H HELDERSCHE 1§ IËl! WEIIEP ER COURANT. E 17. N". 78. Zondag 1 Julij. 0; l Jaargang35. Algemeen Nieuws- en-Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. Brieven uit de Hoofdstad. Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post i - 1.65. Onze nbonné's in de gemeente ontvangen bij dit nummer afzonderlijk„Uittreksel uit liet Verslag van B. eu W. der gemeente Helder over 1876" en „Vervolg der bewe gingen van Zr. Ms. schepen op de Kust van Atsjin. Abonné's buiten de gemeente zullen wij het, op aanvrage, gratis toezenden. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Junij. Aan boord van het oefenings-fregat der zeemiliciens Evertsen hebben zich gedurende de laatste dagen verscheidene gevallen van granuleuse oogziekte voorgedaan. Een 50tal der bemanning is opgenomen in 's Rijks Marine hospitaal. De meeste voorzorgen worden genomen; 150 miliciens o. a. hebben nachtlogies op de drijvende-batterij Salamander. Men herinnert zich, "dat in 1862 aan boord van genoemden bodem mede gevallen dier ziekte zijn voorgekomen, tengevolge waarvan de buiten dienst-stelling plaats had; aldus na verloop van 15 jaren heeft deze ziekte zich op nieuw ge openbaard. Riet onwaarschijnlijk moet de besmetting aan het hout worden toegeschreven. Zr. Ms. instructie-vaartuig drama, komm. luit. ter zee 1ste kl. Simon van der Aa, jl. Woensdag hier aangekomen, zal Maandag a. s. weder naar de Zuiderzee vertrekken, ter voortzetting van den oefeningstogt. Zr. Ms. ramtorenschip Koning der Nederlanden, komm. kapt. ter zee W. Enslie, vertrok heden morgen van hier naar Londen, ten einde de machines, welke volgens het met de firma William Penn and Sons gesloten contract een vermogen van 4500 paardenkrachten effectief moeten ont wikkelen, de noodige veranderingen te doen ondergaan. Bij de alhier gedane proeftogten kon slechts een vermogen van 3900 paardenkrachten worden bereikt. Op Dingsdag 17 Julij a. s. zal alhier eene verkiezing plaats hebben voor leden van den gemeenteraad. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren:. W. J. Maalsteed, L. Jelgersma, J. S. Janzen, P. A. C. Ilugenholtz, A. J. van Kelckhoven en C. Giltjes; tegelijk met deze verkiezing, wegens periodieke aftreding, moet voorzien worden, in 3 vacaturen, ontstaan door het vertrek van de heeren: C. Berghuijs, *P. C. van der Meulen en B. Werendlijn Smit. In de plaats van het afgetreden bestuur der plaatselijke afdeel ing jvan 't Anti-Dienst ver vaugings-Bond, hebben zich, op uitnoodiging van den generaal van Limburg Stirum, als tijdelijke bestuurderen met de directie der afdeeling belast de heeren J. Beijers de Jongh, L. F. over de Linden, J. F. Berk en B. H. Polak. Gisteren heeft, alhier plaats gehad de jaarlijksche loting van de ingeschrevenen voor de dienstdoende schutterij. Voor een groot deel zijn de uitspannings-lokalen en verdere tenten, ten dienste der kermis, reeds opgebouwd. XXI. 28 Juni. Amice, Natuurlijk is het fameuse proces-Bruijn, met al zijne ap- en dependenties, hier op 't oogenblik aan de orde van den dag. Onze goede hoofdstad heeft haar hart weder eens kunnen opha len aan een „schandaaltje," en al was het popperige, donkere zaaltje onzer arrondissements-regtbank ook twintigmaal grooter geweest, het zou nog altijd te klein zijn gebleven om den stroom nieuwsgierigen in zich op te nemen, die van alle kanten, tot zelfs van buiten de stad, waren saamgevloeid, om zich te vergapen aan den aanblik van den trouweloozen secretaris der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Aan zeer weinigen slechts was het binnentreden Yergund, en de sterke arm van een verdubbelde politiemacht, ge steund door militairen, was slechts met moeite in staat, de opstu wende menigte buiten de zaal te houden. In clubs eu cafés, in gezelschappen en 90cieteiten, zal het doen en laten van Bruijn en zijne -Maatschappij dan ook nog wel eenige dagen het onderwerp van discours blijven. Wanneer ge deze regelen ouder de oogeu krijgt, is de loop van het proces u in hoofdzaak reeds bekend en zult ge vernomen hebben, dat het Openbaar Ministerie tegen den beklaagde gere- kwireerd heeftveroordeeling tot vier jaar correctioneele gevange nisstraf en f 500 boete, terwijl de uitspraak bepaald is op Woensdag 4 Juli e. k. Eerst gisteren avond te tien uur was de behandeling der zaak geëindigd; de halfdonkere zaal, slechts spaarzaam verlicht 'door een paar lampen en eenige kaarsen, leverde een eigenaardigen •aanblik op; nu en dan was het geheel in een waas van mysteri- «use treurigheid gehuld. En zoo zal het lot vau dezen ,/Pieter Ilenri Bruijn, oud 4-2 jaar, geboren te Botterdam, laatst wonende te Amsterdam in de Vondels straat," dan weldra beslist zijn. De man heeft nu afgedaan. Zijn toekomst is vernietigd en het zal. niets zijn dan een kwijnend, treurig bestaan wat hij vermag voort te sleepen als hij zijn straftijd Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: lOttlPtEIS K°. 163. Hierachter vinden onze lezers een aantal aankondigingen. Onder de bekenden van vroegere jaren merkten we op D. Visser, van Purrnerend met zijn, in den regel druk bezochte kraam, waarin hij zaken te koop heeft, door velen gezocht: zalm, paling, worst, enz. Ook zagen we reeds de zoogenaamde «lange kraam,» bevattende eene rijke keuze van byouteriën nabij de Zoutsteeg aau den Kanaalweg opslaan. Gisteren vierde de afdeeling Helder van de Ver- eeniging «Het Metalen Kruis» haar 12jarig bestaan. Het aftredend bestuur werd herkozen. Door den gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië zijn o. a. benoemd tot hoofdonderwijzers 1ste kl.te Kediri de heer H. P. Jnlsing, en te Passaroean de heer G. Lavell. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, mevrouw de douair. van der Oudermeulen, grootmeesteresse van wijlen H. M. de Koningin, den titel te verleenen van baronnesse. De statuten der vereeniging Eigen Hulp zijn bij Kon. besluit van den 4 dezer goedgekeurd. De minister van Marine zal Donderdag a. s. met de hoofdingenieurs Dirks, Waldorp en Conrad eene inspectie reis maken langs het Noordzeekanaal en de haven van IJmuiden. De reis geldt voornamelijk de diepte der haven. Aan het verslag van de bevindingen en handelingen van het veeartsenijkundig staatstoezigt over 1876 is het navolgende ontleend: In 1876 deden zich in 110 gemeenten van verschillende provinciën 1723 gevallen van longziekte onder de runderen voor, 122 werden, als van de ziekte verdacht, afgemaakt. Het getal der in 1875 door long ziekte aangetaste runderen bedroeg 2227, alzoo 504 minder dan in 1876, deze vermindering wordt toegeschreven aan het overal spoedig wegnemen der brandpunten van besmetting. De heer Vicq, hulponderwijzer te Kolhorn, staat op het drietal voor hoofdonderwijzer te Wormer. In het verslag van de teregtstelling van den secretaris der Kanaalmaatschappij komen een paar verklaringen van getuigen voor, die wel de aandacht verdienen. Zij, die gehouden waren de kas op tb nemen, namen ze niet op en berigtten toch aan de regering eu aan hen, tegenover wie zij verantwoordelijk waren, dat de kas in orde was. Anderen getuigden, dat de secretaris nonchalant en slordig was. Dit strekt wel niet tot verontschuldiging vau de daad, maar indien directeuren hun pligt hadden gedaan, zou reeds eene eerste ontvreemding aan het licht zijn gekomen en eene ernstige vermaning ware misschien voldoende geweest, om verdere trouweloosheid te verhoeden. Tót dit behoorlijk onderzoek bestond te meer reden, na de ondervinding van een waarnemenden secretaris omtrent de achteloosheid van Bruijn opgedaan. Onze geldmannen hebben in de laatste jaren toch lessen en wenken genoeg gekregen, om voor en onvoorwaardelijk vertrouwen ziclfc Je wachten. (Arnh. Crt.) lang overleeft. Over het algemeen beschouwt men hem, nu het groote publiek meer in bijzonderheden met het gebeurde is bekend geraakt, met een zeker medelijden en is de opinie van dat publiek veel gunstiger jegens hem gestemd dan jegens de Maatschappij, uit wier fondsen hij successievelijk zulk een enorm bedrag //genomen" heeft. Want, eerlijk gezegd, in veler oog begon gisteren, tijdens de behandeling van het proces, die weemoedige figuur op de bank der beschuldigden allengs te verdwijnen, om plaats te maken voor een andere, die hier hare handelingen in hel volle daglicht zag gesteld, voor de Kanaalmaatschappij zelve. Ronduit gesproken deze laatste treft eigenlijk het veroordeelend vonnis. Vergeet niet, dat zij met 's Lands peuniugen werkt. En menig punt in het gehouden getuigenverhoor zal ten eeuwigen dage als een onuitwisch- bare smet blijven kleven op haar naam en haar administratief beheer. Vooral het meesterlijk pleidooi van den verdediger des beklaag den, Mr. S. Katz, een jong advocaat die succes op succes behaalt, was iu dit opzicht verpletterend voor de Maatschappij. Hij geeselde haar ten bloede toe. De toejuichingen van het publiek op de tribune, die hem aan het eind zijner rede ten deel vielen, waren dan ook ontegenzeggelijk wel verdiend. En zullen we daarvan nu zeggen Fox fopulivox Bel? Ik geloof het wel. Zelden is zulk een kluwen van verwarring en- geknoei in Theruis' zaal uiteengeplozen als gis teren in ons Paleis van Justitie! Welk een klatergouddie enorme operaties, die reclames in de dagbladen, dat groote en schitterende feest vooral, dat heel de wereld van zich heeft doen sprekende machine loopt en stampt en snuift, maar waar is de machtige hand die alles bestuurt, waar is het oog dat den gang van het geheel overziet? Bruiju's val is als de lawine geworden, die, onbeteeke- nend in den aanvang, met donderend geweld neerstort en machtige eiken in haar vaart meesleept en verpletteit. En waarom zou onze hedendaagsche maatschappij op een man als Bruijn laag neerzien en hem als een onwaardig voorwerp den rug toekeeren? Bruijn is een kind van zijn tijd; een consequent verschijnsel in deze dagen van buitensporigheid op elk gebied, van weeldezucht en dolzinnig jagen naar grootheid. In een stad als de onze valt dat streven meer eu meer als met den vinger aan te wijzen en men behoeft waarlijk geen pessimist, geen zwart- Prij der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Ruim honderd hectaren land in den nieuw ingedijkten polder het Noorden op Texel zijn dezer dagen publiek ver kocht de prijzen variëerden naar gelang van de kwaliteit, van f 300 tot f 1000 per hectare. Toen jl. Donderdag te Amsterdam een trouwpartij de kerk verliet, werden twee der rijtuigen gemist. De koetsiers waren middelerwijl wegens dronkenschap door de politie opgepakt. Een kindermeisje te Amsterdam ging jl. Woensdag met de aan haar zorgen toevertrouwde kleine wandelen, en bleef tot groote ongerustheid der ouders, bijzonder lang weg. Eindelijk kwam zij thuis. Zij was met vier mariniers en het kindje er bij.uit rijden geweest. Het Engelsche schoenerschip Mystery is jl. Dingsdag namiddag in de haven van IJmuiden door den hevigen wind uit de geul gevaren en bij het Noorderhoofd op eene ondiepte vastgeraakt. Het is echter Woensdag morgen met behulp van vijf sleepbooten waarvan één mast en schoorsteen verloor door het stampen weder vlot geraakt en het kanaal binnengevaren. Morgen, Zondag 1 Julij, zal door de postduiven- societeit De Telegraaf te Rotterdam een wedvlugt van het eiland Texel gehouden worden. De regtbank te Rotterdam heeft gisteren den heer de Decker, lid der firma van Zeijlen en Decker, te Mid delburg, veroordeeld tot 1 jaar cellulair en f 1000 boete, of 15 dagen cellulair. Uit het Westland werden jl. Woensdag en Donderdag 30,000 manden nieuwe aardappelen verzonden, hoofdzakelijk naar liet noorden van Engeland. Bij den gemeenteraad te Vlissingen is een kennis geving ingekomen van den commissaris des Konings, dat de minister van Btnnenl. Zaken de kosten van onderhoud en bediening der aan te leggen brug over het Marinedok voor rekening van het Rijk wil nemen, op voorwaarde dat de gemeente het onderhoud en de bediening op zich neemt van de spnisluis aan de Koopmanshaven. De gemeenteraad heeft dienovereenkomstig besloten, zoodat de aanleg dier brug, die in een dringende behoefte zal voorzien, thans verzekerd is. Uit Zwolle meldt men: «Van de hooilanden komt dit jaar gemiddeld een derde hooi meer dan het vorige jaar; de verschillende veldvruchten beloven ook een zeer goeden oogst; de vroege aardappelen staan reeds goed in den bloei binnen enkele dagen zal men ze beginnen te rooijen. De linksche der beide bergtoppen, die bij aankomst te Batavia het oog trekken, de zuid-oostelijk van Buitenzorg op misschien 15 uur gaans van Batavia gelegen Gedeh, een gewoonlijk rustige vulkaan, heeft in de laatste helft van Mei onderaardsch gerommel laten hooren, lichte rook wolken uitgeworpen en den 20sten 's morgens asch, eigenlijk een fijn grijs steenachtig poeder, uitgeworpen. Dit verschijnsel had in geen 25 jaren plaats gehad. gallig of zwaartillend pruttelaar te zijn, oin zich daarover ernstig te bekommeren. Onze maatschappij is in een toestand van overgang, in een crisis, die zij met moeite doorworstelt en de toekomst is met geen mogelijkheid te voorzien. Het is of één ideaal allen bezielt: grootheid; of één wachtwoord aller parool is: meer wezen. In dollen jacht doet alles meê, en wie bezwijkt of valt, wordt eenvoudig ter zijde weggeworpen: adres aan Bruijn en consorten. Hoe duidelijk treedt dat streven ook hier aan 't licht! In alle standen doet het zijn invloed gelden. En de gevolgen? Wie ondervindt ze niet! Al was het maar alleen ten opzichte van dat noodzakelijke kwaad: onze veelbesproken dienstboden. Dat de vrouw van een klerk met f 600 inkomen zich den titel van mevrouw toeeigent; dat een timmerman spreekt van zijn atelier, en eeu kruidenier van zijn magazijn; dat een schoenmaker in de courauten vertelt hoe ruim zijn //etablissement" voorzien is ten dienste zijner geëerde clièutelle..,. in Gods naam, dat kan er meê door; wij zuchten, pruttelen en betalen! Maar dat een dienstbode zich in die //etablissementen" en //magazijnen" als //juffrouw" laat aanspreken en behandelen; dat zij in kleeding en opschik alle mogelijke grenzen te buiten durft gaan; dat zijmaar waar zou ik eindigen als ik hier alle gegronde weeklachten wilde opsommen, die de beklagenswaardige huismoeders en huisvaders hier dag aan dag doen hooren over „die meid," die zich hare diensten met goud laat betalen en er maar half geschikt voor is! En vraagt ge of die klachten werkelijk gegrond zijn? Een staaltje uit de Amsterdamsche dieustbodenwereld volsta hier als toelichting. Een eerzaam echtpaar zonder kinderen in een der Amsterdamsche buitenwijken meende zich, na lang tobben en sukkelen met allerlei slag van dienstboden, eindelijk te mogen verheugen iu een buiten kansje. Mevrouw had het geluk gehad, een paar meisjes te huren, waarmede zij bijzonder in haar schik was. Het waren twee zusters, zoogenaamde „Zaaukanters," die er fatsoenlijk uitzagen, zich beschei den voordeden, flink haar werk verrichtten en door alle vrienden en bekenden dan ook aan het eerzame echtpaar benijd werden. De meisjes waren van haar kant ook zeer vergenoegd en hadden het niet overdruk. Maar wat gebeurt ei? Slot volgt.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1