Prijsbillarten, BEKENDMAKING. A D VË&T EWTIÊW. den veestapel is en dat alleen zijn nadering, die zich door een eigenaardig gegons verraadt, geheele driften vee op de vlugt jagen kan. Julij, Aug. en Sept. zijn de maanden waarin de horzel het vee vervolgt en zijn eijeren tusschen vel en vleeseh legt, die tot Junij of Julij van het volgend jaar daarin ontwikkelen en een gezwel doen ontstaan ter grootte van een noot, voorzien van een kleine opening, waardoor de larve lucht ontvangt. Op laatstgenoemden tijd heeft zij een grootte van 27 mM. bereikt, verlaat haar schuilhoek en verbergt zich in het gras, om tot pop over te gaanzes of zeven weken daarna ondergaat zij haar laatste gedaanteverwisseling en de jonge horzel vliegt uit en vervolgt reeds dadelijk het vee, om zijn geslacht op de vooromschreven wijze voort te planten. Het is evenwel gemakkelijk dit te voorkomen en alzoo het kwaad uit te roeijen. In de eerste plaats kan men dit doen door, na vooraf de larve met de vingers zooveel mogelijk naar voren geperst te hebben, haar met een priem te doorboren, zij loopt dan leeg, sterft en verwijdert zich door middel van uitzwering. Een ander middel om de larven te verwijderen bestaat daarin, dat men de opening van het gezwel met een weinig terpentijn vult. Ook kan men, door genoemde opening ruimer te maken, de larve er levend uitnemen. Benoeming-en, enz. Benoemd tot burgemeester der gemeenten Hoogwoud en Opmeer de heer J. C. Albrecht, te Wassenaar. De luit. ter zee 2de kl. W. B. J. van Eijk, wordt met den 16 dezer geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis. Aan den Européschen ziekenoppasser P M. Guéret is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een op 19 Mei 1877 in zee gevallen Inlaiulschen matroos, dienende aan boord van het stoomschip Bromo, op ziekentransport naar Atsjiu, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. STATEN-GENEUAAL. Tweede Kamer. Thans is rondgedeeld de uitvoerige memorie van beantwoording der regering op het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs. De regering begint met de betuiging, dat zij niet ontveinzen kan, dat de lezing van het voorloopig verslag een treurigen indruk op haar heeft teweeggebragt. Zij heeft toch, naar haar beste weten en ver mogen, het voorname belang in deze: paedagogische verbetering, behartigd. In de opvatting van 't geen de grondwet eischt en bedoelt nopens de verhouding van het openbaar en bijzonder onderwijs, stemt de regering met de meerderheid in en ontkent dat van cou- cessiëu of si-hijnconcessiën sprake zou zijn. Wijziging van art. 194 der grondwet acht zij nirl noodig en splitsing van de openbare school naar de gezindheden is niet wel vereenigbaar met de grondwet. Dat liet kabinet is opgetreden met ecne bepaalde taak ten opzigte van het lager onderwijs, kan niet worden toegegeven. Dat beoogd is eenzijdige rigtingen te verzoenen, is waar, niet evenwel door een zwak en weifelend geven en nemen, maar wel door aanvulling van de leemten in de wet. Schoolpligtigheid acht de regering niet raadzaam. De meerderheid der Kamer wil noch openbare gezind- heidsseholen, noch restitutiestelsel. Maar waarom verklaart zij zich dan onvoldaan over den arbeid der regering? Een gewijzigd ontwerp is aan de memorie toegevoegd, waaraan het volgende wordt ontleend: In art. 1 is vooreerst die wijziging gebragt, dat in plaats van de beginselen der geschiedenis, aan de lagere school onderwezen zullen worden „de hoofdIrekken der geschiedenis." Aan het slot van het art. is toegevoegd: „Met de vakken van lager onderwijs worden, naar de bepalingen der wet, gelijkgesteld de beginselen der Fr. taal, die der Hoogd. en Eng. taal, die der wiskunde en de fraaije handwerken voor meisjes." De regering erkent daardoor aan 't verlangen der Kamer te hebben toegegeven om de zaak der afscheiding van het meer uitgebreid lager onderwijs grootendeels in statu quo te laten. Het zingen is onder de verpligte vakken opgenomen. Van artikel 16 zijn alinea 2, 3 en 4 gewijzigd; alinea 2 als volgt: /,Ter beoordeeling van de behoefte (aan een voldoend aantal scholen) wordt gelet op het school onderwijs, dat door anderen dan de gemeente wordt gegeveu, met dien verstande, dat in of ten behoeve van iedere gemeente onderwijs, voldoende aan het voorgaande lid van dit artikel verzekerd zij." De 23jarige leeftijd is niet meer verpligtend om aan het hoofd eener school te staan. Ook in scholen, uitsluitend voor jongens, kunnen onderwijzeressen worden aangesteld. Art. 26 is aldus gewijzigd in de beide laatste alinea's: „De onderwijzer onthoudt zich van iets te loeren, te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied, ver schuldigd aan de godsdienst. Het geven van onderwijs in de gods dienst wordt overgelateu aan de kerkgenootschappen. Hiervoor stelt de gemeenteraad, zooveel mogelijk, op daartoe bepaalde uren, ten behoeve der leerlingen, die er ter school gaan, lokalen beschikbaar, wan neer de leeraren der kerkgenootschappen, tot welke de schoolgaande kinderen behooren, daartoe verzoek doen." Art. 54 is geheel van karakter veranderd. Volgens het gewijzigd artikel zal niemand examen als hulponderwijzer kunnen afleggen op zijn 16de, als hoofdonderwijzer op zijn 18de jaar. Art. 70, bevattende overgangs bepalingen in verband met het eerste plan van geheele afscheiding van de vakken van lager en middelbaar onderwijs, vervalt. Buitenland. Frankrijk. Het berigt, dat wij in ons vorig nummer onder de tele grammen meedeelden, heeft zich bevestigd. Frankrijk's uit- nemendste vertegenwoordiger, zoo als de Republique Fran^.aise Thiers noemt, is niet meer. Maandag avond ten 6 ure overleed hij in 80jarigen ouderdom. Omtrent de laatste levensuren van den heer Thiers ver halen de Fransche bladen tal van bijzonderheden. De doorluchtige grijsaard gaf jl. Maandag avond ten 6 ure 10 min. den geest te Saint-Germain, in het «Hótel du pavillon Henry IV.» Een zoo spoedige dood had niemand, zelfs zijn naaste omgeving, niet voorzien. Thiers was toch de type van een krachtigen grijsaard, die tot op hoogen ouderdom de frischheid van den middelbaren leeftijd wist te bewaren. Den vorigen avond, Zondag, had de ex-pre sident nog eenige genoegelijke uren doorgebragt met zijn vrienden. Zijn opgeruimdheid werd toen nog opgemerkt. Maandag ochtend stond hij naar gewoonte vroeg op, werkte tot half acht en verliet zijn vertrek om een klein loopje te maken. Een uur later teruggekeerd, zette hij zich weer aan 't werk tot het ontbijt, dat tegen 12 ure gebruikt werd. De ex-president at met veel smaak. Maar bij 't laatste geregt betrok zijn gelaat, zijn armen vielen strak neer, hij stamelde eenige woorden, daarna trok ook de mond zamen, zijn blik verduisterde en het einde naderde zigtbaar. Men bragt den lijder te bed. De doctoren Piez, vader en zoon, waren in allerijl ontboden en trachtten door mosterdpappen aan de beenen en bloedzuigers in den nek den doodelijk kranke afleiding te geven. De heer Thiers scheen zich geen volkomen rekenschap te kunnen geven van den toestand, waarin hij zich bevond. Blijkbaar was zijn lijden zacht. Na verloop van 20 minuten scheen hij alle bewustzijn verloren te hebben. Prof. Barthe was per telegraaf ontboden. Half vijf was hij te St. Germain en verklaarde onmiddellijk den toestand van den zieke hoogst bedenkelijk. Werkelijk was dan ook even over 6 ure alles afgeloopen. De heer Thiers is in den salon van zijn appartement in het hotel geplaatst, met ontbloot hoofd, de regterhand op de borst en do liukerarm uitgestrekt langs het ligchaam. Zijn gelaat heeft geen verandering ondergaan. Hij schijnt te slapen. Slechts zeer enkele vertrouwde vrienden worden in de zaal, waar het lijk geplaatst is, toegelatenmevr. Thiers en mej. Dosne zitten aan zijn doodsbed, het kleine ijzeren ledikant, dat hij sedert 50 jaar gebruikte en dat hij altijd op zijn reizen en uitstapjes medenam; zij zullen vóór de begrafenis die plaats niet verlaten. De heer Meissonnier maakt een schets voor een schilderij van het doodsbed. Een pbotograaf heeft reeds een beeldtenis van den beroemden doode vervaardigd. De heer Guillaume, directeur van 1'Ecole des Beaux Arts, heeft de heeren Desuchy en Alfred Lenoir naar St. Germain gezonden, om een afdruk te nemen van het hoofd van Thiers. Giste ren is het lijk naar zijne woning te Parijs overgebragt, waar het Zaturdag met groote praal op staats-kosten zal worden bijgezet in den familiegrafkelder op Père la Chaise. 20,000 man troepen zullen den begrafenisstoet volgen. "Nog is de indruk,» zegt de Köln. Ztg., «dien deze plotselinge dood, deze verrassing, welke het land voor het «onberekenbare» stelt, in Frankrijk zal te weeg brengen, niet te berekenen; maar dit staat vast: in hutten en in paleizen, in alle standen der maatschappij, zal men beseffen, dat een magtige steun van de rustige ontwikkeling, een pijler van de verlichting en den vrede, gevallen is. De Défense, de Univers, de Figaro, de Pays, enz. zullen in stilte juichen, maar toch niet zonder een gemengd gevoel; alle Franschen, die de ideeën van 1789 huldigen, alkeuren zij niet alle daden van de eerste, de tweede, noch zelfs van de derde republiek goed, de liberalen van alle scha keeringen zullen met bezorgdheid de toekomst te gemoet zien en den man een traan wijden, wien bij alle dwalingen, eigenaardigheden en wonderlijkheden, de stempel van grootheid, genie en vaderlandsliefde kenmerkte. En wanneer Thiers, de staatsman, lang op den achtergrond is getreden en de vlekken op de zon zijns levens vergeten zijn, dan zal toch, zoolang Fransche klassieken worden gelezen, de reeks zijner werken als een monument van de eerste helft der 19de eeuw gelden.» Op de kade de la Tournelle te Parijs is dezer dagen een afgrijselijk onheil gebeurd. Zekere leidekker, Célestin Poirier gleed op den nok van een huis uit en viel zittende op eene ijzeren piek, welke hem letterlijk doorboorde. De ongelukkigge gaf een gil en was onmiddellijk dood. Het ijzer was ongeveer twee Nederl. palmen diep ingedrongen. -Generaal Roguet, gewezen adjudant van Napolen III, is overleden. Hij heeft zijn geheele vermogen gelegateerd aan den keizerlijken Prins. Engeland. Bij het leger bestaat de bepaling dat de boeten, die door soldaten wegens dronkenschap worden verbeurd, onder diegenen verdeeld worden, welke met een bewijs van goed gedrag de dienst verlaten. Gedurende de zeven laatste jaren bedroeg het geheel dier boeten jaarlijks gemiddeld ruim f 200,000. De boete die men kan beloopen is van 2| tot 20 shilling. Mschlaid. De Keizer, die, in weerwil van zijn 80 jaren, de geheele maand Sept. doorbrengt met het houden van revues en het bijwonen van militaire operatiën in alle deelen van zijn uitgestrekt gebied, heeft jl. Zondag een bezoek gebragt aan de fabrieken van zijn vriend Krupp, te Esson. Als Prins-regent had hij dit ook eens gedaan in het jaar 1859 en later nog eenmaal, juist voor het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog. In zijn gevolg bevonden zich nu Prins Karl, Prins Friedrich Karl, graaf Moltke, vrijheer von Manteuft'el, enz. Het bezoek liep naar aller genoegen af en werd o. a. opgeluisterd door een feestelijken optogt van 7000 werklieden. In tegenwoordigheid van de hooge gasten werd een stuk ijzer van 75,000 pond gesmeed, bestemd voor een lOOOponder. De hamer, waarmede dit geschiedt, weegt 1000 centenaars en valt van een hoogte van 10 voet. Onder meer was op een open plaats een groote groep tentoongesteld, voorstellende wat er gemiddeld door de fabriek per dag afgeleverd werd; zij bestond uit 1000 granaten, 160 hoepelbanden, 160 assen voor loco motieven, even zooveel raderen voor spoorweg-waggons, 430 veeren voor deze waggons en 1800 rails. De Keizer en zijn gevolg dineerden bij hun gastheer en zetten ten 6 ure hun reis voort. Het onderzoek omtrent vervalsching van levensmiddelen wordt te Berlijn van wege de openbare autoriteit krachtig voortgezet. Nadat dezer dagen eene aanzienlijke partij ver- valschte peper in beslag was genomen, is nu geconstateerd, dat er onder den naam van chocoladepoeder een mengsel wordt verkocht, bestaande uit tarwemeel, schuurzand, ijzer oker en andere dergelijke bestanddeelen. De vermaarde «keizersdrank,» die er door fabrikanten en winkeliers wordt aanbevolen als middel tegen rhumatisme, maag—, zenuw-, nierkwalen, enz., bestaat, blijkens een regterlijk vonnis te dier zake, eenvoudig uit spiritus, vruchtensap, suiker en water. Onlangs werd berigt, dat een portier te Keulen, die zich bij het scheren een kleine wond toebragt en een stukje postzegel papier er op gelegd had, eenige dagen later aan bloedvergiftiging overleed. Thans wordt mede gedeeld, dat de geneesheer, welke den man behandelde, den dood niet aan de opgegeven oorzaak toeschrijft, en dat, blijkens de uitkomsten van een officieel onderzoek, waarbij proeven op 4 dieren (drie konijnen en een hond) genomen werden, de kleefstof der postzegels geenerlei ver giftig bestanddeel bevat. Te Crefeld werd op den Sédan-dag een gedenk- teeken onthuld voor Karl Wilhelm, den componist der Wachl dm Rhein. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave vau Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDE RTROU WDGeene. GETROUWD: W. Dupont en M. Piller. C. Yos en II. Reiu- derman. A. F. Boon en A. Bommel. H. v. d. Kieboom en A. Eindhoven. BEVALLEN: A. v. d. Ploeg, geb. v. Twisk, Z. A. Stoll, geb. de Lange, D. T. Dekker, geb. Kamp, Z. J. Vos, geb. Kissing, 1). OVERLEDEN: J. Nas, 66 jaren. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 30 Augustus tot 5 September 1877. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENElisabeth, dochter van Coruelis Hartog en Trijntje Kok. Neeltje, dochter van Coruelis Mossel en Bregje Hemelrijk. Ida, dochter van Pieter Vlamiug Bz. en Bregje Roosendaal. Willem, zoon van Coruelis Bakker en Guurtje de Graaf. Gerard Jan, zoon van Harmannes Smit en Klaasje Bakelaar. Janus, zoon van Pieter Eelman en Neeltje Kalf. OVERLEDEN: Geertje Nicuwenhuize, 85 jaren, weduwe van Almer Visser. Een aangespoelde drenkeling. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Van 16 tot 31 Augustus 1877. ONDERTROUWD: Jan Govers, weduwnaar, 32 jaren en Adri- aantje Gootjes, 27 jaren. GETROUWDArie Spierdijk en Aagje Zwaan. GEBORENJacob, zoon van Simon Schrieken en Antje Glas. Nieolnas, zoon van Hermanus Doller en Trijntje Rijper. Grietje, dochter van Coruelis Steen en Neeltje Ott. Anna Cathariua, dochter van Albertus Balvers en Elisabeth Korver. Antje, dochter van Jan Pons en Maartje Slik. Maria Clasina, dochter vau Jan Dekker en Trijntje Groeu. Arie, zoon Yan Jacob Tuin en Geertje Smit. Joluinnes, zoon van Klaas Spaan en Geertje Braven. Adam, zoon van Klaas Lengers en Anna de Wit. OVERLEDENKrijn, 19 maanden, zoon van Dirk Kater en Jansjc Stam. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Van 1 tot 31 Augustus 1877. ONDERTROUWDG. Blok, onderwijzer te Broek op Langedijk en W. Amsing. GETROUWDGeene. BEVALLEN: J. Denijs, geb. Kwast, 2 D. T. Bakker, geb. Kamp, D. D. Burger, geb. Kee, Z. M. Moerkamp, geb. Porte- gees, Z. A. van Brederode, geb. Klein, 1). A. van Weelden, geb. van Brederode, D. N. 't Hart, geb. Zeelenberg, Z. OVERLEDEND. Keppel, 8 jaren. K. Hoogmoed, 63 jaren. M. Bart, 4 maanden. J. Po let, 7 maanden. H. Bos, 47 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). aS s a Wiudrigting Barometer Thermometer Toestand en mm. C. -Z o van co Kracht. Stand.Afw. Stand. Afw. c" de zee. 5 12 w. 4.6k. 766.77 f 6.0 14.3 - 3.4 0.63 weingolv 6 8 zwtw. 6„ 762.48 f 1.7 15.0 - 0.6 0.63 6 12 zwtw. 6 761.40 f 0.6 15.2 - 2.4 0.64 Weersgesteldheid 5 Sept. 12 u. Ligtbewolkt, moof. 6 Sept. 8 u. Bewolkt, mooi. 6 Sept. 12 u. Idem. Marine-Haven JNieuwediep. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Christiania. st. C. Thorsen. Christiania. JJs. Amous&Co. Trevethick. st. P. Swan. Ncwcastle. Steenk. Duink.&Gocdk. Rosedale. P. Rowlands. Rangoon. Rijst. GoedeVerwachling. J. C. Bruin. Soderham. Hout. Blikmau&Co. Landbouw. M.v.d.Wcrff. Sundswall. Haven van I.)muiden. Binnengekomen 4 September. Mary, st., Londen; Ondine, st., Bordeaux. 5 September. Hangar, Jeusen, Archaugel; Comeet, st., Danzig H. Wergeland, Jossing, Archaugel; Miuerva, st., Rotterdam. Vertrokken 4 September. Frederick Snowdon, st., NewcastleVasco de Gama, Morlenseu, New-York; Noordzeekanaal, Bron, Soerabaija; Kepler, st.' Gotheuburg; Alford, st., Louden; Eddystonc, st., Huil. 5 September. Hermanu Sauber, st., Newcastle; Nora, st., Duin kerken; Ousel, st., Liverpool. Marktberigten. AMSTERDAM, 4 September. Tarwe. Op levering onveranderd; Nov. f 326. Rogge. Op levering iets trager; Oct. f 184, 183 Maart f194,193. Petroleum. Zeer vast; loco f 16J E.; Oct. f 16J E. gehouden. 5 September. Tarwe. Onveranderd; jarige bonte Poolsche f 395 c. z. k. Op levering trager; Maart f 320. Rogge. Nagenoeg onveranderdTagaurog f 198 nieuwe Petersb. f 018 van boord; dito f 184; Amerik. f 200. Op levering Najaar iets flaauwer, Voorjaar onveranderd; Oct. f 183, 182; Maart f 193, 194. Koolzaad. Williger; Oct. f 446. Raapolie. Willig; Vliegend f 44; per volgbriefje f 44*; Oct. f 43, Nov./Dec. f 44f, Oct./Dec. f 44f; Mei f 431, J- Najaar 1878 f 40. Lijnolie. Vast Vliegend f 3ó* f Oct. f33f, 4, 4, 4; Moy.l Dec. f 32 f; Jan ./Mei. f 32f. Petroleum. Zeer vast; loco f 17 E. betaald; Oct./Dec. f 17 E. gehouden met goede vraag. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. 100 en 2de kw. 80 c. per KG. Graskalveren f 18 a 32. Nuchtere Kalveren f 7 a 14. Vette Varkens 54 a 60 c. per KG, ROTTERDAM, 4 September. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1376 Inun deren, 369 vette eu Gras-Kalveren, nuchtere Kalveren, 1733 Schapen en Lammeren, 319 Varkens en 187 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 90 a c., 2de kw. 82 a 84 c., 3de kw. 75 a 80 c.Kalveren 1ste kw. 100 a 105 c., 2de kw. 90 a c., 3de kw. 70 a 80 c.; Schapen 1ste kw. 90 a c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 70 a 75 c.; Varkens 1ste kw. 64 a 66 c., 2de kw. 62 a 64 c., 3de kw. 56 a 60 c.; alles per Kilogram schoon aan de haak. Boter. 1ste kw. f 60, 2de kw. f 56, 3de kw. f 52. SCHIEDAM, 5 September. Jenever f 17,—, Amst. proef f 18,25, Moutwijn f 11,7 5 per N. vat. KAMPEN, 3 September. Boter. Aangevoerd S2G vaten van 20 KG. en 98 vaten van 10 KG., benevens 300 stukken vau KG., te zamen 17650 KG., zij gold f 1,36 a 1,40 per KG. en f 28,— a 31,50 per 20 KG. Hooi. Builen- f a en Binnen- f' a por 1000 Kilogrammen. MEPPEL, 3 September. Vee. Stalprijzenguste Koeijen f 80 a 170, dragtige f 120 a f 250, melk- f 90 a 170, guste Vaarzen f 70 a 150, Schapen f 12 a 30, Lamineren f 6 a 15, dragtige Varkens f 30 a 50, vette 48 a 52 c. per KG. Hooi. f 20 a 30. SCHAGER MARKT YAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 12 Paarden f Ossen - Stieren - 70 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen - Hokkelingen 6 Nucht.Kalveren - 700 Schapen - vette Rammen - 120al40 160a290 220a2S0 90nl40 12a 20 18a 34 18a 23 la 7 16a 25 8a 12 10a 75 164 Lammeren f 6 Bokkeu&Geiten - 44 magereVarkens - 10 Biggen - 40 Kippen c. Eenden - Boter per kop - Kaas per KG. - a Kip-Eijeren per 100 - 325a350 Eend-Eijcren - a 90al00 Vervolg' Nieuwstijdingen. De mailboot Prinses Amalia vertrok jl. Dingsdag van Southampton. Zr. Ms. schroefstoomschip Macassar, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. C. Commijs, is in den ochtend van den 5 dezer te Malta aangekomen. Aan boord is alles wel. Op 's Rijks werf alhier is gisteren een jongen verwond geraakt door het vallen van een stuk ijzer op zijn been. Hij is ter ver pleging in 's Rijks hospitaal opgenomen. Heden morgen is een jongen van den in reparatie zijudeu toren, geplaatst op een der magazijnen van 's Rijks werf, uair omlaag gestort en aan de gevolgen overleden. Uit de gracht om 's Rijks weif is heden een meisje gered, dat in 't water gestort en bijna verdronken was. -Heden wordt van de werf Dammes-Erven des lieeren J. Korver te Vlaardingen te water gelaten de schoonersloep Rbea, gebouwd voor rekening der Visscherij-Maatschappij Neptunus alhier en gevoerd zullende worden door schipper Burg Meijboom van Pernis. De lieer Dunkier viert deze maand zijn gouden dienstfeest bij de militaire muziek. Te Warrington is jl. Maandag avond een groote schoorsteen naar beneden gevallen in eene straat waar een groot aantal kinderen speelden. Twee of drie zijn onmiddellijk verpletterd, vele andere meer of min zwaar gekwetst. De nog altijd beroemde stoeterij te Celle (in Hannover) telde in 1876 een aantal van 227 hengsten, waarvan volbloed 20 en 207 halfbloed en meer onedel. Van deze laatste waren 113, dus de helft, van Iiannoversche afkomst. Van de ligtere rijsoort waren er 36, van het ligtere wngensoort 77, van het zwaardere rijsoort 64 en van het zwaardere wagen- en akkerbouwsoort 50 hengsten. In het voorjaar van 1876 dekten 221 hengsten, op 61 stations, 12,099 merriëu (tegen 12,899 bij een gelijk aantal hengsten en stations in 1875). PER TELEGRAAF. LOXDEN, 6 September. De slag vcor Loftscha is door de Turken met groote kracht aangevangen. De Russen sloegen negen aanvallen af en noodzaakten de Turken om in de stad terug te keeren. Na eene verschrikkelijke worsteling in de straten werden de Tnrken gedwongen van den anderen kant de stad weder te verlaten. Zij trokken in groote wanorde terug, door de ruiterij achter volgd. De Times betoogt, dat Engeland bemiddelend behoort op te treden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat het eerste Suppletoir Kohier van den Iloofdc- lijkcn Omslag, dienst 1877, door den Gemeenteraad in zijne zitting van den 4 dezer is vastgesteld en gedurende de eerstvolgende aelit werkdagen op de gewone kantooruren voor een ieder ter Secrelarie ter lezing is nedergelegd Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 5 September 1877. L. YERHEY, Secretaris. bij T. L. L. WINDER, aan DE KOOI, om fraaijen PRIJS en PBEMIE, op ZONDAG 16 SEPTEMBER 1877. Aanvang middags één uur. Getrouwd P. W. ROEPER A. J. WITTE. Sprang op Texel6 September 1877. Bevallen van een Dochter R. DUINKERBOON. Waal op Texel, 5 September 1877. Bevallen van eene Dochter J. YOSKISSING. Mieuioeüiep, 5 September 1877. Geboren: JAKOB NICOLAAS, Zoon van P. KRIJGSMAN en K. BREEMAN. 6 September 1877.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3