i: v HELDERSCHE NIEUWEDIEPER (91 RAM. 1877. N°. 92. Jaargang35. Vrijdag 3 Augustus. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. AANBESTEDING. BEKENDMAKING. „W ij huldigen het goed e." Verachijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. ft franco per poit - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°, 163. Prij der Advertentién: Van elke regel meer 15 Cent». Groote letters of vignetten worden 14 regels 60 Cents, aar plaatsruimte berekend. Sülken Donderdag vertrekt de mail naar Oowt-IndiP. Laatste ligting 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER zijn voornemens, op VRIJDAG 10 AUGUSTUS aanstaande, des avonds ten zeven ure, aan het Raadhuis der gemeente, alleen bij inschrijving, aan te besteden Het maken van een gedeelte Bazaltmuur bij het Holenplein. Het bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Gemeente- Bouwmeester. Helderden 1 Augustus 1877. STAICMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULOWNA brengen ter openbare kennis, dat de rekening; der inkomsten en uitgaven van deze gemeente, over het dienstjaar 1876, op gisteren den Raad aangeboden, gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing neder- gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Anna Paulowna, den 31 Julij 1877. Burgemee&ter en Wethouders voornoemd J. C. DE LEEUW, la. Burgemeester. A. J. DE JONG li, Secretaris. Binnenland. HELDER en NIEUVVEDIEP, 2 Augustus. De uitslag der herstemming, jl. Dingsdaggehouden, van vijf leden voor den gemeenteraad, is alhier als volgt: Wit stembriefje. Geldig uitgebragte stemmen 355. Hiervan bekwamen de heeren: A. J. van Kelckhoven 229, C. J. van Spall 216, M. J. Manheim 117 en H. Janzen Ez. 110. Alzoo gekozen de heeren: A. J. van Kelckhoven en C. J. van Spall. 6) G0RD0N BALDWIN. Novelle van EUDOLPH LINDAÜ. Vervolg.) Baldwin vermoedde volstrekt niet, wat er in Porbes'geest omging. Ilij werkte den ganschen namiddag aan een overzicht van zijne financieële positie. Hij had verscheidene handelspapieren bij zich, die het hem mogelijk maakten bij zijne taxaties op bepaalde datums en cijfers af te gaan. Hij kon daarmede het bewijs leveren, dat hij een vermogen van ongeveer 150,000 dollars bezat. Bovendien geloofde hij volkomen gerechtigd te zijn om zijn bloeiende zaak tot een niet onbelangrijk bedrag in rekening te brengen. Hij toonde voorts aan dat iemand, die 50,000 dollars contant geld in zijn firma aanbrengen wilde, om zijn associé te worden, er eene goede en veilige geldbelegging aan zou hebben, en hij verklaarde zich bereid, zijn vriend Graham te Hakodate, op wiens toestemming bij bij voorbaat rekenen kon, onder deze voorwaarde als zijn gelijk gerechtigde Compagnon in zijn zaak op te nemen. Dit bedrag van 60,000 dollars, waarmede Graham zijn opname in de firma betalen moest, zou dan tevens dienen om aan de jeugdige zaak eene nog grootere uitbreiding te geven en er ook een filiaal van in Europa te vestigen. De leiding van dezen Europeschen tak der te Hakodate gevestigde zaak zon Baldwin op zich nemen. Daarmee sloot het memorandum. In een daarbij gevoegd schrijven, dat Baldwin eveneens terstond opstelde, verzocht hij Porbes, zijn vriend Graham het bedrag van 50,000 dollars voor te schieten. Als waarborg daarvoor was hij bereid, zijn en Grahams grond eigendom te Hakodate aan Porbes af te staan. De risico, die deze waagde, als hij tot de leeniug overging, bleek derhalve in werkelijk heid slechts zeer gering te zijn. Baldwin had verscheidene uren lang achtereen haastig eu inge spannen gewerkt, om het memorandum en den brief gereed te krijgen. Hij was afgemat en las het geschrevene nu nog eens door. Het bevredigde hem en stelde hem gerust. Hij was met volkomen eerlijkheid te werk gegaan. Hij had niet beproefd zijn omstandig heden beter voor te stellen dan zij waren. Voor een vreemde zouden misschien de door hein verstrekte inlichtingen niet voldoende zijn geweest. Doch Porbes was geen vreemde. Baldwin wi3t dat hij een groot vermogen bezat. Hij veronderstelde dat hij bereid zou zijn, hem en Graham, die toch de vriend zijner jeugd was, den begeerden dienst te bewijzen. Toen hij op de klok zag, bespeurde hij, dat het te laat geworden was om zich nog op den bepaalden tyd naar het café Anglais te begeven. Hy gebruikte in der haast zijn maaltijd in een restaurant in de Champs Elysées en keerde daarop terstond weder huiswaarts. Rood stembriefje. Geldig uitgebragte stemmen 356. Hiervan bekwamen de heeren: J. W. Hattinga Raven 310, P. J. Duinker 290, H. Janzeri Ez. 65 en R. H. T. Ronte 4. Alzoo gekozen de heeren: J. W. Hattinga Raven en P. J. Duinker. Geel stembriefje. Geldig uitgebragte stemmen 347. Hiervan bekwamen de heeren J. T. Tinkelenberg 294 en H. Janzen Ez. 53. Alzoo gekozen de heer J. T. Tinkelenberg. Te Texel zijn ingeleverd 139 billetten. Gekozen de heer Jacob Lz. Brans met 82 stemmen; op den heer Hendrik Bakker waren 55 stemmen uitgebragt. Te Zijpe is gekozen de heer P. A. Blaauboer met 107 stemmende heer J. van Beusekom bekwam 90 st.te Schagen de heer J. Govers met 58 st.de heer J. Ligt- hert bekwam er 56; te St. Maarten de heer KI. Blom met 41 st.de heer KI. Slot bekwam er 15; te Bar- siugerhorn de heeren G. Plevier met 79 en II. Harp met 74 st.; de heeren C. Bood Jnz. en W. Kooijman bekwamen er respectivelijk 52 en 32; te Alkmaar de heer H. J. Bruinvis met 171 st.de heer II. P. v. d. Tak bekwam er 133. Den nieuw benoemden vice-admiraal P. A. van Rees, directeur en commandant der marine alhier, werd gisteren avond door de officieren der Marine met het stafmuziek korps, kapelmeester de heer Weckesser, een serenade gebragt. Zr. Ms. wachtschip loste 's morgens een saluut van 15 schoten bij het hijschen der vice-admiraalsvlag. Eergisteren en gisteren werden de schietoefeningen met het geschut alhier bijgewoond door den generaal-majoor W. de Villeneuve, inspecteur van het personeel der artil lerie en den aan dezen toegevoegden majoor van dat wapen M. J. van Nieuwkuyk. De monitors Krokodil en Adder worden met den 16 dezer in dienst gesteld, en liet bevel daarover respectivelijk opgedragen aan de luits. ter zee 1ste kl. E. B. Bonn en P. E. Winkelman. De Schietvereeniging Willem Teil alhier zal op Zondag 12 dezer een wedstrijd houdende daarbij behaalde prijzen zullen Dingsdag 14 dezer, onder 't houden van feestelijkheden, aan de overwinnaars worden uitgereikt. De heer M. Buijs, pred. te Noord—Scharwoude, is benoemd tot pred. bij de Prot. gemeente in Nederl. Indië. Mevr. Storm-v. d. Chijs, die de overige vier wereld- deelen reeds heeft bezocht, zal zich eerstdaags naar Australië inschepen. Te Texel is de hooioogst zoo goed als afgeloopen. Forbes lied op zich wachten. Het was reeds bij tier.cn toen hij in zijn hotel terugkwam. Hij mompelde iets dat een verontschuldiging geleek, doch door Baldwin niet eens gehoord werd, en volgde dezen slecht gehumeurd naar zijn kamer. „Hier!" zei Baldwin, terwijl hij hem het lange, duidelijk geschreven memorandum overhandigde. „Lees nu eerst eens dit geschrift mH aandacht door." Forbes, die zijn hoed niet eens afgezet had en ér uitzag als iemand die niet veel tijd te verliezen heeft, sloeg de dichtbeschreven pagina's haastig om en was spoedig aan het einde van dezen arbeid, die den braven Baldwin vele moeielijke uren gekost had. „Ik weet nog niet, van welken aard uwe conclusie» zijn," sprak hij, zonder de oogen van het papier op te slaan eu nogmaals zenuw achtig het stuk door bladerend; „maar een groote fout, waarop het geheel schipbreuk lijden moet, kan ik u nu reeds aantoonen Ik ben ook een man van zaken," die laatste woorden werden op vrij bitsen toon geuit, als beautwoordden zij een tegenwerping, die Baldwin geopperd had. Deze had echter geen woord gesproken en bleef Forbes slechts onrustig vragend aanzien. Gij schat uw vermogen op 150,000 dollars," ging Forbes voort. „Dat is nu reeds niet geheel juist, zoodra gij de helft voor 50,000 dollars, dus met een verlies van 25,000 dollars, verkoopt. Gij zijt derhalve, als de transactie tot stand mocht komen, volgens uwe eigene berekening slechts nog 125,000 dollars waard. Maar zelfs daarvan zal Leiand als een voorzichtig man nog de helft willen schrappen, daar uw vermogen belegd is in een zaak, die van daag goed gaat, maar morgen slecht kan gaan. Voor de 50,000 dollars, die gij opnemen wilt, zijt gij bereid u met Graham solidair borg te stellen. Mocht gij dus ongelukkige zaken doen en men moet altijd op zoo iets rekenen bij elke zaak die men drijft dan zoudt ge mogelijk geheel geruïneerd zijn. Dit alleen reeds zal den ouden Leiand nopen, uw becijfering te verwerpen, omdat zij op te zwakke gronden steunt." Hij zag Baldwin met een zegevierenden blik aan, alsof hij iets zeer verblijdends ontdekt had en herhaalde langzaam het woord verwerpen. Daarop ging hij na een korte stilte voort: „Gesteld echter, dat Leiand alles wat gij zegt voor goede munt zou willen luten gelden, ik ken hemhij zal het niet doen maar laten wij eens aannemen dat hij het doet, dan zouden uwe redeneeringen hem toch volstrekt niet bevredigen. Ik zie hij bladerde in de papieren „dat gij op een vast inkomen van 12,000 dollars rekent. Gij beschouwt die som als het minimum. Leiand zal niet geloovcn dat gij u te laag getaxeerd hebt, en in zijn gedaebte zullen deze 12,000 dollars als het maximum dienst j doen. Maar, beste vriend, wat zijn 12,000 dollars 's jaars voor een zoo verwend meisje als Johanna Leiand! Bij haar ouders thuis Over het algemeen is men nog al tevreden over de kwa liteit en kwantiteit. De laatste vijf jaren waren wegens de drooge zomers minder voordeelig. Men schrijft ons uit Grootebroek, dd. 31 Julij: «Te vijf uur des namiddags luidde de brandklok en bragt ons allen in vreeze. De hooiberg van Willem Ruiter, met acht koe hooi, was in brand, gelukkig niet in de kom der gemeente. Burgemeester en brandweer waren aanstonds bij de hand. Men is het gevaar te boven. Aan den Haarlemmerweg, onder Sloten, is een land bouwer, die de wreedheid heeft begaan van zijne kalveren den staart tot op de helft af te snijden; het behoeft niet gezegd te worden, hoeveel de arme beesten thans van de vliegen te lijden hebben. Dit is door hem gedaan omdat hij van de eene of andere koe wel eens een tik met den staart in het aan^ezigt gekregen heeft. Men schrijft aan de Leidsche Crt.«Groot is de pluk van aalbessen, die inzonderheid uit het Westland, de streek waar ook deze vrucht het eêlst geteeld wordt, wijd en zijd ter markt komen, naar de fabrieken gaan tot be reiding van bessensap, of naar Engeland afgescheept worden. Uit de Veenen daarentegen worden malsche snij boenen en augurken verzonden. Het gewas staat best, gelijk zoovele andere gewassen, want het weder is groeizaam. In land, dat voor 14 dagen werd afgehooid, graast alweer hoornvee. De maand Junij heeft verscheidene zeer warme dagen voortgebragtJnlij daarentegen is over het algemeen te koel geweest. Bijgevolg is de wijnstok achter en is het onzeker, of de grootendeels nog groene moerbeziën, die in deze maand eigenlijk geplukt behooren te worden, tot rijpheid zullen komen.» Onze lezers, die voornemens zijn mede te werken tot liet bijeenbrengen der collective inzending van Landbouw- voortbrengselen voor de wereldtentoonstelling in 1878 te Parijs, maken wij opmerkzaam, dat van de granen enz. moet worden ingezonden 10 liter, terwijl daarbij gevoegd moet worden eene schoof ongedorscht met de wortels zoo min mogelijk beschadigd, er aan, alsmede een monster van den grond, waarin die is gegroeid. De heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen is benoemd tot secretaris der commissie voor de collectieve inzending, bij wien men nadere inlichtingen kan bekomen. Een zoogenaamde Maandagkouder, die zich jl. Maandag middag op een bank in het Lange Voorhout te 's Hage had nedergevleid om zijn roes uit te slapen, werd gedurende wordt het dnbbele eu drievoudige uitgegeven, en de menschen achten zich nog niet rijk genoeg. Met 12,000 dollars, dus circa 60,000 francs, iukomeu kan men te Parijs niet veel kromme sprongen maken. Paard en rijtuig b. v. kunt gij er in 't geheel niet van houden. Johanna Leland in een huurkoets! Ondenkbaar! Geloof mij, beste Baldwin, de zaak gaat niet. Trek er uw hart af!" „Hier, lees dezen brief eens," antwoordde Baldwin somber. Ilij overhandigde hem het tweede stuk, waarin Forbes uitgeuoodi°-d werd, Graham 50,000 dollars voor te schieten. Forbes las hét slechts vluchtig door. „Gij ziet mij voor rijker aan dan ik ben!" sprak hij. „Ik kan niet zoo gemakkelijk over 50,000 dollars beschikken" als gij wel denkt. Maar zelfs al kon ik het doen, waartoe '/.ou het dienen Ik zeg u nog eens: Leland is een veel te practisch man om uw aanbod aan te nemen. Geloof mij, Baldwinlaat de zaak loopen „Gij wilt mij dus niet helpen „Ik wil u heel graag helpenals het mij mogelijk is. Ik zal eens zien wat ik voor u doen kan. Maar ik kan u nog niets stellig beloven; en ik herhaal het: ik geloof niel dat mijne hulp u van eenig nut kan wezen." „Wat moet ik dan beginnen?" „Ja, waarde heer, hoe zal ik dat weten?" „Zou ik aan Leland zeggen dat ik de noodige maatregelen zal nemen om in Europa te kunnen blijven, als bij mij onder deze voorwaarde de hand zijner dochter schenken wil?" „Ja, zeg hem dat; dat kan nooit kwaad; maarmaar zooals gezegd is, ik weet nog niet of ik u aan het geld helpen kan. Ik inoet het zelf ergens zien te krijgen. Vijftig duizend dollars is een groote someen kwart millioeu francsAls ge eens wist wat men al niet van my durft vragenVan alle kanten Baldwin zag Forbes inet zulk een eigenaardigen, bitteren eu raedelijdeuden blik aan, dat de arme millionair plotseling bleef steken. „Laten wij er niet meer van spreken," sprak Baldwin kortaf. „Ik heb mij vergist." Een gevoel vau schaamte en toorn had zich van Forbes meester gemaakt. Hij gevoelde dat Baldwin in dit oogenblik als van eene geduchte hoogte op hem neerzag. Maar had deze het recht daartoe? Waarop liep alles ten slotte uit? Altijd het oude liedHij, Forbes, moest geld geven. Was hij dan voor niets ter wereld goed als om te betalen? andere, vreemde menschen uit de verlegenheid te helpen? Wie had hem ooit geholpen? Niemand! Hij ver langde niets van Baldwin. Welk recht had deze om zich met zulk een verzoek tot hem te wenden? Hij had den wildvreemden man liefgekregen, omdat hij hem voor onbaatzuchtig hield. Maar Baldwin

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1