den ganschen nacht op hun eentoonig gekwak vergasten. Gelukkig echter zijn de laatste verder van ons verwijderd. Onze bloedgierige neefjes daarentegen bemerken echter niet zoodra, dat wij op het punt staan in Morpheus armen de lang gewenschte rust te smaken, of «ai» daar voelen wij een fijnen lancet steek en verliezen een paar druppels kostbaar bloed, ge volgd door eene pijnlijke jeuking, welke ons voor dien nacht de zekerheid._yfiESchaft-.. 'Int Üeu'ifèTfsfappënT Gelukkig bestaat er een middel, om die brutale neefjes als het ware te verlammen en zelf zeer rustige nachten te genieten. Het bestaat eenvoudig hierin, om bijv. een half uur vóór men zich te bed begeeft, in het vertrek waar mén slaapt, eenige strooken zoogenaamd asphaltpapier te laten versmeulen, zoodat het vooral veel rook verspreidt. De uitwerking daarvan op de neefjes is verwonderlijk; hun gegons verstomt, onmiddellijk strijken zij demoedig neder en bewegen zich den ganschen nacht niet meer. Een goede nachtrust is veel waard en toch vordert dit middel slechts een weinig beteekenende uitgaaf; asphalt papier is eene soort papier, waarin voorwerpen ter ver zending gepakt worden, die men tegen nat of vochtigheid beschermen wil en is in eiken papierwinkel verkrijgbaar. (Serapervirens.) Het is bij de landbouwers nog eene vrij algemeeue gewoonte, om het gras eerst te maaijen wanneer het in bloei staat; dikwijls wordt er zelfs met het maaijen gewacht tot de laatste oogenblikken van den bloeitijd, omdat het gras nog steeds groeit. Het is waar, dat men bij dit later maaijen wel eene eenigzins grootere hooiopbrengst verkrijgt, maar wat men aan den eenen kant door de hoeveelheid wint, gaat aan den anderen kant door de hoedanigheid verloren. Hoe langer het gras op het veld staat, hoe langer het wordt; maar 't zijn niet de stoffen, die aan liet hooi zijne grootste voederwaarde geven, welke vermeerderd worden; het zijn de vezels, de stoffen welke het minst verteerbaar zijn, die de hoeveelheid van het hooi vergrooten. Hoe ouder het gras wordt, des te grover, harder en minder verteerbaar zal het zijn. Niet alleen zelfs, dat de vezels minder verteerbaar zijn, maar ook de andere stoffen, die de voedingswaarde aan het hooi geven, zooals de stikstof houdende stoffen, worden minder goed door het ree opgenomen. Dit is niet alleen het geval met het grashooi, maar ook met klaver en lucerne. Men is reeds sinds lang bezig om te onderzoeken hoeveel van de voedingsstoffen, die men liet vee in zijn voer geeft, werkelijk verbruikt wordt en hoeveel er onverbruikt in de mest weer weggaat. Hoe meer er natuurlijk verteerd eri opgenomen wordt, des te gunstiger. Men heeft nu gevonden, dat van klaverhooi, dat gemaaid was vóór het bloeijen 60% der vezelstof en 74% der stikstof houdende stoffen verteerd werden, terwijl van klaverhooi, gegroeid op een aan- greuzenden akker, dat eerst tegen het einde van den bloeitijd geoogst weed, van de vezels slechts 30%, van de stikstof houdende stoffen 58%, verteerd werd. Er zouden nog vele zulke voorbeelden met getallen aangehaald kunnen worden; dit ééue toont echter reeds voldoende het verschil aan. Voor eene goede voeding moot er tusschen de verteerde stoffen uit het voedsel eene bepaalde verhouding bestaan en wel zoo als die bij het verbruik van goed gras, bij het vee voorkomt. I)ic ver houding moet zóó zijn, dat de verteerde stikstofhoudende stoffen staan tot de stikstofvrije als 1 tot 4 of 5, dat is dus, dat op elk deel verteerbare stikstofhoudende stof 4 of 5 deelen verteerbare stikstoflooze stof komen. Kleine afwijkingen kunnen natuurlijk voorkomen. Heeft men echter voer waarin veel stikstoflooze stoffen zijn, tegenover weinig stikstofhoudende, zoo moet men, zooals ook uit de practijk genoeg bekend is, om voldoende voeding te geven lijnkoeken, en dergelijke stikstofrijke stoffen als bijvoer gebruiken. Men heeft nu ook gevonden, dat hoe ouder het gras en de klaver worden, dc verhouding tusschen de verteerbare stikstofhoudende en stikstoflooze stoffen eene grootere, en dus voor de voeding ongun stigere wordt, zoodat men bij het voeren van hooi, dat in een laat tijdperk van den bloei gemaaid werd, eerder lijnkoeken en dergelijke hulpvoederstoffen zal moeten gebruiken, dan bij hooi van jonger gras het geval zou zijn. Menig landbouwer met deze waarheden bekend, zal misschien nagaan wat voor hem het voordeeligste iswil hij het hooi vcr- koopen en is het hem meer om hoeveelheid dan om hoedanigheid te doen, dan is laat maaijen gunstig; wil hij het echter voor eigen gebruik bewaren, dan zal het zeker beter zijn, vroeg te maaijen voordat het gras of de klaver in vollen bloei staat. Regtszaken. Blijkens de acte van beschuldiging wordt aan P. H. Bruijn, vroeger secretaris der Amsterdamschc Kanaalmaatschappij, ten laste gelegd, dat hij aandeelen aan toonder van duizend, vijfhonderd en honderd guldeu nominaal, tot een gezamenlijk bedrag van minstens f 276,400 nominaal, arglistig ontvreemd cn zich toegeëigend heeft voorts dat hij gelden tot een bedrag van minstens f 2000, welke hem als secretaris door verschillende personen waren ter hand gesteld, niet verantwoord, maar bedriegelijk ten eigen bate heeft aangewend. De regtbank zal bij de behandeling der zaak op den 27 Julij a. s. zijn zamengesteld uit den vicc-president, mr. van Wensen, voorzitter; mrs. Rethaan Mncarc cn Suringar, regters; mr. Teding van Berkhout, substituut-officier van justitie en mr. Meerburg, substituut-griffier. Het geregtshut' te 's Hage heeft gisteren bevestigd het vonnis der regtbank te Middelburg, betreffende de aanvaring tusschen de Deensche stoomboot Phönix en het tjalkschip Drie Gebroeders. De hoogcre regter was van oordeel, dat de regtbank op allezins juiste grondeu heefl beslist, dat de aanvaring aan de schuld van het Deensche vaartuig is te wijten. Een boerenknecht uit Oud-Vossemeer, M. v. d. K. genaamd, slond jl. Vrijdag voor het hof te 's Hage teregt wegens een bru talen diefstal ten nndecle' zijns meesters. Den 4 Maart 11. alleen met eene 17jarige dienstbode op de hofstede werkzaam zijnde, deden zij hunne bezigheden onder liet zingen van psalmen. Toen de meester uit de kerk tehuis kwam, maakte de knecht groot misbaar: er was iels gebeurd wat hij niet durfde zeggen. Bij onderzoek bleek, dat her cyliuderbureau des meesters met groot geweld was opengebroken en er eene som van f 200 a f 800 uit was ontvreemd. De verdenking viel wel dadelijk op den knecht, maar deze wist het met praleu en ontkennen zoover te brengen, dat men de onnoozele 17jarige dienstbode begon te verdenken, die dan ook eindigde op de vele haar gedane vragen te bekennen, dat zij den diefstal had gepleegd. Het geweten van den waren schul dige, den knecht, was toch niet gerust; langzamerhand kwam hij tot de bekentenis, dat hij het bureau met een hakmes had open gebroken en het geld had gestolen. Op zijne aanwijzing werd het geheele bedrag op bet erf vau zijn meester in het hooi terugge vonden. De advocaat-generaal, mr. van der Hoeven, achtte het gelukkig, dat er weinig zulke schijnheiligen bestaan, die onder het zingen van psalmen het plan opvatten om hunne meesters te be stelen. Het was z. i. noodzakelijk, eene zware straf over den beschuldigde uit tc spreken en hij eischte eene veroordeeling tot 6 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. van Voorthuyzen, wees op eenige verzachtende omstandigheden en verzocht de oplegging eener geringe_ straf Zaturdag is de knecht Benoemingen, enz. BenoemdTut hoogheemraad in het hoogheemraadschap van Amstelland de heer W. Bruijn Jz.tot heemraad in den polder Wieringerwaard dc heer C. Waiboer, en tot hoogheemraad in het hoogheemraadschap Rijnland de heer J. A. van der Breggen Az. De luit. ter zee 1ste kl. H. J. de Wal en de otf. van gez. 1ste kl. F. II. L Roessingh van Iterson, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar onlangs teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. W. H. Hofstede, dienende aan boord van het wachtschip alhier, wordt met den 30 dezer op uou-ucti- viteit gesteld en met den 6 Julij vervangen door den luit. ter zee 2de kl. D. J. Boom. Berigten betreffende den Russisch-Turkschen oorlog. In eene depêche van den 22 dezer berigt de correspondent van the Daily News, dat de brug over den Donau gereed is en de troepen voor Galatz beginnen te defileren. Een groot aantal houten vlotten zijn in den arm van Matchin bijeengebrngt. De brug is bij dc 800 meter lang en zij strekt zich nog een heel eind over het geïnundeerde oeverterrein uit. Men rekende er op, dat het grootste gedeelte van het 15de korps den overlogt in 24 uur zou hebben volbragt. Behulve huune kanonneerbooten, hebben de Russen nog zeven geblindeerde korvetten ter hunner beschikking, die elk ge wapend zijn met twee kanonnen en 200 man. ST. PETERSBURG, 24 Junij. Een officieel berigt uitPlojestie van lieden bevestigd de tijding dat gisteren, bij het overtrekken van den Donau en het bezetten van de hoogten op den regteroever dezer rivier, een hevig gevocht geleverd is geworden. Het verlies der Russen wordt opgegeven: 7 officieren 41 soldaten gesneuveld, 2 officieren en 88 soldaten gekwetst. Generaal Zimmermann is gisteren (23) namiddag Matschin binnengerukt, welke stad door de Turken verlaten was en door de Russen zonder slag of stoot bezet werd. Maatregelen zijn geuomen om een voor voertuigen berijd baren weg tusschen Matschin en Braïla te maken. De stoomschepen Constantin en Wladimir hebben nieuwe ver- kenningstogten in de Zwarte Zee gedaanhet eerstgenoemde op de Anatolische, het tweede op de Rumclische kust. Den 20 keerde de Constantin te Sebastopol terug, en den 22 verscheen de Wladimir weder voor Odessa. Door laatstgenoemden bodem werd de Turksche brik Aslan Bacliie als prijs opgebragt; zij had 16 man aan boord en werd op 30 mijlen afstand van Varna genomen. De Keizer van Rusland heeft te Galatz de militairen bezocht, die jl. Vrijdug in het gevecht bij het overtrekken van den Donau gewond werden. Tot ridder der orde van St. Gcorge 4de klasse benoemde hij den luitenant Elsuer, van het 6'Jste regiment, die onder een moorddadig vuur het eerst den Turkschcn oever betrad en aldaar gewond werd. Engeland, Op een gastmaal, jl. Zaturdag op Trinity House gehou den, heeft de minister Nortlicote, op een toast antwoor dende, gezegd, dat de tegenwoordige toestand van Europa is een toestand van groote ongerustheid. Wij wenschen deel te nemen aan de regeling der kwestiën, maar het moet niet zijn, dat Engeland de troebelen ga vermeerderen, en evenmin dat het verzuime een waakzaam oog op de gebeurtenissen te houden. De belangen van Europa zijn die van Engeland. Zoo de dag der regeling komt, zal hij welligt spoedig komen, en het zal eene regeling zijn, waarin wij een Engeland waardig aandeel zullen nemen. Bij gelegenheid van den 62sten gedenkdag van Waterloo heeft de Army en Navy Gazette eene lijst ge geven van de nog levende officieren, die aan den slag deelgenomen hebben. Daaruit blijkt, dat er nog 26 van in leven zijn. Duitschland. De Köln. Ztg. meldt, dat jl. Zondag op een aardappel veld bij Mülheim aan den Rijn Colorado-kevers in alle ontwikkelings-tijdperken gevonden zijn. Het veld behoort aan een slagter, die Amerikaansch spek ontvangt. Aan het ministerie van Landbouw te Berlijn is berigt hiervan gezonden. Tijdens eene groote landbouw-vergadering, van den 28 tot den 30 Mei 11. te Maagdenburg gehouden, werd een uitstapje gemaakt naar het nabijgelegen landgoed van den «Commerziënrath» Knoblauch, welk goed op zulk eene uitstekende wijze is ingerigt, dat eene korte beschrij ving, naar aanleiding van een berigt in de Deutsche Landwirthschaftliche Presse, haar nut kan hebben. Het goed beslaat eene ruimte van 3000 morgen, waar van 1000 morgen voor tarwegrond, circa 400 voor bosch en bijna 300 voor weide wordt aangewend. Er komen 30 gebouwen op voor, waaronder, behalve de noodige woon huizen, ook ettelijke fabrieken, in de eerste plaats eene melkerij en boterfabriek, waarvoor 150 Oostfriescbe koeijen bet materiaal leveren. In eene soort van kelder, waarin ruimte voor 2 millioen KG. aardappelen, loopen rails, waarover in waggons van 250 KG. inhoud de aardappelen direct naar de fabriekslokalen vervoerd worden. Eene branderij verwerkt dagelijks 12,000 KG., eene fabriek voor aardappelmeel met eene stoommachine van 30 p.k. 40,000 KG. aardappelen; uit bet aardappelmeel wordt verder siroop, suiker, macaroni, enz. bereid; zamen p. m. 21 millioen KG. producten per jaar. Met bet overschot, die eenvoudig door buizen met kranen voorzien naar de voederbakken geperst worden, onderhoudt men 450 stuks vee, schapen en var kens, welk cijfer tot 600 zal gebragt worden. Een eigen gasfabriek verlicht met 250 vlammen alle lokaliteiten. Een locomobile van 16 p. k. brengt eene houtzagerij in bewe ging; een graanmolen wordt door waterkracht bewogen. Eene stoommachine van 20 p. k., die per uur 30,000 liter water oppompt, voorziet alle inrigtingen van het noodigje water. Natuurlijk ontbreken ook niet eene smederij, kuiperij, wagenmakerij, brandspuit met toebehooren. Zelfs eene werkplaats voor machines is aanwezig. De eigenaar is voornemens later ook eene brouwerij, een stoomkoren- molen en een oven om beenderen te branden er bij te voegen. De koestal beslaat 1400 vierk. meter oppervlakte. Tot reiniging der voederbakken is eene waterleiding aanwezig; oan vnlm en «stevig rrehnuwd bassin voor het vee ontbreekt niet. De varkensstal, met veel zorg aangelegd, zooals men dit meer in Duitsche groote bedrijven aantreft, is voor 200 stuks van bet Yorkshire-ras berekend. Verder zijn er 90 ossen van bet stevig gebouwde en vlugge Frankische ras en 30 werkpaarden. Dat de gebouwen smaakvol zijn ingerigt en eene statige groep vormen, behoeft geene opzettelijke vermelding. 1600 morgen land zijn gedraineerd: 250 morgen grasland worden bevloeid, waarvan een gedeelte het vorige jaar 5 sneden groenvoeder opleverde. Op een terrein, waar mergel ter verbetering van den grond is uitgegraven, tieren welig wilgen. Alle akkers worden jaarlijks bemest. De eigenaar zorgt zoowel voor de geestelijke als stoffe lijke welvaart zijner onderhoorigen op uitstekende wijze. Eene kinderbewaarschool met grooten tuin dient tot de allereerste opleiding en tevens tot bewaring der kinderen. Eindelijk is een park van 22 morgen met veel zwaar hout en een hertenbaan met herten en reeën als terrein van weelde aanwezig. Met aardsche goederen zoo ruim gezegend te zijn en daarvan zulk een goed gebruik te maken, verdient zeker opmerking en waardeering. Italië. De geschenken in geld, welke de Paus ter gelegenheid van zijn 50jarig bisschops-jubilé ontving, beloopën, naar men verneemt, 14 millioen francs. Een der laatste peku- niële huldeblijken aan Pius IX was dat van Alfonso XII, Koning van Spanje, die 40,000 francs zond, met een eigenhandigen brief van gelukwensching. De minister van Binnenlandsche Zaken Nicotera heeft den Koning de wapenen van den onlangs gesneu velden Siciliaanschen bandiet Leone aangeboden, een Engelschen revolver namelijk en een Amerikaanscben karabijn, waarmee niet minder dan 24 schoten achtereen kunnen worden gelost. Dit moordtuig heeft twee boven elkander geplaatste loopen; in den onderste worden de 24 patronen gestoken, die door een hefboom en veer achtereenvolgens voor den bovenste worden gebrast. Amerika. Het blijkt uit nadere berigten, dat de brand te St. John, in Nieuw-Brunswijk, eene stad met 30,000 inwoners, al de openbare gebouwen en meer dan de helft van de par ticuliere huizen beeft vernield. Jl. Woensdag in den namiddag is de brand uitgebarsten, en werd door een feilen wind spoedig verspreid. De schade wordt op 15 millioen p. st. begroot, waarvoor ten bedrage van 6 millioen p. st. de assurantie-maatschappijen aansprakelijk zijn. Zeven personen zijn omgekomen, veel worden er nog vermist. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWDA. Hesper, werktuigkundige en C. M. Dijker. GETROUWDGeene. BEVALLEN: H. Rijkers, geb. Swart, Z. A. M. van Elburg,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2