Te Deventer zijn op een met rogge bezaaiden akker halmen gewassen, waaronder die eene lengte hadden van 2 M. en 26 cM., terwijl de aren 15 cM. lang en goed geladen zijn. De zaairogge is in het najaar van 1876 gekocht van den proeftuin aldaar en is daar bekend onder den naam van «corns-rogge.» Te Mastenbroek is de hooibouw op enkele uitzonde ringen na afgeloopen. Over het algemeen leverde het land veel op; alleen de schrale stukken niet. Van de hooiprijzen verneemt men nog weinig. Op het naburige Kampereiland wordt het, zegt men, geleverd tegen p. m. f 16 a 17 per 500 KG. en te Genernuiden voor nog iets minder. Deze prijs is zeker lager dan die der laatste jaren. Als echter ook dd4r het land zooveel meer opleverde dan in vorige jaren, gelooven wij toch, dat de rekening zal sluiten. In liet voorjaar zijn te Mastenbroek vijf maaimachines aangeschaft. Zij hebben zeer goed voldaan en dit wekt het vermoeden op, dat er in het volgende voorjaar nog meer zullen worden aangekocht. Blijkens van den gouverneur van Curacao ontvangen berigten, is de toestand der mingegoede ingezetenen van het eiland Aruba, door het geheel mislukken van den oogst en door gebrek aan werk, deerniswaardig en de nood aldaar zeer hoog geklommen. Liefdegaven worden gevraagd. De Amerikanen zijn, gelijk bekend is, de ijverigste courantenlezers der wereld, maar daarom niet altijd het stiptst in de betaling hunner abonnementen, hetgeen inzon derheid de kleinere gewestelijke bladen tot hunne schade ondervinden. De middelen, die ze aanwenden om hunne lezers tot betaling te dwingen, zijn derhalve niet zelden van zeer afdoenden aard. Zoo zocht onlangs een blad in Ohio zijn doel daardoor te bereiken, dat het een kolom opende, waarboven gedrukt stond: Legioen van eer, waarin het alle «stipte abonnementsbetalers» met name belooft op te geven. Men kan daar dus nog gemakkelijker de orde van het Legioen van eer verkrijgen dan in Frankrijk. Nog eens de colorado-kever. Volgens de Deutsche Landw. Presse, is deze kever in Noord-Amerika eerst in 1823 nabij de Rocky-Mountans ontdekt, waar hij op de wilde Solanum gevonden werd. Bij het ontstaan van koloniën, die aardappelen bouwden, ging hij op de aardappelplant over en plantte zich bij dat overvloedige voedsel zoo sterk voort, dat hij zich spoedig hoe langer hoe verder verspreidde. In 1859 werden daardoor groote verwoestingen in Nebraska aangerigt. In 1861 trok het ongedierte over de Missouri naar Iowa en in 1862 naar Kansas. In 1865 trok het van Iowa naar Minnesota en Missouri, is in 1866 de Mississippi overgetrokken en daarna van den eencn Staat tot den anderen doorgedrongen, zelfs over het Michigan-meer, totdat het in 1874 met zijne verwoestingen de kusten van den Atlantischen Oceaan bereikt heeft en zich thans in het geheel over eene opper vlakte van 40 tot 50,000 kwadraatmijlen verspreid heeft. De ontwikkeling van den kever in Amerika is als volgt In het begin van Mei komt hij uit den grond te voor schijn, waarin hij overwinterd heeft. Na verloop van 12 tot 14 dagen legt het wijfje ongeveer 40 dagen achtereen eijeren en leeft van aardappelloof, even als de larven, die na verloop van 5 tot 8 dagen uit het ei komen. Na 17 tot 20 dagen zijn de larven volwassen en verpoppen zij in den grond. Tien of twaalf dagen daarna komt de kever reeds uit de pop te voorschijn, en legt reeds midden in Junij eijeren, waaruit dan 50 tot 55 dagen later wederom een derde generatie ontstaat. Uit deze generatie, die tot gedachteEn als zij hem niet beminde Nu, in dit geval was er niets meer verloren; de smart over haar verlies was verdoofd en overwonnen. Hij kon met de grootste kalmte aan eene ontmoeting met Johanna denken. Hij verwachtte er inderdaad slechts weinig van, doch hij vreesde niets; het gevoel, dat hij voor haar onder vond, kon nauwelijks meer als liefde beschouwd worden; het was veel meer eene sterke, eigenaardige nieuwsgierigheid. Zou zij, als zij hem wederzag, verbijsterd, of vroolijk verrast, of onverschillig schijnen? Hij wilde zich te dien opzichte zekerheid verschaffen. Eorbes kon wel vermoeden wat er in Baldwins hoofd omgiilg; en vroeg„Zult gij de Lelands nog een visite maken „Dat weet ik nog niet," antwoordde Baldwin; „maar ik ben wel verlangend hen nog eens te zien." „Dat genoegen kunt ge u reeds dezen avond verschaffen. Ga met mij naar de opera. Gij zult mijnheer en juffrouw Leiand in mijne loge vinden." Baldwin aarzelde. „Wil ik u komen halen?" ging Forbes voort, die van de eerste gelegenheid de beste om zijn ouden gast van dienst te ziju, gebruik wilde maken. „Binnen een half uur kan ik aan uw hotel zijn. Het zal juist bij tijds wezen, want het is nu ongeveer acht uur." Baldwin gaf zijn toestemming en beiden verlieten kort daarna de restauratie. Toen zij een uur later Forbes loge binnentraden, was deze nog ledig. Doch na verloop van eenige minuten verschenen de heer Leiand en Johanna. Laatstgenoemde herkende Baldwin onmiddellijk en zij trad met een lichten uitroep van verrassing een .schrede terug. Zij werd echter terstond, en zonder dat het haar strijd gekost had, zich zelve weder volkomen meester. Baldwin was haar steeds onverschillig geweest. Zij had sedert jaren niet meer aan hem gedacht. Hij was een bekende uit vroeger dagen, een oude, afgewezen minnaar. Meer niet. Hij was in den stroom des tijds ondergegaan en vergeteu, zonder ook maar betreurd te worden.^ Wat ging het haar aan dat hij nu weder naar de opper vlakte opdook? Zij reikte hem onbevangen haarfijne, geganteerde hand, knikte hem met een vriendelijk lachje toe en ging hem zoo voorbij, om op een stoel voor in de loge plaats te nemen. Aan den ouden heer Leiand moest Baldwin nog eens voorgesteld worden; doch zoodra hij zich „den jongen man uit Japan weder herinnerd had, hetgeen ongeveer een halve minuut duurde, legde hij zijne oprechte vreugde aan den dag dat hij hem nog eens te rugzag, informeerde zich fluisterend naar zijn gezondheid en zijn omstandigheden en betuigde zijn genoegen, een oud vriend zoo wel en gezond weêr te zien, waarbij hij een half dozijn malen delighted! verrukt uitriep. Hij stond er op dat Baldwin vooraan, naast zijne dochter, zou pladts nemen, en bleef met Forbes achter in de loge staan, om zich door dezen te laten verhalen wat hij van zijn vriend wist. En Baldwin? Het was of zijn borst dichtgesnoerd was. Hij had Johanna gedurende de laatste jaren vergeten maar nu ontwaakte in zijn hart weder de zalige onrust, die hij steeds in hare nabijheid in September op liet aardappelloof leeft, ontstaan de kevers, die in den grond overwinteren. Honderd wijfjeskevers kunnen alzoo reeds in Mei 70 tot 120 duizend jongen voortbrengen, die onder gunstige omstandigheden in Junij tot Jnlij van 24 tot 72 inillioen toenemen, zoodat in Augustus ontelbare massa's aanwezig zijn. Het is dus zeer begrijpelijk, dat men in Julij reeds een aantal geheel afgevreten aardappelvelden aantreft. Volgens medcdeelingen uit Amerika aan de Engelsche landbouw-tijdschriften, schijnt het onmogelijk, de versprei ding van dezen kever te kunnen verhinderen. Overal wordt hij gevonden, in spoorwagens en stoombooten, en hij is zoo taai van leven, dat hij langen tijd zonder voedsel kan blijven. Over den oorsprong der almanakken. In eene «Verzameling van merkwaardige gebeurtenissen uit de ungewijde geschiedenis, uitgegeven door de Bataafsche Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 1805,» vindt men het volgende omtrent den oorsprong der almanakken vermeld: «De oude Saksers waren gewoon, op vierkante stokken van omtrent een voet lang, soms korter of langer, naar welgevallen, den loop der maan van een geheel jaar te snijden, volgens welke zij steeds met zekerheid konden zeggen, wanneer het nieuwe of volle maan was, met de tusschen-kwartieren. Zulke gesneden stokken droegen bij hun den naam van "Al-mon-aghtdat is: Alle-maan- wijzingof het in acht nemen van alle maan-verschijn- selen, en van hier is de naam Almanak, ontleend. Dit aangehaalde is eene eenvoudige afleiding van het woord Almanak en verklaart tevens den misslag van hen, die het van het Arabisch willen ontleenen, alleen door de eerste lettergreep Al. In het St. Johns-Collegie te Cambridge is een Saksische almanak, volkomen overeenstemmende met do boven be schrevene. De heer William Jackson aldaar bezat een almanak, gemaakt onder de regering van Eduard III, op perkament, niet in de gewone gedaante van een blad papier of boek, maar bestaande uit afzonderlijke stukjes, gevouwen in den smaak van een platten stok of lat, op de Saksische wijze. Het stuk is volkomen in zijn geheel en vertoont het beste staaltje van de oude gebruikelijke tijdrekeningen.» Berigten betreffende den Rnssisch-Tnrksclien oorlog. Het Russische Donau-leger wordt aanzieulijk versterktnog bijna 200,000 soldaten zijn door Keizer Alexander opgeroepen om hun leven voor liet vaderland te wagen en de eer en den roem van Ruslaud's vaandel te handhaven. De verliezen, in den veldslag bij Plewna en andere gevechten door de Russen geleden, moeten ver goed, de nadeelige gevolgen van de overijling van enkele bevel hebbers weggenomen, een nieuwe poging oni Osman-Pacha uit zijne positie te Plewna te verdrijven moet gedaan worden. Inmiddels maakt Turkije zicli gereed om, bijaldien de krijgskans den Russen weldra weder gunstig mogt worden en Adrianopel in gevaar mogt geraken, de uiterste krachten in te spannen ter verdediging van die stad, de poort van Konstantinopel. Ernstiger dan tot dusverre in dezen oorlog het geval was is de Porte, naar het schijnt, thans bedacht op het ontplooijen van het vaandel van den profeet: een maatregel, niet te wenschen èn in het belang der Europeanen en in dat der Mnhomedaueu zeiven; want is eens de heilige vaan ontrold, dan is niemand zeker van ziju levenmoord is gewettigd de minste verdenkiug van verraad niet slechts, maar zelfs van verflaauwing van liefde voor liet vaderland en de godsdienst, het geringste vermoeden van sympathie voor de Christenen, kan den dood tengevolge hebben eil ieder Muzelman, die zulk een verdachte uit het rijk der levenden doet verdwijnen, verrigt een Gode en den gevoeld had, 'Johanna kwam hem schooner dan ooit voor. Zij droeg het eenvoudige toilet van een jong meisje, doch zij schitterde daarmede, in Baldwins oogen, als eene Koningin. Zij liet de oogen onverschillig door het geheele gebouw dwalen, als zocht zij er bekende gezichtenen Baldwin kou haar, zonder haar blik te ont moeten, wat hem verlegen zou gemaakt hebben, gadeslaun. Ilaro. trekken waren scherper en daardoor nog fijner geworden; zij was bleeker dan vroeger; een uitdrukking van treurigheid en berusting althans zoo meende Baldwin had zich over haar gelaat ver spreid en de voormalige trotsche overmoed was geheel verdwenen. Een enkel oogenblik gleed haar blik langs hem heen. Hij voelde dat hij bleek werd. De triomfeerende hoovaardij, die vroeger in haar oogen geschitterd had, was verdwenenzij staarden nu moede en klagend in het rond, bijna alsof zij om hulp smeekten. Johanna was schooner dan zij ooit geweest was! Het gordijn viel en maakte een einde aan Baldwins sprakelooze, bewonderende beschouwing. En nu keerde zij zich tot hem en vroeg deelnemend hoe hij het in al dien tijd gemaakt had, wanneer hij Japan verlaten had en of hij nu in Europa dacht te blijven? Baldwin had gausch en al vergeten dat hij nog geen uur geleden benieuwd geweest was om te zien, welken indruk de ontmoeting met Jobanna bij haar teweeg zou brengen. Zij was noch verbaasd, noch vroolijk verrast, en evenmin koel. Zij was bedaard, vriendelijk, welwillend en onweêrstaaubaar lieftallig. Zijn onervaren, warm hart klopte met eiken polsslag voor haar en haar alleen. Het was ver vuld van een weldadige smart, vau hoop en van weemoed. Hij behield slechts met moeite zijne tegenwoordigheid van geest. En Johanna zag dit alles, glimlachte betoovereud en zag vriendelijk, vertrouwelijk tot liem op. Baldwin was afgetrokken en verstrooid, toen hij uit den schouw burg in gezelschap van Forbes naar zijn hotel terugkeerde. „Gij boort niet wat ik u zeg," merkte deze lachend op. „Ik vraag u excuus," antwoordde Baldwin. „Ik beu nog wat vermoeid van de reis. Vroegt ge niet waar ik morgen eten ga? Het is mij om 't even. Waar ge maar wilt." „In ons oude café dan, om zeven uur. Ik ga 's avonds een uurtje naar de Sands. Wenscht ge dat ik u da;ir voorstel? Gij zult er waarschijnlijk eeuige oude keunissen weerzien; iu elk geval ontmoet ge daar de Lelands. Mevrouw Sands is al sedert jaren een vriendin van mij. Ik kan u ieder oogenblik bij haar iutroduceeren." Baldwin nam den voorslag aan en daarop ging ieder zijns weegs. Forbes vroeg zich, terwijl hij naar huis ging, peinzend af, of hij Baldwin zou uitnoodigen weder zijn gast te worden. Doch hij vreesde een afwijzend antwoord te bekomen, legde zich, zonder een besluit genomen te hebben, te bed en was kort daarna ingeslapen. Jobanna droomde dien nacht dat Forbes haar eindelijk zijne liefde verklaarde. Baldwins vermoeienis van de reis was verdwenen; hij liep nog langen tijd onrustig in zijn kamer op en ueêr, en even als voor vier jaren waren al zijne gedachten bij Johauna Leiand. Wordt vervolgd.) profeet welgevallige daad. Men weet, dat de onlangs afgetreden Sheikli-ul-Islaui in den ministerraad zich ten stelligste verklaard heeft tegen het ontrollen van de vaan des profeets; zijn opvolger, het tegenwoordig geestelijk opperhoofd, is minder verdraagzaam,0en' volgens sommigen behoort hij tot de meest dweepzieken onder de Mahomedanen. Dat iu de gegeven omstandigheden, nu de Turken aan de Russen getoond hebben strategische bekwaamheid te bezitten, laatstgenoemden van vrede niets willen weten, daar zij hun overwigt op nieuw verlangen te toonen, en eerstgenoemden met liet aanbod daartoe niet zullen voor den dag komen, is zeer natuurlijk; de geruchten betreffende een wapenstilstand vinden geen geloof. Uenoemingen, enz. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Zaandam de heer E. E. L. Leinweber, thans in dezelfde betrekking te Loencn. Benoemd met ingang van 1 Sept. tot leeraar aan de Ryks H. B. school te Tilburg de heer K. ten Bruggen Cate, te Hoorn. De luit. ter zee 1ste kl. J. M. A. van Muiken wordt met den 31 dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van officier-instructeur bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier en op non-activiteit gesteld, en den 1 Sept. vervangen door den luit. ter zee 2de kl. S. T. Land. De luit. t»r zee 2de kl. J. J. de Bruijne, dienende ann boord van het artillerie-instructieschip het Loo, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gesteld. Met den 16 dezer worden de navolgende officieren geplaatst, als: ann boord van de monitor Krokodil, de luits. ter zee 2de kl. II. Bernelot Moens, G. C. Otten, W. J. de Bruijue, C. F. W. K. Happé, eerstgenoemde als 1ste off.; voorts de off. van gec. 1ste kl. C. H. Schröder en de off. van adra. 2de kl. J. H. Kruijt; aan boord van de monitor Adder, de luits. ter zee 2de kl. C. II. Cornelissen, W. L. baron van Verschuer, W. H. Dittlof Tjassens en H. van Assendelft de Coningh, eerstgenoemde als late off.; voorts de off. vuil gez. 1ste kl. J. van Lith Ilarreboinée en dé off. van adm. 2de kl. J. C. Coelaud. Wijders worden de luit. ter zee 1ste kl. D. G. Brand geplaatst iu de rol van het fregat Evertsen, ten einde belast te worden met het bevel over de stoomkanonneerboot Dog, de luit. ter zee 2de kl. H. Slot, aan boord van het wachtschip te Amsterdam, en de luit. ter zee 2de kl. II. J. Ferguson, dienende aan boord van het fregat Evertsen, met den 15 dezer op non-activiteit gesteld. De off. van adm. 3de kl. M. C. Hazeuberg, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van het instructievaartuig Urnnia, wordt niet den 10 dezer op non-acti- vitcit gesteld. Met ingang van 1 Sept. a. s. is alsnog benoemd tot ndelborst 3de kl. voor dc mariniers, de jongeling A. J. Paehlig. Buitenland. Frankrijk. Het hof van cassatie heeft de voorziening van Vitalis en zijne minnares Maria Boyer verworpen, zooala men zich herinnert eene maand geleden door het hof van assises in het departement der Monden van de Rhöne veroordeeld, de eerste ter dood, de laatste tot levenslangen dwangarbeid, wegens het vermoorden van Maria's moeder, de wednwe Boyer, wier in stukken gesneden lijk aan zee, bij Marseille, toevallig gevonden werd. Op denzelfden dag, dat Adeline Patti kennis kreeg van haar echtscheiding, heeft zij den heer Escudier, direc teur van het Théatre des Italiens, de som van 100,000 fr. doen toekomen, het bedrag van het dédit van haar enga gement, Te gelijkertijd telegrafeerde zij den heer Strakosch te New-York, dat zij diens voorstellen aannam voor de kunstreis door do Vereenigde Staten, te weten: 10,000 fr. per voorstelling en een benefiet; een-en-vijftig gegaran deerde voorstellingen of meer dan een half millioen. Wat de echtscheiding betreft, zal men zich herinneren, dat de markies de Caux, onmiddellijk na den eisch, door zijn vrouw ingediend, daartegenover een wedereisch had ingesteld. Overeenkomstig de conclusiën van den advocaat Mazza en van den procureur der republiek, heeft de regt- bank aan de markiezin haar eisch ontzegd en den markies de Caux van tafel en bed gescheiden verklaard van de markiezin, zijn echtgenoote. Mevrouw Patti is bovendien in de kosten veroordeeld. Aan de Russische Grootvorstin Wladimir is op hare reis naar Trouville een reistasch ontstolen, die 60,000 francs, benevens hare private correspondentie bevatte. Eene dame, die met haar in hetzelfde compartiment gezeten heeft, wordt verdacht den diefstal gepleegd te hebben. Engeland. De parlementaire commissie, belast met 't beramen van maatregelen tot bescherming van den Britschen vee stapel, heeft, naar verzekerd wordt, besloten te adviseeren in stellig protectionistischen zin. Zij wil de invoer van levend vee uit Rusland, Duitschland en België geheel verboden zien, en wil dat runderen en schapen uit andere vreemde landen onmidddellijk op de plaats van aankomst geslagt worden. Duitschland. De generaal-veldmaarschalk v. Steinmetz is jl. Zaturdag nacht te Landeck plotseling aan een hartaandoening overleden in 80jarigen ouderdom. Prins Gustaaf Wasa, wiens overlijden gemeld wordt, lag reeds lang te Pillnitz ziek en het Dresdner Journal meldde reeds jl. Zaturdag, dat een bedenkelijk verval van krachten hij den zieke werd waargenomen. De Prins was de vader van de Koningin van Saksen. Drie der voornaamste specerij-handelaars te Maintz zijn ieder tot eene boete van 33 mark veroordeeld, wegens verkoop van gemalen kaneel, die vermengd was met ijzersteen en ijzer-oxyde. Te Miilheim is een melkboer tot tien dagen gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij aan een bakker melk had geleverd, vermengd met water uit een kanaal, dat bezet is met vele voor de gezondheid nadeelige bestanddeelen, afkomstig van afval uit fabrieken en vuilnis uit woonhuizen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2