B u ite n I a n d. PER TELEGRAAF. (lat het huis droog, warm, rein en duurzaam is en er net uitziet; bovendien kan ieder het zelf optrekken. Het huisje kost, zonder grond, omstreeks f 500. Men meldt uit Slikkerveer, dd. 20 dezer: „De veldwachter B. uit Ridderkerk deed gisteren een goede vangst. Twee mariniers hadden het hun gegeven verlof eigendunkelijk met eenige weken verlengd. Zij zwierven in een bootje op de rivier en gingen slechts nu en dan aan wal om te nemen, wat zij meenden noodig te hebben. Door hunne geoefendheid wisten zij steeds aan hunne vervolgers te ontkomen totdat genoemde veldwachter, door een burger geholpen, hen met een stoombootje ver volgde en zich van een van hen meester maakte. Naar men verneemt is de andere elders gearresteerd.» Jl.' Maandag zijn door een windhoos 25 tenten, waar onder een hoofdofficiers- en vier officiers-tenten, in de legerplaats bij Soesterberg weggeslagen, en wel zoo dat ze niet meer bruikbaar waren. In het jaarverslag van den hoofddirecteur van het Meteorologisch Instituut, prof. Buys Ballot, aan den minister van Binnenl. Zaken, leest men o. a. het volgende: «De studie van de beteekenis der weerkundige telegra fische berigten voor te verwachten weersgesteldheid en sterke winden hebben vorderingen gemaakt en de minister van Financiën heeft den heer B. welwillend in de gelegen heid gesteld met Duitschland en België zoodanige overeen komsten te sluiten, dat in onze havens, en vooral op het Instituut te Utrecht, nu zeer volledige berigten van den toestand in de omringende rijken inkomen. Alleen door zamenwerking en gemeenschappelijke pogin gen kan men het moeijelijke vraagstuk van toekomstige weersverandering langzamerhand nader brengen aan zijne oplossing. Maar ook dan wanneer die oplossing, uit het onderzoek van wat op voorafgaande toestanden volgde, gevonden is, zal men er het praktisch nut niet volkomen uit kunnen trekken, zoolang de telegrafische berigten nog op te voren vastgestelde uren worden overgebragt. Men zal voortdurend den toestand moeten kennen, wat niet te verkrijgen is zonder eigen draadgeleiding en toestellen als die van van Rijsselberghe en 01 land.» De heer van de Velde meldt in de Prov. Noordbr. «Nu is het tijd om de aardappelen van hunne bloemen te berooven. Dit geeft een derde meer opbrengst, niet in getal maar in gewigt. Twee jaren ondervinding hebben mij de volkomene overtuiging gegeven. Dat men het beproeve, en men zal het gelooven.» Jl. Donderdag is te Arnhem de 33ste algemeene vergadering der Cxeldersche Maatschappij van Landbouw geopend met eene rede van den voorzitter, den heer H. C. van der Houven van Oordt. Verblijdend was de grondtoon dier rede nietde spreker wees op vele punten van stilstand en achteruitgang in onzen landbouw, maar noemde de wetenschap als het beste middel om den staat van het landbouwbedrijf op te beuren. Een even eenvoudig als goedkoop middel, om gras tusschen straatsteenen weg te nemen, bestaat hierin, dat men in een ijzeren of aarden pot zwavelbloem met gebluschte kalk en water kookt, en met deze oplossing het gras be sproeit, dat alsdan zeer spoedig verdort en zich zeer ge makkelijk laat verwijderen. Om te verhinderen dat boter, wanneer deze eenigen tijd in houten vaten blijft, bij verzendingen of in pakhuizen door het hout een onaangenamen smaak verkrijgt of ten minste in den omtrek van het vat, door de poreusiteit van het hout, een gedeelte van haar eigenaardigen geur verliest, wordt in een Duitsch blad (Altpr. Ztg.) aangeraden, de vaten inwendig met een dunne laag van waterglas te voorzien. Is deze laag goed droog, dan is nog een herhaling van deze bewerking aan te raden. Natuurlijk moet deze laag volkomen droog zijn vóór de boter in het vat gedaan wordt. Het waterglas is een onkostbaar middel en bij eiken drogist verkrijgbaar. Te Dresden werd jl. Maandag en Dingsdag een congres van Duitsche schoorsteenvegers gehouden. Berigten betreffende den Rnssiscli-Turksclien oorlog. De Porte heeft zoo naauwkeurig als de omstandigheden het toe lieten doen opmaken, hoeveel dorpen de Russen in Bulgarije ver brand hebben en hoeveel personen daarbij zijn omgebragt: 1. te Batak, in het district Sistova, een dorp van 100 huizen met 200 mannelijke en 300 vrouwelijke inwoners, zijn slechts 7 personen in het leven gebleven; 2. te Balovan, een dorp van 250 huizen en 700 mannelijke en 1200 vrouwelijke inwoners, is niet meer dan één, naar men meent, het bloedbad ontkomen3. te Kaba-Bouras, dat uit 100 gebouwen met 200 mannen en 300 vrouwen bestond, zijn twee inwoners den dood ontsnapt; 4. te Kestanbol, waar 150 huizen eene bevolking van 900 zielen bevatten, zijn slechts 3 per sonen in het leven gebleven; 5. te Chems, niet 20 huizen en 320 zielen, waarvan 200 vrouwen, ontkwam niet meer dan eene enkele; 6. te Toundschade zijn van 620 inwoners slechts 3 gespaard. Het aantal verbrande huizen der dorpen, die door de bewoners op 's vijands nadering verlaten waren, bedraagt 820; de minister van Buitenlandsche Zaken weet de dorpen, elk afzonderlijk, met het aantal in brand gestoken woningen, aan te wijzen. In omstreeks 50 dorpen met gemengde bevolking, heeft zioh de Muzelmansehe bevolking aan de Russen onderworpende minister heeft nog niet vernomen wat haar lot geworden is. De Sultan heeft Midhat-pacha, den onlangs gebannen ex-groot vizier, teruggeroepen. Deze tijding meldt de Neue Freie Presse. Is zij waar, dan kan men zich op hoogstbelangrijke berigten uit Constantinopel voorbereid houden. Hoe meer de Russen Constantinopel naderen zooveel te vuriger ontwaakt in het hart der Muzelmannen de wensch om de groene vaan van den profeet uit de Hirkai Sherif Odassi te voorschijn te halen en met hare wonderdadige eigenschappen de vijanden te ver nielen, schrijft men aan de Küln. Ztg. Zooals reeds meer gezegd is, is ieder geloovige verpligt, zoodra deze vaan ontplooid is, vrouw en kind te verlaten en tot verdediging des geloofs de wapenen op te vatten. Maar daar men zich te Constantinopel misschien nog herinnert hoe in 1829 de vaan van den profeet volstrekt de verwachte geestdrift niet opwekte, heeft men besloten nog niet tot dit uiterste raiddel zijn toevlugt te nemen, doch eerst nog eens te beproeven of men door een proclamatie aan de bevolking hetzelfde doel niet zou kunnen bereiken. Benoemingen, enz. Tot heemraad van den Anna Paulowna-Polder is benoemd de heer jhr. mr. J. H. van Foreest van der Palm. Met ingang van den 1 Aug. a. s., worden1. de vice-adrairaal F. L. Geerling, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele, gewigtige en langdurige dicusten aan den lande bewezen2. bevorderd tot vice- admiraal de schout-bij-nacht P. A. van Rees; 3. met wijziging van het besluit van 15 April 11., de scbout-bij-nacht jhr. J. II. van Capellen, HDs. adjudant in gewone dienst, in het genot, gesteld van het aan dien rang verbonden vast-tractement; 4. bevorderd tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee jhr. A. C. van Hneften. De scheepsklerk H. A. Engeringh is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Met ingang van den 1 Sept. a. s. wordt de heer H. Cop be noemd tot aspirant-ingenieur der Marine. Frankrijk. De ontslagen schoolmeester Autier, die den 11 April 11. in de openbare zitting van den Algemeenen Raad in het departement der Dröme den prefect en den secretaris trachtte te doorsteken, eerstgenoemde gevaarlijke wonden toebragt en bovendien in de daarop ontstane worsteling nog twee leden van den Raad kwetste, is door het Hof van Assises tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Engeland. De voordragten van Barnum in het Alexandra-Paleis te Londen werden tot het einde toe door een talrijk publiek bijgewoond. In zijn laatste speech verklaarde hij dat de menschon altijd en overal hetzelfde waren: groote kinderen Hij die hen wist te amuseeren kon altijd zijn fortuin maken, en er zouden zeker nog verscheidene Barnums na hem komen, die er op dezelfde wijze van wisten te profiteeren. Figuurlijke Barnums dan toch, want de groote man van den humbug heeft slechts drie dochters, geen zoons; zijn eerste vrouw schonk hem twee meisjes en zijn tweede één. Italië. Een diplomatiek vrouwenschandaal. Naar te Rome wordt verhaald, heeft de Fransche gezant bij het hof van Italië, markies de Noailles, die zich tegenwoordig te Castellamare bevindt, veel te stellen met de excentrici teiten zijner vrouw, die onlangs een zeer merkwaardige scène heeft verwekt. Eenige dagen geleden namelijk ont ving op een Vrijdag morgen de markiezin Laura de Noailles, geboren Lachmann, een anoniemen brief, waarin haar zekere kleine zonden hoogst overdreven in herinne ring werden gebragt. Als eene gekwetste tijgerin stoof de dame op en riep uit: «Slechts mevrouw de Reculot kan zoo'n infamie hebben geschreven; maar ik zal haar het masker afrukken!» De gravin de Reculot, de echt- genoote van een oud Fransch diplomaat, is bekend om hare geestigheid; zij bevond zich te Rome en haatte mevrouw de Noailles, hoewel zij de Zaturdag avond-soirée's van laatstgenoemde geregeld bezocht. De markiezin schelde haar majordomus en gaf in zenuw achtige opgewondenheid het bevel: «Als mevrouw de Reculot morgen avond komt, wijst gij haar de deur.» De bediende boog. Mevrouw de Noailles dacht eenige oogen- blikken na, schelde nogmaals, liet haar rijtuig inspannen, wierp een ligten Oosterschen mantel over haar elegant morgen-negligé en riep den koetsier toe: «Spoedig naar het paleis Braschi!» Pijlsnel reed het rijtuig er heen; mevrouw de Noailles liet zich niet eens door haar bediende aanmelden, maar stoof als een bom in de voorkamer van den minister Nicotera en zeide tot den aanwezigen bediende: «Zeg den minister, dat de ambassadrice van Frankrijk hem terstond wenscht te spreken.» De minister was niet weinig verbluft door dit bezoek, daar altijd de heer de Noailles zelf kwam, nooit diens gemalin. Spoedig herstelde hij zich van zijne verbazing, schikte zijn toilet een weinig en liep de dame te gemoet, die meer naar binnen stormde dan naar binnen liep. «Mijn lieve mijnheer Nicotera!» riep de eens zoo bekoorlijke Laura uit, «ik ben het slagtoffer van eene afschuwelijke intrigue. «Buiten adem viel zij op een leuningstoel neer, den noodlottigen brief benevens het couvert den minister voorhoudende, die zijne hand naar beiden uitstrekte. In dit oogenblik trok echter de mar kiezin den brief terug. «Niet den brief wil ik u geven, maar slechts het couvert, om de identiteit van het schrift vast te stellen. Laat toch spoedig den quaestor van Rome halen. Hij moet uitvinden wie den brief aan mij heeft geschreven De minister laat naar de quaestuur telegraferen. De heer Bolis denkt, dat het om een aanslag tegen den Staat en den Koning te doen is, haast zich zooveel hij kan en bevindt zich tien minuten later kugchend en blazend in het hotel Braschi. Mevrouw de Noailles geeft zelf hare in- structiën aan den chef der politie, in tegenwoordigheid van den minister van Binnenlandsche Zaken, dien zij niet eens aan het woord laat komen. De geheele politie van Rome wordt in beweging gebragt om den schrijver of de schrijfster van den brief te ontdekken. Intusschen heeft de Zaturdag avond-receptie in het paleis Famire plaats en de gravin de Reculot, die als naar gewoonte verschijnt, wordt inderdaad buiten de deur gezet. De heer de Reculot schreef een woedenden brief aan den heer de Noailles, die antwoordde: Ik bemoei mij niet met de receptiën mijner gemalin.» De heer Bolis stelde een scherp onderzoek in, en eene in het verhoor genomen kamervrouw, die den brief op de post had gebragt, bekende den quaestor eindelijk, dat de brief inderdaad van de gravin de Reculot afkomstig was, die hem door eene vriendin had laten schrijven. Mevrouw de Noailles had dus goed geraden! Mevrouw de Reculot kreeg bevel van den heer Nicotera om Rome te verlaten. Zij is gegaan, om mevrouw de Noailles bij den maarschalk Mac-Mahon onmogelijk te maken. Amerika. Het departement van Landbouw schat de tarweoogst op 325 millioen bushels, zijnde 50 millioen meer dan ten vorigen jare. Voor uitvoer beschikbaar 100 millioen. De verschillende berigten aangaande de algemeene werkstaking op de spoorwegen komen hierin overeen, dat de toestand beterende is. Latere berigten luiden als volgt: De werkstakers van den Erie-spoorweg en den New- York-Central-spoorweg hebben in de loonsvermindering berust. Het werklieden-comité heeft voorgesteld door middel van scheidsregterlijke uitspraak aan de werkstaking een einde te maken. De mijnwerkers van Lackawanna-vallei hebben jl. Donderdag den arbeid gestaakt. Dien dag heeft te Chicago weder een oploop plaats gehad. INGEZONDEN. Schcu/en, 26 Julij. Heden werd alhier, onder den naam van „Schaffen en omstreken," eene districts-vereeniging tot stand gebragt van „Eigen Hulp" Zij telt aauvankelijk 47 leden, maar als de zaak meer algemeen gekend en gewaardeerd wordt, zal dat getal stellig toenemen, en mag men verwachten, dat ze in deze streek nuttig zal werken. Het bestuur is voorloopig opgedragen aan de heeren C. S. Timmers, G. Mulder en J. H. JE. Slangen. Op Woensdag 1 Augustus worden de leden wederom opgeroepen, oiu een difinitief bestuur te benoemen, en het reglement vast te stellen. Het is te wenschen, dat vóór dien tijd nog velen tot de vereeniging toetreden. J. H. W. SLANGEN. Mijnheer de Redacteur! Evenals de schrijver der regelen in uw blad van Vrijdag jl., woonde ook ik de door hem bedoelde vergadering bij van Eigen Hulp. II. zegt, dat de Commissie, die door de vergadering gekozen werd, wel respectabel is, doch nog niet het ware, daar de eigentlijke burgers slechts door een enkel lid worden vertegenwoordigd. Nu bestaat die Commissie uit vijf leden, waarvan de heeren Polkyu, J. C. Jansen en Kloosterhuis uitmaken het burgergedeelte, en de heeren Spanjaard en Alting von Geusau het militaire. Hoe en door wie werd die Commissie gekozen? Op de door II. bedoelde vergadering waren 52 leden tegenwoordig, daarvan waren 6 per sonen militairen en de overige 46 burgers; door die 52 personen werd het bestuur nu gekozen, en juist de twee officiereu kregen een groote meerderheid van stemmen, terwijl ze op hun verzoek niet voorkwamen op het voorgelezen lijstje van twaalf heeren, waarop de aandacht gevestigd werd der vergadering, ter verge makkelijking der keuze. Verder kan ik de verzekering geven, dat van de zes militairen aanwezig, zeker vier niet voor de gekozene officieren hebben gestemd. Commentaren zijn, geloof ik, overbodig. Alléén dit nog: II. zegt (over de zamenstelling der Commissie) „dal zou men graag anders zien." Welnu ik raad H. met „men" om op de volgende vergadering te stemmen voor eigentlijke burgers, dan behoeven H. noch „men" bespiegelingen, enz., après coup te leveren. Achtend, UEd. Dienstv., C. J. M. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: B. J. Mooij, metselaar en G. Gysberts. J. Rieken, zeeman en G. M. Kramer. GETROUWDGeene. BEVALLENH. Kuiper, geb. Deus, Z. OVERLEDEN: G. N. Voet, 19 jaren. E. C. Sluijter, 4 maanden. H. Popkeu, 52 jaren. Weêrkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). *s Uren. Wiudrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand.Afw. Stand. Afw. 27 12 wtz. 5k. 768.40 f 3.1 17.8 - 1.8 0.8o'siecht. 28 8 w. 0.7,. 768.96 f 3.7 16.8 - 0.8 0.75 28 12 wtz. 2.5„ 764.47 f 4.2 17.1 - 2.1 0.72 Weersgesteldheid: 27Julij 12 u. Bewolkt, beneveld, mooi. 28Julij 8u. Ligtbewolkl, mooi. 28Julijl2u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 26Junij. 28 Julij. Birma. G. Meijlander. St. Ubes. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Trevethick.st. P.Swan. Newcastle. Steenk. van Gijn Co. Collingwood.st.T.Smith. Cardiff. de Vries Co. Gustafva. O.A.Ohrnberg. Sundswall. Hout. v. Vliet Co. Minerva. H.A.Maas. Esbovieken. Amons 8c Co. Houtvaart. M.E. Visser. Nerva. Eidsvold. A.Pedersen. Sundswall. v. Vliet 8c Co. ALKMAARSCHE MARKT VANGISTEREN f ii, per mud -a!2,25 54 5,—a 6,50 7,—a 7,50 3,—a 5,— m.Tarwe m. Rogge ra.Gerst (Chev.) 16 m.Haver m.Paardenb. 1 m.Br.Boonen a 9 m.Kanariezaad,, 8,25al0,50 m.Mosterdz.(r),, a m. (g)// a m.BIMaanzand,, a 5 m.Koolzaad 12,50a per stuk 2 Paarden b.'tj. f 95,-al80,- 11 Koeijen 18U,-a260,- 19 Nucht.Kalver.,, 6,a22, 152 Schapen 17,a34, 32 Lammeren 7,al4, per 50 KG. 89 m.Karweizaad f 24,25a24,50 per mud 1 m.Grn.Erwten,, 11,a ra.Graauwe,, a ra.Vale a m.Witte a 573 stap.Kaas, weg. 121554 KG. per50KG. Kleine Hooif Gras f37,50 Commissie,, „33,50 Middelb. „35,50 Laagste prijs f 24, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 107 Mag.Varkens f16,a22, 216 Bigg.ben.10w.,, 4,a 9, 5 Bokk.ScGeiten 3,alO, 6 KleineBokken 0,30a 0,60 Boter f 0,90 a 1,per0.630KG. PORTSMOUTH. Crocodille met 53 officieren en 1216 man naar Malta vertrokken. Te Adrianopcl 12000 Russen. Iiazan aan den voet van den Balkan bezet. Te Eskisaghra wordt gevochten. Engelsche vloot uit Besikabaai naar onbekende bestem ming vertrokken. Men denkt kruistogt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2