Berigten betreffende den Rnssiscli-Tnrkschen oorlog. l)e Schipka-pas is niet ontruimd door de Russen. Het fort Sint-Nikolaas wordt niet bezet door de Turken. De toestand is nog dezeFde als voor vier weken, toen Suleiman zijn eerste bloedige aanvallen deed op de sterke positiën, welke de Russen in den pas bezetten. Voor Plewna schijnt in de laatste dagen geen strijd van beteekenis geleverd te zijn, wat de Turksche telegrammen daaromtrent ook zeggen mogen. De Russen gaan voort met de beschieting der stad en sluiten haar te gelijk steeds naauwer in, wat uit Konstantinopel bevestigd wordt. Het Russische hoofdkwartier doet de volgende opgaaf van de verliezen, van 7 tot 14 Sept. voor Plewna geleden300 officieren en 12,500 soldaten gesneuveld of gekwetst, waarvan omstreeks een vierde, gedeelte tot de gesneuvelden behoort; bovendien nog GO officieren en 3000 soldaten gesneuveld of gekwetst van het Rumeensche leger. In den tijd van cene week heeft de Russisch-Rumeensche strijdmagt voor Plewna, die nog niet vol 100,000 man sterk was, derhalve 10,000 man verloren, of omstreeks een zesde gedeelte. Die week omvat deu grooten aanval der Russen van 11 dezer op de redoutes bij Grivica en ten zuiden van Plewna, alsmede den hardnekkige» strijd, die den 12den om het bezit van laatstgenoemde redoutes is gevoerd en met hare herovering door de Turken eindigde. The Daily News bevat een verhaal van den strijd, dien generaal Skobelefi' den 12 dezer om het behoud der den vorigen dag ver overde redoutes heeft gevoerd. Slechts één kolonel en één of twee majoors overleefden dien strijd en van de lagere officieren sneuvelden meer dan de heeft. Een kompagnie van 150 man telde des avonds slechts 40 man. Generaal SkobelelF zelf bleef ongekwetst, hoewel hij herhaaldelijk in de redoutes kwam om zijn troepen tot volharding aan te sporen. Het langst bleef een jong officier met een handvol soldaten in de laatste redoute stand houden. Allen kwamen om, daar zij weigerden te vlugten. Generaal Skobeleff was in de grootste verbittering en opgewondenheid. Zijn degen was gebroken, zijn uniform vol bloed en slijk, zijn gelaat zwart van den kruiddamp en zijn oogen met bloed bcloopen. Toen alles afgeloopen was, werd hij kalmer en zeide: „Ik heb mijn best gedaan, meer kon ik niet. Mijn afdeeling is voor de helft vernietigd, mijn regimenten bestaan niet meer, mijn officieren liggen op het slagveld. Men zond mij geen versterkingen, ik verloor drie kanonnen. Ik berisp niemand. Het was Gods wil." INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Reeds sedert eenige dagen wordt de weg van den Helder naar het fort Erfprins (zoogenaamde Portweg) onveilig gemaakt door eenige landloopers, die verschillende personen, die dien weg moeten passeeren, aanhouden. Zoo werd ongeveer 14 dagen geleden iemand 's nachts omstreeks 12 uur door drie personen aangehouden, die zich hadden verborgen achter de palissadeering en achter het steencn gebouwtje, dat dient tot berging van artillerie-materieel, regts en links aan genoemden weg gelegen. Donderdag avond jl., omstreeks 10 uur, had wederom eene aan randing plaats, die zonder het kloekmoedig gedrag van den aange rande» persoon zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De dagen van het vuistregt moeten in de 19de eeuw niet tcrugkccren. Tevens dient hier opgemerkt te worden, dat dikwerf juist op zeer donkere en regenachtige avonden op genoemden weg de lantaarns niet branden, zoodat men somtijds tot op zeer kleinen afstand vóór zich uit, niets zien kan. Hoewel de bedoelde weg buiten de kom der gemeente ligt en het toezigt der politie zich misschien niet zoover uitstrekt, wenschte de ondergeteekende genoemde feiten toch ter kennis te brengen der bevoegde autoriteiten, waarvoor hij geen beteren weg kent dan door middel van uw veelgelezen blad. Mijnheer de Redacteur! voor de opname dezer regelen, in het belang der publieke veiligheid, u bij voorbaat dank zeggende. Ploogachtend, S. Helder, den 18 September 1S77. Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. prins hendrik. 21 Julij van hier vertrokken. 30 Aug. te Batavia aangekomen. koning der nederlanden. 11 Aug. van hier vertrokken. 11 Sept. Point de Galle gepasseerd. Prinses Amalia. 1 Sept. van hier vertrokken. 18 Sept. Port-Saïd aang. en vertr. Madüka. 15 Sept. van hier vertrokken. 18 Sept. van Southampton vertr. .T a v a. 17 Febr. van Amsterdam vertrokk. 11 April te Batavia aangekomen. o o n r a d. 18 Aug. van Batavia vertrokken. 17 Sept. Napels aang. en vertr. stad haarlem. 28 Aug. van Batavia vertrokken. 18 Sept. van Aden vertrokken. Cblebes. 8 Sept. van Batavia vertrokken. j prins van oranje. 16 Aug. alhier aang., vertr. 2 2Sept. voorwaarts. 7 Sept. alhier aang., vertr. 13 Oct. Holland. 18 Sept. alhier aang., vertr. 240ct. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Gccne. GETROUWD: J. Verhngc en H. Kamp. .T. Boon en J. C. Hogeboom. H. Ran en W. M. Tismeer. BEVALLENS. C. Bijl, geb. Leliveld, Z. OVERLEDEN: G.D.Hagenaar, 73 jaren. C. de Vree, 54 jaren. Levenloos aangegeven 1. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE TEXEL. Van 12 tot 19 September 1877. ONDERTROUWD: Jan Bakker en Tjitske Pieters van Dijk. Dirk Daalder Jsz. en Autje Schogen. GETROUWDGeene. GEBOREN: Cornelisjc, dochter van Simon van der Vis en Trijntje Visser. OVERLEDEN: Margarctha Langeveld, 11 maanden, dochter van Willem Jan Langeveld en Clasina Kalis. Stijntje Zunderdorp, 49 jaren, weduwe vun Anker Blom. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE ZIJPE. Van 1 tot 15 September 1877. ONDERTROUWD: Cornelis Dalenberg, weduwnaar, 40 jaren en Autje de Boer, weduwe, 40 jaren, wonende te Broek op Langendijk. Cornelis Schenk, 23 jare i, wonende te Oudkarspel en Maartje de Beurs, 19 jaren. GETROUWD: Jan Go vers eu Adriaantje Gootjes. GEBORENCornelia Alida, dochter van Hcrmaiius Bierman en Alida Wilhelmina Briefjes. Antje, dochter van Jan Vriendjes en Maartje Kliem. Cliristiaan, zoon van Hendrik Kneijusberg en Antje Henriette Zipp. Jan, zoon van Willem Tuinman en Autje Tijsen. Willem, zoon van Pieter Paarlberg en Neeltje Slot. Cornelia, dochter van Sijvert de Leeuw en Maartje van Reten. OVERLEDEN: Nicolaaas, 3 maanden, zoon van Klaas Balvers en Geertje Tol. Pieter, 4 weken, zoon van Maarten Bossen en Pietertje Voorthuijscn. Trijntje Gersen, 73 jaren, weduwe van Klaas Kuit. Elizabeth Hoogland, 63 jaren, echtgcnoote van Pieter Langedijk. Cornelis, 8 maanden, zoon van Gerrit Boon en Grietje Grin. Simon, 13 maanden, zoon van Douwe Prins en Neeltje Bakker. Adam, 8 dagen, zoon van Klaas Lengers en Anna de Wit. Trijntje, 2 jaren en 6 maanden, dochter van Jan Breed en Antje Dalenberg. Maartje Dekker, 49 jaren, echtgenoote van Cornelis Boontjes. Marine-Haven Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 16 Aug. Prins v.Orauje. R.B.v.d.Sprenkel.Pad.enz.viaSuez. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Berthn. A.F.Steffens. Borgo. Hout.IIoogl.Ssv.Herw. Delft. W.J.v.d.Meer. Sundswall. Duink. ScGoedk. Concordia. II. Bakker. v. Vliet Sc Co. Baltimore. W. de Wijn. Noord-Holland. T. B. Bloos. Avance. C.E.Borgersen. Lapwick. Maria Cathariua. J. Sluisman. Ekenaës. Ileemse. W. W. Visser. Sundswall. JolianEilardMaria.A. E. Scheurleer. Borgo. Amons Sc Co. Reier. 0. Iverscn. labra. H.Jorgeusen. Riga. Holland. J. Wiersma. Sundswall. Finn. II. A. Berg. Alpha. II. A. Hilden. Hclsingfors. Frederikstad. J. Sundbey. Sundswall. RobertusHendrikus.W.Hageraats. Nerva. Blikman Sc Co. Geesiena Maria. W.P.deVries. Sundswall. Danulistair. J.Sangster. Bombay. Lijnz. Duink. ScGoedk. Sverre. A.Thorne. Kotka, Hout.v.VlietScCo. Canada. O.Andersen. Borgo. Christian. O.Christcusen. Riga. Brouwershaven. P.J.L.Tcensma. Sundswall. AnnaMargaretha.J.E.Coerkamp. n n Haabet. J.C.Ulrichsen. Hudichswall. Bettv. C. Waaier. Hernosand. Amons S: Co. A. R. Falck. J. C. E. Metus. Skjoldvick. AartScCornelia. C. Krijnen. Riga. Ilermanos. P. Araldsen. Sundswall. ZurMiihlenScCo. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 18 September. Mary, st., Londen; Drammen, st., Drammen; Urania, st.. Hamburg; Christiania, st., G.ithenburg; Stad Leijden, Huisman, Riga; Geertruida Cornelia, Teensma, Riga; Providentia, Carlscn, FrederikstadHercules, slcepb., Newcastle; Plutus, v. d. Velde, Oostzee; Ousel, st., Liverpool. 19 September. Westclla, st., Kroonstad; Laurentia, Dockman, Windau: Antje, Schmidt, Riga; Ariaduc, Eliassen, Laurvig; Capri- ciosa, Möllcr, Frederikstad; Anna Maria Wilhelmina, van Grol, ltiga; Buvard, Henriksen, Sundsvall; Scandia, Halvorsen, Björneborg; Cevlon, Öldsen, Wyborg; Plutus, van Dam, Wyborg: De Haan, Visser, Kroonstad; Westalindeu, Johannesen, Sundswall: Johannes, Beug, Riga; Lina en Johanna, Wijk, Lovisa. laatst v. Nieuwediep; Écho, st., Newcastle. Vertrokken 18 September. Ferdinand Louis, Otto, Newcastle; Anastatia, st., Oostzee; Hecla, st.., Koningsbergen; Pusnaes, Pande, Ncw-York Alford, st., Londen Madeleinc, Morin, Havre. 19 September. Eddystone, st., Huil; Chip Chase, st., Newcastle; Belgianer, CamilleMirage, Caines, Amsterdam II, Kaars, Noordzee. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. f 50a350 15 Paarden Veulens Stieren 96 Gelde-Koeijen - 140a280 Kalf-Koeijen - 170a220 Vaarzen - Hokkelingen - Nncht.Kalveren - 700 Schapen 5 vette Rammen - - 90al60 90all0 22a 35 40al00 110 Lammeren f 16a 25 BokkenScGeiten - a 36 magere Varkens 30 Biggen 100 Kippen 40 Eenden Boter per kop Kaas per KG. - a Kip-Eijeren per 100 - 350a375 Eend-Eijereu - a 16a 22 8a 12 30al75 40a 75 110al20 Vervolg' Nieuwstijding-en. Als bewijs hoe duur de versche zeevisch somwijlen betaald wordt, kan dienen, dat hier gisteren bij publiekcn afslag werden verkocht 425 midden- en groote tongen, eenige honderde kleine, 2 groote tarbotten en 50 roggen, voor de enorme som van 295 gulden. In een hoofdartikel van het Nieuws v. d. Dag, ouder het opschrift „Iels over de Defensie," wordt gesproken over de gekoes terde verwachting, dat bij IJmuiden deugdelijke versterkingen zouden worden aangelegd, en over de teleurstelling, nu er, naar men ver zekert, slechts één fort zal komen met niet meer dan twee kanonnen van 24 en twee van 15 cM. De schrijver van bewust artikel komt met kracht tegen dit plan op. Ilij voert daarbij aan, dat door het slagen van het Noordzeekanaal dc stelling Helder niet slechts nutteloos, maar bepaald gevaarlijk is geworden. Voor ons klein land heeft de verdediging van den Helder geen ander nut dan de bescherming van het marine-etablissement Willemsoord. Nu Amster dam door hare nieuwe haven weder Amsterdam is, vervalt de belangrijkheid van Willemsoord geheel. De schrijver wil de rijkswerf te Amsterdam verplaatsen naar de noordzijde van hot IJ, die werf vergrooten, het etablissement Willemsoord inkrimpen, de stelling Helder sloopen en zoo noodig Willemsoord tegen een coup de maiu versterken. De stelling Helder is gevaarlijk. Maakt een vijand zich van die stelling meester, hij blijft er ligt in. Men denke aan Gibraltar. Een troepeninagt. van 10,000 man, zoo men zegt, noodig voor de verdediging van deze stelling, zou bovendien onze levende weerkracht verzwakken. Men make de Utreehtsche linie sterk; van Amsterdam ons Antwerpen; de stelling Helder verlate en sloopc men, vooral ook met het oog op de droogmaking der Zuiderzee; eu te IJmuiden bouwe men minstens drie forten met een respectabel getal vuurmonden van 't zwaarste kaliber. (Stellig is de schrijver van dit artikel een Amsterdammer. Red.) Uit de Indische begrooting voor 1878 blijkt dat het overschot van vroegere diensten circa 9 milliocn bedraagt, doch dat (le dienst jaren 1876 en 1877 een tekort zullen opleveren, terwijl voor de voortzetting van den aaideg van spoorwegen, havenwerken, enz. groote sommen vereischt worden. In dien stand van zaken vraagt de regering de beslissing in be ginsel tot het aangaan eener leening van 16 millioen gulden ten behoeve van Indië, waarvan de rente a 4| pCt. op de Indische begrooling wordt gebragt. De magtiging tot de leening zelve, zoo mede de wijze van uitgifie, zal bij een afzonderlijke wet worden bepaald. De gepensioneerde overste Kraijenhoff van de Leur is op treurige wijze om het leven gekomen. In den nacht van Maandag op Dingsdag ontstond er brand in zijn huis te Bergen-op-Zoom. In de haast om zich te redden, viel hij van de trappen en bezweek spoedig daarna. Nadat jl. Dingsdag ochtend de telegraaf de tijding had gebragt van de in vrijheid stelling van den heer J. de Decker eu het bekend was geworden, dat hij dien avond te Middelburg zoude tcrugkccren, begaven zich tegen acht uur honderden personen naar het station, alwaar hij bij aankomst van den trein met daverende hoera's werd begroet, lntusschen had zich eene talrijke menscheu- massa vóór zijne woning verzameld, en toen het rijtuig, dat weder door honderden gevolgd was, daarvoor stilstond, kwam er geen einde aan de jubelkreten, die eerst ophielden toen de heer de 1). zich op de stoep aan het publiek vertoonde. De gevierde Duitsche schrijver G. von Moser heeft zijn dochter dezer dagen een eigenaardige huwelijksgift geschonken, namelijk het blijspel „Ultimo," dat zij» weg door geheel Duitschland en Oostenrijk gevonden heeft en verleden jaar ook door het Rotterdamsche gezelschap opgevoerd werd. Dal de schoonzoon geen reden heeft om ontevreden te zijn over deze bruidschat, zal men begrijpen als men verneemt, dat „Ultimo" in enkele jaren den schrijver reeds aan „tantièmes" meer dan 50,000 mark heeft opgebragt, en dat dit revenu in de eerstvolgende jaren eer toe- dan af zal nemen. Marktberigten. AMSTERDAM, 18 September. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 330. Rogge. Op levering vast; Oct. f 183, 184; Maart f 194, 195. Raapolie. Oct. f 44. Lijnolie. Oct. f 34. Petroleum. Stemming vast; loco f 17A E. niet weinig aan biedingen; Oct./Dec. f 16E. aangeboden. 19 September. Tarwe. Alleen verkocht jarige roodbonte Poolsclie f 380 c. z. k. Op levering onveranderd; Maart f 330. Rogge. OnveranderdGalatz f 208; dito f205; Tnganrog f 195 nieuwe Petersb. f 184; Amcrik. f 198. Op levering iets llaauwcr Oct. f 183, 182; Maart f 194. Koolzaad. Willig; Oct. 449; April f 460. Itaapoie. Vast; Vliegend f 44}; Oct. f' 44|, Nov. f 44|; Dee. f 44fMei f 44£. Lijnolie. Prijshoudend; Vliegend f 34|; Oct. f 34; Nov./Dcc. f 34?Jan ./Mei f 33}; Maart/Mei f 33|. Petroleum. Vast; loco f 17f E; Oct./Dee. f 16} gehouden. Vee. Vette Kalveren lsle kw. 90 en 2de kw. 70 e. per KG. Grnskalveren f 20 a 52. Nuchtere Kalveren f6 a 14. Vette Varkens 46 a 58 c. per KG. TEXEL, 17 September. Vee. Paarden f 130 a 300. Schapen f 25 a 30. Rammen f 30 a f 35. Biggen f 14. 19 September. Wol. Bijna opgeruimd tegen f 1,05 per KG. (ongcwasschen). Vroeger jaren voor Fransche, thans voor Eugelsche rekening. ALKMAAR, 17 September. Vee. 5 Koeijen f 250 a 325; 141 vette Kalveren f 34 a 105; 7 nuchtere Kalveren f 12 a 21; 1218 Schapen f 21 a 38; 118 vette Varkens 52 a 62 c. per KG.; 39 magere Varkens f 14 a 20. ROTTERDAM, 18 September. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1395 Run deren, 451 vette en Gras-Kalveren, 7 nuchtere Kalveren, 624 Schapen en Lammeren, 396 Varkens en 294 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 86 a e., 2de kw. 80 a e., 3de kw. 75 a c.Kalveren 1ste kw. 105 a c., 2de kw. 90 a c., 3de kw. 85 a c.Schapen 1ste kw. 85 a c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 75 a c.; Varkens 1ste kw. 68 ac., 2de kw. 64 a 66 c., 3de kw. 5S a 62 c.alles per Kilogram schoon aan de haak. Boter. 1ste kw. f 66, 2de kw. f 63. 3de kw. f 60. SCHIEDAM, 19 September. Jenever f 17,50, Amst. proef f 18,75, Moutwijn f 12,25 per N. vat. KAMPEN, 17 September. Hooi. Buiten- f a eu Binnen- f a per 1000 Kilogrammen. MEPPEL, 18 September. Ter gelegenheid van de Herfstkermis waren ongeveer 1300 Paarden aangevoerd, waaronder puik soort Werkpaarden. De handel was over het algemeen tamelijk levendig. Voor puike soort besteedde men f 300 a 500; enkele uitgezochte f 500 a 700; gewone soort f 80 a 140; betere kwal. f 150 a 250; Veulens f 80 a 160; Enters f 150 a 230. Ook de veemarkt was ruim voorzien, p. m. 700 stuks. Vee. Stalprijzenguste Koeijen f 120 a 1S0, dragtige f 120 a f 260, melk- f 90 a 180, guste Vaarzen f 80 a 140, Schapen f 12 a 28, Lammeren f 6 a 15, dragtige Varkens f 30 a 60, vette 50 a 54 c. per KG. Hooi. f a BELFAST, 15 September. Vlas. De aanvoer op de verschillende markten bedroeg deze week 97 ton. Voor machinaal gezwingeld betaalde men 6/-a 10/3. Te Ballyinena was de kwal. meerendeels werkelijk goed en ook goed gezwingeld. Te Cookstown bestond de aanvoer voor 't grootste gedeelte uit middelbare en fraaije kwal. Er was een groot aantal koopers, die schijnbaar ingenomen waren met de kwal. van het aangebodene, zoodat alles spoedig van cte hand werd gezet. DUNDEE, 11 September. Vlas. Er vallen weinig veranderingen mede te deelcnde vraag blijft onbelangrijk; omzettingen van eenigen omvaug hadden niet plaats en de prijzen bleveu tot op zekere hoogte nominaalde vcr- koopers zijn echter niet genegen om hunne vorderingen te vermin dereu, daar de voorraden, voornamelijk in de betere kwal., zeer klein zijn en er in dit saizoen weinig meer wordt verwacht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3