In een jl. Dingsdag verschenen buitengewoon Politie blad worden als gesignaleerde personen opgegevenJohan- nes Martinus van Wees, oud 22 jaren, koopman, geboren te 's Hage, laatst wonende te Rotterdam en Johannes Oostenburg, oud 30 jaren, horologiemaker, geboren en laatst wonende te Leiden. Zij zijn onlangs bij arresten van het geregtshof te 's Hage tot tuchthuisstraf respec- tivelijk van 7 en 6 jaren veroordeeld en jl. Maandag avond uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Hage ontvlugt. Beiden zijn zeer gevaarlijke dieven. De officier van justitie aldaar verzoekt opsporing, aanhou ding en berigt. In de jl. Dingsdag te Alkmaar gehouden 32ste alge- meene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten, dat de algemeene vergadering in het volgende jaar te Delft zal gehouden worden. De vergadering werd geopend met eene toespraak van den voorzitter, mr. W. van der Vliet, die o. a. herinnerde het verlies, dat ons vaderland getroffen heeft door den dood van Neêrlands geliefde Koningin. Vervolgens werd ook een woord van hulde gebragt aan den onlangs over leden oud-secretaris, jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, voor wien men hoopt eerlang een standbeeld op Rusthoek of te Loosduinen op te rigten. Het jaar 1876 heeft opgeleverd een nadeelig saldo van f 1557.87, zijnde aan ontvangsten f 24263.99, aan uitgaven f 25721.86. De Maatschappij telt 3 afdeelingen meer: Knollendam, Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht en IJsselmonde, derhalve in het geheel 71 afdeelingen met 12972 leden. Bekroond met de gouden medaille is de heer D. W. P. Wisboom van Giessendam, hoogheemraad van Rijnland, te Amsterdam, voor de uitgeschreven prijs vraag naar eene volledige beschrijving van de teelt van griend- en teenhout in Nederland en het naburige Vlaan deren in al hare onderdeelen en bijzonderheden. Benoemd tot voorzitter voor de volgende drie jaren is de heer C. J. van der Oudermeulen, te Wassenaar en tot lid van het hoofdbestuur uit Zuidholland voor 6 jaren mr. J. P. Bredius, te Dordrecht. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 19 dezer: «Heden had alhier eene harddraverij plaats door paarden van zessen klaai*, waaraan door 20 paarden werd deelge nomen. De prijs, een zilveren servies met blad, werd behaald door de «Cornelia» van den heer W. Doon te 's Hage: de 1ste premie, twee zilveren presenteer-trom- meltjes, door de «Slimme Jan» van den heer P. van Santen te Rotterdam; de 2de premie, een theelepeldoosje met zilveren lepeltjes, door de «Suzanna» van den heer T. Schilder te Spierdijk.» Te Hoorn moet een belangrijke ontdekking zijn gedaan op het gebied van oudheden, nl. een meesterstuk van snij werk in eikenhout, den slag van Bossu voorstellende. Het moet vervaardigd zijn in 1619. Jl. Dingsdag zijn te Amsterdam gronden in de droog gemaakte Legmeerplassen verkocht. Er werden 263,29 hectaren land onder den hamer gebragt, die f 462.2751 opbragten. De opbrengst per hectare liep van f 1600 tot f 2200. In een particulieren brief uit Parijs aan de H. C. worden de volgende bijzonderheden medegedeeld aangaande de afkomst van Thiers. «Thiers was de zoon noch van ec-n gefailleerd laken koopman, noch van een slotenmaker, maar van een advo caat. Even als zijn grootvader, was ook zijn vader practizijn bij het Parlement van Marseille, terwijl de grootvader daar ter stede tevens het ambt van archivaris bekleedde. De vader leefde aanvankelijk buiten den echt met eene ledigde zij den beker der liefde, vergat de toekomst en genoot liet heden, zonder rechts of links om te zien. Geen zweem van schaamte of berouw zetelde op haar trotsche voorhoofd; maar als de prelaat, die van haar vroegste jeugd af hare gedachten had uitgevorscht, had kunnen zien met welke blikken zij na haar terugkomst te Pistoja in de eenzaamheid in haren salon voor het portret van graaf Palaudra staan bleef, dan zou hij uit den somberen gloed harer oogen, uit de zenuwachtige rilling waarmede zij de handen samenvouwde, uit hare afgebroken woorden vernomen hebben dat zij een vreeselijk besluit gevormd had. Sedert dien tijd liet zij zich op den. stroom des levens voortdrijven, In den omgang met Marcel genoot zij een geluk, waarvan de gloeiende droomen der jeugd haar geen denkbeeld gegeven hadden en dat met den tijd toenam in plaats van te verzwakken. Er is eene liefde welke met de jaren slechts vaster en inniger wordteen keten van gelukzaligheid, waaraan iedere dag een nieuwen schakel toevoegt. Welke geheimzinnige aantrekkingskracht deze heide zielen zoo onafscheidelijk aan elkander verhond Hoe deze uiterlijk zoo geheel verschillende menschen elkaar hadden kunnen vinden? Of hunne liefde een van die uit haat geboren hartstochten was, die sterker zijn dan de dood? Wie kon die raadselen oplossen? Lucretia hield zich sedert hel ontstaan dezer verhouding minder te Pistoja cp dan vroeger. Zij vertoefde somtijds te Florence en dan weder in haar vigne. Capellani had een paleis te Florence en eene casa (buitengoed) in de bergen van Pistoja gehuurd. Met die plaatsen tot uitgangspunt, maakten zij vaak tochtjes in den omtrek. Zoo ook op een prachtigen zomermorgen, toen de zon uitlokkend cn vroolijk hare stralen over het landschap liet spelen. Zij ontbeten in het prieel der casa en dronken den geurigen, schuimenden wijn vau Asti, terwijl de zou tusschen de ranken der lianen, wijngaarden en kamperfoelie hun toelachte en alle vogelen uit den omtrek luidkeels den morgen groetten. Daarna snelden zij het veld in, als twee scholieren op een vacantiedag, nu eens zich buiten adem loopend, dan weer rust nemend in de schaduw van een breed getakt en beuk. wWelk een heerlijkheid!" riep Marcel in vervoering. „Kan men zulk een genot ooit naar waarde schatten? En toch heb ik reeds grijze harenHoe dwaas voor een officier van Napoleon, voor een staatsman! Ben ik waanzinnig geworden? MisschienHel zij zoo De toenemende warmte noodzaakte heil, ccn koeler schuilplaats te zoeken. Achter takken en struikgewas vonden zij een in de rotsen uitgehouwen grot, die reeds uit vroeger eeuwen scheen te dagteekencn. De wanden droegen sporen van rook en vertoonden hiel en daar onregelmatig in den steen gegrifte Italiaansche en Latijnsche inscripties. Voor een gedeelte waren het vrome spreuken, anderdeels republiekeinsche leuzen; verzen van üante eu eigen ontboezemingen niet genoemde vrouw, waarschijnlijk uit het volk, bij wie hij drie zonen had en eene dochter, die naderhand madame Ripert werd en wier beide zonen nu onlangs de begrafenis hebben bijgewoond. Later huwde de vader Madeleine Amie, dochter van den gedeputeerde van den Marseillaan- schen handel te Konstantinopel en volle nicht van den beroemden dichter André Chénier. Uit deze wettige verbindtenis is slechts één kind geboren, een zoon, nader hand de groote staatsman Adolphe.» Den 27 Nov. a. s. zal het 300 jaren geleden zijn, dat Piet Hein te Delftshaven geboren werd. Het denkbeeld is geopperd om dien gedenkdag feestelijk te vieren. Door een onbekende oorzaak barstte jl. Zondag te Stratutn nabij Eindhoven een hevige brand uit. Vier aan- eengebouwde woningen met bijna den geheelcn inboedel werden door hit vuur vernield. Het volgende treurig ongeval deed zich daarbij voor: een kindje, dat met de wieg, waarin het lag te slapen, buiten het brandend gebouw was gedragen, scheen niet ver genoeg van het vuur te zijn verwijderd; althans op een onbewaakt oogenblik werd de wieg nog door de vlammen bereikt, met het ongelukkig gevolg, dat, alvorens hulp kwam, de wieg met het kindie was verbrand. Aan de theologische school te Kampen zijn weder 18 jongelingen als student ingeschreven, terwijl bij het toulatings-examen 2 werden afgewezen. Het aantal stu denten aan die school bedraagt thans 84. De historische tentoonstelling te Leeuwarden kan, naar bet schijnt, haar roem niet overleven, wat de belang stelling betreft die zij, men mag haast zeggen door het gansche land heeft opgewekt, en die nog eiken dag spreekt in het aanzienlijk getal vreemdelingen, die haar bezoeken. Te Harlingen stoeiden een paar knapen, waardoor een van ben met het hoofd tegen de planken viel. Aan de hersenschudding, welke hierdoor ontstond, is de knaap den anderen morgen bezweken. In de Prov. Gron. Ct. leest men de volgende curieuse advertentie: «Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan allen, die hebben bijgedragen tot het kostbare en hooggewaardeerde cadeau, hem bij zijne niet-herkiezing als lid van den raad van Eenrum, als blijk van achting en erkentelijkheid geschonken. D. L. Broekman.» Benoemingen, enz. De olf. van gcz. 1ste kl. bij de zecmagt II. L. Koning, belast met de waarneming der geneeskundige dienst fe Vlissingeu, wordt met den 15 OcL a. s. op 11011—activiteit gesteld. De olf. van adm. lste kl. J. G. Bebelaar, dienende aan boord van de instructiebrik Zeehond, wordt met 15 Oct. a. s. op non- nclivileil, gesteld en met den 1 Grien vervangen door den olf. van adm. 2de kl. V. II. S. Pastor. STATE\-GEi\ERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Dingsdag IS September. Na onderzoek der geloofs brieven Worden al de nieuw benoemde leden toegelaten, ook de heer Buclmcr, ua belediging, waarna de heer baron de Vos van Stcenwijk naar aanleiding zijner nieuwe benoeming tot voorzitter eene korie rede hield. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van een aantal ingekomen stukken, boekwerken, verzoekschriften en regeringsbescheiden, waaronder het koloniaal verslag over 1S7677. Aan den heer Singendonck wordt met 1 Oct. a. s. eervol ontslag verleend als griffier, onder bijzondere dankbetuiging voor de veel vuldige goede cn trouwe diensten, welke hij met zijne rijke onder vinding zoo voortdurend in zijne betrekking heeft bewezen. Donderdag zal een nieuwe grillier worden benoemd, waartoe een verzoekschrift van jhr. mr. J. K. J. de Jonge, commies-griffier der Kamer, is mengden zich onder de gedachten der kerkvaders en van Brutus. Eenigen dezer spreuken trokken de aandacht van het tweetal en1 wierpen plotseling als het ware een donkeren sluier over hun uitgelaten stemming. wGod alleen is groot," luidde een der inschriften, dat het duidelijkst leesbaar was. Terwijl Capellani droomend voor deze spreuk staan bleef, die hij niet overeen wist te brengen met zijne innerlijke gemoedsgesteldheid, voelde Lucretia zich aangetrokken en geschokt door een andere in scriptie, welke met de destijds nog weinig bekende namen Jean Paul Richter onderteekend was. z/Men meent dat de rots van San Marino de kleinste der republieken is! Er bestaat eeue nog kleinere ruimte, waarin de vrijheid heerscht Gij draagt die in u zeiven om, tenzij dat gij geen hart bezit." Zij verlieten de grot, maar dicht hij den ingang viel hun oog op een vooruitspringenden steen, waarop nog tamelijk nieuw eenige versregelen van Daute gegrift waren, welke hun de figuur van Fraucesca di ltimini levendig voor den geest riepen. In gepeins verzonken gingen zij naast elkander voort. Zij klommen langzaam de helling van den bergaf. Op den weg die naar Ombrunc loopt, kwamen zij een boer tegen, die met behulp van een puntigen stok vier of vijf groote witte ossen voor zich uitdreef. Marcel vroeg hem of hij den naam van die rotsholte kende. „Ik weet niet welke gij bedoelt," hernam de boer. //Er zijn cr zooveel hier in de bergen. Enkelen hebben vromen kluizenaars tot een toevluchtsoord verstrekt; anderen dienden als schuilplaatsen voor de Carbonari die door de politie vervolgd werden." Een huivering overviel Lucretia bij dit antwoord. z,De Carbonari; mijne broeders!" sprak zij duisterend//Ja, de laatste getrouwen zwerven in de Mavemmèn rond, terwijl hunne aanvoerders op den Spielberg of het eiland San-Michele zitten.. Hare donkere wenkbrauweu rimpelden zich. Zij leunde zwaarder op Capellani's arm" e.n beiden gingen verder. Dit korte incident was de eenige schaduw van den kostelijken dag. Marcel las op haar voorhoofd de pijnlijke gedachte, die haar zoo sterk had aangegrepen. Ook hij rilde. Sprakeloos en met ver snelde schreden spoedden zij zich voorwaarts. Doch de zon scheen te vroolijk en hunne harten waren te vol van geluk en liefde, dan dat de treurige indruk lang had kunnen stand houden. Weldra hadden zij al die hinderlijke gedachten weder afgeschud en zij snelden voort, z.onder een blik aclvtmich te werpen. Keerden z.ij langs dezen weg naar de casa-Capellani of naar de casa-Forteguerri terug, of verwijderden zij zich meer cn meer? zij wisten het niet en bekommerden er zich voorloopig niet om. Zij waren gelukkigDe heetste uren van den dag waren voorbijde zon daalde aan deu horizont en de schaduwenbegonnen lan ger te worden. Wordt vervolgd.) ingekomen, zich daarin voor die betrekking aanbevelende. Tot het beantwoorden der Troonrede is in de afdeelingen een commissie benoemd. Zitting van Woensdag 19 September. De voorzitter deelt mede dal door de afdeelingen zijn benoemd: tot voorzitters, de heeren: van Swinderen, Dwyinaer van Twist, van Ithemen van Jthemens- huizen en van Sasse van IJsselt; tot onder-voorzitlers, dc heeren <lc ltaedt, van Aylva van Pallaiult, Beerenbroek en Michicls van Kesseuichtot leden van de commissie van redactie vau 't adres van antwoord, de heerenPincofl's, van Akerlaken, van Eysinga en Bursius. De commissie voor 't adres van antwoord is met haar ontwerp gereed, dat naar de afdeelingen wordt verzonden. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 18 September. Tijdelijk voorzitter de heer de Bieberstcin, als oudste in jaren. Dc nieuw benoemde leden worden toegelaten, met uitzondering voorloopig van den lieer IIingst, die deu gevorderden eed nog niet heeft afgelegd. Wordt overgegaan tot het benoemen van drie candidaten voor het voorzitterschap der Kamer gedurende het tegenwoordig zittingjaar. Tot eersten candidaat wordt gekozen mr. W. II. Dullert met algemeene (56) stemmen, tot tweeden candidaat jhr. C. M. Storm van 's Gravcnsande met 36 stemmen en tot derden candidaat mr. E. J. J. B. Cremcrs even eens met 36 stemmen. Deze voordragt zal Z. M. door een com missie worden aangeboden. Berigten uit Atsj in. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, dd. 17 dezer, zijn de aan den Radja van Samalangan gestelde voorwaarden van onderwerping door hem aange nomen en beëedigd. Buitenland. Frankrijk. In het manifest van Mac Mahon wordt herinnert, dat hij sedert zijne komst aan het bestuur een beroep deed op alle gematigde mannen en dat hij trachtte de orde binnens lands en den vrede naar buiten te handhaven. Eerst toen liet hem voorkwam, dat beide weldaden gevaar liepen, maakte hij gebruik van het regt, hem door de constitutie verleend, om een nieuw beroep te doen op het land. De kwestie betreffende den regeringsvorm is geheel buiten sprake. De maarschalk zal de constitutie doen eerbiedigen. Het manifest doet verder de gevolgen uitkomen van ver kiezingen, welke aan de staatkunde van den maarschalk vijandig zouden zijn, en de voordeelen, welke uit gunstige verkiezingen zullen voortvloeijen. In het eerste geval wordt het bestaande conflict verergerd en een voor alle belangen nadeelige spanning geborenin het tweede wordt de overeen stemming hersteld tusschen de openbare magten. Het manifest besluit met een beroep op het vertrouwen des lands. Een der belangrijkste paragrafen van het manifest luidt als volgt. «Men zegt u dat ik de republiek wil omver werpen gelooft het niet. De grondwet is aan mijne hoede toevertrouwd; ik zal ze doen eerbiedigen. Wat ik van u verwacht is het verkiezen van eene Kamer, die, zich ver heffende boven den partijstrijd, vóór alles zich bezig houdt met 's lands aangelegenheden. Bij de laatste verkiezingen werd van mijnen naam misbruik gemaakt. Onder degenen die toen zeiden mijne vrienden te zijn, hebben velen niet opgehouden mij te bestrijden. Ook heden spreekt men u van toewijding aan mijnen persoon en beweert men slechts mijne ministers aan te tastenmaar gij zult niet liet offer zijii van die list, en om ze te verijdelen, zal mijne regering ti onder de kandidaten diegenen aanwijzen, welke alleen bevoegd zijn zich op mijnen naam te beroepen.» Engeland. Het leger wordt thans ook van helmen voorzien, die op een afstand volkomen op de Duitsche Pickelhauben gelijken. Voor de infanterie hebben zij een scherpe punt, voor de artillerie een ronde knop; voor de verschillende troepen- afdeelingen zijn daarenboven verschillende kleuren van viltbedekking aangenomen. Lord Sandon heeft bij eene prijsuitdeeling op de scholen, aan wetenschappelijk en artistiek onderwijs gewijd, te Burslem eene redevoering gehouden, waarin hij o. a. wees op het hooge gewigt van zulk onderwijs, ook voor de industrie. Zoo de Engelsche industrie in sommige op- zigten achteruitgegaan was, dan schreef hij dat ten deele toe aan de vermindering der werkuren, de vermeerdering der vacantie-dagen en de weelderiger levenswijze der arbeidende klassen. Maar indien die klassen hare vrije uren meer wilden wijden aan de beoefening der kunst en minder aan het bezoeken van kroegen, dan zou dat eene heilzame uitwerking op de industrie zoowel als op hun huiselijk leven hebben. Liet Parlementslid Lowe heeft bij een wedstrijd van vélocipèdes de prijzen uitgedeeld en bij die gelegenheid eene toespraak gehouden, waarin hij o. a. het rijden op vélocipèdes het beste «tegengif» tegen de jicht noemde. Daltschland. Tengevolge van het omvallen eener brandende petroleum lamp is het geheele stationsgebouw van den Berg-Markischen spoorweg te Deutz een prooi der vlammen geworden. Bij de regtbank te Stade wordt thans een proces gevoerd tegen 1500 personen, deels wegens verkoop, deels wegens koop van Hamburgsche en Brunswijksehe loten, die in Pruissen verboden zijn. Oostenrijk. Een huwelijk tusschen twee doctoren heeft dezer dagen in Weenen plaats gehad. Dr. Roza Schilkoff Putiata, uit Rusland, is met prof. dr. E. Kerschhamer, specialiteit in oogziekten, getrouwd. Dr. Putiata studeerde in Zwitserland en behaalde daar haar diploma. Zij is 23 jaren oud. Het geleerde paar zal zich te Salzburg vestigen en man en vrouw zullen beiden de practijk uitoefenen. Waarschijnlijk zal het aan patiënten niet ontbreken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2