De reddingbaak op Onrust is, naar men uit Texel meldt, voltooid. Vier meter boven volzee staat op een paal, die door acht zware eiken balken gesteund wordt, een vierkant huisje, dat als toevlugtsoord door den schip breukeling kan betrokken worden, «als hij levend de zand bank heeft bereikt. Een stevige trap leidt naar boven. Om het huisje is een plankier aangebragt, door een ijzeren hekje omgeven, terwijl een vlaggestok hoog boven het dak uitsteekt, waaraan de geredde een hol kan hijsclien als sein naar den wal om hem van de zandbank te komen afhalen. De stichting van deze reddingkaap is te danken aan het krachtig streven van de Sociëteit Neptunus te Oude Schild. Den 31 Jan. 11. strandde het Bremer schip Galveston bij Terschelling. Dat schip werd hoog op het strand ge slagen, zelfs tot aan den voet der duinen, waar het sinds onwrikbaar zitten bleef, circa ter diepte van zes voet in het zand gezonken. Thans zullen de heeren ter Heulen c. s., reeds bekend wegens hunne visscherij op de Lutine, trach ten dit schip af te brengen, door het als het ware in een vijver van modder te doen drijven. Tot dat doel zijn met veel moeite de benoodigde stoomwerktuigen aan boord van het vaartuig gebragt en jl. Maandag is, naar het Vad. meldt, de interessante arbeid aangevangen. Het geheele kapitaal voor de Amsterdamsche Droog dok-maatschappij ad f 400,000 is vol teekend. Voor de obligatie-leening groot f 500,000 is voor f 405,000 inge schreven. Een koffijhuishouder op de Botermarkt te Amsterdam, sinds lang verdacht van een huis van hazardspel te houden en aldaar jongelieden toe te laten, werd jl. Dingsdag avond laat door de politie op hecterdaad betrapt, terwijl op een aldaar aanwezig billard door een twintigtal personen om grof geld gespeeld werd. Onder een toevloed van nieuws gierigen werden de spelers, die a.anvtmkelijk allerwege, tot zelfs op het dak, hadden getracht te ontvlugten, naar het naastbijgelegen politie-bureau overgebragt, terwijl het billard, eene aanzienlijke geldelijke inzet en alles wat maar tot het spel gediend had, door de politic is in beslag genomen. Een nette kiosk, die tot limonade-huisje zal dienen, wordt opgerigt in het Rembraudtplantsoen te Amsterdam, achter het standbeeld. In tegenwoordigheid van den minister van Oorlog, den vice-president van den Raad van State, het gemeente bestuur van 's Hage, tal van autoriteiten en heeren en dames genoodigden, zijn jl. Dingsdag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar plegtig uitgereikt de eereblijken aan de Nederlandsche inzenders op de wereld tentoonstelling te Philadelphia. De president der hoofdcommissie voor die tentoonstelling, de heer prof. von Baumhauer, is door Z. M. tot komman- deur en de leden dier commissie, de heeren van Kerkwijk en Eigeman, tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. In het Westjand is de opbrengst van aardappelen zoo voordeelig, zoowel wat de hoeveelheid als de grootte der knol betreft, dat de tuinders, ook met het oog op de hooge prijzen, guluit bekennen: «'t Is geen aardappelwroeten,'t is geld delven. Op één dag zijn er te !s Gravësande 17,000 kinnetjes gescheept. Ook de hooioogst is buitengemeen voordeelig uitgevallen, zoowel wat kwaliteit als hoeveelheid betreft. De Keizer en de Keizerin van Brazilië hebben te Utrecht partij getrokken van hun bezoek in het gasthuis voor ooglijders, om hunne oogen door prof. Donders te doen onderzoeken. Jl. Maandag namiddag werden aan de ICatharijne- barièrre te Utrecht vier jongens van omstreeks 11 jarigen leeftijd in beschonken toestand op straat aangetroffen. Zij werden gearresteerd en later aan hun ouders teruggegeven. Naar men verneemt is de tapper, die hun sterken drank verschaft heeft, bekeurd. De leerhandel te Waalwijk ligt bijna geheel stil. Van prijzen hoort men naauwelijks spreken. De looijers zijn andere jaren gewoon om dezen tijd hunne huiden voor het najaar in te slaan, ook hiervan hoort men zeer weinig. Uit Vlissingen meldt men aan de Arnh. Crt., dat gisteren morgen ten negen ure aldaar een Russisch fregat was aangekomen en nog meer schepen verwacht werden. Het doel van dit bezoek was onbekend. Het onweder, dat jl. Maandag «avond woedde, heeft te Doesburg brand doen ontstaan. Een huis is geheel afgebrand. Aan de Steeg en Dieren was het weder zoo dreigend dat bijna niemand zijne woning durfde verlaten. De plasregens die volgden maakten het land schier tot een moeras. De vrouw, die te Twello in hechtenis werd genomen als verdacht van poging tot vergiftiging van haren m.an, had hem een pannekoek met luciferskoppen voorgezet. De man werd na het gebruik v.an dezen pannekoek hevig ongesteld, doch heeft er het leven nog afgebragt. Omtrent den Keizer van Brazilië deelt de Haagsche correspondent van de Zutph. Crt. nog mede: De groote bladen hebben reeds verteld dat de Keizer er dood een voudig, ja zelfs als een burgerman uitzag. Z. M. is anders lang genoeg op den troon geweest om voorname manieren over te nemen. Vergis ik mij niet, dan is hij op zijn (ide jaar hij is thans 54 reeds als Keizer gehuldigd. Brazilië geniet onder zijn regering veel voorspoed en de schatkist is 7.66 goed voorzien, dat er best een reisje naar Europa af kan. De Braziliaansche effecten belmoren dan ook al mee tot de duurste en ze zijn zelfs door deze buiten gewone uitgaven voor Keizerlijke Vergnügungsreise volstrekt niet gedaald. Dit is de eerste maal dat de Keizer Neder land, maar niet dat hij Europa bezoekt. Z. M. onderscheidt zich in dit opzigt van gewone toe risten, dat hij niet met een Baedeker reist. Hij zendt steeds een adjudant vooruit, die de bezienswaardigheden gaat zien en keuren. Voor scholen heeft de Keizer een bijzonder zwak, maar ik durf het haast niet zeggen uit vrees de liberalen te ergeren hij heeft meer op met bijzondere dan met openbare scholen. Jl. Maandag avond is te Leeuwarden in een kermis kraam brand ontsta«in, die spoedig zoo in omvang toenam, dat weldra zeven dezer draagbare tenten waren verbrand, waaronder eene zeer groote en fraaije galanteriekraam van den heer Dentes uit Amsterdam. Met behulp der brand weer was men den brand in een half uur meester. De schade wordt op f 10,000 a f 15,000 begroot. Uit het noorden des lands ontvangt men zeer goede berigten nopens den stand van de aardappelen. Over het geheel belooft het gewas dit jaar veel. Van de bekende ziekte wordt weinig of niets bespeurd, ofschoon anders om dezen tijd des jaars hier of daar de ziekte zich pleegt te openbaren. Ook wordt soms het afsterven van het loof door gewone oorzaken verward met het voorkomen der specifieke ziekte, en wordt zoodoende vrees verwekt zonder reden. De man en vrouw, die, gelijk indertijd gemeld is, den 28 Mei 11. in een klein scheepje van New-Bedford, in Massachusetts, naar Engeland zijn vertrokken, zijn jl. Zaturdag nacht behouden daar te lande aangekomen. BRIEVEN UIT PARIJS. Parijs, 20 Julij IS77. Tot. dusverre heb ik het nog niet zoo ver in de wereld kunnen brengen, dat ik omga met Vorstelijke personen en naar alle waar schijnlijkheid zal mij de eer, om bij den een of anderen Prins of Koning, zooals men dat noemt, vrij in en uit. tc inogcu loopen, ook wel nooit, te beurt vallen. Nu, honderdduizenden verkeeren met. mij in ditzelfde geval; in mijn toestand te dezen opzigte is dus niets exceptioneels gelegen en ik heb er mij ook nooit over beklaagd, dat liet noodlot mij niet heeft geplaatst in de rij der genen, voor wie gewoonlijk de hoogc eer is weggelegd om Vorsten te helpen bij het aantrekken van hun kousen of wel om hen hun overhemd aan te geven, hun schoenen klaar te zetten of dergelijke belangrijke en bij voorkomende gelegenheden met een lintje bekroond wordende bezigheden meer te verrigten. En toch kon ik dezer dagen den uitroep niet onderdrukken „Ik zou toch wel eens een kijkje willen nemen aan een Hof. het huiselijk leven van een Vorst wel ceus van nabij willen gadeslaan. Het was toen ik, na eene wandeling door dc rue Si. Honoré, alwaar mijn oog toevallig was gevallen op een Hofleverancier van Z. H. den Keizer van Rusland, den Boulevard overkwam en daar al spoedig weer een leverancier van den Czaar vond, en wel een tailleur. In allen ernst zou ik wel eens willen weten hoe Zijne Russische Majesteit het toch aanlegt, als hij een nieuwen pantalon of ecu nieuw vestje noodig heeft of oen jas wil laten keeren. Zou dan de „chef" van het „huis" te Parijs ziet ge, kleermaker durf ik zoo'n heer niet noemen; dat is tegenwoordig niet deftig, niet voornaam genoeg meer ik zeg, zou dun de chef van het lniis of iemand van zijnentwege telkens naar St. Petersburg moeten reizen, eerst om de maat te nemen en dan weer eens om le passen Als dat. werkelijk het geval is, en ik heb geen reden om te onder stellen, dat ik mij daarin zou vergissen, wordt de magtige Keizer stellig toch allesbehalve gaauw en goedkoop geholpen en moet hij daarin verre achterstaan bij ons, gewone menschenkimleren als we zijn. Ook onze Koning houdt er hier een tailleur op na en verkeert dus te dien opzigte zoowat in denzelfden toestand als zijn neef. Dat de grootcn dezer aarde, onverschillig in welken uithoek zij ook thuis behooren, sommige artikelen steeds uit Parijs laten komen, kan ik begrijpen. Er zijn een aantal zaken, welke men nergens zoo goed kan krijgen als hier en het vervoer gaat tegen woordig gemakkelijk genoeg. Het had mij dan ook niets ver wonderd, toen het kolossale Russische wapen boven het chocolade- kleur geschilderde en kwistig met verguld afgezette magazijn der ORrZA-PARFUMERIE in de rue St. Honoré, mij had doen zien, dat. de Oriza niet «alleen een geliefd toiletartikel is voor den P.arij- zer.aar, maar zelfs in het verre Noorden op hoogen prijs wordt gesteld. Ik hoor daar, dunkt mij, reeds een mijner bekoorlijke lezeressen vragen: „Maar, Oriza-Parfum er ie, wat is dat eigenlijk?" Nu, het is goed dat ge die vraag niet hier in Parijs doet, want ge zondt daardoor ligtelijk den schijn op u laden van niet tot den bon ton te behooren. Oriza is de uitsluitend uit rijstmoel bereide grond stof, welke door den heer Legrand wordt gebezigd tot zijne fabri- kage van zeep, toilet-, mond- en haarwater, olie en pommade en dat, overheerlijk geparfumeerd, het mode-artikel van den dag is geworden. De uitvinder, de heer Legrand, heeft sedert eenigen tijd niet ver van Parijs een kolossale fabriek opgerigt, waar het enkele rijstmeel de substantie levert voor meer dan 25 verschillende parfumerie- artikelen, waarvan het eene al boven het andere om den voorrang dingt, en die allen in het volgende jaar op de groote Tentoonstelling zwaar zullen concurrccren. Van dc Tentoonstelling gesproken. De werken op het Charnp de Mars en den Trocadoro vorderen met reuzenschreden en toch zal deze Tentoonstelling voorzeker wel gecnc uitzondering maken op alle vorige; dat wil zeggen, zal zij niet alleen bij hare opening niet gereed zijn, maar zal zelfs op hel tijdstip harcr sluiting alles nog niet eens klaar gekomen wezen. Parijs dat sedert den 1 dezer zijn 2de millioen zielen vol ziet zal zooveel mogelijk in feestdosch gehuld worden tegen den tijd dat van alle aardstreken de vreemdelingen naar hem toe zullen strooraen om dien internationalen wedstrijd des wed es gade te slaan. De voornaamste openbare gebouwen, waaronder in de eerste plaats de Nieuwe Opera en de Louvre, wordeu alvast met zorg en keurig netjes opgepoetst, terwijl een aantal aanzienlijke werken, als daar ziju de aanleg van de avenue de 1'Opera, de nieuwe straat, welke de opera met. het Palais Rov.nl in directe verbinding zal brengen, en, aan de andere zijde der rivier, de verlenging van den Boulevard St. Gcrmain voor den 1 Mei des volgenden jaars gereed moeten zijn. Treurig zullen bij al dat nieuwe echter de bouwvallen afsteken van de Tuilleriën en de omheining der plaats, waar zich het een maal zoo trotsche Hotel de Ville verhief. Het is waar, men is met den herbouw van de Tuilleriën al sedert lang druk bezig en er al een heel eind mede gevorderd, maar aan de tuiuzijde ligt alles nog in ruïne en binnen een jaar tijds is er geen denken aan om het zoo overschoone gebouw weer geheel in zijn voormaligen toestand te herstellen. En met het Stadhuis gaat het evenzoo. Ook daar zijn homolhooge stellingen opgerigt en, als men door de reten van de stevige schutting, welke het terrein van de straat afscheidt, doorkijkt-, ziet men ook inderdaad, dat met den wederopbouw wéér een begin gemaakt, wordt. Langen tijd zal liet echter nog duren vóórdat de laatste liktee- kens verdwenen zijn van de wonden, die het Fransche volk in ziju brooddronkenheid zichzelf heeft toegebragt en die de nieuwe ge schiedenis verrijkt hebben met een zwartere blridzijde dan men van de zoozeer verlichte 19de eeuw had kunnen verwachten. Berigten betreffende den Rnssisch-Turkschen oorlog. Noch van den Donau, noch van den Balkan zijn belangrijke berigten ontvangen, behalvo een berigt uit Jassy, dat. de veepest is uitgebroken onder de voor het Russische leger bestemde runderen. Uit Azië daarentegen zijn tijdingen die reden geven om te ver moeden, dat dc Russen aldaar niet lang meer zullen wachten met het hervatten van der» aanval, of het moest wezen omdat dc opstand in den Kaukasus hen in hunne bewegingen belemmerde. Een tele gram meldt, dat de staat van zaken in het Tcrek-gebied weder bedenkelijker wordt, eu daar het berigt van Russische zijde komt, moet men het wel gelooven. Nabij de Russisch-Turksche grenzen zijn twee gevechten geleverd; niet ver van de kust der Zwarte Zee waren de Turken, door hunne schepen ondersteund, de aanvallers meer naar de zijde van Alexandropel en Erivan kwam de aanval van de zijde der Russen. In beide gevechten werd de aanval afge slagen, maar het laatstgenoemde gevecht werd voortgezet, nadat de Russen versterking hadden gekregen, en de Turken erkennen zeiven, dat zij toen hoewel in goede orde moesten terugtrekken. Benoemingen, enz. De lieer J. W. G. A. van Nouhuijs, thans ontvanger der dir. bel., in- en uitg. regten cn acc. en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te 's Bosch, is benoemd tot ontvanger voor de acc. op wijn, gedistilleerd, zout, bieren, azijnen en zeep te Amsterdam. Met ingang van 1 Sept-. a. 9. zijn door den minister van Marine dc navolgende jongelingen, in alphabetische orde gerangschikt, benoemd tot adelborst 3de kl. voor dc zeedienst: F. Bot, C. E. Dittlinger, T. E. W. van Dompselcr, J. F. B. van Dijk, A. Gel derman, A. W. graaf van Hogendorp, P. G. J. graaf van Hogendorp, G. J. van der Hout, K. J. Karseboom, E. O. Kerkhoven, jhr. H. M. dc Koek, A. H. F. M. Lntour, F. B. Lijphart, J. T. T. Mod derman, G. H. Pfeiffer, F. W. Planten, II. van Praag, L. A. ltoijen, M. H. E, Sachse, H. A. Schoonhoven, J. T. van Sloolcn, jhr. W. F. van Spcnglcr, C. L. Strootman, II.. P. ,T. Tutein Nolthenius, jhr. W. C. J. Versluijs, W. T. van Vloten, cn tot adelb. 3de kl. voor de mariniersL. A. C. Furnée, J. C. van Hoek en P. J. van Trooijcn. Benoemd tot 2den luit. der infanterie zijn o. a. de volgende onderofficieren: bij het 1ste reg. inf. de sefg. P. F. Peters, van het 7de reg.; bij liet. 7de reg. de sergeanten D. de Moulin, van het instr. -bat., M. W. de Vries van het 4de, F. W. van Wijk van het 3de, J. J. van Leeuwen van het 5de reg., H. J. Iwes van het reg. gren. en jagers en E. W. J. Beijer van het 6de reg. inf. Bij het korps pontonniers is benoemd tot 2den luit. de sergeant E. H. Frankanip van het Isle reg. vest.-artillerie; bij het 3de reg. vest.-art. de sergeant O. P. Wessels en bij liet 2de reg. van dat wapen de sergeant. J. II. van Asch van Wijck, beiden van het 1ste reg. vest.-art. B u i te n I a rs d. Engeland. In het Lagerhuis heeft de lieer Whalley gevraagd, of de regering aan Rusland heeft doen weten, wat haar tot gewapende, tusschenkomst zou noodzaken, teneinde Rusland in de gelegenheid te stellen, desverkiezende onderhande lingen over zulke punten te openen en den oorlog te voorkomen. De minister Northcote heeft geantwoord, achtte het niet gepast daarop te antwoorden; als hij iets mede te deelen had, zou hij liet uit eigene beweging doen. Liverpool heeft dezer dagen het voorregt gehad, een bijzonder handig opligter te huisvesten. Jl. Vrijdag en Zaturdag meldde zich aldaar een lieer van zeer goed voor komen bij een van de inrigtingen van het Matigheids-genoot schap aan; hij gaf der commissie te kennen dat hij, pas uit Indië teruggekeerd, haar in haar werkzaamheden wilde behulpzaam zijn. Dat aanbod werd natuurlijk aanvaard. Hij bleek de zaak met hart en ziel toegedaan. In de openbare bedestonden maakte hij door de kracht van zijn woord door het vuur zijner taal diepen indruk op zijn hoorders; een aantal der aanzienlijksten onder de burgerij stelden hun huizen voor hem open cn noodigden hem aan tafel. Gentle man gelijk hij was, liet hij zooveel beleefdheden niet onbeantwoord en met een schitterende buitenpartij zou hij zijn dankbaarheid tooneneen honderdtal heeren waren de ^gelukkigen, die tot bijwoning van het feest werden uit- genoodigd. Naar regts en naar links telegrapheerde de gulle gastheer om benoodigdheden op de plaats van het feest te leveren. De gasten verschenen ter bestemder plaatse, maar wie niet verscheen was de warme vriend van het Matigheids genootschap, die in dien tusschentijd zijn onmatige begeerte naar geldswaarden, juweelen en kleederen in de huizen zijner vrienden had bevredigd en, meenende daarmede zijn pligt gedaan te hebben, verdwenen was. De Berlijnsche gorilla is behouden te Londen aan gekomen en in het Westminstersche aquarium opgenomen, waar een zoo zeldzaam exemplaar zeer de algemeene aan dacht trekt. Mijnheer «Pongo» mag zich dus in een talrijk bezoek van belangstellenden verheugen. Zooals men weet heeft de Engelsche geneesheer Richardson een plan ontworpen voor een in Engeland te bouwen stad, waarin alles overeenkomstig de strenge eischen der gezondheidsleer zou ingerigt worden en die dan ook Hygikopolis of Gezondheidsstad zou moeten heeten. Herhaaldelijk vernam men echter, dat men het voornemen als onuitvoerbaar had ter zijde gelegd. Thans wordt met zekerheid gemeld, dat de werken voor de grondvesten van deze modelstad in den aanstaanden herfst een aanvang zullen nemen en wel bij Courtland, digt bij de badplaats Worthing in Sussex. Architect en ingenieur zijn aan het werk getogen en spoedig zal de begrooting voor de straten en den zeedam, zoowel als voor de overdekte badinrigtingen, gereed zijn. Te Wimbledon heeft weder de jaarlijksche schiet wedstrijd plaats gehad tusschen de leden van het Hooger- en het Lagerhuis. Ditmaal hebben de lords gezegepraald, die in de laatste jaren herhaaldelijk de nederlaag geleden hadden. Duitschland. De Keizer en de Keizerin van Brazilië hebben jl. Maandag te Keulen enkele merkwaardigheden der stad bezigtigd en de voorstelling van Gounod's «Faust» in het zomertheater tot het einde bijgewoond. Jl. Dingsdag zijn zij per spoor trein naar Bazel vertrokken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2