Buitenland. bestaat. Mij zijn gedurende de beide laatste jaren wel reeds 4 of 5 kevers toegezonden, die verdacht werden Colorado-kevers te zijn, maar er niet naar geleken.» De Arnh. (Jrt. verwacht weinig van de maatregelen, door de Nederlaudsche Afschaffiugs-Vereeniging beraamd om het drankgebruik tegen te gaan. Al voldeed de rege ring aan haar verzoek, om de gelegenheden tot het ver krijgen van drank te beperken en van de herbergiers hooger patent, ten behoeve der algemeene armen, te eischen, het zou niet baten, daargelaten nog de vraag, of het aan gaat in eene welgeordende maatschappij aan een tak van nijverheid zulk eeu uitsluitende bestemming te geven. De «algemeene armen» vormen geen staatsinstelling. Ook het regt tot beperking kan met grond bestreden worden. 't Blad wil echter in het minst niet optreden als ver dediger van het drankgebruik, maar ontkent, dat het hier de gelegenheid is die den dief maakt. De oorzaak ligt dieper en is de volgende: «Het hoofdvoedsel voor de onvermogende klassen is de aardappel, en zij zijn daaraan zoozeer van hare jeugd gewoon, dat zij geene andere voedingsmiddelen begeeren, of aan de voedende kracht er van gelooven. Het is een -onbegonnen werk den arbeider te overtuigen, dat hij veel beter doet het geld, hetwelk hij nu aan aardappelen, azijn en jenever uitgeeft, te besteden aan erwten, boonen en vet. Met minder hoeveelheid voedsel toch zal hij meer onder houd erlangen van eiwit en vet, ter tegemoetkoming van het verlies, dat zijn ligchaam ondergaat bij het werk. Als men nagaat, dat 118 gram eiwit gevonden wordt in 520 gram erwten en in 4575 gram aardappelen, en dat 919 gram erwten dezelfde hoeveelheid koolstof 328 gram bevatten als 3124 gram aardappelen, dan zal men erkennen, dat een werkman veel beter het verlies aan eiwit en vet door boonen, brood en vet herstellen kan, dan door aardappelen. Wil hij dit hoofdzakelijk met aard appelen doen, dan moet hij minstens 5000 gram, d. i. 5 kilo, aardappelen eten. Dit is eene overtollige zwaarte voor maag en ingewanden en tevens eene groote aanlei ding tot scrophulcuse ziekte. Bij dit overmatig gebruik van aardappelen gevoelt de werkman eene instinctmatige behoefte aan vet en hij drinkt jenever, omdat deze de koolstof bevat, voor de vertering der aardappelen noodig: daardoor wordt het vet van zijn ligchaam gespaard en tevens de onontbeerlijke warmte verkregen. In die behoefte aan vet, welke met de breedtegraad klimt, ligt de reden waarom in noordelijke streken het gebruik van spiritualiën zoo veelvuldiger is dan in zuide lijke. De koolhydraten, maar vooral het vet, geven aan het ligchaam door opneming van zuurstof de noodige warmte; hij, die honger lijdt, gevoelt zich koud, en hij drinkt een glas jenever, omdat hem dit verwarmt. Hij, die zijn hoofdvoedsel in aardappelen meent te vinden, lijdt honger; bij gebruik van vet wordt de warmte-productie in het ligchaam verhoogd door organische verbinding van het voedsel, en dit vet is voorhanden in boonen, niet in aardappelen. Ook de analyse van excrementen toont dui delijk aan, hoe groot het verschil is in opneming van voedsel door het ligchaam. Bij veel gebruik van rogge brood en aardappelen gaat veel eiwit ongebruikt het lig chaam uit, terwijl bij eene goede, vette voeding alles nagenoeg in het ligchaam wordt opgenomen. Wil men het gebruik van sterken drank met goed gevolg te keer gaan, dan gelooven we, dat men het middel bovenal moet zoeken in verbetering van de volksvoeding.» Mogt de verschijning van den Colorado-kever er toe leiden, dat de aardappel als volksvoeding verdween, dan zou het goede uit het kwade geboren worden. Men leest in de Arnh. Crt.: Dat het ernst is met de verdediging onzes lands, vonden wij jl. Dingsdag en Woensdag tot 12 of 20 maal toe gestaafd. Bijna elk blad, dat wij inzagen, deelde mede: dat het getal schrijvers bij het 1ste reg. vesting—artillerie met een is vermeerderd. Uit die eenparigheid, waarmede het gewigt van dit kon. besluit erkend is, leiden wij af, dat het voor ons defensie wezen van grooten invloed zijn zal. Uit de uitgebreide circulaire, voor eenigen tijd aan de officieren gerigt, was reeds op te maken, dat het departement van Oorlog van schrijven hield; of deze benoeming er mede in verband staat, kunnen we echter niet beslissen. Bij beschikking van den 4 dezer is aan de West- friesche Stoomvaartmaatschappij, gevestigd te Hardingen, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomboot- dienst tot vervoer van personen, goederen en vee, tusschen Leeuwarden en Zaandam, alsmede voor een stoomsleepdienst op dat traject. Jl. Woensdag middag is te Sneek een 13jarige knaap van een wagen, met hooi beladen, gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat hij gestikt is onder den last, die op hem viel. Vroeger bestond er eene wet in sommige landen, waarbij het verboden werd vóór St. Jacob (25 Julij) nieuwe aardappelen te eten, althans te verkoopen, omdat het ge bleken was, dat deze vrucht, gegeten voor dat ze goed rijp is, schadelijk voor de gezondheid is. Kegtszake n. Onder de beschuldiging van moord, gepleegd op haren man, verscheen jl. Dingsdag voor de criminele regtbank te Spandau de wed. Boger. Deze vrouw, welke reeds dikwijls veroordeelingen had ondergaan, leefde met den werkman Boger in een hoogst onge lukkige» echt. De man was een aartsdronkaard, die vrouw en kinderen tot bedelen aanzette; zij zelve werd van ontuchtige han delingen beticht. Dat onder zulke omstandigheden het echtpaar geen genocgelijke dagen sleet, is alloszius begrijpelijk, en meer dan eens vroeg zij eene harer bekenden om raad, „hoe zij haren man zou kunnen dooden." In den nacht, van 16 Febr. werden de twee zonen van Boger, de 13jarige Hermann en de Sjarige Frilz, uit den slaap gewekt door het geschreeuw van hunnen vader, die gillende uitriep: llermann, sta op, ik brand aan het gnnsche lijf, moeder heeft mijn bed aangestoken." De jongens sprongen uit bed; Fritz ging de buren halen en toen deze kwamen, vonden zij Boger jammerend in bet bed, dat met heet water doornat was gemaakt; de geheele hals, het voorste gedeelte der borst waren digt met waterblare» bedekt; de hals, de baard en al de vleezige deelen van het aangezigt met asch bestrooid, welke diepe brand wonden had doen ontslaan. Er viel niet aan te twijfelende ongelukkige was door kokend water over het ganschc ligchaam verschroeid en daarna door het strooijen van gloeijende stecnkolen- nsch verschrikkelijk verbrand geworden. - Volgens de acte van beschuldiging zou de vrouw deze waudaad, aan wier gevolgen dc man den 20 Febr. overleed, voorbedachtelijk gepleegd hebben; de beschuldigde daarentegen, die een zeer slechten indruk maakte, beweerde in een verhaal, dut overvloeide van tegenstrijdigheden, dat zij, terwijl zij 's avonds bezig was geweest met wasschcn, met haren man twist gekregen had; dat haar man een beweging had gemaakt als wilde hij haar den emmer kokend water over het hoofd uitstorten, 'en dat zij uit zelfbehoud en noodweer, den emmer had gegrepen, welks inhoud toen over het bovenlijf van den man stroomde. De verklaringen van de getuigen waren in de hoogste mate bezwarend voor de beschuldigde, en bij ieder, regters zoowel als publiek, stond de overtuiging vast, dat de vermoorde, toen hij zoo onmenschelijk gefolterd werd, in bed lag, dat de vrouw volstrekt niet met de wasch bezig was geweest, maar emmers en tobben opzettelijk had neergezet om aan hare verklaring een schijn van waarheid te geven, en dat de asch op het aangezigt afkomstig was niet van houtskool, die gedieud had om loog te bereiden, maar van steenkolen en blijkbaar met een schop uit den ijzeren kagchel genomen was. Diep geschokt waren allen die de getuigenis van de twee kinderen hoorden, die, thans in het weeshuis verpleegd, voor den regter waren geroepen om tegen hunne moeder te getuigen. Op de vragen des voorzitters gaven de knapen rondborstige en juiste antwoorden, en onder het storten van tranen moesten zij verklaren dat hunne moeder onwaarheid sprak. Te oordeelen naar den uitslag van het getuigenverhoor, viel aan een doodvonnis niet te twijfelen en de gezworeueu hadden zich reeds verwijderd om te beraadslagen, toen een onverwacht incident nog in hel laatste oogenblik eeu gunstige verandering kwam brengen in den toestand der beschuldigde. Dc pastoor van het ziekenhuis liet zich namelijk aanmelden, en voor de regtbank verschenen, verklaarde hij, dat de overledene op het ziekbed hem (geestelijke) heeft gezegd, dat hij op bedoelden avond, toen hij zich ter ruste had begeven, met zijne vrouw een onbeduidende woordenwisseling gehad had, en zij op hem wa3 aangevallen en hem zoo vreeselijk had toegetakeld. Nanr aanleiding van deze verklaring des pastoors luidde de uitspraak van den jury: schuldig aan „verwonding die den dood ten gevolge had," dus niet aan „moord met voorbedachten rade," en de regt bank veroordeelde de vrouw tot tien jaren tuchthuisstraf. (Amst.Crt.) Benoemingen, enz. De heer T. Rampen, te Burgerbrug, is herbenoemd als dijkgraaf van dc Zijpe en Hazepolder. Tot voorzitter van het collcgie voor de zeevisscherijen is op nieuw benoemd de heer mr. E. N. llahusen, te Amsterdam. De luit. ter zee 2de kl. C. J. Damrae en de scheepsklerk J. F. de Meester zijn, op hun verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Berispten betreffende den Russisch-Tnrltschen oorlog. LONDEN, 5 Julij. Reuters-office verneemt: Eene depêche van Moukhtar Pacha, uit het kamp van Alisoupe, gedagteekend 3 Julij, meldt, dat in den namiddag de Bussen Banliamed verlieten en zuidelijk van Kars over» de hoogten van Ardos vlugtten, vervolgd door de Turksche kavallerie. De divisie van Alaskerd vervolgt de geslagen Bussen, die nagenoeg vernietigd zijn en hun artillerie-materiëei verloren. De Turken maakten een grooten buit. De weg naar Karakilissa is met lijken bedekt. Uit Konstantinopel wordt van 5 dezer gemeld, dat berigten uit Erzerura den terugtogt der Russen westelijk van Kars en het zameu- trekken der Russische strijdkrachten aan de grenzen toeschrijven nan geruchten, dat de geheele Kaukasus in vollen opstand zou zijn. De post- en telegraafverbinding met Kars zou door de Turken hersteld zijn. BUCHAREST, 5 Julij. 120,000 Russen zijn bij Sistova den Donau overgetrokken, waaronder 20,000 man kavallerie. Omstreeks 80,000 Bussen staan tusschen Simnitza en Turnu Magarelli. De Grootvorst Nicolaas en generaal IgnatielF met den generalen staf zijn gisteren den Donau overgetrokken, hun hoofdkwartier te Sistova vestigende. Het leger, dat aan de overzijde van den Donau is, is in drie corpsen verdeeldhet hoofdcorps rukt tegen Rutschuk op: het tweede naar den Balkan; het derde naar Nicopolis. De Russen weigeren paspoorten aan Joden en Grieken. Engeland. Uit Londen wordt een incident gemeld, dat bewijst hoezeer aan liet hof van Koningin Victoria de etiquette wordt in acht genomen en de openbare meening geëerbiedigd. Om het saizoen te besluiten, zou er aan het hof een groot concert gegeven worden en als gewoonlijk werd het programma de Koningin ter goedkeuring aangeboden. Zij zag het in en schrapte den naam van Adelina Patti. Toen men haar waagde te vragen, waarom zij teger. haar gewoonte de beroemde zangeres niet hooren wilde, was het antwoord, dat Patti, door haar gedrag jegens den markies de Canx en haar verhouding tot Nicolini (die ook bij zijn optreden te Londen om die reden uitgefloten werd) de eer verbeurd had om aan hof te verschijnen en op een concert voor de Koningin te zingen. Gelukkig voor de diva ging het concert niet door, wegens het overlijden van de Koningin der Nederlanden, en werd haar dus de voor haar bestemde vernedering bespaard. De stoomboot Londen Castle, die met de eerste lading thee van de nieuwe pluk den 3 dezer van Hankow te Londen aankwam, heeft die route in 38 dagen en 11 uren afgelegd. Dit is de snelste reis, die ooit een schip van China naar Engeland gemaakt heeft. Mschland. In politieke kringen te Berlijn is sprake van eene ont moeting tusschen de Keizers van Duitschland en Oostenrijk, die in de volgende maand te Salzburg zal plaats hebben, welke stad Keizer Wilhelm op zijne reis van Ems naar Gastein zal aandoen. Omstreeks het midden der maand Sept. a. s. zal de eerste steen worden gelegd van het nationale gedenkteeken, dat in den Niederwald ter herinnering aan de dagen van 187071 zal worden opgerigt. Keizer Wilhelm zal den eersten steen der «Gerraania» leggen. Te Keulen had eergisteren morgen onverwachts een keuring der melk plaats, die door de Hanenpoort in de stad gebragt weid. Al wat geen zuivere melk bleek te zijn, werd meedoogenloos afgekeurd, verbeurd verklaard en weggegooid, tot groot genoegen van een aantal honden, dat zich spoedig ter plaatse bevond en gretig gebruik maakte van de zeldzame gelegenheid om eens een melkkuur te ondergaan. Een der melk- of liever water-en melk- verkoopers poogde vrij te komen door den beambten toe te roepen: «Ja er is water bij, maar het is voor Jochem den bakker en die weet er van!» maar het hielp niet, ook zijn waar werd geconfiskeerd. In het geheel werden 73 emmers in beslag genomen en weggeworpen. Uit Oost-Friesland en Oldenburg, bepaaldelijk uit Budjadingerland, wordt zeer geklaagd over 't voortdurend gebrek aan weidevee. Menig veld is dan ook zonder vee. Naar 't schijnt heeft men ten vorigen jare, verlokt door de hooge prijzen, alles verkocht wat men aan vee maar even kon missen, en wordt men door den belemmerden invoer verhinderd in de aanvulling. Men tracht nu door den aanvoer van schapen, uit verschillende streken, in het gebrek te voorzien. «Onder in den zak vindt men de rekening!» Dit zal menigeen van onze N. Duitsche buren nu wel bemerkt hebben. In Kassei zal van 1 lot 3 Aug. een merkwaardige wedstrijd plaats hebben. Op last namelijk van den minister van Koophandel zullen de verschillende remtoestellen op de spoorwegen in gebruik en de nieuwste vindingen op dit gebied, die nog niet in het groot zijn toegepast, tegen elkander worden beproefd. De vaart van de treinen moet zijn een van 75 KM. en een van 90 KM. in het uur. Een aantal deskundigen zullen de proeven bijwonen. Uit Engeland verwacht men een groot aantal personen (ingeneers). Meer dan 100 besturen van spoorwegen zijn uitgenoodigd. Rusland. Op last van het Russische ministerie van Binnenl. Zaken heeft Lasarewski een brochure uitgegeven, bevattende een overzigt van de schade, die de wolven jaarlijks in Rusland aanrigten. Daaruit blijkt, dat men veilig mag aannemen, dat er alleen in het Europeesch gedeelte van het gebied van den Keizer 200,000 wolven zijn een getal dat in de laatste jaren eer toe dan afgenomen iswant terwijl in 1848, 1850 en 1851, gemiddeld 125 personen van verschillenden leeftijd door wolven verslonden werden, bedroeg dit in 1875 niet minder dan 161. Daarbij is op te merken, dat niet alleen de maatregelen die genomen worden om deze ondieren uit te roeijen geheel onvoldoende zijn, maar dat ook de eigenlijke jagt, waarvoor een groot aantal menschen gevorderd worden, sedert het afschaffen van de lijfeigenschap veel minder uitgeoefend wordt dan vroeger. Lasarewski schat, dat de wolven jaarlijks 180,000 stuks groot en 560,000 stuks klein vee verslinden, behalve het pluimgedierte en de huisdieren. De schade die zij direct aanrigten bedraagt dus zeker meer dan 15 millioen roebels indirect echter nog veel meer als men nagaat hoeveel wild de natuur voorts nog moet opleveren om de altijd hongerige wolven te voeden. Amerika. Jl. Zaturdag en Zondag hebben in de Yereenigde Staten geduchte orkanen gewoed, welke groote schade hebben aangerigt. Zeventien menschen kwamen daarbij in Ohio en Indiana om het leven, en in eerstgenoemden Staat is een geheele spoortrein van de baan en onderst boven geworpen. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: C. Smits, zeeman en K. Mens. G. Huur man, sjouwerman eu E. Out. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: E. Bommel, geb. Koning, 2 D. A. Eijlders, geb. Ox, Z. E. de Ring, geb. Bakker, D. A. Beij, D. H. Lara- mers, geb. Bijl, Z. C. Minneboo, geb. Zwisselaar, D. OVERLEDEN: W. de Liefde, 51 jaren. 294ste STAAT S-LOTERIJ DERDE KLA.SSE. Vierde lijnt: No. 6197 f 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). :c? c Windrigting Barometer Thermometer Toestand en ram. C. van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 6 12 zwtw. 6k. 757.14!- 3.6 15.9 - 1.9 0.73 Golvend 7 8 ntw. 14,, 761.42 f 0.7 14.8 - 1.4 0.68 7 12 wtn. 9„ 762.51|f 1.8 14.6 - 3.3 0.70 u Weersgesteldheid6 Julij 12 u. Bewolkt, winderig, mooi. 7 Julij 8u. ldera. 7 Julij 12 u. Bewolkt, winderig, buijig. Marine-Haven Nieuwediep. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in dê Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Moonbeam. A. D. Field. Bauford. Hout. v. Vliet 8t Co. Fred.Snowdon.st.T.E Atchinson.Newcastle. Steenk. C. Berghuijs. Trevethick.st. P. Swan. v. Gijn Co. ChipChase.st» T. Reed. ZurMühlen&Co. Maglona.st. J. Ilornsey. Seaham. Duink. StGoedk. Friesland.st. A. Bik. Rotterdam *Ballast. ZurMühlen&Co. Laramechiuu. II. II. Duit Jz. „f Steenk. Blikman&Co. Sunbeam. T. Broom. Doboy. Hout. r. Vliet Co. *Om te dokken, f Bestemd naar Petersburg, zwaar lek, hebbende in de Nieuwe Waterweg bij herhaling gestooten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2