HELDËRSf'HE EN NIEIIWEIHEPER COURANT. 1877. N°. 77. Vrijdag 29 Junij. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag cn Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. i franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prij der Adverten tiën: Van 1i regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents,- Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag ver treilt de mail naar Oost-Indiê. Laatste ligting 's avonds 6 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNA, op VRIJDAG den 29 JUNIJ 1877, des voormiddags ten 9^ ure. Anna Paulownaden 26 Jnnij 1877. De Burgemeester, C. E. P E R K. Onderwerpen ter behandeling: 1. Af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1876. 2. Vacature Hulponderwijzer. 3. Mededeeling ingekomen stukken. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Junij. Naar wij vernemen wordt Zr. Ms. stoomschip Anna Pau lowna gereed gemaakt voor de dienst. Gemeld stoomschip is bestemd om dienst te doen als opleidingsschip te Rot terdam, even als de Wassenaar te Amsterdam. In de gisteren gehouden vergadering van het Artillerie- Vrijkorps is tot lid van het bestuur benoemd de heer M. den Duik. De wedstrijd is bepaald te houden op a. s. Zondag in den voormiddag, aanvangende ten 7 ure 's morgens. Prijzen zijn ingekomen o. a. van de hh. jhr. T. J. Krayenhoff te Groningen en C. A. Jeekel te Leerdam, eereleden van 't korps. De uitreiking der prijzen geschiedt 's avonds na den wedstrijd in Musis Sacrum. De kermis nadert en op de beide pleinen, die in den regel aan de hoofdgroepen der uitspanningen een plaats aan bieden, is men druk in de weer om de verschillende uit spanningslokalen op te bouwen. Op 't Molenplein heeft het paardenspel van den heer H. BI anus een plaats gevonden naast de Cafés Chantants van de heeren Kurowsky, Letjding en Koppen (de laatste tevens beignets-kraam). Bij den heer Kurowsky zal even als ten vorigen jare de zoo gunstig bekende Kate Bella optreden. Zeker geen geringe aan beveling, schoon ook de beide andere ondernemers voor een goed personeel wel zullen hebben gezorgd. Ook de tent van den heer Ch. Spriet wordt daar gebouwd. Op 't Westplein is het paardenspel van den heer J. Blanus opgeslagen; verder het Theatre van den heer Broekman, 11) K I A N A. Eerm herinnering aan <3e SandwioUs-eilanUen. (Slot.) Ik verwijderde mij met een beangstigd hart, toen een doordringende gil van Jane mij deed omzien. Haar uitgestrekte arm scheen iots buitengewoons aan te wijzen. Ik liep naar haar toe, terwijl haar onbewegelijke blik den horizont als verslond. Zie eens! sprak zij. In de verte, op een onmetelijkcn afstand, vloog boven de vlakte een stofwolk op, waarin zich eeuige schimmen schenen te bewegen, die nu eens een oogenblik schemerachtig zichtbaar werden, om terstond weder te verdwijnen. Een glooiing van den grond onttrok hen geheel aan onze oogen, doch eenige minuten later verschenen ze weder iets duidelijker. De gestalte vau eeu ruiter, die met pijl snelle vaart vooruit stoof, teekende zich een oogenblik tegen den licht blauwen hemel af. Anderen volgden hem. Zij kwamen naar ons toe. Frankhet is Frankriep Jane. Was het Frank en kon zij hem op zulk een afstand herkennen? Allen bleven onbewegelijk staan en volgden met hunne blikken dien duizelingwekkenden rit, die ruiters, in vliegende vaart voort- rennend, en met eiken sprong hunner paarden dichter bij ons komend. Jane had zich niet bedrogen. Frank reed zijn escorte vooruit. Hij bleef aan den anderen kant van het ravijn staan. Zijn oog zocht haar met den angst der wanhoop; zij begreep hem, trad uit den kring harer vrouwen te voorschijn en strekte de armen naar hem uit. Gereden door hem Frank steeg van zijn paard. Wij zagen hem wankelen, maar met een geweldige inspanning van al zijne krachten richtte hij zich weder op. Zijne makkers stonden om hem heen. Na ih den haast met elkaar beraadslaagd te hebben, verspreidden zij zich, om de oevers van den vuurstroom te onderzoeken, die ons van hen scheidde. Weldra gaven zij ons een wenk dat wij ons naar den top des heuvels zouden begeven, op een punt waar de lava, zich in tweeën verdeelend, ter rechter- cn ter linkerzijde de kromming beschreef, die ons insloot. Daar was het ravijn werkelijk steiler, de stroom sneller en vreeselijker, maar ook nauwer. Wij konden alleen door teekens met elkaar van gedachte wisselenhet geruisch van de lava maakte het onmogelijk dat de stemmen over en weer konden ge hoord worden. Onze Kanaken lieten geen enkel gebaar onopgemerkt. Het instinct tot zelfbehoud, dat weder in hen ontwaakte, had hun de vroegere geestkracht teruggegeven. Op een teeken van Frank klauterde een hunner, de jongste en vlugste, gezwind tegen eeu reusachtigen pandanus op, die eenige ellen ter zijde van den stroom een Theatre Mechanique, terwijl bij gemis van een Café Chantant daar ter plaatse, de heer Caarls op zijne wel- ingerigte bovenzaal in dat ongerief behoorlijk zal voorzien. Voegt men bij dit alles de te verwachten aanwezigheid van een drietal tooneelgezelschappen, dan zal stellig niemand beweren, dat bij ons in de volgende week gebrek aan ge legenheid tot uitspanning bestaat. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 24 dezer, No. 11, wordt het schroefstoomschip 4de ld. Macassar, liggende te Amsterdam, met den 16 Juli} a. s. in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. J. C. Oommijs. Z. M. de Koning zal zich in den vroegen morgen van Vrijdag a. s. per extra-trein over den Rijnspoorweg naar Zurich begeven, waar Z. M. zijn intrek zal nemen in het Hotel Bauer en niet, zooals vroeger ten onregte gemeld was, in een daartoe aangekocht gebouw. Naar het U. D. verneemt, zal aan elk der onder officieren, die bij het begraven van wijlen II. M. de Koningin dienst hebben gedaan, eene geldelijke belooning van f 25 worden uitgereikt. HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Alexander hebben gisteren weder den grafkelder te Delft bezocht. Z. K. H. Prins Frederik zal Dingsdag of Woens dag a. s. naar Neuwied vertrekken. - De Prins en Prinses von Wied zijn jl. Maandag morgen, na den afgeloopen winter en het voorjaar grooten- deels op het Huis de Paauw bij Wassenaar te hebben door- gebragt, met hunne kinderen en gevolg naar Neuwied teruggekeerd. HH. KK. HH. Prins Frederik en Prins Hendrik bragten hun aan het Rijnspoorstation den afscheidsgroet. De minister van Oorlog, die een aantal verzoeken ontvangen heeft van of ten behoeve van milicien-verlofgangers, om vrijstelling van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden herhalingsoefeningen, brengt ter kennis van de adressanten, dat de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. De minister herinnert voorts aan de betrokken miliciens, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen opkomen, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voor schriften, zich, na hunne herstelling, bij hun korps moeten vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapen handel te worden geoefend. stond. Hij bereikte in een oogwenk de hoogste takken en bleef daar wachten. Frank, die op den anderen oever stond, en hem sterk in 't oog hield, bracht met zijn rechterarm voorzichtig een inlandschen slinger in beweging. Langzamerhand liet lnj dien al sneller draaien en zette er een geweldige vaart achter. De steen, met vaste hand voortgeslingerd, vloog als een kogel naar den top van den boom. De Kauak boog bet hoofd cn greep toen een dun, buigzaam koord, dat aan den steen bevestigd was. Een onstuimig gejuich steeg aan den anderen oever op. Langzaam, voorzichtig, trok onze Kanak, geholpen door zijne makkers, dit koord naar zich toe en daarmede tevens eene ander touw van meerdere dikte, uit plantenvczels ver vaardigd dat ougeloofelijk sterk is. De inlanders maken er vang strikken van, die tegen de pogingen der wilde ossen ruimschoots bestand zijn. Toen dit'gedaan was, maakte hij het stevig vast aan den diksten boomtak. Aan den anderen kant vau het ravijn deden onze redders hetzelfde, en weldra verbond het gespannen louw ons eiland met den tegenover liggenden oever. Wij zagen vervolgeus een Kanak op bevel van Frank een windas op dit koord bevestigen, terwijl zijne makkers ijlings met bijlen een soort van ruwen stoel uit boom takken saamslelden, die met touwen aan het windas werd vastgemaakt, Frank wilde beproeven er bet eerst over te gaan, maar de waar schuwingen zijner vrienden cn zijne zwakke krachten dwongen hem hiervan af te zien. De jongste van allen ondernam toen het waagstuk wij volgden, met ingehouden adem en vol angstige spanning, dien gevaarlijken overtocht. Het touw boog ohder zijn gewicht. Toen hij halverwege was, beschreef het eene vreeselijkc kromming. Hij kwam met moeite vooruit, weerhouden door een tweede koord, dat om zijn midden gebonden was en, naar het ons voorkwam, schrikkelijk langzaam afrolde. Een oogenblik scheen hij als verstikt door de hitte van den stroom, die eenige ellen onder hem voort- golfde; doch een krachtige poging stelde hem in staat zich op te richten, en weldra was hij het gevaar te boven en veilig in ons midden. En Frank, was Jane's eerste woord. Hij is gewond, uitgeput van vermoeienis en angst; doch ge behoeft niet voor hem te vreezen. Weldra was het tweede touw vastgemaakt: men spande ze beiden, en de redding begon. Een voor een waagden onze Kanaken het stoute stukde vrouwen gingen het laatst. Er bleef niemand meer over dan Jane, Kitno en ik. Ik verloor Kimo niet uit het oog. Hij scheen vernietigd; maar ik vreesde voor een hernieuwde, geduchte uitbarsting van zijn dweepzucht. Wat zou bij doen? Herhaalde malen had ik hem De 25ste algen.eene vergadering der Evangelische Maatschappij zal den 12 Sept. a. s. te Haarlem gehouden worden. In de jl. Maandag te Rome gehouden consistorie is, blijkens een van daar ontvangen telegram, o. a. mrg. P. M. Snickers, bisschop van Haarlem, tot aartsbisschop benoemd. De uitslag van de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Delft is, dat gekozen werd de heer Mr. A. M. Schagen van Leeuwen (liberaal) met 1416 stemmen. De heer 8. Gille Heringa (clericaal) kreeg er 1060. Er waren uitgebragt 24-74 geldige stemmen. Te Almelo is gekozen de heer H. A. Insinger (conser vatief) met 1121 stemmen. De heer mr. van der Linden (liberaal) kreeg er 1038. Er waren uitgebragt 2159 st. Door de directie van de stoomvaart-maatschappij Zeeland is het bestuur over hare financiëele dienst opgedragen aan den heer H. L. Hermans, chef de bureau van de staatsspoorwegen. Bij den Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen het koninklijk besluit, hou dende ongegrondverklaring van het beroep van J. Keijzer, te Wieringen, tegen de uitspraak van Gedep. Staten van Noordholland, in zake de Nationale Militie. In het tijdperk van vier weken, 20 Mei tot 16 Junij 1877, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door long ziekte aangetastin Noordbrabant 1 rundin Zuidholland 86 runderen; in Utrecht 3; in Friesland 1 rund. Totaal 91 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 100 runderen door die ziekte aangetast. Men schrijft ons van Texel, dd. 27 dezer: «Onze kermis is in vollen gang; reeds Maandag en Dingsdag, hoewel anders gewoonlijk stille dagen, werd door den heer Blanus eene voorstelling gegeven en daardoor de echte kermisdrukte teweeg gebragt, hoewel het ongunstige weêr, dat gelukkig heden middag geheel is gebeterd, daar niet toe bijdroeg. Schrijvende over de kermis, mogen we niet nalaten eenige regelen te wijden aan de beide voornaamste gelegen heden tot uitspanning, nl. schouwburg en paardenspel, de werkzaamheden van laatstgenoemd gezelschap zijn prachtig, sommige toeren, waaronder vooral gymnastische, inderdaad zeer sterk, terwijl de afwisseling daarvan de toeschouwers tot het laatste oogenblik boet; zij die de voorstellingen hebben bijgewoond, gaven dan ook bijna ieder oogenblik door daverend applaudissement blijken van hunne tevreden- aangespoord den overtocht te doen; doch hij bleef hoofdschuddend weigeren. Nu is 't uw beurt, zeidc ik tot hem. Neen. Ik zal het laatst overgaan. Ik had Jane beloofd haar te vergezellen, maar ik durfde Kimo niet achter ons laten. Ik achtte hem tot alles in staat; en daarbij, zouden de touwen onder dit dubbele gewicht niet bezwijken, of althans zoover doorbuigen dat we blootgesteld waren aan het gevaar van onze voeten en bcenen te verschroeien? Ik spoorde Jane aan. Zij aarzelde, doch een gebiedende wenk van Frank zegepraalde over haar tegenstand. Zif waagde het. Bij deu voet van don boom staande, hield ik een wakend oog op Kimo, gereed om hem bij de minste verdachte beweging te dooden. Hij gaf er echter geen aanleiding toe. Jane ging over, en eenige oogeublikken later zag ik haar in Franks armen in zwijm vallen. Gij zult mij volgen, Kimo, sprak ik tot hem, op het oogenblik dat ik hem verlaten ging. Ja. Tot straks! MisschienPélé moet een slachtoffer hebben. Wat wilde bij daarmee zeggen? Op mijn beurt ondernam ik den tocht over den afgrond. Twee minuten, die mij twee eeuwen toe schenen, verliepen er nog, voor dat ik den anderen kant bereikte. Ik zag vervolgens Kimo langzaam in den boom klimmen. Hij greep het touw, bereikte zonder moeite het midden van den af te leggen weg, doch toen kwam het ons voor dat hij stilhield. Wat deed hij? Het touw boog langzaam door, het schommelde heen en weer. Een kreet van afgrijzen ontsnapte uit aller mond. Er werd een licht gekraak gehoord; eeu menschelijke gedaante, met uitgebreide armen, verdween in den loeienden afgrond. Onze Kanaken verzekerden dat zij Kimo met zijn mes het koord, dat hem vasthield, hadden zien doorsnijden. Jane en Frank zijn nu al acht jaar getrouwd. De hemel heeft hunne verbintenis gezegend. Drie aanvallige kinderentwee jongens, waarvan de oudste naar mij genoemd is, en een dochter, die Kiana heet, maken hun vreugde en hun trots uit. Zij hebben elkaar hartelijk lief, en nooit kan ik zonder aandoening aan hen en hunne lotgevallen deuken. Mijne nieuwsgierigheid is voldaan: ik weet het einde van den zang van Kiana. Heeft Kimo mij bedrogen? Ik geloof het niet; maar, waar of verdicht, de voorspelling van Kiana is vervuld en de Havaïschc Goden hebben afgedaan. Uit de JReoue des deux tnondes. C. de Varignï.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1