Buitenland. EIGEN HULP. Alle vrienden van de kunst en van het leger mogen den waardigen Prins er wel dankbaar voor wezen, dat hij Dunkier, die bestemd was op muzikaal gebied zich zoo bijzonder te onderscheiden, aan de dienst van het Kijk verbond. Wei- ligt ware, bij volhardende weigering, Dunkier voor de militaire muziek, zoo al niet voor Nederland, verloren gegaan. Het 200jarig bestaan van het St.-Joris-gasthuis te Delft (krankzinnigen-gesticht) is jl. Woensdag en Donder dag gevierd. Een vrouw te Delfshaven, dezer dagen door den brievenbesteller gevraagd of zekere brief voor haar bestemd was, wist dit niet te zeggen omdat zij.... den naam van haar man was vergeten. Een buurvrouw moest haar een handje helpen. (D. Crt.) Tegen een komiekzanger, zekeren K. Snoek, was door den vleeschhouwer Hofman, te Delft, eene aanklagt ingediend, omdat hij in een café chantant aldaar, waar hij het gezelschap door het zingen van liedjes vermaakte, al zingende bekend had gemaakt, dat bij «Koen Hofman in de nuchtere bonkenbuurt alle dagen ziek vleesch is te be komen, afkomstig van beesten, tijdens de veeziekte binnen gesmokkeld.» Die zaak werd dezer dagen voor de regt bank te 's Hage behandeld. Snoek trachtte zich door overlegging van een boek, dat hij zijn repertoire noemde, hiermede te verdedigen, dat hij in de uitoefening van zijne kostwinning was en voorts dat hij den slagter niet had bedoeld. De subst.-officier mr. Pape was echter van meeuing, dat hier wel degelijk was gelasterd, maar wilde verzachtende omstandigheden aannemen, en eischte daarom een geldboete van f 10. Het meisje uit Vught, dat in den nacht van 30 Julij jl. haar kind van drie dagen nabij Breda te vondeling legde, is door de arrondissements-regtbank aldaar veroor deeld tot 3 maanden celstraf. De Brouwershavensche commissie tot viering van den 300sten geboortedag van Jacob Cats, overwegende, dat de maand Nov., waarin die verjaardag voorvalt, gewoonlijk grimmig en guur is, heeft besloten het feest eerst in het volgend jaar te doen plaats hebben, als «Mey en lente-tijt Met haer gebloemden wagen rijt,» gelijk Cats zong. Te Zuilichem heeft de burgemeester een raadslid, wegens herhaalde dronkenschap en 't maken van buren gerucht enz., een nacht onder den toren doen doorbrengen. De gemeenteraad van Staphorst heeft tot plaatselijk geneesheer aldaar benoemd de heer Weisenborg, heel— en vroedmeester te Oudkarspel. In de Drenthsche Crt. wordt het denkbeeld geopperd, van Assen eene badplaats te maken, daar het ijzerhoudende wateren bezit. Een der belangrijkste nieuwtjes van den dag brengen ons de bladen van Leipzig. Een zeker aantal dames in die stad hebben een vereeniging opgerigt onder den naam van «de Eenvoudige», in tegenstelling van «de Gracieuse.» De leden verbinden zich tot het dragen van zeer een voudige toiletten. Japonnen met slepen, dubbele rokken, valsche chignons, hooge hakken, en wat dies meer zij, is onverbiddelijk in den ban gedaan. Benoemingen, enz. De kolonel der infanterie van liet Nederl.-Indisck leger K. van der Heyden, tijdelijk militair en civiel bevelhebber in Atsjin, is bij Kon. besluit van den 22 dezer, bevorderd tot kommandeur dei- Militaire Willemsorde. De heer F. J. Witteveen, thans essayeur bij den waarborg op de gouden en zilveren werken te Alkmaar, is benoemd tot contro leur bij dat middel te Amsterdam. geschat?" vroeg de gravin. „Neen," hernam Tosinghi. „ik zal doen wat gij wenscht. Ik geloof dat het noodig is dadelijk op reis te gaan, niet waar?" „Oogeublikkelijk, als gij kunt...." „Vaarwel, Lucretia!" „Vaarwel!" antwoordde zij somber. Nog eenmaal reikte zij hem de hand. Hij greep die vast, drukte ze onder een lange, vurige kus aan zijne lippen en liet er twee heete tranen op vallen, welke Lucretia, toen hij vertrokken was, met een droevigen glimlach beschouwde. Twee uren later liad de gravin Palaudra de plaats harer bestem ming bereikt. Den volgenden ochtend voerde zij Marcel naar alle plaatsen, waaraan voor hen eene herinnering verbonden was: in haar huis, waar elk vertrek haar van een episode uit haar leven sprak; in den tuin naast het huis. onder de olijveu, en toen verder, om de grot en de cusa di Dei op te zoeken. Zij had wel overal te gelijk willen wezen. Ook naar het graf van Giuseppe Veraci keerde zij terug, om nog eenmaal het vroeger vermelde grafschrift uit Dante's tijd te lezen. Lucretia strooide op den heuvel een hand vol herfstbloemen, die zij onderweg geplukt had; toen zette zij zich naast het graf neder, zonder hare tranen langer te kunnen bedwingen. „Wal is er, liefste?" riep Marcel bezorgd. „Waarom weent ge, Lucretia „Het is zoo treurig te sterven als men bemind wordt „Hoe kunt ge van sterven spreken? Zij antwoordde niet, drukte Capellani slechts de hand, stond toen op en verwijderde zich eenige schreden, uitroepende: „Arme Giuseppi!" Dat was gedurende de twee dagen, die zij na haar vertrek uit Pistoja op het land doorbracht, het eenige oogenblik van zwakheid. Overigens leefde zij in eene soort van koortsachtig geluk, dat voort durend toenam, naarmate de tijd verstreek. „Is een dag als deze niet honderdmaal meer waard dan een geheel lang, liefdeloos leven?" herhaalde zij telkens bij zich zeiven, als een ander visioen voor haren geest oprees. Somtijds vroeg zij hoe laat het was, terwijl zij de huivering, die haar aangreep, poogde te onderdrukken. Zij telde de minuten die haar nog restten. „Wat zijn de uren korten niets, niets kan ze verlengen," dacht zij„Terwijl ik, aan het einde denkend, vergeet dat ik nog het volmaaktste geluk geniet, verloopen do minutenTerwijl ik er van spreek, zijn ze voorbij!" Wordt vervolgd.) STATEN-GEXERAAL. Tweede Hamer. Zitting van Maandag 2-4 September. De heer Jonckbloet heeft kennis gegeven, dat lnj, wegens zijn benoeming tot lnogleeraar, ophoudt lid der Kamer te zijn. Deze kennisgeving is aan den minister van Binncnl. Zaken verzonden. De commissie heeft haar concept op het adres van antwoord ter tafel gebragt, dat alléén voor de leden gedrukt, naar de afdeelingen ter onderzoek wordt gezonden. De zitting is daarop geschorst tot 3J ure, wanneer de minister van Financiën de begrooting zal indienen. Het voorstel van den heer Godefroi c. s., tot het instellen van een enquête omtrent de veilig heid op de spoorwegen is ingetrokken. Heden middag is in de vergadering van de Kamer ter tafel gebragt het adres van antwoord. Wij lezen daarin o. a. „Op onze bereidwilligheid om nuttige en noodigc verbeteringen in onze wetgeving te helpen tot stand brengen kan ten allen tijde worden gerekend. Aan zoodanige verbetering echter heeft vóór alles de wet op het lager onderwijs behoefte. Dat een zoo gewigtig volksbelang schade lijdt door het gemis van overeenstemming tusschen regering en vertegenwoordiging wekt algemeene en diepgevoelde teleurstelling op." De regering heeft het wetsontwerp tot wijziging der kieswet inge trokken. De heer de ltoo van Alderwerelt dat betreffende de bevordering enz. van de militaire officieren bij de landmagt;. Berigten uit Atsjin. Omtrent de krijgsverrigtingen in Samalangan is nader nog door den gouverneur-generaal berigt, dat de kolonel K. van der Heijden (tijdelijk militair— en civiel bevel hebber in Atsjin), die de expeditie aanvoerde, in een der gevechten is gewond en dientengevolge een oog verloren heeft, maar desniettemin het bevel is blijven voeren totdat de groote moeijelijkheden, waarmede onze troepen te kampen hadden, waren overwonnen en de expeditie tot een goed einde gebragt was. Frankrijk. De regtbank te Parijs heeft jl. Zaturdag het vroeger bij verstek tegen Gambetta gevelde vonnis bevestigd. Zijn advocaat, de heer Allou, eischte, dat de regtbank zich onbevoegd zou verklaren, omdat wel volgens de wet van 29 Dec. 1875 «beleediging van den persoon van den president» voor de correctioneele regtbank moet behandeld worden, maar krachtens de wet van 27 Julij 1849 «aan randing van het regt en het gezag, die de president aan de grondwet ontleent,» voor het hof van assises behoort. De advocaat betoogde, dat van het eerste geen sprake kon zijn. In denzelfden geest beweerde hij, dat niet een of meer ministers persoonlijk als beleedigd voorgesteld konden worden, maar alleen het geheele gouvernement, waardoor ook dit deel van het proces niet tot de bevoegdheid der regtbank kon behooren. De regtbank was echter van een ander gevoelen en ver klaarde zich competent. De heer Allou behield zich het hooger beroep van deze uitspraak voor en op nieuw werd Gambetta bij verstek veroordeeld. Het proces zal nu stellig niet vóór de verkiezingen afloopen. Het vonnis van drie maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete is dus gehandhaafd. Voortdurend worden te Parijs uit de verschillende streken van Frankrijk berigten ontvangen, volgens welke de indruk, dien het manifest van Mac—Mahon gemaakt heeft, slecht is. Men maakt zich ongerust over de toekomst. Intusschen blijven allerwegen de republikeinsch-gezinden pal, ondanks de pogingen door de monarchisten aangewend, om de stemming ten hunnen gunste te doen veranderen. De Fransche wetenschap heeft een groot verlies geledende beroemde sterrekundige Leverrier, wiens ziekte is gemeld, is op 76jarigen leeftijd overleden. Engeland. De Daily Telegraph en de New-York Herald bevatten weer een brief van den Afrikaanschen reiziger Stanley. Sedert November 1876 is hij bezig geweest met den loop der rivier de Lualaba te volgen en het is hem thans gelukt te canstateeren, dat deze rivier geen andere is dan de Congo. Deze vormt dus een waterweg van de Oostkust naar de Westkust van Afrika. De Engelsche bladen erkennen al het gewigt der ontdekking. Sommigen betreuren het echter, dat, blijkens den brief van den heer Stanley, deze ontdekkingstogt door hem niet volvoerd is kunnen worden zonder onophoudelijke en bloedige gevechten met de inboorlingen. Hij verzekert echter, dat hij gedaan heeft wat hij kon, om met de inlandsche stammen, met welke hij in aanraking kwam, op een goeden voet te komen. Maar zijn geschenken wilden zij niet aannemen en zijn lijdelijke houding schreven zij kennelijk aan lafheid toe. Menigmaal had hij het zeer hard te verantwoorden. Van tijd tot tijd noodzaakten groote watervallen hem en zijn togtgenooten om hun kano's te verlaten en, mijlen ver de kano's met zich medevoerende, door digte bosschen heen te worstelen, gedurig verontrust en aangevallen door de inlanders. Hij had 140 man bij zich, van welke er 25 zijn omgekomen. In Ierland is op den Great Southern en Western Railway door de spoorwegbeambten eene werkstaking begonnen. De werkstakers doen zeer overdreven eischen. Niet alleen verlangen zij eene aanzienlijke vermeerdering van loon en vermindering van werkuren, maar zij eischen ook, dat vier Engelsche ingenieurs, die een aantal hunner eenigen tijd geleden hebben weggezonden, zullen worden afgezet, dat de weggezonden werklieden, weder aangenomen zullen worden en dat zij gedurende hunne werkstaking hun volle loon zullen ontvangen. Het is niet waarschijnlijk, dat die eischen zullen worden ingewilligd. Daar de machi nisten niet mededoen aan de werkstaking, is het verkeer tot nu toe niet gestremd. Daitschland. Op het kerkhof te Essen, dus verhaalt de Essener Zeitung, werd dezer dagen een onbekend man, bewus teloos en in zijn bloed badende, op een bank liggende, gevonden. Hij had getracht met twee pistoolschoten in de borst een einde aan zijn leven te maken. Naast de plek, waar hij lag, zat een hondje, dat zich niet van de zijde des doodelijk gewonden wilde verwijderen en een brief bewaakte van den volgenden inhoud: «Ik verzoek begraven te worden zooals ik hier lig. De revolver, nu 15 maanden door mijn zielsgeliefd kind tot hetzelfde einde gebruikt, wensch ik dat aan (hier volgde een adres) gezonden worde. Mijn lief, trouw hondje, dat zeker wel bij mijn lijk zal gevonden worden, geve men aan dezen of genen die een goed hart heeft. Wie het tot zich neemt, zal het zich niet beklagen. Dit is het testament van een armen man, die sedert 10 jaren onafgebroken door het ongeluk vervolgd is, en die eindelijk onder de zwaarste en onverpoosde slagen van het noodlot bezwijkt.» De ongelukkige werd naar het ziekenhuis vervoerd. Wel zijn de kogels uit de borst gehaald, maar er is toch weinig of geen hoop hem in het leven te behouden. Hij werd herkend te zijn de schouwburg-directeur Stein, die onlangs naar Essen was gekomen, om aldaar voorstellingen te geven. De onder neming was echter nog niet aangevangen. Het kind, waarop hij in zijn laatsten brief doelde, was eene dochter, tooneelspeelster, en had zich vijftien maanden geleden te Ems doodgeschoten. Op het landgoed Wasono in Pruissisch Polen worden asperges gekweekt, waarvan er 8 ii 10 in een pond gaan. De omvang bedraagt 9, de lengte 36 centimeter. De smaak is bijzonder goed. Berigten betreffende den Russiscli-Turksclien oorlog. I)e berigten omtrent de gevechten, clie Donderdag en Vrijdag in de omstreken van Biela zijn voorgevallen, en die volgens telegrammen uit Konstantinopel en Schumla weder een belangrijke nederlaag voor de Russen opleverden, worden van Russische zijde niet bevestigd. Van den zwaren strijd om Plewna bespeurt men in de stralen van de hoofdstad van Itumenië niet veel, zegt de Deutsche Z. Voor het uiterlijk gaat te Bucharest alles zijn gewonen gang en al verkeert ook menig gezin in droefenis of angst, op de straten en in de uit spanningsplaatsen valt alleen de gewone ligtzinnigheid en zorgeloosheid in het oog. Evenals vroeger wordt ook nu de toon aangegeven door de vele beambten van het Russische hof, die den Keizer naar Bucharest gevolgd zijn, doch direct voor de poorten der hoofdstad niets met den strijd te maken hebben. Onder deze employés speelt zekere heer Alquier de hoofdrol; hij is directeur van den keizerlijken hofstoet en trekt daarvoor, behalve de gewone reis- en tafelgelden, 15000 roebels. Opdat hij zich echter niet doodwerke, heeft hij een assistent, die voor 8000 roebels het geheele jaar door letterlijk niets te doen heeft. Het is overbodig er bij te voegen, dat deze heeren „dames" noodig hebben om den tijd te korten. Frl. Marguérite en hare zuster, de meer bekende Fanny Lothar van het Fransche théater te Petersburg, helpen hen dan ook trouw. De laatste is zeer familiaar met den hooggeplaatsten officier vau het hoofdkwartier, nl. den generaal die zijn lauweren moet zoeken te verdienen in het sluiten van levenscontracten voor het leger. Nu is Bucharest sedert geruimen tijd propvol van allerlei leveranciers, die op zulke contracten azen, en daaronder zijn vooral veel Polen, die vrede met Rusland gesloten hebben, in de hoop op een goede verdienste. De weg naar de gunst van den bedoelden generaal loopt natuurlijk over de portemonuaies der genoemde dametjes. De voornaamste verzamelplaats voor de jeuuesse dorée, de leve ranciers enz., is het restaurant-Hughen, in den omtrek der boule vards. Des avonds ontmoet men elkander in de jammerlijke café's chantants, die in de laatste maanden als paddestoelen uit den grond verrezen ziju en daar duren de bachanalicn meestal tot vroeg in den ochtend. Onder het knallen der champagneflesschen en het rinkelen der glazen, wordt ieder dubbelzinnig woord van de beroemde Fransche operctten-zangeres, mad. Cochanette, luidruchtig toegejuicht, terwijl weinige mijlen oostwaarts duizenden mannen, in de kracht van het leven, op den naakten bodem liggen en doodbloeden of verhongeren, bij gebrek aan verpleging en verzorging. De correspondent der Daily News in het Russische hoofdkwartier te Gorni Studeni schrijft den 19 Sept.: „Men neemt alle noodige maatregelen voor een winterveldtogt. Er zal een spoorweg gemaakt worden tusschen Giurgewo en Simnitza; men zegt, dat hij op het einde van Oct. gereed zal zijn, maar ik geloof, dat het niet vóór Kerstmis zal zijn. Er zijn ijsbrekers voor den Donau besteld en contracten gesloten voor dc levering van winterkleederen en barakken. Alles doet zien, dat de Russen den oorlog tot het uiterste willen volhouden. Ieder, die de gevoelens niet alleen van het Russische leger, maar ook van het Russische volk kent, weet, dat dit dc eenig mogelijke politiek is; maar zij, wier militaire onkunde de toekomst van den veldtogt in gevaar heeft gebragt, kunnen op een streng oordeel rekenen. Generaal IgnatiefT houdt zich schuil. De generaals, die den oorlog verknoeid hebben, zeggen nu, dat IgnatiefT hen niet voorbereid heeft op den heldenmoedigen tegenstand der Turken en hen verkeerd had ingelicht omtrent het aantal troepen, dat noodig was om het land te veroveren. Zij zouden even goed kunnen zeggen, dat hij hen niet gewaarschuwd had, dat de Turken met kogels en niet met los kruid schieten. Alles wat men thans van de Turken weet, had iedereen vóór den oorlog kunnen weten, liet effectief van hun leger, de heldenmoed, waarmede zij hun werken verdedigen, hun hardnekkigheid, hun woestheid waren algemeen beleend. Het eenige wat niemand vermoed had, is de reusachtige onbekwaamheid van sommige Russische generaals. INGEZONDEN. In de op Zondag 16 dezer gehouden vergadering van de deel hebbers in het genootschap Eigen Hulp, werd onder meer anderen ook in beginsel besloten tot het oprigten eener winkelvereeniging. In eene daarvan door den voorzitter gegeven schets, bij welke de statuten van de Delftsclie winkelvereeniging tot leiddraad strekten, werd in hoofdzaak voorgesteld 1. dat de winkelvereeniging zoude worden tot stand gebragt door te nemen aandeelen ad f 5, te storten in wekelijksche bijdragen. 2. dat de te behalen winsten, welke gedeeltelijk de aandeelhouders ten goede komen, voorloopig zouden strekken tot kapitaalvorming, totdat de aandeelen van elk deelnemer tot vijf gestegen waren. 3. dat de winkelvereeniging tot het doen van inkoopen ook openstond voor niet deelnemers.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2