GROOT ORGELCONCERT, BEKENDMAKING. ADVERTENTIËN. De Prov. Corresp. meent, dat, zoo het bedreigen van Konstantinopel tengevolge had, dat de vaan des pro feets werd ontrold, waardoor alle Muzelmannen tot den strijd tegen de ongeloovigen worden opgeroepen, zulks misschien de tusschenkomst van de neutrale mogendheden zou tengevolge hebben. J?e Würzen, in Saksen, zijn ongeveer 140 personen ziek geworden tengevolge van gebruik van het vleesch eener zieke koe. Naar de verklaringen der geneeskundigen leden zij allen aan bloedvergiftiging. Zeven zijn er reeds over leden. De beide slagters, die de koe, wetende dat zij ziek was, voor een spotprijsje hadden gekocht, zijn gearresteerd. Volgens gerucht zal Koning Alfonso XII, wiens huwelijk met zijne nicht, de infante Mercedes, naar men zegt, niet doorgaat, weldra in den echt treden met de tweede dochter van Leopold II, Koning der Belgen. De Madridsche Epoca echter meent te weten, dat geen andere dan donna Mercedes Koningin van Spanje zal worden; het blad meldt dat, op uitnoodiging van Koning Alfonso, de hertog van Montpensier, vader dezer Prinses, met zijne familie op het einde van Augustus naar La Granja, bij Madrid, zal gaan, en dat dan in den loop van het jaar de echtverbindtenis zal tot stand komen. Amerika. Men meldt uit New-York, dd. 24 dezer: «■In den toestand der werkstaking is weinig verandering gekomen. De dag verliep nog al rustig. Er werd geen bloed vergoten. De voorzorgsmaatregelen zijn verdubbeld.» Te San-Francisco heerscht groote agitatie. Overal heerscht onrust, behalve te Washington en te Philadelphia. Baltimore wordt door de troepen beschermd. De tusschenkomst der militie wordt nog steeds door bloedige tooneelen gevolgd zij verbittert de bevolking. Men vreest 't ergste. Gisteren zou te New-York eene monster-meeting tot betuiging van sympathie met de werkstakingen plaats hebben. Ook te Iieading, in Pennsvlvanië, zijn ernstige ongeregeldheden uit gebroken. De regering heeft bevolen de gepantserde schepen te bewapenen. Latere berigten luiden: «De werkstaking heeft op het oogenblik (25 dezer) een iets kalmer karakter. De werk stakers blijven bij hunne eischen. De regering gaat voort met het nemen der noodige militaire maatregelen. Te Pittsburg is de orde hersteld.» Als de regering te Washington meende dat zij geen last meer van de Indianen zou hebben, daar de wilde stammen der Sioux en Cheyennen in het noorden, zoowel als de Apachen in het zuiden bedwongen en naar de voor hen bestemde streken gebragt waren, dan heeft zij zich vergist. Eenige dagen geleden toch kwam het berigt dat de «Door boorde Neuzen,» de Idahoe's, Wala-Wala, Umatila en andere tot nog toe weinig bekende Indianen, onder aan voering van de wreede hoofden Zwarte Wolf en Gevlekte Slang, in de westelijke districten en in den Staat Oregon omzwierven en reeds vele plaatsen overvallen hadden, waarin zij de inwoners doodden en scalpeerden, de woningen in brand staken en het vee medevoerden. Ja zelfs een kleine afdeeling militairen, te Idaho gestationeerd, werd door hen overvallen en vermoord. Het oudste lid van het Congres is de 94jarige heer Hale, van Massachusettshij is in het bezit van al zijne vermogens, zoowel physieke als verstandelijke, en neemt nog ijverig deel aan de zaken van openbaar belang. INGEZONDEN. Schrijver dezer regelen woonde als deelnemer jl. Zondag namiddag de vergadering bij van de Yereeniging Eigen Hulp, door den heer Aberson bijeengeroepen. Zijn verlangen, om iels meer te weten te komen, is door die vergadering weinig bevredigdhij is even wijs huiswaarts gegaan. Hij stelt zich voor 't oogenblik tevreden met de verzekering, er later meer van te zullen hooren, waartoe, nu er eene Commissie van voorbereiding bestaat, ook wel aanleiding is. Maar die Commissie zou hij gaarne, even als anderen, wie hij zijn opinie mededeelde, anders zamengesteld zien. De benoemden zijn allen respectabele personen, maar de eigenlijke burgers dezer gemeente zijn slechts door een enkel lid vertegenwoordigd. Dat zou men graag anders zien. Officieren, hoe bekwaam en zaakkundig ook, gaan vroeger of later weer naar elders vertrekken en ongeraden schijnt het hem en velen anderen daarom toe, de Commissie, die een zoo belangrijke zaak zoekt voor te bereiden, nagenoeg uitsluitend uit bedoelde personen te doen bestaan. Schrijver herhaalt, hij waardeert zeer de medewerking der benoemden, maar men sta hem toe, dat hij, en zeker met hem velen der 170 deel nemers, het burgerlijk element gaarne talrijker vertegenwoordigd zouden zien. Een poging daartoe zou stellig zeer gewaardeerd worden. H. Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Holland. 8 Mei van hier vertrokken. 22 Junij te Batavia aangekomen. Voorwaarts. 19 Mei van hier vertrokken. 27 Junij te Batavia aangekomen. C o n r a d. 9 Junij van hier vertrokken. 19 Julij te Batavia aangekomen. c e l e b e 3. 30 Junij van hier vertrokken. 25 Julij te Aden aangekomen. Prins Hendrik. 21 Julij van hier vertrokken. 24 Julij van Southampton vertr. Java. 17 Pebr. van Amsterdam vertrokk. 11 April te Batavia aangekomen. stad haarlem. 16 Junij van Amsterdam vertrokk. 11 Julij te Aden aang., 12 vertr. Prinses Amalia. 16 Junij van Batavia vertrokken. 25 Julij alhier aangekomen. Peins van Oranje. 7 Julij van Batavia vertrokken. Koning der Nederlanden. 4 Julij alhier aang., vertr. 11 Aug. Madüra. 21 Julij alhier aang., vertr. 15Sept. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Dingsdag middag tol Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: J. Tloogenbosch en J. M. Ran. J. Pol en IV. F. van Es. P. J. Logger en M. C. A. Gomes. S. Koster en A. Daalder. P. Rijkers en G. Grande. BEVALLEN: D. Buis, geb. Griek, D. T. de Boer, geb. Luijtze, Z. J. Brinkman, geb. Hin, Z. C. Mikkelscn, geb. Jansens, D. N. Louis, geb. Vermeulen, Z. OVERLEDENJ. Herstworm, 23 jaren. W. Groolf, 4 maanden. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Yan 18 tot 25 Julij 1877. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Vonk Cz. en Aaltje Kuiper. GEBORENWillemina Jannette, dochter van Jaeob Hillenius Wz. en Marretje Bruin. Autje, dochter van Cornelis Bakker Az. en Neeltje Luitzen. Gerriidiua Fronika Willemina, dochter van Arij Kievit en Reinoulje Koorn. OVERLEDENGeene. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. 12 wzw. 7k. 8 zto. 6,, 12 zotz. 4// Barometer mm. Stand, j Afw. 758.96 - 755.79 - Thermometer C. Stand. I Afw. 18.8 14.6 15.2 - 0.2 - 2.7 - 3.8 Toestand van de zee. Weersgesteldheid: 25Julij 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 26Julij 8u. Betrokken, regen. 26Julyl2u. Idem. 0.6S weingolv 0.S9 Slecht. 0.9l|- I Marine-Haven Nieuwediep. Binnengekomen Seleen bestemd hunne Lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Heemsc. W.W.Visscr. Sundswall. Hout. v. Vliet 8c Co. Diana. P.Olsen. Borgo. PrinscsAmalia.sl.E.W.Fabritius.Bat.viaSucz. Stukg. de Vries Sc Co. LadyAJ.ine.st. T.Booker. Seaham. Steenk. Duink. ScGoedk. Fred.Snowdou.st.T.E.Atchinson.Neweastle. C. Berghuijs. Haven van TJmuiden. Binnengekomen 24 Julij. Luibezni Otac, Adrianick, Marseille, Marv, st., London Christiania, st., Christiania; Hermann Sauber, st., Croonstad. 25 Julij. Amphitrite, Ilansen, Oostzee; Concordia, Christensen, Croonstad; Laura, Gundersen, Helsingfors. Vertrokken: 24 Julij. Margaretha, Wijsmans, Riga; Zonave, Hansen, Shields, Alford, st., Londen; Mary, st., Londen. 25 Julij. Nora, st., Duinkerken; Ondine, st.., Bordeaux; haring- kotter Amsterdam III, Bootsman, Noordzee. Vei-volg' Nieuwstijding-en. Wanneer liet eskader, thans aan do Kaap de Goede Hoop, repa trieert, zal het stoomschip Leeuwarden hier buiten dienst gesteld, gesloopt en vervangen worden door het stoomschip Mavnix, thans hier in conservatie. Dezer dagen werd onder Schoorl een alleenwonend man dood in zijne woning gevonden. Het lijk verkeerde reeds in vergevorderden staat van ontbinding. De buren hadden deu man wel sedert een dag of tien gemist, maar waren niet op de gedachte gekomen in zijne woning een onderzoek in te stellen. Men meldt uit Berkcl, dd. 25 dezer: „Gisteren avond, ten ruim 10 ure, werden dc dorpsbewoners door het luiden der klokken en het geroep van brand uit hun eersten slaap gewekt. In een oogenblik waren allen, geheel of half gekleed, op de been, en rukte dc spuit uit; doch nu kwam het. grootste bezwaar, daar bet raeercndccl den brand niet wist te vinden. Spoedig kwam men tot de ontdekking van bet alarmeen drietal vrouwen hadden een lijk in de kist gelegd, en niet wetende wat met. het bedstroo aan te vangen, het buiten de kom van het dorp verbrand." Te Arkel is een landman en zijn zoon, die hooi van het land gingen halen, tengevolge van het schrikken van 't paard, onderden wagen geraakt. De vader werd aan het hoofd ernsiig gewond (een oor werd hem afgescheurd) en den zoon werd de regternrm verbrijzeld. Men meldt uit Leeuwarden, dd. 24 dezer „De Langepijp vertoonde heden, tengevolge van de in den af- geloopen nacht plaats gehad hebbenden brand, eene ware ruïne. Er zijn geheel verbrand drie kramen, een zeer groote met byouteriën, pafumericn enz., een met oud porcelein en een met koek- en banketbakkerswaren. Een kraam met bonbons enz. is gedeeltelijk verbrand; drie kramen, een met handschoenen, cèn met galant eriën en een met kinderspeelgoed, werden, om den voortgang van het vuur te beletten, geheel omgehaald. Een paar leden echter boven dien' belangrijk door het vuur, zoodat ook hier de schade groot is. Nog in een paar kramen, een met optische voorwerpen enz. en dén met glaswerk, die vlalc tegenover de eerste kraam stonden, waarin de brand ontstond, werd veel vernield en ook door water bedorven. Men zegt, dat slechts de goederen van dc groote kraam en van de koekkraam waren geassureerd, doch lang niet voor het bedrag der geleden schade. Een 40tal rijksdaalders, die in een zakje waren bewaard, werden teruggevonden tot één stuk versmolten." Het feest ter eere van de dikhuidige miss Jacqueline in de Antwerpsche diergaarde, bad jl. Zondag tal van burgers en burge ressen naar de „Zolezie," zooals de Antwerpenaren zeggen, doen stroomen. Niets was trouwens verzuimd om het feest luisterrijk te maken. Voor het hek der kleine weide verdrongen zich reeds uren vóór de verschijning der olifanten digte drommen van kinderen. Ten 3 uur trad de feestvierende miss Jacqueline voorwaarts. Aan vankelijk verschrikte z.ij bij de haar gebragte ovatie, doch door haar cornac aangemoedigd, begaf zij zich te midden der jubelende menigte. Bij het hek werden haar door dames een prachtige ruiker en haar uitstekend gelijkend photografisch olifantgezigtje aangeboden. Daarna hadden de gewone exercitiën plaats, en vervolgeus de voor die gelegenheid gereserveerde oefeningen van de hooge school. Daar elk jubilé met een feestmaal moet eindigen, had Jacqueline het hare. Te midden der weide stonden twee ontzaglijke ruikers, wnarfusschen zich een ontzettende koek verhief, een ware toren, zamengesteld uit 10 koeken, gevuld met wortelen. De jubilaris, die twee dagen vooruit scheen gevast te hebben, verslond den een en koek na deu .anderen en bovendien tot toespijs, een schepel wortelen Wat soms leden van schoolcommissiën schoolcommissie-leden zÜn 't is om te klagenZoo kwam dezer dagen ergens zulk een hoogwijze in een school, waar kinderen van 8 a 9 jaren bezig waren met zingen. Met ijselijk veel deftigheid wendde Z II.Gel. zich tot den onderwijzer met de opmerking: „Daar loopen by die zangers verscheidene goede bassen onder!" (sic.) SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 4 Paarden f S0u200 5 Ossen - I80a220 35 Stieren - 120a230 30 Gelde-Koeijen - 180a270 10 Kalf-Koeijen - 240a310 Vaarzen - a Hokkelingen - a 6 Nucbt.Kalveren - 10a 18 540 Schapen - 18a 3 5 Vette Rammen - a Lammeren f Bokken&Geiten - 25 Magere Varkens - 16 30 Biggen - 8 30 Kippen e. 30 Eenden Boter per kop -105 Kaas per kilogram - 40 Kip-Eijeren per 100 -350 Een d-Eij eren a 23 a 13 a 70 a al 15 a 50 n370 Marktberigten. AMSTERDAM, 24 Julij. Rogge. Op levering hooger verkocht; Oct. f 193, 194. Petroleum. Kalm, met onveranderde vraagprijzen loco f154 E. Sept. f 16 E.; Sept./Dec. f 16* E. 25 Julij. Tarwe. Op levering hooger; Nov. f 324. Rogge. Stil; Taganrog f 200; nieuwe Petersb. f 193. Op leve ring iets lager; Oct. f 193, 192. Koolzaad. Per 2000 KG. f 5 hooger; Oct. f 428. Raapolie. Per 100 KG.: vaster; Vliegend f 41*Sept./Dec. f 41*. Mei f 42*. Lijnolie. Per 100 KG.: prijshoudend; Vliegend f 34; Aug. f 33fSept./Dec. f 32$Jan./Mei f 32*. Petroleum. Zeer vaste stemming; loco en van boord f 154 E; Sept. f 16 E; Sept./Dec. f 16* E. Vee. Vette Kalveren Jste kw. 85 en 2de kw. 70 c. per KG. Graskalveren f 12 a 18. Nuchtere Kalveren f 5 a 10. Vette Varkens 46 a 55 c. per KG. ROTTERDAM, 24 Julij. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1293 Run deren, 206 vette en Gras-Kalveren, 6 nuchtere. Kalveren, 1111 Schapen en Lammeren, 297 Varkens en 147 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 86 a 90 c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 74 a 76 c.Kalveren 1ste kw. 95 a c., 2dekw. 80 a 85 e., 3de kw. 70 a o.; Sehupcn 1ste kw. 85 a c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 70 a 75 c.; Varkens 1ste kw. 66 a 68 c., 2de kw. 60 a 64 c., 3de kw. 50 a 60 c.; alles per kilogram schoon aan de haak. Boter. 1ste kw. f 60, 2de kw. f 56, 3de kw. f 50. SCHIEDAM, 25 Julij. Jenever f 17,75, Amst. proef 119,—, Moutwijn f 12,50 per N. vat. KAMPEN, 23 Julij. Boter. Aangevoerd 851 vaten van 20 KG. en 108 vaten van 10 KG., benevens 150 stukken van KG., Ie zinnen 18175 KG., zij gold f 1,10 a 1,36 per KG. en f 25,— a 27,50 per-20 KG. Hooi. Buiten- f 18,a 20,en Binnen- f 13,a 14,— per 1000 kilogrammen. MEPPEL, 23 Julij. Vee. S tal prijzenKoeijen, guste f 120 a 160, dragtige f 120 a f 250, melk- f 100 a 200, guste Vaarzen f 100 a 170, Schapen f 15 a 30, Lammeren f 4 a 10, dragtige Varkens f30a 50, vette 44 a 50 c. per KG. Hooi. f 25 a 85, Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1876, overeenkomstig art. 219 der gemeentewet, gisteren aan den Raad is overgelegd, en van heden af op de Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en, hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester, den 25 Julij 1877. L. VEltHJCY, Secretaris. te geven door den Heer S. KLIMMER BOOM, Organist te Siecnwijk, op ZONDAG 29 JULIJ 1877, in de Groote Kerk te WINKEL. ENTHEE 49 CENTS. Aanvang uur. Getrouwd J. HOOGENBOSOII e n J. M. RAN, die tevens hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. 25 Julij 1877. Heden overleed, na eene ongesteldheid van twee dagen, onze jongste lieveling PIETER, in den jeugdigen leeftijd van ruim 1| jaar. Zwaar treft ons deze slag, maar wij hopen in Gods wil te berusten. Anna Pauloxona20 Julij 1877-. L. v. d. OORD. M. VOORTHUIJSEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3