I1ELDERSEHE KV IMIËIIWED1EPËR ('OIRAVT. 1877. N". 79. Jaargang 35. Woensdag 4 Julij. Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. Brieven uit de Hoofdstad. „Wij hnldigei het goed e." Verschijnt Dingsdsg, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. franco per post - 1.05. Uit g-ever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLEN 1* LEI X N°. 163. Prij der Advertentiën: Van 1i regels 60 Centa, elke regel meer 15 Centa. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. miken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndtê. Laatste ligting 's avonds 6 uur. KADASTRALE OPNEMINGEN. Aan de ingezetenen wordt keunis gegeven, dat dc Landmeter van bet Kadaster, aanstaanden DONDERDAG den 5 JULIJ, met bet opnemen der kadastrale veranderingen voor de dienst van 1878 in deze gemeente een aanvang zal maken. Helder, De Burgemeester dier gemeente, den 8 Julij 1877. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Julij. Jl. Zondag in den voormiddag werd door het Artillerie- Vrijkorps een huishoudelijke schietwedstrijd gehouden op de schietbanen in het fort Admiraal Dirks. Door i;uiin 50 leden werd daaraan deelgenomen. De uitslag is geweest als volgt: Op 200 passen: 1ste prijs de heer P. J. Lup- gens, 2de prijs de heer IJ. Hosbach, 3de prijs de heer M. Meerens, 4de prijs de heer S. P. Polak, 5de prijs de heer J. H. de Meijer, Ode prijs de heer G. Franken, 7de prijs de heer J. Breebaart Jr. Op 100 passen: 1ste prijs de heer H. A. Stadermann, 2de prijs de heer J. E. de Jongh, 3de prijs de heer F. Sant, 4de prijs de heer A. Korff, 5de prijs de heer M. den Duik, 6de prijs de lieer A. Boelsums, 7de prijs de heer J. Duran.Rozen- prijs de heer A. Korff. De prijzen waren voor een deel aangekocht vanwege het Vrijkorps, deels waren het geschenken van de eere leden jhr. T. J. Krayenhoff en C. A. Jeekel en van de werkende leden Aberson, Hosbach, Lupgens, Polak en van Willigen. 's Avonds had in Musis Sacrum de uitreiking der prijzen plaats. De president, de heer Aberson, hield eene gepaste toespraak en wenschte de overwinnaars geluk met de behaalde zege. Spreker wees verder op het steeds toenemend ledental en drukte den wensch uit, dat de aan vankelijke bloei der Vereeniging eene blijvende moge zijn. Muziek-uitvoeringen, onder directie van den heer M. P. Polak, luisterden deze feestviering op. Gisteren middag kwam de spoortrein alhier aan met het berigt, dat een der reizigers, de bootsman v. D., aan boord van het kostschip Evertsen, ter hoogte van de Koegrasbrug zich uit den wagen heeft laten vallen door het portier heimelijk te openen, zonder dat men wist wat van hem geworden was. Onmiddellijk liet onze stationschef, de heer Feekes, een bagagewagen met locomotief uitbrengen en reed met volle kracht met eenig personeel en de kist met verband- en geneesmiddelen, die tegenwoordig op de meeste stations in voorraad is, naar de aangeduide plaats. Daar gekomen, zag men den ongelukkige, geheel bewuste loos en badende in zijn bloed, met een zware wond aan het achterhoofd, op den weg liggen. Dadelijk stelde men, met goed gevolg, middelen in het werk om den man tot (Slot.) De gewoonte van bet huis was, dut mijnheer in den regel wat vroeg te bed ging, en niet zelf de buisdeur sloot, betgeen dan meestal door de oudste der zusters gedaan werd, die tegen elf uur den sleutel bij mevrouw bracht, waarna de familie ter ruste ging Ter ruste? Op een avond van de vorige week, omstreeks middernacht, wordt er plotseling luide en lievig aan de woning van ons echtpaar gescheld. Groote ontsteltenis! Mijnbeer ducht onraad, vliegt het bed uit, snelt naar voren en opent de deur.... De brandweer? Neen, erger: eeu inspecteur van politie, met twee agenten, die als redeu van hun komst vermelden, dat zij wel even de dienstboden weuschten te spreken. „Onmogelijk!" verklaart mijnbeer; geërgerd door die nachtelijke opschudding; „mijne dienstboden liggen reeds een uur te bed en ik wil liever nu geen gerucht maken!" „Te bed?" herhaalt de inspecteur met een ongeloovig lachje. „Is mijnheer daar wel zoo zeker van?" „Of ik daar zeker van ben? Wel stellig! Nog geen uur ge leden heeft de werkmeid aan mijn vrouw den huissleutel gebracht en daarop is ze met haar zuster als naar gewoonte naar boven gegaan." Maar de twijfel van den politieman was groot. „Dau moet ik mijnheer verzoeken," ging hij voort, „even naar boven te gaan en te zien of dc meisjes werkelijk op haar kamer zijn." De brave huisvader was beducht voor zijn reputatie en verklaarde dien dubbelzinnigen tocht slechts in gezelschap van den inspecteur te willen ondernemen. Dus ging het tweetal naar hooger sfeeren. Gekloptgeen antwoordgehamerdgeen geluidMeu treedt de kléine kamer binneu, slaat de gordijnen der ledikauten open tableau! Geen Zaankanters in nachtgewaad, sluimerende den slaap bewustzijn te brengen; daarna bragfc men hem met een brancard in den bagagewagen en keerde terug. Hier aan gekomen, liet genoemde stationschef terstond met- een rijtuig een geneesheer halen. Gelukkig vond men den heer Oudenhoven tehuis, die dadelijk naar het stations gebouw reed. Onmiddellijk verleende hij den patiënt de noodige hulp en liet hem daarna per brancard naar het Marine-hospitaal vervoeren. Alle lof verdient de stationschef, aan wiens voortvarendheid en doelmatige hulp het leven van den bootsman is te danken. Ook de hulp vaardigheid zijner ondergeschikten verdient eene loffelijke vermelding. Naar wij vernemen, is de verwonding gelukkig van dien aard, dat zij het leven van den man niet in gevaar zal brengen. Zr. Ms. stoomschip Anna Paulowna is gisteren door de sleepboot Stad Amsterdam van hier naar Rotterdam gesleept. De minister van Oorlog heeft maatregelen genomen, ten einde de miliciens bij de korpsen infanterie meer te doen oefenen in het schieten met Flobert-patronen. Het getal schrijvers bij het 1ste regiment vesting artillerie is, ingevolge besluit des Konings, met één ver meerderd. De Staatscourant van 1/2 Julij behelst een rapport van den- heer W. A. M. Piepers, ingenieur voor het stoom wezen, betreffende het ongeval met een stoomketel in de suikerraffinaderij van de firma Beuker en Hulshoff, te Amsterdam, dat aan vier personen het leven kostte; het bevat onder anderen eenige wenken voor de behandeling van stoomketels, te voorkoming van dergelijke rampen. Als hoofdoorzaak der ontploffing behoort te worden aangenomen watergebrek. Op 17 Jnlij a. s. zal te Texel eene verkiezing plaats hebben voor zes leden van den gemeenteraad. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren S. Keijser Sz., C.Reij, J. Tijs Zijm en H. Bakker, terwijl er twee vacatures zijn door 't bedanken van den heer P. Langeveld en 't vertrek van den heer K. Bakker Dz. De algemeene classicale vergadering, opden27Junij te Alkmaar gehouden, werd bijgewoond door 42 predikanten en 31 ouderlingen. .Alle benoemingen waren in beslist liberalen geest. Omtrent het door de Synode ontworpen en voorloopig door haar aangenomen «Reglement op het hooger onderwijs in de godgeleerdheid tot vorming van de evangeliedienaren voor de Nederl. Herv. kerk,» werd o. a. de wenschelijkheid betoogd, dat de candidaten tot de Heilige dienst een doctoraal examen met gunstig gevolg zullen moeten afgelegd hebben. De voorgestelde veranderingen in sommige reglementen lokten weinig wisseling van gedachten uit. Alleen werd goedgevonden aan de Synode te advi- seeren, dat in art. 13, 3° van het reglement op het godsdienst onderwijs gelezen worde: «dat men op den dag der aangifte den leeftijd van 20 jaren bereikt heeft.» Aan het slot werd nog door de vergadering adhaesie betuigd aan het onlangs door het classicaal bestuur aan de Synode gezonden adres, waarbij de in het vorige jaar genomen besluiten betreffende de belijdenisvragen onpro- der onschuld! „Waar zijn ze dan?" is de verbaasde kreet. De inspecteur blijft op die vraag nog het antwoord schuldig en doet een wedervraag „Heeft mevrouw ook in den laatsten tijd iets van haar kleeding gemist?" „Neen." „Zou mevrouw dan eens willen nazien, of er nu ook iets aan haar garderobe ontbreekt?" In het middernachtelijk uur begeeft men zich naar de kleed kamer van de dame des huizes. Enwerkelijktwee costames, een blauw zijdeii en een alpncca, ontbreken op' het appèl En uu eerst lost de man der wet het raadsel op „Mijn vermoeden is bewaarheid; mijnheer De meiden hebben een sleutel van uw huisdeur. lederen avond na elven, verwisselen zij haar eigen kleeding voor die van mevrouw, gaan de deur uit en begeven zich naar het huis van de beruchte mevrouw Schs, op de Keizersgracht. Wij hebben ze meermalen 's morgens voor dag en dauw zien thuiskomen en kregen argwaan, zoodat de politie meeude u te moeten waarschuwen." Een agent blijft bij de verschrikte huisvrouw ter surveillance achter. Mijnheer begeeft zich met den iuspecteur naar het aan geduide huis, enwaarlijk, daar pareeren de lieftallige Zaausche zusters met onweerstaanbaar charme in blauwe zijde en alpacca Dat ze het nu niet meer doen, zult ge wel begrijpen. Ik zou dit feit met naam en toeuaain der betrokken personcu kunnen bevestigen, en het met menig staaltje van dien aard ver meerderen. Maar men valle deze slachtoffers van onzen tijdgeest niet te hard! In hooger cn lager stand lijdt alles aau één kwaal, aan één manie, aanBruynismc zal ik liet noemen. Wie verlost er ons van? Die het weet, mag het zeggen, met de Veer gesproken. t. t. AMSTELAAR. testantsc'n, hoogst onbillijk en verderfelijk worden geoordeeld en de wensch wordt uitgesproken dat de Synode dezes jaars zoodanige wijze maatregelen moge beramen, dat daardoor de vrijheid gehandhaafd en de vrede in de Kerk bevorderd worde. Slechts zeven leden, behoorende tot de confessi oneel e rigting, vereenigden zich hiermede niet. Door de classicale vergadering is tot ouderling naar het provinciaal kerkbestuur der Hervormde kerk afgevaardigd de heer mr. R. C. H. van Lelyveld, secundus de heer dr. D. Hellema. Op de internationale tentoonstelling van honden te Amsterdam zijn o. a. toegekend de volgende buitengewone prijzen: Een eereprijs aan Prins Albert v. Solms Braun- fels, voor het schoonste exemplaar, ingezonden ter afdeeling jagthonden; eene gouden medaille aan C. S. Faun Mêrdy* te Northcomb, voor den schoonsten staanden hond; eene gouden medaille aan F. W. baron van Tuyll van Seroos- kerke, te Velsen, voor den schoonsten apporteerhond. Een Duitsch stafmuzikant van het 7de regiment infanterie, in garnizoen te Amsterdam, heeft zijn korpa heimelijk verlaten, eenige koperen blaas-instrumenten van zijn makkers medenemende. Waarschijnlijk is hij naar Londen uitgeweken. Twee verwaarloosde knapen zijn door hem onverzorgd achtergelaten, zoodat de politie verpligt was dezen in het bestedelingenhuis te plaatsen; Jl. Vrijdag zijn te Houtrijk en Polanen publiek verkocht 40 hectaren te veld staand vlas (best Zeeuwsch kerslaarszaad), gelegen in den Houtrakp'older, aan den Zuider— en Noorderweg, in 10 perceelen. De beide laatstè perceelen werden opgehouden, zoodat verkocht zijn ruim 33 hectaren. Deze bragten te zamen op f 18,967.30|. Alles werd geveild per hectare en bragt op van f 485 tot f 650. Op de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden had jl. Zaturdag morgen te tien uren de overgave plaats van het commandeinent van de bij die inrigting gestationeerde kanonneerboot No. 16, van den opperschipper J. de Vogel aan den nieuwen oppersehïpper en commandant J. de Bruin. De piegtigheid had plaats in tegenwoordigheid van de commissie van oppertoezigt en beheer en het geheele per soneel aan de Kweekschool verbonden. Met een beroep op de herinnering dier velen, wie do eer te beurt mogt vallen te hooren hoe Koningin Sophia zoo dikwijls hare vurige wenschen uitsprak voor de belangen van Neêrlands volk, dat haar zoo na aan 't hart lag, wordt door eenige aanzienlijke personen voorgesteld om aan het Diaconnessenhuis te 's Hage, onder directie van mevr. S. K. de Bronovo, tot welks uitbreiding dezer dagen geldelijke ondersteuning werd gevraagd, een kinderziekenhuis en aan de vereenigde inrigting, zoo 't vergund wordt, den naam onzer onvergetelijke ontslapdne Koningin te verbinden^ die inrigting openstellende voor personen van élke gezind heid, zoowel in als buiten 's Hage. Onze Vorstin had de Diaconessen-inrigting lief, zooals bij herhaalde vriendelijke bezoeken bleek. Dat nog geen kinderziekenhuis bestond, gaf aan haar moederlijk gevoel voor het volk een dikwerf geuit gevoel van onvoldaanheid. Vrijmoedig wordt dit denkbeeld aan het oordeel van allen onderworpen, die er gaarne toe willen bijdragen om op duurzame wijze de nage dachtenis te eeren van haar, die ons, helaasontviel. Hier toe een beroep te doen op geheel Nederland, is het doel. Gaarne zullen giften worden ingezameld en men houdt zich aanbevolen voor de mededeeling van de namen dergénen, die buiten 's Hage genegen bevonden worden dat denkbeeld te steunen. Op die mededeeling zal dan de nadere vor ming van een boofdcomité en subcomités zijn te gronden. Jl. Zaturdag namiddag is te Almkerk een brand ontstaan, die tot 's avonds 11 uur voortgewoed heeft. 29 meest kapitale huizen met schuren, alsook de dorpstoreny zijn vernield; van de inboedels werd weinig of niets gered. Een persoon bekwam ernstige brandwonden, doch overigens werd niemand gedeerd. Van de kom der gemeetite zijn slechts 8 huizen met de kerk en de. pastorie overgebleveh. Het plan tot het houden van een nationalen wedstrijd van harmonie-corpsen in Tivoli te Utrecht is voor goed aangenomen. Het denkbeeld is, het driedaagsch muziekfeest in de eerste helft van Sept. te doen plaats hebben. Te Nieuwaal is jl. Donderdag een man overleden tengevolge van hondsdolheid. De man moet den beet ont vangen hebben 27 of 28 Dec. 1876. Andere personen, die1 mede door dien hond zijn gebeten, hebben, naar mén zegt, zich thans naar Dordrecht begeven, om raad en hulp in te roepen van daar wonende geneesheeren. Uit Besoijen schrijft men dd. 1 dezer: «De schoenmakers, die in deze streek bij honderden gevonden worden, klagen algemeen. Uit het buitenland wordt tegenwoordig tot lager prijs' oneindig schooner schoen werk ingevoerd dan de beste werkman het maken kan, een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1