Buitenland. EIGEN HULP. Te Schijn lel heeft een 12jarige knaap, die een in de weide loopcnd paard wilde vangen, daarvan een slag gekregen, die hem op de plaats dood deed neervallen. Het is zeker een bijzonderheid,- dut een rijksveld wachter tot notabel wordt verkozen. Dit is nogtans met dien te Warnet (bij Tiel) geschied, die in zijn nieuwe kwaliteit in gezelschap van ds. liibbins dezer dagen de classicale vergadering te Nijmegen heeft bijgewoond. Dr. J. Ritzema Bos, leeraar aan de Rijkslandbouw- scbool te Wageningen, beklaagt zich over de zee van nieuwtjes, die uit Wageningen over ons land wordt gestort, o. a. nü weer betreffende den loopkever, carabidae, en over den coloradokever, nieuwtjes waarin zijn naam ook maar al te dikwijls genoemd wordt. Hij wenscht ook door ons te zien verklaren: «1. dat op verre na niet alle mededeelingen, uit Wageningen, aan verschillende couranten opgezonden, waarheid bevatten, daar sommige hh. correspondenten bloote geruchten voor waarheid doen doorgaan; 2. dat de berigten aangaande loopkevers en colorado kevers niet door hem of met zijne vergunning zijn geplaatst.» Men schrijft uit Zuidlaren aan de Winschoter Courant «Dat ook de dieren van gezelligheid houden, daarvoor kan het volgende tot bewijs strekken. Voor eenige dagen kocht de landbouwer J. Koers een nieuw paard. Het was altoos gewoon gestald te worden met een ander paard. Bij Koers is het echter alleen, iets wat bruintje zoo eenzaam en ver laten voorkomt, dat het zich volstrekt niet aan zijnen nieuwen stal, hoe goed het er ook mag wezen, kan gewennen. Koers heeft er evenwel een middel op gevonden. In plaats van in de keuken heeft hij zijnen spiegel in den stal gehangen en wel zoo, dat het paard er in kan zien. Nu is het dier gerust en kan zich in zijn nieuw verblijf zeer goed schikken. Mogten andere paardenhouders nu ook eens zulke exemplaren aankoopen, de spiegel zij hun aanbevolen.» Als een hoogstmerkwaardige zeldzaamheid wordt berigt, dat dit jaar de maand Junij uiterst gunstig is geweest voor het mannelijk geslacht, althans in Zwitserland en meer bijzonder in het kanton Genève. Als een der vele voor beelden verdient vermelding, dat van 10 Junij tot 5 Julij, dus in 25 dagen, in de gemeente Plainvalais, ongeveer 7000 inwoners tellende, geboren zijn 22 kinderen: allen jongens. Jl. Woensdag ochtend werd door den landbouwer Hendrik Hofsteenge, te Taarlo, onder Vries, uit het land vermist eene tweejarige zilverkleurige vaars. Men dacht eerst dat het dier zou zijn weggeloopen, doch later werd het te Taarlo bekend, dat een vreemd persoon, in 't grijs gekleed en met een Garibaldi-hoed, zich jl. Maandag te Taarlo had opgehouden, zoodat men aan diefstal begon te denken. Tegen 1 uur telegrafeerde men aan de politie te Gro ningen, omdat daar juist veemarkt werd gehouden. Pas was het telegram te Groningen ontvangen, of de agenten van politie Holkamp en Richie spoorden de vermiste vaars op, die reeds op het vertrek in den trein naar Zwolle stond, terwijl Hofsteenge, die met den trein van 2.8 uur uit Assen te Groningen was aangekomen, dadelijk zijne ver miste koe herkende. Taarlo's ingezetenen hadden niet mis gezien, want soortgelijk persoon als te Taarlo was gezien, had de vaars op de Groninger veemarkt aan een Zwolschen veekoopman voor f 110 verkocht. Hoewel ook dadelijk Hij moet zijn woorden intrekken Hij beleedigt ons 't Is schandeWij zijn hier vogelvrij De president is niet onpartijdig! Stilte daar, stilte! Wat zegt ge daar, mijnheer P Tot u lieb ik niets te zeggen. Mijuheeren! aldus tracht de spreker zijn redevoering voort te zetten. Hahaha, bi! klap, klap! aan de regterzijde. Mijnheereu, schreeuwt de president, de vergadering levert een schandelijk schouwspel op. (Bravo)ik beroep mij op uw vaderlandsliefde, (zeer goed, bravoik verzoek u den redenaar ongcstooid aan het woord te laten. (Beweging van verschillende zijden). De pedellen treden met veel energie op en de spreker meent werkelijk weder gelegenheid te hebben voort te gaan. Mijuheeren Eerst de beleedigende woorden intrekkenroept bet reacti- onnaire heethoofd, dat reeds tot de orde geroepen is. Thans wacht hem de groote straf. De „censuur" wordt op hem toegepast. Dat kan de voorzitter niet op eigen gezag doener wordt een besluit der Kamer vereischt. Wat is dat, die censuur r Eigenlijk niets van belang. Vroeger werd hij, op wien de censuur .toegepast werd, gevoelig getroffen; hij werd in zijn beurs gestraft. Hij verloor een gedeelte van zijn inkomen als volksvertegenwoordiger (dat jaarlijks 10000 fr. bedraagt), en van het besluit der Kamer waardoor hij getroffen werd, moest in zijn - kiesdistrict een groot aautal exemplaren overal aangeplakt worden, alles op zijn eigen kosten. Bij de laatste herziening van het reglement van orde werd echter als beginsel aangenomen, dat een geldelijke straf eigenlijk beneden de waardigheid van een afgevaardigde was, eu dat dc zedelijke straf, de vernedering, reeds erg genoeg was. De censuur is dus niets anders dan een eenigszins strengere vorm van het lot de orde roepen en beteekent zoodra het partijzaken geldt, in het geheel niets, liet is nu gebleken dat de voorzitter niet bij magte is om een brutalen schreeuwer, die het debat onmogelijk wil maken, tot rust te brengen, zoodat de minister met een vriendelijk woord tusschenbeide moest komen „om den rnelum te temmen" als Mephisto zegt. Als nu de redenaar in het zweet zijns aauscliijns zijn moeijelijke taak Velbragt heeft en de tribune verlaat, barst alles op nieuw los. Zijn vrienden bepalen er zich niet toe hem te applaudisseereu als een prima donna na een goedgeslaagde mocijelijke aria en in twee- of driemaal herhaalde salvo's door handgeklap en bravo-geroep hun tevredenheid kenbaar te maken neen, een nieuwe vertooning begint. De politieke vrienden komen van hun plaats, ijlen naar den hier gevierden en daar verguisden spreker toe, omringen hem, vechten wie hem het eerst de hand zal geven, schudden de zijne hartstogtelijk zoodra zij hem maglig kunnen worden, omarmen hem als zij er kans toe zien, ja kussen hem zelfs twee-, driemaal. Het is ontzaglijk treffend. En dit tooueel herhaalt zich telkens als een lid van het ministerie of een der gevierde sprekers hel woord heeft gevoerd. Dit zijn slechts algeraeene opmerkingen. Misschien is er later nog wel gelegenheid om eens een bijzonder redenaar te volgen. Parijs is voor vreemdelingen de plauts niet om rustig te werken. Ons notitie-boekje is spoedig vol, maar het papier dat wij voor ket uitwerken der noten bestemden, blijft blank naar den dader werd geïnformeerd, moest men vernemen» dat de vaars reeds des morgens om 9 uur was verkocht, terwijl de dader, zijnde vermoedelijk een Duitsclier, te 10 uur met den trein in de rigting van Nieuwe Schans was vertrokken. Jammer, dat men zoo laat telegrafeerde. Hofsteenge is nog denzelfden dag met zijne koe huiswaarts gekeerd, hoewel dit eene schadelijke reis voor hem was, want ze kostte hem f 110, die hij aan den Zwolschen koopman moest teruggeven. (Asser Crt.) De beroemde Duitsche schrijfster Ottilie Wildermuth overleed jl. Donderdag te Tubingen, in GOjarigen ouderdom. De bijeenkomst der Keizers van Duitschland en Oostenrijk blijft bepaald op 8 Augustus en zal plaats hebben te Salzburg. Dat ook te Vlotho in Westfalen colorado-kevers zijn gevonden, wordt onjuist genoemd. Het bereiden van kunstboter, die in den laatsten tijd zoo veelvuldig in den haudel voorkomt, geschiedt in eene groote fabriek te Liesing, nabij Weenen, op de volgende wijze. Goede en versche talk van runderen wordt in wagens met ijs naar de fabriek vervoerd; men scheidt de bloedige deelen en gele stukken van de witte en slechts de laatsten worden gebruikt. Het vet wordt gesmolten, door linnen gezeefd en langzaam afgekoeld. De bij eene hitte van 50 tot 60 graden Celsius vloeibaar blijvende deelen worden van de reeds afgekoelde gescheiden en deze alleen worden gebezigd tot het bereiden van boter. Het afgescheiden harde vet, dat ongeveer 42 pc. uitmaakt, wordt in de kaar senmakerijen gebruikt. De zachte talkdeelen worden daarna zorgvuldig, zoo noodig, met gebruik van scheikundige middelen, in water gewasschen en eindelijk, met bijvoeging van melk, met of zonder zout, tot boter verwerkt. Jl. Zondag is Pensaukee, een dorp in Wisconsin, door een orkaan vernield, waarbij acht personen om het leven kwamen, twee vermist en twintig gewond werden. Dergelijke orkanen zijn in die streek, vooral des zomeis, niet zeldzaam. Amerikaansche bladen geven als middel tegen den colorado-kever aan een afkooksel van tabak en Toog uit houtasch en potasch. Benoemingen, enz. Tot ridders der orde van de Eikenkroon zijn benoemd dc heeren G. Rademaker, stationschef van de Holl. IJz. spoorweg te 's Hage J. W. It. Gerlach, chef van dc afdeeling „mouvement" der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht. De luit. ter zee 2de kl. jlir. R. W. J. van Pabst van Bingerden en de scheepsklerk J. Laugereis, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar den 4 dezer teruggekeerd, zijn met dieu datum op non-activiteit gesteld. Benoemd bij het 7de reg. infanterie tot kolonel en commandant van het corps de luit.-kolonel F. G. H. Driessen, van het 2de reg. ter vervanging van den kolonel E. J. van Bel, die tot commandant is benoemd van het 2de reg. Berigten betreffende den Bussisch-Turkschen oorlog. Aan geruchten en wederom geruchten en logenstraffingen van vroegere min of meer belangrijke berigten betreffende het oorlogs- tooneel in Europa is even weinig gebrek als de schaarschte aan vertrouwbaar nieuws groot is. Zoo is in de Polit. Corrcspondenz eerst liet overtrekken van den Donau door de Rumaniërs aange kondigd en terstond daarop het desbetreffende „geloofwaardig berigt7 als „gerucht" tegengesproken; zoo wordt thans door Hnvas gezegd, dat Servië's poging om te Parijs eene leening te sluiten mislukt, en door een berigtgever van den Times, dat die geslaagd is. De eenige belangrijke tijding der laatste dagen, welke beves tigd wordt, is die der Daily News, volgens welke de Russische Kroonprins tot het beleg van Roustschouk oprukt, eerst werd gezegd met bet 11de en 12de, thans wordt gemeld met het 12de en 13de legerkorps. ST. PETERSBURG, 12 Julij. (Officieel) Uit Alexandropel wordt van 9 Julij gemeld, dat generaal Loris Melikoff, vernemende dat nageuoeg het gehcele leger van Moukhtar Pacha op Kars aan rukt, het bombardement van die stad voorloopig staakte. Hij zond zijne stukken geschut naar Kuzakdara en Alexandropelconcentreerde zijne kavallerie bij Chadjevali en zijne infanterie bij Zaïrn. In Klein-Azië ondervinden de Russische wapenen grooten tegen spoed; men twijfelt aan de mogelijkheid voor het leger van Keizer Alexandcr, na de geleden verliezen, den oorlog in die gewesten voort te zetten. Overal waar de Russische troepen waren ver schenen, zijn zij door de Turken verdreven, en even spoedig als zij zoovele stellingen hadden ingenomen, moesten zij ze opgeven. voor rentebetaling en 25,000 voor aflossing der voor enkele jaren gesloten spoorwegleening. Ilct besluit werd in een zeer onvoltallige vergadering genomen met 81 tegen 19 stemmen In de voorafgegane discussie» werd de noodzakelijkheid van de inlijving door de regering betoogd, zonder dat over de regtvaardigheid van de annexatie veel gesproken werd. Ook te Dublin heeft de colorado-kever zijn opwachting gemaakt; men vond een exemplaar van het gevreesde insekt op de kade kruipen over een touw; instinkt bragt hem misschien naar het aardappelland. INGEZONDEN. Ter elfder ure vernamen ondergeteekenden, namens wie iu No. 82 van 11 Julij jl. van dit blad eene oproeping tot eene zamenkomst van belangstellenden in E. H. in Musis Sacruni was geplaatst, dat eenige ambtenaren, te HelderNieuwediep woonachtig, door het hoofdbestuur zullen uitgenoodigd worden, de deelnemers zamen te roepen. Wij vinden hierin aanleiding, ons terug te trekken en berigten door dezen, dat de aangekondigde zamenkomst niet zal doorgaan. We doen dit in de stellige overtuiging, dat aan betere handen dan de onze het werk der organisatie zal worden opgedragen. In afwachting dus van nadere oproeping, waaraan we zoo moge lijk ook gaarne gehoor zullen geven, teekenen we ons Eenige ambtenaren. Namens dezen, J. M. KEEN. Correspondentie. Het slot van de Alkmaarsche correspondentie zullcu we plaatsen in het nummer van üiugsdag a. s. Wij danken V. voor het gezondene, 't Zal in 't volgend nummer geplaatst worden. In de opgaaf van den Burgerlijken Stand der gemeente Texel, geplaatst in ons vorig nummer, staat onder de rubriek „Geboren": Dirk Jans, zoon van Dirk Bakker Jz. en Grietje Eelman, moet zijn: DIRK JAN, enz. Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Holland. 8 Mei van hier vertrokken. j 22 Juuij te Batavia aangekomen. Voorwaarts. 19 Mei van hier vertrokken. 27 Junij te Batavia aangekomen. C o N R A D. 9 Junij van hier vertrokken. 3 Julij Aden gepasseerd. C E L E B E 3. 30 Junij van hier vertrokken. j 12 Julij Napels aang. en vertr. Java. 17 Febr. van Amsterdam vertrokk. 11 April te Batavia aangekomen. STAD Haarlem. 16 Junij van Amsterdam vertrokk. 11 Julij te Aden aang., 12 vertr. M a D v R A. 5 Junij van Batavia vertrokken. 3 Julij Port-Saïd aang., 4 vertr. Prinses AMALIA. 16 Junij van Batavia vertrokken. 9 Julij Port-Saïd aang., 10 vertr. Prins van Oranje. 7 Julij van Batavia vertrokken. Prins Hendrik. 14 Junij alhier aang, vertr.21 Julij. Koning der Nederlanden. 4 Julij alhier aang., vertr. 11 Aug. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN m.Tarwe f m.Rogge u ra.Gerst (Chcv.) m. Haver m.Paardenb. m.Br.Boonen ra. Kanariezaad m.Mosterdz.(r)„ m- n fe)., m.BIMaanzand// m.Corianderz. per mud m.Karweizaad f a per mud m.Grn.Erwten„ a ni.Graauwe„ a ra.Vale a ra.Witte a Niet noemenswaard aangevoerd. 622 stap.Kaas, weg. 138255 KG. per50KG. Kleine Hooif Gras f36, Commissie/, „34, Middelb. „35,50 Laagste prijs f 22,— ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 7 Paarden b.'tj. f 78,-a425,- 18 Koeijen 170,-a210,- 22 Nuclit.Kalvcr.,, 13,a24, 106 Schapen 22,a38, 19 Lamineren 7,al7, per stuk 72 Mag.Varkens f 14,a22, 227 Bigg.ben.10w.,, 6,all, 6 Bokk.&Geiten 4,n 8, 1 KleiueBokken 0,40a Boter f 0,85 a 0,95 per0.630KG. FnDkrijk. Aan de militairen van het Fransche leger is thans liet gebruik van brillen veroorloofd. De 22jarige Victorine Voisin, den 13 Mei jl. als rozenmaagd gekroond en welke der. 14 Julij in het huwelijk zou treden, heeft zich te Meulan (departement (Seine-et- Oise) in de Seine geworpen; zij verdween oogenblikkelijk en werd als lijk opgehaald. Deze zelfmoord werd gepleegd uit vertwijfeling, veroorzaakt door verontwaardiging over een valsche aantijging, welke in een naamloozen brief aan haren bruidegom was gedaan. De lasteraar meldde hem dat Victorine zwanger was, en deze kreeg van haren aan staanden zwager inzage van den brief. Een woordenwis seling volgde, cn Victorine was het leven moede. De lijkopening bewees, dat de briefschrijven gelogen bad. Jourde, de ex-minister van Financiën der Parijsche commune in 1871, die vóór eenige dagen België moest verlaten, houdt thans te Oosterhout verblijf in het hotel Pays-Bas van den heer Snoekx. Verscheidene vreemdelingen hebben hem daar bezocht. Hij denkt binnen kort naar Rotterdam te vertrekken, waar hem een betrekking aangeboden is. Het Engelsche Parlement heeft de gevraagde 100,000 pond sterling toegestaan om te voldoen in de eerste behoeften van het bestuur der Transvaal; daarbij waren 25,000 pond Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD J. Hoogenboscb, schoenmaker en J. M. Ran. J. Pol, zeeman en W. F. van Es. P. J. Logger, barbier en M. C. A. Gomes. S. Koster, kleermaker en A. Daalder. P. Rykers, zeeman en G. Grande. GETROUWD: Geene. BEVALLEN C. van der Hoogen, geb. Krul, D. S. M. Ketjen, geb. Lamberts, Z. A. S. Brans, geb. Itomijn, Z. J. W. Schoon hoven, geb. van Waaijen, Z. J. Kruikemeijer, geb. Geeres, Z. C. Heeroma, geb. Roggeveen, D. OVERLEDEN: L.Orrunwald, 2 maanden. C. Visraan, 29 jaren. F. L. K. G. Gersthagen. 7 weken. Weêrkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting »n Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Stand. Afw. Sland. Afw. Toestand van de zee. otz. zw. zwtz. 0.8k. 2 ii 6,i 756.28 754.13 753.47 - 4.2 - 6.3 G.7 19.2 17.9 19.8 t 0.9 f 1.2 f 1.4 0.77 Slecht. 081 0.72 Weersgesteldheid: 13Julij 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. IJ Julij 8u. Ligtbewolkt, winderig, mooi. 14Julijl2u. Idem.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2