HELDERSCHE EN 1M1EUWED1EPER COURANT. 1877. N°. 112. Woensdag 19 September. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitg'ever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 16S. Prijs der Advertentiën: Van elke regel meer la Cents. Groote letters of vignetten worden i —4 regels CO Cents, r plaatsruimte berekend. Hlken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indfë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia en Padangte ver zenden per stoomschip Prins van Oranje, geschiedt voor drukwerken den 21 dezer, na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 22 dezer, na aankomst van trein I, ten 9.27 des morgens. De Burgemeester der gemeente Helder maakt bij dezen aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat de VOLJA AKS-PAT ENT- BLADEN, over de dienst 18771878, aan do Secretarie der gemeente te bekomen zijn van Woensdag den 10 September tot Donderdag den 27 September 1S77, van des morgens 9 1 en des namiddags van 57 uur, den invallenden Zondag uitgezonderd. Patenten, die niet worden afgehaald, worden overeenkomstig de wet, tegen betaling van 10 cents, door den Deurwaarder bezorgd. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 18 September 1877. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 September. Onlangs is door ons gemeld, dat door één der heeren bouwkundigen alhier bij kerkvoogden der Herv. gemeente een plan was ingediend tot herbouw der Westerkerk. Sinds vernamen wij, dat dit plan door de heeren Scholten tc Rotterdam en van Niftrik te Amsterdam is beoordeeld, met het gunstig gevolg, dat kerkvoogden aan den inzender, den heer S. H. van der Steen, bouwkundige bij 's Rijks werf, de uitgeloofde som van f 150 hebben toegekend. Ondanks die goedkeuring, zal de herbouw, naar wij ver nemen, niet geschieden naar 't bestek en de teekening van den heer van der Steen, maar naar de plannen, door den heer N. J. Leijer, gemeente-bouwmeester alhier, ontworpen. In ieder geval is het voor de gemeente zeer wenschelijk, dat spoedig met deu opbouw voortgang gemaakt worde; blijkbaar wordt daarnaar met groot verlangen uitgezien. Door het Artillerie-Vrijkorps alhier zal op Zondag 7 October a. s. een schietwedstrijd worden gehouden, tot deelneming waarvan onderscheidene militaire corporatiën alhier zullen worden uifgenoodigd. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben op Dingsdag den 9 October. Jl. Zondag werd in Musis Sacrum alhier eene bijeen komst gehouden door deelnemers van de Vereeniging Eigen Hulp, onder presidium van den heer Alting von Geusau. Er werd besloten tot oprigting eener districts-vereeniging, die de gemeenten Helder, Texel, Vlieland, YVieringen, Wieringerwaard en Anna ^Paulowna omvatten zal. Een concept-reglement van die Vereeniging werd gelezen en met enkele wijzigingen goedgekeurd. Tevens werd besloten tot stichting eener winkelvereeniging, waarvan de hoofd beginselen medegedeeld en algemeen goedgekeurd werden. Tot bestuurderen der districts-vereeniging werden gekozen de heeren jhr. W. Alting von Geusau, J. Spanjaard, J. C. Jansen, G. E. Kloosterhuis en T. Mooij. In eene volgende vergadering, waarin de winkelvereeniging nader ter sprake zal worden gebragt, zal tevens eene keuze ge schieden voor leden van liet bestuur van dien tak van Eigen Hulp ter dezer plaatse. Gisteren avond werd in Musis Sacrum eene ver gadering gehouden door de plaatselijke afdeeling van het Anti-Dienstvervangings-Bond. De vergadering ontving mededeeling, dat de heeren Op ten Noord en Hartog, die in de vorige bijeenkomst zijn benoemd, respectivelijk tot president en tot lid des bestuurs, voor die benoemingen hebben bedankt. Tot president werd daarop gekozen het bestuurslid, de heer Beijers de Jongh, en tot leden des bestuurs de heeren Bakker (verificateur) en J. P. Kraak (lste luitenant der infanterie). Door den heer T. Mooy, die als afgevaardigde de vergadering van het Bond op 30 Aug. 11. had bijgewoond, werd van die bijeenkomst verslag uitgebragt. De vergadering ontving verder nog mededeeling, dat er reeds onderhandelingen zijn aangeknoopt om een spreker van naam naar hier te krijgen, door wien het doel en streven der Vereeniging voor leden en belang stellenden zullen worden bepleit. In het Heldersch kanaal is het lijk opgevischt van een marinier, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier. Gisteren avond werd hij gezien met twee zijner kameraden, allen in zeer opgewonden toestand. Bij gunstig weder zal het muziekkorps der Artillerie- Schutterij zich Donderdag avond in den tuin van Musis Sacrum doen hooren. Het Staatsblad No. 180 bevat het koninklijk besluit van den 8 Sept. 1877, tot intrekking van art. 4 van het koninklijk besluit van 12 Mei 1874, houdende instelling van eene Atsjin-medaille, met bepaling dat omtrent de ontneming dier medaille van toepassing zal zijn het koninklijk besluit van 22 Aug. jl. De hoofdbeginselen van het thans ingediende wets ontwerp tot regeling van de sterkte en inrigting der schutterijen komen in hoofdzaak neder op het navolgende De rustende schutterij vervalt. Er zijn twee klassen van oproeping: de eerste bestaat uit de ongehuwden en weduw naars zonder kinderen,' de tweede uit de gehuwden. De sterkte der schutterij bedraagt 4 pOt. van de mannelijke bevolking. De schutterpligt vangt aan in het 21ste levens jaar en eindigt na liet 34ste. De opgeroepenen gaan na 10 jaren militaire of schutterlijke dienst over in de reserve, welke alleen in tijden van oorlogsgevaar wordt opgeroepen tot behoud der inwendige rust. De eerste klasse van op- geroepenen is voor de oefeningen verdeeld in twee klassen, waarhij de schutters worden ingedeeld naar gelang van hunne geoefendheid. De meestgeoefenden worden jaarlijks ged urende 20 uren opgeroepen, de overigen gedurende 80 uren. Plaatsvervanging bij de mobiele schutterij is geoorloofd, mits de vervangene geen officier zij of tot de reserve be lmore, en de vervanger niet ouder dan 40 jaren zij en vroeger gediend hebbe. De mobiele schutterij staat onder de krijgswetten. De enquête betrekkelijk de longziekte onder het rundvee is afgeloopen. De laatste opgeroepen deskundigen werden gisteren door de Commissie gehoord. Het waren de heeren W. F. Steijgerwalt, veearts te Leiden; J. B, Iluijsmans, veearts te Rotterdam en J. J. Veltman, lid van Gedep. Staten van Groningen, (o Noorddijk. Bedankt voor het beroep naar Alkmaar door ds. P. C. van Oosterzee, predikant te Ileino. Tot wethouder te Venhuizen is herbenoemd de heer S. Ruiter. Aan de gisteren te Alkmaar ter gelegenheid der landbouw-feesten gehouden harddraverij met paard en chais namen 40 paarden deel. De prijs, een rooktoestel in zilver, is behaald door «de Vluggen van W. Spaan, te Schermer, bereden door A. de Wit; de lste premie, een brittannia metalen koffij- en theeservies, door «David,» van Klootwijk, te IJsselmonde, pikeur van Zanten; de 2de premie, eene pendule, door de zwarte merrie van J. Klaver, te Spierdijk, bereden door J. Koster. De dezer dagen bij den raad te Hoorn ingediende gemeente—begrooting, voor het jaar 1878, bedraagt in ontvangst en in uitgaaf f 125,983.50. Voor het onderwijs is uitgetrokken de som van f 21,935. De tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is in de negen eerste weken bezocht door 235,523 personen. Voor de verloting zijn reeds ruim 20,000 loten verkocht. De internationale jury op de tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, te Amsterdam, heeft o. a. bekroond Groep I. Kunst, toegepast op versiering van gebouwen. Afdeeling I, A. C. Bleys, Hoorn, teekeningen, kerk, con certzaal, enz., bronzen medaille; G. de Rie, aldaar, ijzeren koorhek, eervolle vermelding. Groep III. Kunst, toegepast op de bewerking van on edele metalen. Afd. I. J. Snelten, Grootebroek, ijzeren raamhek (uit de hand), eerv. verim Groep IV. Idem op edele metalen. Afd. I. Gebr. Rozen- daal, Hoorn, Noordh. hoofdsieraden, eerv. verm. Groep VII. Kunst, toegepast op vervoermiddelen. Afd.I. G. J. Maassen, Hoorn, tuig- en hoofdstellen, br. med. Het 11 jarig zoontje van M., op de Kalvermarkt te 's Hage, werd jl. Zaturdag middag om boodschappen uit gezonden, doch keerde niet weder terug. Toen zijne ouders hem 's avonds nog vergeefs wachtten, ging men aan het zoeken; de politie werd met de vermissing in kennis gesteld, aan bekenden en verwanten buitendestad werden telegrammen en brieven gezonden, doch alles zonder gevolg; de jongen was en bleef vermist; men begon te gelooven, dat hij ergens te water geraakt en verdronken was. Na vijf dagen in groote ongerustheid te hebben doorgebragt, ontvingen de ouders Donderdag het berigt, dat de jongeheer eenige dagen te Leiden heeft doorgebragt en thans bij bloedverwanten te Helder was aangekomen. Hoe hij echter aan de middelen is gekomen tot het doen der reis, is tot nog toe een raadsel. Jl. Zaturdag werd te Utrecht de 16de algemeene vergadering der Maatschappij ter bevordering der Vee artsenijkunde in Nederland gehouden, bijgewoond door 25 afgevaardigden, vertegenwoordigende Gelderland, Zuidholland, Noordbrabant, Limburg en Utrecht, en te zamen uitbrengende 41 stemmen. De heer Wirtz, leeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool, heeft het hem door de vorige algemeene vergadering aangeboden eere-lidmaatschap aanvaard; daarentegen heeft de Maatschappij het verlies te betreuren van jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, die in het begin van dit jaar overleed. Wat den'toestand der afdeelingen betreft, werd door het hoofdbestuur op nieuw de klagt geuit, dat het tengevolge van onvolledige opgave daaromtrent geen verslag kan uitbrengen. De afdeeling Utrecht maakte hierop eene loffelijke uitzondering. Het hoofdbestuur kan hieruit niet besluiten, dat in den boezem der afdeelingen een ernstig streven bestaat, om den voor uitgang der veeartsenijkundige wetenschappen te helpen bevorderen. De geheimmiddelen, door geëxamineerde en niet-geëxamineerde vétérinairs verkocht, alsmede abattoirs of slagthuizen, maakten een onderwerp van debat uit. De vergadering achtte deze nuttig en noodzakelijk. Bovendien achtte de vergadering het wenschelijk en noodig, dat abat toirs tevens gelegenheid aan te bieden tot het verkoopen van het daar geslagte vleesch. Prof. Gillavry woonde die vergadering bij. Een jager te Oldenzaal, een nieuweling, schoot dezer dagen, in plaats van een haas, een schaap. Hij mogt het ook meenemen, na eerst 9 gulden op des eigenaars tafel uitgeteld te hebben. De historische tentoonstelling te Leeuwarden blijft steeds vele bezoekers trekken. Een getal van 400 per dag is zeer gewoonsoms klimt het cijfer tot 6 a 700, een enkele keer was het zelfs 1000. Sedert jl. Dingsdag is de toegang na 's middags 12 uur op 50 cents gesteld; vóór dat uur blijft de entrée f 1. Te Herwen-en-Aerdt loopt de kermis zelden zonder vechtpartijen af. Op de laatstgehoudene werden twee zwagers, bewoners van één huis, handgemeen en takelden elkander zoo deerlijk toe, dat de overwinnaar den over wonnene voor dood op do mestvaalt liet liggen. Te Rio Janeiro is een meteoorsteen gevonden die minstens 25000 kilo weegt. Dit is wel voor zoover bekend de grootste der uit de lucht gevallen steenen. Een van de bijzonderheden op de Parijsche tentoon stelling van 1878, die zeker niet het minst de aandacht zal trekken, is een concours, dat er zal gehouden worden van de schoonste vrouwen der wereld. Er zullen 61 prijzen uitgeloofd worden, 31 in geld, 100 getuigschriften en 200 eervolle vermeldingen. Wanneer zij, die den eersten prijs heeft behaald en tot koningin der schoonheid werd uitge roepen, arm is, ontvangt zij, behalve de kosten voor haar reis naar Parijs en haar verblijf voor zes dagen aldaar, een prachtige japon en eene premie van 2500 gulden, die door inschrijving bijeengebragt zullen worden. Zij, die wenschen mede te dingen, moeten minstens den leeftijd van 15 jaar bereikt hebben en aan alle schoone jonge vrouwen boven 39 jaren is de kans om tot koningin der schoonheid verklaard te worden ontnomen. De koningin zal in een rijtuig, bespannen li la Daumont met zes paarden, door de voornaamste straten van Parijs worden rondgeleid, gevolgd door vier andere rijtuigen, waarin de overige bekroonde dames zullen plaats'nemen, die zich te Parijs bevinden. Een schitterend feest zal ter eere van de overwinnenden gegeven worden. Een van de groote voordeelen voor de mededingsters (maar waarschijnlijk de grootste teleurstelling voor de toe schouwers) is, dat het concours zal plaats hebben door middel van photographiën; De schoone behoeft slechts twee portretten van haar aan den minister van Openbare Werken te zenden, waarvan een haar buste en face voor stellende en het tweede haar geheele persoon en profil. Zij wordt verzocht er een briefje bij te voegen, waarin haar naam, voornaam, leeftijd, beroep, geboorteland en verblijf plaats vermeld zijn, en de som van 1 franc om de kosten te bestrijden van het terugzenden der portretten of van de kennisgeving van den uitslag. De 61 dames, of liever de portretten der dames, die den prijs behalen, zullen gedurende twaalf dagen in een afzonderlijke zaal worden tentoongesteld. De jury zal bestaan uit twee leden voor elke natie: een lieer en eene dame. Reeds werden de verschillende gouvernementen geraadpleegd voor de benoeming dezer leden. Slechts tot 15 Dec. a. s. zal het concours geopend zijn. De souvereinen der 33 natiën of staten, die aan het concours zullen deelnemen, ontvangen een prachtig album met 1000 photographiën der schoonste typen. Een ander album zal de portretten der 61 bekroonde dames bevatten. EeneMetselmachine. De door Franke uitgevonden metsel machine bestaat uit een beweegbaar voetstuk van ijzer, waaraan twee bakken verbonden zijn, de een voor de specie

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1