Binnenland. HELDER en NIEUWE Dl EP, 6 September. Van den volkstrein naar Amsterdam maakten gisteren circa 1000 personen van hier gebruik. Bij de directie der Marine alhier is gisteren aanbe steed: het bouwen van een aanlegsteiger, een kruidhuis, een laboratorium, eene wachterswoning, een projectielen magazijn, eene werkplaats tot het vullen van projectielen en een spoorweg op de quarantaineplaats te Wieringen. Ingekomen 16 biïletten, van de heeren: E. S. Reijmer ad f 130000, J. Kooij f 116890, P. de Vries f 114500, G. Luijt f 112300, J. Poppe f 107143, O. Kroon f 103000, M. Daalder f 101000, Gebr. Janzen f 99900, T. Lanser f 98200, P. Duinker f 97528, Gebr. Korf f 94500, A. Vos Rz. f 92766, P. Spruit f 92659. Gebr. Klein f92400, D. de Vries f 92327, Gebr. Moorman f 89800. Zr. Ms. kanonneerboot Dog, die de reis binnendoor van Amsterdam naar Rotterdam deed, heeft de spoorbrug te Gouda aangevaren, wat eenige moeijelijkheden in de dienst heeft veroorzaakt, daar dien ten gevolge van het dubbel spoor geen gebruik kan worden gemaakt. De minister van Binnenlandsche Zaken moet bezwaar maken, het aangeboden ontslag der officieren van de dienst doende schutterij te Kampen aan te nemen. Waarschijn lijk zal nu de stedelijke kapelmeester bij de schutterij geen dienst meer doen. §- Men schrijft ons van Texel, dd. 5 dezer: «Begunstigd door een voor deze maand uitstekend fraaijen dag, vierde de afd. Texel der Maatschappij van Landbouw heden het feest van haar 25jarig bestaan. Reeds vroegtijdig kwamen belanghebbenden en feestvierenden, zelfs van de verst ver wijderde dorpen en plaatsen, den Burg binnenstroomen. De ingezetenen hadden gezorgd voor een regt feestelijk aanzien onzer gemeente, bijna huis aan huis zag men de vaderlandsche driekleur uit de gevels en tusschen de wiegelende takken en bladeren van de nog in vollen luister staande boomen wapperen, dat in sommige straten een prachtig gezigt gaf. De, in het aan onze gemeente behoorende en voor deze gelegenheid afgestane fraaije park, gehouden tentoonstelling van paarden, runderen en schapen, nam ten ongeveer 9 ure een aanvang en was toen voor de matige entree van f 0.25 voor de niet-leden der Maatschappij te bezigtigen. De expositie mag dit jaar als zeer goed geslaagd worden beschouwd, er waren prachtige en kolossale exemplaren van de hier voren genoemde veesoorten tegenwoordig, die op nieuw het bewijs leverden van de goede hoedanigheid onzer landerijen en niet het minst wat eene goede ver zorging en oppassing van het vee vermag te doen. Wij meenen hier een plaats te moeten geven aan den uitslag der bekrooningen, zooals die volgens de nommers van het programma plaats vonden. 1. Paarden. Dekhengst, afdeeling Eijerland. 1ste prijs van het Bestuur. 2. 1ste pr. J. Roeper Jbz.2de pr. KI. Lange veld. 3. 1ste pr. P. J. Keijser; 2de pr. S. C. Keijser. 4. fste pr. Aug. C. Keijser; 2de pr. S. P. Keijser. 5. 1ste pr. D. Lap; 2de pr. wed. D. Bakker. 6. 1ste pr. Hend. Bruin; 2de pr. Jb. Kuiper. 7. 1ste pr. J. J. Eelman; 2de pr. J. Bruin Kz. 8. Koeijen. 1ste pr. M. Dijt; 2de pr. D. Lap. 9. 1ste pr. P. Langeveld; 2de pr. C. P. Keijser. 10. 1ste pr. C. P. Keijser. 11. lste pr. M. D. Koorn; 2de pr. Jb. P. Kikkert. 12. Niet inge zonden. 13. 1ste en 2de pr. P. Langeveld. 14. 1ste en 2de pr. P. Langeveld. 15. 1ste pr. II. C. Dijt; 2de pr. Fokke Keijser. 16. 1ste pr. P. Langeveld; 2de pr. P. K. Bremer. i7. 1ste en 2de pr. P. P. Boon. 18. Niet ingezonden. 19. 1ste pr. J. J. Roeper 2de pr. L Eelman. 20. en 21. Niet ingezonden. 22. Schapen. 1ste pr. P. A. Dijksen; 2de pr. A. Koning. 23. 1ste pr. C. P. Keijser; 2de pr. C. A. Keijser. 24. 1ste pr. Fokke Keijser; 2de pr. wed. Sd. Jb. Keijser; pr. van het Bestuur S. P. Keijser. 25. 1ste pr. Fokke Keijser; 2de pr. P. P. Boon. 26. lste pr. P. P. Boon; 2de pr. C. P. Keijser. 27. 1ste en 2de pr. P. K. Bremer. 28. lste pr. P. A. Dijksen; 2de pr. S. P. Koning. 29. lste en 2de pr. C. P. Keijser. 30. lste pr. P. K. Bremer. 31. lste en 2de pr. P. Iv. Bremer. Tot opluistering, prijzen van het Bestuur: A. de Ruiter, ramlam; A. P. Koorn, jarige ram; Gebrs. Dijt, een span weeren. Onmiddellijk na afloop der gehouden keuringen, waar mede men tot ongeveer 12 ure is bezig geweest, werd het publiek vergast op eene uitvoering van het Muziek gezelschap Sempre Crescendo, in de daartoe geplaatste en met vlaggen en wimpels gedecoreerde tent, onder directie van den kapelmeester M. P. Polak, en als toen vrije toegang, voor ieder, tot het park verleend. Nadat door het korps eenige stukken waren uitgevoerd, werd de Tentoonstelling als afgeloopen beschouwd en kon de menigte zich, door eenige oogenblikken rust, bekwamen voor de verdere feestelijkheden. Ten ongeveer 4 ure daarop had in het lokaal de Zwaan eene gezellige bijeenkomst plaats, uitsluitend voor de leden der M. v. L., met hunne dames, wederom opgeluisterd door evengenoemd muziekkorps, terwijl tegelijkertijd bij 'het bierhuis Burgzigt, aan den Schulpweg, eene hard draverij werd gehouden met paarden, om prijs en premie. Honderde toeschouwers waren ook daar tegenwoordig om, onder het genot van een glas bier, den uitslag van den wedstrijd te zien. 4 De afloop daarvan is ons evenwel niet ter oore gekomen en kunnen wij die, tot ons leedwezen, niet mededeeleu. Vervolgens was aan de orde, volgens programma van de feestcommissie, eene bijeenkomst in het a giorno ver lichte park. Ten ruim 8 ure heden avond was door de goede zorgen van het bestuur de verlichting volkomen gereed en kon het reeds wachtend publiek het park worden binnengelaten. Verrassender aanblik kan men zich moeijelijk voor stellen* als dit plekje thans aanbood, die zee van lichten tusschen het groen der boomen en daaronder de bonte, woelende en gonzende menschenmassa, vermengd met de krachtige toonen van het orchest, dit alles deed denken aan het een of ander tooversprookje. Menigeen was dan ook opgetogen van verwondering en gaf luide zijne goedkeuring te kennen. Er was trouwens niets gespaard om dit gedeelte van het programma goed te doen afloopen. Op het einde van het park was een kleine fontein aan gelegd, die met kracht een waterstraal omhoog voerde; meer in het midden was een keurig net buffet gesteld tot het bekomen van ververschingen, terwijl voor ieder die het lezen wilde, op de boomen verschillende koddige snedige en ernstige spreuken en gezegden, onder de meesten waarvan evenwel ernstige lessen waren verscholen, waren aangebragt; terwijl wij met genoegen kunnen vermelden, dat de goede orde geen oogenblik is verstoord geworden. Wij mogen dan ook niet nalaten de feestcommissie, en allen die hebben bijgedragen tot het welslagen daarvan, onzen opregten dank toe te brengen; zij hebben ons dezen dag veel, zeer veel, doen genieten. Tot slot van het feest was het lokaal de Vergulde Kikkert ingerigt om de leden der Maatschappij met hunne dames te ontvangen; tot laat in den nacht bleef men daar gezellig bijeen; menige toast is onder een glas druivennat uitgebragt op de voornaamste tak van bestaan alhier, het doel van het feest, «de Landbouw.» Ook wij voegen gaarne onze beste wenschen daarbij, en hopen hartelijk, dat hij bloeijen moge, dat ongunstige jaren voortaan tot de zeld zaamheden behooren, en «de Landbouw» steeds een milde bron van inkomsten moge zijn.» Een zeer treurig ongeval trof jl. Maandag Hoorn. Twee kinderen, een meisje van 11 en een jongen van 9 jaar, kinderen uit één gezin, werden levenloos uitliet water gehaald. Men vermoedt, dat zij spelende daarin zijn geraakt, zonder door iemand opgemerkt te zijn. De begrooting voor de gemeente Amsterdam voor 1877 is geraamd als volgt: inkomsten f 9,638,421.36, uitgaven f9,566,421.36. De bevolking bedraagt 296,100 zielen. De persoon, die verleden weck voor de regtbank te Amsterdam teregt stond wegens het stelen van drie billart- ballen, is bij vonnis van jl. Woensdag veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Het regiment grenadiers en jagers wachtte eergisteren morgen te 's Hage bij zijne tehuiskomst van de parade eene echt koninklijke verrassing. Toen het, in de kazerne teruggekeerd, op het voorplein was opgesteld, nam de kolonel, nadat de troepen het geweer gepresenteerd hadden, het woord en zeide: «Het is mij een aangename pligt, aan mijn onderhebbend regiment nog een blijk van Zr. Ms. tevredenheid te be tuigen, daar Z. M. mij heeft toegezonden een tal van horologiën, om die uit te reiken aan de adjudant-onder officieren en sergeanten-majoor van het keurkorps; om die uit te reiken op dezen dag, den verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje.» Nadat daarop door den kapitein-adjudant aan ieder adjudant-onderofficier een gouden en aan ieder sergeant majoor een zilveren remontoir-horologie w&s uitgereikt, wenschte de kolonel allen hartelijk geluk met deze stoffe lijke betuiging van 's Konings tevredenheid, daarbij den wensch uitsprekende, dat zij vele jaren van dat geschenk gebruik mogten maken en dat het regiment zich de tevre denheid van Z. M. mogt blijven waardig toonen. Te Scheveningen vermaakten zich eenige knapen op de duinen met het afsteken van vuurwerk, toen een der jongens een lading brandend kruid in de oogen kreeg en blind te huis moest worden gebragt. Men vreest, dat hij zijn gezigtsvermogen onherstelbaar verloren heeft. Jl. Maandag avond begaf eene vrouw, aan de Regter- Rottekade te Rotterdam woonachtig, zich naar het bed van haar zesjarig zoontje, om hem toe te dekken, waarbij zij eene brandende petroleumlamp in de hand hield. Het kind strekte in zijne slaapdronkenheid de hand uit en sloeg tegen de lamp, zoodat deze sprong en het kind zoo deerlijk werd gebrand, dat het naar het ziekenhuis moest worden overgebragt. üok de moeder heeft brandwonden aan de handen bekomen. De brand die ontstond is door de hulp van een agent van politie gestuit. Te Rotterdam is sedert eenigen tijd een schoenen en laarzenfabriek, de eerste in Nederland, gevestigd en sinds een paar maanden in werking gebragt. Het naaijen, stikken en fa^nneren van de schachten geschiedt machinaal in eene afzonderlijke werkplaats in den Oppert. De eigen lijke fabriek, waar van die schachten schoenen, bottines en laarzen worden gemaakt van eiken vorm en van de meest verschillende kwaliteit, is gevestigd in de Doelenstraat. Zij is opgerigt door den heer L. M. Klemontaski. De opmerking van den heer van den Bosch beant woordende ten aanzien van den tijd, dat de ligtingen der militie worden opgeroepen juist als de oogst alle handen noodig heeft deelt de N. Rott. Crt. het volgende mede «Zijn wij wel onderrigt, dan moet bij het Legerbestuur in de laatste jaren reeds herhaaldelijk het voornemen hebben bestaan, de groote manoeuvres zoo laat mogelijk in het jaar, d. i in het begin van den herfst, te doen houden, doch de uitvoering van dit voornemen zou telkens zijn verijdeld door «landbezitters» en «landbouwers», die weigerden de terreinen, waarop moest worden gemanoeuvreerd, omstreeks dien tijd voor de troepen beschikbaar te stellen.» De opheldering is ons niet regt duidelijk. De terreinen, waarop thans gemanoeuvreerd is, zijn even goed in September als in vroegere maanden beschikbaar en de landbouwer en landbezitter zal toch liever krijgsbewegingen op zijne gronden toelaten, wanneer de oogst binnengehaald is, dan wanneer die nog te velde staat. Morgen treedt mej. Catharina Beersmans voor het eerst als lid van het Rotterdamsch Tooneelgezelschap op. Met het oog op haar début, was VEtranghre van Dumas voor die opvoering gekozen. De titelrol wordt door mej. Beersmans vervuld en in de rol der «Duchesse» zal mevr. de Vries optreden. Jl. Zondag is een boerenknaap te Charlois, die de koeijen van zijnen vader opdreef naar de melkplaats, door een van die dieren belangrijk verwond. De koe stak een liarer horens in den mond van het kind en doorboorde de wang, daarin eene wond scheurende van regthoekigen vorm. De heer F., te 's Bosch, had jl. Maandag het ongeluk bij vergissing «sterk water» in te nemen, dat in eenzelfde fleschje was als het drankje, dat hij gewoon was te ge bruiken voor een kwaal, waaraan hij nu en dan leed. De dood maakte reeds 's middags een einde aan het vreeselijk lijden van den ongelukkige, niettegenstaande spoedig geneeskundige hulp was ingeroepen. Eene dame, echtgenoot van den predikant R., ten huize van den heer G. nabij Breda gelogeerd, had het ongeluk jl. Vrijdag van do trappen te vallen en daarbij zulke zware kneuzingen aan het hoofd bekomen, dat zij Dingsdag aan de gevolgen overleed. Een paard, toebehoorende aan een landbouwer te Breedenbroek, werd voor eenige dagen aan een bijenschuur gebonden. Een weiuig later lagen eenige korven omver geworpen en het paard vond men terug geheel en al bedekt met bijen, welke natuurlijk niet nalieten van hare angels gebruik te maken. Het beest is aan de gevolgen bezweken. Te Zierikzee is, volgens het Vaderlaud, van elders ontvangen een valsch bankbillet groot f 100, zoo goed na gemaakt dat bijna niemand bij den eersten opslag de on echtheid kon opmerken. De voornaamste teekenen dier on echtheid zijnhet papier ietwat steviger; de grond der vier hoeken, waarin de cijfers 100 staan, te donker; die cijfers zelf glimmend, in plaats van dof; het beeld der maagd niet zuiver afgewerkt, de neus scheef, watermerk en strafbepaling op de keerzijde flaauw gedrukt, enz. De justitie doet onderzoek. Een oproermaker te Arnhem heeft reeds zijn geregte straf gekregen. Het U. D. meldt dat hij, wegens geweld dadig verzet tegen een beambte in functie, 't welk bloed storting tengevolge had, tot 2 jaren gevangenisstraf ver oordeeld is. Aan de eergisteren te Leeuwarden gehouden hard draverij word door 14 berijders deelgenomen. De gouden zweep, geschenk van Z. M. den Koning, werd behaald door het paard Wilhelm, van den heer J. Wassenaar van Jacobi-parochie, bereden door den pikeur W. de Boer. Het gouden oorijzer werd behaald door het paard Carré, van denzelfden eigenaar, bereden door den pikeur S.Hettinga. Na p. m. 3 jaar arbeids is een belangrijk deel van de Lauwerzee (tusschen Frieslands en Groningens noordkust) vermeesterd. Niet alleen voor landbouw en nijverheid, maar tevens voor het onderling verkeer is dit van het grootste belang. Eene geheele inpoldering dier zee wordt te gemoet gezien, waarvoor de kosten van rijks- en provinciewege verkregen moeten worden. Naar raming van den tegenwoordigen prijs der landerijen, zal men alsdan minstens voor een waarde aan land van 10 millioen gulden op de zee kunnen vermeesteren. Prof. Huizinga zegt in zijn werkje, getiteld: Een en ander over voedingo. a. het volgende: «Waar sprake is van hoeveelheid voedsel, komt nog iets anders in aanmerking. Een Franschman, die geestig wilde zijn, heeft gezegd, dat de eene helft van het menschdom sterft aan hun middagmaal en de andere helft aan hun avondmaal. Maar hij heeft daarbij over het hoofd gezien, dat er millioenen menschen zijn, die sterven aan geen of aan een onvoldoend middagmaal. Of neen, zij sterven eigenlijk niet, althans niet terstond. Den acuten honger dood sterfi men tegenwoordig nog maar alleen in Perzië; in het beschaafd Europa sterft men den chronischen hongerdood. Het menschelijk organisme is taai en kan jaren lang onvoldoende voeding verdragen, zonder dat de dood er direct op volgt. De gewone vorm van dien Europeschen honger is niet volslagen gemis aan voedsel, maar slechte en zeer eenzijdige voeding. De goedkoopere koolhydraten zijn doorgaans tamelijk voldoende aanwezig, de duurdere vetten en eiwitstoffen niet. En om dan het neerdrukkend gevoel van slapheid en gemis aan energie te verhelpen, grijpt men naar zenuwprikkels en wel naar den goedkoopsten, alcohol. Aardappels en jenever vormen het gewone Europesche hongerdiëet. Van dat verhongeren met een volle maag kunnen we tal van voorbeelden in onze achterbuurten zien; bleeke, dikbuikige kinderen, slappe, poffige bedelaars of magere holöogige proletariërs, men schen, die op 40jarigen leeftijd er uitzien alsof zij 60 waren; de enfants perdusdie bij een aanval van cholera of typhus in de voorste rijen staan en bij troepen worden weggemaaid. En even goed staan ze bij socialen strijd in de voorste rijen en vullen de barricaden en de gevangenissen. En den tros van dat leger der maatschappelijke ellende vormen de afgebeulde, uitgemergelde moeders, die het aanzijn schenken aan een nieuw geslacht, ongezonder nog dan het vorige. En wanneer nu eerst eenige geslachten achtereen van dat hongerdiëet hebben geleefd, of liever gekwijnd, wat is dan het resultaat? Slapheid, gemis aan energie, aan weörstandsvermogen, zoowel op materieel als op moreel gebied. Woedt niet van tijd tot tijd midden in Europa, nu eens in Oost-Pruissen, dan eens in den Spessaat, dan weêr in het hartje van Berlijn of Londen, eene ziekte, die door pathologen als Virchow ronduit wordt genoemd de hongertyphus? En wel mag men vragen: waar blijft morele sterkte bij zooveel materiële slapheid?» Eenigen tijd geleden meldde men, dat de heer Loiset, eigenaar van het sedert jaren onder dien naam gedreven cirque, te Stockholm, door den slag van een paard zwaar was verwond; thans verneemt men langs particulieren weg, dat hij aan de gevolgen van die ver wonding is overleden. De horzel. Zooals men weet, is er reeds sinds twee jaren aan het ministerie van Landbouw een commissie werkzaam, ter opsporing van de oorzaken van de vee ziekte. De commissie heeft een nota openbaar gemaakt, betreffende de horzel en de middelen tot uitroeijing daarvan. Daaruit blijkt, dat genoemd insect een ware schrik voor

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2