de bouwvormen van voor 2 a 3 eeuwen?» Betoogd werd, dat dit zeer onraadzaam is. Hadden onze voorouders het spiegelglas gekend, voorwaar de vormen zouden zich wel anders hebben voorgedaan, evenals zoovele andere hulp middelen van den tegenwoordigen tijd, die zich verzetten tegen middeleeuwsche opvattingen. Zich vrij te houden van indrukken en van den invloed van bestudeerde bouwstijlen, is den kunstenaar onmogelijk. Maar hij moet meester blijven van die indrukken, zijn individualiteit trachten te bewaren dat deden onze voorvaderen evenzeer, zij generaliseerden. Hun roem is: de frissche fantaisie toegepast op oude clas- sieke vormen en voornamelijk op de Italiaansche. Maar zij handhaafden op het krachtigst hun eigen zelfstandigheid. Verwerken, niet navolgen was hun leer! Het teruggeven van den stijl van een vervlogen tijdperk achtte men zeer afkeurenswaardig. De leden maakten, op uitnoodiging van het departement Amsterdam, een stoomboottogtje naar de nieuwe werken om Amsterdam en bezigtigden de Handelskade buiten den Oosterdoksdijk, de houthaven, de vee— en laadsteigers aan den Westerdoksdijk, het open havenfront en de sluiswerken van Schellinkwoude. Des namiddags vereenigden zij zich in Natura Artis Magistra aan een feestmaaltijd. De heeren prof. J. A. Alberdingh Thijm en mr. W. W. van Hennep zullen eene bijdrage leveren tot de kennis der Amsterdamsche dialecten, voor zoover die nog leven op de tong der bewoners van de verschillende buurten van Amsterdam. Zoodra het bekend was, dat de Gemeenteraad van Amsterdam afwijzend had beschikt op het verzoek van den heer Carré om hem gedurende de wintermaanden een deel van het Frederiksplein of het Amstelveld af te staan tot het geven van voorstellingen in zijn circus, stelde de groote concurrent van den heer Carré, de directeur van het Cirque-Renz, pogingen in het werk om dezen winter, in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt, proeven van zijn paardendressuur te geven. Tot dat einde werden onderhandelingen aangeknoopt met de directie van genoemd Paleis. Ofschoon men het aanvankelijk over de voor waarden niet eens kon worden, schijnen de bezwaren toch uit den weg te zullen worden geruimd, zoodat de lief hebbers van paarden en paardendressuur, en zij zijn velen, spoedig welligt hun hart zullen kunnen ophalen. (Arast.Ct.) Volgens te Hellevoetsluis ontvangen berigt, is door den Koning-Groothertog benoemd tot ridder in de orde van de Eikenkroon de luit. ter zee 2de kl. L. R. Koole mans Bevnen, die de twee Noordpool—expeditiën met het Engelsche schip Pandora medemaakte en te dier zake onlangs door H. M. de Koningin van Groot-Brittannië met de Arctic-Medal werd gedecoreerd. In den Briel zijn twee geneeskundigen, tot raads leden gekozen, niet toegelaten zitting te nemen, omdat zij, behalve de armenpraktijk, nog andere geneeskundige bedie ning van gemeentewege waarnemen. Men schrijft uit het Noorden des rijks aan de Utr. Crt. «Nu de avonden beginnen te lengen, begint men op het platte land weder te denken aan de bijeenkomsten van landlieden, iu welke- deskundigen als redenaars of liever nog, als toesprekers optreden en mededeelen wat studie en praktijk als nuttig en goed, in zake landbouw en vee teelt, aanbevelen. Wat tot nu toe in dit opzigt is geschied, heeft vruchten gedragen en tocb kleeft dat raadgevend en van haar gemaal een reis naar Florence. Zij bleef daar omslreeks vier weken en bezocht herhaaldelijk het huis van den graaf de Lantori, waar de élite der Florentijnsche kric.gen bijeenkwam en alle vreemde lingen van hoogen rang zich lieten vinden. Hier ontmoette zij Marcel Capellani. Marcel Capellani, een voormalig oi donnance-offieier van Napoleon, daarna prefect van een der woeligste departementen van Midden- Italie, later nog, toen Maria Louisa door het tractaat van Fontaine- blcau tót hertogin van Parma, Piacenza en Guastalla benoemd was, minister van deze Vorstin, gold destijds voor een veelvermogend eu nvloedrijk man. zonder dat men echter wist, waarop zijne macht eigenlijk beruste en waarin deze bijzondere vermaardheid haar S'Enkelen^roeenden, naar zijne antecedenten te oordeeleu, dat hij 1 f in 't o-eheim met de Italiaansche liberalen hield; terwijl anderen Vorendeel als een der bruikbaarste en bekwaamste agenten Oostenrijk beschouwdenwant hij kende de hulpmiddelen van U nar Uien in Opper-Italië en was in staat al hare bewegingen tj Jan eil ie doorzien. Doch zijne zeer gematigde houding, Iraarbii "l.ii ach voor alle mtersteu wist te trachten, hoo.1 met de iniuste levens voor eet. beslissend oordeel op dit punt, en - iete bijzonders was voor dien tijd van 0!mn„iKe bravades en - men kon hem e\enouu van verraad als smaakvolle kruiperijen vau dweepzucht beschuldigen. Marcel Capellani was en bleef, hoe men hem ook 111 toog hield, een levend raadsel, dat tegelijkertijd nieuwsgierigheid, wantrouwen en hoogachting inboezemde. Zulk eene eigenaardige verschijning moe6t de opmerkzaamheid van Lucretia bij de eerste ontmoeting wel tot zich trekken. Zij aan schouwde een man van omstreeks veertig jaar, met een buitengewoon "•ecstvol n-elant fraaie tanden, een hoog voorhoofd en zwart haar, waar tusschen 'reeds hier en daar een witte ader liep; zijn door zware wenkbrauwen overschaduwde oogen hadden een kalmei), diepen blik; hij was groot en sterk gebouwd en zijn voorkomen was her, bijna trotseh. Lucretia's eerste gevoel was verwondering. Dat was dan nu een vau de mannen, die in de nabijheid van den heros der moderne wereld gestaan hadden! Dat was dus een van de hoofdmannen des G'esars! Hoe zonderling echter, dat deze man hier bij eene aartshertogin van Oostenrijk de functie» van kamerheer verrichtteTrouwens, deze aartshertogin was de weduwe van zijn gebieder en de moeder van den hertog van lteichstadt. l)e tweede gcwanrwoordiDg vau gravin Palaudra was levendige nieuwsgierigheid: Welke rol speelt hij eigenlijk?" vroeg zij zich af. Daarbij z.ag zij Marcel Capellani aan, als wilde zij hem tot op den bodem zijner ziel doorgronden. Haar blik ontmoette den zijne. Zij sloeg de oogen neder en ge voelde dat een blos liaar gelaat bedekte, alsof men haar op een onbescheidenheid had betrapt. Wordt vervolgd.) ophelderend onderwijs nog veel gebrekkigs aan. Menig landbouw-Ieeraar is te hoog voor de bevatting van den landman en gebruikt te veel kunstwoorden. Hij voor onderstelt, dat zijne hoorders meer weten dan inderdaad het geval is en spreekt daarom zonder vrucht, terwijl de hoorder zich verveelt. Die 't weet, moet kunnen afdalen tot hem, die liet niet weet, en dat moet hij doen in de taal van den laatste. En dat alles moet geschieden, niet in den katheder- maar in den conversatie-toon. Daaren boven moet de spreker, de voorganger, het zóóver zien te brengen, dat hij ook zijne hoorders aan 't praten krijgt en deze hunne bedenkingen niet verzwijgen. Als dit gelukt, is men eene groote schrede verder. Gewoonlijk komen de laudlieden daags na eene bijeenkomst, als ze onder «eigen volk» zijn, met hunne aan- en opmerkingen, soms wel gegronde, dikwerf met zeer verkeerde, maar die toch aan leiding hadden kunnen geven tot opheldering en teregt- wijzing en die nu gansch en al verloren gaan, ja de goede zaak schaden. En waarom zijn meest altijd de vrouwen op zulke bijeenkomsten afwezig Als er b. v. over de voeding van het vee en de melkerij en de boterbereiding gesproken wordt, is het de vrouw vooral, die present moest zijn, en hoogstwaai'schijnlijk zou zij, veeleer dan de man, het waarom en waartoe en op welke wijze van 't geen gezegd en geraden en ontraden werd, willen weten. Zeker is het intusschen, dat de lezingen, die reeds een paar winters in tal van dorpen plaats vonden, veel nut hebben gedaan en dat menige raadgeving door de bekende wandel-leeraars ond'-r 't gehoor gebragt, gevolgd werd en goede resultaten opleverde. Iets ontbreekt nog aan dat volks-onderwijs en dat is het zien. Elk dorp moest een model-hoeve, een model-tuin hebben en daar moest de boer zien, hoe ook de lessen en voor schriften der wetenschap, door proefnemingen geijkt, den landman tot voordeel kunnen zijn. Leeringen wekken voorbeelden trekken Jl. Woensdag morgen zijn de nieuwe gebouwen der Rijkslandbouwschool te Wageningen door den architect directeur, den heer Metzelaar, gekeurd en in orde bevonden. De plegtige opening zal Dingsdag a. s. plaats hebben. Met verontwaardiging is menigmaal in dagbladen melding gemaakt van dolzinnige, onverantwoordelijke wed dingschappen, wie achtereen de meeste glazen jenever kon «binnenslaan.» In een der Parijsche bladen vindt men nu het verhaal van een concours tusschen koffijdrinkers en drinksters. De eerste prijs was een damesrok en zes zil veren lepeltjes, aangeboden door een der bezoekers van het koffijhuis. Zij werd behaald met het ledigen van 31 kop koffijde tweede prijs, een zijden zakdoek, werd gewonnen met 30 koppen. Hierbij valt op te merken, dat deze prijzen niet aan dames, inaar aan heeren ten deel vielen. Alleen voor den derden prijs was het schoone geslacht gelukkiger. Een zeer jong meisje ging er meê heen, na 27 koppen sterke Mokka achter elkander te hebben uitgedronken. Eene der schoonste ontdekkingen der moderne genees kunde is de werking van zuivere niet-geoxydeerde phosphor op de verrigtingen van het menschelijk ligchaam en het geneeskundig gebruik er van tegen borst- eu huidziekten. Men is deze ontdekking verschuldigd aan een Engelsch chemist, den heer J. Richardson te Leicester. Tot nog toe had niemand phosphor durven voorschrijven voor inwendig gebruik; men werd weerhouden van het nemen van phy- siologische proeven aan dc eene zijde door de moeijelijk- heden, die de bereiding der phosphor opleveren, en aan de andere zijde door het gevaar der behandeling en de vergiftige eigenschappen er van. Deze bezwaren zijn thans opgelost en de phosphor zal voortaan de eerste plaats in de therapeutiek innemen. Sedert verscheidene jaren waren reeds phosphorverbindingen in gebruik en werden hypo- phosphieten van kalk, soda en ijzer zeer aangeprezen tegen borstkwalen. De proefnemingen van Richardson, geholpen door de grootste Engelsche physiologen, en onder alle luchtstreken herhaald en afdoende bevonden, zijn van het grootste belang. Gedurende eenigen tijd de behandeling met zuivere phosphor ondergaan hebbende, beginnen de teringlijders te herleven, de vermagering en de zwakheid verdwijnen en daarmede ook de koorts, het naclithoesten en het opgeven, waarop spoedig de geheele genezing volgt. In Zuid-Afrika is men bezig van het Hollandsch langzamerhand eene andere taal te maken. In Noord-Amerika houdt men zich beter aan de regels van spraakkunst, maar nu en dan is toch wel eenige afwijking te bespeuren. Zoo vinden wij het woord schilderswerkplaats vervangen door het woord portretterij. Tegen het woord bestaat niet veel bezwaar; alleen is het minder aangenaam voor schilders, dat men, even als van een vleeschhouwerij, bakkerij of slijterij, ook van eene portretterij spreekt. In het Oosten van Woensdag den 5 dezer, komt de volgende advertentie voor, die wij curiositejtshalve opnemen: «Onze beker is overvloeijende. Mijn geliefde eclitgenoote, wier wonderbare plotselinge herstelling uit doodelijke krankheid ik ten vorigen jare in dit blad vermeldde, werd heden door den Heer op zeer yoorspoedige wijze een blijde moeder gemaakt van twee flinke zonen. Zulks is van den Heer, en het is wonderlijk in onze oogen. Sneek, 22 Aug. 1877.» J, Hom, evangelist, Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. jhr. J. C. R, Wcstpalm van Hoorn tot Burgli, dienende aan boord van het opleidingsschip Admiraal van Wasseuaer, wordt met 30 Sept, op non-activiteit gesteld. Buitenland Frankrijk. Het lijk van Thiers zal niet op staatskosten worden ter- aarde-besteldde ministers hebben besloten, het decreet, waarbij bepaald is dat Frankrijk deze laatste eer aan zijnen grooten burger bewijzen zal, in te trekken, omdat zij zich niet konden vereenigen met de voorwaarden welke mevrouw Thiers stelde. De weduwe van den ex-president wilde wel dat de Staat de kosten zou betalen, maar op voorwaarde dat de regeling van den lijkstoet haar wierde overgelaten. Zij eisente dat de «363» republikeinsche leden der ontbonden kamer en de senatoren onmiddellijk achter de familie zouden komen in den stoet; zij verlangde vrijheid, de personen aan te wijzen die de slippen van het lijkkleed zouden dragen en die de lijkredenen zouden houden; stemde de regering hiermede niet in, dan zou de weduwe Thiers den overledene op hare eigen kosten doen begraven. De regering had hier tegen bezwaar, hetgeen, althans wat de eerste voorwaarde betreft, alleszins natuurlijk is, en daar mevrouw Thiers niet van haar besluit was terug te brengen, bleef aan de regering niets anders over dan liet decreet in te trekken. De Liberté zegt, dat de begrafenis van Thiers heden niet geschieden zal. In zijn testament, dat bij een notaris te Lausanne berust, zijn voorschriften haar betreffende gegeven. Dit testament is te Parijs ontvangen, maar het is onmo gelijk vóór heden de daarin voorkomende bepalingen uit te voeren. Het lijk is tentoongesteld; het publiek wordt er bij toegelaten. In de departementen is reeds eene inschrijving geopend voor het oprigten van een standbeeld ter ecre van Thiers. Naar gemeld wordt, zal de gemeenteraad van Parijs aan het plein Saint-Georges, waar Thiers gewoond heeft, zijn naam geven. Te Marseille en in andere zeehavens van Frankrijk hadden bijna alle schepen, op het berigt van het overlijden van Thiers, ten teeken vau rouw de vlak halfstok geheschen. In andere plaatsen, vooral in het oostelijk deel des lands, werden de winkels gesloten. De stad Belfort, die door Thiers bij de vredesonder handelingen voor Frankrijk bewaard werd, heeft een reus achtiger bloemenkrans naar Parijs gezonden, om op de lijkkist geplaatst te worden. Het lijk van Thiers is gelegd in een kist van dennenhout, bekleed met. wit satijn, en een kussen bevattende, waarop het hoofd rust. De kist is voorts gevuld met houtzaagsel en geplaatst in een looden kist, die jl. Woensdag, toen het lijk naar Parijs werd overgebragt, is gesoldeerd, zoodat het lijk niet tentoongesteld zal worden. De looden kist is weder besloten in eene van eikenhout, overdekt met zwart fluweel. De minister van Oorlog had mevrouw Thiers aangeboden het lijk door een escadron kavallerie naar Parijs te doen vergezellen. Maar dat aanbod is van de hand gewezen. 's Daags van de begrafenis zullen waarschijnlijk bijna alle winkels en magazijnen te Parijs gesloten worden. De Temps zegt, dat de familie van wijlen den heer Thiers den kardinaal-aartsbisschop van Parijs verzocht, of de liik dienst in de Madeleine gehouden zou mogen worden. De aartsbisschop antwoordde, dat zoo de lijkdienst in de Invalides gehouden ware, hij dien in eigen persoon bediend zou hebben. Nu echter de regering aan de begrafenis-plegtig- heden vreemd bleef, achtte hij de inwilliging van het verzoek niet wenschelijk en zou hij zelfs geen toestemming kunnen geven om de dienst in eene andere parochie te doen plaats hebben. In de kleine kerk Nötre Dame de Lorette zal dus de dienst heden ten 12 ure 's middags gehouden worden. De regering heeft toestemming gegeven dat de lijkstoet langs de Boulevards zal gaan en dat de troepen, welke langs den weg opgesteld zijn, zich achter den lijkstoet aansluiten. Naar de Liberté verneemt, zal het garnizoen van het fort Noisy bij Père-la-Chaisebivouakkeeren; zonder bewijs van toegang zal niemand op het kerkhof worden toegelaten. Lr het paviljoen Henri IV, waar Thiers den 3 dezer den geest gaf, werd Lodewijk XIV den 5 September 1638 geboren. Engeland. De kosten van de nieuwe Theems-tunnel, die Noord en Zuid-Woolwich met elkander verbinden zal, worden ten naastenbij op een millioen gulden geschat. De tunnel zal bestaan uit een ijzeren koker, bijna 3 meter hoog en zóó breed, dat vier volwassen personen naast elkander er door kunnen gaan. De wanden zullen worden bedekt met wit verglaasde tegels en de koker zal voldoende worden geventileerd. De toegangsprijs zal op 4 cents de persoon worden gesteld. Alleen aan werklieden, die er dagelijks gebruik van zullen moeten maken, zal de gelegenheid worden aangeboden abonnementen te sluiten tegen ver minderden prijs. De gorilla uit het Berlijnsche aquarium, het eenige levende exemplaar van deze apensoort in Europa, is eenigen tijd te Londen in het Westminstersche aquarium tentoon gesteld geweest en was daar jl. Maandag voor het laatst te zien. Ziehier hoe de directeur van deze inrigting dit feit ter kennis van het publiek bragt, daarbij den Ameri- kaanschen reclame-stijl tot voorbeeld nemende: Een kajuit voor mr, Pongo, de eenige van zijn geslacht, is voor zijn overtogt naar Hamburg tegen Dingsdag besproken, en Maandag is de laatste dag waarop hij te Londen hezoeken kon afwachten. Mr. Pongo heeft van zijn verblijf in Engeland zeer veel voldoening gehadhij prijst het Engel sche vleesch ep hier en is bekoord door de schoonheid der Engelsche dames. Mr. Pongo heeft den heer Robertsop verzocht het publiek te verzekeren, dat hij zich jp Enge land zeer geamuseerd heeft en dat hij een volgend jaar de kennismaking met zijne vele vrienden aldaar hoopt te kunnen herpiepwep,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2