HELDERSOHE KV V1EIIWEUIEPER (OIRAVT. 1877. N°. 81. Zondag 8 Julij. Jaargang85. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. NATIONALE MILITIE. RA-IUSPECTIE VOOR DE VERLOFGANGERS. Binnenland. Q 7 <3 „Wij huldigen het goede." Verschijnt. Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementtjirijs per kwartaal f 1.80. a franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: S01I1PLEIÜ N°. 163. Prij der Ad verten tién: Van 1—4 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. lülken Donderdag vertrekt de mail naar Oo«t-Indlë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en "WETnOÜDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis: Dat het NADER ONDERZOEK OVER DE VERLOFGANGERS van de Militie te land, bedoeld bij art. 143 der wet op de Nationale Militie, voor deze gemeente is bepaald op Woensdag den 11 Julij 1877, des voormiddag! ten 10 ure, op het Stadhuis te Alkmaar. Aan dat onderzoek moeten deelnemen do VERLOFGANGERS der Militie te land, beliooiende tot de ligtingen van 1873, 1874, 1875 en 1876, voor zooverre zij vóór den 1 April 1877 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld. De belanghebbenden «orden herinnerd aan de volgende wetsbepalingen Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uuiform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uilrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje cu van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaaD in de naastbij gelegeD provoost of het naastbij zijnde hui9 van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan deu verlofganger: 1. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt; 2. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde vooiwcrpeu; 3. wiens kleeding- of uilrusting stukken bij het onderzoek niet in voldoenden slaat worden bevonden; 4. die kleeding- of uitrustingstukken, nan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand arlikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verze kerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aau de hem opgelegde straf, dan wordt hij op schriftelijke aauvrage van den militie-commissaris, te rigten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naostbij gelegen provoost of bel naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Odverminderd de straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijoeu om te wordeu ouderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit sub. 4. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-cominissaris verschijnt, of aldaar verschenen zijnde, in het geval ver keert, sub. 2 en 3 van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van 3 tot 6 maanden gehouden. Art. 146. De verlofganger der militie, die niet voldoet aau cene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 130. Het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de mauschnpprn der militie te land, die zich onder de wapenen bevinden, van toepassing en met opzigt tot de verschillende gevallen van desertie op al de bij de militie lu land ingelijfden. Dit manschappen worden geacht onder de wapeDcn te zijn 1. zoolang zij zich bij hun corj>s bevinden; 2. gedurende den tijd, dien bet in art. 143 bedoeld onderzoek dnnrt; 8. in bet algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 2 Julij 1877. L. VKRHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Julij. Voor een paar dagen gaf het kermisplein alhier een grooten drijfjagt te aanschouwen, die de vrolijke kermis- gangers geheel in opschudding bragt. Het gold hier echter niet eenig viervoetig stuk wild, dat men traèhtte te bemag- tigen, maar een infanterist, hier in garnizoen. De man werd namelijk verdacht een horologie van een zijner mak kers, zonder permissie, te hebben meegenomen en daarmede de chambré, zonder voorkennis van den kamerwacht, ver laten te hebben. Dadelijk werd een onderofficier op corvé gezonden om den man op te sporen en naar de kazerne te brengen. Deze was zoo gelukkig om den vermoedelijken delinquent op het kermisplein te vindenhij zat in martiale houding in een der carousels op een paard. Aanvankelijk liet onze cavalier zich «lijmen» en volgde den onderofficier, maar spoedig kreeg hij er den reuk van, dat hij bijna zeker het prettige kermisgenot zou gaan verwisselen met den «bak» in het fort Erfprins, en geen weêrstand kun nende bieden aan de verzoeking, om maar liever het eerste boven het laatste te kiezen, verdween hij in het gewoel en liet zijn geleider verbluft en teleurgesteld achter. Deze riep toen de hulp der politie in en onze politie-mannen waren dadelijk gereed om den vlugteling op te sporen. Het duurde niet lang of men kreeg hem in het oog. Het ging echter riïèt tfob geïnakkelijk den zóón van Mars in handen te krijgen, want even ongezind als hij was in den «nor» van Erfprins te geraken, even weinig trek had hij om in het «reservoir der medusa» te worden ingerekend. Nu volgde een drijfjagt over en door kramen en tenten waarbij vervolgers en vervolgde met elkander wedijverden; gewapend met een tang, die hij in zijn vlugt uit een olie- koekenkraam had meegenomen, hield hij, zoo goed mogelijk, de vervolgers van zijn lijf; en gaf hij duidelijke blijken «meester op den tang,» hij bewees niet minder goed voltigeur en equilibrist te zijn. Maar het spreekwoord zegt: «veel honden is der hazen dood.» Eindelijk moest hij zich overgeven en werd hij onder het gejuich van een drom kermisgangers in de «medusa» gebragt. Wij weten niet of het al of niet schuldig over hem is uitgesproken. Wij wenschen voor den man het laatste, want in het tegenover gestelde geval kon hij wel eens kennis maken met het militaire strafwetboek, waarvan bijna ieder artikel eindigt met het zalvend refrein: «zal gestraft worden met den kogel of met de strop.» Vanwege het bestuur van de Algemeene Vergadering der Onderwijzers in het 7de schooldistrict dezer provincie zijn dezer dagen twee wedstrijden uitgeschreven, als: 1 in het leveren van een schriftelijk opstel over dit onderwerp «Als het tij verloopt, verzet men de bakens, opgehelderd door grepen uit de geschiedenis, de natuurkunde en het maatschappelijk leven.» Bij de beoordeeling zal zoowel op schoonheid van vorm als op degelijkheid van inhoud worden gelet. De deelneming aan dezen wedstrijd is open- j gesteld voor alle onderwijzers en onderwijzeressen, in dit district werkzaam. 2. In het leveren van een schoonschrift j op een half vel gewoon schrijfpapier, behelzende een opgegeven voorschrift. Aan dezen wedstrijd zullen alleen hulponderwijzers en hulponderwijzeressen mogen deelnemen, j Prijzen worden uitgeloofd, bestaande in boekwerken, voor den eerstbedoelden wedstrijd ter waarde van omstreeks f 10 en f 5, en voor laatstgenoemd concours ter waarde van f 5 en f3. De inzending moet geschieden op de Algemeene Vergadering, die, naar wij vernemen, dit jaar in de tweede helft van Augustus te Schagen zal worden gehouden. Verschillende bladen maken gewag van een proeftogt in 't Kanaal, gehouden met een torpedo-boot voor rekening der Nederlandsche regering in Engeland gebouwd. De vaart zal 18 knoopen in 't uur beloopen, terwijl de meest snel varende stoomschepen gemiddeld 10 a 12 knoopen in 't uur afleggen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der wet op de zeevisscherijen, strekkende tot afschaffing der haringmerken hier te lande, aanvangende 1 Januarij 1878. Aan den Romeinschen correspondent van le Monde ontleent het Huisgezin de bijzonderheid, dat de Paus niet, zoo als men tot heden algemeen geloofde, zijn 86ste, maar reeds zijn 88ste levensjaar ingetreden is. Z. M. de Keizer van Brazilië zal, naar het Dagblad verneemt, ook een bezoek aan de Haarlemmermeer brengen en o. a. de badhoeve en het stoomgemaal de Lijnden bezigtigen. Men schrijft ons van den Burg, op Texel, dd. 3 dezer: «Bij eene dezer dagen gehouden vergadering van den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier, werd, na een vooraf opgemaakt drietal, bestaande uit de weleerw. lieeren A. Gelderman te Schraard, A. H. de Boer te Jaarsveld en J. v. d. Kade te Heemse, onmiddellijk daarop tot predikant voor onze gemeente beroepen de eerstgenoemde, de weleerw. heer A. Gelderman, thans te Schraard (Friesland.) Wij willen hopen dat deze derde beroeping de laatste moge zijn en de sints Julij des vorigen jaars bestaande vacature eindelijk vervuld worde.» 5 dezer. «Heden had ten Raadhuize alhier plaats de aanbesteding voor de levering van een nieuwen windvijzel- molen met bijwerken ten behoeve van den nieuw ingedijkten polder «het Noorden» alhier. Inschrijvers waren de heeren W. de Jong, te Melder, voor f 48,112; K. Bol, te Bur- gersdijk, voor f 46,160; A. Vos Rz., te Helder, voor f 44,085; D. de Vries, aldaar, voor f 43,187. Naar wij vernemen is de levering evenwel niet gegund en zal eene herbesteding moeten plaats hebben.» Jl. Donderdag morgen zijn aan de Keinsmerbrug in de Zijpe 5 koeijen van den landman R. B. door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood; '2 vond men er in de sloot en 3 anderen op het land, de verstliggende wel 60 meters van de sloot verwijderd. Van de op het land liggende was het vleesch terstond bedorven. Omtrent den brand te Hoorn verneemt men nog, dat van het oude gebouw, (dat in 1506 werd gesticht tot een kerk bij het St. Maria-klooster, en dat in 1573 door de Staten van West-Friesland tot een artilleriehuis was inge- rigt en later weder aan de R. C. gemeente ten gebruike werd gegeven) en van de kapel daarnaast als overblijfselen alleen de kale muren te zien zijn. De oorzaak van den brand is tot heden nog onbekend. Het gebouw was tegen brandschade verzekerd. Meest alle voorwerpen van waarde zijn gered. Men schrijft uit Wester-Blokker, dd. 3 dezer: «Hoewel 't loof der te veld staande vroege aardappelen reeds sterft, heeft men geen tijd ze te rooijen, omdat er al handen te kort komen voor 't oogsten van de karwei, dat nu met 't hooijen vóór alles gebeuren moet. Met 't laatste maakt hier de boer dit jaar goede rekening.» De gewezen secretaris der Amsterdamsche Kanaal maatschappij zal niet in hoogcr beroep komen van het door de regtbank te Amsterdam tegen hem gewezen vonnis. De dame die dezer dagen vermeld werd als met een groot aantal heeren met goed gevolg te Leiden het litte- rarisch gedeelte van het examen van aanstaande genees kundigen en apothekers te hebben afgelegd, is mejufvrouw Charlotte Jacobs, van Sappemeer, eene zuster van de medicinae doctoranda, mej. A. H. Jacobs, die onlangs met het meeste succes het eerste gedeelte van het staats-examen als arts heeft afgelegd. Mej. C. Jacobs heeft, naar men verneemt, het voornemen zich tot apotheker te bekwamen. Zij heeft, even als hare zuster, reeds vroeger het examen van leerling-apotheker gedaan. Ëeide zusters zijn alzoo, elk op haar gebied, de baanbreeksters voor de vrouwen in Nederland. Yoor eene bejaarde jufvrouw uit 's Hage, die met hare dochter naar het jl. Woensdag te Middachten gehou den zendingsfeest was gegaan, maar voor den terugkeerenden feesttreiu te laat gekomen was, werd op het perron eene collecte gedaan, daar ze geen geld bij zich had om de terugreis te kunnen betalen. Eergisteren werd te 's Hage de algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Vredebond gehouden. Uit het verslag bleek, dat het hoofdbestuur voortdurend werkzaam was. Bijzondere besluiten werden niet genomen. Te 's Hage zijn eergisteren twee vrouwen en een kind in de Waterloostraat, waarschijnlijk door 't eten van dolle kervel onder salade, bijna vergiftigd. De patiënten zijn naar 't gasthuis vervoerd. De toestand der vrouwen laat nog hoop op haar behoud; 't meisje is hoogst ernstig. Volgens 't Vad. zou men bij 't aanmaken der salade bij vergissing een flesch oogwater in stede van olie hebben gebruikt. Gedurende den brand te Ahnkerk wilde een landbouwer, die zijne brandkast niet vertrouwde, de kast openen om het daarin aanwezige ergens anders te bergen; de kast echter was reeds zeer heet, zoodat bij het openen eensklaps de vlam er uit sloeg en f 20,000 aan waarde in effecten verbrandde. Zijn buurman had de voldoening na den brand, toen zijne kast goed koel was en door hem geopend werd, zijne daarin geborgen waarde, ongeschonden terug te vinden. Men schat de schade, in het algemeen door denbrand veroorzaakt, op f 300,000, terwijl voor nog geen f 100,000 verzekerd was. De 10 Nov. dezes jaars is de 300ste verjaardag der geboorte van Jacob Cats. Ofschoon, zegt de Middelb. Crt., de roem van den geliefden volksdichter onder het thans levend geslacht een weinig aan het tanen is, mag echter voorondersteld worden, dat deze gedenkdag niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Daartoe is Cats in zijne dichtwerken te zeer Hollander in merg en been, het toonbeeld der karaktertrekken, goede zoowel als minder prijzenswaardige,. die onze natie kenmerken, en leven zullen zoolang ons volk zijn zelfstandig bestaan handhaaft. Bijzonder in Zeeland, te Brouwershaven, zijne geboorte- en na zijne reis naar Frankrijk zijne woonplaats, te Middelburg, waar hij na het einde van het twaalfjarig bestand het pensionaris-ambt aanvaardde en waar men hem in zijne latere grootheid, als gezant in Engeland, als raadpensionaris te 's Hage, steeds met genegenheid volgde, kan het derde eeuwfeest van Cats' geboorte zijne beteekenis nog niet verloren hebben. De meeste uitvindingen op het gebied van de mode komen uit het buitenland tot ons, zegt de Arnh. Crt. Dezer dagen kregen wij kennis van eene Hollandsche uit vinding, die met onzen landaard ook overeenstemt; zij dient niet zoozeer om alleen de bevalligheid, dan vooral om de netheid van het toilet te verhoogen. Op vernuftige wijze is door den heer Kalker te Arnhem een model voor overhemden uitgedacht, waardoor deze zónder knoopen of knoopsgaten sluiten. Het is zeer eenvoudig nadat hët is uitgedacht. De regtbank te Zutphen dééd jl. Woensdag uitspraak in de zaak van 7 jongens, die een deel uitmaken van eene jeugdige dievenbende en die zich in den loop van den vorigen winter aan verschillende diefstallen onder verzwarende omstandigheden hadden schuldig gemaakt. De regtbank beval, dat zij allen naar den Kruisberg zouden worden overgebragt, om daar tot op hun l"8dè levensjaar te verblijven. Onder de veroordeelden bevinden zich jongens van II tot 16 jaren. De 12 overige zullen binnen kort teregtstaan. Dr. J. Ritzema Bos, Ieeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, deelt het volgende mede: «Van de komst van een Colorado-kever heb ik nog niets vernomen. Hij is dus zeker nog niet gearriveerd, daar ik er anders wel mee in kennis zou zijn gesteld. Mogelijk heeft men hier wel weêr te doen met een gerucht, waarvoor geen grond

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1